"Massale fraude bij verkiezingen" Soares had aanrijding Passagiers Schiphol dit jaar beneden 10 miljoen Hans Richter Haaser plotseling overleden Bhagwan pleit voor vrije sex LEZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 W. Duitsland: meer geld voor defensie BONN (DPA) - De Westduitse de fensiebegroting voorhet komend jaar zal een stijging met 700 mil joen mark (ongeveer f755 min) tot 41,2 miljard mark (circa f 44.5 miljard gulden) te zien geven. Dit heeft het Westduitse persbureau DPA gisteravond vernomen, na afloop van het begrotingsberaad van de regering in Bonn. GEORGETOWN (AFP/ UPI) - Een Internatio naal team van waarne mers heeft gisteren "duidelijke bewijzen" gevonden en massale fraude bij de algeme ne verkiezingen in Guyana, die naar ver wachting de positie van president Burn- ham zullen verster ken. "We moeten concluderen dat de ergste vrees van het Guyanese volk voor schending van de ver kiezingen is bewaarheid", zo ver klaarde Lord Avebury. het Britse hoofd van het waarnemersteam. LONDEN (AFP) - De Blitse rege ring sluit de mogelijkheid niet uit dat de Britse strijdkrachten wor den uitgerust met gassen die ver lammingsverschijnselen teweeg brengen, zo heeft minister van defensie Francis Pvm gisteren voor het 'Koninklijk instituut voor de strijdkrachten' in Lon den verklaard. Deze gassen zouden bedoeld zijn als afschrikkingswapen ingeval "de Russen een oorlog met che mische wapens tegen Engeland zouden willen beginnen". Pym was van oordeel dat dc Russen Het gezin is de grootste hin dernis voor de menselijke vooruitgang. Dat vindt Bhagwan Shree Raj- neesh, geestelijk leider van een door hem gestichte sekte in India. Hij zei dit als reactie op uitlatingen van de paus ten gunste van het gezin. Volgens BhagWcin heeft de paus gelijk als hij zegt dat er geen toekomst meer is voor de kerk als het gezin verdwijnt. "Want waar haal je zónder het gezin en de bedoelingen daar van nog hindoes, mohamme danen en christenen van daan?" In zijn commune beginnen de kleine kinderen al een eigen persoonlijkheid te ontwikke len; verklaarde de leider. Ze zijn daar niet gehecht aan moeder, vader of het gezin. "Dat helpt ze het vermogen te ontwikkelen om van veel mensen te houden. En dat is nodig om de mensheid méér heel, gezonder en gelukkiger te maken". Bhagwan is een uitgesproken voorstander van voor echtelijke sex. "Als een man of vrouw weinig voor echtelijke relaties heeft, kan hij of zij onmogelijk een juiste partner kiezen. Alleen als jc veel relaties hebt gehad, ben Consul Turkije vermoord CANBERRA (AFP. Reuter, UPI) - De Turkse consul in Australië en zijn lijfwacht zijn vanmorgen in Sydney dood geschoten, zo heeft het Au stralische ministerie van bui tenlandse zaken bekendge maakt. Consul Sarik Ariyak werd door twee mannen op een motor onder vuur genomen juist op het moment dat hij zijn auto De eerste resultaten van de verkie zingen die maandag werden ge houden in deze westelijk van Su riname gelegen vroegere Britse kolonie duidden op een zeer gro te overwinning van de people's national congress (PNC) van pre sident Burnham. Dr. Cheddi Jagan, leider van de op positionele People's Progressive Party (PPP) verklaarde er zeker van te zijn dat zijn partij een meerderheid had behaald wan neer het leger niet had ingegre pen door het in beslag nemen van stembussen. Jagans bewering werd bcsteund door een aantal van de bevindingen van het team internationale waarnemers. Zij beschuldigden regeringstroepen ervan waarnemers van de opposi tie onder bedreiging met wapens te hebben verwijderd uit lokalen waar de stemmen worden geteld. Ook is het voorgekomen dat stem lokalen waren ingericht in de hui- "Gebruik zenuwgas is niet uitgesloten" eventueel eerder chemische wa pens dan tactische kernwapens zullen gebruiken, omdat eerstge noemde minder consequenties met zich mee zouden brengen. jc in staat te beoordelen welk type man of vrouw bij je past". De sekteleider is ook niet tegen buitenechtelijke verhoudingen; "de mensen moeten leren, niet zo bezitte rig te zijn". Hij begrijpt het volledig dat de paus tegen voorbehoedmid delen is. "Een groot gebruik ervan zou het aantal katholie ken in de wereld snel verklei nen. Het is een politiek spel: wie heeft de meeste volgelin gen". Voorbehoedmiddelen zijn een van de grootste zege ningen van de mensheid, meent Bhagwan. "Het is juist door het voorkómen van zwangerschap dat de vrouw gelijk aan de man kan zijn. Anders is ze voortdurend be zig met baren, en dat is de hoofdoorzaak van de slaver nij van de vrouw". uitstapte. Dc consul was on middellijk dood. zijn lijf wacht overleed op weg naar het ziekenhuis. Kort na de aanslag heeft het "Rechtvaardigheidscom mando van de Armeense ge nocide" zich voor de daad ver antwoordelijk gesteld. Een woordvoerster van het com mando verklaarde telefo nisch tegenover een persbu reau dat de moord een vergel ding is voor het onrecht dat de Armenen in Turkije sinds 1915 is aangedaan. Al eerder zijn Turkse diploma ten het slachtoffer geworden van moordaanslagen door Ar meense commando's. zen van regeringsfunctionaris sen, aldus het waarnemersteam. Volgens de waarnemers zal een overwinning voor Burnham moeilijk zijn uit te leggen omdat de opkomst in gebieden waar de oppositie van Burham wonen. "We hebben duidelijke bewijzen dat een groot aantai kiesgerech tigden het recht is ontzegt te stemmen en dat velen met licha melijk geweld is verhinderd op de oppositie te stemmen", zo zeg gen de waarnemers in een verkla ring. President Burnham heeft een op komst voorspeld van tussen de 80 en 90 procent, waarvan 75 pro cent voor zijn partij. Bij de laatste verkiezingen is 1973 die ook al gepaard gingen met be schuldigingen aan het adres van de PNC van massale fraude, be haalde Burnhams partij 70 pro cent van de stemmen. Jagans par tij kwam toen tot 27 procent. LISSABON (UPI) - Dc secretaris generaal van de Portugese Socia listische Partij. Mario Soares, en de voorzitter van deze beweging. Antonio Macedo, zijn gisteren voor observatie in een ziekenhuis opgenomen, nadat hun auto ach ter op een andere auto was inge reden. Volgens een partijwoord voerder brak Macedo een been, terwijl de 56-jarige Soares een flauwte kreeg en een zenuw schok. Geen van twee liep ernsti ge verwondingen op. De twee socialistische leiders wa- Vrij Amnestie. De Boliviaanse bis schoppen gaan dc nplitaire regering van generaal Garcia voorstellen, ter gelegenheid van Kerstmis algemene am nestie te verlenen. De betrekkingen in Bolivia tus sen kerk en regering werden slechter na de militaire machtsoverneming in juli, maar worden nu door beide partijen als normaal be schouwd. 9 Speelgoed. Bisschop Remt de Roo ran Victoria (Brits Co lumbia). voorzitter van de commissie sociale zaken van de Canadese bisschoppencon ferentie. heeft de rooms- kalholieken in Canada ge vraagd. de kinderen met Kerstmis geen oorlogsspeel goed cadeau te doen. Volgens tfi'/iliIMP LONDEN (DPA) - Kardinaal To- mas O'fiaich, de primaat van de roomskatholieke kerk in Ierland, heeft gisteren een beroep gedaan op premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannie en Noord- Ierland om persoonlijk in te'grij pen in de hongerstaking van ge detineerden in de Mazc- gevangenis van Belfast. In een telegram waarschuwde de kardinaal voor het drama dat het gevolg kan worden. Thatcher heeft echter in het Lager huis (het Britse parlement) ge zegd dat zij nooit zal instemmen met een speciale status voor de hongerstakers, allen veroordeeld voor wat Groot-Brittannië noemt militaire oefeningen O MADRID (Reuter) - Roemenië heeft gisteren op de veilig- heidsconferentie in Madrid gepleit voor een verbod van militaire manoeuvres van meer landen tegelijk dichtbij landsgrenzen in Europa en voor "beperkingen aan het stationeren van vreemde troe pen". Het Roemeense voorstel lijkt bezorgdheid van de Roeme nen te weerspiegelen over mogelijk gebruik van geweld of bedreiging met geweld door de Sowjet-Unie tegen Polen of andere communisti sche landen die uit de pas lo pen. Een verbod op manoeuvres door gecombineerde legers, zei de Roemeensé gedelegeer de. zou "alle bronnen van be zorgdheid uitschakelen en het vertrouwen onder de Eu ropese landen vergroten". Hij pleitte verder voor een be vriezing der militaire begro tingen en een verbod op nieu we militaire bases in vreemde landen. Roemenië verbiedt het War schaupact militaire oefenin gen te houden op haar grond gebied. ren op weg naar het paleis Belcm, dc ambtswoning van president Antonio Eanes, die op 7 decem ber als staatshoofd werd herko- Vorige maand had Soares zijn func tie van secretaris-generaal van de socialisten tijdelijk opgegeven omdat hij het niet eens was met hem leert oorlogsspeelgoed kinderen, een gemilitariseer de wereld te accepteren. "Een geschenk als symbool van ge weld kan de geestelijke groei zowel van wie geeft als ran wie ontvangt kwalijk beïn vloeden". Kernwapens. De synode van de Oud-Katholieke Kerk in ons land zal in het voorjaar van 1981 een discussienota over de kernbewapening be spreken. Tijdens een toespraak ter syno de pleitte mgr. A van Kleef ervoor, de verschillen van me ning die over dit onderwerp ook in deze kerk bestaan vooral niet te verdoezelen ter- wille van de lieve vrede. "De bisschoppen hebben in de ze een belangrijke taak. maar niet het laatste woord. Als er een herderlijke brief komt Beroep op Thatcher: "Grijp in in actie gevangenen" "terroristische geweldsmisda den". BRl'NSWIJK - Dc Duitse pianist, componist en dirigent Hans Rich ter Haaser is op 68- jarige leefti jd in Brunswijk overleden. Hij zakte tij dens een repetitie van het tweede pianoconcert van Johannes Brahms plotseling in elkaar en overleed enkele uren later in een ziekenhuis aan longembolie. De op 6 januari 1912 in Dresden ge boren Hans Richter Haaser die in de hele wereld concerten heeft ge geven. trad op 16-jarige leeftijd voor het eerst in het openbaar op in zijn geboortestad. Kolonel vermist SAN SALVADOR - Het afgezette lid van de junta van El Salvador, de liberale kolonel Majano. is ver dwenen. zo hebben vrienden en familie van de kolonel dinsdag verklaard. Officiële bronnen heb ben geruchten tegengesproken dat Majano, door rechtse officie ren zou zijn gearresteerd. Zij slo ten echter niet uit dat hij is onder gedoken. Majano beschuldigde maandag op een persconferentie de nieuwe twee man sterke regering rechtse doodseskaders binnen het leger te tolereren. het partijbesluit tot steun aan Ea nes. Nadat deze dankzij de steun van de socialisten en communis ten met gemak de regeringskan didaat generaal Antonio Soares Carneiro had verslagen, keerde Soares terug op zijn partij post. Soares die tevens vice-voorzitter is van de Socialistische Internatio nale zou gisteravond naar Israël vliegen voor overleg met de Israë lische socialistische oppositie partij. Volgens de genoemde par tijwoordvoerder zou deze reis waarschijnlijk nu niet doorgaan. met een anti- kernwapentendens. dan moe ten voorstanders van kernbe wapening zich niet uitgeslo ten voelen. De kerk heeft te lang en te veel haar kracht ge zocht in ex-communicatie, waar juist onderlinge com municatie, gesprek en over leg waren geboden". Aldus mgr. Van Kleef. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Amsterdam (W. de Zwij- gerkerk) J. Hoeket Amstel veen. naar Slochteren- Kolham H.J de Vis 's Heer Hendrikskinderen, naar Sommelsdijk (geestelijk ver zorger Stichting Hervormde Diakonalc Gezondheidszorg) kandidaat H.J. Lam aldaar: bedankt voor Tjerkgaast J. Pijlman (vnj-cvangelisch) Harkema. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Delfzijl J A. Bos Go- rinchem; bedankt voor Kat wijk aan Zee D.N. Verschoor Zeist. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zwolle H.w. Ophofl Bedun; bedankt voorNcei landia(Canada) J I'. van der Wal Surhuisterveen. voor Groningen-Oost M II. Sliggers Spakenburg-Noord Aan de hongerstaking doen nu 46 gevangenen mee. De mcesten zijn leden van het verboden-Ierse republikeinse leger, dat vecht voor aansluiting van het overwe gend protestantse Noord-Ierland bij het katholieke Ierland. Zes zijn protestanten die loyaal staan tegenover Groot-Brittannie. Be halve de status van politiek ge vangene. willen zij gescheiden worden van de IRA gevangenen in Maze. In Armagh weigeren drie IRA-vrouwcn voedsel tot zich te nemen. De 11.000 leden van de Noordierse politie zijn in staat van paraat heid. om voorbereid te zijn op on geregeldheden wanneer een der honeerstakers zou overlijden. Hij studeerde aan de Hochschule fur Musik in Dresden. In 1946 werd hij docent aan de mu ziekacademie in Detmold. Daar naast maakte hij concertreizen. Veel roem oogstte hij door zijn ver tolkingskunst van concerten van o.a. Van Beethoven en Brahms. Hij componeerde o.m. twee piano concerten en een symfonie. Ook als 3 pedagoog genoot hij internationale Bejaarden werk Ben Sibon heeft afscheid genomen van het Dienstencentrum voor Gecoördineerd bejaardenwerk te Leiden. Hoewel hij in de krant van maandag terecht aandacht vraagt voor het werk wat de afge lopen jaren verzet is. is de wijze waarop hij dat meent te moeten doen buitengewoon onplezierig en zeer on-netjes. Ben Sibon was hoofdfunctionaris en was uit dien hoofde verantwoordelijk voor tal van zaken en werd daarop door het bestuur aangesproken. Daartoe was er een zeer regelmatig overleg en bestond er een goede relatie tussen bestuur en hoofd functionaris. Het bestuur heeft nooit enige wanklank of kritiek van de heer Sibon vernomen, noch over zijn eigen positie en functioneren noch over andere personeelsleden. Zelfs bij de aankondiging van zijn vertrek en bij het vertrek zelf zijn door Ben Sibon geen negatieve geluiden geuit. Ben Sibon kiest vooreen oneerlijke manier van doen: achteraf en via de krant collega's en bestuur met kritiek bejegenen. Wij hebben er geen enkele behoefte aan via de krant negatieve kwalificaties over het functioneren van Ben Sion te beste te geven Wat hij nu meent te moeten zeggen is echter wel zeer onbeleefd en uitermate oncollegiaal. Een optreden waar van het bestuur zich, omwille van het personeel van de stichting volledig wenst te distantciëren. Namens het bestuur van de stich ting dienstencentrum voor ge coördineerd ouderenbeleid. Lei den. Frits van Oosten, vice- voorzitter. Kooilaan 8. Leidén. Vrouwenhuis Wederom voel ik me genoodzaakt om, namens dc Ned. Ver van Huisvrouwen, afd. Leiden/Oegst- geest, naar de pen te grijpen n.a.v. een interview in deze krant, dit maal d.d 3 december jl.. getiteld "Nieuw Vrouwenhuis in Leiden krijgt gestalte". Het Vrouwen huis aan de Hooigracht zal zeer binnenkort feestelijk worden ge opend en daarmee feliciteren wij "de vrouwen" hartelijk. Zij kunnen het gebouw betrekken, waarnaar wij - Leidse Vrouwen- PAGINA 13 SCHIPHOL (ANP) - Voor het eerst in dertig .jaar heeft de luchthaven Schiphol te ma ken met een afnemend aantal passagiers. Volgens de voor lopige schattingen zal de luchthaven in 1980 9.700.000 passagiers hebben verwerkt. Dit betekent een daling van 3.7 procent ten opzichte van 1979 toen de nationale lucht haven voor het eerst de grens van 10 miljoen passagiers in een jaar overschreed. Dit heeft de president-directeur van de NV Luchthaven Schiphol, Wegstapcl gistermiddag bekend gemaakt op een oudejaarsbijeen- komst voor de op.Schiphol geves tigde bedrijven. Dc daling van het passagiefëver- voer is vooral te wijten aan de dit jaar sterk afgenomen belangstel ling voor vliegvakanties. Het chartervervöer binnen Europa nam in 1980 af met 15 proicentten opzichte van het vorige jaar. "Het vrachtvervoer heeft zich dit jaar nog redelijk goed ontwik keld". aldus Wegstapel. Naar ver wachting zal de nationale lucht haven in 1980 met 318.500 ton luchtvracht zes procent meer vracht hebben verwerkt dan vo rig jaar. Minder dan verwacht was het aantal commerciële vliegtuigbewegingen. Dit aantal zal met ongeveer 144.100 gelijk blijven aan het aantal van 1979. Wegstapel sprak opnieuw de ver wachting uit dat dit jaar. voor het eerst na een periode van twee jaar met winst, met verlies zal moeten worden afgesloten. Ook voor 1981 zijn de verwachtingen vol gens Wegstapel niet rooskleurig. Hij zei een zeer geringe groei van het passagiersvervoer, een kleine daling van hel vrachtvervoer en eveneens een daling van het aan tal vliegtuigbewegingen te ver wachten. De luchtvaartmaat schappijen die op Schiphol vliegen zullen voor het komend jaar een aantal prijsstij gilden te gemoet kunnen zien. raad en Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen - ook reeds een paar jaren geleden lonkten. Na bezichtiging destijds zagen wij het al helemaal zitten, temeer daar w(j als oudste vrouwenver eniging in Leiden in een afbraak pand van de gemeente woonden (en nu nog steeds een schamele behuizing vinden). Toen wij vernamen dat de vrouwen van het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn ook het welgevallig oog hadden laten vallen op het pand Hooigracht, vonden wij daarin aanleiding deze bij ons uit te nodigen om te spreken over een eventueel gezamenlijk be trekken van dit zeer grote huis. Dal gesprek heeft inderdaad plaatsgeson- Dc opvatting echter dat geen enke le figuur van het mannelijk ge slacht de drempel van het Vrou wenhuis mocht overschrijden maakte de zaak wat ingewikkeld. Een andere op- of ingang mis schien? Wij bepleitten dit bij de gemeente, die de knoop doorhak te. we pasten duidelijk met by el kaar, Vrouwenhuizen zitten in Nederland nu eenmaal in de lift. Vrouwenhuis kreeg pand Hooi gracht. Aangezien wc zestig jaar geleden tot onze grote vreugde kiesrecht kregen mogen we aannemen dat we zelf deze gemeenteraad heb ben gekozen, derhalve hiermede onze eigen ondergang bewerk stelligden. Maar, vrouwtjes Ou- boter en Van Rossum, dan niet uit de losse pols aan Conny Smits vertellen, dat we nooit contact hebben gehad, dat is een aperte onwaarheid. Overigens heeft de gemeente ons al een jaar geleden een gedeelte van een pand in dc Caeciliastraat in het vooruitzicht gesteld en wij zijn zeer droevig over de vorde ringen die daarmee sinds toen zijn gemaakt, te weten geen rikt le. Ook wij moeten te zijner tijd andere vrouwenorganisaties van onze huisvesting gebruik laten maken Mocht het Vrouwenhuis dus te klein blijken, kom gerust in de Caeciliastraat kijken' Selma Hageman-Oele, voorzitster Ncd Ver van Huisvr afd Leiden/Oegstgecst. Hoge Rijndijk 253, Leiden. BONN - De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en zijn minister van buitenlandse zaken Genscher kwamen gisteren tijdens een kabinelszitling tot de ontdekking dal zij hetzelfde colbert hadden aangetrokken. Dat was dus lachen geblazen. Roemenië wil verbod op grote De Egyptische president Anwar Sadat maakte gisteren een tocht op het presidentiële jacht, door het Suezka- naal. Het kanaal, dat sinds enkele jaren weer open is als gevolg van de vrgde tussen Israël en Egypte, is voor 2.5 miljard gulden uitgebreid. Internationale waarnemers in Guyana:

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13