EG verbiedt hormone n in vlees Aardgastarieven onbruikbaarvoorinkomenspolitiek |kort zakelijk Maatregel op 1 januari van kracht Grote steden tegen "uitkerin gsf abriek Nederlanders somber VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 25 Onderzoek gasbedrijven wijst uit: Hypotheekrente De Algemene Bank Nederland gaat haar hypotheektarieven vrijdag met een kwart verhogen als ge volg van de recente rentestijging op de kapitaalmarkt, zo heeft de bank bekendgemaakt. De rente voor hypotheken voor vijf jaar vast met gemeentegarantie gaat van 11 procent naar 11,25 procent en die zonder gemeente garantie van 11,25 procent naar 11,5 procent. De rente voor hypo theken voor één jaar vast met en zonder gemeentegarantie wordt 11 procent en dit was 10,75 pro cent. Dollar Op de Amsterdamse wisselmarkt is de dollar gisteren opnieuw duur der geworden. De Amerikaanse munt sloot op 2,1940 gulden te gen f2.1675, het slot van woens dag. Bij de officiële fixing om half twee kwam zelfs een prijs van f2,2025 voor de dollar op het bord. In de ochtenduren werd gehandeld op f2,1860. De vaste stemming van de dollar is een ge volg van de hoge rente in Ameri ka. Vangverbod De Noorse regering heeft besloten vissers uit de EG-landen te weren uit de Noorse zone van de Noord zee. Oslo beschuldigt deze vissers van roofbouw. De Noorse autori teiten zeggen deze maatregel, die onmiddellijk in werking is getre den, te hebben genomen op basis van officiële vangststatistieken van de EG-landen. Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen heb ben bij Triumph-Adler AG in Neurenberg 350 computersyste men voor de verkoop van spoor kaartjes besteld ter waarde van vijftien miljoen mark, aldus een bekendmaking van de Westduit- se fabrikant van kantoormachi nes en apparatuur voor informa tieverwerking. De computersystemen moeten de nu in Nederland in gebruik zijnde verouderde kaartjesautomaten vervangen. De nieuwe appara tuur kan in de toekomst ook wor den gebruikt voor het reserveren van plaatsen. Transport Wegens ontduiking van de cao moeten twee transportbedrijven - Meenks in Rijssen en Koolwijk in Polsbroek -.tijdelijk hun be drijf stilleggen. Vanaf 16 decem ber heeft Meenks (vijf chauf feurs) een "rijverbod" van 20 da gen en de 14 chauffeurs van Koolwijk mogen tien dagen lang niet uitrijden, zo melden de ver- voersbonden FNV. LEIDEN - Groenteveiling: aardappelen 26-28, andijvie 155-280, boerenkool 79-99, prei 40-80, spruiten A 83-86, spruiten B 110-117. spruiten C 39, sprui ten D 39-58. uien 31-4. witlof 185-335, knolselderij 45-80, sla 36-53, peterselie 17-23, selderij 28-74. APELDOORN (ANP) - De steeds stijgende gasprij- zen drukken het zwaarst op de lagere inkomens. Zelfs bij een volledige prijscompensatie worden de tariefsverhogingen voor driekwart van de Ne derlandse huishoudens onvoldoende gecompen seerd. De tariefstelling van het aardgas is met andere woorden geen reeël instrument bij het v inkomensbeleid. Tot die conclusie komt de Vereni ging van Exploitanten van gasbe- _r drijven in Nederland (Vegin) na Verschillen een onderzoek naar de relatie tus sen het gasgebruik door gezinnen en het inkomen. Uit dit onderzoek blijkt namelijk, dat er tot een bruto inkomen van 50 mille per jaar (80 procent van de gezinshuishoudingen) nauwe lijks verband bestaat tussen de hoogte van het inkomen en de omvang van het gasgebruik. Dat verbruik hangt veel meer af van omstandigheden als het hebben van centrale verwarming, de wo ningsituatie, de grootte van de woning of zelfs de geografische situatie. Het gemiddelde gasge bruik in de drie noordelijke pro bijvoorbeeld drie keer hoog als in de drie grote steden het westen van het land. De Vegin ontdekte dus, dat er grote verschillen bestaan in de mate van gasgebruik. Die verschillen lopen echter door alle inkomens groepen heen en variëren van een gemiddeld gebruik van nog geen 1.350 kubieke meter aardgas per jaar per gezin, tot ruim 4.300 ku bieke meter gas per jaar. Alleen de twintig procent gezinnen met een inkomen hoger dan 50.000 gulden gebruiken meer gas. Eén van de oorzaken daarvan is, dat in de huizen van deze ge zinnen veel meer centrale ver warming voorkomt dan bij de la gere inkomensgroepen. De Vegin verwacht overigens op basis van de onderzoeksgege vens, dat de centrale verwarming als moderne vorm van woning- verwarming zal blijven toene men. Ook het aardgasverbruik zal daardoor de komende jaren duidelijk blijven stijgen, terwijl de verschillen in het aardgasge bruik tussen de gezinnen daar door zullen dalen. De drie noordelijke provincies ge bruiken veel aardgas: gemiddeld 3.200 kubieke meter per jaar per huishouden. In de drie grote ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is dat gemiddeld 1.550 kubieke meter per jaar. In de noordelijke provincies staan echter veel vrijstaande woningen zonder centrale verwarming, zo luidt de verklaring van de Vegin. Andere provincies met een rela tief hoog gasgebruik per gezin zijn Overijssel, Gelderland. Noord-Brabant en Limburg. Prijsverhoging Het Vegin-onderzoek. uitgevoerd door het Amsterdamse onder zoeksbureau Centrum, werd ge houden onder ruim 2.500 huis houdens, die representatief zijn voor 3.2 miljoen gezinnen met gasaansluiting. Deze gezinnen maken samen ongeveer 70 pro cent uit van de totale aansluitin gen voor kleinverbruikers. Om uiteenlopende redenen zijn bij voorbeeld zelfstandigen en gezin nen, die zijn aangesloten op blok of wijkverwarming buiten het on derzoek gehouden. Doordat voor het eerst de relatie is vastgelegd tussen het gasver bruik en het inkomen, kon de Ve gin ook nagaan wat gasprijsver- hogingen op jaarbasis voor de Nederlandse bevolking beteke nen. In het geval van een volledi ge prijscompensatie (ook zonder aftopping) zal 1 cent gaspnjsstij- ging theoretisch moeten resulte ren ineen loonstijging van '2.50 netto (voor zeer lage inkomens) tot 20.- (voor het modale inko men) en zelfs 30.- voor inko mens boven dc 57.000 gulden. De prijsverhoging van het aardgas per 1 januari aanstaande van 9.3 cent per kubieke meter, betekent echter, dat verreweg de meeste gezinnen erbij inschieten. Voor huishoudens met een inkomen tot 18.000 gulden betekent de prijsverhoging per jaar een las tenverzwaring van gemiddeld 125 gulden. Voor de modale inko mens houdt de verhoging een las tenverzwaring in van gemiddeld 67,50 gulden en zelfs voor de ho gere inkomens is er sprake van een lastenverzwaring. Honderden sta-caravans naar Italië NIJKERK (GPD) - Binnen de EG komt er per 1 januari een algeheel verbod op het gebruik van anabo- lica (groeibevorderende hormo nen) in de kalfsvleessector. Mi nister Braks van landbouw en visserij heeft dat geantwoord aan de Vereniging van Kalfsvlees Producenten. Tijdens een sym posium in Nijkerk werd een en ander bekendgemaakt door voor zitter Henk Bruynes. De vereniging, die eind vorig jaar is opgericht als reactie op de slechte gang van zaken in de kalvermes- terij, had aan de bewindsman een telegram gestuurd waarin hem werd verzocht te bewerkstelligen dat op korte termijn het algehele verbod van kracht wordt. Volgens de vereniging, en die me ning werd tijdens het symposium door diverse inleiders onder schreven, betekent een niet stellen van een verbod op het ge bruik van anabolica de dood steek voor de Nederlandse kal vermesters. Verder worden e geveer 3500 kalfsvleesproducen Volkswagen haalt 29.000 auto's terug WOLFSBURG (ANP) - Volks- wagen laat 29.000 wagens van de types "Golf' en "Jetta" van het modeljaar 1981 naar de dealer terugroepen, zo is gisteren in Wolfsburg be kendgemaakt. Het merendeel van deze auto's is geëxpor teerd. Het materiaal dat voor de bodemplaat aan de voor kant is gebruikt, blijkt te bros te zijn, zodat er scheurtjes in kunnen ontstaan als er bou ten in worden vastgedraaid. Onderdelen van de voorwiel ophanging zouden hierdoor los kunnen raken. Volgens een woordvoerder van Volkswagen in Wolfsburg heeft de leverancier van de bodemplaten een verkeerd materiaal gebruikt. Hoeveel van de auto's in Nederland zijn verkocht, is nog niet be kend. ten in ons land de dupe van de exportblokkade die is ingesteld na het aantreffen van hormonen in buitenlands kalfsvlees. Volgens de jonge vereniging staan 6000 arbeidsplaatsen in deze sec tor op de tocht. Hoewel er blijd schap was over het antwoord Braks hield voorzitter Bruynes de ruim 200 aanwezigen voor dat de kalvermesterij zich in zwaar noodweer bevindt. „Wie in de vorm van een contract nog een dak boven zich heeft die moet er zuinig op zijn", zo zei hij. Niet al leen de exportblokkade treft de kalvermesterij, deze sector gaat ook gebukt onder vrij veel nega tieve publiciteit. Zielig Eén van de inleiders. H. A. M. Sma- le van het Produktschap voor Veevoeder daarover: ,,Er wordt geschreven over dat zielige kalfje in een donkere kist, dat wordt volgepropt met hormonen en an tibiotica. Niets is echter minder waar, maar als dit soort publici teit doorgaat dan valt de toch al niet hoge consumptie van kalfs vlees weg en dan is het ook ge daan met de kalvermesterij in zijn huidige vorm". Hij drong aan op een positieve informatieover dracht en promotie van het kalfs vlees. Uit zijn betoog bleek dat van alle EG-lidstaten de consumptie van kalfsvlees in Nederland het laag ste is. Tegenover een gebruik van 1 kilo per hoofd van de bevolking staat Frankrijk waar 7 kilo per hoofd van de bevolking wordt ge consumeerd. Voor de Nederland se kalvermester is West- Duitsland vooral van belang. Het merendeel van de 115.000 ton kalfsvlees, dat jaarlijks wordt geëxporteerd, komt terecht bij onze oosterburen. Om een eind te maken aan de slech te situatie is het volgens Smale van belang dat de kwaliteit van nuchtere kalveren wordt verbe terd, dat er een betere hygiëne tij dens het transport van de dieren komt en dat de prijs voor nuchte re kalveren niet langer wordt be paald door het te verwachten pro- duktieresultaat. Dat het slecht gaat met de kalvermesterij mag ook blijken uit het feit dat er zo'n 150.000 boxen te veel zijn. Een overcapaciteit die niet wordt be nut. ROTTERDAM (ANP) - De wethou ders van sociale zaken van de vier grote steden gaan binnenkort met staatssecretaris De Graaf van sociale zaken praten over zijn plannen om in het kader van de Consumentenbond boos op banken DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond is verontwaardigd over de uitzonderlijke tarieven stijgingen die de banken binnen kort gaan hanteren. En al even boos is hij op de ministers van economische zaken en financiën, die de banken daartoe toestem ming hebben gegeven. Dc per centages waarmee verhoogd mag worden noemt de Consumenten bond ongehoord. Het uitleveringstarief van aandelen en obligaties wordt met vierhon derd procent verhoogd. Ook an dere tarieven die te maken heb ben met het in bewaring geven van aandelen en obligaties gaan drastisch omhoog. werkloosheidswet uitkeringen te doen in regionale centra. De vier wethouders zijn tegen der gelijke centra omdat zij vinden dat het contact tussen werklozen en de ambtenaar daardoor onmo gelijk wordt. De Rotterdamse wethouder me vrouw E.M.A. Schmitz zei giste ren in de gemeenteraad dat de ge meenten niet bij de plannen be trokken worden en lijdzaam moe ten toezien hoe een "uitkeringsfa- briek" ontstaat. De Graaf is van plan om regionale organisaties op te zetten die be last zijn met de zogenaamde ge valsbehandeling. Dergelijke cen tra kunnen volgens hem van start gaan als de werkloosheidswet (ww, wwv en rww) "gestroom lijnd" is. De staatssecretaris gaat volgens mevrouw Schmitz maar door met zijn plannen, terwijl hij niet dui delijk maakt hoe groot de regio's zijn die het centrum zou moeten beslaan. Zij is er wel voor dat de verschillende wetten op elkaar worden afgestemd maar wil een vinger in de pap houden. ROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse Waalhaven staan 43 grote sta caravans klaar, die vandaag worden ingescheept voor het rampgebied in Zuid-Italië. De caravans zijn gekocht met het geld dat particulieren hebben geschonken. Nedlloyd vervoert de caravans gratis naar Italië De Italiaanse regering heeft vandaag de benzineprijzen verhoogd met 18 cent per liter om aan geld te komen voor de wederopbouw van het door een aardbeving getroffen gebied. Overigens heeft het caravanbedrijf Weering in Coevorden deze week een miljoenenorder van de Italiaanse regering ontvangen. Het bedrijf gaat tweehonderd caravans ten behoeve van de daklozen in Italië leveren De Nederlandse regering heeft bij hetzelfde bedrijf veertig caravans besteld j bestemd voor het rampgebied. Over economische situatie DEN HAAG (ANP) - De ver wachtingen van de Neder landse consumenten voor dc algemene economische si tuatie en hun eigen financië le positie zijn somberder dan ooit. Dit blijkt uit de jongste half jaarlijkse conjunctuuren quête. die het Centraal Bu reau voor de Statistiek on der de consumenten heeft gehouden. Dit keer zijn ruim 3.300 huis houdens om hun mening ge vraagd. De stemming van de consu menten was in oktober bij zonder gedrukt, "zo rappor teert het CBS. In mei waren de consumenten al pessimis tischer dan ooit sedert met dergelijke enquêtes werd begonnen, in oktober heeft de dalende lijn zich krachtig voortgezet. Fidelity F V«nc*. Sand 17.00 17.00 GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs konden verscheidene fondsen zich van daag wat herstellen. Zo werd Ko ninklijke Olie ruim f2 duurder op f207,60. mede door vraag uil Amerika. Dit hing samen met het koersherstel aan het eind van de beurstijd in Wall Street, nadat k lager geopend de oliewaardcn rstelden zich. Ook Philips liep op Het aandeel cent tot f 15 in d< in de namiddag i interimdividend wordt bekendgemaakt. Ook Akzo en KLM gingen iets omhoog Hoog ovens moest verder terug op de mededeling, dat de orderbinnen komst blijft stagneren Elsevier-NDU was vast Het fonds ging fll naar boven op f141 VNU daarentegen r v est nog w at terug Voorts werd de beurs weer opge schrikt door de bei verlies bij OGEM aanvankelijk Dekkingsvraag lies vooralsnog beperkt tot twee dubbeltjes op f 5.3(1 Er ging daarbij veel in het fonds om. al dus de beurs.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25