Omzet veiling Flora Rijnsburg groeit geweldig Er zijn twee ministers teveel Smit-Kroes opent morgen uniek brugrestaurant Kaping Colombiaans vliegtuig ten einde Gelegen boven rijksweg bij Nieuw Vennep WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 RIJNSBURG - De bloemenveiling Flora in Rijns burg heeft dit jaar zo'n 25 miljoen gulden meer om gezet dan vorig jaar. Daarmee is de omzet gestegen van 189 miljoen naar 224 miljoen gulden. Dat bete kent een groei van de omzet met 14 procent, een percentage dat ruimschoots boven de noodzakelij ke groei vart 5 procent ligt om de door de kwekers die lid zijn van de veiling te betalen ✓eilingpercenta- ge onder de zes procent te houden. De nieuwe veiling Flora in de Kamphuizerpolder draait goed. Gisteren werd voor een bedrag van bijna 1.6 miljoen gulden aan bloemen en ande re gewassen omgezet. De re cordomzet staat op 1,9 mil joen gulden. Dat werd ge haald in de oude veiling. Maar als de voorspellingen uitko men zal dat record spoedig worden gebroken. De grote omzet van gisteren wordt veroorzaakt door de in kopen in verband met het kerstfeest. Bovendien heeft bedrijfsleider C. Schonen berg de indruk dat meer ko pers en verkopers naar de nieuwe veiling komen. "We werken nog maar net in de nieuwe veiling en het is nog moeilijk te zeggen. Toch heb ben we al een aantal nieuwe gezichten gezien in de perio de van ruim een week dat we in de nieuwe veilinghal draai en", aldus bedrijfsleider Schonenberg. De veilingwerkzaamheden in de nieuwe veiling zijn zo'n twee weken later zou worden begonnen dan in de planning lag. Aanvankelijk was het de bedoeling dat op 24 novem ber geveild zou worden, maar het enorme complex was nog niet helemaal gereed. Ook nu worden nog verschillende werkzaamheden aan het ge bouw verricht als bijvoor beeld de aanleg van licht. "Maar het gebouw wordt nu voor de volle 100 procent ge bruikt. De technisch installa ties worden nog niet voor de volle honderd procent ge bruikt. Daar zijn nog een paar kleine probleempjes op te los sen", aldus Schonenberg. Maar hij voorziet dat die spoe dig zijn verholpen. Verdelen Het gebruik van de fiets in de nieuwe veiling is een noodzaak geworden. het zogenaamde automati sche verdeelsysteem, een voor de wereld unieke manier om bloemen en andere ge wassen door de veiling te ver voeren. Dat gaat allemaal au tomatisch met behulp van la serstralen en computers. De wagens komen vanzelf in de mijnzaal voorrijden en als de gewassen worden verkocht krijgt de computer nieuwe in structies om de kar naar een bepaalde plaats te dirigeren. Daar stopt de bloemenkar dan vanzelf en de koper kan ze inladen. "Zo'n systeem was dringend nodig voor een effi ciënte bedrijfsvoering. In de oude veiling hobbelden kopers en verkopers door el kaar. Dat is nu goed geschei den. Om een snel transport van de gewassen binnen de veiling te bevorderen gaat een aantal karren onder de grond door naar het gedeelte waar de kopers ze weer verwerken voor export naar het buiten land of waar de kopers de ge wassen gewoon komen afha len. Daarmee voorkomt men dat karren elkaar moeten kruisen, waardoor tijd verlo ren gaat", aldus Schonen berg. Noodzaak "Een technisch goed uitgeruste veiling is noodzakelijk om ook in de komende jaren goed te draaien. Moderniseer en mechaniseer je je bedrijf niet dan kom je niet ver. De kosten worden dan te hoog. Veilin gen hebben altijd de stelregel dat voor elke miljoen omzet één man in dienst is. Wij zitten daar ruim onder. Met zo'n 200 miljoen gulden omzet hebben we 140 mensen in dienst", zo zegt de bedrijfsleider van Flo- Die nieuwe techniek hebben de personeelsleden zich eigen moeten maken. "Dat heeft ze vele uren gekost. Ook nu wor den nog erge lange weken ge maakt door een deel van het personeel. Maar dat is waar schijnlijk altijd met een be drijf dat net nieuw begint". De omzetcijfers van de veiling Flora zien er gunstig uit. Be drijfsleider Schonenberg daarover: "Om het veilingper centage onder de zes procent te houden is het nodig dat de omzet van de veiling jaarlijks met vijf procent groeit. We hebben, toen gelden door de leden beschikbaar werden ge steld voor de bouw van de nieuwe veiling, beloofd dat het veilingpercentage daar onder zou blijven. In de afge lopen vijfjaar, de periode die ik bij de veiling werk. is de groei van de omzet altijd bo ven de vijf procent geweest. Wat de omzetstijging betreft kunnen we tippen aan de ge middelde omzetstijging van andere veilingen", aldus Schonenberg. Belangstelling De belangstelling voor de goed uitgeruste veiling is erg groot. Niet alleen van de televisie (binnenkort brengen de Fran se en de Amerikaanse televi sie een bezoek aan de veiling) maar ook van het bedrijfsle ven. met name van andere veilingen, bestaat grote inte resse voor de manier waarop de fonkelnieuwe veiling draait. Ook toeristen en particulieren kunnen na een afspraak met de VVV in Katwijk een be zoek aan de veiling brengen. In de hallen is een zogenaam de toeristenroute gemaakt boven de begane grond. Be zoekers hebben zodoende een goed zicht op de activiteiten in de veiling en lopen perso neel, kopers en verkopers niet meer in de weg. Bij de veiling is nog een grote hal in aanbouw voor het in richten van zogenaamde bo xen voor kopers. In de boxen worden in de regel bloemen omgepakt voor de export. Veel bloemenkopers hebben er ook een kantoortje staan. De belangstelling voor derge lijke boxen bleek al snel zo groot dat het veilingbestuur besloot een hal aan te bou wen. Die hal komt over enke le weken gereed. Het te koop aangeboden assor timent in de veiling wordt steeds groter. "Op een exclu sieve roos en potplant na heb ben we een gelijk assortiment als de veiling Aalsmeer", zo zegt Schonenberg. De veiling in Aalsmeer is de grootste in Nederland met een omzet van 700 miljoen. Veiling Flora draaide in 1979 bijna 190 mil joen gulden. HENK VAN DER POST Het veilinggebouw is voor 100 procent in gebruik. Een blik op de kopersboxen waar onder meer bloemen worden omgepakt voor de export. Rijksdienst niet goed georganiseerd DEN HAAG (GPD) - Het aantal mi nisters moet worden verkleind van 16 tot 14 door afschaffing van de „ministers zonder portefeuil le" (ontwikkelingssamenwer king en wetenschapsbeleid). Staatssecretarissen moeten meer „onderministers" worden, die als plaatsvervanger voor hun minis ters optreden. Ook moet het rijksbeleid worden onderverdeeld in vijf „hoofd beleidsgebieden", waarvoor tel kens één minister eerst verantwoordelijk is. Voorts moe ten de ministeries meer taken af stoten aan provincies en gemeen ten. Het parlement moet zich minder met details en deelbeslissingen bezighouden en meer met de sa menhang tussen afzonderlijke beleidsterreinen. Ook moet het parlement zijn eigen functione- laten doorlichten Dat zijn enkele van de aanbevelin gen uit het vandaag gepubliceer de derde rapport van de Commis sie Hoofdstructuur Rijksdienst, die onder voorzitterschap van de vroegere Utrechtse burgemees ter H. Vonhoff al enkele jaren be zig is met een doorlichting van de organisatie van de rijksoverheid. De voorstellen moeten ertoe leiden dat het bestuurlijke apparaat van de rijksoverheid beter gaat werken. De onderzoekers heb ben weinig goede woorden voor de huidige organisatie van de rijksdienst. De planning, financiering en wet geving functioneren niet goed. Daardoor wordt de rijksdienst zwaarder belast en dat leidt ertoe dat de organisatie op de departe menten niet goed werkt. Dat ver mindert de bestuurskracht en daarmee de kwaliteit van het be stuur. Het zicht op het totaal van de (voor al maatschappelijk) problemen die op de rijks-ambtenaren afko men ontbreekt, zo staat in het rapport. Decentralisatie komt slecht op gang, de organen in de top van de departementen zijn zwak georganiseerd en hebben geregeld problemen over de be voegdheden. Wetgeving, planning en financie ring zijn slecht op elkaar afge stemd en van een goed organisa tie- en personeelsbeleid is geen sprake. De technische en be stuurlijke kennis om veranderin gen voor te bereiden is daarbij on voldoende aanwezig. HAVANA (AFP. DPA. UPD- De 56 passagiers van de Boeing 727 van de Colombiaanse luchtvaart maatschappij "Avianca" die maandag werd gekaapt door le den van de Colom biaanse guerril labeweging "M-19", hebben het toestel gisteren in Havanna (Cu ba) verlaten. Ook de kapers hebben het vliegtuig verlaten. De passagiers zullen vandaag met hetzelfde toestel naar Colombia terugkeren. De Boeing, die aanvankelijk meer dan honderd passagiers aan boord had. werd maandagavond gekaapt kort nadat het van het vliegveld van Bogota (Colombia) was opgestegen. De guerrillastrij ders lieten 82 gegijzelden vry bij stops in Barranguilla, Panama en Mexico-stad. De verantwoordelijkheid voor de kaping werd maandagnacht op geëist door de linkse guerrillabe weging "M-19". NIEUW VENNEP - Staatssecretaris van verkeer en waterstaat Nelie Smit-Kroes (WD) verricht morgen ochtend de officiële opening van drie van de zeven restaurants van het gigantisch brugres taurant over de rijks weg Amsterdam-Den Haag nabij Nieuw Ven nep. Begin 1981 wordt het overige gedeelte van "de eetbrug" voor het publiek openge steld. Het restaurant heeft een lengte van 120 meter. Het hoogste punt steekt ruim 13 meter bo ven de begane grond uitr en kent de vorm van een honde- bot. Aan beide zijden van de weg is een lifttoren gebouwd. Bij de bouw is gebruik ge maakt van een constructie die de zwaarste klappen moet kunnen opvangen. Met name Rijkswaterstaat heeft destijds bij het ontwikkelen van de plannen daarop aangedron gen. De uiteindelijke kosten bedragen ruim 17 miljoen gul den. M in 1964 werden door de be heer- en ontwikkelingsmaat schappij OBM uit Nieuwe- gein bij Utrecht plannen voor een dergelijke brug ontwik keld. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bij het afgeven van een ver klaring van geen bezwaar echter lang de boot afgehou den met het oog op de aantas ting van het landschappelijk karakter van de Haarlemmer- De OBM is echter na enige tijd in beroep gegaan via de wet AROB. Dit college voerde als nog overleg met alle betrok ken instanties. Uiteindelijk verleende G.S. na onderzbek toch de vergunning. Al ble ven er van die kant bezwaren bestaan tegen de plannen. Bezwaren De eerste paal voor het restau rant ging in december 1979 de grond in. Aanvankelijk zou die paal wat dichter bij Schip hol de grond in gaan. maar de luchthaven had daar bezwa ren tegen. In verband met de veiligheid vanwege de lan dende en opstijgende vlieg tuigen vond Schiphol de bouw van de brug alleen op grotere afstand verantwoord. Om zo min mogelijk hinder te hebben van geluidsoverlast is het gebouw zoveel mogelijk geïsoleerd. Rondom het pand zijn drie lagen van "thermisch akoestische" beglazing aan gebracht. Het complex gaat bestaan uit 700 restaurantplaatsen. Naast de zeven verschillende res taurants gaan ook winkeltjes deel uitmaken van het totale gebouw. Morgen zullen enko le van deze winkeltjes reeds worden geopend. Het publiek wordt ook vandaag al toegelaten in het nieuwe ge bouw. "Dat doen we om een beetje proef te draaien", aldus een woordvoerder van de be- heersmaatschappij OBM. De openingshandeling die Smi t-Kroes morgen verricht, be staat uit het nemen van enke le hapjes van een enorme ijs coup ("de specialiteit van het brugrestaurant"). Daarna zul len voor de genodigden wat toespraken volgen. Het gedeelte dat woi bevindt sich toss "pilaren" De arcl getracht de sfeer v de aankleding van het pand. Inmiddels hebben dedrie ros taurants die worden geopend ,-«58P Hel opvallende bouwsel van 17 miljoen gulden torent hoog boven de rijksweg uit (foto links). Een kopje koffie in rustie ke sfeer, terwijl het verkeer on der je door raast.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29