LEIDSCH DAGBLAD Volvo ontslaat 900 man WeesB0teÊi!i!ii r Protest tegen verscheuren homo-affiche Scholieren gewond bij botsing op treinrails [Millet Motorhuis Geruchten over echt scheiding van Irene Opnieuw werktijdverkorting bij Hoogovens Gevangenis straffen in Suriname J. SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36345 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau A/itle Singel 1 2311 BG Leiden foor tel nrs zie colofon BRUSSEL (GPD) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wil zo snel mogelijk opheldering over een incident in Straatsburg waarbij de Nederlandse ambas sadeur mr. J. Breman was betrok ken. Breman verscheurde een af fiche waarop de vertoning van een Nederlandse film over homo filie werd aangekondigd. ministersconferentie, toonde zich gisteren gepikeerd. "De am bassadeur heeft een rede over het Nederlands beleid uitgesproken die ik graag zelf had voorgelezen. Als je vervolgens affiches gaat verscheuren, is het effect van zo'n rede natuurlijk weg" aldus Van der Klaauw. een vier man sterke Nederlandse delegatie deelnam, waaronder een afgevaardigde van de Neder landse vereniging voor homosek suelen COC. Nadat de Neder landse ambassadeur had gewei gerd zijn excuses aan te bieden, begon de Nederlandse delegati° met de handtekeningenactie. Mr. J. Breman De Raad van Europa organiseerde Het gaat om een Amerikaanse film de afgelopen dagen een conferen- waarin homoseksuelen over into- tie over intolerantie, waaraan ook leratie vertellen en die door een van de Nederlandse delegatiele den was meeegebracht en aan de organisatie van de conferentie was aangeboden. De Nederland se ambassadeur had eerder al een van de organisatoren van de con ferentie in het openbaar ter verant woording geroepen, maar de film werd alsnog woensdagavond, in de hal van het conferentiecen trum, vertoond. De fracties van de VVD en de PvdA in de Tweede Kamer hebben in middels vragen gesteld aan de minister over de handelwijze van de Nederlandse ambassadeur. De Kamerleden Bolkestein (WD) en Van den Bergh (PvdA) vinden dat Breman ter verantwoording moet worden geroepen. Het "Ro ze Front", een samenwerkings verband van homogroepen uit politieke partijen, heeft protest aangetekend tegen het optreden van Breman. Vrij zacht DEN HAAG (GPD) - Prin ses Irene wil zich laten scheiden van don Carel Hugo de Bourbon Parma, zo weet het ochtendblad De Telegraaf vanochtend in zijn Amsterdamse editie te melden. Binnen enkele dagen zou daarvan de offi ciële aankondiging te ver wachten zijn. Het blad noemt geen bron voor het bericht. Het meldt slechts dat ..op verzoek van de prinses een be kend Haags advocatenkantoor voorbereidingen treft om de echt scheidingsprocedure in gang te zetten" Irene verblijft sinds september in Nederland. De Rijksvoorlich tingsdienst deelde toen mede dat een van Irenes kinderen drin gend verandering van klimaat be hoefde wegens een astmatische aandoening. De prinses en haar vier kinderen logeren in het appartement in pa leis Soestdijk dat de prinses al voor haar huwelijk bewoon de. De nu 41-jarige prinses trouwde met Carel Hugo op 29 april 1964. Het huwelijk werd gesloten in de kerk van Santa Maria Maggiore in Rome. Kort daarvoor was Irene, van huis uit lidmaat van de Ne derlands Hervormde Kerk, toe getreden tot de rooms-katholieke kerk. Irene en Carel Hugo kregen vier kinderen: Carlos, de twee ling Margarita en Jaime Bernar do, en Maria Carolina. Don Carel Hugo, die met grote re gelmaat in Nederland is, is van daag niet in het land. Hij wordt zaterdag op Soestdijk verwacht. De Rijksvoorlichtingsdienst liet weten geen bemoeienis te heb ben met de aangelegenheden van de prinses. Irene zelf was vanoch tend niet thuis. Het Spaanse secretariaat van Carel Hugo wilde het bericht vanoch tend bevestigen noch tegenspre ken. De ontspoorde locomotief na het ongeluk vanochtend op de overweg in Rijswijk waarbij zeker vijf gewonden RIJSWIJK - Vijf a zeven jongens zijn vanmorgen in Rijswijk gewond geraakt toen een aanhangwagen met modder, die op een overweg was blijven ste ken, door twee treinen werd aangereden en een eind werd weggeslingerd. Een van de treinen liep bij de botsing uit'de rails. Het treinverkeer tussen Den Haag en Delft is gestremd. Het ongeluk gebeurde om kwart over acht, toen de aanhanger van de trekker afbrak op de overweg in de Sir Winston Churchilllaan te Rijswijk. Uit Den Haag nader de een zgn. trek-duwtrein, onder weg van Amsterdam naar Brus sel, waarbij in dit geval de loco motief aan de achterkant reed, die op de aanhangwagen inreed. De trein liep uit de rails, de wagen »nd 9 graden. Matige I Zon op: 8.39 uur; onder: 16.26 uur. Maan op: 12.35 uur; onder: 22.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.37 en 19.00 uur; laagwater te 2.26 en 14.52 uur. In januari verhogen praktisch alle auto merken hun prijzen. Vervelend, maarer is een manier om eronderuit te komen! Samen met Het Motorhuis kunt u Opel te vlug af zijn. Als u begin 1981 een nieuwe Opel wilt kopen, bestelt u hem gewoon dit jaar nog. Dan leveren wij hem in de loop van 1981 af. Precies wanneer u wilt. En voor de oude prijs! Kom dus vlug eens praten. De fan tastisch hoge inruilprijzen die onze verkopers op het moment betalen maken het helemaal aantrekkelijk! ÖOjaax dngxootUedaax moetje wél wnt voor. doenJ Vondellaan 80, Leiden. Telefoon 071 - 76 9313. kwam op het andere spoor te recht. Enkele seconden later reed vanuit Delft de trein Roosendaal-Am- sterdam op de restanten van de aanhangwagen, die daarbij een eind werd weggeslingerd en bij een groepje van circa 15 aan de overweg wachtende scholieren terechtkwam. Vijf tot zeven scho lieren, allen in de leeftijd van 12, 13 jaar, werden gewond en zijn overgebracht naar een ziekenhuis. De andere scholieren, die hevig ontdaan waren en onder de mod der zaten, zijn overgebracht naar de brandweerkazerne van Rijs wijk waar zij - aldus de politie - werden schoongemaakt en tot bedaren werden gebracht door burgemeester Zeevalking. Het treinverkeer werd gestremd op beide sporen. NS leidde treinen tussen Amsterdam en Rotterdam om via Breukelen en Gouda. Trei nen tussen Den Haag en Rotter dam werden gedeeltelijk omge leid via de zgn. Hofpleinlijn. Ver der werden er pendeldiensten on derhouden tussen Rotterdam- Schiedam en Delft, terwijl het treinverkeer Delft-Rijswijk-Den Haag door bussen werd vervan gen. Verwacht werd dat het trein verkeer dp het spoor Delft-Den Haag in de loop van de ochtend kon worden hervat. Dat over het andere spoor zou meer tijd vergen. "Rijbewijs vrachtauto aanfluiting' DEN HAAG (ANP) - Het rijexa men voor vrachtwagenchauf feurs stelt niets voor. Met het testen van de vakbekwaam heid in het bedienen van zwaar wegvervoermaterieel heeft het niets te maken. ledereen die niet al te onbenxd- lig in een bestelwagen rijdt, krijgt de rijvaardigheids- verklaring voor het verkrij gen van het grote rijbewijs. Dit zei voorzitter L.H. Sturing van de nieuwe stichting ter bevordering van de vakbe kwaamheid van beroeps chauffeurs. vanmiddag in Den Haag bij de installatie van de bestuursraad van deze stichting. Volgetis hem bewijst het rijexa men de verkeersveiligheid geen grote d ienst. De overheid moet nu eindelijk eens ernst maken met het verzwaren van de wettelijke eisen voor het rijexamen op vrachtwagens, aldus Sturing. cetiek lange Mare 106, Leiden Telefoon (071) 13 43 57 RIET- EN ROTANSPECIAALZAAK: Haarlemmerstraat 275-277, Leiden Telefoon (071) 12 15 59 HELMOND (ANP) - Negenhonderd werknemers van de autofabriek Volvo Car BV zullen worden ontslagen en driehonderd arbeidsplaatsen zul len verdwijnen via natuurlijk verloop. Dat heeft ir. H. van Bussel, lid van de Raad van Bestuur, vanochtend meegedeeld aan de vakbonden. De afslanking van het personeels bestand moet volgend jaar gestal te krijgen. De autofabriek omvat nu nog 5917 arbeidsplaatsen. Van de twaalfhonderd arbeidsplaat sen die moeten verdwijnen, ko men er 830 voor rekening van het produktiebedrijf in Bom, 140 voor de vestigingen in Helmond en Oss samen en voor het Belgi sche St. Truiden nog eens 230. Volgens de Raad van Bestuur is de inkrimping noodzakelijk om dat de produktiecapaciteit van Volvo wordt teruggebracht van 89.000 auto's op dit moment tot 80.000 volgend jaar. Inmiddels heeft ook het staalcon cern Hoogovens moeten beslui ten tot personele maatregelen. De lopende werktijdverkorting voor 10.500 werknemers zal worden verlengd en uitgebreid tot 16.500 werknemers. In totaal heeft Hoogovens 21.000 werknemers. De nieuwe maatregelen voor de werktijdverkorting zulleji eind van deze maand ingaan. Volgens het voorstel van de directie gaat het nu om dertig procent korter werken. Een deel van de werktijdverkorting moet worden uitgevoerd door onderdelen van het bedrijf in de periode van 21 december tot 2 januari volledig stil te leggen. De aanvraag wordt op het ogenblik intern besproken met vertegen woordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties. Kunstenaars beëindigen bezetting DEN HAAG (GPD) - Een pro testactie van kunstenaars in het Gemeente museum in Den Haag kreeg vanmiddag een vreedzame beëindiging. Dat gebeurde nadat staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken een gesprek had ge voerd met een delegatie van de Beroepsvereniging van Beelden de Kunstenaars. In dat gesprek liet de bewindsman doorschemeren dat het kabinet waarschijnlijk de motie Rienks niet zal uitvoeren. Via deze motie wil een kamermeerderheid te genhouden dat de linaciering van de Beeldende Kunstenaarsrcge- ling wordt gewijzigd. Het ge sprek met De Graaf was gisteren met een bezetting van onder meer een deel van het ministerie van sociale zaken afgedwongen. De BBK ziet in de wijziging een ernstige aantasting van de be- staans-zekerheid van de beelden de kunstenaars in Nederland. De Amsterdamse psycholoog en jood Jaap Sanders kan niet genoeg benadrukken dat het anti-semitis- me in ons land (zondag wordt er in Amsterdam tegen gedemon streerd) niet toeneemt. Vaak wordt het tegendeel beweerd en daarvoor moeten we waken, vindt hij. "Door joden en andere minderhe den steeds als zielig af te schilde ren, maak je hen des te kw etsbaar der. Over minderheden valt meer te melden dan tegenspoed alleen", meent Sanders. PAGINA 17 Gemeentemuseum bezet door kunstenaars. PAGINA 5 Tweede Kamer aanvaardt loon maatregel. PAGINA 7 Pools schimmenspel rond drei gende invasie. pAGINA 9 Overspelen van Feyenoord en Ajax uiterst onzeker. PAGINA 13 PARAMARIBO (GR£)) - Twee jaar gevangenisstraf zullen de Suri naamse militairen Badrissein Si- tal en Chas Mynals moeten uitzit ten voor hun aandeel in de be raamde "linkse coup" in augus tus van dit jaar. Deze coup zou gericht zijn geweest tegen de lei der van de Nationale Militaire Raad, majoor Bouterse. Tot deze uitspraak kwam gisteren de president van de militaire krijgsraad in Paramaribo. Sital cn Mynals maakten voor hun ar restatie in augustus zelf ook deel uit van Bouterse's Nationale Mili taire Raad, die in februari van dit jaar de macht in Suriname over- Voor de militair Stanley Joeman, die in februari ook deel uitmaak te van de Raad. had de krijgsraad een gevangenisstraf van éen jaar in petto. LEIDSCH DAGBLAI Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 2U 2300 VB Leiden en de krant koml SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1