Apparaten- fabriek te koop aangeboden Gastkolom Snel in buidel tasten voor Boerhaavezalen Wegwijs in Leiden Recht op gezonde lucht belangrijker dan recht op zotte verslaving Informatieavond over Polen in 't Parlement PAGINA 4 ST LEIDEN VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 LEIDEN - De voormalige Leidsche Apparaten Fabriek (LAF), nu onder de naam Gist Brocades Technical Pro ducts een dochteronderneming van het Delfstse Gist Bro cades, staat te koop. Het moederbedrijf wil de dochter kwijt aan een bij uitstek technisch bedrijf. Reden voor de voorgenomen afsto ting is de terugloop in de order portefeuille. die volgens de direc tie door de slechte economische situatie wordt veroorzaakt. Ook is - aldus de directie - de vernieu wing van het produktiepakket langzamer gegaan dan was voor zien. ondanks een versterking van het management. Opname in een groter technisch bedrijf zou volgens de directie Technical Products van de ondergang kun nen redden. De LAF was tot 1978 gevestigd aan de Os- en Paardenlaan in Leiden, Als onderdeel van een reorgani satie is het bedrijf verplaatst naar Zoeterwoude. In een modern ge bouw en met eigentijdse appara tuur werd daar de produktie voortgezet. Bij Technical Pro ducts zijn zo'n zestig mensen in dienst. De fabriek maakt appara ten voor de farmaceutische in dustrie. Het gaat met name om was-, vul- en sluitapparatuur. (nog) niet bang te zijn voor ont slag. "De werkgelegenheid is voor ons sociaal en ethisch gezien een belangrijk punt. Het is tegen woordig alleen de gewoonte om werknemers en vakbonden vroegtijdig van de plannen op de hoogte te stellen. En dat is nu ge beurd. Wij zijn zojuist begonnen om naar gegadigden voor de overname te zoeken. Daar zullen we relatief langdurig - zeker de eerste helft van 1981 - naar blij ven zoeken. Nee, het is niet de gewoonte van Gist Brocades om plotseling tot ontslagen over te gaan", aldus De Witte. Hij ontkende dat de orderporte feuille geheel leeg was. Dat er nog geen gegadigde gevonden is ligt volgens de directeur aan het feit dat de beslissing nog maar net ge vallen is. Volgens FNV-districtsbestuurder Ter Wisscha heeft de industrie bond in het verleden er juist alles aan gedaan om de apparatenfa- briek onder de vlag van Gist Bro cades te laten draaien. Of de ver koop hetzelfde betekent als ont slag op termijn durfde hij niet te zeggen. Een leerzaam middagje voor de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Restauratie echt noodzakelijk LEIDEN - Het was een leerzaam middagje voor de leden van de raadscommissie ruim^lijke or dening. Uitgenodigd doe. werk groep de Camp wandelden zij gis termiddag door de Boerhaaveza len. De conclusie van de excursie stond natuurlijk al van tevoren vast: de zalen zijn danig verkrot. De overheid moet snel en liefst diep in de buidel tasten. Aan de slepende geschiedenis - op- knapplannen dateren al van voor de Tweede Wereldoorlog - rond het voormalige medische com plex werd een tijdje geleden het zoveelste hoofdstuk toegevoegd. Ditmaal door voornoemde werk groep. Zij zorgde er, financieel gerugge- steund door de gemeente, voor dat er een éénmalige alarmkrant van de persen rolde, die de over heid er van moet overtuigen dat snel restaureren toch echt nood zakelijk is. Aan het uitbrengen van deze krant werd het gemeen telijke bezoek van gistermiddag gekoppeld. Ondanks het feit dat het rijk heeft laten dat de restauratie pas op z'n vroegst in '83 kan beginnen, wa ren toch niet alle bezoekers even somber gestemd over de toe komst van het beeldbepalende monument. Wethouder Waal zei zelfs dat er mis schien wel eerder kan worden be gonnen met de restauratie. Waal: "De rijksgebouwendienst heeft voor '83 geld uitgetrokken, maar als wij dat geld zo lang voor kun nen schieten kunnen we eerder beginnen. De architect heeft het plan in het derde kwartaal van '82 bestek klaar" "De tel kwijt" De directeur van het museum Boer- haave. Gogelein, denkt dat er door de toenemende druk op de overheid toch wel iets gaat ge beuren in de komende jaren- "Hoewel", zo relativeert hij zich zelf in één adem. "dat hebben we ook wel vaker gedacht. En steeds kwamen we weer bedrogen uit. Toen Van Doorn (toch een oud- Leidenaar) minister van CRM was dacht ik: nu gaat het gebeu ren. Maar, nee hoor. Ondertussen ben ik de tel van dit soort uitstap- jes wel kwijt". Langer dan '83 blijven dralen kan in elk geval ook voor Gogelein fa taal worden. 'Zijn' museum aan de Steenstraat, dat nu zoals zowat elk museum uit z'n voegen barst, moet in de toekomst tenslotte verhuizen naar de Boerhaaveza len. De tekeningen liggen klaar Pluspunt De toenemende druk op de over heid wordt ook door een verte genwoordiger van werkgroep de Camp als een pluspunt ervaren. 'Pas vorig jaar is de buurt zich echt met de Boerhaavezalen gaan bemoeien in de vorm van deze werkgroep", verklaart Kloeg. die lid is van de werkgroep. "En je ziet nu dat steeds meer mensen belangstelling krijgen voor het complex" "'Dat is maar goed ook, want het zou toch vreselijk zijn als over een tijdje de hele buurt is opgeknapt en de Boerhaavezalen zijn inge zakt. Stel je voor: een gebouw dat het gezicht van de hele buurt be paalt. Geen gezicht toch!" EHBO Dinsdag 16 december is er geen les bij de EHBO. Woensdag 17 december zal het Brandwon dencentrum uit Beverwijk een voorlichtingavond geven in "Ons Huis", Kosterpad 3 in Zoeterwoude. Dit alles gaat uit van de Katholieke Natio nale Bond voor EHBO. afde ling Leiden. Kerstvakantie In het clubhuis De Tamboerijn is er voor kinderen van vijf tot twaalf jaar vanaf maandag 22 december t/m zaterdag 30 december elke middag van twee tot vier uur wat te doen. Kerststukjes maken, Stuiver- tjeskermis, Film, Toneel spe lenOude jaarsdisco. Kosten één gulden. Milieu Iedereen die belangstelling heeft voor de ontstaansge schiedenis van het landschap planten en dieren en het be heer van hakhout is maandag 15 december welkom op het Zoölogisch laboratorium Kaiserstraat 63. Aanvang: 20.00 Volksdansen Zaterdag is er een volksdansin- stuif in het Leidse Vrijetijds centrum. Naast dans en mu ziek uit vele landen is er ook een platenstand. Alles zal worden gepresenteerd door Yvonne Knijnenburg. Vanaf acht uur is iedereen welkom, kosten slechts twee gulden vijftig. Zionisme Het genootschap Nederland-Is- rael organiseert weer lezin gen. Dinsdag 16 december houdt Dr. B. Bachra een voor dracht over "De betekenis van het Zionisme nu". Belangstel lenden worden om acht uur verwacht in de bovenzaal van de Leidse Synagoge (Leven daal 14). Postduiven Postduivenvereniging De Snel- vlieger houudt dit weekeinde in de zaal van speeltuinver eniging Oosterkwartier aan de Borneostraat haar jaar lijkse tentoonstelling. De zaal is zaterdag van vier uur af open en zondag van tien uur af- Geen feest Het feest dat vanavond in vrou- wensoos Femke aan de Apo- thekersdijk zou worden gege ven. gaat niet door. De orga nisatrices hopen dat volgend jaar goed te maken. Het feest diende ter afsluiting van de inmiddels opgeheven weekso- ciëteit voor vrouwen. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 1400-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voer mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in "t Spoortje. Bernhard- tel. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36. tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht Moeders voor Moe ders foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30—11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwyk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur. tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, SchuU tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 19-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- derjvaliden en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor- ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO door Laurens Beijen ex-raadslid PPR Afgelopen maandagavond kwam ik om kwart over negen de B. en W.-kamer van het stadhuis binnen. De commis sie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden had er zojuist vergaderd over de in stelling van een geheel of ge deeltelijk rookverbod tijdens raads- en commissievergade ringen. Het vertrek zag blauw van de rook en de atmosfeer was weer eens om te snijden. Dat is tekenend voor de manier waarop veel mensen over ro ken praten. De stemming wordt vaak een beetje lache rig De rokers die er wel van af willen steken er, nu het nog kannog maar eentje op en de rokers die er niet van af willen verzinnen zwakke smoezen. Zoals het CDA-raadslid Ham die, als ik de krant van dins dag mag geloven, opmerkte dat hij met roken zestig jaar is geworden. Dat zal best, hij is trouwens al een stuk ouder dan zestig, maar dat neemt natuurlijk niet weg dat rokers gemiddeld een paar jaar eer der doodgaan dan niet-ro- kers. Een andere opmerking van Ham: "Mijn buurman zegt het wel als hij er last van heeft." Dat heb ik inderdaad de af gelopen jaren wel eens ge daan als ik in een commissie vergadering naast Ham zat, maar ik heb nooit kunnen constateren dat het tot enige zelfbeperking bij hem leidde. Meestal ging ik daarom maar een stuk bij Ham vandaan zitten, maar dan liep ik weer het risico bij andere verslaaf den, zoals Marie-Anne Ko ning en Dick Tesselaar in de buurt te komen. Veel rokers willen niet geloven dat ze door te roken anderen echt kunnen hinderen. Als ik in een rokerige vergadering zit, krijg ik last van mijn neus en keel, en de volgende och tend word ik vaak nog misse lijk van de stank die in mijn kleren is gaan zitten. Tijdens de laatste begrotingsbehan deling in de gemeenteraad zat ik een tijdje op de ambtena- renbank. De rook kan daar minder goed weg dan in de rest van de raadszaalIk hield er een zware hoofdpijn aan over. En om nog even bij de Leidse raadszaal te blijven: het al lerergste is het op de publieke tribune. Bijna alle stank en rook uit de raadszaal komt daar terecht. Uit een oogpunt van welzijn en gezondheid is een bezoek aan de publieke tribune daarom sterk af te raden, zolang er nog geen al geheel rookverbod is inge steld. Als ik door een trein loop op zoek naar een lege zitplaats (die zijn er de laatste tijd niet meer zoveel) valt me altijd op hoe vies benauwd het in de niet- niet-roken-coupé's is. Meestal houd ik mijn adem maar even in. Maar de aanwezige rokers schijnen nergens last van te hebben. Dat ik niet de enige ben die er zo over denkt blijkt trouwens uit het feit dat de niet-roken-coupê's gemiddeld voller zijn, hoewel de Spoor wegen de laatste jaren de ruimte voor de niet-rokers al hebben uitgebreid. Zoals bekend is het verblijf in een rokerige ruimte niet al leen hinderlijk voor niet-ro kers, maar ook nog ongezond. Je kunt het wel even uitstellen, maar uiteindelijk zul je ook daar toch moeten ademhalen. En daarmee adem je tevens de koolmonoxide en de kanker verwekkende rook in die de roKem produceren, alleen in wat lagere concentraties dan zij zelf doen. Het WD-raadslid Elzenga wil het al dan niet roken tijdens vergaderingen overlaten aan de vrijheid en de verantwoor delijkheid van de bezoekers, zo lees ik in de krant. Een oud geluid. Al jarenlang wordt er een beroep op het verant woordelijkheidsgevoel van de betrokkenen gedaan. Maar ik ben bang dat dat gevoel niet zo sterk ontwikkeld is. En wat die vrijheid betreft: te recht wees René Eikerbout er op (lat de vrijheid van de ro ker de onvrijheid van de niet- roker met zich meebrengt. Die stelling is trouwens in zekere zin ook om te keren. Dat roept de vraag op of de vrijheid van de een om aan zijn kanker- stokje te zuigen evenveel waard is als de vrijheid van de ander om schone lucht in te ademen. Wie die vraag beves tigend beantwoordt, komt te recht bij het voorstel van het college: de eerste twee uur van een vergadering niet roken, daarna kan iedereen zijn gang gaan. Zo krijgen beide partijen hun zin. Ik ben het daar niet mee eens. Het recht op gezonde lucht is van een hogere orde dan het recht om toe te geven aan een zotte verslaving waar ieder een, die dat echt wil, van af kan komen en waarvan de gevolgen uitermate hinderlijk voor anderen zijn. Daarom vind ik dat de gemeenteraad binnenkort maar één besluit kan nemen: het roken tijdens vergaderingen wordt niet langer toegestaan. En dat moet dan uiteraard zowel voor de deelnemers aan de vergadering als voor alle an dere aanwezigen gelden. Terugdringen van het roken heeft overigens nog meer posi tieve gevolgen dan alleen het bevorderen van de gezond heid, het veraangenamen van het leefklimaat en uiteraard het beperken van brandge vaar. Ook het energiegebruik kan erdoor worden beperkt. Erg veel energie wordt er in Nederland noodgedwongen verspild door mechanische luchtverversing, niet alleen door het verbruik van de ven tilatoren, maar vooal door de grote hoeveelheden warme lucht die naar buiten worden gepompt. Als er niet gerookt wordt kan de mechanische luchtverversing in veel ge vallen achterwege blijven. Tot slot een aspect dat voorzover ik weet nog niet in de discussie aan de orde is geweest: het ro ken in andere situaties dan openbare vergaderingen. Dat er in het onderwijs niet ge rookt moet worden, noch door de onderwijzers/docenten, noch door de leerlingen /stu denten is duidelijk. Maar dat zou ook moeten gelden voor (andere) werksituaties bin nenshuis, zoals in kantoren en werkplaatsen, voorzover daar althans mensen bij zijn die last ondervinden van het roken van anderen. Het ge meentebestuur van Leiden zou, behalve aan de situatie tijdens vergaderingen, best ook daaraan eens aandacht mogen besteden. Niet alleen gemeenteambtena ren, maar iedereen die in z'n werksituatie last van rokers heeft zou moeten kunnen ver langen dat er een verhuizing plaats vindt waardoor hij ge vrijwaard wordt van rook. En als dat niet mogelijk is moeten de rokers daar maar de consequentie uit trekken. LEIDEN - De Leidse afdelingen van de PvdA, CPN, PSP, 1KB en de NVB organiseren op maandag 15 december een informatieavond over Polen. Na korte inleidingen van een forum bestaande uit Ger van den Berg (deskundige Oostcuropees recht), Sasza Malko (een Pool die contacten onderhoudt met de dissidentenbeweging KOR). Marcel van der Linden (verslaggever Klassenstrijd) en een redacteur van De Waarheid, zal er ruimte voor discussie zijn. De avond wordt gehouden in zaal 'l Parle ment, Nieuwe Rijn 52 in Leiden en begint om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4