Tony Parker doorkruist tactiek Werkgroep krijgt steun seetiebestuur Cees Stam wil niet opstappen "De spanning wordt versterkt Jan van Daal neemt ontslag bij DS'79 Barcelona rent Leiden de zaal uit: 105-90 Twintig gewonden bij voetbalduel Scores Cunningham geschorst na discotheek bezoek tOENSDAG 17 DECEMBER 1980 JAANSTAD (GPD) - „Ik ben be reid door te gaan als bondscoach van de Nederlandse stayers- ploeg, maar dan wel onder andere voorwaarden. Die liggen beslist niet op het financiële vlak, want eigenlijk zie ik dit werk meer als een hobby van mij. Het gaat mij erom dat ik bij de wielersport be trokken blijf'. Aan het woord is stayerscoach Cees Stam, die wat zijn positie bij de Wielrenunie be treft nog niets heeft vernomen. Wèl bekend is dat Frans Mahn als bondscoach voor de baansport voor het komend seizoen is aan getrokken en dat de KNWU geen nieuwe contracten heeft afgeslo ten met sprinttrainer Jan Jansen en achtervolgingscoach Peter Nieuwenhuis. Normaal gesproken wordt mijn contract met een jaar verlengd. Ik heb het, dacht ik zo, wel goed ge daan. Ik verwacht echter dat er in januari een gesprek komt met de KNWU en daarna kan er pas een definitieve beslissing worden ge nomen", aldus Cees Stam. erugblikkend op zijn eerste sei zoen als coach heeft Cees Stam reden tot tevredenheid. „Met de profstayers hoef ik mij niet zoveel te bemoeien, want die regelen doorgaans hun eigen zaken. De amateurs in de strijd achter grote motoren zijn echter flink aan hun trekken gekomen. Er waren voor deze renners circa dertig wed strijden. De selectie is in de breedte sterker geworden en voor de komende kampioenscha pen zie ik beslist perspectief', al dus de oud-viervoudig wereld kampioen bij de stayers. 5? Stam: "Bereid door te gaan". ZEIST - Het seetiebestuur betaald voetbal heeft zich in principe achter elke aanbeveling gesteld die in het door de „Werkgroep Competitie-opzet" vorige week aangeboden rapport wordt gedaan. HILVERSUM (GPD) - Jan van Daal heeft gisteravond ontslag genomen als trainer van de eerstedivisieclub DS'79. De Baarnaar, bezig aan zijn tweede seizoen bij de Dordtse vereniging, was het niet eens met de rol van Mircea Petescu, die na zijn ontslag bij Sparta door manager Nico de Vries als technisch directeur werd aangetrokken. Petescu bemoeide zich volgens Van Daal steeds meer met zaken waarvoor de trainer ver antwoordelijk was en koos voor een andere benadering dan Van Daal, die niet met twee kapiteins op één schip wil werken. Van Daal achtte het verder met juist dat hij geen invloed kon uitoefenen op het aankoopbeleid van de vereniging. Een buitengewone algemene le denvergadering van het betaald voetbal zal zich op 17 januari moeten uitspreken over dit rap port, dat onder andere met in gang van het volgende seizoen het instellen van periodetitels en een versterkte degradatie voor de eredivisie inhoudt. Vóór die da tum zal de Werkgroep nog een ge sprek hebben met het bestuur amateurvoetbal over het in het rapport aanbevolen instellen van een zogenaamde „klasse van on- afhankelijken", die over driejaar zijn beslag zou moeten krijge- n. Herman Choufoer, voorzitter van de Werkgroep Competitie-opzet en tevens lid van het seetiebe stuur betaald voetbal, heeft dat gisteren bekendgemaakt. Overi gens is de uitspraak die de verga- BARCELONA - Het enfant terrible van Parker Leiden heeft gisteren weer eens nadrukkelijk van zich doen spre ken. In negatieve zin, want, en dat beaamde ook coach Han Wallaart na afloop, smaakmaker Tony Parker moest voor een belangrijk deel verantwoordelijk worden ge steld voor de ongedacht hoge nederlaag die Leiden giste ren in Barcelona tegen de club van die naam te slikken kreeg. Jet 105-90-verlies in dit tweede duel in de kwartfinale van de strijd om de Europa Cup»2 ver troebelde het beeld voor de Lei- denaars, die zo voorbeeldig Ban het zware karwei waren begon nen met een zege op Varese. Het perspectief om de halve finale te bereiken, oogt nu opeens veel minder gunstig. Want als Barce lona thuis ook van de Italianen weet te winnen, dient Leiden de thuisbeurt tegen de Spanjaarden met een voordelig saldo van 16 punten af te sluiten. Een welhaast onmogelijke opgave. De teleurstelling was, na afloop in de catacomben van het fraaie Nou Camp-stadion, van Wallaarts gezicht af te lezen. Ondanks het wegvallen van Jim Woudstra, die met een gebroken neus in Leiden moest achterblijven, spreidde hij vooraf een ongeveinsd optimis me ten toon, gebaseerd op wat hij van El Barca had gezien. Hij dacht de juiste tegenzet te heb ben gevonden, maar* zag zijn plannetjes doorkruist door een MANAGUA (SID) - Tijdens een voetbalwedstrijd in Managua zijn twintig mensen gewond geraakt. Kort voor het einde van de eerste helft van de ontmoeting tussen "Buffalo's" en Coharca kwam het op de tribunes tot ernstige vecht partijen. De scheidsrechter had de woede van de supporters van de thuisclub gewekt door het be zoekende Coharca een strafschop toe te kennen. Vanaf de tribunes regende het ste nen en flessen. De spelers en de scheidsrechter konden zich on gedeerd in veiligheid stellen. De kijkers gingen daarop elkaar te lijf. Binnen de kortste keren breidden de rellen zich uit over het gehele universiteitsterrein, waar deze wedstrijd werd ge speeld. eigen speler, en wel iemand van wie hij dat niet had gedacht. Het was de grillige TP die roet in het eten gooide. Die zorgde er voor dat Barcelona in de eerste helft zijn geliefkoosde spel kon spelen, daarmee Leiden de zaal uitrennend. Na rust, toen Tony Parker zich had hervonden, bleek Leiden namelijk best tegen de Spaanse furie te zijn opgewas sen. Snelheid, dat is het sleutelwoord voor Barcelona. Dat, als ze de kans daartoe krijgt, in een onge looflijk hoog tempo over het veld vliegt en eenmaal op toeren prak tisch niet meer is te stuiten. En de rood-blauwe formatie, overigens slechts gesteund door 2000 Cata lanen - het overgrote deel van de sportliefhebbers prefereerde het voetbalduel ten bate van de UNI CEF tussen een wereldelftal met Cruijff en FC Barcelona - kreeg van met name Tony Parker de mogelijkheid om zich als een ra zende Roeland te manifesteren, met alle gevolgen vandien. Tien minuten lang leek Wallaarts opzet kans van slagen te hebben. De bedoeling was het tempo te drukken, de Spanjaarden in ei gen bucket flink bezig te houden en om zo snel mogelijk terug te lopen na een treffer of balverlies. En toen Steve Puidokas, de be langrijke steunpilaar, zijn team genoten met een paar voltreffers het nodige vertrouwen inzake zijn blessure meegaf, lukte wat was beoogd. Namelijk via 11-12, 19-16 en 22-22 gewoon bij de Spanjaarden te blijven. „Mister Chigaco" had tot die tiende minuut weliswaar nog geen punt gescoord, maar verdedigde de ge vreesde ex-landgenoot Carlos Si- bilio voorbeeldig. Dat niet-scoren zat hem evenwel dwars, waarop hij het nodig vond om de goochel- doos dan maar eens open te trek ken. Vier ontstellend domme ac ties van hem zorgder. er namelijk voor dat Leiden plotsklaps de controle kwijt was. Evenzoveel keren zoefden de Spanjaarden als Barcelona: Sibilio 26, F.pifanio 26, Ruland 13, DeLaCruz 12 en Solo/.abal 10 punten. Leiden: Bruinsma 22, Puidokas 21Parker 18, NI. Plaat 13, Van Solm 10, Kruidhof 5 MADRIDANP/SIP)-De voor Real Madrid spelende Engelse voetbalinter national Laurie Cunningham is dour zijn vereniging geschorst. Cun ningham werd zaterdagavond in een discotheek te Madrid gesignaleerd. De medische staf van Real had Cunningham een dergelijk bezoek in verband met een voetbalblessure ten strengste verboden. De Spaanse vereniging wil de zaak tot op de bodem uitzoeken. Daarna zal de Engels man pas weer voor zijn vereniging kunnen uitkomen. Boete De rechter in de Oostenrijkse stad Graz heeft Friedel Koncilla. de doelman van Austria Wien en het nationale voetbalelftal, een geldboete opgelegd van 30.000 schilling, ongeveer 4500 gulden). Koncilia werd gestraft voor het opzettelijk toebrengen van lichamelijk letsel. KoncUia deed dit pal na afloop van de voetbalwedstrijd Grazer AK-Austria Wien op 4 oktober. Na de wedstrijd diende Koncilia linksbuiten Gregorilisch een kopstoot toe. De voetbalbond strafte Koncilia reeds met een schorsing van een half jaar. zwaluwen door de zaal, zweefde er een volledig vrije man naar de ring. Wisselen met Kruidhof hielp niet omdat deze in zijn ijver meteen drie persoonlijke fouten maakte. Het inzetten van Kip bleek evenmin een goede zet om dat de Spaanse forwards San Epi- fanio en Sibilio sneller waren dan de lange mensen van Leiden. En Woudstra was er niet, dus moest Tony Parker er noodgedwongen Het was een fase - 46-36 - Leiden trachtte te forceren om zwaardere averij te ontlopen. En dat speelde Barcelona alleen maar in de kaart. Toen de balans bij rust werd opgemaakt, stond Leiden 16 punten achter: 59-43. Met dank aan Tony Parker die zo nodig het persoonlijke belang wilde laten prevaleren boven het teambelang. Na een hartig woord van Wallaart en een verschil van 20 punten na twee minuten in de tweede helft, drong bij de elegante Amerikaan eindelijk het besef door dat het zo niet langer kon, dat hij zijn geld diende waar te maken Parker zette de zaken op een rijtje, verde digde knap in de zone en schoot opeens weer met zeven uit zeven de sterren van de hemel. Bruinsma, Puidokas. Plaat en Van Solm sloten zich aan en net als in de beginfase bleek dat Barcelona slecht raad weet met een ploeg die georganiseerd en gediscipli neerd basketbal speelt. De voor sprong slonk van 65-43 via 75-61 tot zelfs 89-79. En toen dacht To ny Parker er weer net iets te ge makkelijk over. Hij kreeg van Mitchell Plaat tot tweemaal toe de kans om zich volledig te rehabiliteren, maar miste zo knullig, dat de al bijna aangeslagen Spanjaarden weer op de oude voet verder konden gaan. Leiden moest nogmaals een stormloop over zich heen la ten komen, opnieuw een die be slist onnodig was veroorzaakt. Door een speler die eerder in Is rael zijn ploeg over het dode punt hielp, tegen Varese knappe din gen liet zien. maar die nu zijn gril len en grollen geen baas kon blij ven dering op 17 januan neemt, wan neer tevens de al anderhalf jaar uitgestelde marketingdag van het betaald voetbal wordt gehou den, niet bindend. Hoewel het niet in de lijn der verwachtingen ligt. heeft het seetiebestuur het recht een eventueel negatief ad vies van de vergadering naast zich neer te leggen om alsnog te besluiten het rapport aan te ne men. Recht Het op 10 december aan het sectie- bestuur betaald voetbal aangebo den rapport houdt voor de eredi visie de invoering van zes perio detitels en een extra degradant in. De zes ploegen die zich aan het eind van het seizoen houder van een periodetitel kunnen noemen nemen deel aan de na-competitie, die in twee poules van elk drie ploegen wordt afgewerkt. De winnaars van beide poules beslis sen in één wedstrijd wie de na- competitie wint. Deze ploeg heeft, zo stelt de Werkgroep het zich voor, recht op een plaats in de UEFA-Cup. Op zich een interessante ontwikke ling voor de wat minder gefortu neerde clubs in de eredivisie, wa re het niet dat de UEFA. die er toch om bekend staat niet zo snel van een principe af te wijken, slechts de topploegen van de va derlandse competities tot de ver schillende Europa- Cuptoernooien toe te laten, nog niet heeft gereageerd op de brief die de KNVB over dit voorstel naar de Europese voetbalbond heeft gestuurd. Geldbedrag Mocht de UEFA besluiten dat de nieuwe opzet in de Nederlandse competitie geen recht kan geven op een plaats in de UEFA-Cup dan zal, volgens het rapport, ge streden worden om een fors geld bedrag. „En dat bedrag zal dan," aldus Choufoer. „rond de 200.000 gulden moeten gaan liggen. Het moet voor de clubs aantrekkelijk blijven om zo'n periode-titel bin nen te halen". In het rapport wordt ervan uitge gaan dat met ingang van het vol gend seizoen in totaal 36 clubs aan het betaald voetbal zullen deelnemen: 18 in de eredivisie en 18 in de eerste divisie. Dit houdt dus de liquidatie van één club in de eerste divisie in. Karei Jansen, lid van de Werk groep. was het overigens als eni ge binnen de Werkgroep niet eens met deze stelling Hij „Hoe wel ik onderken dat een competi tie met een even aantal clubs logi scher zou zijn. ben ik met mijn achtergrond als vakbondsvoor zitter pertinent tegen het wegval len van een club". Wat waarschijnlijk het heetste han gijzer van dit rapport zal worden is het instellen van een zoge naamde ..klasse van onafhanke- lijken". die uit 12 amateurclubs en 4 degradanten uit de eerste di visie zal moeten gaan bestaan. Opzet van deze klasse van onaf- hankehjken is de mogelijkheid tot degraderen in de eorstc divisie weer terug te brengen en meteen aan het verlangen van enkele amateurclubs om Weer een vorm van betaald voetbal te gaan be drijven te voldoen. Het bestuur amateurvoetbal heeft zich inmid dels bereid verklaard tot een ge sprek met de Werkgroep over de ze kwestie. Spanning Tony Parker, de balgoochelaar bij Leiden, (op archieffoto) leidde met een aantal domme Europa Cup-verlies van zijn club in bij Barcelona. Herman Choufoer; „De klasse van onafhankelijken kan de spanning in de onderste regionen van de eerste divisie weer helemaal te rugbrengen. Clubs die nu óf on deraan of in de middenmoot ver keren, hebben, naast de reeds be staande vier periodetitels. niets meer te bereiken. Mocht die klas se van onafhankelijken worden ingevoerd dan moet men weer knokken om niet te degraderen En het aantal periodekampioe nen is van vier naar zes opgetrok ken. Ook in de eerste divisie zou door deze opzet de spanning en. wat niet vergeten mag worden, het aanvallende voetbal worden versterkt". 5TPAKS LEO /K OlE OJEl AAAJ VE PLOEO UIT l 3'J ve LUHCH- 5 STÖP MO fcEM DP ANDERE AUTOMATIEK/ W!J. (P£1£Z££\ I ££ortC& ££/Z£N &AASZ£T /<Sb? AL MÓT voozutr P/A4?//£r ÓSS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21