Rest Samenlevings opbouw stapt op bestuur Fractieleider van YYD stapt op Leidse stadsrubriek Gitaren gestolen Inbraken Stichting in één klap verdwenen Almanak uitgereikt Bewoners woonwagen gaan toch niet naar Haagweg- kwartier "Leiderdorp moet zich niet zo op borst slaan" WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Het ontslag van Roger Heeneman als opbouw werker bij het Woonwagencentrum in Leiden heeft een staartje gekregen. Dat ontslag, hem destijds aangezegd door één van de bestuursleden van werkgever Stichting Samenlevingsopbouw heeft ertoe geleid dat drie be stuursleden per 31 december aftreden. De overige twee hadden zich naar aanleiding van de perikelen al eerder teruggetrokken. Daarmee is de jaren geleden zorg vuldig opgebouwde Stichting Sa menlevingsopbouw in één klap weggevaagd. Heeneman is echter de "dans" ontsprongen: per 1 ja nuari wordt hij opbouwwerker in Delft. Een stukje geschiedenis: Begin dit jaar liet de stichting Heeneman al weten dat hij zich niet meer op het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein hoefde te laten zien. In juli deed één der be stuursleden daar nog een schepje bovenop, zoals deze krant des tijds berichtte. Hij vroeg het ont slag van Heeneman aan per 1 sep tember. De andere bestuursleden bleken van niets te weten. Roger Heeneman zelf zat in die tijd al maanden overspannen thuis. Idealistisch begonnen, consta teerde hij al na een jaar dat hij "stukliep": er was geen beleid, men rommelde maar wat aan. Een uitspraak van destijds: "Het clubwerk was weinig meer dan kralen rijgen, plakken en kralen rijgen. Afgewisseld met dis coavonden voor jongeren tot zes tien jaar". Roger Heeneman werkte als enige beroepskracht met drie WSW-ers (mensen die via de Wet Sociale Werkvoorziening aan werk wor den geholpen). "Daarbij voerden belangentegenstellingen de bo ventoon, waarvoor ik onmogelijk de verantwoording kon nemen", aldus Heeneman destijds. Hetbe- treffende bestuurslid, mevrouw Van Straelen, kwam daarop tot uitspraken als "hij moet weg" en "hij kan niet meer functioneren". Zorgen Protest tegen haar individuele op treden kwam al snel van de overi ge bestuursleden. Zo schreven drie bestuursleden. Paul Bouw man, Elly Kerkhoffs en Ron de Vries, de staf en bewoners van het woonwagencentrum eind september een brief. Dat de gere zen conflicten hen grote zorgen hadden gebaard. Dat het de plicht van een bestuur was werk nemer Heeneman correct te be handelen. Dat voor hem een ont slagaanvraag was aangevraagd bij het Arbeidsbureau terwijl "een akkoord binnen handbereik lag". LEIDEN - Tegen drie uur de afge lopen nacht vloog een steen door de ruit van een muziekhandel aan de Nieuwe Rijn. Uit de etalage werden twee elektrische gitaren gegrist. De strop aan kapotte ruit en verdwenen gitaren bedraagt 4500 gulden. LEIDEN - Vermoedelijk met be hulp van een valse sleutel zijn twee woningen aan de Lieven de Keijstraat in de nacht van maan dag op dinsdag binnengedron gen. Uit de ene woning werden 600 gulden en vijftien girobetaal kaarten met pasje ontvreemd. Uit de andere woning werden een gouden zakhorloge ter waarde van 1200 gulden. 100 gulden en vier girobetaalkaarten met pasje geroofd. De bewoners van de beide huizen lagen tijdens de diefstal rustig te slapen. En: de zaken moesten worden rechtgezet, want "in feite heeft het bestuur Roger laten vallen op het moment dat een aantal bewo ners hem niet zagen zitten. Roger Heeneman heeft de verwijten in een verweerschrift weerlegd". Volgens de drie bestuursleden was er in CRM-kringen al beroe ring ontstaan: de subsidiegever wilde een grondige bezinning op het fenomeen opbouwwerker. Reden voor de drie bestuursleden om intrekking van een ontslag aanvrage voor te stellen, en eerst een bijeenkomst te houden waar uit een speciale werkgroep moest worden geformeerd. Een werk groep die op haar beurt zou moe ten onderzoeken hoe etc. etc. Geen twijfel mogelijk dat beide partijen van elkaar afwilden, maar één en ander moest wel con form het Arbeidsrecht geschie den, zo vond het drietal. Nieuwe baan Naar aanleiding van dit voorstel stapten twee bestuursleden, me vrouw J. van Straelen en de heer G. van Loenen, op. En omdat de drie anderen ook geen brood meer zagen met de twee overge bleven werknemers op het Woon wagencentrum te werken ("ge zien hun onwillige houding") ver dwijnen zij ook. Ze doen dat in de wetenschap dat Roger Heene man een nieuwe baan heeft. "Daarmee is één van de twee on szelf gestelde taken vervuld: het op fatsoenlijke manier afscheid nemen van een werker, die in een voor beide partijen onwerkbare situatie was geraakt", zo schrijft het drietal aan het bestuur van de overkoepelende woonwagenor ganisatie, de Regionale Woonwa gencentra, en aan minister Gar deniers. Zodat de peuterleidster en de sociaal cultureel werkster in clubhuis "De Rolleman" op het centrum geen werkgever meer hebben. De meest complete MANAU SPECIAALZAAK mMANAU vStSgyl SPECIAALZAAK: lange Mare 106, Leiden Telefoon (071) 1343 57 RIET- EN ROTANSPECIAALZAAK: Haarlemmerstraat 275-277, Leiden Telefoon (071) 1215 59 LEIDEN Sterretjes (1) In het Leidse theaterwereldje neemt het uit de hand gelo pen lolletje Imperium een wel heel bijzondere plaats in. Met een "ach we zien wel wat er van komt" aanschouwde Im perium in 1957 het levens licht. Nu, bijna een kwart eeuw later is Imperium nog altijd springlevend. De overlevering wil dat Impe rium is opgericht op de leu ning van een brug bij de Lo- rentzkade. Twee leden van de jongelingsvereniging, Hans van der Kwaak en Jan Maas kant, zaten na een toneeluit voering op die leuning met el kaar te keuvelen en besloten om samen een toneelgroepje op te richten. Dat moest bui ten de jongelingsvereniging om gebeuren want anders mochten er geen meisjes bij. Ans Alting is het enige Imperiu m-lid dat de beginpeiiode nog heeft meegemaakt. "We speelden in die tijd uitslui tend zogenaamde lekespelen, meestal met een godsdiensti ge inslag", herinnert zij zich. "Op een gegeven moment zei den we tegen elkaar: "nou moeten we ook eens wat an ders gaan spelen want hier worden we zo heilig en vroom van. In 1957 hebben wc on szelf officieel opgericht. Het eerste stuk dat we speelden was 'De Herbergierster van Galdom'. Dat speelden we in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Dat kon je voor een gulden oftachtig afhuren. Tijdens de eerste voorstelling hebben we de zaal op be schuit met muisjes getrak teerd. Er was immers een nieuwe theatergroep was ge boren". Sterretjes (2) Die beschuit met muisjes heeft het Imperium-publiek later nog enkele keren geserveerd gekregen. Ans Alting: "In 1967 kregen we een eigen theatertje in de Vestestraat. De eerste keer dat we daar Roger Heeneman "Het clubwerk was weinig meer dan kralen rij gen". LEIDEN - Burgemeester Goe- koop van Leiden heeft de Leidse universiteit gisteren opgeroepen samen met de ge meente een oplossing te zoe ken om het nijpende ruimter gebrek in de Sleutelstad op te lossen. Hij zei tijdens de uitreiking van de elfde universitaire alma nak in het Academiegebouw aan het Rapenburg onder meer dat de universiteit en de gemeente "samen moeten op trekken, willen we binnen de stad de beperkte ruimte doel treffend kunnen opvullen". Ruud Stassen, één van de me- dewerkers aan de almanak, overhandigde de almanak on der meer aan de rector magni ficus van de Leidse universi teit prof. dr. A.A.H. Kasse- naar. Hij zei dat bij het ver vaardigen van de almanak de meeste aandacht is uitgegaan naar het "puur informatieve tipdeel'. Prof. Kassenaar vond dat de almanak een "geweldig nut tig boekwerk is. Het bevat de enige complete adreslijst van de studenten die aan de Leid se universiteit studeren". Hij hoopte dat bij alles wat ons boven het hoofd hangt, dit be waard mag blijven. Hij doelde hierbij op de bezuinigings operaties van de overheid, die ook aan de universiteit niet voorbij zullen gaan. Op de foto prof. Kassenaar die een exemplaar in ontvangst neemt van Ruud Stassen. Óp de achtergrond staat de redactie van de almanak. Kuijers: Ik draai de laatste tijd op routine LEIDEN - Fred Kuijers, fractieleider van de VVD in de gemeenteraad, keert na de verkiezingen van '82 niet terug in de raad. Mogelijk zegt hij al tussentijds zijn raadslid maatschap op. Reden daarvan is een verandering in zijn werkomstandigheden. Kuijers is werkzaam bij het minis terie van CRM in de sector na tuurbeheer. Door een interne reorganisatie is Kuijers plaats vervangend directeur geworden. Hij verwacht dat deze functie hem niet langer in staat zal stellen om aan het raadswerk de nodige tijd te besteden. Hij is er daarom niet zeker van dat hij deze perio de zal uitzitten. Maar ook zonder de verandering van baan zou Kuijers het na de gemeenteraadsverkiezingen van '82 voor gezien houden. "Alles wat in de raad besproken wordt, is al eens aan de orde geweest. Er is niets nieuws meer te beleven. Ik draai de laatste tijd op routi ne", aldus Kuijers. Een andere reden om er binnen af zienbare tijd mee te stoppen is het feit dat het raadswerk erg tijd rovend is. "Ik ben vrijwel geen enkele avond meer thuis", zo laat Kuijers weten en onderstreept daarmee nog eens een vrijwel al gemeen geluid dat in de lokale politiek te beluisleren valt: het raadslidmaatschap wordt hoe langer hoe meer een volledige baan. Eerder verliet PvdA-raadslid Ran- ner al de raad wegens te drukke werkzaamheden en CDA- fractieleider Driessen heeft zijn vertrek ook al aangekondigd. Hij laat de maatschappelijke loop baan eveneens gaan boven de po litieke. Dat gold ook voor Beijcn (PPR), die een baan kreeg bij de vereniging van Nederlandse ge meenten. De fractieleider van D'66. Glaubitz is in de volgende periode (de vier jaar tussen de gemeenteraadsver kiezingen) ook niet meer be schikbaar. Glaubitz is werkzaam bij het ministerie van buitenland se zaken en zou op de lijst staan om naar het buitenland te wor den uitgezonden. Ondertussen is al duidelijk dat alle politieke partijen in Leiden met andere lijstaanvoerders de ver kiezingen zullen ingaan dan in '78 het geval was. De PvdA zal hoogstwaarschijnlijk niet meer de figuur van wethouder Van Dam als lijstaanvoerder kiezen, omdat bij de analyse van de ver kiezingsnederlaag juist zijn posi tie als een mogelijke oorzaak van de teruggang werd besproken. Het ligt meer voor de hand om de populaire sportwethouder Tesse- laar naar voren te schuiven. De lijstaanvoerders van het CDA. VVD en D'66 zullen zich dan naar verwachting uit de Leidse poli tiek hebben teruggetrokken, ter wijl Beijen (PPR). Hoeven (CPN) en Passchier (PSP) de raad reeds hebben verlaten. Er zaten best wel een paar aar dige dingen in maar het was toch een verhaal met veel te veel ellende". Dit jaar werd hef roer radicaal omgegooid. Ans Alting. Kees Visser en Gerard Jonker sta ken de koppen bij elkaar om heel nieuw kerstspel in elkaar te zetten. Uitgangspuntvorm- de het kerstverhaal uit Lucas 2. "Dat verhaal kent iedereen natuurlijk van haver tot gort maar we hebben geprobeerd het in deze tijd te plaatsen. Geen moralistisch gedoe. Er blijft ruimte voor het publiek om mee te denken. Vooral in het eerste gedeelte", vertelt Ans Alting. De titel van het 'kerstspel nieu we stijl' is: 'Ik zie een ster'. Lijkt verdacht veel op de titel van het Nijhoff-kerstspel. Ans Alting wil daar verder niet op ingaan want ze is bang dat de verrassing er dan vanaf is. Ze is wel bereid om een klein tipje van de sluier op te lichten. "Het stuk bestaat uit twee delen. Eerst spelen we dat we aan het repeteren zijn en eigenlijk niet weten wat voor stuk we moeten gaan maken. De mensen in de zaal kunnen zich dan afvragen wat zij zouden doen. Hoe zij te'- genover de kerstgedachte staan. Na het spelen van drie repetities begint het eigenlij ke spel. Alles bij elkaar duurt het zo'n drie kwartier. Das dus wel vol te houden". Imperium, of liever een negen tal amateurspeelsters en spe lers. trekt de komende dagen 'het land in'. Volgende week worden twee thuiswedstrij den' gespeeld in het eigen theater. Oude Vest nummer 33E. Op dinsdag 23 en woens dag 24 december. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: gratis. Of het scenario van Ik zie een ster' daarna in de prullenbak verdwijnt is volgens Ans Al ting afhankelijk van de reac ties Als die positief zijn gaat het verhaal in de ijskast om er volgend jaar tegen kerst weer te worden uitgevist. speelden hebben wc weer 'De Herbergierster' gedaan en zijn we opnieuw rondgegaan met beschuit met muisjes. Laatst, bij de opening van ons nieuwe theater aan de Oude Vest. hebben we het stuk nog eens voor de dag gehaald. Maar dit keer hebben we de hele zaak omgegooid De tekst herschreven en er een modern geheel van gemaakt. De titel was: 'Huize Bella Mi- Ans Alting vertelt vervolgens met pretoogjes het verhaal van de twee in zwart leer ge klede motorrijders die vlak voor de uitvoering van Huize Bella Mira de omgeving van het Microtheater onveilig maakten. De twee motorrij ders. toneelspelers van Impi- rium, stonden 'met pech' voor de deur van het theater. Aan voorbij- en theaiergangeis vroegen zij of er ook een hotel in de buurt was. Ans Alting: "De meeste mensen liepen sch chtig door. anderen ver wegen naar Holiday Inn maar zeiden erbij: waarschijnlijk we! wat duur voor jullie. Hal ve» wege het stuk kwamen die motorrijders opeens het thea ter binnenscheurcn. Sommi ge- mensen voelden zich vre selijk in de maling genomen rnaar de rest van de zaal hec-ft werkelijk liggen huilen van het lachen". Sterretjes (3) Imperium heeft in Leiden de nodige bekendheid gekregen door haar kerstspelen. Jaren lang werd 'De ster van Bethle hem' van Martinus Nijhoff opgevoerd. Totdat dit stuk de 'amateurs' van Imperium on derhand de strot begon uit te komen. Ans Alting: "Ieder een kende het hele verhaal uit 't hoofd. Het werd op een ge geven moment gewoon een routineklus. We wilden wel eens wat anders. Een paar jaar hebben wc geen kerstspel op gevoerd daarna hebben we een bepaalde scène van Nij hoff genomen en daar een ei gen verhaal omheen gebor duurd. Na het nodige schaaf- werk werd dat hel stuk 'Waar of niet waarMaar na één jaar waren we dat ook al weer zat. LEIDEN - De familie Basily zal haar woonwagen toch niet ver huizen naar de Kneppchout- straat. Hel echtpaar en zijn doch ter hebben afgezien van de stand plaats die ze daar kregen toege wezen. Voorde bewoners van het Haagwegkwartier is dit een ge makkelijke oplossing van de pro blemen die ze hadden met de komst van de woonwagenbewo ners. Voor de familie zelf is de oplossing minder afdoende. Zij wonen nu nog aan de Verver straat. waar sanitair ontbreekt Zoals bekend hebben de bewoners van het Haagwegkwartier sinds oktober van dit jaar actie gevoerd tegen de komst van de familie Ba sily. Er werden verschillende protesten aangetekend bij de ge meente en zelfs bezwaren bij de provincie zaten in de pen. Niet alleen de komst zelf van het echt paar en dochter zat de bewoners hoog. ook het feit dat ze hiervan pas heel laat waren ingelicht door de gemeente. Zij hadden op zijn minst een inspraakprocedure ge wenst. De gemeente op haar beurt heeft altijd voet bij stuk gehouden. Zij had de standplaats bij het speel- terreintje aan de Kncppehout- straat aangewezen, omdat de fa milie over een tijdje toch van de Ververstraat weg zal moeten. De 'Verversbrug wordt namelijk ver plaatst. Het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart was volgens de gemeente uitgesloten omdat het gezin niet tot de groep mensen daar behoort. Aan de Kneppelhoutstraat zou echter een behoorlijke accommodatie voor het gezin kunnen komen die ook aan de eisen van CRM zou voldoen. De familie Basily heeft de stand plaats nu echter zelf geweigerd. Zij hebben tegenover de bewo ners van het Haagwegkwartier de eer aan zichzelf gehouden. Woonwagenkampjes LEIDEN - De gemeenten in de re gio van Leiden, die om het Leidse woonwagenkamp te ontlasten een aantal standplaatsen moeten realiseren, vinden niet dat "Lei derdorp zich op de borst mag slaan omdat zij daarbij koploper is". Zoals bekend heeft de ge meente Leiderdorp haar teleur stelling uitgesproken over de ver traging bij het aanleggen van woonwagenkampjes in de regio. Alleen Leiderdorp heeft al een kampje. Gistermiddag vergaderden verte genwoordigers van dc betrokken gemeenten over de vorderingen met de aanleg van de regionale kampjes. Veel gemeenten heb ben al wel een plaats aangewezen voor het toekomstige kampje, maar vaak moet CRM nog goed keuring verlenen aan het inrich tingsplan of de kostenraming. Anderen kampen weer nu t moei lijk te verwerven grond of bezwa ren van omwonenden. Sasscn- heim, Lisse en Wassenaar hebben zelfs nog geen locatie kunnen vinden, waar CRM mee akkoord kan gaan Noordwijk en Katwijk moeten de geplande locatie laten vallen, omdat het in de nabije om geving van een gifstortplaats blijkt to liggen. De andere gemeenten vonden gis termiddag echter niet dat Leider dorp het recht had zo trots te zijn. "CRM moet minder eisen stellen aan de regionale kampjes", was de algemene opvatting Het geld en de locatie zijn nu te grote knel punten. Wij kunnen beter een motie van treurnis naar CRM stu- Vnjwel alle gemeenten zagen giste- ren overigens wel iets inhei let van de voorzitter, wethouder Van Dam, om een stichting op te rich ten die het beheer van de huur- woon wagens op zich gaat nemen De gemeenten hoeven dan niet afzonderlijk voor zaken als on derhoud en huurcontracten te zorgen Een VOO! tel in ting zal worden voorbereid. LEIDERDORU - De 17-jarige Kene Hogcnes uit Koudekerk heeft de mooiste kerst-nieuwjaarskaart ontworpen van alle leerlingen van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs Dat heeft een jury beslist De tweede prijs werd toegekend aan Anne marie van Raad uit Woubrugge en Jeroen van den Heuvel uit Aarlanderveen werd derde E* r volle vermeldingen waren er voor Enno Verboom uit Leiden, Jaap van der Boon uit Noordwijk en Antoinette van Dinter uil Alphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3