Kloppenburg op zoek naar limiet Kosigin: alerte, kundige econoom én organisator EX-PREMIER OVERLEDEN Nieuwe processen dissidenten aangekondigd Scorebord ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 Tafeltennismekka Hazerswoude lokt voor Twents talent LICHTENVOORDE (GPD) - Haar limiet heeft ze cog lang niet bereikt, daar is in feite iedereen van over tuigd. Mirjam Kloppen burg mag dan op 14-jarige leeftijd al present zijn ge weest bij de open Joego slavische en Franse tafel tenniskampioenschap pen, geleidelijk aan zal moeten blijken waar haar grenzen liggen. Ze ver dient in elk geval gezien haar leeftijd een goede so ciale begeleiding. Wat dat betreft is Mirjam Kloppen burg volledig afhankelijk van haar vader. Alle zoge naamde raadgevers, die rond een jeugdige tafelten- nister van haar kaliber dwarrelen, worden zoveel mogelijk afgewimpeld. Pa vertrouwt op Mirjam, en Mirjam vertrouwt op pa, een perfecte wisselwer king zou je zeggen. Waar de limiet ligt, is voor beiden nog niet geheel duidelijk, maar voorlopig gaat het er alleen om, dat „Mirjam gezellig haar balletje kan slaan" zoals zij het uitdruk ken. Dat dat op een hoog niveau gebeurt, is meegenomen, maar niet het belangrijkste. Of zoals de praatgrage vader Kloppenburg stelt: „Mirjam beseft donders goed dat het meisje met dat dikke buikje uit Vietnam belangrijker is dan zij zelf Mirjam Kloppenburg zelf leeft nog vrij onbezorgd en ziet wel waar ze uit komt. „Als ik het plezier er maar in houd", stelt de Gelderse zelf. „Ik besteed per week vijftien a achttien uur aan het tafeltennis. Dat is ongeveer twee en een half uur per dag. Elke training is voor mij echter weer een ontspanning. De oefeningen kunnen niet zwaar genoeg zijn, want dat vind ik juist fijn. Ik speel ook graag tegen tegen wat kracht". Etiket Een tweede Bettine Vriesekoop zou je bijna concluderén. Mirjam Kloppenburg wil zichzelf dat eti ket niet opplakken, en ook haar vader weigert vooralsnog die ver gelijking te maken. „Bettine is Bettine en Mirjam is Mirjam". Van die simpele stelling gaat men bij de Kloppenburgs uit, waarbij gemakshalve wordt aangenomen dat de instelling en capaciteiten van Vriesekoop uniek zijn voor Nederlandse begrippen. Pa Kloppenburg ziet het ook niet zitten dat Mirjam ooit een expedi tie zal ondernemen als Bettine Vriesekoop onlangs naar China. „Mirjam heeft drie eigenschap pen die haar gebracht hebben tot waar ze nu is. Dat is eenvoud, werklust en tafeltennisintellect. Vriesekoop heeft gewoon één doel voor ogen: de wereldtop be reiken. Zo specifiek ziet Mirjam het niet. Als ik eerlijk ben, moet ze - mits alles naar wens verloopt - de Europese top kunnen halen. We zullen echter alles rustig op bouwen. Van haast is geen spra ke'. Mirjam Kloppenburg bevestigt, dat haar ambities nog niet zo ver rei ken. Ze is er bovendien de figuur niet naar om zich te laten drillen met het oogmerk een zo groot mogelijke vooruitgang te maken. „Ik wil echt niet gecommandeerd worden. Zo van: op de training doe je dit. of op de training doeje alleen maar dat. Zodra de r aan mij beginnen te trekken, stop ik. Ik spreek veel met mijn vader, en hij denkt er net zo over als ik'. Halt Vandaar ook, dat enkele maanden geleden de prille carrière van Mir jam Kloppenburg een abrupt halt leek te worden toegeroepen. Ge rard Bakker, bondstrainer van de damesploeg. wilde Kloppenburg in de equipe voor de interland te gen Bulgarije, maar haar per soonlijke trainer Wiljo Leerma- kers vond dat het allemaal wat te snel ging. Mirjam Kloppenburg zelf zag een retourtje Sofia wel zitten, zodat zij uiteindelijk in de Bulgaarse metropool haar inter nationale debuut maakte. De deining, die daardoor ontstond, deed pa Kloppenburg besluiten zijn dochter te adviseren er mee te kappen, en zoals hij dat plas tisch uitdrukt. „Zich maar met de meeldraden en stampers bezig te gaan houden". Mirjam Kloppen burg weigerde echter het batje in de open haard te gooien, met als resultaat, dat zij nu een serieuze kandidaat is voor de Nederlandse ploeg voor het wereldkampioen schap, begin april in Joegoslavië. Hiermee lijkt zij een belangrijke periode te hebben afgesloten; die van de aanloop naar het verdere succes. Maar hoe moet het nu ver der? Mirjam Kloppenburg daarover: „Ik zit nu in de derde klas mavo. Het is de bedoeling dat ik hierna de havo ga doen. Kijk, Bettine Vrie sekoop heeft een goede oplossing gevonden. Die studeert nu drie atheneum-vakken en houdt zo voldoende tijd om te trainen. Ik kan de school en het tafeltennis sen nu ook goed combineren, maar hoe dat in de toekomst gaat, moeten we afwachten". Voordeel Daarnaast heeft Mirjam Kloppen burg nu het voordeel, dat ze naar een open school gaat. waar de me dewerking optimaal is. Ze kan er rustig om tafeltennismotieven haar tijd uittrekken, want die wordt in de daaropvolgende week ingehaald. Haar prestaties lijden er niet noemenswaardig onder; voorlopig wandelt ze im mers op een soepele manier door de vier mavo klassen. Mirjam Kloppenburg, individualis tisch als zij is. verdeelt de zaken nuchter en doeltreffend. Het is de vraag of dat altijd Lichtenvoorde zal zijn, want het tafeltennismek ka Hazerswoude lokt als zelden tevoren. Pa Kloppenburg daar over: „Mirjam en ik zijn samen begonnen bij Litak. Met Anne- miek Heinst en Carine Hulshoff vormde Mirjam een beloftevol team. Dat is uit elkaar gevallen om allerlei redenen en Mirjam is naar Zutphen gegaan, waar ze in Wiljo Leermakers een goede trai ner heeft gevonden, die haar technisch veel heeft geleerd In mei zullen we de balans opmaken en kijken wat ze nu moet doen. Het kan ook best zijn dat ze stop- t" Ontwikkeling Veel zal natuurlijk ook afhangen van haar ontwikkeling in de rest van het seizoen. Mirjam Kloppen burg heeft in de grote toernooien uiteraard nederlagen moeten in casseren tegen meer ervaren te genstanders. Vooralsnog raken dergelijke verliezen Mirjam Kloppenburg nauwelijks. Ook in dat opzicht heeft zij zich een be paalde volwassenheid aangeme ten. „Als je niet kunt verliezen, kun je ook niet winnen", stelt ze. De toekomst zal het leren. HOCKEY - Het Nederlands team speelt dit weekeinde twee inter lands in Barcelona tegen Spanje Daarna reist de ploeg naar Kara chi om daar deel te nemen aan de strijd om de Champions Trophy. Toch radioreportages van Uruguayaanse 'mini-WK' HILVERSUM - De raad van beheer van de NOS heeft gisteren de advie zen van de programmaraden radio en televisie naast zich neergelegd en heeft besloten dat de voorgeno men uitzendingen van het zoge naamde mini- wereldkampioenschap voetbal, dat rond de jaarwisseling in Uruguay wordt gehouden, normaal door zullen gaan. Dit betekent, dat de NOS-radio direc te uitzendingen (door Theo Koo- men en Eddy Poelmann) zal ver zorgen van de wedstrijden Neder- land-Uruguay op 30 december en van Nederland-Italie op 6 januari. Mocht Nederland in de finale (10 januari) komen dan wil de NOS die eveneens uitzenden. Wat de televisie betreft liggen de za ken anders. Zoals bekend heeft een i Mila; i de televisierechten voor Italië opge kocht. Alleen wanneer dat station bereid is die rechten over te doen aan het Italiaanse staatsbedrijf RAI komen er televisiebeelden via het Eurovisienet. Daaro\cr wordt dit weekeinde een beslissing ver wacht. Wiersma faalt BAMAKO - Harm Wiersma is giste ren in Bamako tijdens het toer nooi om het wereldkampioen schap dammen één punt verder achter geraakt op de Rus Anatoli Gantwarg. Met nog drie ronden te spelen is de nadelige marge voor de Nederlander nu vier punten. In de voorlaatste ronde ontmoe ten de giganten elkaar. Gantwarg liet in de achttiende ron de Jansen in een listig valletje lo pen en Wiersma slaagde er niet in een voordelige stand tegen Mo- giljanski in winst om te zetten. De wereldkampioen bood toen zelf maar remise aan. Wiersma zakte hierdoor naar de derde plaats. Hij moest Misjtsjanski. die van Diaw won, voor laten gaan. BBL dinsdag vijfmans: Edosas-Les Im- battables 3-1, Birds-Proveste 2-2, Tette- ro 2-Disco 1-3, Tettero 3-Yellow Tigers 2-2. BBL trio's vroeg: Parelmoer-AZL 3-1, Pasties-Duke 1-3, Lions-Boonteam3-l, WH-Spinners 3-1, Modeboys-Rabbits 3-1. BBL trio's laat: Tettero 4-Tettero 6 2-2. Martin-Tettero 9 4-0, Tettero 5- Globetrotters 2-2, Driftkikkers-Tettero 7 1-3, Tettero 8-YNCT 1-3 BBL donderdag vijfmans: Rabbits-LOI 3-1. Ons Genoegen-Tigers 0-4. WH- Lions 1-3, Boonteam-Minstreels 4-0, BBLZW maandag trio's: Sportschool- HR-team 2-2, Pinners-Bojo 3-1, HM- team-Splits 1-3. BBLZW dinsdag vijfmans: BC Sport- HVS 3-1, BLF-team-Scarabee 1 1-3, BvM-Rooie Rakkers 4-0. BBLZW dinsdag trio's: BC Sport-Cala- mares 1-3, Florentijn-Jako 1-3, Pin-set- LBV 0-4 BBLZW woensdag trio s BLF-team- Vliegende Schilders 3-1Tramps-Joy 1- 3. HM-kwartet-Jaws 4-0. BBLZW woensdag vijfmans Tijgers- Strike-kwintet 1-3. Scarabee 2- Pintrotters 2-2, Skydivers-Sam-sam 4- Standen BBL dinsdag vijfmans Proveste 16-46 Birds 16-33 Edosas 16-40 Tett. 3 16-24 Tettero 2 16-36'Les Imbat 16-22 Disco 16-33'/2 Yell. Tig. 16-21 BBL donderdag vijfmans: Tweepee Tigers Rabbits LOI Boonteam Minstreels Ons Gen. 15-50 16-45 15-44 15-34 15-27 14-26 13-22 14-17 WH 15-15 BBL trio's laat: YNCT 17-46 Tet. 5 17-42', 17-41 17-36 17-33 17-28", 17-18", 17-12 BBL trio'i Modeb Duke Rabbits Lions Pasties WH Boont 17-42 17-40 17-40 17-39 17-37 17-34 17-30'/, 17-30 17-25' 17-23 BBLZW dinsdag BBLZW dinsdag BC Sport 15-47 Calamares 15—34 Jako 15-27 Pinset 15-26 Florentijn 15-26 LBV 15-23'.. BvM 15-48 BC Sport 15-35 HYS 15-32' Scarabee 1 15-32 Rooie R 15-19 BLF-team 15-13'/? BBLZW maandag Sportsch HR-team 15-41 15-36 15-30' 15-29' 15-29 15-14 BBLZW woens- BBLZW woens dag vyfmans dag trio's. Strike-kw 15-51 Joy 15-36 Pintrott. 15-42 HM-kwart. 15-35 Tijgers 15-23'.. Tramps 15-32 Scarabee 2 15-23 Jaws 15-27 Sam sam 15-20'? Vlieg. Sch. 15-26 Skydivers 15-20 BLF-team 15-24 (Van c correspondent) MOSKOU DEN HAAG - De onlangs afgetreden pre mier van de Sowjet-Unie, Alexei N. Kosigin, is in de nacht van donderdag op vrijdag op 76-jarige leeftijd aan een hartaanval overle den, zo melden Russische en diplomatieke bronnen in Moskou. Er was gisteravond nog geen offi ciële Russische mededeling om trent het overlijden van de man die 16 jaar lang voor een belang rijk deel de economische en bui tenlandse politiek van het land heeft bepaald. Bij navraag waren een aantal autoriteiten in Moskou wel bereid het bericht te bevesti gen. In oktober van dit jaar kondigde de Russische president en partijlei der Brezjnjev het ontslag van Ko sigin uit regering en partijfunc ties aan wegens gezondheidsre denen. Maar de manier waarop gaf aanleiding voor speculaties dat er ook politieke achtergron den waren voor het verdwijnen van de als gematigd bekend staande Kosigin. Kosigin is in 1904 geboren in Lenin grad. Hij profiteerde daar van de stalinistische zuiveringen en bracht het tot partijleider van zijn geboortestad. In 1939 kwam hij als minister voor de textielindus trie naar Moskou. Na de val van Chroesjtsjov in 1964 verving hij de afgezette partijleider als pre mier. In de belangrijkste politie ke vraagstukken heeft Kosigin al tijd op één lijn gelegen met partij leider Brezjnjev. Hun menings verschillen betroffen voorname lijk hun verschillende stijl en Brezjnjevs honger naar meer functies (onder meer het presi dentschap). Alert Volgens westerse bezoekers was Kosigin een alert en kundig orga nisator en econoom. Als rege ringsleider was hij direct verant woordelijk voor de economie, waarvoor hij in de jaren '60 her vormingen aankondigde, die ech ter werden gesmoord door de partij hiërarchie, die vreesde te veel invloed te zullen verliezen. In de tweede helft van dejaren '70 vertoonde de Sowjet-economie een voortdurende vermindering van de groei. Voor volgend jaar is voor de economie een groeiper centage goedgekeurd van 4,1 pro cent. het laagste sinds 1945. Het is niet bekend of deze dalende tendens in de economie mede oorzaak is geweest van Kosigins vertrek uit de politiek. Na zijn eerste ernstige hartaanval kreeg Kosigin als plaatsvervanger toe gewezen de Brczjnjcv-protegc Tikhonov naast Mazoerov. die werd beschouwd als een aanhan ger van Kosigin Mazoerov ver- zondheidsredenen". Tikhonov werd daarna opgenomen in de machtige rangen van de leden van het Politburo, een orgaan dat de eigenlijke regering van de Sowjet-Unic vormt. Sowjet-partijleider Brezjnjev (73) deelde in een vergadering van de- Opperste Sowjet (volksvertegcn woordiging) in oktober van dit jaar mee, dat men een brief van Kosigin had ontvangen waarin hij „wegens gezondheidsrede nen" vraagt ontheven te worden van zijn verplichtingen als rege ringsleider en tevens van zijn ver plichtingen als lid van het Polit buro van de communistische par tij. Dit laatste orgaan is het mach tigste politieke lichaam in de Sowjet-Unie. Enkele jaren geleden kreeg Kosigin al een ernstige hartaanval, vol gens zeggen tijdens het zwem men in de rivier bij zijn Moskouse buitenhuis. Vorig jaar oktober kreeg hij opnieuw een zware hart aanval, die hem verplichtte vier maanden lang zijn werkzaamhe den te onderbreken. Sinds de af gelopen zomer werd zijn afwezig heid wederom verklaard door hartproblemen. Tegenover de Opperste Sowjet verklaarde Brezjnjev. dat Kosigins ontslag brief aangaf dat zijn gezondheid de laatste tijd verder achteruil gc- gaan was. Geen lof Brezjnjev wijdde geen lovende woorden aan de aftredende rege ringsleider. Hu stelde zijn plaats vervanger Tikhonov voor als diens opvolger De Opperste Sowjet keurde dal voorstel zoals gebruikelijk unaniem goed. Tik honov dankte in een korte toe spraak voor het m hem gestelde vertrouwen. Maar ook hij wijdde geen enkel woord aan zijn voor ganger. De belangrijkste tv nieuwsuitzending bracht het 's avonds pas nadat men eerst tien minuten lang aandacht had besteed aan de vergadering van de Opperste Sowjet. "Vrijwillig' Waarnemers leidden hieruit af. dat Kosigins aftreden mogelijk min der „vrijwillig" geweest kan zijn dan partijleider Brezjnjev in zijn aankondiging deed vermoeden. De wankele gezondheidstoe stand van Kosigin was bekend, maar ook diverse andere leden van het Politburo van de commu nistische partij genieten geen al te beste gezondheid, partijleider Brezjnjev niet uitgezonderd. Het is mogelijk dat Kosigin vrijwillig is vertrokken, maar politieke waarnemersüchten het ook mo gelijk dat zijn gezondheidstoe stand voor zijn collega's reden is geweest om zijn vertrek min of meer al tr dwiügën Naar buiten toe heeft Alexei Kosi gin zich opvallend kunnen mani festeren In 1965 reisde hu naar Peking in een poging de groeien de kloof tussen de Sowjet-Unie en China de overbruggen. Met een daarna was hij in de Noord- vietname.se hoofdstad Hanoi, toen de Nixon regering voor het eerst met de bombardementen op Noord Vietnam begon Het jaar daarop speelde Kosigin een belangrijke rol in de onderhande- lingen in 1n! Ma hot Pekis Iduns-Indiasc conflict Na de oorlog in het Midden-Oosten van 1967 bepleitte Kosigin per soonlijk de Arabische standpun ten in de Verenigde Naties en knoopte er een onderhoud met de toenmalige Amerikaanse presi dent Lyndon B. Johnson aan vast. Het was de eerste topont moeting tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie sinds de voortijdig afgebroken ont moeting in Genève in 1961. Rond de invasie van Warschaupact- troepen in Tsjcchoslowakije in 1968 heeft Kosigin in het open baar een standpunt vertegen woordigd waaruit wel werd afge leid dat hij een minderheid bm nen het Kremlin vertegenwoor digde dat een dergelijke ingreep afn ces Het was gisteravond, bij gebrek aan een officiële Kremlin- mededehng nog niet duidelijk of Kosigin een begrafenis zou krij gen die helden van de Sowjet- Unie ten deel valt. maar aangeno men werd dat het in ieder geval een staatsbegrafenis zal worden. Kosngins echtgenote Klavdia overleed dertien jaar geleden aan kanker en in een opvallende blijk van emotie boog Alexei zich bij dc begrafenis van zijn vrouw over de kist om haar vaarwel te kusse- MOSKOU (AP) - Dinsdag vangen in Moskou en Ust-Nera, in het noordoosten van dc Sowjet-Unie. twe dentcn. de 51-jarige Alexander Lavout en de 26-jange Alexander Podiabinck Zij h< bb( n gn titit hel misbruik van de psychiatric voor politieke doeleinden in dc Sowjet-Unie aan de kaak te stel len. zo is door zegslieden uit dissi dentenknngen gisteren bekend aakt. out. et 'tl uit ïdcrzock var >or politieke skundige akte zondheidszorg. werd i rcslecrd, nadat hij in 1 jaar ballingschap w deeld wegens publica' kelen en een k «n bunk van psychi I I 18tot mii van arti iderdr dissidenten. De titel lui id. ba medicun". Geen 'meeldraden en stampers' voor Mirjai

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13