NAVO grijpt niet in Pools schimmenspel rond dreigende invasie Nieuwe ministerploeg Reagan bekend Ingreep van militair in verkiezing Oeganda In kwestie Polen MAAKT IEDEREEN SUJ pttpost VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 "Afluisteren van Wallraff tegen wet" KEULEN (DPA) - De opdracht van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken van 22 maart tot 22 juni 1974 de telefoon af te luisteren van de auteur Günter Wallraff was in strijd met de wet. Dat bepaal de gisteren het ambtenaren gerecht in Keulen. Volgens het gerecht had het ministerie alvorens tot het afluisteren over te gaan. moe ten aantonen dat Wallraff te gen de grondwet had gehan deld. Dat heeft het niet op alle punten afdoende gedaan. WASHINGTON - Ronald Reagan heeft gisteren acht ministers voor zijn kabinet benoemd dat in ja nuari aantreedt. Zij bevestigen grotendeels de speculaties die se dert zijn verkiezing de ronde heb ben gedaan. Alleen de kernpost van buitenlandse zaken, waar voor generaal Alexander Haig de meest in het oog springende kan didaat is, blijft nu nog open. Caspar Weinberger, onder Nixon hoofd van het bureau voor de be grotingen, krijgt defensie Als mi nister van financiën zal (mits de Senaat de benoemingen beves tigt) Donald Regan gaan optre den, die thans aan het hoofd staat van Meryll Lynch, een van de grootste investeringsbedrijven m de VS. William Casey, voorzitter van Rea gan's verkiezingsorganisatie en in een ver verleden een oudge diende van de inlichtingendien sten, wordt hoofd van de CIA, die ongetwijfeld volmacht zal krij gen zijn werkzaamheden uit te breiden. Reagan heeft zijn per soonlijke juridische adviseur en vriend. William French Smith, aangewezen tot minister van jus titie. Senator Richafd Schweiker (in 1976 Reagan's keuze als kandi daat voor het vice- presidentschap) wordt nu minis ter van gezondheid en sociale za ken. Dave Stockman, lid van het Huis van Afgevaardigden, komt aan het hoofd van het begrotings bureau en Malcolm Balridge (campagneleider voor de nieuwe vice-president Bush in Connecti cut) krijgt het ministerie van han del als beloning. Drew Lewis, een trouw aanhanger van Reagan in het bestuur van de Republikein se Partij, dat aanvankelijk in het geheel geen brood zag in Rea gan's kandidatuur, wordt be windsman voor vervoerszaken. SALERNO - Een Italiaanse legerhelicopter laat voorzichtig een caravan zakken, bedoeld voor daklozen in het gebied rond Salerno. KAMPALA (DPA. Reuter) - De eer ste verkiezingen die in Oeganda zijn gehouden sinds het land 18 jaar geleden onafhankelijk werd hebben gisteravond een drasti sche keer genomen. De voorzit'.er van de regerende militaire com missie. Paulo Muwanga, liet over de radio verklaren dat alleen hij de uitslag van de verkiezingen zal bekendmaken. Alleen hij zal beslissen of de kandi daten op een eerlijke manier ge kozen zijn. Komt hij tot de con clusie dat een kandidaat onrecht matig is gekozen dan zal hij diens verkiezing ongeldig verklaren. Even tevoren had een woordvoer- der van de katholiek- conservatieve "Democratische Partij" (DP) verklaard dat zijn partij 66 zetels had behaald en daarmee een even onverwachte als overtuigende overwinning had behaald. Zijn partij zou in staat zijn een regering te vormen. Alle politieke waarnemers hadden verwacht dat het "Oegandese Volkscongres" (UPC). de links georiënteerde partij van de in 1971 door Amin afgezette ex- president Dr. Milton Obote, de verkiezingen zou winnen. Paulo Muwanga is lid van de UPC en had tijdens de verkiezings campagne Obote openlijk sterk gesteund. Muwanga en de mili taire commissie hadden in mei van dit jaar het bewind in handen genomen en president Godfrey Binaisa afgezet. De mededeling van Muwanga sloeg in Kampala als een bom in. De 70 waarnemers van het Britse geme nebest stonden perplex. Radio Oeganda deelde mee dat elke be kendmaking van een verkie zingsuitslag die niet door Mu wanga persoonlijk was vrijgege ven met een boete van een half miljoen schilling en vijf jaar ge vangenis zou worden bestraft. Een menigte jubelende aanhangers van de DP waren donderdag voor het hoofdkantoor van hun partij in Kampala bijeengekomen in de veronderstelling dat hun partij binnenkort aan de macht zou ko- In een bekendmaking van de poli tie werden alle demonstraties in de stad verboden. Er gold in Kampala een uitgaans verbod. dat tijdens de verkie zingsperiode was opgeheven. BRUSSEL (GPD/Reuter) - De NAVO-landen willen probe ren de Sowjet-Unie ervan te weerhouden militair in Polen m te grijpen. ..Daarop is ons beleid gericht, wat we precies doen als Moskou Polen toch binnenvalt, zal later beslist worden", zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) na de NAVO-ministerraad, die volledig in het teken stond van de spanning rond Polen. De NAVO-landen willen de indruk vermijden dat ze een Russisch in grijpen in Polen onafwendbaar achten en dat ze zich er bij voor baat bij neerleggen. Alle deelne mers aan de ministerraad legden daar sterk de nadruk op tegen over de pers. Om deze reden wer den ook nog geen formele beslui ten genomen over de reacties van de NAVO-landen als Moskou toch militair in Polen interve nieert. De reactie van de NAVO-landen zal in dat geval echter hard zijn en zorgvuldig gecoördineerd. Dat was een andere conclusie van het beraad, dat bijna de hele dag duurde en in kleine kring achter gesloten deuren plaats vond. ..We moeten niet in de fouten verval len die zijn gemaakt na de Russi sche inval in Afghanistan", be toogde de Duitse minister Gen- scher. Zijn Amerikaanse collega Edmund Muskie gaf toe dat er toen te weinig was gecoördi neerd. Daarom is nu wel besloten welke procedure gevolgd zal worden bij het vaststellen van tegenmaatre gelen in het geval van een Rus sisch ingrijpen. „Zo spoedig mo gelijk" zal er een speciale bijeen komst zijn van de ministers van buitenlandse zaken van het bondgenootschap die „een reeks maatregelen zullen bespreken die zullen afhangen van de om standigheden". aldus Muskie. Italiaanse vertegenwoordigers vertelden na de bijeenkomst dat Muskie de bondgenoten het lijst je maatregelen, eerder in Was hington bekend gemaakt, ter dis cussie had voorgelegd. De vier voorstellen houden in: het weglopen uit de onderhandelin gen tussen Oost en West over vei ligheid en samenwerking in Eu ropa en de wapenbeperking. Het terugtrekken van alle ambassa deurs van NAVO-landen uit de Sowjet-Unie en alle andere Oost bloklanden die deelnemen aan de Interventie. Het opzeggen van speciale handels- en kredietover- eenkomsten tussen NAVO- landen en de Sowjet-Unie, ge koppeld aan een opheffing van net interduitse handelsverdrag, waardoor de DDR gebruik maakt van de Westduitse aansluiting bij de Europese Gemeenschap. Ten slotte het stopzetten van culture le uitwisselingen tussen Oost en West. Er zouden nog meer gede tailleerde voorstellen zijn ge daan. waarop niet nader werd in gegaan. Minister Van der Klaauw gaf desge vraagd nog een reactie op het in- schakelen van AWACS vliegtuigen om de situatie rond Polen beter in het oog te houden Hij zei: „Het gaat hier om een oe fening die op een uitermate gun stig moment valt om een signaal functie te vervullen". Minister De Geus (defensie) ontkende woens dag nog dat het hier om een sig naal ging, in tegenstelling overi gens tot de Amerikaanse minister Brown en'NAVO-secretaris- generaal Luns. ADVERTENTIE LEIDEN - Rond de situatie in Po len is deze week een heel vreemd schimmenspel aan de gang. Ach ter de meeste uitspraken die over de "Poolse crisis" gedaan worden - zowel in West-Europa als in Amerika als in Polen zelf en Rus land - moet eigenlijk iets anders gezocht worden dan er letterlijk gezegd wordt. Die uitspraken zijn deze week vooral in kwantiteit toegenomen. De direkte oorzaak van de situatie in Polen, namelijk de stakingen die vanaf juli plaatsvonden met als aanleiding de hogere vlees- prijzen en het enorm versnelde sociale bewustwordingsproces bij de Poolse bevolking dat daar op volgde, dreigt op het moment naar de achtergrond te verdwij nen. Zo sterk ligt deze week de nadruk op de vraag of Rusland wel of niet Polen binnenstapt, dat gisteren in een Poolse krant en in een uit zending van radio-Moskou de zaak met een publicitaire truc 180 graden werd omgedraaid: de schuld voor de toenemende span ning zou bij de Westerse pers, ra dio en tv liggen. "Hier is echter niets aan de hand", schreef de Poolse krant gisteren zonder meer. Je vraagt je dan af waarom er vorige week, toen het Westen net dacht dat het in Polen stiller werd, plotseling door de communistische partij en vak bondsleider Walesa zelf werd op geroepen om Polen niet in een "chaos" te storten. Dr realiteit is immers, dat een Rus sische inval op zichzelf niet denk beeldig is, maar dat het dreigen er mee al enige tijd als het belang rijkste middel tegen het sociale bewustwordingsproces in Polen dient. En aan die dreiging helpt de Westerse pers - al dan niet be wust - een handje mee. Het dreigen met een inval staat op deze manier eigenlijk al gelijk met een halve inval, zeker met het voorbeeld van Tsjechoslowakije (dat in de Russische krant Pravda gisteren als boekbespreking de kolommen binnenhaalde) op de achtergrond. Zo wordt het al iets begrijpelijker waarom de Polen de laatste tijd wat stiller gewor den zijn. De mededelingen die de NAVO de laatste week de lucht in zendt die nen inmiddels uitsluitend voor intern politiek gebruik in het Westen. Er zijn .mmers weinig aanwijzingen dat een eventuele inval in Polen zal worden gevolgd door meer dan verbaal geweld van de kant van het Westen. Mis schien is het echt waar, dat - zoals een Amerikaanse vertegenwoor diger bij de NAVO suggereerde - de defensie-begrotingen extra verhoogd zullen worden, maar het oppeppen van die begrotin gen staat vooral bij ministers van defensie toch altijd al hoog op de prioriteitenlijst. Tenslotte is er nog de vraag, of ook het Westen niet gebaat is bij een "stabiel" Polen, gezien de enor me schuld die het land in het Wes ten heeft, een schuld die wijst op een intensieve handel. Tsjecho slowakije is wat dat betreft mis schien een goed voorbeeld: er werd kort na de "normalisatie" al weer druk mee gehandeld. Veel wijst er op dat Polen niet alleen in het Oostblok geïsoleerd dreigt te raken, maar ook dat oprechte mo rele steun uit het Westen nogal schaars is. Pers In hoeverre lijkt de huidige situatie in Polen nu op de situatie in Tsje choslowakije zoals die tijdens de "Praagse Lente" heerste? In de eerste plaats is er wat de persvrij heid betreftal een belangrijk ver schil. In Tsjechoslowakije heer ste van maart 1968 tot de Russi sche inval in augustus van dat jaar vrijwel volledige persvrij heid. Er was eenvoudig geen cen- Ook de Polen hebben - als onder deel van de akkoorden die in au gustus in Gdansk met de regering werden gesloten - wijziging van de censuurwet geëist, en toege zegd gekregen. De effecten zullen echter aanzienlijk minder sensa tioneel zijn dan in Tsjechoslowa kije, waar de oplaag van kranten en krantjes in korte tijd een ex plosieve toename beleefde. In de akkoorden staat dat de censuur de "staats- en economische be langen van het land zal bescher men", en die formulering bete kent voorlopig dat de censor nog niet met vervroegd pensioen hoeft. Nieuw zal wel zijn dat tegen beslis singen van de censuur beroep zal kunnen worden aangetekend. Volgens G.P. van den Berg, weten- schappelijk hoofdmedewerker van het documentatiebureau voor Oost-Europees recht van de Leidse universiteit, is er nog een ander belangrijk verschil tussen Polen-nu en Tsjechoslowakije- toen. Steunde de sociale ontwike- ling in Tsjechoslowakije - vooral in het begin - op een voorhoede van intellectuelen, in Polen zijn het vooral de arbeiders die zich vanaf het begin geweerd hebben. De nadruk in de Poolse situatie ligt volgens hem dan ook veel meer op de sociaal-economische eisen van de nieuwe onafhanke lijke vakbond. De Poolse intellectuelen, waaron der hij bijvoorbeeld het Poolse comité voor de mensenrechten (KOR) rekent, zijn wel aktief, maar maken hun initatieven on dergeschikt aan de verlangens van de arbeiders. Van den Berg: Economie Net als in Tsjechoslowakije is de eerste stoot voor de vernieuwin gen gegeven door een crisis in de economie. In Polen en Tsjecho slowakije ging het daarbij om een crisis die zich al langere tijd deed voelen. "Onder Gierck (Poolse topman, HV) gingen vanaf 1970 de lonen nog enkele jaren om hoog, maar daarna werd de stij ging minder en in 1978 daalde het reecl besteedbaar inkomen voor het eerst", aldus Van den Berg. in Polen speelt zich nu op beschei dener schaal ook iets af dat in Tsjechoslowakije een zeer be langrijke rol speelde in de ver nieuwingplannen, die de pro gressieve partijleider Dubcek op stelde: hervormingen in de in dustrie. De Tsjechische industrie was naar Russich model veel te sterk gericht op de zware indus trie. Dubcek zegde toe dit te wijzi gen, en bovendien zouden veel meer beslissingen naar de bedrij ven worden verlegd. Dit was een van redenen waarom Dubcek als partijleider werd gekozen, omdat dit zware kritiek inhield op zijn centralistische voorganger No- votny. Uiteindelijk struikelde Dubcek omdat hij de hervormingen, al thans volgens de Russen, niet meer in de hand kon houden. Vol gens Van den Berg is er in het hele Oostblok, en zelfs in de Sow jet-Unie, eigenlijk wel overeen stemming over de noodzaak, dat meer beslissingsbevoegdheid moet worden verlegd naar de be drijven. "Maar in de praktijk komt het er zelden van", aldus Van den Berg. Ook in Polen heeft Kania meer "de centralisatie" toegezegd. Vooral belangrijk is zijn belofte (al vóór dat de akkoorden van Gdansk er door kwamen) dat de verhouding tussen lonen en produktivitcit - met andere woorden: hoe hard moet er gewerkt worden om recht te hebben op een loonsver hoging - vaker in de fabrieken zelf mag worden vastgesteld. Of Kama er in zal slagen met zijn programma meer "rust" in Polen te brengen dan Dubcek in Tsje- choslowakije lukte, daar wil Van den Berg alleen een heel voor zichtige uitspraak over doen. "Polen is op dit moment, kun je zeggen, rustig. De Russen zullen ingrijpen zodra het inderdaad een chaos wordt". Voorwendsel Eén overeenkomst met de toestand in Tsjechoslowakije in 1968 is in ieder geval heel duidelijk, op dit moment. Gelijktijdig onder neemt de pers in alle Oostblok landen de aanval op de toestand in Polen. Ditzelfde gebeurde voor de inval in Tsjechoslowakije. Ook de vele plotselinge "top-confe- rentie's" van het Warsehau-pact lijken op het eerste gezicht sterk op het drie- a viertal conferenties waarop Dubcek en de zijnen zich moesten verantwoorden, voordat de Sowjet-Unie tot een inval overging. Wat er op die conferen ties afgesproken wordt, dat blijft gissen. Dat de officiële communi ques betrouwbaar zouden zijn ("In een open sfeer bespraken de leiders van de socialistische lan den....") gelooft in het Westen haast niemand. Een van de leiders van de "Praagse Lente". Smrkovsky, heeft jaren na de inval nog eens een boekje open gedaan over de topconfe renties, waar de Tsjechoslowa- ken door Rusland ter verant woording werden geroepen. De Russen bleken een karikaturaal beeld op te hangen van de situatie in Tsjechoslowakije, net als de gelijkschakelde pers in Rusland en de andere Warschaupaet-lan- den dat op dat moment deed. de Smrkovsky te citeren "In de loop van de onderhandelingen kwamen voortdurend secretaris sen binnen, en zij brachten kame raad Brezjnjcv telkens weer nieu we inlichtingen over hetgeen bij ons een of ander dagblad of tijd schrift had geschreven of wie wat bij ons gezegd had Wij daar entegen. vooral Dubcek en ande ren. kwamen met feiten en infor maties. die onvergelijkelijk meer wezenlijk waren dan hun bijeen- raapsel van zogeheten inlichtin gen". Dat de Poolse leiders in een soort gelijke positie zitten is - nu ook het Russische persbureau Tass onlangs met "rampberichten" uit Polen begon te komen - waar schijnlijk. HENK VEGTER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9