5& De mensen moeten het zeggen ik ga ze niets aanpraten..." ubliek "Door dat steeds te zeggen maak je ons alleen kwetsbaarder "Er valt over joden meer te melden dan louter ellende KEES SCHELLING (VOEDINGSBOND FNV): U zoekti'n fantastische showroom vol klasse- keukens,badkamers en tegels. Gedegen advies.En begeleiding van a tot z. U vindt het bij: Intprhouwtiek inVVoerden. interbmwtieklxv. VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 Zondagmiddag één uur vertrekt vanaf het standbeeld De Dokwerker te Amsterdam de grootste demonstratie te gen fascisme, racisme en antisemitisme sinds de Twee de Wereldoorlog. Meer dan tachtig organisaties hebben toegezegd te zullen deelnemen aan deze demonstratie, die zal voeren naar de Jaap Edenhal, waar om half drie een manifestatie is gepland. Voorafgaand hieraan zullen de deelnemende jongeren morgen de Amsterdamse muren ontdoen van alle ha kenkruizen, SS-tekens en racistische en antisemiti sche leuzen. Niet dat je ermee wordt doodgegooid op het Amsterdamse Waterlo- oplein, maar ze zijn er wel weer volop te krij gen: de hakenkruizen. Een teken aan de wand....? Psycholoog Jaap Sanders schudt heftig het hoofd. „Nee, nee, nee! Het is niet waar, dat het anti-semi- tisme in Nederland zou toenemen. Dat is een hardnekkig misver stand. Hakenkruizen en SS-tekens op muren is niets nieuws. Dat is al tijd al zo geweest." De 34-jarige Amsterdammer, zelf jood, ook actief in de Jood se gemeenschap, volgt het feno meen anti-semitisme al jaren lang op de voet. Zegt: ,,Op mu ren wordt altijd al gekalkt. Van de vooroorlogse NSB is ge woon een kern overgebleven en die heeft een jongere tak gekre gen in de Nederlandse Volksu nie en het Nationaal Jeugd- front." „Door te zeggen dat de joden en andere minderheden uit de samenleving moeten oprot ten, doen deze groeperingen in wezen precies hetzelfde. Wat alleen nieuw is, is dat wij deze lieden tegenwoordig voor de televisie halen. De mate om hun ideeën, hoe krankzinnig die ook mogen zijn, te kunnen uitdragen is gewoon veel groter gewor den. En daardoor lijkt het of, hetgeen zij verkondigen, nieuw is." PLO-agenda Dat het anti-semitisme in ons land niet stijgt, blijkt volgens Sanders wel uit de keren, dat iemand in ons land zich eraan schuldig maakte. „Die zijn op de vingers van één hand te tel len", zegt hij. Joodse psycholoog Jaap Sanders ontkent dat anti-semitisme weer zou toenemen: En hij noemt de in ons land ver krijgbare PLO-agenda, waar in anti-semitische stripver haaltjes voorkomen; de Gro ningse politiecommissaris, die enkele jaren geleden uit zijn functie werd ontheven omdat hij in kleine kring een anti-semitische sneer had uit gedeeld aan een joodse politi cus; en de dominee in de pro vincie Zeeland, die zo nu en dan vanaf de kansel niet zulke aardige dingen over joden zegt. Sanders is er vast van overtuigd dat er in Nederland een col lectief schuldcomplex be staat tegenover de 30.000 jo den, die hier leven. Volgens hem is dat complex veroor zaakt door de deportatie en uitroeiing van de joden en de nogal passieve houding van de Nederlandse bevolking daarin. Hakenkruizen „Daarom is hier na de bevrij ding een tendens ontstaan om i een jood in Nederland kan de joden te zien als zielige mensen aan de ene kant en als buitengewoon flinke lieden aan de andere kant, wanneer men keek naar Israël sinds 1948" .aldus de Amsterdam- Nederland is naar zijn mening nooit toegekomen aan de ver werking van de oorlog en rea geert daarom uiterst emotio neel als het gaat om joden voor of tegen, of Israël voor of tegen. Er heerst dus een taboe op anti semitisme. „Maar dat neemt beetje bij beetje af', merkt Sanders op. „En ach, die ha kenkruizen op het Waterloop- lein. Als je kijkt naar groepen als Heli's Angels, is dat niet van vandaag of gisteren. En van hun is dat, geloof ik, niet zozeer anti-semitisch be doeld, maar veeleer als pro test tegen de gevestigde orde, veeleer om hen ouders te shockeren." John Lennon Geen toeneming van het anti semitisme in dit lana, zegt Sanders, maar hoe verklaart hij dan dat bij sommige jood se feesten de bezoekers worden gefouilleerd? En waarom wil het Israëlische parlementslid Flatton Sharon dan comman do's naar ons land sturen om joodse instellingen te bescher- Jaap Sanders: „Tegen een ge richte actie is niks te doen. Met hoeveel veiligheid je ook omringd bent, pakken doen ze je toch wel, wanneer ze dat per se willen. Dat zag je wel aan president Kennedy. Een gek hóud je niet tegen. Kijk nu maar weer naar John Len non. Maar of het sturen van Sharons knokploegen de han digste manier is, waag ik sterk te betwijfelen." De fouilleringen zijn volgens de Amsterdamse psycholoog ook wel te verklaren. „Ant werpen ligt immers maar twintig kilometer van onze grens. Als daar dan zo'n af schuwelijke aanslag op kin deren gebeurt, is het begrijpe lijk dat men hier bang wordt en bepaalde voorzorgsmaat regelen treft. Punt is ook dat, wanneer bepaalde media zeg gen dat het anti-semitisme wèl toeneemt, veel mensen dat voor zoete koek aanne- Penarie En daarmee komen we, aldus San ders, op iets heel belangrijks. ..De hele nadruk op minderheden in cisme is volstrekt fout", stelt hij. „Wanneer je almaar praat over toenemend anti-semitisme en ra cisme wordt de jood en de kleurling voortdurend gepresenteerd als een zielig geval. En daar zijn zij niet mee gediend. Zij zijn niet zielig." „Er is buitengewoon veel meer over hen te melden, dan dat er een groep mensen op aarde is, die de pest aan hen heeft. Wanneer je minderheden keer op keer als zielig afschil dert, breng je hen alleen maar verder in de penarie. Want juist zij die het in de samenle ving 't moeilijkst hebben, worden het eerst gepakt. Dat is altijd al zo geweest. En dat is nu nog zo. Enfin, kijk maar naar het beleid van dit kabi net. Zij met de kleinste inko mens, met het minimum jeugdloon, krijgen het 't zwaarst te verduren. Dat merkte je afgelopen maand opnieuw. Juist zij die weer loos op de grond liggen, krij gen een extra trap." Leuk Jaap Sanders steil daarom voor het gesprek over een andere boeg te gooien. Een vrolijke. Bijvoorbeeld het leven \an een jood in Neder land, zoals hij. „Dat kan heel leuk zijn", verzekert hy. Zojuist hebben we acht dagen lang in huiselijke kring Cha- noekaa gevierd. Heel feeste lijk hebben wij herdacht dat we zo'n 2300jaar geleden onze eigen cultuur hebben kunnen behouden. Zo zit het hele Joodse jaar vol met allerlei feesten en herdenkingen Ook droevige natuurlijk." ECONOMIE (ADVERTENTIE) UTRECHT (GPD) - Tot tweemaal toe heeft Kees Schelling, de voorzitter van de Voedingsbond FNV, de afgelopen weken een gesprek gehad met minister Albeda van socia le zaken. „Met nadruk wil ik stellen dat dat op zijn verzoek is gebeurd. Hij heeft mij gebeld. Als een minister wil praten over zaken die je bond aangaan, dan ga je" Schelling is niet zo maar gegaan. Hij heeft eerst FNV-voorzitter Wim Kok geraadpleegd. Die was het met hem eens. dat op een verzoek van een minister moet worden ingegaan. Zo ging Schelling, de man die als enige voorzitter van een FNV-bond binnen die grote vakcentrale op het stand punt is blijven staan dat de koopkracht tot en met het modale inkomen - zo ongeveer f33.000 - in 1981 pioet worden gehandhaafd. Deze stellingname heeft de Voe dingsbond al de bijnaam van „Poen-bond" opgeleverd. „Laten we eerlijk zijn. Al dat gepraat van de laatste tijd zonder dat iemand het voortouw neemt, interesseert de mensen geen bal. Ze kijken toch naar wat er aan het eind van de Week in het loonzakje terecht komt". Waar het gaat om handhaving van de koopkracht tot en met het ge middelde inkomen, heeft de Voe dingsbond globaal berekend dat naast de prijscompensatie nog een loonsverhoging van 3 a 4 pro cent gegeven moet worden. "We kunnen dat op verschillende ma nieren binnenhalen. Dat behoeft niet altijd rechtstreeks via de loonschalen. Dat kan ook via toe slagen voor vuil en onaangenaam werk, dat kan via herstructure ring van de cao's, maar dat kan ook via toeslagen om achterstan den weg te werken. En zo zijn er nog wel een paar zaken", zegt Schelling. Dus is zijn bond toch een bond die alleen maar op poen uit is? Daar gaat Kees Schelling wel even recht voor zitten. „In het gesprek met Albeda hebben we duidelijk gemaakt dat we de mogelijkhe den die een loonmaatregel nog biedt, willen benutten. Albeda heeft in het eerste gesprek dat we met hem hebben gehad duidelijk gemaakt dat we de onderhande- lings vrijheid tën volle zouden be houden. Over een initiële loons verhoging heeft hij gezegd dat we daarmee uiterst terughoudend dienden te zijn. In het tweede ge- Door Cces Keizer sprek was hij wel wat terughou dender, maar hij heeft zijn uit gangspunten fundamenteel te genover ons overeind gehouden Daaruit blijkt mij dat er mogelijk heden zijn. Nou, en dat stuk on derhandelingsvrijheid willen we gebruiken". De stellingname van Schelling en de zijnen wil beslist nog niet zeg gen dat de koopkracht gehand haafd zal blijven. „Het gaat erom wat de mensen in de verschillen de bedrijfstakken zelf willen. We hebben onze bond opgedeeld in zo'n tien vakgroepen. In deze vakgroepen maken de mensen zelf uit wat er in het cao-pakket moet komen. Waarover met de werkgevers onderhandeld moet worden". Inleveren „Als het gaat om een stuk werkgele genheid binnen een bedrijfstak en met de werkgevers is daarover te praten, dan kan het best gebeu ren dat er mensen in zo'n vak groep bereid zijn om daarvoor iels in te leveren. Stel voor dat de werkgevers zeggen dat het be houd van de werkgelegenheid twee procent kost en zij zijn be reid daarvoor een paar centen op Kees Schelling: twee keer bij Albeda op bezoek geweest tafel te leggen. Als wij dat ook doen, dan moet er te praten zij- Intern is de Voedingsbond thans bezig om de gesprekken met Al beda nader te bestuderen. „Albe da wil geen preventieve loon maatregel. maar wil wel de moge lijkheid om achteraf per sector in te kunnen grijpen als er ergens iets uit de hand loopt", zegt Schelling. Dat geeft voor Schel ling en zijn bonden mogelijkheid om eerst met de werkgevers in de sectoren te gaan onderhandelen. Wordt men het met elkaar eens over het arbeidsvoorwaardenbe leid, dan is er altijd nog de moge lijkheid om met de minister te gaan praten. „Maar wij hebben ook nog de mogelijkheid om vooraf met Albeda te gaan praten over wat er in de verschillende bedrijfssectoren moet gaan ge beuren", zegt Schelling. Een paar maal wijst Schelling erop dat het initiatief tot een gesprek van de minister is uitgegaan, maar ook dat Albeda absoluut niet heeft gezegd dat er geen ini tiële loonsverbetering overeen gekomen zal mogen worden met de werkgevers, maar alleen dat er op dat punt uiterste terughou dendheid betracht moet worde- Decentralisatie Veel plezier zegt Schelling te heb ben van de gedecentraliseerde si tuatie binnen zijn bond. „Het op delen in die tien vakgroepen heeft het grote voordeel dat de mensen bepalen wat er moet ge beuren. De mensen bepalen ook zelf of zij in actie willen komen en waarvoor. Binnen die vakgroe pen mogen de mensen zelf invul len wat er met hun arbeidsvoor waardenbeleid moet gaan gebeu ren. Kijk, als het onderhande lingsresultaat niet voldoende is dan kan er misschien wat actie komen. Maar dat bepalen de mensen echt zelf en niet de bon- d". Kees Schelling zegt wars te zijn van iedere centralisatie zowel binnen zijn eigen bond als binnen de FNV. „Je moetje realiseren datje je handtekening zet onder cao's van anderen. De mensen die het aangaat moeten zeggen of ik dat kan doen ja of nee. Ik wil het niet voor het zeggen hebben. Ik heb er helemaal geen behoefte aan om opinieleider te zijn; ook niet bin nen mijn bond. Daar koopje hele maal niets voor, want ik weet ook niet wat er met de samenleving moet gaan gebeuren. Dat moet die samenleving zelf maar besli- seri. Mijn samenleving zijn de be drijfssectoren waarbinnen we moeten opereren. Nou, daar be slissen ze zelf en dat doet niet Kees Schelling. De mensen kun nen ook zelf beslissen of ze voor de werkgelegenheid wat willen inleveren of niet. Dat geeft een grote betrokkenheid van de le den bij het werk van de bon- d' Schelling zegt niet bezig te zijn om te vragen maar om te behouden. „En ik weet heus wel dat als al onze plannen doorgaan, dat er dan nog geen sprake is van be houd van koopkracht maar wel van inleveren. Daarom willen we proberen om toch zo dicht moge lijk bij die koopkrachthandha- ving uit te komen". .Eigen parkeert ctTcin. .Eigen montage- en installatie team door het hele land. •Juiste prijsopgave vooraf, cvt. bij u thuis. Oneninestijdcn showroom ma t/m vrij. 9.0O-18.00 uur vriidae 19.00 - 21.00 uur zaterdag 10.00 - 1600 uur andere tijden evt. na afspraak. Oudelandseweg 27,8443 AC Woerden. Tel. 03480 Nijdig Nijdig maakt Kees Schelling zich als hij FNV-lóondeskundige Frans Drabbe zich voor de radio hoort afvragen wat de realiteits zin van de opstelling van de Voe dingsbond is en of de leden van deze bond wel bereid zijn om in actie te komen voor het behoud van de koopkracht. ..Drabbe wacht alleen maar af of er door matiging nog eens werkgelegen heid te voorschijn komt. Wie zou in Nederland willen zeggen dat de mensen bereid zijn om voor het loonbeleid van de FNV de straat op te gaan „Als de mensen in bijvoorbeeld Warga tegen me zeggen dat ze in actie willen komen hebben ze mijn steun. Die mensen moet het zelf doen. Ik ga ze niets aanpra ten. Als de mensen zélf een on derhandelingsresultaat niet wil len pikken, dan beslissen ze dat ook zelf. Je moet de zaak niet om draaien. zoals Drabbe nu doet. Je komt in de Rotterdamse haven ook niet ver met het vragen naar de realiteitsgehalte van een ar beidsvoorwaardenbeleid dat vanuit een centraal punt is gere geld' Schelling is niet bang om binnen de FNV met zijn bond alleen te staan. „Toch zijn we niet de enige in onze opstelling. Kijk maar wat er nu deze week in de diensten bonden is gebeurd. Daar is het grootste gedeelte het met ons eens. Evenals de onderwijzers in de ABOP en de Kunstenaarsbon- d". Schelling is ook niet bang dat de steun vanuit de FNV hem zal worden onthouden als het tot een botsing komt met de werkgevers van een van zijn vakgroepen ..Ik loop al twintig jaar mee en ik heb nog nooit meegemaakt dat de centrale zegt dat de stakingskas niet open kan. Het is theoretisch wel mogelijk. Maar dan nog heb ben we zelf ook nog wat geld om een staking te kunnen financiere- Reacties van werkgevers *p zijn stellingname heeft hij nog niet gehad „Ik heb er in die tijd al wel heel veel gesproken. Slechts Da vid Luteijn van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft in het openbaar gezegd dat onze stellingname absurd is. Twee dagen na de publicatie van die uitspraak kreeg ik van een van zijn mensen een telefoontje met de mededeling dat Luteijn het niet zo had bedoeld. Nou ja, dat was alles"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17