Westen klaagt over olieprijs "Dure" EG-ambtenaren dreigen met staking Bij Talbot en British Leyland 4.800 banen weg Werkgevers en kabinet zijn kluts kwijt.." OPEC-verhoging kost Nederland 2,5 miljard WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 ECONOMIE V D De dienstenbonden FNV en CNV hebben in principe overeenstem ming bereikt over een cao voor de ongeveer 33.500 werknemers van het grootwinkelbedrijf Vroom en Dreesmann. Voornaamste pun ten van overeenstemming zijn handhaving van het gebruikelij ke systeem van prijscompensa tie, herstructurering van enkele salarisschalen, verhoging van de minimumvakantietoeslag tot 1.850 gulden en verlaging van de vut-leeftijd met een halfjaar per 1 apr^l 1981. Staatslening Het ministerie van financiën heeft meegedeeld dat het bedrag van de tweede uitgifte van de 10.75 staatslening 1980 met aflossing per 1986-1995, is vastgesteld op 350 miljoen gulden. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100,10 procent. Samen met de eerste uitgifte van deze lening, welke 650 miljoen gulden be droeg. komt het totaalbedrag uit op 1 miljard gulden. Toewijzing: de inschrijvingen op deze lening, die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100,10 procent, worden ten volle toegewezen. Rente V.S. Verscheidene grote handelsban ken in de Verenigde Staten heb ben de basisrente die ze vragen voor leningen aan de meest kre dietwaardige ondernemingen, het "prime rate", verhoogd van 20 tot 21 procent. Het tarief is nog nooit zo hoog geweest. Morgan Guaranty Trust ging het eerst naar 21 procent, gevolgd door Manufacturers Hanover Trust en Chemical Bank. Aangenomen mag worden dat de meeste Ame rikaanse banken het voorbeeld zullen volgen. Casino's De toegangsprijzen voor de Neder landse caSino's gaan met ingang van 1 januari fors omhoog. Dag kaarten worden vijftig procent duurder. De prijzen van week- en maandkaarten gaan met 67 pro cent omhoog. Dat hebben de staatssecretarissen van justitie en economische zaken bekendge maakt. Voor een dagje gokken in één van de drie nationale casino's moet nu nog vijf gulden entree geld worden betaald. Dat wordt 7,50 gulden. Een weekkaart komt van vijftien op 25 gulden, en een maandkaart van dertig op vijftig gulden. Prijsvraag De Sowjet-Unie heeft een aantal prijzen uitgeloofd om de viees- en melkproduktie te vergroten en het onderkomen van de veesland in de komende winter te verbete ren. Volgens een besluit dat is uit gevaardigd door de partij en de regering komen er twee wedstrij den. een lussen boerenbedrijven en een tussen de vijftien Sowjet- republieken. Voor de republie ken staan er prijzen van in totaal 100.000 roebel (circa 70.000 gul den) op het spel. Groenteveiling Leiden op 17-12-1980: Aardappelen 0.19-0.27; Andijvie 2.00- 3.00; Boerenkool 0.63-0.82; Prei 1 16- 1 48; Spruiten A 0.82-0 88. Spruiten B 1 14—1.18; Spruiten D 0 56-0.82. Uien 0 29-0.75; Witlof 1.75-3.20; Knolselderij 0.81-0 96; Sla 0.35-0.72fPeterselie 0.62- 1.03; Selderij 0.56-1.05. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn: boerenkool per kg 54-81. spitskool 1.10, waspeen Al-per kist 6,50-16.50. All 3,20-13.60. BI 7.30-6.50, Bil 7.311- 6,70, Cl 26-10,20.CI1 2.20-8.30: Aan voer; 141 ton: Breekpeen Al-per kist 4,20-9,50, prei A per kg 49-88, schorse neren AI 1.24-1,92, BI 64-82, Cl 9-23. knolselderij 1,60. BRUSSEL-De peperduur betaalde Europese ambtenaren gaan in staking. Ze eisen volledige prijs compensatie en een reele verho ging van de riante salarissen met 0.2 procent. De regeringen van de Europese Negen vinden dal al te gortig nu overal in de EG flink ingeleverd moet ivorden. Eén pro cent moet worden ingeleverd, vindt ook de Europese Com missie, het ..dagelijks EG-bestuur" De vakbond van de Eurocraten wil. dat bij alle EG-instelhngen êen dag wordt geslaakt. Bij het secre tariaat van de EG-minislerraad (1500 mensen) zou tot Kerstmis moeten worden gestaakt. Van de nood kan zo nog een deugd wor den gemaakt: verlenging van het veertiendaags kerstverlof. Terwijl het werkloosheidscijfer in de Europese Gemeenschap de 8 miljoen is overschreden en de eco nomische crisis voortduurt, lijkt verhoging van de Eurosalarissen niet erg voor de hand te liggen. Die salarissen liggen toch al 30 lot 100 procent hoger dan voor Ne derlandse ambtenaren die een ge lijkwaardige positie beklede- De Eurocraat die met uit België af komstig is. gehuwd is en twee kin- Tegen verlies prijscompensatie deren heelt, verdient maandelijks netto 2750 gulden als hij chauf feur is. een kleine 5000 gulden als secretaresse en 13.500 gulden als directeur-generaal. Een pas op de plaats moet mogelijk zijn gezien de talrijke andere douceurtjes die de EG voor haar werknemers heeft georganiseerd, zo vinden de Negen. De Eurocratenbond vindt van niet. Behalve volledige priscompensa- tie (bijna 7 procent wat België be treft) moet er nog eens 0.2 procent reëel bij. Maar dit voorbiel werd door de Negen al eerder afgewe zen. Een conflict lijkt nu onver mijdelijk tussen het juridisch ge lijk van de Eurocraten en de poli tieke onmogelijkheid de salaris sen nog eens te verhogen. De vakbond, die overigens geen steun geniet van de Europese rak beweging (voorzitter W'im Kok), houdt strikt vast aan de formule die vroeger is uitgewerkt. Deze luidt dat de Eurosalarissen wor den aangepast met het gemiddel de van de aanpassingen die in de Negen hebben plaalsgei^ondenIn zeven landen moesten de ambte naren inleveren, maar in Enge land en Luxemburg gingen hun salarissen omhoog. Dit levert een gemiddelde op van 0.2 procent omhoog ten voordele van de EG- In Engeland (plus 8 procent) en Lu xemburg (plus 2.3 procent) moest een achterstand ingelopen wor den. In alle andere EG-landen gingen de ambtenaren er op achteruit van 0.2 m Belgie tot 2.5 in Nederland en zelfs 7.5 procent in Denemarken. Door deze rege ling gaat de Eurocraat er al steeds op vooruit als een of twee EG-landen een achterstand inha len. De door de Eurobond geeisle verho ging van 0.2 procent geldt voor iedereen: de topfunctionarissen met de A-rangen (inkomen 8000 gulden schoon en meer per maand) tot de chauffeurs, die mi nimaal met 2750 en maximaal met 4000 gulden maandelijks ge noegen moeten nemen. Maar so ciale politiek is zoals bekend niet het sterkste punt bij de EG. Bij de Eurocratenbond heerst zuidelijke strijdbaarheid. In hun orgaan Agora wordt een harde winter voorspeld nu de ministers de salarisverhoging met willen toestaan. Zo wordt ook melding gemaakt van de ..belediging" die de directeuren-generaal. de plaalsverva ngend di recteu ren - generaal en de directeuren on langs ondergingen op de af scheidsreceptie van scheldend EG-voorzitter Roy Jenkins „Ze bedanken hun gastheer", aldus het bericht, „dat hij hen overliet aan de zorgen van het bedienend personeel, terwijl hij (Jenkins) zich terugtrok met lieden van ko ninklijken bloede. Zo konden ze zich snel terugt rekken i n de belen dende cafes. De kwaliteit van de cocktail was trouwens niet in overeenstemming met de gebrui kelijke representatiekosten van de commissie-Jenkins". Du berichtje geeft een onthullend beeld van de diepe frustraties bij menig Eurocraat Het verklaart ook waarom de auto's met het nummerbord EUR door de Brus selse bevolking worden geasso cieerd met het woord ..profiteur". De Eurofrustraties zullen nog wel toenemen, omdat de meeste EG- regeringen. met voorop de Duitse regering van Eurocratenhater Schmidt, diep het mes willen zet ten in de Euroionen. AMSTERDAM (ANP/AP) - De olie-importerende landen in het Westen hebben zich in alle toonaarden beklaagd over de prijsverhoging van ruwe olie waartoe de OPEC (Orga nisatie van Olie Exporterende Landen) heeft besloten. Dc prijsverhoging gaat vele miljarden kosten en zal het nog moeilijker maken oplossingen te vinden vonr de economi sche problemen waarmee de industrie landen kampen, zo luidt de teneur van de commentaren. Hier en daar valt echter Ie beluisteren dat de verhoging wel is meegevallen. De ingewikkelde formule voor de vaststelling van de prijzen van de afzonderlijke OPEC-leden waar over op Bali overeenstemming is bereikt komt volgens de deskun digen neer op een gemiddelde verhoging van tien procent. Dat komt wel zo ongeveer overeen met de inflatie in het Westen sinds de vorige olieprijsverho ging. In welke mate de afzonder lijke OPEC-leden hun prijzen zul len verhogen is overigens niet ze ker. Ze zijn er namelijk vrij in om niet tot het maximumniveau te gaan, zo is op Bali meegedeeld. Intussen verwacht Japan dat de prijsverhoging zijn jaarlijkse olierekening met drie a vier mil jard dollar zal laten stijgen in ver gelijking met de zestig miljard, die de invoer dit jaar vermoede lijk gaat kosten. West-Duitsland verwacht een kostenstijging van dertig a 34.5 miljard dollar Italië voert nu voo~ 23 miljard per jaar in en ziet dat bedrag stijgen tot 26.4 miljard dollar. Dc Neder landse olierekening zal naar het zich laat aanzien met 2,5 miljard gulden stijgen. In de commentaren valt overigens ook te beluisteren dat de olie- importerende landen er zelf veel aan kunnen doen om de schade beperkt te houden door zo veel mogelijk op het verbruik van olieprodukten te bezuinigen. Hoe verder de vraag afneemt hoe moeilijker het voor de OPEC- landen zal worden om hun maxi mumprijzen te blijven hanteren Deze bedragen voortaan 36 tot 41 dollar per val en dat is meer dan het peil op de vrije markt. Tot dusver was juist het omgekeerde het geval. Een handelaar in olieprodukten in Londen wees op de ongewoon grote omvang van de olievoorra den overal te wereld en vooral in de industrielanden. Naar zijn me ning zullen OPEC-landen die proberen de maximumprijs voor hun olie te maken merken dat er heel weinig vraag is. Een plotse linge stijging van de prijzen op de vrije markt verwachte hij niet omdat er de laatste tijd sterk weerstand wordt geboden aan pogingen tot verhoging van de vraagprijzen. De handel ligt om deze tijd van het jaar bovendien nagenoeg stil. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van economi sche zaken heeft gezegd dat de prijsverhoging waarschijnlijk voor een verlenging van de huidi ge economische recessie zal zor gen. Dat beperkt op zijn beurt de vraag naar olie. waardoor de OPEC-landen geen reden zullen zien om hun prijzen tot het maxi- mumpeil te verhogen. Nederland voert voor eigen gebruik onge veer dertig miljoen ton per jaar in en nog eens zestig miljoen ton voor raffinage en heruitvoer. AMSTERDAM - Bij de postt e om de vele duizenden kerst-en u de decembermaand 337c extra verking van de PTT in Amsterdam werkt men op het ogenblik me uwjaarswensen op tijd bij de geadresseerden bezorgd te krijgen 'rsoneel ingezet. PARIJS LONDEN (Reuter) - Bij Talbot in Frankrijk werken 3.500 mensen te veel; bij Britsh Leyland in Engeland moeten 1300 personeelsleden verdwij nen. De beide automobiel concerns hebben dat giste ren bekend gemaakt. Talbot, onderdeel van Pcugeot- Citrocn en vroeger eigendom van het Amerikaanse Chrysler, heeft in dc eerste helft van dit jaar een verlies geleden van meer dan 281 miljoen gulden De 3.500 werknemers zullen vanaf volgende week worden ontsla gen. Voor ongeveer de helft van het aantal betreft het personeel I van de fabriek in Poissv die 23 000 mensen werk verschaft In totaal werken bij Talbot in Frank- rijk 31.500 mensen In andere Franse fabrieken van Tal- i bot dreigen in het eerste kwartaal i van het komende jaar nog meer j ontslagen. aldus_ecn woordvoer- der. die hier verder niet op wilde ingaan. Britsh Levland ziet zich genood zaakt 1300 werknemers van twee fabrieken van trekkers en vracht wagens in Schotland te ontslaan, maar heeft tegelijk behoefte aan uitbreiding van het personeel in de fabrieken die de nieuwe Mini Metro maken met duizend man De vraag naar vrachtauto's en trek kers is sterk afgenomen maar het staatsbedrijf heeft zijn hoop ge vestigd op de vraag naar zijn nieuwe kleine personenauto, die in Engeland wordt gemaakt. De Mini Metro werd in oktober op de markt gebracht en heeft sinds dien een marktaandeel van negen procent bereikt. Alle produkten van Britsh Leyland samen heb ben nu een marktaandeel van 21 procent tegen voorheen 15 pro cent Om te kunnen overleven heeft Britsh Leyland in drie jaar tijd 30.000 werknemers moeten ontslaan. Groenevelt op fusiecongres industriebonden: UTRECHT (£PD) - Het lijkt er soms veel op. dat de werkgevers en dc regering door de economi sche misère de kluts kwijt zijn. „Wij hebben een nieuwe regering en een nieuwe ploeg werkgevers nodig om de werkgelegenheids problemen voortvarend aan te pakken. Nu heb je eerder een an dere regering dan andere werkge vers. al wordt er zo nu en dan een handjevol opgeruimd, zoals bij OGEM. Volker Stevin. Het weg jagen van managers gaat vrijwel altijd gepaard met het ontslag van werknemers, die er helemaal niets aan kunnen doen dat het in hun bedrijf een troep is gworden. Dat zijn de zegeningen van het kapitalisme, de een een gouden handdruk, dc ander vvw" Dit Arie Groenevelt in zijn eer ste rede voor het congres van de gistermiddag gefuseerde Indus triebonden NVV en NKV tot de Industriebond FNV. Groenevelt zei het kapitalisme een bikkel hard systeem te vinden, dat in dc tijd van hoogconjuctuur een beetje wordt verdoezeld. „Maar nu is het masker weer afgegooid. Bedrijfsonderdelen worden afge sneden. bedrijven worden over geplaatst naar lage-lonen- lan den", zei hij. Het kapitalistische systeem is in meer opzichten funest, omdat het arbeiders zonder meer uitran geert en in de ww jaagt, omdat het arbeiders echt ziek maakt. Omdat het arbeiders kwalen aansmeert als het afvloeien van die arbei ders daardoor gemakkelijker wordt. Dat gezicht van het kapita lisme zullen we altijd weer tegen komen", aldus Arie Groenevcl- t. Hij klaagde over het feit, dat slechts 40 percent van do werknemers is georganiseerd. Volgens hem be perkt het aantal ongeorganiseer den de vakbeweging in haar mo gelijkheden „Neutraliteit be staat niet in de strijd tussen werk gevers en werknemers. De on georganiseerden houden mee de macht in stand waartegen de georganiseerden moeten opbok sen. Wie niet voor de vakbewe ging en haar doelstellingen is. wie zich althans niet aansluit, is tegen de vakbeweging en staat de ver- wezelijking van-haar doelstellin gen in de weg", zei Groenevel- t. Hij vond de kritiek op de vakbewe ging vanuit de verontruste FNV- ers griezelig. „Zij stellen eisen ten aanzien van de beleggingen, zij wensen dat de FNV-bcstuurders zich uit dc sociale fondsen terug trekken, zij beschuldigen ons be stuur en belcidsraad van het ver donkeremanen van twintig mil joen gulden. Zij doen de bond en de vakbeweging geen goed. Dat is altijd het vuile van zulke groe pen. Onder het mom oog te heb ben voor de belangen van de werknemers, zijn zij voortdurend bezig die belangen te ondergra ven", aldus Groenevelt.s Groenevelt zei het eens te zijn met degenen die zeggen, dat de atoomwapens Nederland uit moeten. „Maar voor ons is de vei ligheid niet gegarandeerd als de atoomwapens zijn bestreden. Je kunt ook op een gruwelijke ma nier slachtoffer worden van een conventionele oorlog". Groene velt zei dat in de industriële be drijfstakkcn alles wat militair is voor een aanzienlijk deel de werkgelegenheid bepaalt. „Geen oorlogstuig, volledig ak koord. maar wat dan wel voor de bedrijven die nu geheel of gedeel telijk van die oorlogsindustrie af hankelijk zijn. Wij kunnen niet af zijdig blijven, al was het maar om dat onze leden vragen: ..Waar blijft de ploeg om te maken als er geen kanonnen meer worden ver kocht?". WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN 275.00 285.' 56.80 57..5 86.00 85.0 BINNENLANDSE AANDELEN 133.00 133,0 175.00 175*0 196.00 198.0 1285,00 1282.00 id. errt 113.00 110,00 Cindu-Kfy 13.20e 'l 3,50e Claimindo 272.00 272.00 Deli Mij. 63.00 63.50 Desseaui 44,90 41 lOd Dorp en Co. 101.50 102.00 I K loos 125.00 V-Mycn erri *26.50 it Gl. 132.00 133.0 KIT l"77 (1 SprinRsl 4400 180.00 181.0 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVEK Goud onbos 39700 - 40400. vorige 38: BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - In deze donkere tijd met veel negatief bedrijfsnieuws en bijna elke dag lagere koersen belandde het Damrak vandaag in een oase. En hierin was het gned toeven want veel prijzen klommen flink Hoewel in Amerika de "prime ra- te" op een historisch hoogtepunt van 21 pet is aangekomen, wist Wall Street zich nog goed te handhaven en daaruit putte men in Amsterdam moed Kon Olie, Akzo en ABN lagen met name vast m de markt en ook el ders in de actieve markt lagen de prijzen overwegend op een wat hoger peil Na de opening hepen ook veel noteringen nog wat ver der op. Kon. Olu- werd rond het middaguur verhandeld op f218 en dit betekende een winst van rond f5. Akzo lag gevraagd op f 16.40, wat twee kwart i«'s Iri 1vorigi- notering uitkwam De andere m ternationals veranderden niet veel. zij het dat KLM na en wat lagere opening zich wist te hei stellen ln de linannelesector lag ABN f 5 hoger op f285. terwijl de Amrobank 80 cent aantrok tot f 57.60.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33