niet Gedwongen "afkicken" kan „Zoekjijdedoos met kerstballen even op? Dan zet ik vast een pilsje klaar!' Loonmaatregel door Senaat Deskundige mr. Frenkel: probeer drogist op de hoek Bijna-ongelnk Brits vliegtuig op Schiphol Heerlijk,helder Heineken. HOOOOGSTE RENTE BI) DE LEIDSE SPAARBANK 5 Minister pleit voor Fokker-order Bolivia WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA II De burgemeesters van de vier grote steden hebben er bij de regering op aan gedrongen.dat erop korte termijn maatregelen worden ge nomen om de problemen rond de verslaving aan hard drugs aan te pakken. Er gaan steeds meer stemmen op om zwaar verslaaf den gedwongen te laten "afkic ken De betrokken ministers hebben la ten weten dat er van dwangver pleging geen sprake kan zijn. Wel SCHIPHOL - Een vliegtuig van British Caledonian met 34 inzit tenden is gisteren op Schiphol na de landing van de baan geraakt en tot op zijn buik in de klei ge zakt. Het tweemotorige vliegtuig bevatte op dat moment nog 2000 kilo brandstof. Doordat vleugels, motoren en romp geen schade opliepen, is er .geen brand ont staan en konden alle inzittenden het vliegtuig veilig verlaten. Van daag zou een poging worden ge daan het vliegtuig te lichten. Het voor Schiphol opzienbarende ongeval- iets dergelijks is in geen jaren voorgekomen - gebeurde om kwart over een op de zgn. Aalsmeerbaan. die van zuid naar noord langs (het oude) Schiphol- Oost gaat. Het vliegtuig, een BA- C-IXI met 29 passagiers en vijf bemanningsleden die van Londe- n-Gatwick kwam. maakte een normale landing. Echter, bij het uitrollen, toen de gezagvoerder de stuwkracht van de motoren omkeerde - een gebruikelijke en lawaaiige procedure om sneller tot stilstand te komen - bleek het vliegtuig niet meer onder contro le gehouden te kunnen worde- n. Het maakte een forse ruk naar rechts, reed over honderd meter van de baan. over een strook gras en kwam vervolgens in een akker van vette klei terecht. Hier zakte het vliegtuig tot zijn buik weg en kwam tegelijk tot stilstand. Alles ging zo snel in zijn werk dat de gezagvoerder pas op dat moment voor het eerst alarm sloeg. Via de twee uitgangen vóór. over een vleugel en over de achtertrap achterin de romp werden de inzit tenden naar buiten geloodst en snel opgevangen door de in aller ijl toesnellende assistentie. Diepe voren heeft het Britse toe stel door het weiland getrokken voor het tot zijn buik wegzakte in de klei van de Haarlemmermeer. Het toestel raakte na de landing van de baan. zal er een werkgroep worden op gericht die moet onderzoeken hoe de problemen in de grote sleden kunnen worden verminderd. Rotterdams burgemeester Van der Louw heeft zijn slem de afgelopen weken het meest laten horen. Met commissaris J. A Blaauw ran de Rotterdamse recherche is hij van mening, dat er toch naar wegen moet worden gezocht cm de "zwaarst" verslaafden te dwin gen zich te laten behandelen. Van der Louw denkt aan toepas sing van het Engelse systeem, waarde mogelijkheid bestaat een verslaafde die met de justitie in aanraking komt. in plaats van een straf op te leggen te dwingen een afkickprogramma te volgen. Ook meent Van der Louw dat de politie meer instrumenten moet krijgen ter bestrijding van crimi naliteit en overlast. Die overlast wordt in Rotterdam het meest ondervonden door de bewo- Bovendien is uit experimenten in de Verenigde Staten gebleken, dat slechts vijf procent van de go- dwongen behandelingen blij vend resultaat heeft. Overheidsbemoeienis Mr. Frenkel vindt dat de overheid zich beter niet met hel gebruik van verdovende middelen had kunnen bemoeien. Het hele ver slavingsprobleem is volgens hem gecreëerd doordat de overheid vanaf het begin van deze eeuw steeds strengere maatregelen heeft genomen. Voor die tijd was opium bij de drogist op de hoek te verkrijgen. Ook toen waren er verslaafden. maar niemand maakte zich daar druk over. Ne derland heeft ook jarenlang de grote Chinese gemeenschap, waar opiumgebruik heel gewoon was. ongemoeid gelaten. Amerika was het eerste westerse land. dat eind vorige eeuw met een opiumprobleem werd gecon fronteerd. Amerikaanse militai- nersvan het Oude Westen. Zij heb ben op hun beurt bij de gemeente Rotterdan aangedrongen op maatregelen om de overlast die zij ondervinden van het drugsge- beuren op en rond de Westkruis- kade te verminderen. Hun oplossing: een groot opvang centrum in het hartje van de stad. maar buiten de woonwijken. Om hun eisen kracht bij te zetten, be talen de bewoners van het Oude Westen sinds oktober geen huur ren die op de Filippijnen in de Spaans-Amerikaanse oorlog vochten, maakten kennis met het roken van opium. Daarbij kwam de emigratie van Chinezen naar Amerika en de uitvinding van de injectienaald. Op Amerikaans initiatief kwam het internationale opiumoverleg tot stand, dat in 1912 resulteerde in een verdrag, dat de deelnemers tot nationale wetgeving dwong. Vanaf dat moment kwam ook de scheiding in wetgeving tussen opiaten en geneesmiddelen tot stand en werd op opium ook het gebruik gecriminaliseerd. "Aanvankelijk wilde de overheid de consumentbeschermen tegen de niet vermoede gevolgen van het opiumgenruik. Zolang iets niet lekker wordt, is het een ge neesmiddel". Volgens Frenkel is deze mentaliteit ook duidelijk te zien bij de overheveling van ge neesmiddelen (amfetamine) naar de opiumwet en het verbod van sommige geneesmiddelen van- weg een ongewenste nevenwer- king. Hoge prijs Waarom is de overheid zich steeds meer met het opiumgebruik gaan bemoeien? Het betreft middelen, die daardoor nu een hoge prijs hebben en bovendien gebruikt worden door een subgroep in de maatschappij met een bepaalde mentaliteit. Daarbij komt de veel al slechte hygiëne van de gebrui ker, waardoor er ongelukken ge beuren. In wezen verschilt het gebruik van verdovende middelen volgens Frenkel niet van dat van hartsti- mulerende middelen of insuline. "De gebruikers zijn mensen, die voor hun lichamelijk welzijn en sociaal functioren afhankelijk zijn van een stof die door het li chaam niet wordt opgebracht. Dat we dat bij heroine verslaving noemen, ligt het aan het feit dat de gebruiker door eigen keuze - andere zouden zeggen door eigen schuld - afhankelijk geraakt is". Dat het gebruik wordt veroordeeld, heelt volgens Frenkel veelal te maken met de afwijkende levens wijze van de verslaafde. Het is volgens hem nog maar ds vraag of iemand alleen verslaafd is aan de drugs die jij gebruikt of dat hij of dat hij ook niet buiten het milieu, de "drugsscene" kan. Herbezinning Frenkel meent dat er een grondige herbezinning m«et komen op de geneesmiddelen en -opiumwet. De consument beschermen kan ook volgens een alarmsvsteer. via 'zoals nu al gebeurt, bijsluiters meer. De gemeente is in de wijk de grootste huisbaas. Over de mogelijkheid en vooral de onmogelijkheid van het gedwon gen afkicken sprak een AN P-ver slaggever met mr. F. E. Frenkel. wetenschappelijk hoofdmedewer ker strafrecht aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Fren kel is een bekend deskundige op dit gebied. Hij gaf ook zijn me ning over de vraag of het zin heeft het gebruik van verdovende mid delen strafbaar te stellen. van de geneesmiddelen. Het vier den van drugs 1 lsl508blijkt geen enkelezun te hebben. "Als je ziet dat steeds strengere maatregelen een vergroting van het probleem tot gevolg hebben, dan moetje tot de conclusie komen dat er een verkeerde diagnose is gesteld. Je zou de hele zaak terug moeten draaien naar de verkoop bij de drogist. Het is echter niet zo dat dan de hele Nederlandse bevol king aan de opium gaat. Vovendien zou door het vrijgeven van verdovende middelen veel geld vrijkomen voor onder zoek, dat nu nauwelijks wordt verricht. "We zitten veel te veel vast aan een traditionele benadering. Zeer verideologiseerde groepjes hulp verleners bestrijden elkaar, slok ken een hoop geld op en maken weinig klaar". Volgens Frenkel zou het nuttig zijn als er ook mcdiseh-bialogisch onderzoek gedaan werd naar bij voorbeeld de vatbaarheid voor verslaving. "Ondanks de duide lijke gevaren van versluiering was waardeoordelen achter zoge naamde harde uiten, moet toch ook deze toegang niet geblok keerd worden". Maar eerst moet vastgesteld wor den dat de weg die nu bewandelt niet de juiste is. "Laten mensen die de verantwoordelijkheid dra gen, zoals een burgemeester van Rotterdam, maar eens zeggen dat het onzin is waar we mee bezig zijn. En probeer het dan maai eens met die drogist op de hoek." DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer is gisteren na een kort debat akkoord gegaan met de loonmaat regel van minister Albeda (sociale zaken). Alleen PvdA, PSP en CPN stem den tegen de wetsvoorstel len van het kabinet. Daar mee is de weg vrijgeko men voor de door de mi nister gewenste loonmati ging van twee procent op 1 januari, later in het jaar ge volgd door een verlaging van het vakantiegeld met een half procent. Ook wordt het vakantiegeld af getopt, waarschijnlijk op f5000. Niet alleen de regeringspartijen CDA en WD steunden de plan nen van het kabinet. Net als in de Tweede Kamer kozen ook D'66 en de kleine rechtse partijen voor de beperkte loonmaatregel De maatregel zal waarschijnlijk op 24 december worden, afgekon digd. Dat is echter ook nog afhan kelijk van de rechter, die pas op 22 december uitspraak doet in het kort geding van de Industrie bond FNV tegen de Staat. Vooral de VVD bleek opnieuw veel moeite te hebben met de wens van minister Albeda om in te kunnen grijpen in afzonderlijke cao's. Ook de PvdA'er Kloos ver zette zich fel tegen deze uitbrei ding van de bevoegdheden van de minister. Uiteindelijk stem den de liberalen toch in met het voorstel. Volgens Zoutendijk (VVD) moet de minister echter voorzichtig zijn met zijn bevoegdheden. Ook het "Aardgasprijs niet omhoog" DEN HAAG (ANP) - Ongeveer honderd demonstranten hebben gisteren op het Binnenhof in Den Haag van het parlement geëist dat de aardgasprijzen worden be vroren. Zij overhandigde een pe titie met 25.000 handtekeningen. De regering heeft voorgesteld do aardgasprijs op 1 januari 1981 te verhogen met 9.3 cent per kubie ke meter, terwijl het gas dit jaar al met 7 cent duurder werd. De demonstranten wijzen deze ver hoging af, omdat de koopkracht van vele huishoudens hierdoor ernstig wordt aangetast. uitbreiden van de loonmaatregel tot een algemene zou Zoutendijk betreuren. „Werkgevers en werk nemers hebben zelf in de hand om dit te voorkomen." Kloos wees. net als zijn partijge noot Van der Doef in de Tweede Kamer, de maatregel fel van de hand. De werknemers worden er door tegen de haren in gestreken, zei hij. Hij vindt dat de sociale partners zelf de gewenste loon matiging moeten kunnen regele- n. Daar was minister Albeda het ei genlijk wel mee eens. Vandaar dat hij zo lang met een ingreep gewacht had. Ook wees hij erop dat een te snelle ingreep de be reidheid van de vakbeweging om deel te nemen aan de matiging, verder beperkt zou hebben „Je moet de eigen verantwoordelijk heid van de sociale partners niet afpakken door regelmatig een loonmaatregel af te kondigen,' zei hij. Wetsontwerp tegen misbruik van bv's DEN HAAG (GPD) - Bestuurders van „rechtspersonen" (bijvoor beeld nv's of bv's) zullen in be paalde omstandigheden aanspra kelijk gesteld kunnen worden voor de schulden die de rechts persoon heeft aan bedrijfsvereni gingen, de belastingdienst of een pensioenfonds, waar het gaat om de betaling van premies of belas tingen. Minister De Ruiter (justitie) en de staatssecretarissen De Graaf (so ciale zaken) en Van Amelsvoort (financiën) hebben gisteren daar voor een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Het is het tweede in een reeks van drie wetsontwerpen die tot doel heb ben het misbruik van rechtsper sonen (met name bv's) tegen te gaan. Centraal staat de plicht voor de on derneming om, zodra blijkt dat de genoemde schulden niet kun nen worden voldaan, daarvan melding te doen aan de bedrijfs vereniging. de fiscus of het pen sioenfonds. Gebeurt deze mel ding correct, dan is de bestuurder sl<vhts aansprakelijk als blijkt dat de niet-bctaling aan hem per soonlijk te wijten is. (ADVERTENTIE) Het rechtstreeks gedwongen opnemen of onder behandeling stellen van verslaafden is volgens de Nederlandse strafwetgeving niet mo gelijk. De krankzinnigenwet die daarvoor zou moeten worden ge hanteerd biedt geen soelaas. "Er is geen rechter in Nederland die een krankzinnigheids verklaring afgeeft op grond van het sociaal afwijkend gedrag, dat de verslaafde vertoont", zegt mr Frenkel. Hij begrijpt wel hoe Van der Louw en zijn collega's op het idee zijn gekomen. Onder bepaalde om standigheden heeft de burge meester volgens de krankzinni genwet de mogelijkheid om een inbewaringstelling te gelasten voor een onvrijwillige opname. Als iemand "zodanig gevaar voor zichzelf, zijn omgeving en de openbare orde" oplevert, en een beschikking van een rechter niet kan worden afgewacht, kan de burgemeester een dergelijke be slissing nemen. Het betreft dan een opname van en kele weken, omdat uiteindelijk toch een beslissing door de rech ter genomen moet worden. Opvallend is wel dat de afgelopen tien jaar steeds voorzichtiger met de krankzinnigenwet wordt om gesprongen en het aantal verkla ringen dat door rechters is afge geven, daalt. Het aantal onvrijwil lige opnamen - ook van drugsver slaafden - door tussenkomst van de burgemeester bleek in de eer ste helft van de jaren zeventig te zijn toegenomen. Onderscheid Mr. Frenkel maakt bewust het on derscheid tussen opnemen, ver plegen en behandelen. Deze be grippen worden volgens hem te veel door elkaar gehaald. Ook al wordt iemard die een strafbaar feit heeft begaan, ter beschikking van de regering gesteld om in een inrichting te worden opgenomen en verpleegd, dan hoeft die gede tineerde zich niet te laten behan delen. De Hoge Raad heeft daar duidelijke uitspraken over gedaan: een ge detineerde moet in absolute vrij heid kunnen beschikken over zijn eventuele behandeling. Ook de tbr-wet biedt dus volgens Frenkel geen mogelijkheden voor het gedwongen afkicken. "Een verslaafde alleen op grond van heroïnegebruik veroordelen tot tbr is een oneigenlijk gebruik van de strafwet". In de nog in voorbereiding zijnde wet "Bijzondere opneming psy chiatrische ziekenhuizen", die de krankzinnigenwet moet vervan gen, is de mogelijkheid gescha pen. dat een verslaafde zich vrij willig voor een jaar "onder dwang" laat plaatsen. Hij kan zijn detentie in die tijd niet stopzet ten. (ADVERTENTIE) r w w w m% Voor spaardeposito's en groei- spaarbewijzen met een looptijd van 5 jaar. Minimum inleg f 1.000,-. Crisissfeer De roep om maatregelen tegen de door velen sociaal onaanvaard baar geachte en blijkbaar zo hard nekkige heroïneverslaving is vol gens Mr. Frenkel niet zo verwon derlijk. Hij trekt een parallel met de jaren dertig, toen in een crisis sfeer de overigens nooit inge voerde wet op de bewaring tot stand kwam. die ervoor moest zorgen dat ongewenste elemen ten konden worden opgeborgen. Dezelfde componenten zijn in deze tijd weer aanwezig. Sociale span ningen en economische onrust hebben een autoritaire houding van het gezag tot gevolg. De openbare orde moet worden ge handhaafd. Mensen met afwij kend gedrag moeten worden op gesloten", aldus Frenkel. die denkt dat de burgemeesters ei genlijk niets anders willen dan een opnieuw invoeren van zoiets als de wet op de bewaring En. wat die bewoners van het Oude Westen willen komt in feite neer op het stichten van een concen tratiekamp". Vraagtekens Mr. Frenkel zet grote vraagtekens bij de bezorgdheid die de gezags dragers uiten over het lot van de verslaafde. Overlast, openbare orde, criminaliteit en schade aan de gemeenschap zijn begrippen waarover men zich veel drukker maakt. Over die relatie tussen verslaving en criminaliteit be staat volgens Frenkel een groot misverstand. "Noeten we spre ken over een verslaafde crimineel of een criminele verslaafde"? Dit verband is volgens hem uiterst dubieus. Volgens Frenkel levert onderzoek niet duidelijk op dat iemand die om zijn dagelijkse portie heroïne te bekostigen uit stelen gaat. niet op het criminele pad was gegaan als hij niet verslaafd was. De schade die door heroïnediefstal- len aan de maatschappij wordt toegebracht, bestempelt Frenkel als "onzin". "Er is slechts sprake van een gedeeltelijke vermogens- verplaatsing. Er wordt kunstma tig een tweedehands circuit van goederen in stand gehouden. Hiervan profiteren de verslaafde, de heler en de man die goedkoop spullen koopt, die hij zich anders niet zou veroorloven. En dat bevordert weer de afzet door de industrie, omdat de meestal ver zekerde bestolene toch weer nieuwe spullen zou kopen. De verzekeringsmaatschappijen zijn ook niet noodlijdend". Frenkel wijst erop dat door bijvoor beeld het openbreken van auto's door niet verslaafden en vanda lisme dan veel eerder schade aan de maatschappij wordt aange richt. Zet je tegenover die zoge naamde economische schade de kosten voor een gedwongen be handeling van een verslaafde (200.000 gulden per jaar. ANP) dan zijn alle verhoudingen zoek, hoewel dit natuurlijk ook ar beidsplaatsen oplevert, zo meent Frenkel. Strop dreigt voor Staat DEN HAAG (ANP) - Indien ge weigerd wordt een exportver gunning af te geven voor de twee Fokkertoestellen, die een Boliviaanse klant na een eerdere aankoop van vier toe stellen heeft besteld, dan zal de staat aanzienlijke financië le verliezen lijden en zal de werkgelegenheid in ons land worden aangetast. Minister Van Aardenne (econo mische zaken) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in een gisteren geschreven brief. Wordt de exportvergun ning voor de twee toestellen geweigerd, dan is het waar schijnlijk dat betaling voor de geleverde vier toestellen ach terwege zal blijven. Dat betekent, dat Bolivia die vier toestellen goeddeels ca deau krijgt, dat de Nederland se staat tot een bedrag van 54 miljoen gulden zal kunnen worden aangesproken, dat Lloyd's Bank een schade lijdt van ongeveer 18 miljoen gul den en Fokker zelf een schade van zes miljoen gulden op loopt. De strop voor de staat wordt veroorzaakt door het feit. dat de staat exportverzekeringen tot een bedrag van 54 miljoen gulden heeft gegarandeerd Van Aardenne vreest voorts, dat Fokker als gevolg van het weigeren van de exportver gunning Zuidamenkaansc bestellingen voor in totaal ze ventig vliegtuigen zal mislo pen. waarmee 5.300 manjaren aan directe en indirecte werk gelegenheid in Nederland zijn gemoeid. De Fokker-order is u'terst om streden vanwege de schen ding van de mensenrechten in Bolivia. Burgemeester Van der Louw van Rotterdam zou volgens mr Frenkel maar eens moeien zeggen dal hel onzin is waarmee men nu bezig is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11