Rugbyteam Veegt' Joegoslavië Polen herdenkt rellen van 1970 Klans Hose wint EK-striid 47-2 Tnssensprint levert Wiersma weinig op.. Geen verrassingen in damstrijd Slechte start Roomburg-dames NK-badminton: Ridder-feestje Bij Haaghuishofi Een vurehouten magazijnstelling voor uwhi-fi Prominente vertolking 'Sjostakowitsj' 14-de MAANDAG 15 DECEMBER 1980 SPORT HILVERSUM - Na de nederlaag vorige maand van het Nederlandse rugbyteam tegen West-Duitsland hadden de oranjespelers gisteren dringend een flinke overwinning op Joegoslavië nodig om alsnog tot enige kans op winst in de B-poule te komen. Nederland had daar in elk geval alle kans toe, want de Joegoslaven hadden een uitermate zwakke ploeg. Jammer was het dan ook dat vooral in de eerste speelhelft de voor- waartsen teveel hun tegenstan- o der opzochten en daardoor wei nig tot aanvallend en leuk spel LYON (GPD) - De Duitser Klaus Hose is gisteren Europees biljart- kampioen 47-2 geworden. In de finalepartij versloeg hij de Belg Willy Wesenbeek met 400-253. De totaalscore van Hose was uiterst matig, maar hij overleefde in elk geval de slijtageslag. Dat was in de biljartacademie van Lyon al een verdienste op zich, want in de uitputtende vierdaagse haalde geen enkele speler een accepta bel niveau en werd het titelduel een martelgang. De Nederlandse kampioen Piet Vet verloor in dat grimmige gevecht zijn reputatie als kadrist van in ternationale klasse. Vanaf de start liep hij kansloos mee in de onderste regionen, op ruime af stand van de toppers. Maar ook Connesson schitterde slechts bij momenten en moest zijn titel al ver voor de finale inleveren. De Europese biljartbond gaat zich tijdens het komende congres be raden over de toernooivorm. Zo als in Lyon weer eens werd aan getoond, vereist het huidige sys teem op korte termijn een verbe terde uitgave. De speeldagen werden 's nachts pas rond vier uur afgesloten en daaronder leed het niveau, want sinds jaren werd er in deze discipline niet meer zo slecht gespeeld. het Nederlands rugbyteam te konden komen. Het Nederlandse 15-tal won weliswaar met 17-0, maar erg veel overtuiging lag er toch niet in de acties terwijl de Oost-Europeanen zich eigenlijk alleen maar beperkten tot afbre kend spel. Aanvallend stelde de ze opponent helemaal niets voor. Te weinig werd de oranje- driekwartlijn bij het spel betrok ken, terwijl juist deze spelers veel variaties in huis hebben. Pas in de 26ste minuut wist flyhalf Bas Kasteel uit een blunder van de Joegoslavische tweede rijer Po- riup te scoren: 4-0. In de tweede helft werd de Neder landse ploeg wat agressiever en daar de tegenstander zich op vrij primitieve wijze bleef verzetten konden goals op den duur niet uitblijven. In de 46ste minuut strafte Bas Kas teel met een strafschop de op de bal blijven liggen vijandelijke verdediging resoluut af: 7-0. Ei genlijk tot dusver alleen maar punten die >uit fouten van de te genstander waren verkregen. Totdat in de 60ste minuut een door Michel van der Loos uit een maul gedraaide bal uitstekend op Rob Brouwer passte, die rap door speelde naar de op snelheid lig gende DIOK-international Gi deon van der Born die de try kon drukken: 11-0. Het Joegoslavi sche team bleek nu rijp voor de sloop, alles zou op dat moment moeten kunnen, maar Nederland had nog erg veel moeite, ondanks voortdurend balbezit, om er door te komen. Pas vijf minuten voor het einde wist Arnold Michel de stand op 15-0 te brengen na uit stekend voorwaartsen werk van Kees Koemans en John van Alte- na. Vanuit een moeilijke hoek schoot Kasteel de conversie raak en bracht zodoende de eindstand op 17-0. MALI (GPD) - De stand na de twaalfde en dertiende ronde van het wereldkampioen schap dammen, beantwoordt niet aan de optimistische ver wachtingen. die de Nederlan ders enkele ronden eerder nog koesterden. De tussen- sprint van Wiersma heeft hem namelijk geen stap dichter bij koploper Gantwarg gebracht en slechts één punt dichter bij N'Diaye. Verder moet hij Mis- jtsjanski nog steeds naast zich dulden. Deze begaafde Russi sche spéler, de eerste jeugd wereldkampioen en boven dien een uitblinker in het Russische 64-veldenspel. speelt een erg goed toernooi tot nu toe. Zijn spel lijkt de laatste twee jaar tot volledige rijping te zijn gekomen. Jannes van der Wal staat als tweede Nederlander geklas seerd. Vrijdag had hij zijn treffen met Benoit Gba gron dig voorbereid, omdat uit vo rige duels van Gba duidelijk was geworden, dat een stevig openingsvoordeel een vereis te is voor een overwinning op deze speler. Van der Wal slaagde volledig in zijn opzet en wist zijn tegenstander mid dels een Roozenburgopzet reeds in de opening onder de voet te lopen. Dat hij de vol gende dag tegen Sjtsjogoljew remise speelde, was nauwe lijks te vermijden, gezien het gortdroge spel. dat ..slawa" in Afrika ten toon spreidt. De twaalfde ronde blonk uit door strijdlust. Slechts twee van de elf duels werden op re mise afgesloten. De meest op merkelijke nederlaag kwam weer op naam van Hans Jan sen, die tegen Korenjewski uitstekend uit de opening te voorschijn kwam, maar in het middenspel ondoordachte ri sico's ging nemen waar de Rus krachtig van profiteer de. Bewondering opnieuw voor Anatoli Gantwarg, die de taaie defensie van Oscar Ver- poest secuur vermorzelde Tegenvallend was de remise van Rob Clerc tegen Traor Is- sa. al dient gezegd dat de jeug dige Ivonaan beslist geen speler is, waar men zo even overheen loopt. Van de Afri kaanse deelnemers heeft hij de meest „Europese" stij- De dertiende ronde vormde een kleine terugslag op de twaalf de. Liefst vier duels, te weten, Gantwarg-Clerc. Misjtsjans- ki-Bastiaannet. Lesjtsjinski- Wiersma en Korenjewski- N'Diaye eindigden zonder noemenswaardige verwikke lingen in remise. Mogiljanski klom daardoor een plaatsje op de ranglijst via een overtui gende zege op Soumaoro. De stand na dertien ronden is: 1. Gant warg 21 punten. 2. N'Diaye 19. 3. Wiers ma en Mistsjanski 18.5. Korenevski. Mo giljanski en Tsjegolev 17. 8. Lestsjinski en Van der Wal 16, 10. Clerc 15. 11. Bas- tiaannet 1. 13. Issa 12. 14. GBA en Ver- poest 11, 16 Jansen en Veltman 10. 18. Diaw9,19 Marcos 8.20. Issaleneen Sou maoro 6, 22. Krista 3. LEIDEN - De voorronden van het Leids kampioenschap dammen zijn het afgelopen weekeinde be gonnen. De senioren moesten in vijf groepen van vier spelen om een finaleplaats. Samen met de regerende kampioen Joop Bur gerhout vormen de vijfgroepwin- naars dan de finalegroep. In de eerste ronde waren er weinig schokkende ontwikkelingen. Jan Fase won van Arend van Beelen. omdat de Katwijker een veel te riskante spelopzet verkoos boven gezond verstand. Dat kon ook worden gezegd van Ronald van Egmond. Frans de Jonge speelde het Van Leeuwen-systeem so ber, maar sterk en profiteerde van de slechte schijvenverdeling na verbreking van de KVO. Door een foutje in het eindspel van De Jonge kon Van Egmond toch nog remise afdwingen. Albert Huisman had geen moeite met Jaap van Duyvenbode. In een uitstekend opgezette halve hekstelling-partij versloeg hij zijn tegenstander met een type zetje. Theo Zwetsloot en Casper van der Tak brachten een mooie hekstellingstand op het bord, waarbij Van der Tak de meeste kansen had. Met sterk eindspel kon Zwetsloot tot een puntende- ling komen. Fred Noordoven speelde eveneens remise met Jan Passéhier. Leiwakabessy haalde al snel een dam tegen Hans Stolwijk. On danks langdurige tegenstand moest Stolwijk zich uiteindelijk gewonnen geven. Hans Klinken berg won onverwachts van Louis de Frankrijker. LEIDEN - De winterstop van het veldhockey is vorige week be gonnen. Zoals elk jaar overwinte ren de hockeyers in de zaal. In de eerste klasse dames startte Roomburg niet zo best. Zij be gonnen met twee nederlagen. De herenploeg van Roomburg be haalde in de tweede klasse uit twee wedstrijden eértmaal de vol le buit. De dames van en heren Leiden wonnen beide wedstrij den. De dames van Roomburg hadden een moeilijk begin. De eerste wedstrijd kwamen zij uit tegen de regerende landskampioen HDM. Het werd dan ook een kansloze 5-1 nederlaag. Alleen Annette de Vries kon tegenscoren. In de tweede wedstrijd ging het al niet veel beter. Tegenstander HCKZ won met 3-2. De Leidse dames gaven een 2-1 voorsprong (doel punten Lianne Mentink en Bon ny Montanus) uit handen. Het uit vallen van Lianne Mentink (bal tegen de kaak) was aan de neder laag mede-schuldig. De dames van Leiden hadden in de tweede klasse een betere start Tegenstander Leonidas werd met 4-1 verslagen. De doelpun ten kwamen op naam van Sandra Rooyaards (2x uit strafcorners), Marriélle Bressers en Martine Bal. In de tweede wedstrijd werd Waddinxveen de hal uitgespeeld (7-1). Ook hier had Sandra Rooyaards haar aandeel in de score (2x). De andere doelpunten waren van Marriélle Bressers (2x), Annette Fassbinder (2x) en Martine Bal. De heren van Leiden keken in de eerste wedstrijd tegen Ring Pass bij de rust tegen een 2-4 achter stand aan. Door goed spel in de tweede helft bleef de winst (8-6) toch in Leidse handen. De twee de wedstrijd was van een erg laag niveau. Tegenstander Zoeter meer kreeg een rode en gele kaart en werd door Leiden overklast (7-2). Topscorer bij Leiden was Johan van Marwijk-Kooy met acht treffers in de twee wedstrij den. De hockeyers van Roomburg wa ren in de eerste wedstrijd sterker dan tegenstander Cartouche (5- 3). De strafcornerspecialist. Kees Wendt, scoorde tweemaal. Theo Locher (velddoelpunt) en Nol van der Drift (strafcorner en straf- bal) bepaalde de eindstand op 5- 3. De tweede wedstrijd tegen Ring Passé ging kansloos verlo ren (5-1). Alleen Kees Wendt kon UTRECHT (ANP) - Het familiefeestje rond het echtpaar Rob en Marjan de Ridder na afloop van de finale van de Nederlandse badmintonkam pioenschappen in Utrecht was terecht. De beide Duinwijck-leden haal den gisteren de volle buit binnen ieder drie titels. Deze dubbele triolo- gie betekende dat Marjan voor de grootste verrassing zorgde door de enkelspeltitel over te nemen van Joke van Beusekom. Rob bewees voor de negende keer de sterkste Nederlandse speler te zijn. In de dubbelspelen ondervonden ze weinig tegenstand, zelfs niet in het ge mengd dubbel, waarin ze de kroon op het werk zetten Marjan de Ridder kreeg voor de achtste keer de kans de Nederlandse titel te veroveren. Niet, zoals ze ongetwijfeld liever had gedaan, door el 1 voudig kampioen Joke Beusekom in een direkt duel te verslaan. Ze stond in de finale tegenover Hanke de Kort. die in de halve finales Van Beusekom de weg naar de finale in drie games versperde. Joke van Beusekom. die zo graag ooit eens drie titels had bemachtigd op een toernooi, verspeelde de kans daarop door te verliezen van Hanke de Kort niet alleen in die partij, ook in de wedstrijden die ze in de dubbel speelde, gaf ze geen blijk van haar kunnen. Zelf weet ze het aan het feit dat de Nederlandse kampioenschappen haar niet zo veel meer doen "Het heilige moeten om opnieuw kampioen te worden is een beetje verdwenen". Ze kijkt wel vooruit naar het internationale toernooi, waaruit zij blijkbaar meer spelvreugde haalt. "Volgend weekeinde speel ik in Westduits- land. Dan heb ik eindelijk eens vakantie bij mijn ouders in Spanje, waarna in januari in Japan wordt gespeeld. In februari ben ik uiteraard bij de internationale kampioenschappen van Nederland in Ahoy, op 14 en 15 februari. Er is ook nog een uitnodiging van China, om daar in april of mei te komen". (Van c redactie buitenland) WARSCHAU - De boeren in Polen hebben gedreigd met een sta king, als hen niet wordt toege staan zich in onafhankelijke, vrije vakbonden te organiseren. Dat gebeurde gisteren, toen Polen be gon aan een week waarin een groot aantal herdenkingen op het programma staan van de rellen, die tien jaar geleden door leger en politie bloedig werd neergesla gen. Intussen hebben de Poolse partijleiders, de rooms- katholieke bisschoppen en de on langs gevormde vrije vakbond Solidariteit dit weekeinde het Poolse volk bezworen ten koste van alles de rust te bewaren en gewaarschuwd tegen „onverant woordelijke acties". Omdat het voor de Poolse landbou wers onmogelijk is zich bij de vrije industriebonden aan te slui ten -juridisch worden ze niet ge zien als arbeiders - eisten zij gis teren tijdens een demonstratieve Drug-handelaars aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN - In een woning in Alphen zijn vrijdag middag 5 heroineverslaafdcn aangehouden. De 25-jarige bewo ner en zijn 24-jarige echtgenote bleken zelf in heroïne te hande len. De politie vond vele duizen den guldens en 1V2 gram heroïne in het huis. De man is in verzeker de bewaring gesteld. Verder trof de politie een handtas aan die de vrouw gestolen had. De overige 3 aanwezigen in het huis bleken klanten van het echtpaar te zijn. Zij zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. vergadering het recht eigen bon den te mogen oprichten. Dit stre ven wordt ondersteund door een deel van het bestuur van de vrije vakbond Solidariteit. Op dit moment doen de Poolse au toriteiten - vooral uit vrees voor een interventie door de Sowjet- Unie - er alles aan de gemoederen te bedaren. In dat licht moet ook do herderlijke brief van het Pool se bisschoppencollege worden gezien, die gisteren van alle kan sels werd voorgelezen en door de Poolse televisie direct werd uit gezonden. De bisschoppen riepen op tot natio nale eenheid en waarschuwden dat de soevereiniteit en het be staan zelf van het land op het spel staan. „Deze toestand eist opoffe ringen. De hernieuwing van Po len eist verantwoordelijkheid, ge zond verstand en doordacht heid," schrijven de bisschoppen. „Wij hebben een hoge prijs be taald voor onze vrijheid." zo staat in de brief. „Wij moeten onze soe vereiniteit en veiligheid niet lichtvaardig in gevaar brengen. Daarom moet de stabiliteit wor den hersteld," aldus het Poolse epicopaat. Ondank alles bestaat in Polen grote bezorgdheid dat het deze week, na een korte periode van relatieve rust, opnieuw tot incidenten komt. Morgen wordt in de haven stad Gdansk een monument ont huld ter nagedachtenis van de ge vallenen tijdens de rellen, die in 1970 onder meer in Gdansk plaatsvonden. In dat jaar werden demonstraties tegen de hoge voedselprijzen in bloed ge smoord: 46 mensen kwamen om, ruim 1000 werden gewond en bij na 3000 Polen werden destijds gearresteerd. Ook elders in Polen Voorzichtige remonstrantse steun aan IKV HILVERSUM (ANP) - Nederland moet eenzijdig maatregelen ne men op het gebied van kernwa pens om een proces van meerzij dige ontwapening op gang te brengen. Deze maatregelen, zo mogelijk met andere kleine lan den, moeten onderdeel van het Navo-beleid worden. De tot nu toe gevoerde gedragslijn heeft niet geleid tot beëindiging of zelfs afremming van de nucleaire be wapening. Dat zegt de algemene vergadering van bestuur, het hoogste orgaan van de Remonstrantse Broeder staan in de loop van de week her denkingsmanifestaties op het programma. De Poolse partijleider Stanislaw Kania heeft zaterdag andermaal zijn trouw betuigd aan het Krem lin. Kania noemde de Russische president Leonid Brezjnjev „de grote vriend van Polen". De par tijleider sprak tijdens een con gres van de Poolse Boerenpartij. Hij zei opnieuw dat Polen zijn ei gen problemen zal oplossen en dat „een strijd zonder pardon" zal worden gevoerd tegen „anti socialistische elementen". Een van die elementen, dissidenten leider Jacek Kuron, zei in een zondag door het Westduistse weekblad Der Spiegel gepubli ceerd vraaggesprek niet te gelo ven dat de Russen Polen zullen binnenvallen, tenzij de staats macht bezwijkt. Maar dan zou een Sowjet-interventie „zowel politiek als militair een moeilijke Po oorlog" uitlokken, aldus Kuro- leuzei schap in een resolutie die zater dag te Hilversum met 76 stem men voor en 33 tegen werd aange- Met deze uitspraak, die het karak ter van een overweging heeft en dus niet bindend is voor de leden, geven de remonstranten voor zichtige steun aan de campagne van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) "help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Met nog grotere meerderheid, 90 voor en 40 tegen, bevestigde de Remonstrantse Broederschap haar deelneming aan het IKV. Zij is hiermee de eerste kerk die for meel haar standpunt over de IK- V-campagn" bepaalt. Inhoude lijk schaarde de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk zich in november reeds achter het IKV-voorstel. Van Agt Man van het jaar" DEN HAAG (GPD) - Voor de derde achtereenvolgende maal is premier Van Agt ver kozen tot "Nederlander van het jaar". Dit heeft het bureau Lagendijk in opdrqcht van de AVRO bepaald. De minister president kreeg bij het opinie onderzoek de steun van maar liefst zeventien procent van de ondervraagden. Dut betekent dat bijna twee keer zovel mensen Van Agt verkozen als de nummer twee, koningin Beatrix. An dere politici als Den Uyl (PvdA) en Terlouw (D'66) kregen niet meer dan drie procent van de stemmen. Ook de twee voorgaande jaren stonden in het teken van Van Agt. Toen kreeg hij de steun van achtereenvolgens veer tien en dertien procent van de ondervraagden. Na koningin Beatrix kwam de wielrenner Joop Zoetemelk op de derde plaats met vier procent van de stemmen. Prinses Juliana, de komiek André van Duin en de telev.- siepresentator Frits Bom kregen net als Den Uyl en Terlouw ook drie procent van de stemmen. (ADVERTENTIE) Uw kostbare stereo installatie is zo n mooie en veilige opstelling waard Snel en gemakkelijk ontworpen en gemonteerd uit elementen van een professioneel stelling- systeem Uitgebreid onderdelen- programma, met o a platen- en cassettekasten en ladenblokken Kom het eens bekijken in onze toonzaal Levering binnen 3 dageri Vraag de gratis brochure en voorraadlijst Met Dietrich Fiseher-Dieskau AMSTERDAM - Het concert van zondagmiddag in het Concertgebouw, gegeven door het Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink. dat men tevens "live" kon de jaren via Hilversum 4. ken merkte zich door zeer scherpe tegenstellingen. Voor de pau ze voerde men Schumanns Eerste symfonie - vaak ook de Frühlingssymphonie ge noemd, vanwege het lentege dicht van Adolf Bottcher, waardoor Schumann tot dit opus geïnspireerd werd - uit, een lof op het leven, het kie men, het nieuwe begin dat de lente met zich meebrengt. Haitink dirigeerde het werk evenwichtig, hoewel het be gin een wat rommelige in druk maakte; het lyrisch aan gepakte larghetto voldeed al beter, evenals beide overige delen. Dat de "Grote zaal" bij na uitverkocht was voor de uitvoering van dit werk en de veertiende symfonie van Sjo- takowitsj zal niet alleen zijn oorzaak gevonden hebben in de bewondering voor de Rus sische meester, doch waar schijnlijk te danken zijn ge weest aan de faam van de ver tolker van de bas-rol, de feno menale zanger Dietrich Fi- scher-Dieskau, die enkele da gen tevoren ook al voor een uitverkochte zaal een belang wekkend Schubertrecital ge geven had. De tijd dat men regelmatig vo calisten van een dergelijk for maat te horen kreeg - in de jaren vijftig traden te Leiden o m. Ferrier. Souzav en Scef- ried op - ligt helaas lang ach ter ons; geen wonder dat men zich voor een dergelijk evene ment nu naar Amsterdam spoedt. En terecht: Fischer Dieskau heeft met dejaren aan stem- en uitbeeldings middelen niets verloren en ook al lag de partij voor hem soms aan de lage kant, hij wist als altijd te imponeren door zijn subtiele, zeer wel overwo gen vertolking Naast hem hoorde men de Roe meense sopraan Julia Vara- dy, die met haar zeer zuivere toon. haar prachtige uit spraak en haar grote inle vingsvermogen in de veeltali ge teksten (vooral in Garcia Lorca's Malaguena en Apolli- naires Les attentives) zich een uitstekende partner betoon de. Te spreken van een "veer tiende symfonie" is eigenlijk wat misplaatst, daar het eer der een liederencyclus voor sopraan en bas, begeleid door negentien strijkers (met Theo Olof als primarius) en slag werk, vibrafoon, klokkenspel en celesta is. Sinds de uitvoe ringen in 1970 onder Kersjes en die in 1973 onder Giulini is men beter op de hoogte van Sjotakowitsj' ideeënwereld. Sterk wijkt deze compositie af van wat er in die dagen vol gens de idealen van Zjdanov hoorbaar moest zijn in de mu ziek: het optimisme en de nauwe verwantschap met de Volksmuziek. Welnu, zowel door de keuze van zuiver op het Westen gerichte dichters (Apollinaire, Garcia Lorca, Rilke) met één uitzon dering, het zeer bittere ge dicht van de Rus Wilhelm Ku- chelbecker, als door het on derwerp: de dood in al haar macabere, sombere en onher stelbare aspecten, tot in de liefde toe, wijkt Sjostakowitsj duidelijk van dit vereiste pa troon af, terwijl hij daar in zijn mémoires nog aan toevoegt dat "al zijn symfonieën graf monumenten zijn" De realisatie van dit haast lugu bere. doch in alle facetten wèloverwogen werk was bij Haitink in zeer goede handen, uiterst sober is vaak de strij- kersgroep die de bas bege leidt, maar de pathetiek hier van kwam tot in de kleinste details tot uiting De sopraan ziet zich in haar partij een uit gebreider scala toebedeeld; de noodlotsklok. de castag netten (als beendergeklapper het dansen in de herberg be geleidend) en het duo de om- floerse roffel van het slag werk bij Rilkes memorabele gedicht: "Der Tod ist gros Opgewekt zal geen concertbe zoeker naar huis vertrokken zijn. doch gezien de storm achtige ovaties zou een herha ling, liefst met dezelfde solis- t'-n ker in het volgende jaarprogramma van het Con certgebouworkest morgen worden opgenomen AITA WIERSMA

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21