Integratie Oosthout met oude dorpskern moeilijkste probleem Schoon schip bij Kruisvereniging Nieuwkoop Rijnsaterwoude koopt obstakel uit haven Centrale antenne in Hazerswoude voor helft klaar Luierpark vol Leden onbevredigd naar huis na emotionele vergadering VRIJDAG 12 DECEMBER 1 LEIDEN/REGIO NIEUWKOOP - In een bewogen en voor de leden uiterst onbevredigend verlopen vergadering heeft de Kruisver eniging Nieuwkoop-Noorden besloten het puin te ruimen op de wijze die door de onafhankelijke deskundige G. Baars is voorgesteld. Het oude bestuur is in zijn geheel opgestapt, zij het dat drie leden daarvan wel aan het vol komen nieuwe bestuur van voorlopig elf leden zijn toege voegd als adviseur. Dit nieuwe bestuur zal de twee nog in dienst zijnde wijkverpleegsters moeten ontslaan. Door op dusdanig rigoureuze wijze schoon schip te maken dient te worden afgerekend met de totaal verziekte situatie, waarin het kruiswerk in Nieuwkoop sinds de fusie van drie kruisverenigin gen in 1976 verzeild is geraakt. Als belangrijkste oorzaak van de problemen wordt aangevoerd dat de drie wijkverpleegsters, van \vie er één inmiddels al op non- actief is gezet, in het geheel niet met elkaar overweg konden. Ter wijl het bestuur faalde in het vin den van een oplossing, woekerde het kwaad verder totdat een to taal onwerkbare situatie ont stond. Dat leidde in april tot het besluit dat ,er een onafhankelijke deskundi ge zou worden ingeschakeld, op advies van een comité van goede diensten dat - ook door interne conflicten - evenmin een oplos sing kon aandragen. Mede dank zij de bemiddeling van burge meester T.R. Seinstra werd over eengekomen dat alle betrokken partijen zich bij de uitkomst van het door de deskundige op te stel len rapport zouden neerleggen. Deze deskundige, directeur G Baars van de Protestants Voort gezette Opleiding Agogische Ar beid in Amsterdam, kwam tot de conclusie dat er maar één uitweg is: bestuur weg en verpleegsters weg. Met zeer grote moeite hebben de ongeveer 70 leden (er zijn er in totaal zo'n 2100) die gisteren kwa men opdraven bij de bijzondere ledenvergadering zich eveneens bij deze uitkomst neergelegd. Voor veel leden is het met name een onverteerbare zaak dat de wijkverpleegsters nu de dupe worden van het conflict. Velen zeiden "eigenlijk van niets te we ten" of "alles uit de krant hebben moeten lezen" Zij wilden dan ook van het bestuur horen wat de reden van het per advertentie aangekondigde aftreden was en of het niet de leden moeten zijn die in zo'n geval dienen te bepa len wat er gebeurt. Aftredend voorzitter E.A.F. Hij mans wilde er echter niets van horen. Naar zijn mening is de le denvergadering in april meege deeld dat de conclusies van het rapport bindend zouden zijn "Dan had u er maar bij moeten' zijn in april", zo luidde het verwijt jn de richting van de leden die via de pers op de problemen zijn geattendeerd. Hoewel tal van leden met klem te genspraken dat er in april al met instemming van de (toen aanwe zige) leden tot berusting in de conclusies van het rapport is be sloten, kreeg Hijmans zijn zin. En dat ondanks het verzoek van sommige leden om eerst te en quêteren onder de 2100 leden ("Iedereen is door die Baars ge hoord, behalve de leden voor wie er maar wordt besloten"), door Hijmans beantwoord met de op merking: "Moetje dan 2100 maal de vuile was buiten hangen?" En ook ondanks het verwijt dat de wijkzusters ("zij komen nooit meer aan het werk") aan de kant worden gezet "als schaakstuk ken". Dat verwijt was afkomstig van dominee Bronsgeest, die stel de dat Baars "vanachter het bu reau een oplossing heeft be dacht" Bronsgeest: "Er wordt helemaal voorbijgegaan aan het menselijke aspect van de zusters. Alsof het niet over mensen maar over schaakstukken gaat: hop be stuur weg, hop zusters weg. De leden willen niet zomaar het be sluit tot ontslag nemen" Zorgvuldig Die verwijten werden hem overi gens zeer kwalijk genomen door burgemeester Seinstra: "Denkt u nu werkelijk dat Baars volledig zonder gevoel dat rapport heeft opgesteld? Hij heeft zeer uitvoe rige gesprekken gevoerd en ui- terst verantwoord gewerkt. Hij is ingeschakeld omdat de zaak muurvast zat. En dan moetje wel tevoren afspreken dat je je bij de conclusies van het rapport neer legt, want anders heeft het geen zin om een onafhankelijke des kundige in de arm te nemen. Baars is uiterst zorgvuldig tot een oordeel gekomen, hoe spijtig het ook allemaal is". Aldus Seinstra, die ook ontkende dat niet eerder ruchtbaarheid aan het conflict zou zijn gegeven. "Er is in het jaarverslag van 1978 al een op merking over gemaakt" Dat de conclusies van het rapport Baars gisteren ongeschonden de ledenvergadering zijn gepas seerd, is niet zozeer te danken aan de medewerking van de leden Het lukte feitelijk alleen, omdat de leden niet bij machte waren iets tegen te houden. En dat kwam niet alleen doordat, in de opvatting van (ex-) voorzitter Hij mans, de conclusies van het rap port bij voorbaat al waren aan vaard. Een belangrijke rol speel de ook, dat er geen enkele tegen kandidaat was aangemeld voor de door het oude bestuur aange dragen nieuwe bestuursleden. Daardoor werd het nieuwe be stuur automatisch gekozen, zon der dat er een stemming aan te pas kwam. En zo kon Hijmans, voordat het merendeel van de le den dat in de gaten hadden, de vergadering afhameren en was er een nieuw bestuur gekozen. Gebrekkig Daarmee is niet gezegd dat het alle maal zonder problemen en emo ties verliep. Verschillende leden verweten het aftredende bestuur dat zij zo gebrekkig en laat van de vergadering op de hoogte waren gesteld, dat hen de tijd had ont broken om tegenkandidaten te vinden. Het felst was AD. Leuve ling Tjeenk, die ook zitting had in het comité van goede diensten. Hij beschuldigde Hijmans van 'leugens en manipulatie", omdat hij wel - aangetekend - een lijst met tegenkandidaten zou hebben opgestuurd. Hijmans ontkende zo'n lijst te hebben ontvangen. Verder zei hij volkomen volgens de regels te hebben gehandeld. 'Ik heb mij te houden aan de sta tuten en die heb ik niet gemaakt" Eén en ander leidde er wel toe dat één van de nieuwe bestuurskan- didaten. CDA-raadslid en oud- wethouder Herman Bos. wilde weten of het nieuwe bestuur niet meteen met een motie van wan trouwen naar huis zou worden gestuurd. "Als er geen vertrou wen is, ben ik niet van plan in het bestuur te gaan zitten", aldus Bos. Hij opende daarmee de weg naar het enige compromis dat gis teren werd gesloten: de "oude" bestuursleden die zich ook voor het nieuwe bestuur kandidaat hadden gesteld (H.N. van Ber- kum. E.A.F. Pietersen en Hij mans) werden afgevoerd van de kandidatenlijst onder het motto "de wijkverpleegsters weg, dan ook het hele bestuur weg" Het drietal had zich op verzoek van Seinstra en met instemming van Baars laten overhalen terug te ke ren in het nieuwe bestuur, omdat anders een volledig niet- ingewerkte club het roer zou moeten overnemen. Zij zijn nu als adviseur aan het nieuwe be stuur toegevoegd. De woonboot die de toegang tot het oude haventje verspert. Veel belangstelling voor hoorzitting RIJNSATERWOUDE - De oude gemeentehaven in Rijnsaterwoude zal volgend jaar een stuk toeganke lijker worden, aangezien het woonschip dat nu een fors obstakel vormt in de toch al smalle toegang van ,de haven gaat verdwijnen. De gemeente heeft met de bewoner van de ark overeenstemming bereikt over 1 aankoop. De verwijdering van het schip is het gemeentebestuur ruim 8000 gulden waard. Dat is het verschil tussen de aankoopsom en het bedrag dat de gemeente ver wacht te kunnen vangen bij verkoop van de ark in het komend voorjaar. Gezien de goede staat waarin het schip verkeert verwacht de gemeente het - zon der ligplaats - gemakkelijk te kunnen verkopen. De huidige bewoner krijgt een binnenkort vrijkomen de huurwoning toegewezen. De hele transactie zal volgende week donderdag worden besproken door de gemeenteraad, die een beslissende stem heeft. VOORHOUT - Het moei lijkste probleem bij de uit breiding van Voorhout in Oosthout is lijkt voorals nog de integratie met het bestaande dorp. De spoor lijn Den Haag - Amster dam scheidt het bestaande dorp op onprettige manier van de nieuwe woonwijk, waar tot 1990 zo'n 1500 wo ningen worden gebouwd. Wèl televisie, nog geen FM-radio Ij - I HAZERSWOUDE - De een- trale antenne inrichting i voor Hazerswoude is van daag tijdens een bijeen komst in Het Anker offi cieel in gebruik gesteld. De meeste abonnees op de c.a.i. beschikken inmid dels over een aansluiting j en kunnen nu dus kiezen uit twee Nederlandse, twee Belgische en drie Duitse televisieprogram ma's. In feite gaat het nog maar om een "halve c.a.i.", want de technici zijn er nog niet in geslaagd via de PTT-kabel, die vanaf de PTT-to- ren in Alphen naar Hazerswoude/ Koudekerk loopt, ook de signa len voor de FM-radioprogram- ma's aan Hazerswoude door te geven. Bij het proefdraaien tra den storingen op, die de mensen in Koudekerk boos naar de tele foon deden grijpen. De PTT stop te onmiddellijk deze proefne ming. De situatie in Hazerswoude is thans zo, dat de twee Nederlandse tele visieprogramma's van de tv-mast in Rhynenburch-oost worden be trokken en de buitenlandse pro gramma's van de PTT-toren. De deskundigen van de PIT probe ren via drie tv-kanalen de FM- signalen op de Hazerswoudse c.a.i. te zetten. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van computer technieken. Uit alles lijkt een ingewikkelde manier van werken. Het is een gevolg van het feit. dat de ge meente Hazerswoude geen ge bruik wenst te maken van de FM- signalen, die Sodea (die de c.a.i. ALPHEN AAN DEN RIJN - Unicef krijgt volgende maand een bedrag van ruim 16.000 gulden overhandigd. Dat is de opbrengst van een actie van de dienst openbare werken ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, De .actie behelsde, onder het motto "Een baby-een boom" de aanleg van een park in het recreatiegebied Zegersloot. Ouders van pasgeboren baby's konden voor 25 gulden een boom laten vernoemen naar hun kind. Ongeveer de helft van de ouders die dit jaar een baby aan kwamen geven, heeft een boom geadopteerd. Het park is nu, met vierhonderd geadop teerde bomen, vol. Het is de bedoeling dat het park "Luierpark" gaat i heten. j De actie zelf heeft 10.000 gulden opgebracht. Daar is nog eens ruim 6500 gulden aan extra giften bijgekomen. De opbrengst wordt in januari - de v actie wordt officieel pas op 31 december afgesloten - aan Unicef over- 1 handigd. voor Alphen en Koudekerk ver zorgt) al enige tijd tot tevreden heid van Koudekerk aan den Rijn aan de inwoners van die gemeen te doorgeeft. Volgens de hoofddirecteur Tele communicatie van de PIT, ir. C. Wit, is samenwerking met Sodea de beste oplossing voor Hazers woude. Hij heeft dit dan ook in een brief van 7 oktober j.l. voor gesteld, tesamen met een aantal voorstellen over het gezamenlij ke gebruik van de kabel langs de Oude Rijn. Bij de PTT spreekt men er zijn verbazing over uit. dat Hazerswoude tot nu toe niet heeft gereageerd op de twee maanden oude brief van de hoofddirecteur. Als uit het technisch onderzoek blijkt, dat het niet mogelijk ïsFM- programma's storingvrij via de Oude Rijn-kabel aan de Hazers woudse c.a.i. door te geven, dan zit er volgens de PTT-deskundi- gen niets anders op dan óf geen FM-signalen door te geven, of toch de signalen van Sodea te ac cepteren met als derde mogelijk heid door middel van een plaat selijke mast de FM-programma's op de c.a.i. te zetten (zoals ook met de Nederlandse tv-pro- gramma's gebeurt). De kwaliteit van de FM-radioprogramma's, vooral van de buitenlandse, zal bij een eigen voorziening echter onvoldoende zijn. Weinig Wethouder A.M. Berlemon. die te vens voorzitter is van de beheers commissie C.A.I.-Hazerswoude, bleek desgevraagd weinig inrol matic over de antenneinrichting Wethouder Berlemon "Kosten verdeling helemaal nog niet aan de orde" te kunnen verstrekken. Hij was zelfs niet op de hoogte van het feit, dat de twee Nederlandse te'- levisieprogramma's niet van de PTT-toren, maar van de eigen gemeentelijke antenne in Rhy nenburch-oost worden ontvan gen. Over de verdeling van de kosten van het gebruik van de kabel langs de Oude Rijn ligt nog steeds een meningsverschil: Koudekerk wil een verdeling op basis van het aantal abonnees en Hazerswoude wil fifty-fifty. Is hierover tussen beide gemeenten al een oplossing bereikt? Wet houder Berlemon: "De kosten verdeling is helemaal nog niet aan de orde". Hoewel er dus nog veel moet ge beuren en moet worden geregeld vierde de Hazerswoudse c.a.i.-commissie niettemin van middag een feestje bij de officiële ingebruikneming van het kabel net. Kabel-partner Koudekerk en mogelijke FM-leverancier Sodea waren niet uitgenodigd Met name moet ook reke ning worden gehouden met de aanleg: van zoge naamde geluidswallen, bomen of schermen die moeten voorkomen dat de treinen de bewoners van de nieuwe wijk Oosthout teveel geluidsoverlast be zorgen. De enige persoon die daar, tijdens een gisteravond in de aula van de KTS gehouden hoorzitting over de Voorhoutse woningbouw plannen, aandacht aan besteedde was de architect Jos Warmenho- ven. Zoals bekend hebben burge meester en wethouders onlangs hun voorkeur uitgesproken voor uitbreiding van de gemeente op grasland, rechts van de Jacoba van Beierenweg. Dat land is gro tendeels eigendom van bouwbe drijf Noorlander b.v. uit Leider dorp die de grond daar enkele ja ren geleden heeft gekocht. Het gemeentebestuur wil geen wo ningbouw plegen vlak tegen de Jacoba van Beierenweg aan. De redenen daarvoor zijn dat de grond duurder is en dat de ver werving van die grond de wo ningbouw waarschijnlijk zal ver tragen. Goudkust Architect Jos Warmerhoven, broer van het raadslid Joop Warmenho- ven van de partij Gemeentebe langen en het standpunt van deze partij tijdens de hoorzitting ver kondigend, vindt dat bouwen op grasland planologisch een wan- produkt. "Op die manier kan geen goede integratie met het be staande dorp plaatshebben", al dus Jos Warmenhoven. Hij vindt het trouwens een beetje vreemd dat de gemeente de aankoop van duurdere gronden en bedrijven uit de weg gaat. "Als dat in alle woningbouwplannen was ge beurd dan stonden in alle wijken oude boerderijen en molens", al dus de Voorhouter. Hij maakte zich gisteravond sterk voor een brede groenstrook tus sen de spoorbaan en de nieuwe wijk. "een soort looppark waar mensen van beide dorpen elkaar kunnen ontmoeten". Hij is geen voorstander van de bouwplan nen zoals burgemeester en wet houders zich die voorstellen. Ar chitect Warmenhoven ziet liever dat aansluitend op de Jacoba van Beierenweg wordt gebouwd. Zijn broer het raadslid Joop War menhoven deelt dat standpunt. In dat verband sprak hij al van de goudkust van Voorhout. "Als die strook grond openblijft kunnen de Voorhouters straks de dure grond gaan betalen als daar hui zen worden gebouwd", aldus het raadslid, die dat standpunt waar schijnlijk tijdens de vergadering van de planologische commissie aanstaande dinsdag naar voren zal brengen. Heen en weer Om een integratie te bevorderen wordt een fiets- en voetganger stunnel aangelegd onder de spoorlijn door. Bovendien willen burgemeester en wethouders net over de spoorlijn heen tegen de Jacoba van Beierenweg (gezien vanuit het bestaande dorp) een terrein vrijhouden voor gemeen schapsvoorzieningen als bijvoor beeld scholen. Bovendien als de Nederlandse Spoorwegen beslui ten een station in Voorhout te heropenen komt dat te liggen in dat gebiedje. Op die manier wil len B en W een "heen-en-weer- beweging op gang brengen tus sen du nieuwe wyk en het be staande dorp". Burgemeester Th van de Wouw vindt dat een brede groenstrook een integratie met het bestaande dorp belemmert. Over het bouw plan zei hij verder nog: "We voe len wekelijks, zo niet dagelijks de adem van de woningzoekenden in onze nek. We willen zo snel mo gelijk voor een redelijke prijs goede woningen bouwen. Door dat te doen op bollengronden worden de woningbouwplannen vertraagd. We hebben dan te doen met meer grondeigenaars en om met die mensen OVI komsten te sluiten kost meer tijd Als we met Noorlander niet tot een overeenkomst komen, krij gen wc maar met één onteige ningsprocedure te maken". Over concrete woningbouwplan nen werd gisteravond tijdens de door bijna 200 mensen bezochte hoorzitting nauwelijks gespro ken. Het ging uitsluitend om de keuze van de bouwplaats, die vol gende week in de raadscommis sie en in januari in de raad wordt besproken. Daarna maakt het ge- meentebestuur een bestem mingsplan en zal een deelplan- netjes met woningbouw worden begonnen. In elk geval zijn de grondprijzen acceptabel om in Oosthout goede woningen voor een redelijke prijs te bouwen. Welke prijs er uiteindelijk uitrolt hangt in hoge mate af van de bouwprijzen van Noorlander b.v Woningen De gemeenteraad van Voorhout heeft al enige tijd geleden vastge legd dat in het bouwplan ten hoogste 20 procent vrije sector woningen (de duurdere huizen) mogen worden gebouwd. Op dit moment is dat erg veel, zeker nu tientallen nieuwe vrije sectorwo ningen in omliggende gemeente onverkoopbaar blijken. "Wij kunnen niet voorspellen hoe dc huizenmarkt zich zal ontwi&ke len. Blijkt de markt slecht te blij ven dan hebben we in de woning bouwplannen genoeg ruimte om dat op te vangen. We kunnen dan bijvoorbeeld vrije sectorwonin gen omzetten in premiekoophui zen of het aantal woningen pci hectare vergroten", aldus Van dc Wouw. Tijdens de hoorzitting bleken enige Voorhouters slecht op dc hoogte te zijn waarom er straks ook Noord wijkers, Katwijkers en Warmonders in de wijk Oosthoul komen te wonen. "Warmond kan geen kant meer op met de wo ningbouw. In het streekplan van de provincie is vastgelegd dat dc uitbreiding van Warmond plaats heeft in Voorhout. Noordwijk en Katwijk hebben ons niet ge vraagd te bouwen, wij hebben hen gevraagd woningbouw af te staan omdat woningbouw ander* economisch niet haalbaar is", al dus Van de Wouw De gemeente Sassenheim heefl zich bereid verklaard medewer king te verlenen voor de aanleg van een ontsluitingsweg van d» nieuwe wijk naar de Rijksstraat weg in Sassenheim. Ook Gedepu teerde Staten hebben nu duide lijk uitgesproken dat als Voor hout over de spoorlijn wil gaan bouwen van die zijde geen moei lijkheden te verwachten zijn. Een van de aanwezigen maakte zich gisteravond zorgen over het ver keer in de Herenstraat dat vol gens hem zal toenemen als dc nieuwe wijk klaar is. "We krijgen geen betere verbinding met Noordwijk en Katwijk. Dat ver keer zal door de toch al drukke Herenstraat blijven rijden".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23