Inspraak troef bij nieuw Bijdorp-plan Warmond moet in financieel opzicht een stapje terug Warmond gaat kosten na van schooldienst ï-eidse agenda rn Nog belangstellenden gezocht Weinig interesse voor rioolheffing-discussie WARMOND - In ovVleg met de scholen zal het Warmondse colle ge een onderzoek gaan instellen naar de financiële mogelijkheden om nog in 1981 toe te treden totde Schoolbegeleidingsdienst. De raad ging gisteren bijna eensge zind akkoord rnet dit onderzoek (er was één onthouding), maar wil wel dat de resultaten in februari worden meegedeeld. Zodat de toetreding tot de dienst, die door alle raadsfracties hoogst belang rijk wordt gevonden, niet onno dig lang wordt vertraagd. Plaatsvervangend-burgemeester Van Schagen zei gisteravond tij dens de vergadering over de be groting van 1981 dat er aan het toetreden tot de Schoolbegelei dingsdienst (SBD) verschillende aspecten zitten. Hij bedoelde on der meer het feit dat de bijdrage aan de SBD, die nu nog 17.000 gulden zou moeten zijn, de jaren daarna zeker hoger zal worden. Verder wordt de bijdrage per leerling waarschijnlijk hoger dan begroot. Van Schagen zei dat hierover zou worden gepraat met de scholen. Ook wilde hij de sug gesties die door de raadsfracties waren gedaan over het scheppen van financiële ruimte voor de SBD onderzoeken. Logopedische dienst Alle partijen hadden bezwaar tegen het opheffen van de logopedische dienst om zodoende meer geld te krijgen voor de SBD. Het college besloot gisteren dan ook de logo pedische dienst te handhaven. Wel wilde Van Schagen andere bezuinigingen doorvoeren. "De vierduizend gulden die kunnen worden verkregen door het af bouwen van de subsidie aan de kruisvereniging nemen wij graag over. Wij voelen er niets voor om, zoals de VVD dat wil. de voorlich ting aan de Warmondse bevol king te verminderen en dus op dit punt vijfduizend gulden te bespa ren. Ook willen wij de subsidie van een project in de derde we reld niet intrekken." De VVD had gevraagd om het intrekken van deze subsidie, omdat zij vond dat de SBD zo belangrijk was dat er maar hier en daar een veer moest worden gelaten. Ook het voorstel van de VVD om vijfduizend gul den van de winstuitkering van het energiebedrijf Rijnland te ge bruiken voor de SBD werd niet door het college overgenomen. Deze vijfduizend gulden werden later wel van de post onvoorziene uitgaven gehaald, doordat het college een PW-voorstel over nam om deze gelden te reserve ren voor energiebesparende maatregelen. Van Schagen wilde een PW-voor stel om het bijna altijd positieve saldo van de plaatsingskosten (kosten die onder meer worden gemaakt voor het aantrekken van nieuw personeel) te gebruiken voor de SBD ook gaan onderzoe ken. Slingerland zei hierover-. "Het blijkt dat de personeelskos ten die tijdelijk wegvallen, wan neer iemand uit dienst gaat vaak meer opleveren dan de kosten die worden gemaakt voor het zoeken naar iemand anders voor de func tie. Dit komt doordat er meestal een gat valt tussen het vertrek van iemand en het opvullen van de vrije plaats. Daarom wil ik het college vragen om de plaatsings kosten onder te brengen bij de personeelskosten." LEIDERDORP - "Deze regering werkt het in de hand, dat gemeenten hun belastingen zo sterk moeten verhogen. In Den Haag hanteert men het principe, dat de gemeenten er maar flink aan moeten trekken. Hun mogelijkheden om extra inkomsten binnen te halen zijn groter dan ze denken". Dit is één van de argumenten die de PvdA-wethouder van financiën Bezemer gisteravond tijdens het politiek café in Sjelter naar voren bracht om de invoering van de rioolheffing in Leiderdorp te rechtvaardigen. Hij discussieerde over dit onderwerp met het VVD- raadslid Scheffer, wiens partij zich tijdens'de begrotingsbehandeling tegen de invoering van deze belastingvorm keerde. Volgens Scheffer is het rioolrecht er door het college "doorgedrukt". In de vergaderingen van de diverse raadscommissies is door de wethouders zorgvuldig en uiterst consequent elke discussie over politieke redevoe ringen tot invoering vermeden Men heeft daar alleen mogen praten over de technische en financiële kanten van de heffing. Volgens Scheffer was de noodzaak tot invoering niet aanwezig. Op zijn beurt verweet Bezemer de WD geen pogingen in het werk te hebben gesteld om alternatieven voor de nieuwe heffing aan te dragen en geen compromis met andere partijen te hebben gesloten om de pij te vergulden. Opmerkelijk was, dat er voor de discussie die in Leiderdorp zoveel stof deed opwaaien, nauwelijks belangstelling van de bevolking was. De weinige aanwezigen hadden vooral moeite met het feit, dat iedere inwo ner, ongeacht inkomen of waterverbruik, een gelijk bedrag van 60 gul den per jaar zal moeten gaan neertellen. Volgens wethouder Bezemer zal er echter in 1982 een andere vorm van heffing komen. Het te betalen bedrag zal dan worden gekoppeld aan het waterverbruik. Daardoor zal aan een deel van de bezwaren worden tegemoet gekomen. VOORSCHOTEN - De toekomstige bewoners zelf zoveel mogelijk de indeling van hun huis laten bepalen. Dat is de filosofie achter het nieuwe bouwplan voor -in elk geval- achttien huizen in plan Bijdorp, tegenover de Fabritius- laan in Voorschoten. Nadat een al bestaand plan voor de bouw van huizen op dat stuk grond een halfjaar geleden bleef steken is er nu een nieuw ontwor pen. En mede omdat de toekom stige bewoners zelf meedenken en meepraten over het plan wor den de bouwkosten zoveel moge lijk gedrukt. Daardoor wordt voorkomen dat het plan, evenals het eerste, niet kan worden ver- wezelijkt omdat de kosten ervan alsmaar stijgen. De tekeningen van de achttien ge schakelde vier- vijfkamerwo ningen met garage, in prijs ruw weg variërend van 265.000 tot 315.000 gulden, zijn deze week bij de gemeente Voorschoten inge diend. Samen met de Bodegraaf- se architect Ben Kraan en een twaalftal belangstellenden is de gemeente initiatiefnemer van het plan. dat 5600 vierkante meter omvat. Dat die tekeningen er al liggen betekent niet dat indivi duele woonwensen niet meer kunnen worden ingewilligd. Op voorwaarde dat die individuele i niet ten koste gaan van De huidige geïnteresseerden, een twaalftal echtparen, hebben zich al wel met de tekeningen ver enigd zoals deze in samenspel met hen zijn ontstaan. Zo werd door hun bemoeienissen de woonruimte vergroot en ont stond aan de hand van hun wen sen de mogelijkheid de keuken te 'verzetten'. Architect Kraan over het inspraak-plan: "Eén van de uitgangspunten is dat het betaal baar moet zijn. Dat de bewoners voor hun geld zoveel mogelijk woning krijgen. Daarnaast moe ten de woningen flexibel zijn, als het ware meegroeien met hun ge bruikers. De opbouw is dan ook zó dat meteen of pas later, kamers en zelfs een hele etage kunnen worden aangebouwd. Het voor deel van dat aanbouw-principe is dat je al meteen riant kunt wo nen, en later, als het financieel gunstiger is, het huis kunt vergro ten." De bouw moet in principe maart 1981 van start gaan. Of in die maand ook daadwerkelijk de eer ste paal de grond in kan hangt van de belangstelling voor de wo ningen af. De belangstellenden bezoeken de inspraak-bijeen komsten nog vrijblijvend; een vereniging van eigenaren zit nog in de pen. De omgekeerde we reld: eerst een ontwerp maken, daarna - misschien - pas een op dracht? Kraan: "Tja, je moet ook als architect inspelen op de terug lopende woningmarkt. Je kunt wel afwachten tot die is hersteld, maar je kunt óók anticiperen. Na tuurlijk zou ik dit niet kunnen doen, vrijblijvend tekeningen maken en ze weer veranderen op aanwijzing van de belangstellen den, als ik elders geen vaste op drachten had. Het is ook een beetje idealisme. Het moet toch mogelijk zijn mensen ook in deze situatie aan een goed huis te hel pen - door economischer te bou wen. Mijn taak is om te zoeken naar goedkopere bouwmateria len, die kwalitatief net zo goed zijn als de duurdere. Als alles meezit is op het stuk grond naast achttien woningen nog ruimte voor twaalf premiewonin gen, vier vrije sectorwoningen óf acht premie- plus twee vrije sec torwoningen. Hoe dit stuk grond wordt ingevuld hangt af van het soort vraag en van de grondkos- ten. Plantsoenen diensten bijgeschoold WASSEN AAR/LEIDSCHEN- DAM/VOORSCHOTEN - De Plantsoenendiensten van Wassenaar, Leidschendam, en Voorschoten hebben deze week een "bijscholingscur sus" in het verzorgen van gro te bomen gevolgd. Tijdens de cursus, die onder leiding van de Heidemij stond, deden boomspecialisten uit de doe ken hoe met veelal eenvoudi ge maatregelen kan worden voorkomen dat schade aan bomen ontstaat. De cursus is een bevestiging van de grote belangstelling die de bomen de laatste tijd genieten. Niet alleen is er meer aandacht voor, ook wordt er vaker geld beschik baar gesteld om beter onder houd te kunnen plegen. De Heidemij vindt het daarom belangrijk dat er ook genoeg kénnis aanwezig is onder de mensen die de bomen moeten verzorgen. Bekend moet zijn aan welke voorwaarden een groeiplaats moet voldoen, hoe ziekten kunnen worden herkend, en hoe die te behan delen zijn. Inbraak in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - In de Klaver weidestraat in Zoeterwoude is in de nacht van woensdag op don derdag in vier huizen ingebro ken. In totaal.werden een bedrag van zevenhonderd gulden gesto len en een aantal schilderijen waarvan de waarde nog niet pre cies bekend is. De daders kwamen met een valse sleutel binnen. PW WARMOND - Het VVD-voorstel tijdens de algemene be schouwingen over de begroting van 1981 om tot een com missie te komen die alle gemeenteuitgaven en -inkom sten kritisch bekijkt vond gisteravond weerklank in de raad. PW-fractievoorzittcr Slingerland zei dat een dergelijke commissie nuttig zou kunnen zijn, maar dat hij dacht dat deze zaken best bin nen de commissie financiën zou den kunnen worden bekeken. De meeste raadsleden waren het hierover eens en er werd besloten dat nog zou worden bekeken hoe dit moest worden aangepakt. Er werd gedacht aan het per verga dering van de financiële commis sie doornemen van enkele begro tingsposten. Postduiven (1) Postduivenvereniging 'De Rijnklievers*t uit Leiderdorp houdt dit weekeinde een tentoon stelling in de kantine van de Touwfabriek aan de Zijldijk. De tentoonstelling gaat zaterdag avond om zeven uur open en is zondag van tien tot zes uur te Postduiven (2) De Voorschotense postdui eniging "De Zwaluw" houdt dit weekeinde een tentoonstelling in het clublokaal. Openingstijden zaterdag van twee tot acht uur en zondag van twaalf tot vijf uur. is het verder met de VVD eens dat het bestaande voorzie ningenniveau niet kon worden behouden, omdat dit te duur zou worden voor de gemeente. Vol gens Slingerland is de lijst van minder belangrijke zaken waar om de VVD heeft gevraagd een goede zaak. "Het lijkt mij het bes te wanneer alle fracties zich over een paar maanden uitspreken over wat zij als belangrijkste voorziening zien en wat niet. De discussie over wat belangrijk is en wat niet zou dan in de raad op politiek niveau moeten worden uitgesproken." Koudenhoorn Het eiland Koudenhoorn wordt dit jaar nog niet echt toegankelijk voor de Warmondse burgers, maar misschien wordt het toch mogelijk om er een kijkje te ne men. De VVD wilde Kouden hoorn al voor de zomer van 1981 ontsluiten desnoods met een pontje of een klein ander bootje, maar PW zag meer in een soort georganiseerde excursies naar het eiland om het landschap te beschermen. Dit alles-nu de bouw van een voetgangers- en fietsersbrug over de Leede door allerlei bezwaarschriften nog wel op zich zal laten wachten. CDA- er Heijl zei te verwachten dat de bezwaren, die voornamelijk af komstig zijn van watersporters die de doorvaart door de Leede belemmerd zien, nu voor een groot deel zijn opgeheven. Hij dacht hierbij aan de werkzaam heden aan de Grote Sloot en in de toekomst Het Zomergat. Het college zei een initiatief uit de bevolking om bij voorbeeld via een wandeltocht in georgani seerd verband het eiland te be zoeken altijd te zullen ondersteu nen. Hierbij gebruik maken van 'een pont met kettingen leek Van Schagen te gevaarlijk. Jan Steen Opnieuw heeft de raad van War mond gisteren besloten geen sub sidie te verlenen aan de Bond te gen het Vloeken. Met een krappe meerderheid van zes tegen vijf stemmen zag PW haar voorstel in deze richting gehonoreerd. Al leen het CDA stemde tegen. Het Jan Steencomplex dat geres taureerd wordt zal misschien ge deeltelijk kunnen worden ver huurd. PW had gevraagd wat er met de plannen hiervoor was ge beurd en het college antwoordde dat het verhuren van twee woon eenheden van het complex aan vankelijk te duur was gebleken, maar dat er nu misschien toch mogelijkheden voor waren. Van Schagen zegde toe hierop later te rug te komen. Op vragen van de VVD-er Bonjer antwoordde Van Schagen dat er een model rampenplan bestaat op provinciaal niveau en dat er binnenkort een oefening zou ko men. Bonjer had dit gevraagd naar aanleiding van het recente treinongeluk op de grens van Lei den en Warmond. De fractie van PW wilde de herin richting van het to^gangspad naar Overbosch voorlopig achter aan op de lijst van Openbare Werken zetten en daar voor in de plaats beginnen aan plannen voor een fietspad bij de tol. "We moeten toch ergens beginnen en het fietspad is steeds weggeval len bij openbare werken. Nu moet er eens wat gedaan worden. Gelukkig bestaan er gunstige subsidieregelingen voor fietspa den," aldus Slingerland. Van Schagen zei dat het met de druk bezette dienst openbare werken zou worden doorgenomen. Over het fietspad langs huize Gerto zei Van Schagen in antwoord op vragen van CDA-er Van Leeu wen dat de onderhandelingen over de benodigde grond in het slop waren geraakt. "Wij zullen opnieuw proberen om langs min nelijke weg aan de gronden te ko men." Bonjer had nog gezegd dat hij bij de aanleg van een fietspad de bomen in de buurt van Gerto graag zou sparen. Volgens Van Schagen was dit onmogelijk, om dat er naast het fietspad ook nog een voetpad is gepland. VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 VRIJDAG I.elden - Lesbiese Vrouwen Leiden - Ce- ciliastraat 18. filmavond 'Monsieur Ha- warden', 20.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, optreden van de S alsaband Los Mismos, 21 uur. Wandelsportvereniging Zuid-West - Kantine V.T.L. Voorschoterweg, bingo avond, 20 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, Krite 'Fryslan' Sinterklaas-avond. 18 uur pan- nekoek-eten daarna om 20 uur een ge zellige avond met sjoelen, knikker-spel, draaiend rad enz. Kantine Adler - Rooseveltstraat, Aktief organiseert een grote klaverjas- en sjoel avond, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, ook zaterdag, documentaire Best Boy van de Amerikaan Ira Wohl, 20 en 22.15 Postduivenvereniging De Zwaluw - clublokaal Voorschoten, zat van 14 tot 20 uur en zond van 12 tot 17 uur tentoon stelling. Micro-theater Imperium - Oude Vest 33e, 'Hij heette Ted', vrijd en zat om 20.30 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum open soos, 22 uur, el. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 122847 b.g.g. 124295. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, film 'Vier stappen in de Wolken'-Blaset- ti. 23 uur. ZATERDAG Lelden - Leids Vrijetijdscentrum, Bree straat 66, instuif volksdansen, 20 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, De cember Bal van De Hutspotten, uitslui- tend toegankelijke voor leden en hun in- troducees, 20 uur. Gebouw Oosterkwartier - Borneostraat, tentoonstelling De Snelvlieger, 16 uur 1 10 L Sanders - Levendaal'hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30 tot 17 uur. NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Leiderdorp - kantine Touwfabriek Zijl- dijk, 'téntoonstelling postduivenvereni ging De Rhijnklievers, 19 uur. Ook zon 10 uur. Voorschoten - Lindehoeve, toneelstuk 'Jan Rap en zijn maat', 20.45 uur. Warmond - Oude Raadhuis, opening ex positie Ikonen, 16 uur. Oegstgeest - Kerstconcert Lottimay jeugdconcert, gebouw Taberna Juliana- ZONDAG Leiden - Middelweg 19c - kindervoorstel ling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Haarlem merstraat 73b, open vergadering Werk lozen Belangen Vereniging, maand van 10 tot 12 uur. MAANDAG Leiden - Parlement, Nieuwe Rijn 52, in formatie-avond Polen, 20 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17 film Peter Ustinov, 20 en 22.15 uur. Aula Huize Groenhoven - Witte Rozen straat, wijkvergadering, 20 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za terdag: H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089; zondag: S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: zater dag: A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522; zondag: E.K. Fogelberg, de Sit- terlaan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartie, Zuid west: zaterdag: F. Lahr, Zoeterwoudse- singel 11, tel. 120347; zondag: E.H. Nieu- wenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, v. LeeuWen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg en Verhage: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834; spreekuur van 11 tot 11.30 uur in het Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - P. van 't Woud, L. Midden dorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreek uur van 12.30 tot 13 uur. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten - vrijd. van 23 tot zat 23 uur: B. Schotanus, Veurseweg 20, tel. 2356; zat 23 tot zond 23 uur: Mevr. S. Platteel- de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht-, en Zondags dienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijd 12 tot 19 dec door: Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Linnaeus Apotheek, Kempe- naerstraat lb, Oegstgeest, tel. 153274. ten noorden van de Rijn 134604, tel. t zuiden van de Rijn 121753. Leidcrdorp/Zoeterwoudc Rd. - gezond- restauratie misschiun de twee kleinste wooneenheden zullen worden 14 t 15 i Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborgstraat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel. 146686. 1 B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Voorschoten - J. Frencken. J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. leidsch £l dagblad Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Nabezorglng van 10.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-16.00 incassokosten 149.55 përp post f 71,90 Jaarabonnement f 186,70 per post I 276,10 Losse nummers f 0.65. Adjunct-hoofdredacteur R D. Paauw Aio redactiechef: A van Leeuwen Ptv Alq redactiechef: J. M. J. Post Rubnekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunsl) S J de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel Londen. Panjs. Washington. Cairo, Ch Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorschoten J. Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2