Kritiek op plan voor binnenlandse bestuur Remonstranten besluiten morgen over kernwapens Vier oude kerken naar stichting GSBsnsm Buitengewone vergadering in Hilversum Ekklesia op Leidse markt STAAT DER NEDERLANDEN "VRIJDAG 12 DECEMBER 1 PAGINA 19 LEIDEN - Morgen zal de werk groep Zuid-Afrika van de Leidse Studentenekklesia de hele dag op het Stadhuisplein aanwezig zijn om inlichtingen te geven over de rol die de Zuidafrikaanse kerken heb ben gespeeld in het ontstaan en het voortduren van de apartheidspolitiek. Men kan ook inlichtingen krijgen over de activiteiten van het Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika, een geweld loze organisatie, die langza merhand een beweging is ge worden tegen de houding van de kerken ten opzichte van de Over apartheid Ma g verzorgt de TV- werkgroep van de Studenten ekklesia in samenwerking met de werkgroep Zuid- Afrika een avond (8 uur) over hetzelfde onderwerp, waarbij bovendien de verhouding van de Nederlandse tot de Zuid afrikaanse kerken aan de orde komt. Na een diaserie zal de Zuidafrikaanse dominee J. Adonis zijn visie geven. Er kan ook met hem worden na gepraat. De avond wordt gehoude apartheid. De bekende dr. het huis van de Ekklesia. Beyers Naudé is er directeur penburg 100-102. De Remonstrantse Broederschap zal morgen, tij dens een buitengewone algemene vergadering van bestuur, haar standpunt bepalen over het voorstel van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) om de kernwapens de wereld uit te hel pen, te beginnen uit Nederland. De vergadering wordt gehouden in de AVRO-studio in Hilver- Het dagelijks bestuur van de Broederschap - "Com missie tot de zaken" gehe ten - heeft voor deze ver gadering twee resoluties ingediend. In de eerste wordt gezegd, dat het huidige veiligheidsbeleid ontoe reikend is geworden en dat het voorstel van het Interkerkelijk Vredesberaad een weg aangeeft die een ombuiging van de bewa peningsspiraal beoogt. Deze re solutie spreekt zich dan ook uit voor ondersteuning van de kern van het IKV-voorstel. "Het nemen van een reeks van eer ste eenzijdige maatregelen vanuit Nederland voor nucleaire ontwa pening, die uiteindelijk tot doel hebben, een proces van meerzij dige ontwapening op gang te brengen. Maatregelen die zoveel mogelijk in overleg met andere kleine landen (binnen de NAVO, de niet-gebonden landen en het Warschau-pact) worden geno men en die op den duur en zo mo gelijk een onderdeel gaan wor den van het NAVO-beleid" Het dagelijks bestuur beschouwt deze uitspraak als een "overwe ging", waaraan niet het karakter van een "belijdenis" of een "ge tuigenis" mag worden gegeven. Een overweging heeft meer het karakter van een advies of een aanbeveling. Overleg In het tweede voorstel bevestigt de Remonstrantse Broederschap haar deelneming aan het Inter kerkelijk Vredesberaad, dat "in voortdurend overleg met de deel nemende kerken" moet werken. Onder dat "overleg" wordt de vol gende procedure verstaan. Het IKV stelt periodiek een beleids plan op, dat aan de kerken wordt voorgelegd, waarna overleg volgt met de kerken, die het plan toet sen aan de doelstelling van het IKV. Met de vertegenwoordigers van de kerken worden duidelijke afspraken gemaakt over tussen tijdse verslaggeving. Het is de vierde keer dat de algeme ne vergadering van bestuur van de Broederschap over de kernbe wapening spreekt. In 1957 werd de toepassing van kernenergie als verdedigings middel afgewezen, in 1964 werd gesproken over de zedelijke on aanvaardbaarheid van de kernbe wapening en in juni van dit jaar wees de algemene vergadering van bestuur het dreigen met mas savernietigingswapens af. De vergadering van morgen is voor bereid met een speciaal kernwa pennummer van het Remon strants Weekblad, een voorbe reidingsconferentie voor de af gevaardigden naar de algemene vergadering van bestuur en een gesprek tussen het Interkerkelijk Vredesberaad en de "Commissie tot de zaken". Ook heeft deze commissie alle kerkeraden en kringbesturen bestudering van de hervormde handreiking over de kernbewapening aanbevolen. De kerk van Oosthuizen De stichting 'Oude Hol landse Kerken' (voor Noord- en Zuid-Hol land) zal nog dit jaar vier historische kerk gebouwen overnemen van de hervormde ge meente 'Zeevang' in Noord-Holland. Het betreft de kerken in de dorpen Beets, Kwadijk, Oosthuizen en Ouden dijk. Nadat in 1970 de burgerlijke gemeenten Beets, Kwadijk, Middelie, Oosthuizen en Warder waren samengevoegd tot de nieuwe gemeente 'Zee vang werden twee jaar later de hervormde gemeenten Beets, Oudendijk, Etersheim, Warder, Schardam, Kwadijk, Middelie en Oosthuizen tot één gemeente gebundeld. Deze gemeente telt ongeveer 400 belijdende leden, van wie er 80 a 100 mirt of meer actief aan het kerkelijke leven deel- Te zwaar De last van het onderhoud van vier oude kerken is voor deze kleine groep echter te zwaar. Vandaar dat men tot over dracht aan de provinciale stichting heeft moeten beslui ten. De overneming van deze kerk gebouwen door de stichting kost de plaatselijke kerk voogdijen f. 264.300, welk be drag hun aandeel is in de res tauratie- en onderhoudskos ten in de komende jaren. De kerk van Beets is al gerestau reerd. Die van Oosthuizen vraagt alleen om herstel van het stucwerk. De restauraties in Kwadijk en Oudendijk zijn op ruim f. 1 miljoen geschat. De stichting betaalt een en an der uit subsidies van de over heid en van particuliere in stellingen en uit de bijdragen van de donateurs. Na de overdracht worden de vier kerken verhuurd voor kerkdiensten en culturele ac tiviteiten. Afscheid. Vandaag i« k» het Zen dingshuis te Oagstgeest afscheid genomen - wegens pensioen - van ds. A. Rigters als secretaris binnenland van de Nederlandse Zendingsraad. Ds. Rigters heeft in Midden-Celebes en Nieuw- Guinea gewerkt (voor "Oegst- geest") en trad in 1963 in dienst van de Nederlandse Zendings raad. Als secretaris heeft hij niet alleen bruggen gebouwd tussen de pro testantse zendingen onderling maar ook tussen zending en mis sie (via het blad "Wereld en Zen ding" en de gemeenschappelijke zendings- en missiekalender). Nauw was hij betrokken bij de acties "Brood voor het hart" en "Kom over de brug" en bij het werk van de stichting "Audiovi- sie" (foto- en dia-persbureau voor de zendingen). Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Hontenisse- Hulst kandidaat mevrouw R.M. Hartog Amersfoort; aangenomen naar Mijnsheerenland J. Kraima, evangelisch-luthers predikant te Dordrecht-Gorkum, naar Epe (Geld.), buitengewone wijkge- meente, G.S. Alma Soest, naar Balk kandidaat W. Oosterhof Zuidlaren. Muziek. Vanavona om kwart over 8 geeft Sander van Marion een orgelconcert in de hervorm de kerk te Hillegom. Het pro gramma staat in het teken van het komende kerstfeest. Het Leiderdorps Kamerkoor con certeert morgenavond om kwart over 8 in de Dorpskerk aldaar, met medewerking van de orga nist Peter Beijersbergen. Na de pauze treedt een blazersen semble aan. Het slotstuk is de Krönungsmesse van Mozart. Hierin zal het Leidse symfonie orkest "Belli Toni" het koor be geleiden. Het solistenkwartet be staat uit Marry Stegenga sopraan, Yvonne Benschop alt-mezzo. Dirk Verzaal tenor en Arjan Lies- ker bariton. Gert en Hermien Kruistocht. Het duo Gert en Hermien Timmerman komt op zondag 21 december op zijn "evangelisatie-kruistocht" naar Alphen aan den Rijn. Daar wordt om 7 uur 's avonds in de rooms- katholieke Bonifaciuskerk een advents-kerstsamenkomst ge houden met de Alphense baptis tenpredikant H.G. Koekkoek als voorganger. Opera. In de hervormde Wester- kerk in Amsterdam zal met Kerst drie keer een uitvoering worden gegeven van de kerstopera "Amahl en de nachtelijke bezoe kers" van Gian-Carlo Menotti, en wel op eerste kerstdag om 4 uur (gezinsdienst), op tweede kerst dag om half 8 en op 28 december om half 7. De toegang is vrij maar er is wel een collecte. De uitvoe renden zijn de opera-afdeling van het Sweelinck-conservatorium, het koor van de Engelse Kerk en solisten. Onrecht Van der Zee. Op verzoek van de generale synode van de Her vormde Kerk hebben voorzitter ds. C. B. Roos en medevoorzitter ds. P. van den Heuvel de Haagse predikant W. R. van der Zee een brief geschreven, waarin zij zich uitdrukkelijk distantiëren van bepaalde uitlatingen met betrek- king tot zijn theologische stand punten. Die uitlatingen zijn met name ge daan vanwege de Gereformeerde Bond, nadat was bekend gewor den dat ds. Van der Zee de eerste kandidaat was om secretaris-ge neraal van de kerk te worden. Het hoofdbestuur van de Bond schreef Van der Zee een eenzijdi ge standpuntbepaling toe in ge voelige zaken in kerk en theolo gie. De predikanten Roos en Van den Heuvel schrijven ds. Van der Zee nu, dat hem door deze en derge lijke uitlatingen groot onrecht is aangedaan. BINNENLAND Radio-actief afval Kema later weg ARNHEM (ANP) - Het licht radio actieve afval in de grond bij de KEMA in Arnhem wordt pas in 1982 verwijderd. De kosten van dit door de KEMA zelf te betalen karwei worden thans geschat op vier tot vijf miljoen gulden. Er moet onder andere een speciale graafmachine worden ontwor pen, omdat het de eerste keer is in Nederland dat radio-actief mate riaal op deze wijze wordt opge graven. De woordvoerder van de KEMA heeft dit desgevraagd meegedeeld. Aanvankelijk zou het in de jaren 1956-1972 begraven afva' vol gend jaar al worden verwijderd. De KEMA heeft al geruime tijd een plan klaarliggen, waarover minis ter Ginjaar (volksgezondheid) volgend voorjaar een beslissing zal nemen. De minister neemt zijn besluit op basis van het^ad- vies van een begeleidingscom missie, bestaande uit zeven verte genwoordigers van de arbeidsin spectie en de inspectie voor de volksgezondheid in Gelderland. Het plan is technisch gezien allang rond, aldus de KEMA-woord- voerder, maar er blijken juridisch en organisatorisch nogal wat ha ken en ogen aan te zitten. DEN HAAG (GPD) - De Raad van Advies voor de ruimte lijke ordening is het volstrekt oneens met de wijze waarop minister Wiegel (binnenlandse zaken) het binnenlands bestuur wil reorganiseren. ARNHEM (ANP/ - Bij de familie Slingerland in Arnhem deed zich een unieke gebeurtenis voor. Een kameleon baarde twintig levende jongen in gevangenschap. Dit is doorgaans zeer zeldzaam. Meestal worden de jongen of dood geboren of sterven ze na enkele dagen. Bankovervallers aangehouden AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft vier Italia nen aangehouden die in België, Italië, West-Duitsland en Frank rijk een groot aantal overvallen zouden hebben gepleegd. Bij een overval in hel Franse Rouaan schoten de daders een bewaker dood, en verwondden vier anderen. Eén van de aange houden Italianen had het moord wapen in Amsterdam op zak. Enkele weken geleden lanceerde Wiegel een aantal voorstellen dat op die reorganisatie betrekking heeft. De vaak forse kritiek daar op van de raad blijkt uit een uit voerig advies dat gisteren aan de regering is aangeboden. Volgens de Raad van Advies voor de ruimtelijke ordening zullen regionale vraagstukken beter door een versterking van de ge meentelijke samenwerking dan door middel van provinciale schaalverkleining kunnen wor den aangepakt. De raad verschilt daarmee fundamenteel van me ning met de minister van bin nenlandse zaken, die vindt dat regionale taken in beginsel aan provincies moeten toeko- In het advies aan de regering spreekt de raad uitdrukkelijk uit dat de huidige provincies moeten worden gehandhaafd. Kleinere provincies zullen in de visie van de raad voor de ruimtelijke orde ning het huidige aantal provin ciale taken minder goed aankun nen. Ook zijn kleinere provincies niet geschikt om taken van het Rijk naar behoren over te nemen, aldus de raad in zijn advies. Een gemeentelijke herindeling die zich over een groot gebied uit strekt, is volgens de raad een ge schikter middel om onder meer regionale problemen tot een op lossing te brengen. Dat geldt ook voor vormen van intergemeente lijke samenwerking. De regering ziet meer heil in een provinciale schaalverkleining, al is de daar voor noodzakelijke provinciale herindeling voorlopig op een laag pitje gezet. De herindelingsplann en gaan zoals bekend vooralsnog niet verder dan de vorming van Rijnmond en Twente. De raad is het niet eens met de wijze waarop tot nu toe gemeentelijke herindeling is uitgevoerd. Vol gens de raad is de herindeling veelal te kleinschalig geweest en niet gericht op de oplossing van gemeenschappelijke, regionale problemen. Een versterking van de positie van de provincies is in de visie van de raad slechts dan toegestaan als dat gebeurt door overdracht van taken van de rijksoverheid. WIELRENNEN - Henk Wolf heeft gisteren in Rucphen de militaire titel veldrijden veroverd. Wolf reed de 24 kilometer in 1 uur 3 minuten en 27 seconden. De uitslag: 1. Henk Wolf (Oss), 2. Jan van Asten (Eindhoven)., 3. Michel Mere (Alphen aan den Rijn)., 4. Frans van Summeren (Herpen)., 5. Piet Damen (Dru- nen). PAARDESPORT-HenkNooren is met Opstan's Diorella ex-aequo als vierde geëindigd in een springconcours. Winnaar in Pa rijs werd de OostenrijkerThomas Fruhmann met Alcazar. bedrag koers rente aflossing schuldbewijzen inschrijving storting prospectus (ADVERTENTIE) 1Qi LENING 1S30 PER 13BB/1335 tweede uitgifte open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 16 december 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 december fn 10 jaarlijkse termijnen van 15 december 1986 af vervroegde aflossing is vanaf 15 december 1990 mogelijk tegen de koers van 103% dooreenleverbaar met eerste uitgifte 16 december a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 19 januari 1981 kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG (ANP) - Binnen onge veer drie jaar zal de brandweer in ons land met in totaal 520 arbeids plaatsen worden uitgebreid. Van deze uitbreiding komen 220 man voor rekening van de reorganisa tie van de Bescherming Bevol king, waardoor de brandweer ta ken overneemt van de nood- wacht. De resterende 300 man zijn nodig voor uitbreiding in ver band met 'gewone' brandweerta- ken. De noodwachten en ambtenaren die hun organisatie en dus hun baan zien verdwijnen, komen als eersten in aanmerking voor ver vulling van de 220 plaatsen. Maar ook voor de andere zijn zij niet uitgesloten. Dit blijkt uit brieven die minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft geschreven aan de nood- wachtambtenaren, de noodwach ten. de commissarissen der ko- Bij brandweer honderden mensen meer Hij zet hierin uiteen dat de ingrij pende reorganisatie van de BB, gezien onder meer de omvangrij ke wetgevende arbeid, ongeveer drie jaar in beslag zal nemen. Hij kan zich voorstellen dat mensen die hun baan zien verdwijnen, in die periode een andere werk kring gaan zoeken. De deskun digheid op het gebied van de rampbestrijding die zij hebben vergaard zal echter ook straks bij de brandweer noodzakelijk zijn en Wiegel doet een beroep op be trokkenen de nieuwe organisatie bij de brandweer niet te mijden. Behalve daar zal ook bij het Rode Kruis als gevolg van de reorgani satie behoefte zijn aan uitbrei ding. Ook daar zijn mensen uit de oude BB-organisatie in principe welkom. De nieuwe organisatie zal ook in vredestijd rampen kun nen bestityden Inoorlitgitüd ken zij doorfunctioneren, met de mo gelijkheid zo nodig versterkin gen aan te brengen. In de oude situatie kwam men kwam men pas bij een oorlogstoestand in ac tie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19