Wensen voor de toekomst KIJKJE IN DE NATUUR Puzzel voor de Kerst Maak van een melkdop een kerstboomversiering ®(n) §|p©ff[r(f[b®®[nn) tlYTÏTÏITTTXilITYl Rechten van mens Saterdag 20 december 1980 EXTRA PAGINA 25 redactie: Anneloes Timmerije en Marijke Kool bijdragen van: Monique Uyter- waal, Margot Blonk en de leerlingen van de Lorentz- school in Leiden (hun bijdra gen hebben we overgenomen uit het decembernummer van de schoolkrant 't Spettertje dat helemaal ging over de toe komst.) reacties opsturen naar: Klep perdoos, postbus 54, 2300 AB LEIDEN. Versieringen voor de kerst boom zijn het leukst als ze glimmen en glinsteren. Je kunt natuurlijk gekleurd of gewoon aluminiumfolie ko pen, en daar versiering van maken. Maar dat kun je ook doen van een doodgewone melkdop. Maak de doppen schoon en knip het randje eraf. Dan strijk je de doppen plat met een schaar. We geven drie voorbeelden van versieringen die je uit de dop kunt knip pen. SPIRAALTJES Als de dop schoon en helemaal plat is, knip dan een spiraal van de dop. Kijk maar naar tekening 1. Maak twee of drie spiralen aan elkaar vast en hang de slinger dan in de boom. Aluminiumfolie (daar is de melkdop van gemaakt) kan je makkelijk buigen. KLOKJES Knip de dop in tot het middel punt. Kijk naar tekening 2. Vouw de dop tot een kegel en plak het vast. Knoop nu een kraal onder aan een draad vast. Steek de draad dan door de kegel. Het klokje kan nu niet losschieten. Op de teke ning zie je een slinger van klokjes, van klein naar groot. Je begint voor zo'n slinger met de kleinste klok. STERRETJES Knip sterretjes uit de doppen en haak ze aan elkaar vast. Maak in de bovenste ster een klein gaatje, rijg er een draad door heen en je kunt de sterren op hangen. Waarschijnlijk hebben veel mensen dit jaar weereen kerstboom in de kamer staan. Jullie kennen misschien het liedje: 'Oh. denne- boom, oh, denneboom". Dit is eigenlijk een raar liedje. Het gaat over een denneboom, daarmee wordt de kerstboom bedoeldmaar een kerstboom is geen denneboom maar een sparreboom. Wat maakt 't eigenlijk uit. 't Is maar dat je het weet. Enne... veel plezier in de kerstvakantie. (Of is het eigenlijk Dennevakantie? Journaal in de toekomst Doonnggü! Journaal Goedenavond, Dames en Heren en robots onder ons. Vanochtend zijn er 7 raketten van de reisclub Overbeek naar de pla neten Venus, Mars en Milky way gegaan. 2 ervan zijn gekaapt door de terroristenbeweging Vliegende wanhoop plus kop in gebruik genomen. Het gevaarte vliegt 10.000 km per uur binnen de dampkring en vliegt 1 op 4000 en kost f 7,50 En nu het weerbericht. Vandaag) was het 40 graden C. boven 0 (har tje winter) omdat men de zon 100.000 km naar beneden heeft getrokken. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag plus-minus 45 graden C. Vandaag i door de fabriek Ford Goedenavond vliegende schotel Orlando en Elwin klas 6 Ik denk dat de toekomst er voor Nederland er niet zo goed uitziet wat het geld betreft omdat er de laatste jaren veel te veel geld is uitgegeven. En aan het milieu moet ook nog flink wat gedaan worden. Want er is erg veel ver- vuild. Maar in de toekomst vindt ik dat er ook veel leuke dingen zijn zoals je toekomstige school enzo. Iris klas 6. Hoe zal het in de toekomst zijn Dan krijgen we les wratte zwijn Dan eten we altijd zilverpapier En drinken we altijd worteltjes bier Of lekker in een visnet De huizen bestaan uit een kromme banaan Ik vind dat ze fabrieken en huizen moeten afbreken en dat ze dan een schip moeten maken dat op land en op zee kan. En dat ie al het vuil uit de zee en van het land en ze moeten ook energie besparen en meer bossen en natuur maken. En dat ook in koetsen moeten Dan slapen oed hemelvaart- gaan rijden maken env werken. Hilgo klas 3 het landschap van de maan. op de maan zijn kraaters en soms zijn er vulkanen en er zijn ook wel eens mensen die durven laava op te vangen. en mesgien kunnen we wel later op de maan wonen. Edi klas 2 Dat iedereen eten heeft Een frouw Ik wou dat ik heel rijk zou zijn Ik wil in een bonbonwinkel staan Dat niet niet hoeft te scheiden, dat je gelukkig bent Een nieuw bed Dat ik later twee kindjes krijg die heel gezond zijn Ik wil altijd bij mamma blijven wonen Later wil ik niet trouwen Ik wil dat alle krotten worden opgebouwt Ze moeten de werkelozen zo gauw ze maar kunnen werk ge- Werk Ik wil een grote boerderij met veel land Ik zou graag kapster willen wor den Een kamer met radio en t.v. waarmee ik een cursus vol van Teleac Dat ik later altijd kan wensen )it voorjaar zijn er weer verkiezin gen. Iedere Nederlander vanaf 18 jaar mag dan weer stemmen op de politieke partij van zijn of haar keuze. De partij die de meeste i stemmen krijgt heeft het dan "voor het zeggen". Dit noem je ook wel de 'regeringspartij'. Deze partij mag ook de ministers leve ren, zoals minister Van Agt en mi nister Wiegel, die kennen jullie vast. De partijen die minder stemmen kregen mogen geen mi nisters leveren en komen in de Tweede Kamer te zitten. Dit noem je de "opppositie". Zij vol gen nauwkeurig het doen en la- ten van de regeringspartijAls de- I ze partij iets doet waar zij het niet i mee eens zijn kunnen zij protes teren. Dit is in het kort wat wij in Neder land onder "democratie" vas- taan. Democratie is het Griekse woord voor "macht aan het volk". De meeste landen in west-Europa hebben een democratisch stelsel. Het grote voordeel van dit sys teem is, dat wanneer je het ergens niet mee eens bent je dat rustig kunt zeggen. Zo kennen wij in Nederland "het recht van demon streren". Dat wil zeggen dat ie dereen die iets te zeggen heeft dat aan andere mensen kan laten door de straat op te gaan met bij voorbeeld een spandoek. sen de straat op gegaan om te pro testeren tegen "schendingen van de rechten van de mens" In min stens 110 landen in de wereld zit ten er mensen gevangen, omdat zij het niet eens zijn met de rege ring in hun land. Deze regeringen willen eigenlijk niet dat mensen protesteren Ze vinden dat lastig, omdat ze dan niet meer kunnen doen wat ze willen. In deze landen is er zoals je begrijpt geen democratisch stelsel. Meest al spreken we in deze gevallen van een dictatuur. Er staat één man aan het hoofd van het land. Hij heeft het voor het zeggen. Zo'n man is een dictator. Amnesty International is een orga nisatie die zich bezig houdt met het controleren van de rechten van de mens. De meeste landen in de wereld hebben namelijk een afspraak met elkaar. In deze af spraak staat bijvoorbeeld dat je niet zomaar mensen in de gevan genis mag zetten. Zelfs als ze iets hebben gedaan wat niet door de beugel kan, moet een rechter be slissen wat er met deze mensen gebeurt. Amnesty heeft over de hele wereld mensen in dienst die alle landen goed in de gaten houden. Want in zuid-Amerika. Afrika, Rusland en helaas in nog veel meer landen zitten duizenden mensen gevan gen alleen omdat zij het niet eens zijn met hun regering. Omdat zij vrijheid willen voor ie dereen in het land. Deze mensen worden vaak gemarteld of ze ver dwijnen zonder dat hun familie ooit nog iets van ze hoort. Amnes ty zoekt dat uit en schrijft het op, zodat iedereen het kan lezen. In sommige gevallen kan Amnesty iets doen. Maar het gaat allemaal heel moeilijk. him zir ee vastiiaksh. O P Q Verticaal: 1. dier dat melk geeft 2. glibberige vis 5. groenblijvende plant 10. feestdag in december 11. afkorting van 'iets derge lijks' 14. een struisvogel legt een 26. een jongensnaam 29. kous 30. babywoord 38. wat is goed 41. plannetje 44. bos en 45. ander woord voor 'w 48. Hollandse vrouw groep 59. een koe eet met z'n 62. meisjesnaam 63. gek 66. armoedig hutje 67. wat zegt een hond? 72. kerkdienst reik? Horizontaal: 1. bazige vrouw 3. afkorting van 'onder andere' 5. gouden beker 11. niet uit, maar.. 13. muzieknoot 15. voornaam van vroegere dic tator van Oeganda 18. 'ja' in het Spaans 20. soort bunzing 26. jij hebtvergist 28. hij naar huis gegaan 30. insekt 33. muzieknoot 35. wat blijft er over van een ver brande sigaret? 38. prachtig 44. ruimte tussen de voordeur en de gang (in een oud huis) 47. oude lengtemaat 49. melk is goed voor 52. moedervarken 56. zij naar bed gegaan 59-. Hollandse vrouwenpop groep 63. ik heb vergist 65. afkorting van 'laatste kwar tier' 67. zwakke plek in het ijs 70. 1 plus 1 is 2 is een.. 73. klaar 75. muzieknoot Als je de puzzel hebt gemaakt, vul je de kerstballen in met de letter uit de puzzel. Bij voorbeeld: in kerstbal A staat het cijfer 55. Stel dat er in hokje 55 uil de puzzel een G staat, dan vul je in de kerstbal ook een G in. Sa men vormen de kerstballen van A tot en met Q een wens van ons voor jullie allemaal.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25