Ook periodetitels in de ere-divisie en extra degradant V Rl IJ IT Han Wallaart: "Leiden is zeker niet kansloos".. Twee commandanten per team...een modesnufje? DINSDAG 16 DECEMBER 1980 SPORT Eerst lopen Beenhakker en Cruijff samen met de veld maarschalkstaf bij Ajax en nu doen Jezek en Westerhof hetzelfde bij Feyenoord. Een nieuwe trend? Het zal wel Straks eist elke zichzelf respecte rende eredivisie-club een tweekoppige leiding. En nie mand hoor je meer bezorgd blaten over twee kapiteins op één schip. Voordat het seizoen ten einde is. zal de schuld van het betaalde voetbal wel van 50 naar 60 miljoen zijn getild, want dub bele hotemetoten kosten dub bel geldnietwaar. Nou ja, wie ligt daar nu wakker van. EricVilé zeker niet. Overigens denk ik nu reeds aan die weel de aan ruzies die we met al die commandanten per elftal gaan beleven. De één weet het. als puntje bij doelpaaltje komt. immers toch beter dan de ander. Slagvelden gaan we meemaken. Geheel nieuwe di mensies zullen de voetballerij beheersen. Ziet u het voor u? Persmuskieten die de twee mandarijnen van zo'n ploeg tegen elkaar gaan uitspelen.... Ach. het water loopt me nu al in de mond. Competitie-opzet Elders op deze pagina treft u de belangrijkste gegevens aan uit een rapport dat de Werk groep Competitie-opzet" aan het bestuur van de KNVB heeft aangeboden. De commis sie werd ingesteld (in augus tus 1980door de Algemene Vergadering Betaald Voetbal en haar advies moet derhalve grote waarde worden toege kend. Wat men beoogde was "de competitie-opzet van het betaald voetbal aantrekkelij ker te maken in relatie tot de publieke belangstelling". Ik pak maar een paar zaken uit het rapport. Er komen nu ook periode-titels (zes) in de eredivisie en die pe riodekampioenen strijden na afloop van het seizoen om de "league-cup" (naar Engels voorbeeld) die recht zal moe ten geven op een plaats in de competitie om de UEFA Cup. Aan het eind van degraderen drie ere-divisie- clubs en promoveren drie eer- ste-divisieclubs. Er moet voorts een klasse van onaf- hankelijken" worden inge steld (door de werkgroep al tweede divisie" genoemd, oh, ironie), "vanwege de reali teitszin die men ten opzichte van het onderwerp betalingen in het amateurvoetbal dient op te brengen(Dit laatste is een heel nette zin voor: te veel amateurclubs belazeren de kluit). Kortom, er moet een aantrekke lijker competitie komen, een groter aantal interessante wedstrijden en op déze ma nier zou het kunnen, aldus de Werkgroep, die vindt dat een ere-divisieploeg inclusief be kervoetbal en na-competitie best 45 wedstrijden per sei zoen kan spelen (meer mid weeks). Er zit stellig wat nuttigs in de aanbevelingen van het rap port dat door Fred Racké met grote helderheid is geschre ven. Maar of het er nou aan trekkelijker op wordtDrie degradanten in de ere-divisie straks. Wacht ons nóg grotere oorlog dan nu al met twee. En dan dat gedoe met die perio de-titels, dat gecijfer en ge rommel, je ziet op een gegeven ogenblik door de bomen het bos niet meer. Voor de fijn proevers zal het wel zalig zijn, maar voor recht-toe-recht- aan geesten als ik wordt het iets vreselijks. Waar gaat het nu in wezen om? Niet dat we méér voetbal krij gen (ik zeg dit ook namens mijn vrouw die allergisch is voor voetbal en door Studio Sport vaak tot wanhoop wordt gedreven), maar aardi ger voetbal. Geen angsthazen- voetbal in uitwedstrijden geen resultaatvoetbal, min der vuiligheid, minder crimi nele aspecten, méér kijkspel. Ik geloof niet dat de Werkgroep dat een vierkante millimeter dichterbij heeft gebracht Maar ik zou dolgraag onge lijk hebben. Zestigers Van de hand van Gijs Zandber gen, oud-lid van de Leidse wielervereniging Swift-Com- binatie, is een boekje versche nen, getiteld "Alleen op kop" (uitgegeven door Erven Tho mas Rap, Baam), bestaande uit interviews met Ab Gelder mans. Jan Janssen, Gerben Karstens, Henk Nijdam. Pe ter Post, Jo de Roo,Jos van der Vleuten, Huub Zilverberg, Bart Zoet en Joop Zoetemelk. Het zijn de sterren van de jaren zestig, zo zegt Zandbergen, en die zijn volgens hem wat in de vergetelheid geraakt omdat vóór hen de fameuze "vijfti gers" zaten (Wim van Est, Wout Wagtmans) en na hen de helden van de jaren zeventig Kuiper, Raas, Kneteman Zoetemelk hoort eigenlijk niet bij het rijtje "zestigers", maar daa rzit een persoonlijke over weging bij. Zandbergen inter viewde Zoetemelk voor het eerst in 1968 voor de school krant van het Rijnlands ly ceum en ontwrong hem "pre cies 24 woorden" Hij vond dat dit boekje een goede gele genheid bood "tot revanche" Het is een erg leuk werkje ge worden. zij het schandelijk duur: f25. Zandbergen laat de coureurs praten over wat ze meemaakten, over elkaar, over bepaalde aspecten van hun vak. Geen harde, bittere zaken, hoewel die er stellig zijn (doping..,), maar daar heeft Zandbergen kennelijk niet aangewild. De anecdotes zitten net zo dicht op elkaar als krenten in een ouderwets krentebrood. Ik zal er een paar weergeven. In 1966 reden Gerben Karstens en Bart Zoet samen de koppel- tijdrit om de beroemde Trofeo Barachi. Karstens was in dat jaar kampioen van Neder land, maar Zoet verkeerde in die periode in de vorm van zijn leven. Tijdens de training had Karstens vaak moeite zijn clubmakker te volgen. Maar in de wedstrijd zelf ging het mis. Zoet: "Al bij de eerste trap sloeg het in mijn benen. Ik kon niets meer. Het ijswater droop via m'n pet over m'n rug. Ik pro beerde Gerben alleen maar te volgen". Zoet schaamde zich dood. Karstens deed alle kop- werk. Een hels karwei en van daar dat hij, zoon van zeer ge reformeerde huize, op zeker moment in uiterste vertwijfe ling tot Zoet riep: "Je bent toch katholiek? Bid dan tot God" Aardig is ook wat Ab Gelder mans over de Westduitse cou reur Rudi Altig vertelt. Die had, voor het eerst van zijn le ven, in de Tour de gele trui veroverd en die 's avonds aan een knaapje aan de kast ge hangen. Hij was er helemaal kapot van. "Grossartig. Ab". zei hij tegen zijn kamergenoot Geldermans. Die moest er 's nachts even uit om een plasje te doen. "Ik sloop heel voorzichtig op m'n tenen langs hem. In de scheme ring kon ik de deur net zo'n beetje zien. Ineens gingen de dekens omhoog: WHAM, IK HEB JE. Ik schrok me het laze- rus. Het was Rudi. Hij dacht dat ik die trui wilde pakken" Zilverberg Boeiend is ook om te zien hoe de - Door Ruud Paauw waardering ligt die onderling voor elkaar koeste ren. Er is bijv. een groot res pect voor een renner als Huub Zilverberg, een man die wei nig opzienbarende prestaties op zijn naam heeft gebracht. Eén uit velen voor de mensen langs de kant. Hij was ook geen vedette, wèl een berensterke jongen. Jan Janssen over hem "Als je vijf minuten achter was, zei je tegen Huub: ze zitten vijf mi nuten voor. Huub. We moeten ze terugpakken. Dan ging hij op kop zitten en reed er naar toe. Helpers als Zilverberg zijner misschien maar tien op de hele wereld geweest" Jo de Roo over Zilverberg: "Bij de training in het voorjaar, als je een lange broek aanhad en de wind was tegen, reed je niet zo gemakkelijk. Maar daar zat Huub altijd: z'n han den bovenop het stuur, terwijl jij maar zat te trekken en te duwen. Trainen is soms nog meer prestige dan een wed strijd. Dan wil je je niet laten kennen. Naast elkaar. Steeds harder, tot één het moest opge ven. Dat naast elkaar rijden, hoefde je met Zilverberg niet te proberen" Zo krijg je een heel andere kijk op een renner. En dat is één van de verdiensten van dit boekje. Deurwaarder Werkgroep Competitie-opzet stelt voor: ZEIST (GPD) - De invoering van periodetitels in de eredivisie en een extra degradant moet de competitie in het betaald voetbal met ingang van het volgend seizoen aantrekke- Wallaart met naast hem Sid Brutnsma: Ik kan bij de jongens in elk geval nauwelijks zenuwen bespeuren lijker maken. Dat staat in het rapport dat de Werkgroep Competitie-opzet in opdracht van hel sectiebest uur betaald voetbal van de KNVB heeft samengesteld. Het sectie be stuur heeft zich inmiddels met de inhoud van het rapport kunnen verenigen. De werkgroep heeft van het sectie- bestuur de opdracht gekregen te onderzoeken op welke manier de competitie-opzet van het betaald voetbal aantrekkelijker voor het publiek kan worden gemaakt. Naast de invoering van de perio detitels en de versterkte degrada tie in de eredivisie denkt de werk groep op langere termijn aan de invoering van een zogenaamde klasse van „onafhankelijken" waarin een aantal amateurclubs en drie degradanten uit de eerste divisie plaats zou moeten neme- De Werkgroep Competitie-opzet, waarin zitting hebben Herman Choufoer (voorzitter). Hans Coer- ver, Ben van Gelder, Jan Huij- bregts, Bert Jacobs. Karei Jansen en Thijs Jansen, stelde zich bij de samenstelling van het rapport op het standpunt dat de huidige competitie-opzet snel moet wor den veranderd, gezien het terug lopen van de publieke belangstel ling. Het rapport gaat ervan uit, dat het aantal competitiewedstrijden niet hoeft te worden uitgebreid om de aantrekkelijkheid te ver hogen. Er zal dus aan de huidige opzet een aantal extra's moeten worden toegevoegd, dat de be langstelling van het publiek en de betrokkenheid van de supporters moet vergroten. Dat aantal extra's houdt voor de eredivisie de invoering van zes periode-titels en een extra degra dant in. Zes clubs, die een perio de-titel hebben behaald, spelen een nacompeiitie, zoals in de eer ste divisie al jaren gebruikelijk is. De clubs worden in twee poules ingedeeld en spelen een volledige competitie (uit- en thuiswedstrij den). De finale (één wedstrijd) zal gaan tussen de winnaars van nou- 1" A en B. Het winnen van deze na-rompelitie geeft het recht deel te nemen aan het toernooi om de UEFA Cup. Voor deze regeling heeft de KNVB nog toestemming nodig van de UEFA. Mocht de Europese voet balbondgeen toestemming verle nen, dan dient de inzet van de na- competitie een forse geldprijs te zijn. Naast deze aanbeveling moet er een extra degradant in de eredivisie te komen. De clubs die op de 16- de. 17de en 18de plaats eindigen, zullen in dit geval naar de eerste divisie degraderen. In de eerste divisie zal hetzelfde systeem worden toegepast. Ook hier zes periodekampioenen, die onderverdeeld in twee poules uit zullen gaan maken wie in de fina le komt. De winnaar van deze na- competitie promoveert naar de eredivisie. Door het instellen van de zoge naamde „klasse van onafhanke lijken," waardoor een vloeiender overgang van amateurs naar (se- mi)profs en omgekeerd kan wor den bereikt, wordt de degradatie uit de eerste divisie opnieuw ver wezenlijkt. Bovendien kan op die manier gehoor worden gegeven aan de wens van een aantal ama teurverenigingen om weer (een vorm van) betaald voetbal te gaan spelen. In de klasse van onalhan- kelijken, die pas op termijn wordt gerealiseerd, komen 16 clubs uit- Voor een regelmatiger verloop van de competitie betaald voetbal is het noodzakelijk, dat een even aantal clubs aan die competitie deelneemt. Volgens het rapport zou één club uit de eerste divisie moeten verdwijnen, waardoor het totaal aantal clubs op 36 komt: 18 in de eredivisie en 18 in de eerste divisie. De Werkgroep Competitie-opzet sprak zich eveneens unaniem uit voor een nieuwe opzet bij de C- elftellen, die voortaan tweede elf tallen genoemd zouden moeten worden. In deze opzet wordt er van uitgegaan dat geen gelijke spelen meer kunnen voorkomen. Eindigt een wedstrijd in een gelij ke stand, dan zal door middel van strafschoppen uit worden ge maakt wie winnaar is. De punten waardering zou er dan als volgt gaan uitzien: bij normale winst 3 punten: bij winst via strafschop pen 2 punten; bij verlies via straf schoppen 1 punt en bij normaal verlies geen punten. Daarnaast zou er nog een derde elftal bij de clubs moeten komen. Dit team zou, om de jeugd zo goed moge lijk te kunnen opvangen en scho len, uit spelers tot 18 jaar moeten gaan bestaan. Voor wat betreft de strijd om de KNVB-beker zou de werkgroep de finale, die nu wordt beslist door één duel, liever afgewerkt zien in een uit- en thuiswedstrijd. Voorts zouden meer amateur clubs aan de strijd om de KNVB- beker mee moeten doen. De werkgroep beveelt een winter- pauze van vier weken aan. die be gint na de laatste speeldag voor Kerstmis. Wordteen wedstrijd op zaterdagavond afgekeurd, dan zal dit duel op zondagmiddag ge speeld moeten worden. Is dit ook onmogelijk, dan zou de wedstrijd naar de volgende „weekse avona- bij voorkeur de woensdag avond, worden verschoven. In het rapport dringt men er bij het sectiebestuur betaald voetbal op aan het Budget Bewakings Insti tuut (BBI) ervan te overtuigen dat het aanvangsuur van 16.00 uur op zaterdag voor de clubs na delig is zolang er nog geen wette lijke bepaling is. dat winkels voor die tijd dicht moeten zijn. Men is net echter wel eens met het voor gestelde in het rapport „Gezon der Betaald Voetbal" waarin deze aanvangstijd als meest ideale wordt voorgesteld. In een later stadium zal de werk groep een rapport uitbrengen over nog een viertal zaken, die na dere aanbevelingen verdienen, te weten: de plaats van het verte genwoordigend elftal; toeschou- wersaccommodatics; spelopvat tingen in het (Nederlands) be taald voetbal en voorlichting naar het publiek toe. BARCELONA - "Natuurlijk had ik Jirn Woudstra er het liefst bij ge had en kunnen beschikken over een honderd procent fitte Steve Puidokas, maar kansloos, nee dat zijn we ondanks die dubbele han dicap zeker niet". Het waren woorden uit de mond van Parker Leiden-coach Han Wallaart en ze waren gebaseerd op wat hij giste ren in Madrid van de vanavond te bestrijden Europa Cup tegenstander CF de Barcelona kreeg voorgeschoteld. Die ploeg was hem niet mee- maar zeker ook niet tegengevallen. Wallaart zag Barcelona, na Varese de tweede opponent voor zijn team in de kwartfinale van de strijd om de Europese Cup voor bekerwinnaars, in de Spaanse hoofdstad met 83-80 verliezen van Estudiates, na Real de twee de club van Madrid. "Een snelle ploeg", oordeelde de Leidse coach over Barcelona, "een team dat het liefst zo hard mogelijk door de zaal rent. Als je op dezelf de manier meedoet dan kan je het wel vergeten, want dan lopen ze je de hal uit. Verder zijn ze binnen de bucket erg sterk. Van buiten schieten kunnen of doen ze niet". De tegenzet van Wallaart is er van avond dan ook op gericht om het tempo uit de wedstrijd te halen. In de praktijk betekent dat na een aanval zo snel mogelijk naar de eigen helft terugkeren om de do- fensie te organiseren. "Daarnaast moeten we proberen zoveel mo gelijk aanvalsrebounds te pak ken om hen niet de gelegenheid te geven snel uit te breken. Na tuurlijk, juist die twee facetten beheerst Woudstra bijzonder goed, want hij is snel en pakt de nodige ballen van het bord. Maar ik heb goede hoop dat Sid Bruinsma hem adequaat kan ver vangen. Die is wat dat aangaat precies op tijd in vorm geko- Hoewel het de Spaanse clubs ver boden is in de competitie met meer dan één Amerikaan uit te komen, beschikt Barcelona, net als de andere rijke grootmacht Real Madrid, over drie Yanks. Naast Jeff Roland, die normaal in de competitie speelt, heeft men speciaal voor de Europa Cup de van Kentucky afkomstige Mike Philips aangetrokken en liet Car los Sibilio zich vorig jaar tot Spanjaard naturaliseren. Aardig detail: Leiden poogde twee sei zoenen geleden tevergeefs de zeer sterke Philips aan te trek ken. Wallaart: "Hij is één van de belangrijkste schakels in het team. Hij fungeert meestal als eindstation bij de aanvallen". Naast die Amerikanen lopen er bij Barcelona nog vier internationals rond van wie San Epifanio ("Een van de beste Europese for wards") en De LaCruz de bekend- sten zijn. Een ploeg kortom die er zijn mag en die in het 7000 zit plaatsen rijke stadion op het ter rein van Nou Camp een geducht obstakel voor de Leidcnaars zal vormen. Wallaart evenwel blijft optimistisch. "Als ze hun dag hebben zijn ze voor ons mis schien niet te kloppen, maar ze ker niet, wanneer we zoals nu in compleet verschijnen. Maar als Barcelona iets minder draait en mijn opzet slaagt, lopen ze zich zelf wellicht de hal uit. Ik kan bij de jongens in elk geval nauwe lijks zenuwen bespeuren. Er hangt zo'n gevoel van: "Ach. nu Jim er niet is en Steve wat minder speelt, wordt er niets van ons ver wacht en dus kunnen we vrijuit gaan. Een ontspannen sfeertje toch wel en dat is zeker niet slecht". AD VAN KAAM legt beslag op recette VI.AARDINGEN (ANP) - D« Schie- damse deurwaarder mr. Dolk heeft zondag beslag laten leggen op de recette van de wedstrijd FC Ylaardingen-De Graafschap Hij deed dat in opdracht van adsocaat Matlener, die namens zijn dient Bas Gouka handelde. Gouka. oud-manager van FC Vlaar- dingen nam een advocaat in de arm. omdat hy vele duizenden gul dens van de stichting te goed heeft. Ruim twee jaar Is Gouka al bezig z(jn geld binnen te krijgen. Maar op al zijn brieven werd nimmer geantwoord. 'En dat is me duide lijk in het verkeerde keelgat ge schoten', aldus Gouka. 'Dan pro beer ik het wel zo'. Groot was de recette niet. Bij de thuiswedstrijd tegen De Graafschap waren slechts 300 betalende bezoekers. Geert Ajacied in selectie Zwartkruis.. ZEIST (ANP) - Zeven spelers van AZ vormen de hoofdmoot van de Nederlandse elftalselectie, die rondom de jaarwisseling deel neemt aan het mini-wereldkam- pioenschap in Montevideo (Uru guay). Ook PSV is ferm vertegen woordigd. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft zes spelers ge selecteerd. De resterende vijf spelers wordpn geleverd door Feyenoord. FC Utrecht. FC Twente en Willem II. Opvallend detail: van Ajax is geen enkele speler geselecteerd Bondscoach Jan Zwartkruis kon geen beroep doen op spelers die in buitenlandse dienst zijn. Krol (Napoli), Van de Korput (Torino). Thijsscn (Ipswich Town) en Ta- hamata (Standard Luik). Zij kre gen van hun clubs geen vrij voor deze trip naar Zuid-Amerika De achttien die door Zwartkruis zijn geselecteerd, zijn: Hugo Ho- venkamp, Johnny Metgod, Ro nald Spelbos, Peter Arntz, Jan Peters, Pier Tol en Kees Kist (al len AZ). Pim Doesburg. Ernie Brandts, Piet Wildschut. Willy en René van de Kerkhof en Michel Valke (allen PSV), Ben Wijnste kers. Pierre Vermeulen (beiden Feyenoord), Hans van Breukelen (FC Utrecht). Martin Jol (FC Twente) en Toine van Mierlo (Wil lem II).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13