Hongerstaking: een beproefd middel in Ierland ZATERDAG 20 DECEMBER 1 Noord-Ierland is weer in het nieuws. De gisteren beëindigde hongerstaking van zeven IRA-gevangenen in de Maze- gevangenis heeft het internationale oog weer op de omstreden Britse provincie gericht. De actievoerders beëindigden zoals bekend hun actie omdat zij een document onder ogen zouden hebben gekregen, waarin de Britse regering te gemoet was gekomen aan hun eis: de status van politiek gevangene. De hongerstaking heeft de gemoede- r aardig verhit doen raken i Noord-Ierland. Vorig weekein- rellen in Armagh en uit angst voor ongeregeldheden is de Noordierse politie inmiddels in staat van paraatheid gebracht. Ook in politiek opzicht is er wat ge beurd. De Ierse premier Haughey cn zijn Britse collega Thatcher "Er bêstaat geen oplossing voor het Noordiers pro bleem. Het bestaan van de Noordierse staat zelf is het probleem". Ziedaar de vaste overtuiging van de Noordier Eamon McCann, neergelegd in zijn boek War and Irish town. Hij verwoordt daarmee het alge mene gevoelen van de katholieken in Noord-Ier land en ook van veel geloofsgenoten in de republiek Ierland. Hereniging van de beide Ierlanden is ech ter nog altijd ver weg. Maar minder ver dan voor heen. Althans zo lijkt het, want tijdens het halfjaarlijks overleg tussen de Britse premier Margaret Thatcher en haar Ierse collega Charles Haughey is afgesproken dat er naar nieuwe "institutionele struc turen" moet worden gezocht om Ulster in rustiger vaarwater te krijgen. Wat dat precies inhoudt is niet duidelijk, maar het heeft de protestanten in Noord-Ier- ïand wel in heftige beroering gebracht. Zij zien met een dergelijke studie hun aller nachtmerrie - een hereniging tussen Ierland en de zes pro vincies in het noorden - ang stig dichtbij komen. Dominee Paisley is de man die die angsten als geen ander onder woorden kan bren gen. In interviews heeft hij meteen na de ontmoeting Thatcher-Haughey al strijd lustig uitgeroepen dat hij zich tot zijn dood tegen een sa mensmelting zal blijven ver zetten. Bovendien liet Paisley door schemeren dat bij Britse toe zeggingen hij. niet zal schro men om eenzijdig de onafhan kelijkheid van Ulster uit te roepen. Denk niet dat dat de kreet van een eenzame gek is. Integendeel, Paisley is de meest populaire politicus in Noord-Ierland. Tijdens de laatste nationale verkiezin gen en bij de verkiezingen voor het Europees Parlement kreeg Paisley in Noord-Ier land de meeste stemmen. In het Euro-parlement in Straatsburg sprak diezelfde Paisley een jaar geleden de veelzeggende woorden: "Je kunt 400 jaar geschiedenis niet terugdraaien. Er kan geen sprake zijn van een com promis". Zo'n uitspraak geeft aardig de uitzichtloosheid weer van de situatie in Noord-Ierland. Al tien jaar zit de Britse provin cie in een hopeloze situatie. Meer dan tweeduizen doden en twintig duizend gewonden waren er te betreuren. Belfast mag dan zo op het oog weer een redelijk normaal functione rende stad lijken, de werkelijkheid is anders. Veiligheid heel erg groot lijkt het voor wie terugblikt in de geschiedenis. Ten eerste niet omdat er door de jaren heen altijd een band heeft bestaan tussen ener zijds de Conservatieven, die nu het roer in handen hebben en anderzijds de (protestant se) Unionisten. De Labour- regering toonde altijd wat meer bekommernis om het katholieke lot. Ook Thatcher persoonlijk heeft tot nu toe niet de indruk ge wekt veel interesse te hebben in een wijziging van de huidi ge situatie in Noord-Ierland. Bij haar ambtsaanvaarding zei ze nog ferm: "Noord-Ier land is Brits". En toen That cher kort daarop de voormali ge premier van Ierland, Jack Lynch ontving, bleek ze even min erg veranderingsgezind. Terwijl Lynch sprak van de noodzaak van een politiek ini tiatief, was 'veiligheid' het enige aanvaardbare gespreks onderwerp voor 'IJzeren Maggie'. Londen blijft dus voorlopig op het standpunt staan dat Noord-Ierland geen kolonie is. Er wordt in de Engelse po litiek dan ook altijd gesproken over de 'provin cie', als het om Noord- Ierland gaat. Niettemin zou het toe te juichen zijn als Thatcher en haar staatssecretaris voor Noord ierse zaken, Humphrey At kins het roer eens om zouden gooien^Het failliet van het mi litaire optreden van de Brit ten in hun 'provincie' is in de afgelopen tien jaar afdoende aangetoond. De tweeduizend doden kunnen weliswaar niet alleen aan de Britse aanwezig heid worden toegeschreven, maar in de politieke patstel ling waarin Ulster nu ver keert, zullen er doden blijven vallen. De Britse commandant van de landstrijdkrachten in Noord- Ierland, majoor-generaal Glover heeft trouwens al ge zegd dat het leger zeker op korte termijn (hij sprak over Een heel andere reden die de Britse regering kan hebben om Noord-Ierland de rug toe te keren zijn de hoge kosten die gemaakt moeten worden. De Engelse krant Sunday In dependent meldde vorig jaar dat het terrorisme en alles wat daarbij komt de Britten al een dikke twee miljard gulden heeft gekost. Per seconde zo'n vijfentwintig gulden, re kende het blad uit. Uitgaven, die op het economisch wan kele Britse rijk sterk druk ken. Isoleren Gaat Groot-Brittannië inder daad een politieke weg be wandelen om uit het Noord ierse dilemma te komen, dan zijn een aantal 'basisstappen' noodzakelijk. Allereerst moe ten zoals gezegd de Britse troepen weg uit Ulster, omdat hun aanwezigheid voor de ka tholieken elk gesprek onmo gelijk maakt. Vervolgens moet Noord-Ierland een ze kere (bestuurlijke) onafhan kelijkheid worden gegeven. Atkins heeft al voorzichtige pogingen in die richting ge daan, maar erg succesvol was dat nog niet. Zo wil hij de or dehandhaving in eigen hand houden en dat is voor de ka tholieken weer onaanvaard baar. De belangrijkste fase in dit hele proces van ontspanning is ui teraard het isoleren van de ex treme partijen aan beide zij den: Paisley en IRA. Wat dat laatste betreft: er moeten dui delijke garanties komen dat de katholieken niet langer tweederangs burgers zijn. Want wat was immêrs de aan leiding voor het conflict? Het feit dat de protestanten de best betaalde baantjes had den en de katholieke minder heid op tal van terreinen re gelrecht werd gediscrimi neerd. Hebben de problemen nu een meer religieus karak ter, in eerste instantie was het een klassenstrijd. Overigens lijkt het Ierse Repu blikeinse leger de autoriteiten bij het isoleren van zichzelf wel oen handje te helpen. De wijzigingen die de IRA in de militaire en politieke strate gie heeft aangebracht, zouden op den duur best eens fataal kunnen zijn. In het begin van de jaren zeventig was de IRA een echte volksbeweging. Ie dere katholiek die dat wilde kon zich zonder veel proble men bij de IRA aansluiten. Zo liep het aantal leden alras op tot achtduizend. Infiltratie door spionnen en an dere tegenstanders was daar door echter óók niet zo moei lijk. Vandaar dat na een zuive ring in de militaire top de structuur werd gewijzigd. In plaats van bataljons kwamen er volgens de beste stadsguer- rilla-tradities afzonderlijke cellen, waarbij onderling con tact alleen via topfunctiona rissen verliep. Uil praktische overwegingen werd de sterk te van het leger ook terugge bracht naar vijfhonderd man, zoals de schattingen nu lui den. Ook de acties van de IRA zijn gewijzigd. In zijn doelwitten richt het verboden republi keinse leger zich nu vooral op prestige-objecten. Aanslagen op Lord Mountbatten en de Britse ambassadeurs in Ne derland (Sykes) en Ierland (Ewart-Biggs) getuigen daar- Wat de politiek aangaat: het streven naar een verenigd Ier land blijft hoog in het vaandel staan, maar is niet meer alleen zaligmakend. Het is nu een socialistische republiek Ier land, waarop wordt gemikt. "Een republiek die politiek en economisch door het volk wordt beheerd". Niet verwon derlijk dat de IRA nu contac ten onderhoudt met gelijkge stemde organisaties als de PLO en de ETA. De populariteit van de IRA- nieuwe-stijl heeft daarmee wel een knauw gekregen. Ze ker in de republiek, maar ook in Ulster zijn ze niet erg van dergelijke geluiden gediend. In dat kader moet waarschijn lijk ook de hongerstaking worden gezien. Een poging om de IRA de centrale plaats in de katholieke acties te laten behouden. Dat is namelijk geen vanzelfsprekendheid. Voordat de moeilijkheden tien jaar geleden begonnen, was de IRA een onbeduidend clubje romantici. Langdurig Zo mogelijk nog moeilijker dan het buiten spel zetten van de IRA is het isoleren van Pais ley en zijn partij. Maar zo mogelijk ook belangrijker want zonder fi guren als Paisley zou de IRA veel van zijn bestaansrecht verliezen. Voorlopig verkeert de vechtlustige dominee nog altijd op de toppen van zijn populariteit. Het wegnemen van de protestantse angsten, zal dus een uiterst moeilijke en langdurige kwestie zijn. Duidelijk moet in elk geval worden gemaakt dat de privi leges van de protestanten verleden tijd dienen te zijn. Aan de vrees voor een 'paap se' overheersing kan in zover re tegemoet worden gekomen dat een hereniging voorals nog in de ijskast wordt gezet. Te denken valt aan een soort van federatie met de repu bliek Ierland. Al zal ook dat op grote bezwaren van de pro testantse meerderheid stui ten. Het is één van de vele barricades op de weg naar vrede. Op papier ziet het er allemaal beslist niet onmogelijk uit, maar de werkelijkheid is helaas an ders. Het werderzijds wan trouwen is te diep en de haat te groot. Dat er iets moet ge beuren. is echter even duide lijk en onmogelijk is het niet. Dat heeft Zimbabwe wel be wezen. Hongerstaking is door de eeuwen heen een beproefd middel geweest in Ierland. Een volk dat verstrikt is in zijn eigen mythen heeft een grote behoefte aan martelaren. Sterven voor volk en vaderland is daar nog iets. Voorbeelden van eerdere hongerstakingen in Ierse en Britse gevangenissen zijn dan ook legio. Twee gevallen uit de laatste tien jaar: - Een in het oog springende hongerstaking was die van Dolores en Marian Price, die in 1973 werden gearresteerd na bomaanslagen in Londen. De zusters Price wilden hun straf in Noord-Ierland uitzit ten, maar aan dat verzoek ga ven de Britse autoriteiten in eerste instantie geen gehoor. De zusters Price gingen daar op in hongerstaking, waarbij ze op den duur onder dwang voedsel kregen toegediend. Na meer dan een half jaar werd hun verzoek ingewil ligd. Omdat Engeland toen geregeld doelwit was van bomaanslagen, werden de Price-zusjes pas halverwege '75 overgevlogen. Met hen mee vlogen Hugh Feene.v en Gerald Kelly, die dat ook door het weigeren van voedsel hadden bereikt. Hun honger staking trok echter minder belangstelling dan die van Dolores en Marian.Voedsel weigeren is kennelijk niets - Michael Gaughan en Frank Stagg moesten hun honger staking met de dood beko pen. Net als de hongerstakers nu, wilden Gaughan en Stagg erkenning als politiek gevan gene. Gaughan stierf in 1974 op Wight, ondanks dat hij op het laatst gedwongen werd gevoed. Zijn gezondheid was te zeer achteruitgegaan. Stagg volgde twee jaar later zijn lot. Hun beider begrafe nissen vormen een verhaal apart. Gaughan werd in '76 met alle militaire eer begra ven door zijn IRA-kamera- den in het Ierse Ballina. Een zeer de aandacht trekkende gebeurtenis. Stagg had in zijn laatste wil om hetzelfde gevraagd. Maar dat stuitte op bezwaren van zijn echtgenote, die de IRA mede schuldig achtte aan zijn dood. Toch zou de kist met het stof felijk overschot van Frank Stagg naar Dublin worden ge vlogen, waar de IRA-top zich al had verzameld om hem de laatste eer te bewijzen. Maar op het laatste moment werd uitgeweken naar een ander vliegveld in Ierland, waarna Stagg zonder militair ceremo nieel werd begraven.De IRA liet dat niet op zich zitten, groef de kist weer op en deed het nog eens dunnetjes over. In stijl Om de tien dagen worden de cellen van de prolesleroide gevan genen in Maze 'poep-vrij' gemaakt. Geheel in stijl was het ook een hongerstaking die min of meer de inleiding vormde van wat er nu in de Maze-gevan- genis is gebeurd. Begin zeventig waren de meest roerige tijden in Noord- -Ierland. Om die het hoofd te kunnen bieden, introduceer de de toenmalige staatssecre taris voor Noordierse zaken, William Whitelaw de moge lijkheid van internering, waarbij mensen zonder juri dische poespas konden wor den ingesloten. Van die mo gelijkheid werd gretig ge bruik gemaakt, zodat de ge vangenissen al snel uitpuil den. Daarop werden kampen inge richt. waarin de 'oproerkraai ers' werden opgesloten. Via een hongerstaking bereikten een aantal gevangenen in 1972 dat ze onder de noemer 'speciale categorie' zouden vallen. Ze hoefden niet te werken, konden hun eigen kleren dragen en mochten va ker bezoek ontvangen. De Britten waren daar uiteinde lijk toch niet zo gelukkig mee. Een commissie kwam in 1975 tot de conclusie dat het afge lopen moest zijn met de 'spe ciale categorie-gevangenen. De controle leverde proble men op en de IRA maakte van de gelegenheid gebruik door militaire oefeningen te hou den. Bovendien hield de scheiding van de 'gewone' cri minelen in wezen ook een er kenning in van de politieke strijd van de IRA, terwijl de Britse regering er iuist altnd de nadruk op legde èn legt dat het misdadigers zijn. "Ze zit ten niet in de gevangenis om hun politieke overtuiging. maar wegens het plegen van misdrijven", zo luidt de filo sofie. De Britse regering nam de aanbevelingen van de commissie over "en in 1976 kon niemand meer het etiket 'speciale categorie' worden opgeplakt. Iedereen die uit politieke motie ven de wet had overtreden, kwam terecht in een nieuwe vleugel van de Maze-gevan- genis. Protest tegen deze maatregel stak al snel de kop op. Gevangenen weigerden de opgedragen kleding te dra gen en hulden zich' slechts in dekens. In 1978 werd er nog een schepje bovenop gedaan. Meubilair werd vernield en gevangenen smeerden de mu ren vol met eigen uitwerpse len. De autoriteiten bleken echter ongevoelig voor dat tot op he den voortdurende, weinig smakelijke protest. Van de protesterende IRA-gevange nen (slechts een enkele pro testant is bij de actie betrok ken) werd een aantal voorzie ningen ingetrokken en om de tien dagen worden de cellen schoongemaakt. Waarna het zelfde 'poep-ritueel' zich weer herhaalt. Routine Het is zo langzamerhand routi ne geworden. Mede daarom was nu ook een aantal gevange nen in hongerstaking gegaan. Om eens te meer de aandacht te vestigen op hun eis politie ke status. Ook daarvoor wil de Britse regering (nog) niet wijken. De vraag waarom iemand een misdrijf begaat, is niet inte ressant. Het blijft een mis drijf. Twee onwrikbare partijen te genover elkaar en dat zal heel spoedig z(jn gevt Igen he t ben Sean MeKenna, die er nog erg slecht aan toe is. kan het eerste slachtoffer worden. De kans dat dan de hel weer losbarst in Noord- Ierland is angstig groot

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23