Haig op buitenlandse zaken ri Hobby-bril" Monument opstand Gdansk ingewijd BRIL 50 Arabische wereld verdeeld Machtsstrijd in Iran opnieuw naar hoogtepunt winkels te huur Reagan benoemt toch omstreden generaal: Vredeling stapt vol walging op uit EG Radjai: "VS mogen gegijzelden ophalen" Pok'm, die karakter volle WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 BUITENLAND TEHERAN (AFP/Reuter/UPI)- De eis van dertig Iraanse parle mentsleden tot bestraffing van president Bani-Sadr wegens ver meende onthulling van militaire geheimen is een nieuw hoogte punt in de machtsstrijd in Iran die naarmate de oorlog met Irak duurt hand over hand toeneemt. Terwijl in Teheran de fundamen talisten van de Islamitisch Repu blikeinse Partij (IRP) verwoed pogen hun machtsposities te be houden en liberale islamitische politici die zich rond president Bani-Dadr hebben gegroepeerd uit belangrijke functies willen weren, komen ook uit de provin cies steeds meer meldingen van strijd, vaak zelfs van bloedige botsingen. Deze botsingen ko men niet alleen voor in het sinds tijden onrustige Koerdistan, maar ook in de noordelijke Kas pische provincies en in het oos ten vielen doden bij gevechten tussen revolutionaire gardisten (Pasdars) en "opstandige elemen ten" die veelal links of commu nistisch worden genoemd. Ook in de straten van de steden en op scholen doen zich hevige on geregeldheden voor tussen aan hangers van de geestelijkheid en die van islamitische, liberale le- kenleiders. De afgelopen weken verdrong de machtsstrijd de oor log met Irak herhaaldelijk op de voorpagina's van de kranten. Brieven In Teheran blijken brieven een be langrijke rol te spelen in de strijd. Zo circuleert in de hoofdstad sinds ruim een week een brief van president Bani-Sadr aan aja- tollah Chomeini. In deze niet offi cieel openbaar gemaakte brief, wordt de door de IRP gedomi neerde regering als incompetent afgedaan. Ze is "een ramp die groter is dan de huidige oorlog" (met Irak). De IRP reageerde on middellijk en gaf een verklaring uit: "Er is een verschikkelijke sa menzwering die de islamitische revolutie wil vernietigen met be hulp van elementen die betrek kingen hebben met de Verenigde Staten". Deze verbittering van de steeds openlijker wordende machts strijd valt bij ajatollah Chomeini ongetwijfeld in slechte aard. De leider van Iran deed enige weken geleden na de perikelen omtrent de gevangenzetting en vrijlating van voormalig minister van bui tenlandse zaken Ghotbzadeh een dramatische oproep aan alle Ira- niërs hun onderlinge twisten te begraven en hun energie te wij den aan de oorlog met Irak. Behendig Chomeini koos tot nog toe geen partij in het conflict en toonde zich een uitermate behendig poli ticus door te stellen dat hij niet alleen marxistische pogingen om greep te krijgen op de islamiti sche revolutie veroordeelde maar ook walgde van vele mullahs (lo cale geestelijke leiders). Vele mullahs handelen volgens Cho meini in strijd met het islamiti sche geloof. Chomeini kondigde tevens aan dat hij wegens ge zondheidsredenen voorlopig niet in het openbaar zou spreken. Het is onmogelijk te voorspellen hoe de machtsstrijd zal aflopen. De enige die beslissende invloed heeft op deze afloop is de ajatol lah. maar die houdt zich zoals ge zegd op de vlakte. Ook Bani-Sadr weet dat en hij begint zijn brief van klachten dan ook met de woorden "beste vader". De oor log met Irak zit onmiskenbaar in het slop en in Teheran wordt ge fluisterd dat veel islamitische lei ders daar niet ontevreden mee zijn. Zij vrezen de invloed van het leger en de president, wiens po pulariteit in de eerste dagen van de oorlog sterk steeg. De regering geeft volgens Bani-Sadr het geld van de centrale bank uit en de president verwacht hollende in flatie. In Koerdistan en in andere provincies vallen doden tijdens ongeregeldheden. - Chomeini wacht een zware klus met de for mulering van zijn antwoord aan de president. Tienduizenden Polen herdenken doden 1970 Omringd door tienduizenden Polen werd gisteren in Gdansk hel n ment ingewijd dal is opgericht ter nagedachtenis aan de Polen die i plaats werden doodgeschoten tijdens een opstand in 1970. GDANSK (DPA/UPI) - Tiendui zenden Polen zijn gisteren naar Gdansk gekomen om daar de in wijding bij te wonen van een mo nument ter nagedachtenis aan de tientallen doden die tien jaar ge leden na een staking in Gdansk vielen door kogels van de orde troepen. De inwijdingsplechtigheid werd in geluid door het loeien van de sire nes van alle fabrieken in Gdansk en het luiden van de kerkklok ken. De enorme menigte her dacht de gevallenen met een mi nuut stilte. Als een symbool van eenheid stond de leider van de onafhankelijke vakbond "Solidariteit". Lech Wa lesa, samen met president Ja- blonski van Polen en kardinaal Franciszek op een platform aan de voet van het 42 meter hoge ge denkteken, dat is opgericht op de plaats waar in 1970 drie arbeiders de dood vonden. Walesa zei tijdens de rustig verlo pen plechtigheid dat het gedenk teken een wegwijzer is voor de toekomst, voor de eerbied voor de waarde van de mens en de overwinning van het verleden. De vakbondsleider riep de Polen op tot rust en orde. "Ik doe een beroep op u bij uw acties het wel zijn van dit land in het oog te hou den. dc soevereiniteit van dit land te behouden", zo zei Walesa tot de aanwezigen, en ook: "Ik doe een beroep op u opdat rechtvaardig heid. vrijheid, vrede en solidari teit in Polen kunnen winnen". Gevaar Walesa haalde in zijn rede zinsne den aan uit het communiqué van de bisschoppenconferentie waar in dc Poolse geestelijke leiders er voor waarschuwden geen dingen te ondernemen die hetgeen be reikt is in gevaar kunnen bren- gen. Ook las hij een telegram van paus Johannes Paulus II en zei dat de paus "rust en kalmte wenst voor dit land, een rust, die we verdie- L)e aanwezigheid van president Ja- blonski en andere hoogwaardig heidsbekleders stond in duide lijk contrast met voorgaande ja ren. toen er van een officiële her denking geen sprake was. Vorig jaar werden talloze Polen gear resteerd. alleen omdat ze een krans legden voor de slachtoffers van de rellen in december 1970. Opgeschort De "Confederatie voor het onafhan kelijke Polen", een niet erkende politieke oppositiepartij heeft be sloten "al haar politieke activi teit" tot nader order op te schor ten. In een beroep op alle leden en sym pathisanten vraagt de leiding voortaan de acties te beperken tot uitsluitend de campagne voor de vrijlating van gearresteerde mili tanten. Het besluit is genomen "met het oog op de gecompliceer de en gevaarlijke situatie waarin het land zich bevindt, en dc nog steeds bestaande mogelijkheid van eventuele provocaties". (Van onze correspondent Henk Kolb) - Ex-generaal Alexander M. Haig jr. is voorgedragen als de nieuwe Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Op zichzelf voT~mt dit besluit van de nieuwe president van de Verenig de Staten. Ronald Reagan, geen verrassing, doch rond Haigs kan didatuur zullen' zware politieke stormen losbarsten, waarbij zo wel zijn militaire verleden in Vietnam als zijn rol in het Water- gate-schandaal in de Senaat naar voren zullen worden ge haald. Het Amerikaanse Hoger huis moet de ministers in hun ambt bevestigen. De aanwijzing van Haig werd ver traagd omdat ook in Republi keinse kring zijn plaatsing in de kern van Reagans kabinet zeer controversieel wordt geacht. Haig is volgens de literatuur, als stafchef van het Witte Huis, in Ni- xons laatste dagen als president vrijwel opgetreden als fungerend staatshoofd. Hij zou niet alleen Nixons aftreden hebben gearran geerd, maar bovendien het on herroepelijke pardon hebben be werkstelligd dat president Ford zijn voorganger verleende voor welke wandaden dan ook, die de ze in functie mocht hebben be dreven. Senator Alan Cranston van Califor- nië, lid van de commissie voor buitenlandse betrekkingen die zich met Haigs benoeming gaat bezighouden, zei gisteren dat aie niet had moeten plaatsvinden, omdat het rumoer eromheen de harmonie in gevaar brengt. Ed ward Kennedy, senator voor Mas sachusetts, wenst omstandig on derzoek naar Haigs verleden in de Senaat. Hij maakt zich vooral zorgen over het optreden van een beroepsmiliair aan het hoofd van het ministerie van buitenlandse zaken. Bepalend (ADVERTENTIE) Net zoals iedereen zijn of haar hobby heeft, heeft iedereen zo z'n eigen idee over bril of kontaktlenzen. Bril 58 komt aan ieders eisen en 'n kwestie van bekijken. 'J F-X u Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148. Met Haigs benoeming is het intus sen wel zeker, dat de rol van de presidentiële adviseur voor na tionale veiligheid (Kissinger on der Nixon en later Haig - Brze- zinski onder Carter) wordt terug gedrongen. De minister van bui tenlandse zaken zal in Reagans concept van regeren het buiten lands beleid veel nadrukkelijker bepalen, dan ooit bijvoorbeeld William Rogers ten tijde van Ni xon, of Vance en Muskie onder president Carter. Reagan heeft nog geen adviseur voor de natio nale veiligheid aangewezen en dat is op zichzelf al een teken aan de wand. nu in zijn kabinet nog slechts de posten landbouw, on derwijs, energie en huisvesting open zijn. In Amerikaanse diplomatieke krin gen bijt men zich thans op de na gels, want degenen die Reagans presidentschap voorbereiden, hebben naar buiten gebracht dat met name onder de hoge ambte naren grote schoonmaak wordt gehouden terwille van wat fraai heet 'ideologische comptabili teit'. Enerzijds wekt dit de vrees dat wederom op grote schaal 'amateurs' die zich voor Reagan verdienstelijk hebben gemaakt, op ambassadeursposten zullen worden neergezet, anderzijds wil het zeggen dat grote delen van het ambtenarenkorps, die de er varing op het gebied van buiten landse betrekkingen beheren, in de kou zullen worden gezet. Onder het hoofdstuk 'ideologische verantwoordelijkheid' zijn al veel vreemde beslissingen genomen. Het is een gevaarlijk gegeven, zo als bijvoorbeeld de New York Ti mes signaleerde, omdat het ge paard kan gaan met het begraven van de deskundigheid waaraan een nieuwe en onervaren rege ring behoefte heeft. Dit schept de kans dat de regering slechts van uit één gezichtshoek wordt voor gelicht en omdat het simpelweg geen goed beginsel is van politiek om blinde onderwerping te eisen aan een 'ideologie'. En in dit. Rea gans. geval is het te merkwaardi ger. omdat hij van 'ideologie' nimmer opzienbarend heeft doen blijken. Alexander Haig: verleden beladen met Vietnam en Watergate. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL - Met ..diepe wal ging" over de „politieke laf heid" van de regeringen van de Europese Negen heeft Henk Vredeling, de EG- commissans voor sociale za ken. dinsdag afscheid geno men van de Europese minis terraad. Vredeling. die eind deze maand aftreedt als lid van de Europe se Commissie, sprak zijn be schuldiging aan de Negen uit op een geïmprovisseerde persconferentie na afloop van de raad van ministers van bui tenlandse zaken die hij „vre selijk" noemde. Aanleiding voor zijn boze uit vallen was dat de EG- ministers het ten tweede male niet eens konden worden over EG-steun voor dc sociale begeleiding van de herstruc turering in de Europese staal industrie Tegen dit voorstel spraken Duitsland en Neder land zich krachtig uit. De Europese Commissie, het „dagelijks EG-bestuur". wil volgend jaar rond 300 miljoen gulden besteden aan sociale steun in het kader van her structurering van staalfabrie ken mEU J Ir. Vredeling zei naar eigen zeg gen tot de ministers: ..Geluk kig zal ik er dc volgende keer niet meer bij zijn als ons voor stel weer op tafel ligt". Tegen over de pers hekelde hij de ministerraad ..die wel over Europa praat maar geen Eu ropese acties onderneemt". Viredesplan Brezjnjev twistappel TEHERAN (AFP/UPI) - "De Amerikanen kunnen de gegijzelden komen, halen, wanneer zij willen. Ons probleem is niet langer politiek. Wij hebben alleen financiële garanties gevraagd van de Verenigde Staten die bevestigd moeten worden via de Algerijnse regering die onze belan gen beschermt". Dit zei gisteren de Iraanse premier Radjai op een korte bijeenkomst, waarop ajatollah Chomeini bekendmaakte persoonlijk het antwoord van Iran aan de VS te hebben goedgekeurd. Een verdere aanwijzing dat er schot zit in de gijzelingskwcstie is de ont moeting van de Iraanse ambassadeur in Zweden gisteren met de Zweed se onderminister van buitenlandse zaken. Zweden is wel genoemd als mogelijke tussenbestemming van de gegijzelden na hun vrijlating. BEIROET - Een duidelijk me ningsverschil, althans in de Ara bische media, is aan het licht ge treden inzake het vijfpuntenplan voor veiligheid rond de Perzische Golf. zoals vorige week gelan ceerd door de Russische leider Brezjnjev. Op regeringsniveau heeft alleen Koeweit het 'Brezjn- jev-plan' toegejuicht. Dc regering van Bahrein beschouwt het als het ..zoveelste voorbeeld van psy chologische oorlogsvoering tus sen de twee supermogendhe- den", terwijl de Jordaanse rege ring meent dat dc Golflanden zelf voor veiligheid en stabiliteit in de regio moeten zorgdragen. Saoedischc regeringswoordvoer ders houden zich op de vlakte, maar de door de staat gecontro leerde pers in Saoedi-Arabiè laat zich kritisch uit over het plan met hel argument dat de Sowjet-Unie pas gerechtigd is over ..veilig heid" in de Golf mee te praten als Moskou zijn troepen uit Afgha nistan - een land dat niet meer dan 500 km van de Golf verwij derd is - terugtrekt. Uit alles blijkt dat de Russen voor nemens zijn een grotere, meer di recte rol te gaan spelen in de Golf, een regio die de Amerikaanse president Carter als van „levens belang voor Amerikaanse belan gen" beschouwt. Een van dc vijf punten van het Brezjnjev-plan behelst de belofte „de normale handelsroutes over land en zee tussen de Golfen de rest van de wereld niet te bedreigen", een duidelijke tegemoetkoming aan Amerika's bondgenoten West- Europa en Japan die erg afhanke lijk zijn van een ononderbroken olietoevoer vanuit de Golf. Saoedi-Arabië, dat zichzelf als lei der van de moslim-wereld be schouwt. is net zoals Pakistan fel gekant tegen de Russische mili taire aanwezigheid in het mosli- m-Afghanistan. en beide landen stellen alles in het werk om daar een einde aan te maken. Maar Sa- ocdi-Arabie en dc meeste Arabi sche Golflanden - Koeweit is een uitzondering - onderhouden geen diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie. wat het voor Moskou moeilijk zal maken het Brezjnjev-plan bij de Golflanden zelf te verkopen. Hoewel de Russische bedoelingen in de Golf altijd met groot wan trouwen in het Westen, met name in Amerika zijn gadegeslagen, is het lanceren van het Brezjnjev- plan de eerste keer dat de Sowjet- Unie met een werkelijk gedetail leerd plan op tafel komt voor de toekomst van het olie-rijke Golf regio. Het Russische initiatief kan evenwel niet los gezien wor den van een groot aantal Ameri kaanse politieke en militaire maatregelen in het afgelopen jaar: het afsluiten van overeen komsten inzake militaire 'facili teiten' voor Washington in Kenia, (ADVERTENTIE) Voor diverse branche's, in fraai winkelcentrum, in't hartje van Den Haag Inlichtingen BB KFRvastgoedadviseurs HQ J J Viottastraat 42 1071 JT Amsterdam Telefoon 020 760944 Somalië en Oman. gemeenschap pelijke Amerikaans-Egyptische militaire manoeuvres en net zen den van Amerikaanse vliegende radarstations naar Saoedi-Arabie direct na het uitbreken van de Golf oorlog tussen Irak en Iran nu 12 weken geleden. Al deze stappen gaan gepaard met een aanzienlijke versterking van de Amerikaanse marine in de In dischc Oceaan, veroorzaakt door de revolutie in Iran en de Crisis over de Amerikaanse gijzelaars Politieke waarnemers in dc Ara bische wereld zien een verband tussen de aankondiging van het Brezjnjev-plan voor de Golf. de Russen lijken vastbesloten zich zelf als een dominante factor in de (Soli te vestigen, terwijl Was hington alles zal doen om dit te voorkomen onder meer door de Amerikaanse militaire aanwezig heid in het gehele Midden oosten - ook in termen van nog meer militaire steun aan Israel uit te breiden. Gegeven deze situatie is het niet verwonderlijk dat de Russen en de Amerikanen, gebruik makend van de onderlinge tegenstellin gen in de Arabische wereld en West Azië en de Arabische firu stratie ten aanzien van Israël, hun gang gaan in het 'veiligstellen' van hun belangen in de regio, dc Golf voorop. (ADVERTENTIE) ZACHTHEID MET KARAKTER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9