De bezuinigingen: nquête (1) Nederlander is nog geen 'doemdenker' W® [fü®lo)Is)®ifü ®tf tffetf V®®! VOini Auto en vakantie hoe bezuinig je daarop? ÏEER fe. ATERDAG 20 DECEMBER 1980 door Jos Goos en Henk Dam OEN HAAG - Hoe staat Nederland er economisch voor - niet volgens de Haagse statistieken maar volgens u? Wat vindt links, wat vindt rechts, hoe denkt de werkloze erover, en hoe de gepensioneerde? Deze krant heeft in november een enquête laten houden onder ruim 1000 mensen. Intomart in Hilversum voerde dat karwei uit, en leverde vele tientallen meters computerlormulicren. nzc verslaggevers Henk Dam en Jos Goos doken in de cijfers op zoek naar uw aller mening. Een bont beeld van voor en tegen. \Jn deze enquête zijn alle antivoorden via de computer in verband gebracht met onder meer de politieke voorkeur van de onder vraagden. Voor de eenvoud zijn die voorkeuren gegroepeerd in links, midden en rechts. fLinks staat dan voor stemmers op PvdAPPRPSPCPN en D'66. Midden staat voor CDA. Rechts omvat de kiezers die de VVDde SGP en het GPV steunen. DEN HAAG - Nederland is voor de toekomst niet optimistisch, maar het gaat te ver te beu e ren dat het doemdenken zich van ons meester heeft ge maakt. Dat blijkt uit de reac ties van de geënquéteerdeh op een serie samenhangende be weringen. - Vanaf de Tweede Wereldoor log is het economisch steeds beter gegaan, maar het ziet er nu naar uit dat de groei er voorgoed uit is. Drie keer zoveel mensen zijn het met deze stelling eens dan on eens. Voor die overgrote meer derheid is de groei er dus defi nitief uit. Die somberlingen zijn meer bij links dan bij rechts te vinden, meer in de lagere en middeninkomens dan in de hoge. en meer bij ouderen dan bij jongeren. Vooral werklozen zijn pessi mistisch. Het minst somber zijn rechtse studenten. - De volgende generatie zal het slechter hebben dan wij het nu hebben. Ook hier een meerderheid die dat vindt, maar minder dui delijk dan bij de voorgaande vraag. De verhouding ligt hier ongeveer: twee mee eens, tegen één mee oneens. Ook h ier scoren links en midden hoger dan rechts. Ouderen met een laag inkomen zijn pessimisti scher, maar ook de topinko mens zien de toekomst voor hun nazaten minder rooskleu rig. En vrouwen zijn wat be zorgder dan mannen. - We moeten al die verhalen over het slechter worden van de economie niet zo zwaar ne- De meesten blijken die verhalen uel degelijk zwaar te nemen. Tegen elke twee geënquêteer den die dat doen. staal er een tje die zich daar niet door laat imponeren. Rechts is ietsje minder onder de indruk van de sombere verhalen dan links, de jongeren duidelijk meer, en ook de laagste inko mens. Opvallend is dat werk lozen die nog nooit een baan hebben gehad hier dwarslig gen: in de groep die vindt dat je het allemaal niet te zwaar moet nemen scoren zij hoog. en in de groep die de zaak wél ernstig opneemt komen zij veel minder voor. Zij hebben de hoop kennelijk nog niet op gegeven. - Tot nu toe is het economisch goed 'gegaan, dus zal het wel goed blijven gaan. De vorige vraag is hiermee in een andere vorm nog eens her haald. en zie: in deze vorm ge vraagd wijzen de onder vraagden dit kinderlijke ver trouwen in de toekomst duide lijk af. Nog maar één op de negen zegt .ja" tegen deze stelling. Kennelijk was dit een uitdagende vraag, want op eens zien de werklozen het ook somber in. Rechts scoort hier duidelijk hoger dan andere politieke voorkeuren, net als de allerhoogste inkomens en opgeleiden. Vrouwen hebben nog minder vertrouwen dal hel wel goed zal blijven gaan dan mannen. - Het is helemaal niet nodig te bezuinigen. DEN HAAG - Nederland stond op zijn kop. De regering had de euvele moed gehad een loon maatregel aan te kondigen. De monstraties, werkonderbre kingen, vlammende redes, ze waren aan de orde van de dag nadat eind vorig jaar bekend werd, dat er een stop op de lo nen zou komen. De loonmaatregel kwam er toch, het grote inleveren was begonnen. En nu, een jaar later? Het jaar dus, waarin de lonen niet omhoog mochten, en waarin we met een nieuw verschijnsel als „aftopping van de prijscompensatie" werden geconfronteerd? T I Ir Uit de enquête die deze krant in samenwerking met Intomart hield, blijkt onder meer dat we van al dat bezuinigen echt niet zoveel pijn hebben ge had. Sterker, het lijkt er op dat veel mensen helemaal niet zo geinteresseerd zijn in wat er met hun salaris is ge beurd. Wij vroegen bijvoor beeld: - Zoals u weet mochten de lonen het afgelopen jaar niet ver hoogd worden. Wel is per 1 juli een vergoeding van 26 gulden bruto aan iedereen gegeven om de prijsstijging te kunnen betalen, de zogenaamde prijs compensatie. Heeft u voor uzelf nagegaan hoeveel de prijscompensatie per 1 juli ei genlijk had moeten zijn? De antwoorden: 12 procent had dat nagegaan, 79 procent niet. Een tweede vraag: - Heeft u naar aanleiding van de maatregel moeten bezuini gen? Zo ja, was dat veel of een beetje? Hierop antwoordde 6 procent van de geënquêteerden: ja, we hebben veel moeten be zuinigen, 21 procent heeft ,,een beetje" moeten bezuini gen, en 73 procent hoefde niet op de uitgaven te beknibbelen. NA ie waren dat dan wel? Welke groepen voelden het het ste vigst in hun portemonnee dat het met 's lands economie niet meer zo goed gaat, en dus ook niet met onze inkomens? Dat warén, naar leeftijd onderver deeld, vooral de middengroe pen, de mensen dus met op groeiende kinderen. Dat waren de werklozen, naar een andere onderverdeling. Dat waren de mensen met de laagste inkomens. Maar ook bij die laatste groep viel het allemaal nogal mee. Acht pro cent van de mensen met een inkomen van minder dan 1750 gulden per maand zei vo rig jaar veel te hebben moeten bezuinigen, 24 procent een beetje, terwijl 67 procent niet hoefde te minderen. - Op welke uitgaven heeft u be- Deze vraag stelden wij aan de genen die zeiden dat ze het het vorig jaar zuinig aan heb ben moeten doen. Daarbij ontstond de volgende top- 1. luxe-artikelen - 59 procent 2. kleding: - 56 procent 3. verwarming-elektriciteit - 53 procent 4. uitgaan - 40 procent 5. tot en met 7 sparen - 38 pro cent 5. tot en met 7 alcohol - 38 pro cent 5. tot en met 7 levensmiddelen - 38 procent Conclusie Een eerste conclusie, als de cij fers nader worden geanaly seerd: de mensen noemen die categorieën die het dichtst bij hen staan. Zo ligt het voor de hand dat mannen eerder „de auto" zullen noemen als be zuinigingsbron, dan dat vrou wen dat doen. Die auto werd overigens naar verhouding zo weinig genoemd dat hij bui ten de „top-zeven" viel. Het ligt al evenzeer voor de hand, dat vrouwen eerder dan mannen „kleding" zullen noemen. Maar dat werklozen dat naar verhouding ook vaak doen, is minder vanzelfspre kend. De werklozen komen uit ons onderzoek toch al naar voren als de groep mensen die veel categorieën opgaven: naast kleding ging het daarbij voor al om levensmiddelen, luxe artikelen, verwarming elektriciteit, uitgaan en vakantie. Opvallend is verder, dat vrou wen twee keer zovaak als mannen verwarming elektriciteit als bron van be zuiniging noemen. Men zou bijna veronderstellen dat vrouwen energiebewuster zijn. En verder werkt in de gehan teerde schalen door, dat er grote groepen mensen zijn die het afgelopen jaar helemaal niet, of nauwelijks hoefden in te, binden. Bij jongeren, men sen van rechtse signatuur, mensen met een hoog inko men en mensen met een hoge opleiding vind je geen uit schieters. Die hebben geen last van de bezuinigingsgolf. Zo simpel ligt dat. Minder simpel zijn de antwoor den die wij kregen op de vraag: - Op welke uitgaven denkt u het komende jaar te bezuinigen? Dat nden maar heel weinig juiste uitspraak, slechts een is het er wél mee eens, tegen negen niet mee eens. Rechts en studenten sco ren hier veel hoger voor bezui nigen dan andere stemmers en beroepsgroepen. Er zit een duidelijke piek van bezuini gingsbepleiters bij de hoogste inkomens. - De dreiging van een volgende wereldoorlog wordt steeds groter. Twee tegen een is het daar wel kwt de ondervraagden weet het niet. Links en vooral midden zijn het meest bekommerd om Wereldoorlog 111, onder rechtse kiezers, hoewel in meerderheid bang. zitten dui delijk meer optimisten iti dit opzicht. Jongeren zijn ook in meerderheid bang voor een oorlog, maar toch minder dan andere leeftijdsgroepen. Ge pensioneerden maken zich het meest zorgen om de bedreigde vrede. Ongeveer 41 procent van de ondervraagden laat zich door niets tegenhouden en gaat op dezelfde manier vakantie Top-zeven De top-zeven die hierbij ont stond, ziet er heel anders dan die over de bezuinigingen van het nu bijna afgelopen jaar- 1. luxe artikelen - 67 procent 2. alcohol - 39 procent 3. verwarming-elektriciteit - 37 procent 4. uitgaan - 36 procent 5. auto - 32 procent 6 en7 vakantie - 31 procent 6 cn 7 kleding - 31 procent. Als we nu nog eens kijken naar het lijstje met de uitgaven waarop de mensen in 1980 daadwerkelijk hebben bezui nigd, dan blijkt dat bijvoor beeld alcohol eerder als ge wenste dan als werkelijke bc- zuinigingsbron geldt. En dit gaat dan, merkwaardigerwijs, in het speciaal op voor CDA'ers. We roepen nog even in de herin nering op dat 73 procent van de mensen zei, dat ze in 1980 helemaal niet hoefden te be zuinigen. Voor het komende jaar is men somberder: niet meer dan 36 procent van de ondervraagden vertrouwt er op, dat men op geen enkele categorie hoeft te beknibbelen. Wie zijn die optimisten? Dat zijn rechts denkende mensen gepensioneerden, studeren den en zij, die zich in een inko men van meer dan 3750 gul den netto per maand mogen verheugen. Rechts heeft een paar opvallen de uitschieters: alcohol wordt naar verhouding weinig ge noemd als bezuinigingsbron, maar de auto. en verwarming elektriciteit zoveel te meer. Ook denkt rechts, dat er wel wat minder gespaard zal kunnen worden het komende jaar. Met in het achterhoofd enkele alarmerende berichten over de zogenaamde „ontsparing" (volgens de banken nemen de spaartegoeden schrikbarend af) stelden wij de volgende vragen: Sparen Hierop antwoordde 64 procent ja" en 36 procent „nee". Aan de mensen die de vraag posi tief beantwoordden, vroegen wij vervolgens: - Heeft u het afgelopen jaar minder, evenveel of meer kun nen sparen dan het jaar daar voor? De antwoorden: 43 procent zei „minder". 46 procent „even veel" en 11 procent „meer". Wie zijn nu de mannen en vrouwen achter de ontspa ring waarvan de banken zo schrikken? Dat zijn, statistisch gezien, vooral de mensen met een in komen van minder dan 1750 gulden netto per maand. Ver der blijken met name huis vrouwen en werklozen min der te sparen. Tenslotte loopt links minder snel naar de bank om er geld naar toe te brengen, dan rechts. Er zijn nog mensen die kunnen sparen, dat blijkt, maar er zijn anderen die niet genoeg heb ben aan hun salaris. Die groep zou in deze tijden van krim pen en matigen best groter kunnen worden. Vandaar de vraag: - Denkt u dat u in de nabije toe komst iets moet doen om uw inkomen aan te vullen? Hierop antwoordde 22 procent van de ondervraagden ja" en 78 procent „nee". De mensen die ,ja" zeiden, kregen een volgende vraag voorgelegd. - Op welke wijze denkt u uw in komen te kunnen aan vullen? Bijna de helft van deze groep mensen zei: „door een baantje erbij te nemen". Vooral jonge ren zien een baantje erbij wel zitten. Bij de mensen boven de 35 jaar neemt deze wens snel af. Linkse mensen zien gauwer naar een extra baan om dan rechtse en een laag in komen is ook al goed voor de bijbaan-industrie. DEN HAAG - Naar twee zaken dié het leven veraan genamen, de auto en de vakantie, vroegen wij wat verder door. Allereerst de vakantie: - Bent u dit jaar op vakantie geweest? Deze vraag werd door 62 procent van de onder vraagden positief en door 38 procent met ..nee" beantwoord. Er bleek een onmiskenbaar verband tussen inkomen en het niet op vakantie gaan. Zo ging bij een netto maandinkomen van minder dan 1750 gulden schoon 48 procent van de betrokke nen dit jaar niet op vakantie. Bij de groep met een inkomen tussen 1750 en 2500 ging het om 36 procent, en bi j de mensen met een netto inkomen van meer dan 3750 inkomen 21 procent. Nog twee cijfers: van de gepensioneer den ging 50 proeent dit jaar niet op vakantie, van de werklozen ruim 40 procent. We wilden vervol- en die wel op vakantie gingen, dat fir erden. - Bent u voor uw vakantie afhankelijk van uw vakantie-uitkering of spaart u van tevoren voor Van de vakantie-uitkering is 31 procent afhankelijk, 30 procent spaart en 32 procent heeft beide finan cieringsbronnen nodig, zo wees onze enquête uit. Bij deze vraag bleek het opleidingsniveau «en m wat mindere mate het inkomen) doorslaggevend te zijn. Want: hoe lager hun opleiding, hoe afhankelijker de mensen zijn van hun vakantie uitkering Én om gekeerd: hoe hoger hun opleiding, hoe meer de mensen het geld dat ze tijdens de vakantie uitge ven, van tevoren sparen. Een volgende vraag: Maar 31 procent denkt hot wel degelijk anders te moeten aanpakken (de resterende 28 proeent gaat helemaal niet op vakantie, en zou toch al niet gaan). Aan degenen die opgaven op een andere manier te zullen gaan. vroegen we. - Wat gaat u anders doen'' 1. 44 procent zoekt het dichter bij huis 2. 25 procent gaat korter op vakantie 3. 23 procent kiest een goedkopere bestemming. Onze interesse ging in het bijzonder uit naar de grootste groep, de mensen die het dichtei bij hui - willen zoeken. Aangenomen mag worden, dat hierbij nogal wat mensen zitten, die in eigen land vakantie zullen vieren Wie zijn zij? Rechtse men sen, studerenden en bejaarden scoren het hoog st. Dan een andere bron van genoegen, de automobiel. Na te hebben vastgesteld dat 59 procent van de ondervraagden één auto bezit. 5 procent twee au to's en 36 procent geen enkele, vroegen we. - Denkt u. dat in het komende jaar worden bezuinigd'.' „Ja auto 47 procent, en „nee" 51 procent Het meest bezorgd blijken de werklozen te zijn Naar politie ke overtuiging uitgesplitst zijn de CDA'ers koplo per. De mensen ter rechterzijde van het politieke spectrum geloven niet zo hard. dat zij op hun Hei lige Koe moeten bezuinigen. Degenen die zeiden te denken, dat ze wèl op hun auto moeten bezuini gen, kregen deze vraag voorgelegd -Stel dat u minder aan uw vakantie kunt bt gaat u dan op dezelfde wijze als afgelopen vakantie of gaal u op andere wijze op Ongeveer 41 procent laat zich do den, en gaat op dezelfde manit tede - Hoe denkt u dan te be. i op i Het antwoord zal de autodealers en öo kei ij k interesseren 80 procent wil rijden. 48 procent wil minder snel auto kopen. 39 procent wil minder m visite, en 31 procent wil meer zelf auto.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17