"Ik hoop dat signaal tot betaalde clubs doordringt" Elke nieuwe affaire knabbelt wat van legende 'Nederland komt nooit aan top' Wallis de Vries maant KNVB: il appel in trek bij HSV LFC LFC - SJC U.VS. - E.D.O. LFC ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 SPORT PAGINA 11 Een tijdje geleden is een wereld wijde enquête gehouden over de grootste sportman-vrouw aller tijden". Van de uitslag herinner ik me dat Pelé. Eddy Merckx en Muhammad Ali de eerste drie plaatsen innamen, misschien zelfs in deze volgor de (maar dat weet ik niet ze ker) en dat Johan Cruijff er gens helemaal onderaan bun gelde, schier onzichtbaar tus sen de naamlozenonder al deze beroemde coryfeeën. Was Pelé dan een zoveel betere voetballer dan Cruijff? Nee hoor, ik ben oprecht van me ning dat Johan Cruijff van die twee de betere voetballer was. allrounder dan Pele, een grotere persoonlijkheid ook op het veld. Maar voordat een voetballer, zelfs al is hij de bes te ter wereld, ook een ..legen de" is geworden, moet er meer gebeuren dan een verzame ling schijnbewegingen, rus hes. doelpunten en kromme ballen. De wielrenner kan nog volstaan met de erelijst van zijn overwinningen, de voet baller als teamsporter kan weinig meer bewijzen dan de overwinningen van zijn elf tallen en zijn eigen doelpun ten. Maar zelfs die zijn betrek kelijk. Kees van Kooten heeft heel wat meer doelpunten ge scoord dan Franz Becken- bauer. en toch is Kaiser Franz een legende, en Keizer Kees al leen maar een leuke voetbal ler. Het feit bijvoorbeeld dat Pelè in elftallen voetbalde die wereldkampioen werden, en Johan Cruijff alleen maar in een elftal dat de Europa-Cup won, spreekt in het voordeel van Pelè. maar is natuurlijk met doorslaggevend voor het bewijs dat hij ook beter voet balde dan Johan. Laten we eens de vijf voetballers noemen die tot de beste voet ballers aller tijden mogen worden gerekend: Alfredo di Stefano. Sir Stanley Mat thews, Pelè. Johan Cruijff en Franz Beckenbauer. Is ieder een het daarmee eens? Wat aan dit lijstje opvalt, is dat vier van de vijf vedetten van ..onbesproken gedrag" zijn, doorgaans onberispelijke voetballers op het veld. en ook daarbuiten onbesproken, - voor zover je als wereldbe roemde persoonlijkheid ooit „onbesproken" kan blijven. Een van de vijf echter, is al zijn hele leven over de tong ge gaan. Rode kaarten, conflic ten met trainers, belasting schulden. financiële compli caties. noem maar op. Die ene u had het al geraden, dat zijn dan tien punten voor me neer!) is Johan Cruijff. Elke nieuwe affaire knabbelt weer wat suikergoed van de legen de af, zodat er op het laatst alleen maar de „beste voetbal ler ter wereld" overblijft, zon dermeer. Geen aureool, alleen maar een kwalificatie. En een heel laag plaatsje op de lijst van de beste sportman ter we reld... Nu is hij weer uit het veld ge stuurd in Barcelona, in een wedstrijd nota bene ten bate van de Unicef. FC Barcelona speelde tegen een team van wereldsterren, een vriend schappelijke wedstrijd dus. Er zaten 1X0.000 toeschou wers in stadion Nou Camp, scheidsrechter was de Span jaard Miguel Perez. In de 63e minuut protesteerde Johan Cruijff laan een foto te zien droeg hij de aanvoerders band) tegen het afkeuren van een doelpunt van de wereld sterren. Eerst kreeg hij geel. en toen hij daar iets over zei kreeg hij rood. Rood-geel. de kleuren van Go Ahead Eagles! Barcelona won uiteindelijk met 3-2. Uiteraard is het zonder meer duidelijk dat die Spaanse scheidsrechter gek was, want wie stuurt nu bijna een half uur voor tijd de beroemdste Barcelonesevoetballer uit het veld, Voor wie honderd tienduizend mensen naar het stadion zijn gekomen? Ten de le althans. En dan nog niet eens voor smerig natrappen of een peut op de neus van een geliefde Spaanse libero, maar voor ..praten Dan heb je. als scheidsrechter, noch de wed strijd, noch jezelf in de hand! Dat doe je niet in zo'n wed strijd. Maar aan de andere kant vind ik toch ook dat je je langza merhand mag gaan afvragen of Johan Cruijff, wiens voet balintelligentie terecht ge roemd wordt, niet ook eens zou moeten gaan werken aan zijn scheidsrechtersintelligen- tie. Na zoveel jaren in Spanje gevoetbald te hebben zou hij langzamerhand toch moeten weten dat de scheidsrechters Johan Cruijff verlaat meteen begeleider het veld van Nou Camp. Gedwongen, daar zich niet graag de kans laten ontglippen hem een douw te geven, van welke kleur dan ook. De gelegenheid maakt de dief. Met een beetje scheidsrechtersintelligentie naast de voetbalintelligentie zou je toch kunnen zorgen vooreen gedrag dat geen aan leiding tot het geven van gele of rode kaarten geeft. Di Stefano, Beckenbauer. Mat thews en Pelè werden nooit het veld uitgestuurd, en die ver dwenen toch ook niet als grij- onderhetgrasalser gexrtetbald werd. Je kunt toch ook persoonlijkheid uitstra len zonder altijd en eeuwig te protesteren en de scheidsrech ter openlijk ter discussie te stellen. Ik twijfel er niet aan dat Miguel Perez slechter floot dan Johan Cruijff voetbalde, maar daarom is Perez ook minder bekend in de wereld dan Cruijff. Het is wat over dreven van de ..beste voetbal ler ter wereld" om te verlan gen dat elke scheidsrechter ook fluit als de beste scheids rechter ter wereld. Bovendien kun je wel stellen dat zo'n Perez zo'n vriendschap pelijk e wedstrijd voor het We reldkinderfonds nooit had mogen ontsieren door uitgere kend Johan Cruijff uit het veld te sturen, maar is het nu werkelijk te veel gevraagd om ook eens te verlangen dat Jo han Cruijff in zo'n vriend schappelijke wedstrijd ten bate van het Wereldkinder fonds zijn grote verontwaar diging in toom te houden als er een doelpuntje wordt afge keurd? Dan maakt hij toch ge woon een ander doelpuntje Doelpuntjes genoeg in de we reld! DEN HAAG - De KNVB zal. in opdracht van de externe geldgevers de Stichting Nationale Sporttotalisator, het ministerie van CRM en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, een waarschuwend signaal naar alle 37 clubs in het betaald voetbal uit laten gaan de inkomsten en uitgaven dusdanig op elkaar af te stemmen dat geen Ver der verlies meer wordt geleden. Voorts dient de KNVB in samenwerking met het Budget Bewakings Instituut (BBI) voor 15 februari 1981 geanalyseerd te hebben hoe het mogelijk is dat de schuldenlast van het betaald voet bal in Nederland, ondanks de overheidssubsidie, in plaats van af- alleen maar toeneemt. Dit was in grote lijnen de uit komst van een gesprek dat giste ren op het ministerie van CRM in Rijswijk plaatsvond tussen af gevaardigden van het drietal ex HAMBURG - Ernst Huppel behoort tot de kandidaten Branko Zebec als trainer van Hamburger SV op te volgen. De huidige oel'enmeester van Standard Luik is door het be stuur van de Hamburgsc vereni ging naar voren geschoven tegelijk met Dettmar Cramer, momenteel in dienst van de FIFA als ontw ikke- lingsmedewerker. en Otto Rehha- gel. in dienst bij de Westduitse voetbalbond als assistent van bondscoach Dcrwall. De spelersraad van Hamburger SV, bestaande uit Kaltz, Hrubesch en aanvoerder Magath, heeft zich unaniem uitgesproken voor Alek- sander Ristic, hulptrainer onder Zebec. De 36-jarige Joegoslaaf stapte in 1978 tegelijk mei Zebec over van Fintracht Braunschweig naar HSV. Fen probleem voor Ris tic is, dat hij nog niet in bet bezit is van een a-licentie. Overigens krijgt bet ontslag van Ze bec nog een staartje. Het ontslag wordt aangevochten door de vrouw van Zebec, die aankondigde naar de rechter te stappen indien de club niet aan zijn financiële ver plichtingen (het gaat om zo'n 400.000 gulden) zal voldoen. Zebec had een kontrak! tot eind juni 1982. terne geldgevers en algevaardig den van de KNVB. De voetbal bond werd tijdens dit gesprek vertegenwoordigd door maar liefst elf officals. onder wie het gehele sectiebestuur betaald voetbal en de heren Schoenma kers, Van Eijk en Van Marle. Gesprek Aanleiding tot het gesprek was de, volgens staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, „huidige finan ciële situatie van het betaald voetbal, die er sinds de invoering van de overheidssubsidie niet be paald beter op is geworden". Wal lis de Vries liet vorige week zater dag al weten ontevreden te zijn over de vorderingen van het sane ringsproces en schoof de schuld daarvan duidelijk in de schoenen van de KNVB. Er zijn krachten binnen de voetbalbond, die te veel geld willen uitgeven", aldus de staatssecretaris vorige week. die de voetbalbond daarop „uit nodigde" voor het gisteren ge houden gesprek. Vandaar dat de externe geldgevers er gisteren ook bij de KNVB op aandrongen een halt toe te roe pen aan deze „krachten". Desal niettemin verklaarde Wallis de Vries dat de overheidssubsidie blijft bestaan. Mits de KNVB aan irwaarden voldoe- t. Wallis de Vries: „Het eerste sane ringsjaar gaf een positief beeld te zien. Het verschil tussen inkom sten en uitgaven van de clubs was toen teruggebracht tot ongeveer een miljoen gulden. Het tweede saneringsjaar liep dat verschil echter op tot een bedrag van 5,8 miljoen. Van dit lopende seizoen hebben wc nog geen duidelijk fi nancieel beeld. Vandaar dat de KNVB is verzocht daar een waar heidsgetrouw financieel beeld van te geven. Dat zal dan gebeu ren in samenwerking met het BBI". (ADVERTENTIE) WOONHUISVETILATE VENZON B.V. ZONDAG A.S. 14.00 UUR Boshuizerkade - Leiden Staatssecretaris Wallis de Vries van erm (tweede van rechts) schudt hit vriendelijk de hand, maar ook zou hij later de waarschuwende vinger hebben. Leo v.d. Kroft en Jaap van Praag kijken meesmuilend toe. geval niet worden gerekend op Rente last Een beeld dat er. gezien de stijging van de rentelast met ongeveer 360.000 gulden en de salariskos ten van de clubs, naar alle waar schijnlijkheid weer met drie mil joen, zeker niet gunstig uit zal zie- „Er dienen", aldus de staatssecreta ris, „duidelijke lijnen te komen voor volgend seizoen om de in komsten en uitgaven van de clubs op elkaar af te stemmen. Je kunt nu eenmaal niet meer uitge ven dan je bezit. Er kan in ieder nog meer overheidssubsidie. Daar zijn dë inkomsten van de to to- en lottogeldcn te veel voor te ruggelopen en de financiën van rijk en gemeenten lenen zich daar momenteel ook niet bepaald De overheidssubsidie blijft dus be staan als de KNVB zich aan de nieuw gestelde voorwaarden houdt. Eric Vilè, voorzitter van het sectiebestuur betaald voet bal, had echter al zijn bedenkin gen over het waarschuwende sig naal dat naar de clubs moet wor den gezonden: „Wij gaan, als KNVB, nu zeker niet ..bevoog dend" optreden bij de clubs. En wij kunnen ook niet in de onder linge exploitatie van de clubs in grijpen. Aan de andere kant is het volkomen begrijpelijk dat de schuldenlast van de clubs toe neemt. De loonkosten zijn vorig seizoen bijvoorbeeld met ruim drie miljoen gulden gestegen door de invoering van de CAO voor de spelers." Het is niet uitge sloten dat deze situatie gevolgen kan hebben voor de spelerssala- GRONINGFN - Finland en Polen begon- nen gisteravond het vicrlandenijshoc- kcytoernooi met een overwinning. Fin land versloeg in Groningen Nederland volkomen verdiend met 3-7 (2-2, 1-2 en 0-3) en in Neuss won Polen verrassend met dezelfde cijfers van Wesl- Duitsland (2-3. 0-1 en 1-3). Nederland kon vooral dank zij de voormalige Friese toplijn Jansse- n-Van Wieren en De Heer, twee perioden zo'n beetje gelijke tred houden met het jeugdige en greti ge Finse team. een soort B-team met een geroutineerde lijn, dat Finland-B te sterk voor ijshockeyteam pas in de slotfase tot het verwach te. gek makende combinatiespel kwam. Fnuikend was voor Ne derland ook. dal toen anderhalve erd. et uitgebuit Ondanks de zwakke leiding van de Canadees McLeod maakten de spelers geen herhaling van de rauwe botsing tijdens de Olympi sche Spelen. Nederland kreeg acht en Finland achttien minuten straftijd. Voor Nederland scoor den Jan Janssen (assists van Lar ry van Wieren en Rick Vangog), Georges Peternousek (Johan To ren) en Henk Hille (Ron Bertcling en Corkie de Graauw). Foreholte-trainer Geerlings: VOORHOUT - Hoe het dan wel moet. daar laat Wim Geerlings zich niet over uit. Alleen dat zijn ploeg nog altijd niet het handbal speelt, zoals het in zijn ogen ge- blijft het bij. Met het oog gericht op de naderen de confrontatie met HVS neemt de trainer/coach van de Forehol- te-dames voor alle zekerheid de nodige voorzichtigheid in acht "Je weet het maar nooit in een derby", denkt zijn vrouw Nel. met haar 37 jaar de oudste speel ster in het Voorhoutse keur korps. hardop. "Wc zullen onze handen er vol aan hebben". Zetje het feitenmateriaal opeen rij tje, dan vraag je je af: waarom die voorzichtigheid. Foreholte was in het verleden al te dikwijls supe rieur aan de Stompwijkse forma tie, al troggelde HVS de Voorhou- ters vorige jaar nog zeer kostbare puntenwinst af. Mede door de puntendeling in Leidschendam bleef de eredivisie voor Wim Geerlings en zijn pupillen juist onbereikbaar. Het lag voor de hand dat Foreholte dit jaar op nieuw een woordje mee zou spre ken aan de top van de eerste divi sie. maar zag zich in de openings fase van de zaalhandbalcompeti tie onverwacht met verlies gecon fronteerd. De oorzaken waren duidelijk aanwijsbaar (te hoog gespannen verwachtingen, pro blemen met de doelbezetting. een noodgedwongen, nieuwe trai- ningsopzet waarbij Geerlings ju nioren éën van de twee trainin gen bij de senioren voegde pakte verkeerd uit en werkte in het na deel van dames 1) en Foreholte wist bijtijds de draad weer op te pakken. Morgen zal de formatie van Wim Geerlings in het duel met koploper HVS (samen met Volewijckers in het bezit van twaalf punten) moeten bewijzen opnieuw in aanmerking te ko men voor een plaatsje in de kop groep. Bij een overwinning be draagt de achterstand op HVS in e lk geval nog maar één punt. Vier jaar geleden kwam de in Oud Beijerland woonachtige sportle raar en beheerder van een sport zaak naar Foreholte. op advies Wim Geerlings van de vorige trainer Bonte. Zijn vrouw speelde daar handbal en het kwam weieens voor dat hij een training voor zijn rekening nam. Dit jaar werkte hij aan een nieuwe opzet, nam ook junioren onder zijn hoede en begon zelf keepers te trainen. Resultaten boekte hij voornamelijk in de breedte. Te weinig trainingstijd (vroeger speelde de jeugd elk vrij uurtje met een bal. tegenwoordig heelt de jeugd veel meer andere verplichtingen, is de jeugd mate- nalistischer) staat zijn streven naar andere technieken en tack- tieken in de weg "Het Nederlandse handbal zal nooit aansluiting krijgen bij de buitenlandse top. Scheidsrech ters, spelers en de nieuwe bonds coach staan niet op één lijn. Als ik op een bijeenkomst met de bondscoach ben en de scheids rechters daar nee' ziet schudden als hij aankondigt dat het Neder landse spel fysiek harder moet worden, dan hoef je niet aan de internationale top te denken Ik berust daarin. j3 En wie daar in Nederland niet in berust speelt net een tree hoger", aldus Geer lings. GERARD HAVERKAMP (ADVERTENTIE) Sportcomplex "Kikkerpolder' Zondag a.s. aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden ooaz mum Nieuwe Ac/rart*9 7ACr/£-^ 2DA1S UJÊ DIE OMD6(?W£ö U£8' 8EN DOoeCESPRöKErt liM ore /NJTomrieK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11