"We moeten koste wat kost van leegstand af" @EBEQ*B Bestuur Schouwenhove: Wegwijs in Leiden Kinderdagverblijf bij buurthuis Meren wijk PAGINA 4 WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 LEIDEN - De leegstand in de serviceflat Schouwen hove aan de Jan Luyken- laan zal niet snel tot het verleden horen. Ondanks de hoge huurprijs van de 188 flat-eenheden zullen de financiële problemen rond Schouwenhove evenmin snel uit de wereld geholpen zijn. "Als de flat vol komt hopen we in veer tigjaar tijd het exploitatie tekort in te lopen", bere kent Jo van der Horst, de voorzitter van het bestuur van Schouwenhove. "As we '81 eerst maar eens goed doorkomen, dan is de ergste tijd voorbij. Tot nu toe heeft Schouwenhove de gemeente in elk geval en gelukkig geen cent ge kost". De Stichting Zomerland Leiden, de eigenaresse van Schouwenhove. is gewend aan een zekere leeg stand. Vroeger stonden de flatjes echter gemiddeld hooguit twee maanden leeg. De nieuwe bewo ners gingen alvast in Schouwen hove wonen in de volle overtui ging dat zij hun oude huis toch snel verkocht zouden hebben. Nu staan er flats gemiddeld acht maanden leeg. De gegadigden voorde flat-eenheden raken hun huis minder snel kwijt raken in de huidige economische crisis De nieuwe bewoners beslissen pas om in Schouwenhove te gaan wonen als zij hun oude huis defi nitief verkocht hebben. De wachtlijst vooreen Schouwenho ve-flatje telt maar liefst honderd mensen. Toch staan er op het mo ment ongeveer dertig wooneen heden leeg. waarvan twintig lan ger dan een half jaar. De huurprijzen per maand inclusief service belopen voor een tweeka merflat ongeveer 2000 gulden en vooreen driekamerflat ruim 2500 gulden (de kale huurprijzen zijn respectievelijk 339 en 881 gul den). Toch kan het bestuur van de Stichting Zomerland de touwtjes maar nauwelijks aan elkaar kno pen; "door de enorme service die de flat biedt voor een relatief lage huurprijs", zeggen voorzitter J. van der Horst en secretaris J. Foudraine bijna in koor. En door de leegstand waarvan de huur- derving van grofweg 60.000 gul den per maand voornamelijk door de Stichting Zomerland en niet door de flatbewoners gefi nancierd wordt. En door de "erfenissen" uit het verleden. Erfenissen De Stichting Zomerland werd in het begin van de jaren zeventig opgericht door oud-Indicgan- gers. Onder het motto, "als de overheid niet zorgt voor de huis vesting van onze bejaarden, dan doen we het zelf wel" nam de Stichting grote bouwers in de arm. kocht lappen .grond op. en iiet een servicefiat neerzetten in Den Haag. Den Helderen.. Lei den. De Leidse gemeenteraad was op een enkeling na zeer te spreken over het dure initiatief van zo'n slordige 25 miljoen gul den waar geen enkele Leidse be jaarde woningzoekende een boodschap aan heeft ("te duur" en "over het spoor, de Mors"). De raad stelde wel enige voorwaar den aan de toekomstige inwoners van Schouwenhove. Dat moest een vastgesteld percentage 65- plussers uit de Leidse regio zijn; bejaarde belangstellenden van buiten de regio mochten ook meedingen. Sommige huidige bewoners van Schouwenhove zijn nu nog boos over die voor waarden. De voorwaarden waren al herzien voordat de fiat in maart '77 door hel Ridderkerkse bouwbedrijf Fraanje opgeleverd was. Maar toen was hel al te laat. Met geen mogelijkheid was de fiat met be jaarde Leidenaren vol te krijgen. De Stichting Zomerland zat met negen ton extra aanloopkosten vanwege de leegstand. Pas ruim" een halfjaar na de oplevering was de fiat zo goed als vol. met men sen onder of boven de 65 jaar uit heel het land; voornamelijk oud Indie-gangers die in Batavia op de Koning Willem Drie III HBS hadden gezeten. In de huurprijs van deze bewoners zitten die aan loopkosten verwerkt. Dat zint hen niet. "Wie stelde immers die voorwaarden? Waarom draait de gemeente er niet voor op?", vra gen bewoners zich af. Het bestuur van de Stichting Zo merland had de volgende jaren de grootste moeite om het hoofd boven de elf verdiepingen tellen de fiat te houden. De starthuur in '77 bleek tientallen procenten te laag te liggen om kostendekkend te kunnen draaien. Het toenmali ge bestuur van de Stichting Zo merland raakte in paniek. De be woners begonnen een beetje te morren toen het bestuur de huur prijs in april '78 voor de derde achtereenvolgende keer fiks ver hoogde. dit keer met acht pro cent. Sommige bewoners weiger den de huurverhoging te betalen. Maar toen in '79 de toch al aan zienlijke huurprijs met nog eens tien procent verhoogd werd was de boot helemaal aan. Bewoners vormden een actiecomité, wei gerden de nieuwe verhoging te betalen en cisten het vertrek van het zittende bestuur. De bewoners waren als de dood dat hun reserves door steeds nieuwe huurverhogingen steeds sneller opgesoupeerd zouden worden. Waar heen te gaan zonder geld'.'; de gewone bejaardenhuizen heb ben wachtlijsten van meters lang. Het paniekvoetbal van het toenmalige bestuur werd er niet minder op; drastisch werd- plotsklaps op de service beknib beld. personeel werd ontslagen, de onderhoudsdienst werd opge zegd. Het gemeentebestuur dat zich ga rant had gesteld voor geldlenin gen ten bedrage van 25 miljoen gulden voor de bouw van de flat, greep in. Een deel van het be stuur werd in de zomer van '79 aan de kant gezet. Het CDA- raadslid C. Kramp en het ex- PVDA-raadslid A. van Nienes "mochten blijven zitten. Up voordracht van de bewoners kwamen het ex-VVD-raadslid Th. Wessels en de bouwkundige J. Foudraine nieuw in het be stuur en op voordracht van B en W werd ex-PvdA-raadslid J. van der Horst de nieuwe voorzitter. Allen zijn vrijwilligers. Dit nieuwe bestuur zit nu nog opge scheept met een erfenis van twee ton aan niet afgedragen huur door actievoerende bewoners. Leegstand In een jaar tijd kreeg het nieuwe bestuur in elk geval voor elkaar dat de sfeer in het fiatgebouw ver beterde. Behoedzaam waakt het bestuur nu dat de nieuwe huur verhogingen niet meer schoksge wijs omhoogschieten. "Het ver trouwen vgn de bewoners mag niet opnieuw geschokt worden. Vervolgens moeten we de fiat mede via mond-op-mond recla me vol zien te krijgen zodat we langzaam maar zeker onze ex ploitatietekorten in kunnen lo pen". zegt Van der Horst. Hoewel hij gezien de sombere fi nanciële toestand meer voor een huurverhoging van de service kosten voor '80 van zes procent voelde, is in overleg met bewo ners en met B en W besloten tot een verhoging van vier procent. Het rijk had de huurverhoging voor de kale huur eerder dit jaar al op zes procent bepaald. Secretaris J. Foudraine die hart. ziel en veel tijd aan zijn bestuur staak opoffert, zegt rondborstig: "Die leegstand nekt ons. Daar moeten we koste wat koste vanaf. De kost gaat hier voor de baat uit. Wij als bestuur moeten initiatie- Het bestuur speelt met verschillen de gedachten om van de leeg stand af te komen. Druk adverte ren in landelijke dagbladen al leen blijkt niet voldoende. Een idee voor de nabije toekomst is de verbouwing van de twee- en drie kamerflats lot eenkamerfiats. Voor de elf eenkamerwoningen die de flat telt. geldt op het mo ment een zeer lange wachtlijst Deze woningen worden steeds "intern" opgevuld. Nog een ander idee waarmee het bestuur speelt is het inrichten van een deel van de serviceflat tot verzorgingsfiat. Op het moment kunnen de bewoners niet meer in Schouwenhove blijven wonen als zij niet meer gezond zijn. Dat laat het service-apparaat (nog) niet toe. Het vertrek van bewo ners vanwege de gezondheid brengt ook leegstand met zich mee. Dit jaar verlieten ongeveer vijf bewoners Schouwenhove om gezondheidsredenen. Van der Horst vindt het eigenlijk ook 'a- sociaal" om die mensen weg te moeten sturen. Maar een verzor- gingshoek in de servicefiat is duur en zal gaan wegen in de huurprijs. Service Hot PSP-gcmeenteraadslid Anne- lies Ponsen vindt het een grol schandaal dat de dertig flatjes in Schouwenhove maar leeg blijven staan terwijl de woningnood on der de een- en tweepersoons huishoudens in Leiden steeds be roerdere vormen aan gaat nemen. Zij vroeg B en W anderhalve maand geleden te bevorderen dat de leegstaande flatjes verhuurd zouden worden aan alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens die bij Bureau Huisvesting al jaren op hun beurt wachten. Zij zouden slechts de kale huur moe ten betalen en een'deel van de servicekosten, te weten gas en licht. Het mes snijdt dan volgens haar aan twee kanten: woning zoekenden worden geholpen en de Stichting Zomerland krijgt in komsten ("een ton opbrengst per jaar is meer dan niks"). Zij vroeg voorts de mogelijkheid van vor dering van de leegstaande flatjes te willen onderzoeken B en W zien geen heil in de voorstel len van mevrouw Ponsen. Zij wachten liever de maatregelen van het bestuur af en hebben het volste vertrouwen dat het huidi ge bestuur de flat weer snel vol- krijgt. Volgens B en W zouden de woningzoekenden wel aangesla gen moeten worden voor de ser vicekosten omdat zaken zoals ge meenschappelijke voorzieningen en onderhoud een onlosmakelijk deel vormen van de huurprijs. Anders zouden volgens B en W de bewoners of de gemeente voor dat deel van de huurderving moe ten opdraaien. Zoals reeds eerder gesteld draait echter op dit mo ment vooral de Stichting Zomer land op voor de totale huurder- ving vanwege leegstaande flats. In vorderen van de leegstaande flats zien B en W ook geen heil: de driekamerflats hebben een te ho ge kale huur om gevorderd te kunnen worden en voor de twee kamerfiats stellen B en W toch maar liever vertrouwen in de daadkracht van het bestuur van de Stichting Zomerland. Inderdaad biedt Schouwenhove veel service voor haar kolossale huurprijs. "Met onze kwaliteit van service hebben wij ongetwij feld een lage huurprijs" vinden voorzitter Van der Horst en secre taris Foudraine. Die service bevat behalve gemeenschappelijke ruimtes als de enorme hal. de gro te recreatiezaal met biljart en bar. de lift, tuinonderhoud, algemeen onderhoud en bewakingssys teem zaken zoals een eigen bi bliotheek. een warme maaltijd (naar eigen keuze te gebruiken), verpleeghulp, een winkel, een kapperszaak, een "eigen" dokter en apotheker, een ziekenboeg, een bank. postkantoor enzo voorts. De wooneenheden zijn ruim. hebben een vrij balkon en bevatten allerlei extra's zoals twee kookplaten. Maar daar moet dan ook een forse huurprijs voor neergeteld wor- den. Secretaris Foudraine onder zoekt of gegadigden voor een flatje voldoende koopkracht in (hun oude) huis hebben; een dok ter onderzoekt de fysieke en psy chische gezondheid. "Bewoners die onze flat gezien de huurprijs j verruilden voor een nieuwe servi ceflat in Bloemendaal zijn voor een deel toch weer teruggeko men naar Schouwenhove. Ze misten de service die wij hier kunnen bieden, zoals het bezor gen van medicijnen of het buiten zetten van de vuilniszakken", vertelt Foudraine. "Als je jezelf kunt redden, is Schouwenhove ideaal". Voorzitter Van der Horst ziet het als "een sociale doelstelling" van het bestuur om Schouwenhove als huurfiat te houden. "Er zijn ge noeg mensen die een goede bo terham aan een koopflat willen verdienen. A-sociale huurprij zen? Nee, niet voor de groep waar deze flat voor bedoeld is". RENE VAN DER VELDEN Rolpatronen Ria Droog laat vanavond een diashow over rolpatronen (man/vrouw) i n de maat schappij zien. Zij doet dat om acht uur in het gebouw van jongerenvereniging Augusti- nus. Rapenburg 24. Biseksualiteit In het pand van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit. Cae- ciliastraat 18. is de avond vandaag gewijd aan bisek sualiteit. Aanvang acht uur. Filmavond. De film "How I won the war" met de onlangs overleden John Lennon is vanavond te zien in het JOIN Centrum aan de St. Jeroenweg 1 in Noord- wijk. De film speelt zich af tij dens de Tweede Wereldoorlog en kan worden getypeerd als een anti-oorlogsklucht. Regis seur is Richard Lester. De filmavond, die om acht uur begint, is georganiseerd door de JOIN Werkgroep jongeren en de KWJ Leiden. Kerststukjes Wie onder deskundige leiding (van mevrouw J. v.d. Pias- Van As en P A. van Donse laar) kerststukjes wil maken, kan vanavond om half acht terecht in het Rijksherbarium' aan de Schelpenkade 6. Een scherp mesje of een schaar, of een tangetje en f7.50 meene men. De afdeling Leiden en Omstreken van de Koninklij ke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde heeft deze avond georganiseerd. Feest I V. Philaletica houdt donder dag om half acht een feest avond met verloting en bingo in de kantine van het Visser 't Hoofd Lyceum aan de Kager- straat. Kerstmarkt In de dependance van de Louise de Coligny Scholengemeen schap aan de Van Geerstraat in Leiderdorp wordt donder dag van vijf uur tot half acht een kerstmarkt gehouden. Te koop zullen zijn o.m. kande laars, kaarsen, kerstkaarten, kerstboomversieringen en kerststukjes. Ook isereen rad van avontuur. Deopbrengst is bestemd voor de viering van het eeuwfeest van de Louise de Coligny in oktober 1981. dat alles onder het motto Louise loopt in de 100" en voor het weeshuis Paltaya Orphanage in Thailand. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is. kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden. Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c. spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144 FIOM Fiom bureau v. hulpver!, bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. Wao/wsw hulp Onderwijswinkel Leiden-Noord. Sophiastraat 36. tel 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel 122847, b.g.g. 124295 Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587 410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevalien van Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E Janssen-Nie meyer. Hofdijck 32. Oegstgeest. tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad Gerecht 10. woe. 17 00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma 10.30-11.30 uur. Kooi Driftstraat 49a. di 10 30-11 30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3, voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting in Ursulakliniek, Wassei Werklozen Werklozen Advies Centrum. Brei Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag \an 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen i maandag tot er. met vrijdag i 10 t t 12 u r (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22. woe meisjesspreekuur van 16-22 uur. tel. 126052 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB VIDO Zogaat het kindercentrum in de Merenw ijk eruit :ien. Als de gemeente raad maandag met de plannen akkoord gaat wordt binnen enkele maan den met de bouw begonnen LEIDEN - De Mcrenwijk krijgt een kinderdagverblijf. De totale kosten bedragen 1.385.200 gulden. De bouw begint over enkele maanden. Dal is het voorstel van B en W aan de gemeenteraad In de Mcrenwijk is op dit moment alleen een peuterspeelzaal voor kinde ren van twee tot vier jaar. Oudere kinderen kunnen overblijven op school, maar voor jongere kinderen zijn er geen voorzieningen. De twee kinderdagverblijven die Leiden rijk is - aan de Zocterwoudsesingel en aan het Levendaal - hebben lange wachtlijsten. Dal is het gevolg van een personeelsstop bij het ministerie van CRM. CRM betaalt de personeels kosten. Het ministerie heeft nu voor Leiden een uitzondering gemaakt en ondanks de personeelsstop wordt toch het salaris van zeven personeelsleden vergoed. Het kinderdagverblijf wordt gevestigd achter het buurtcentrum Op Eigen Wieken aan de Milanenhorsl. In dit buurtcentrum is nu nog de peuter speelzaal gehuisvest, maar deze zal ook in het nieuwe kinderdagverblijf worden ondergebracht. De huurlasten van de speelzaal zijn na de ver huizing wel wat hoger, maar er is dan ook meer ruimte. De stichting Slaaghbuurt krijpt dan ook de ruimte om de plannen voor alfabetiseringscursussen ten behoeve van buitenlandse werknemers uit te voeren. Terwijl het ministerie van CRM de salariskosten betaalt, zal het ministerie van sociale zaken bijdragen in de bouwkosten. Ni l als bij het club- en buurthuis Meerburg gaat het hier om een zogeheten leerlingenbouw plaats. Volgens de wethouders Tcsselaarcn Van Dam zijn dei i varingen die daarmee zijn opgedaan bijzonder goed. De gemeente verwacht dat sociale zaken zes ton bijdraagt. De gemeente moet daarom zelf met bijna acht ton over de brug komen Volgens wethouder Van Dam kan dat geld worden "gevonden" in het fonds bovenwijkse voorzieningen Nu blijkt dat het daklozencentrum zichzelf vrijwel kan bedruipen, blij It er in dat fonds geld over. De huis vestings- en organisatiekosten moet de pas ingeri. hte Stichting Kinder centrum Mcrenwijk zelf betalen Op deze manier kost het de gemeente geen cent extra In het plan is ook een speeltuin opgenomen Een vereni 'ging hiervoor moet nog widen opgericht. Ook is e: ruimte voor een portierswoning gereserveerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4