Verdere daling koopprijzen verwacht /X Tekst: Bert Paauw ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 PAGINA 21 prijs ƒ100 200 190 180 170 160 150 140 130 120 110 100 90 80 0.- 196300- 183 400 y -187 300 Statistiek van de Nederlandse Bond van Makelaars over de ont wikkeling van de gemiddelde ver koopprijzen van bestaande wonin gen. 102.600 - 1975 1976 1977 1978 1979 1980 De woningmarkt zit nog altijd danig in de versukkeling. De tendens van de laatste jaren (een toenemen de schroom bij veel mensen om tot aankoop van een eigen huis over te gaan of te verhuizen naar een duur dere woning) is nog niet omgebo gen. De gevolgen zijn bekend: steeds langere leegstand van nieuwbouw en bestaande wonin gen. Van de zo noodzakelijke 'doorstroming' om tot een eerlijker en evenwichtiger verdeling van de woningvoorraad te komen komt weinig terecht. Sterker nog: de doorstroming lijkt nog muurvast te zitten. De slechte economische vooruitzichten, de daarmee gepaard gaande stagne- rende inkomensgroei en de hoge rente percentages van de toch al niet meer zo makkelijk verkrijgbare geldleningen hebben verhuis- en koopneigingen bij veel mensen voorlopig de kop inge drukt. Van een spoedige terugkeer naar de 'gouden jaren' voor huizenver kopers en makelaars is dan ook geen sprake. De periode dat huizen vlot van eigenaar verwisselden en dikwijls duizeling wekkend in prijs stegen ligt nog vers in het geheugen. In de jaren 1974 tot 1978 werden bestaande woningen (de veruit belangrijkste categorie van de woning voorraad; nieuwbouw maakt volgens mededelingen van de Nederlandse Bond van Makelaars maar een kleine drie procent van de woningvoorraad uit) bijna tweemaal zoveel waard. Die enorme prijsstijging werd veroor zaakt door een tamelijk overspannen vraag naar koopwoningen. Een vraag die onder meer werd gestimuleerd door: - de nog altijd flink toenemende wel vaart in de eerste helft van de zeventi ger jaren. - maatregelen van de overheid om het eigen woningbezit te bevorderen, bij voorbeeld via een zogenaamde ge meentegarantie (dit is een garantie voor een hypothecaire lening; de ge meente stelt zich garant ten opzichte van de geldgever die dan minder risico heeft en daarom bereid is hoge lenin gen te verstrekken). - de aanvankelijk gunstige verhouding tussen te betalen hypotheekrente en de inflatie waardoor schuldenfinancie ring aantrekkelijk werd. - de eveneens aanvankelijk ruime t'inan- cieringsmogelijkheden bij diverse in stellingen. Drs. Peelen, beleidsmedewerker van de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) tekent daarbij aan dat ook indi recte factoren als daling van de huwe lijksleeftijd, het aantal echtscheidin gen en het op steeds jongere leeftijd zelfstandig gaan wonen de vraag naar koopwoningen positief beinvloedde. Regionaal Die vraag sluit de laatste twee jaar echter niet meer aan op het huidige huizenaanbod. Volgens ruwe schattingen is het aantal ver- huisbewegingen vorig jaar al met zo'n der tig procent afgenomen en dat zal er het bij na afgelopen jaar niet minder op zijn gewor den. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt overigens dat ver huizingen een duidelijk regionaal karakter dragen: circa 60 procent van de verhuizin gen vindt binnen de gemeente plaats. 80 procent binnen de provincie. Dat betekent dat vraag en aanbod op regionaal niveau in evenwicht moeten zijn voor een goed func tionerende woningmarkt. En juist dat evenwicht is momenteel zoek. Het duurt gemiddeld genomen steeds lan ger voordat huizen worden verkocht wat tot uitdrukking komt in de zogenaamde om looptijd. Stonden huizen in de eerste helft van 1977 gemiddeld 48 dagen leeg. nu is dat opgelopen tot ruim 109 dagen. Een ander teken van het zoekgeraakte evenwicht is het steeds ruimere huizenaanbod in verge lijking tot het aantal afgesloten transacties, een ontwikkeling die het laatste half jaar overigens geleidelijk op een stabieler ni veau is gekomen. Het aantal transacties schommelt nu zo rond de tien procent van het aanbod. Als lichtpunt in de huidige woningmarkt-misère wij zen zowel makelaars als de consumentenorganisa tie Vereniging Eigen Huis op het feit dat door de dalende verkoopprijzen zich ook weer 'starters' (mensen die voor het eerst een huis kopen) op de markt gaan begeven. Voor hen komt een eigen wo ning financieel weer binnen bereik. Woordvoerder Bel van de Ver eniging Eigen Huis: "Het prijsniveau wordt zodanig dat er voor de starters weer een markt is al moeten er vaak nog wel subsidies aan te pas komen. Die prijsverlaging jui chen we toe. Er was de afgelo pen jaren een onrealistische situatie gegroeid. De prijsstij ging stond niet in verhouding tot de werkelijke waarde van de woningen. Het teruglopen van de prijzen zal naar ver wachting nog wel even door gaan, zeker voor de woningen boven de twee tori". Laatstgenoemde verwachting wordt, zij het in voorzichtige termen, onderschreven door makelaars. Woordvoerder Rodenburg van makelaardij Eigen Haard in Oegstgeest zegt: "Ik voorzie in elk geval geen prijsstijging. De proble men zitten op het ogenblik vooral bij de huizen tussen de twee en de drie ton. Maar ook duurdere huizen zijn momen teel lastig kwijt te raken. De hogere inkomens durven ook niet meer zo goed. Er zijn de afgelopen jaren nogal wat ni vellerende maatregelen ge weest en aan de andere kant zijn de vooruitzichten voor de toekomst ook niet bijster rooskleurig. Ik ken diverse mensen die verhuisplannen hebben opgeschort, bang als ze zijn dat ze hun oude huis niet snel genoeg kwijtraken. Het is natuurlijk ook een ramp als je met twee huizen komt te zitten. Nee, de door stroming zal echt van onderaf moeten komen". Ten aanzien van dat laatste ziet Rodenburg al weer wat licht in de duisternis. "Huizen tot anderhalve ton beginnen weer te lopen. Je kunt op het ogenblik voor anderhalve ton ook een mooie woning krij gen. De prijzen zijn in drie jaar tijd met 20 a 30 procent gezakt. Sommige huizen die nu anderhalve ton kosten gin gen driejaar geleden nog voor 225.000 gulden van de hand. Voor mensen die voor het eerst een huis kopen dus een aantrekkelijke zaak".' NBM-man Peelen: "De behoef te aan een eigen woning is ge bleven. Dat blijkt wel uit het feit dat, nu er door de prijsver laging weer mogelijkheden zijn, zich meer starters op de markt begeven. Vorig jaar was het percentage starters voor huizen tot een ton 14 pro cent. nu is dat al 21 procent. Zo kan de doorstroming weer op gang komen. Verkopers in de twee ton-klasse, die nu heel moeilijk zitten, kunnen straks hun huis kwijt aan de kopers uit de één ton-klasse. Weliswaar is over de hele linie doorstroming nodig maar als het niet van onderen gebeurt, dan stopt het hele proces". Belasting Het zijn ook volgens de Vereni ging Eigen Huis de starters die de doorstroming moeten gaan bevorderen. Woordvoer der Bel: De overheid gaat de bouw van premiewoningen uitbreiden. Dat is een goed initiatief. Zo worden bepaal de woningen via aantrekkelij ke premies bereikbaar voor een nieuwe groep woningbe zitters. Dat komt uiteindelijk de doorstroming ten goede. Om die doorstroming nog meer te bevorderen zou de overheid ook de overdrachts belasting voor bestaande pan den moeten afschaffen. Te gen die belasting ageren we al heel lang. Die belasting is ge woon een soort verhuisboete en dat is toch grote onzin". De overdrachtsbelasting is eveneens een doorn in het oog van de makelaars die echter ook stevig 'aanhikken' tegen de hoge bankrente op hypo thecaire leningen. Roden burg van Eigen Haard ver woordt het als volgt:"De over heid zou de banken eigenlijk tot een lager rentepercentage moeten verplichten. Het is ge woon misdadig wat de ban ken moeten hebben. En met ons geld spelen ze mooi weer in Amerika want daar krijgen ze een hoge rente. En als straks onder invloed van de gebeurtenissen op de geld markt ook hier de hypotheek rente misschien weer gaat stijgen dan loopt de zaak echt vast". Peelen (NBM) is iets gematig der: "Je moet de invloed van dat rentepercentage niet overschatten. Als mensen eenmaal hebben besloten om een huis te kopen dan laten ze zich niet van dal idee afbren gen door een renteverhoging van een half procent". Overigens lijkt de vrees van Ro denburg voor rentestijging al enigszins bewaarheid te wor den want onlangs verhoogde de Algemene Bank Neder land als eerste de hypotheek rente (tot 11.5 procent) en de andere banken zullen niet achterblijven. Die rentestij ging is het gevolg van bepaal de ontwikkelingen op de ka pitaalmarkt. Banken halen van die kapitaalmarkt geld dat ze vervolgens weer aan hypotheeknemers uitlenen. De banken moeten op de ka pitaalmarkt echter een hoger rentepercentage (circa 12) be talen dan de hypotheekne mers aan de banken doen (ruim 11). De banken zijn echter huiverig om de hypotheekrente te ver hogen want dat verslechtert de situatie op de woning markt. En daar zi jn de banken ook weer niet bij gebaat want zij zien dan de waarde van het onderpand voor de verstrekte geldleningen alleen maar ver der dalen. Een woordvoerder van de ABN zei eerder deze week dat naar zijn taxatie de woningmarkt nagenoeg stil ligt en er nauwelijks hypothe ken kunnen worden ver kocht. "Iedereen blijft zitten waar ie zit, er is absoluut geen doorstroming meer". Volgens de ABN wijst alles in de rich ting van een verdergaande, forse daling van de verkoop prijzen van woningen. Evenwicht De prognose van een verdere prijsdaling van bestaande wo ningen wordt niet gedeeld door Peelen van de NBM. Volgens hem is er zich onder invloed van positieve en ne gatieve punten een nieuw evenwicht op de woning markt aan het instellen. Hij staaft zijn bewering met cij fers. Peelen: "In de periode mei juli van dit jaar was de ge middelde verkoopprijs 172.000 gulden, in juli augus tus 167.000, in juli september 166.000 en in augustus okto ber opnieuw 166 000. Ook de omlooptijd neemt niet veel meer toe. In het begin van het jaar was die tijd 105 dagen, nu 109 dagen. Je kunt zeggen dat het wat rustiger wordt op de woningmarkt. Een positief punt is zeker de duidelijkheid rond de aftrek van de hypo theekrente. Bovendien heeft de beperking van de rente-af trek een pnjsdalcnd effect aan de bovenkant van de markt In het verleden was men wat minder kritisch bij aankoop van een dure woning omdat de hypotheekrente toch volledig aftrekbaar was. Het duurt steeds langer xx*ordat te koop aangeboden huizen worden verkocht. Nu is men kritischer. Je kunt zeggen dat de sporten van de marktladder aan de boven kant wat dichter bij elkaar ko men zodat ook daar een bete re doorstroming kan ont staan". Ook de bevoegdheden die ge meenten sinds kort hebben om zich te bemoeien met de vestigingsgrens voor woon vergunningen wenst Peelen positief uit te leggen. Die grens is onlangs verlegd naar 234.000 gulden maar gemeen ten mogen daar nog boven gaan."Gemeenten kunnen die grens nu op basis van de plaatselijke marktsituatie vaststellen. Dat is gunstig. De regeling kan negatief uitpak ken als de gemeenten te hoge grenzen gaan stellen. Sponta ne verhuizingen worden dan de kop ingedrukt en daarmee de doorstroming. Maar ik hoop grondig dat de gemeen ten op een goede manier van hun bevoegdheden gebruik maken en maatregelen die de doorstroming belemmeren zullen wegnemen". Zoek Woordvoerder Bel van de Ver eniging Eigen Huis klinkt minder opwekkend: "De overheid heeft totnutoe niet alert gereageerd op alle misè re. Als je bijvoorbeeld naar de bouwsector kijkt dan schrik je. De werkloosheid in de bouw wordt voor volgend jaar al op 80.000 man geschat. Er zijn inmiddels heel goede be drijven onderdoor gegaan. Hopenlijk zal de duidelijk heid over de hypotheekrente aftrek inderdaad wat rust brengen. Met een positieve ontwikkeling zijn we allemaal gediend, het raakt veel men sen. Maar ik kan helaas niet optimistisch zijn. Het ver trouwen in de woningmarkt is een heel eind zoek". fcëtunran ^050-24552? a

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21