Hoge stookkosten leiden tot zwart boek in Merenwijk STEEDS Inspraak over plan voor Schuttersveld tot maart Over woningbouwvereniging Huisartsen verwijzen vaak onjuist door Kantorenwoningen en hotel Leidse stadsrubriek VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 LEIDEN - De hulp en informatiedienst van de Socialisti sche Partij (S.P.) en een actiecomité bestaande uit bewo ners vinden dat de Protestants-Christelijke Woning bouwvereniging zich bepaald niet netjes opstelt tegen over haar huurders in de Merenwijk De huurcommissie is inmiddels al ingeschakeld. Maar om ook de gemeente Leiden op de hoogte te brengen van de moeilijkheden, hebben voornoemde organisaties een zwartboek in het klein over de P.C.W. samengesteld. "De ge meente Leiden moet de P.C.W. wijzen op haar plichten als ver huurder", is de achterliggende gedachte. Te hoge stookkosten, dat onder werp loopt als een rode draad door het zwartboek. Er zijn meer problemen volgens het actieco mité (slechte portiekverlichting, klachten met betrekking tot de lift, kapotte portiekramen, een solidaire huismeester die door de P.C.W. op non-actief werd gezet), maar het begon eind december '79 allemaal rond de stookkosten- Nieuwe hoogleraar LEIDEN - Huisartsen en dergelijke (eerstelijns-gezondheidszorg) verwijzen bij keel-, neus- en oorklachten door onvoldoende op leiding grote aantallen patiënten ten onrechte of onjuist naar de ziekenhuizen. "Dat is waarschijnlijk één van de belangrijkste factoren die de gezondheidszorg steeds duurder maken". Aldus prof. dr. J.J. Grote. Hij zei dit vanmiddag bij de aanvaarding van zijn ambt als gewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit op het vakgebied van de keel-, neus- en oorheelkunde. Prof. Grote: "De opleiding keel-, neus-, oorheelkunde voor de algemene arts is op dit moment onvoldoende". En. "Door onvol doende opleiding wordt nu een groot, aantal patiënten onterecht of onjuist verwezen". In zijn oratie, die in het Groot Auditorium van het Academiege bouw aan het Rapenburg werd uitgesproken, zei prof. Grote onder meer dat, "als door toegenomen kennis de opleiding tot algemeen keel-, neus- en oorarts niet meer mogelijk is in vier jaar, deze verlengd zou moeten worden". Prof. Grote: "Het is immers een kernvak in de eerstelijnsgezond heidszorg". Dertig procent van de patiënten heeft klachten over bovenste luchtwegafwijkingen. "Een verkeerd verwijzingspatroon is waarschijnlijk één van de belangrijkste factoren, die de gezondheidszorg steeds duurder maken. Uitbreiding van de opleiding in de keel-, neus-, oorheel kunde is daarom noodzakelijk voor een besparing in de gezond heidszorg, maar vooral voor een kwaliteitsverbetering van de behandeling van patiënten" rekeningen. Een aantal bewoners vond die te hoog en besloot in sa menwerking met de S.P tot actie over te gaan. Schimmel Uit een enquête bleek volgens de S.P. hoe droevig het was gesteld: veel bewoners hadden last van tocht, vocht, schimmel of bij voorbeeld koude radiatoren. De verontruste bewoner die naar de telefoon greep om de woning bouwvereniging om de hoogte te stellen werd meestal teleurge steld. meldt het zwartboek. "Op brieven wordt niet gereageerd. De telefoon van de P.C.W. is meestal aangesloten op een ant woordapparaat. De spreekuren functioneren ook niet daar men eenvoudigweg niet aan de beurt komt. Ook wil het wel eens ge beuren dat er op de ene avond in de maand dat de P.C.W. zitting heeft, er opeens een briefje hangt dat de avond niet doorgaat" Spaarzaam Het contact tussen de S.P.. het ac tiecomité en de woningbouwver eniging verliep, dat mag uit het voorgaande blijken, tot nu toe wat stroef. Of daar verandering in komt? S.P.lid, F. Vergeer-Mudde: "Wij zijn te allen tijde bereid om met de P.C.W. rond de tafel gaan zit ten. Het grote probleem is na tuurlijk dat de vereniging zich op z'n zachtst gezegd nogal onvrien delijk opstelt" Het definitieve ontslag van de huis meester is wat dat betreft een te ken aan de wand, meent F. Ver geer. "Deze week was de uit spraak: de man is ontslagen. Zo genaamd omdat hij z'n werk niet goed deed. Maar wij wisten wel beter. Die man deed z'n werk wel goed, maar hij stelde zich solidair op" Kinderziekten Dat de kans op een gesprek tussen beide partijen uiterst klein is steekt de voorzitter van woning bouwvereniging P.C.W., De Geus niet onder stoelen of banken. "Wij discussieren in principe niet met politieke partijen en zeker niet met de S.P.", stelt hij met na druk. t Flats van de Protestants-Christelijke Woningbouwvereniging in de Merenwijk: tal van klachten. "Discussies over het reilen en zei len van de woningbouwvereni ging moeten namelijk in de zoge naamde bewonersraad worden gevoerd", legt De Geus uit. "Die zijn daarvoor opgericht. Een raad lijdt misschien wel aan kinder ziektes, maar problemen over bij voorbeeld isolatie kunnen toch heel goed en normaal worden be handeld". Dat bewoners van 'zijn' flats zich tot een politieke partij hebben ge wend om hun ongenoegen aan de grote klok te hangen is volgens de voorzitter beslist geen teken aan de wand. "Welnee", zegt hij, "De bewoners hebben zich ook niet tot de S.P. gewend. Het is precies ander- Twee mannen bij stelen van auto betrapt LEIDEN - Twee 17-jarige Lei- denaars werden gisteravond omstreeks kwart voor twaalf op heterdaad door de politie betrapt toen zij bezig waren met het stelen van een auto in de Condorhorst (Merenwijk). Met behulp van een schroeve- draaier en een breekijzer had den beiden een portier open gebroken. Zij zijn meegeno men naar het bureau. In de loop van de dag zouden ze vol gens de politie weer worden vrijgelaten. Sjaal nekt Leidse bromfietster LEIDEN - Doordat haar sjaai fn het achterwiel van haar brom mer vastdraaide kwam een 18-jarige inwoonster van Lei den gistermorgen omstreeks acht uur op de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de Leiderdorp- se brug. ongelukkig te vallen. Met nek- en rugklachten moest zij voor onderzoek naar het AZL worden vervoerd. LEIDEN - Het plan van de stede- bouwkundige ir. Latta voor de bebouwing van het Schutters veld is de basis voor de ontwikke ling van het terrein. Tot 1 maart 1981 is er gelegenheid voor in spraak van de betrokkenen. Het plan van de Westduitse stede- bouwkundige Latta, die bena drukte dat het nog maar een schets is en geen definitief plan, gaat ervan uit dat de Oegstgees- terweg ongewijzigd blijft. Aan weerszijden van de weg zouden kantoren moeten komen, in hoogte aflopend vanaf het station naar de Willem de Zwijgerlaan en de (lage) bebouwing van de Mare- dijkbuurt. Bij de Valkbrug is de bouw van een hotel gedacht en verder is in de schets rekening gehouden met de bouw van omstreeks zeshonderd woningen, de vestiging van een PTT-kantoor en bedrijfjes die uit de binnenstad worden verplaatst. PSP-raadslid Ponsen vroeg gister avond tijdens de bespreking van de schets indecommissie voorde ruimtelijke ordening waarom geen rekening gehouden is met de mogelijkheid om de Oegst- geesterweg 'op te schuiven' in de richting van de spoorlijn. Op die manier zou volgens de PSP meer ruimte komen voor woning bouw. PPR-raadshd Van Oosten opperde het idee om de Oegstgeesterweg te versmallen. Op die manier zou 1.5 hectare land gewonnen wor den. Volgens Latta levert het ver leggen van de weg niet zo veel aan ruimtewinst op. Hij noemde het idee krampachtig en ook finan cieel niet aantrekkelijk. "Dit plan is zo logisch, dat we ons afvroe gen waarom we er niet meteen op gekomen zijn", aldus Latta. Wethouder Waal wees er in verband met een eventuele versmalling van de Oegstgeesterweg op dat de NZH heelt gevraagd om een aparte busbaan op dat traject. Volgens PvdA-wethouder Waal worden de mogelijkheden van het plan vooral begrensd door de financiën en de provinciale plan nen. "Het streekplan van de pro vincie gaat uit van kantoorbouw. Dat werkt beperkend. Als de pro vincie niet meewerkt, zeker op het gebied van lokatiesubsidie. dan kun je het wel vergeten al dus Waal. Wethouder Tesselaar voegde eraan toe: "De Oegstgeesterweg drukt financieel toch al op het Schut tersveld. Het verleggen van de weg heeft dan ook geen realiteits waarde". Ondersteuning De buurtvereniging Maredijk pleit te ervoor om technisch deskundi ge ondersteuning te krijgen. Al leen met de steun van onafhanke lijke deskundigen zou de buurt een behoorlijke inspraak kunnen hebben, zo redeneerde men. Waal wees dat van de hand. Volgens hem zou de stichting welzijn ver antwoordelijk zijn voor een der gelijke ondersteuning. Die stich ting zou dan ook maar geld moe ten reserveren om dergelijke des kundigen te kunnen 'inhuren', wanneer deze zich onder het per soneelsbestand van de stichting niet bevonden. Een vertegen woordiger van de stichting liet weten dat dit financieel beslist onmogelijk is. Wethouder Tesselaar was van me ning dat de buurtbewoners een heleboel deskundigheid van ambtelijke zijde zouden kunnen krijgen. Vooral op het gebied van de financiële mogelijkheden "Hoe je zo'n exploitatieopzet maakt, dat heb ik ook maar ge leerd van mijn ambtenaren," zo gaf de wethouder eerlijk toe. 't Wijfs Hooft Het smalle pand aan de Nieuw- straat 49 heeft in de 330 jaar van zijn bestaan al heel wat praatjes en roddels overleefd. Het.pand heet 't Wijfs Hooft of ook wel Man's Hand Boven. Eigenaar A. Eradus van de ver- huisfirma heeft 2ijn eigen ver haal. Eradus: "Een zekere me neer heeft dat pand in 1650 la ten bouwen voor zijn vrouw. Boven de onderpui liet hij de beeltenis van zijn vrouw aan brengen. De vrouw vond het pand echter een pijpenla, veel te smal. De man heeft de vrouw haar zin gegeven en er een verdieping bovenop laten zetten om meer ruimte te heb ben. Maar op de bovenste ver dieping liet hij zijn hand af drukken. "Man's-Hand Bo ven; met andere woorden: vrouw, ik doe je zin maar ei genlijk heb je toch niks te ver- - tellen". Er doen veel meer verhalen over het pand de ronde. Vol gens de dichter J. Le Francq van Berkkey (geboren in 1729) vond de man het pand aan de huidige Nieuwstraat te smal. Hij wilde het huis er naast kopen en laten slopen om meer ruimte te krijgen. Zijn vrouw, de bazin in huis. weigerde. Zij liet haar triomf in steen uithouwen. De man - ook niet gek - vroeg de vrouw of hij er nog een verdieping bovenop mocht bouwen. Hij liet zijn hand erin houwen. Als de "vrouw wilde vitten" dan wees de man naar de hand en sprak: "Zwijg wijfs- hool'd. Man's hand boven". Volgens Le Francq werd de vrouw door 's mans gedrag in de loop der tijd "zachtei in haar kuren" en leefde het echtpaar nog lang en geluk kig. De dochter van Le Francq woonde aan de Nieuwe Rijn. zo'n beetje aan de voorkant van het huidige pand Nieuw straat 49. Dat zou zijn belang stelling voor het pand kunnen verklaren. Nog een ander verhaal; ditmaal van W. de Roos die zijn legen de in de jaren twintig van een oude Leidenaar hoorde. Vol gens De Roos handelde het in 1650 allemaal om een ijdele .■tv"'; «r. mnt niTm nin ««k - r- ii n .„Iin door René van der Velden Jaap Visser Gezeik Het pand aan de Nieuwstraut dat zowel 't Wijfs Hooft als Man's Hand Boven wordt genoemd. vrouw van een Leidse poor ter. In haar ijdelheid liet zij haar beeltenis op het huis aanbrengen. In de stad wer den veel grapjes gemaakt over het wijfshoofd waaruit duidelijk bleek dat de vrouw de scepter in huis zwaaide. De man durfde zich volgens De Roos niet meer in de herberg te vertonen. Hij nam wraak en liet de hand aanbrengen om duidelijk te maken dat hij geen pantoffelheld was maar de heer des huizes. Ook volgens de Volkskrant van 1 september 1956 ging het destijds om een zeer rijke vrouw die haar echtgenoot onder de duim had. Zij betaal de de bouw van het pand en liet haar man via haar beelte- De bewoners van Groenoora zijn het spuugzat. Vooral de parkeeroverlast in hun wijk en het urineren tegen hun deuren en in de portieken. Telkens Groenoordhallen een groot scheeps evenement wordt gehouden is het volgens hen raak. Kris kras in de wijk ge parkeerde auto's en een hele boel overlast. Het concert van de popgroep Queen was voor Groenourd de druppel die de emmer deed overlopen De hele wijk zat op die donder dagavond de 27ste november potdicht met vreemde auto's. Tot overmaat van ramp ge bruikte menig concertganger op die bewuste avond de Groenoord-portieken als openbaar toilet. de nis op het pand voelen wie de baas was. Toen het huis bijna klaar was spande de man sa men met de architect: hij liet de hand aanbrengen ten te ken dat hij in feite het huis bestuurde. Volgens de Volks krant had de vrouw toch het laatste woord: het huis staat nog bekend als 't Wiifs Hoofd. Het onderzoek van gemeente archivaris mr. R. van Royen. 27 jaar geleden, naar de her komst van de beelden lijkt ons echter het meest aanne melijk. Zijn verhaal veegt de vloer aan met alle boven staande verhaaltjes. Volgens Van Royen bouwden de bak ker Jan Bakkerszoon van Lent en zijn vrouw Jannetje de Roy in 1650 het pand aan de huidige Nieuwstraat. Zij woonden al aan de Nieuwe Rijn en moesten toentertijd ook de achterkant bebouwen. Het vrouwenbeeld lijkt Van Royen "een hulde van een ge lukkig echtgenoot aan zijn vrouw met wie hij in grote harmonie leefde en een hulde aan de jonge moeder van zijn kleine kinderen". Van Royen ziet het aanbrengen van de topgevelsteen met Man s Hand als appi vondst van de bakker om zijn vrouw duidelijk te maken dat uiteindelijk het gezag van de d zijn de parkeeroverlast en het i man in het huishouden zege viert". Van Royen veronderstelt dat de jonge Jannetje de Roy beslist geen tijd heelt gehad voor kil terij. "Naar de zeden van de tijd stapte zij in het ene na het andere kraambed". Jan Bak kerszoon van Lent ging op 31 maart 1646 in ondertrouw met Jannetje de Roy. In '47 werd dochter "Engeltje" in de Hooglandse Kerk gedoopt, een jaar later volgde Maria en nog een jaar later Susanna. Van Lent kocht in 1649 het voorpand aan de Nieuwe Rijn van bakker Van Toll. Archivaris Van Royen ver moedt dat bakker Van Lent al in het voorjaar van 1651 stierf. Dus lang en gelukkig heeft het echtpaar niet geleefdJan- neke de Roy verkocht haar Leidse bezittingen in 1651. Zij hertrouwde in december 1051 De belangstelling voor de beel den op de gevel blijft: ook na 330 jaar. A. Eradus die het pand ongeveer tien jaar in be zit heeft, heeft Man's Hand zes jaar geleden zwart laten verven. Eradus; "We waren toentertijd toch aan het schil deren. De mensen vroegen me of ik de hand niet duidelij ker kon laten uitkomen" Een kwade brief van het buurt comité aan de gemeente politie was het gevolg. Of nu eindelijk maatregelen ge nomen kunnen worden? Voor vanavond, wanneer de Groenoordhallen volstromen met Tele-bingo-fanaten, vreest de buurt weer het erg- Volgens hoofd-inspecteur La Rivière van de Leidse politie is de parkeeroverlast in Groenoord inderdaad nij pend. De nauwe toegang tot het parkeerterrein van de Groenoordhallen kan een gi gantische stroom van auto's "Gevolg: de automobilisten kruipen uit de file en zoeken een plaatsje inde wijk", aldus La Rivière, die meldt dat hij op korte termijn met de Groenoordhul-directie tot bindende afspraken hoopt te komen. Hal-directeur Andre de Jong hoopt op een extra ingang aan de kant van de Gooimeerlaan. Maar dat be tekent dat er een stukje groen moet worden opgeofferd. "Zoiets is een politiek heet hangijzer dus dat kan nog wel •n duren", beseft De Jong. elk rd is het geval zat. In toenemende i ti- wordt er aan gedacht on wijk in geval van nood mei gen auto's af te zetten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3