"The Empire strikes back heeft akelig hoog tempo" nil f juf„mr Smakelijk eten Harrison Ford speelt voor tweede keer rol van Han Solo De come-back van 'n matig actrice k '''iiüi, 'ii„. 'H k 'ii, -li r „lil1" „air Films in het LAK en het Kijkhuis VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 Even met de supersonische Concorde naar New York, winkelen op Fifth Avenue, en dan cocktails en disco in Manhattans gerenomeerde discotheek '54. Dat is de we reld van Peter Stuyvesant. Het vervelende van bioscoop reclame is niet alleen datje er niet voor bent gekomen, maar ook dat deze qua sfeer veelal weinig uitstaande heeft met de film van keuze. Anders is dat bij "Bloodline" van de nu 65-jarige Britse regisseur Te rence Young. Zijn beelden sluiten wonderwel aan bij wat even tevoren in de Stuyve- sant-commercial te zien was. Sidney Sheldon's boek handelt over de eens gefortuneerde familie Roffe, waarvan stam vader Sam vermaardheid ge niet als grondlegger van een multinationale geneesmid delenfabriek. We zien hem tijdens een kletterpartij in de Zwitserse Alpen naar bene den storten. Aan zijn dochter Elizabeth de taak om haar biezen in New York te pakken en in Zürich de zaken over te nemen. Nare bijkomstigheid is dat een deel van het aande lenpakket van de besloten vennootschap in handen is van de met geld gebrek kam- "Bloodline": redelijk verteerbare kost pende familie, die de aande len liever vandaag dan mor gen op de beurs ter verkoop aanbiedt. Elizabeth heeft het veto en weigert de verkoop. Als haar vader niet veronge lukt, maar vermoord blijkt, lopen de spanningen in de familie hoog op en volgen nieuwe aanslagen, met als doelwit Elizabeth. Terence Young, bekend als re gisseur van Bondfilms als "From Russia with love", "Doctor No" en "Thunder- ball" en ook van zijn succes volle regie van de thriller "Wait until dark" (ook met Audrey Hepburn inde hoofd rol) heeft ter accentuering van Sheldon's jetset, al dan niet vergane glorie voor de camera gehaald. De film is in eerste instantie be doeld als come-back van Au drey Hepburn, die mag schit teren in de rol van Elizabeth en voor wie de belangrijkste Europese couturiers geplun derd lijken. James Mason is er in een best aardige schurken rol, Romy Schneider zien we als de tang van wie velen vermoeden dat ze die privé ook werkelijk is, Omar Sharif pariodeert voor de zoveelste maal zichzelf als warmbloe dige minnaar, de enige op dracht van ex-Mama van de Mama's en de Papa's, Mi chelle Philips, is om gewoon mooi te zijn en Gert Fröbe zien we nu niet als Goldfin- ger, maar als de politie-in- specteur die de toedracht met behulp van een groot arsenaal computers toch alsmaar niet boven water krijgt. Moord in de Alpen, het harde zakenleven in Zürich, met de "Bloodline", regie: Teren ce Young, met: Audrey Hepburn, Ben Gazzara, James Mason, Gert Frobe, Romy Schneider, Omar Sharif en Michelle Philips. Luxor theater, 16 jr. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii privé-jetuitblazen ineen bui ten op Sardinië en dineren bij Maxim's in Parijs; het kan al lemaal niet op. Minder lang dradig dan Harold Robbins, maar met de stropige en overbekende strijkwalmen en tra-la-la's van Ennio Mor- ricone soms dominant op de voorgrond, is het toch beter de zakdoek bij de hand te houden. Voor een verloren middag of avond een redelijk verteerba re kost, ook al staat de onge zond slanke Hepburn een grote eetlust in de weg. Charmant blijft ze op haar 51ste nog als altijd, een matig actrice eveneens. TON VAN BRUSSEL Franco Prosperi kan tevreden zijn. De hoofdmaaltijd van gister avond gleed wat minder soepel naar binnen dan normaal het ge val is. De gretigheid waarmee de kannibalen in zijn gelijknamige film zich op de inwendige mens storten, had dus het gewenste ef fect. Want wat anders dan een onrustige maag kan Prosperi met Canni bals hebben nagestreefd? Een goede film maken stond in elk geval niet boven aan zijn ver langlijstje. Cannibals heeft het belabberde niveau van de serie Italiaanse horrors, waarvoor het Leidse theater Tnanon een strip penkaart lijkt te hebben. Films die voor een dubbeltje zijn gemaakt en aan alle kanten ram melen. Een rolbezetting, die niet eens het predikaat derderangs verdient, een op de lachspieren werkende nasynchronisatie (in het Engels) en een verhaal dat op geen enkele manier deugt. Het enige wat bij dit soort produkties telt, is het effect. De ene keer zijn het diepzeemönsters, de andere keer herrezen lijken en nu dus Cannibals; regie: Franco Prosperi; hoofdrollen: Al Cliver en Sabrina Siani; theater: Trianon; 16 jaar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniili een groepje primitieven dat zich vergrijpt aan mensenvlees. Pros peri heeft dat aardig suggestief in beeld gebracht, maar of je dat nu een verdienste of een zieke geest moet noemen; ik weet het niet Voor wie het toch met eigen ogen wil zien, nog even de inhoud. Een geleerde wordt met zijn gezin overvallen door kannibalen. Zijn vrouw wordt opgepeuzeld, hij ontsnapt (moet wel een arm ach terlaten) en zijn dochtertje wordt een blanke godin. Jaren later keert hjj terug om haar weer op te halen. BART JUNGMAN LONDEN - Het spelen van een hoofdrol in de meest popu laire film aller tijden blijkt voor een acteurscarriëre even aantrekkelijk als gevaarlijk te kunnen zijn. In december gaat The Empire Strikes Back in Nederlandse première het vervolg op Star Wars. Terwijl Mark Hamill (Luke Skywalker, de held van het science fiction- epos) in de tussenliggende driejaar slechts twee zeer bescheiden filmrol len te spelen heeft gekregen, blijkt zijn kompaan Harrison Ford (Han Solo) zich inmiddels te hebben ontpopt als de échte ster-acteur die precies wist hoe hij zijn prestige via Star Wars kon vergroten, in plaats van zich erdoor te laten beperken. Beide acteurs hadden bij het grote publiek weinig bekendheid op het moment dat ze aan Star Wars deelnamen. Hamill heeft na het beëindigen van de langdurige en energie-verslindende produktie gevonden dat hij wel een halfjaar rust verdiend had en ongelijk kun je hem daarin niet geven, menselijkerwijs gesproken. Maar het gevolg was dat hij pas weer als acteur beschikbaar kwam toen Star Wars al een legende geworden was en toen bleek er voor Hamill in belangrijke produkties geen emplooi meer. Men vreesde dat zelfs in heel anderssoortige films het publiek toch alleen maar Luke Skywalker zou herkennen. Zoals het ook heel lang geduurd heeft voor Sean Connery enigszins verlost raakte van zijn Ja mes Bond-image. Harrison Ford is dat effect te vlug af geweest door zich voor nieuwe rollen te laten contracteren nog vóór de Star Wars-hysterie uit brak. Gedurende de afgelopen drie jaar neutraliseerde hij Han Solo. Hij is, tot het moment dat men hem weer nodig had voor The Empire Strikes Back, razend actief geweest in zo veel en zo ver schillend mogelijke rollen. Hij speelde in het romantisch drama Hanover Street, in Heroes (over Vietnam-veteranen), in de komi sche western The Frisco Kid (naast Gene Wilder), in The Trial of Lt. Calley (gedramatiseerde documentaire), in het oorlogs spektakel Force Ten From Nava- Harrison Ford moet in The Empire als Han Solo barre temperaturen trotseren X En vooral merkwaardig is op zijn staat van dienst het opmerkelijke aantal films waarin hij speelde onder juist de meest succesvolle Amerikaanse cineasten van de laatste tijd. Onder Coppola in The Conversation en in Apocalypse Now. Onder George Lucas in American Graffiti, Star Wars en The Empire Strikes Back. En on der Steven Spielberg (Jaws, Clo se Encounters, 1941) gaat hij nu de hoofdrol spelen in het actie avontuur Raider of the Lost Ark. Kortom die carrière van Harrison Ford kan niet meer stuk. The Em pire Strikes Back kwam erbij als alleen maar een nieuwe succes film. En dan schijnt het leuk te blijven. contrasten met mijn optreden in Star Wars. WanUzo leuk als het geweest was om een hoofdrol te spelen in de grootste geldmaker uit de filmhistorie, zoiets kan in tussen je carrière ruineren. Je loopt de kans om voor eeuwig te worden getypecast. Het aardige van mijn hevige activiteit de laat ste jaren is niet alleen dat ik er volgens mij inderdaad in ge slaagd ben om het Han Solo etiket kwijt te raken, maar dat ik zodoende ook geweldige ervarin gen rijker ben geworden". „Zo'n western met Gene Wilder maken, dat is een belevenis. Erbij geweest zijn toen Coppola Apo calypse Now filmde', ook al speel de ik enkel een gastrolletje van negen draaidagen; een vrienden- - dienst. Ook Force Ten From Na- varone was leerzaam om te doen. Achteraf blijkt het de laatste gele genheid te zijn geweest om met een geweldenaar als Robert Shaw in een film te spelen. Hij was een keiharde, erg intelligente vent die nooit concessies deed op wat voor gebied dan ook. Een prachtige kerel, een echte artiest, niet alleen als acteur. Je weet dat hij ook een erg goed schrijver U had uw dekt teg effect. „Ik heb erg hard gewerkt na Star Wars. Echt drieëneenhalf jaar als bezetene bezig geweest met i zo veel mogelijk LEIDEN - LAK-Cinema, de filmsectie van het LAK. presenteert vanavond ter afsluiting van het eerste deel van het seizoen een filmnacht. Deze is dit keer geheel gewijd aan de regisseur Brian de Palma. Deze regisseur is het minst bekende lid van een groep jongere regisseurs die in Hollywood grote effectief inge- produkties maken, zoals Spielberg, Coppola en Han Solo- Scorsese. De films van De Palma worden gekenmerkt door een Hitchcock-actige sfeer. Getoond worden: om 20.00 uur "Greetings", om 22.00 uur "Obsession" en om 24.00 uur "Sisters". Het LAK is gevestigd aan het Levendaal 150. In het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden wordt vanavond en morgenavond de film "Best Boy" van de Amerikaan Ira Wohl vertoond. Deze documentaire, waarvoor drie jaar nodig was, toont het proces dat een 52-jarige debiele man doormaakt, die voor zichzelf moet leren zorgen. Aanvang van deze film: 20.00 en 22.15 uur. Op maandag 15 december draait een film Michael An derson, met onder meer Peter Ustinov. Het onder werp: de 23-ste eeuw. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Dinsdag 16 december: een film van Steven Spielberg, mei onder «na-ei Ficharu Dr., .bss. Alleen om 20.00 uur. Donderdag 18 december tenslotte draait in het Kak huis een film van de beroemde Franse regisseur Jean-Luc Godard (uit 1965) met Eddie Constantine, acteur ook meer eer in te leggen dan tussen de robots en explosies van The Empire Strikes Back? „Hoho, vergis je niet! Natuurlijk moet een film als The Empire het voor een flink deel hebben van actie en special-effects. Maar als een publick niet zou kunnen ge loven in dc relatie tussen de hoofdpersonen in zo'n avontuur, dan bleef dc film nergens. Net als Star Wars is ook The Empire Stri kes Back een morele vertelling, over de strijd tussen goed en kwaad en daar heb je mensen voor nodig. Ik ben ervan over tuigd dat het succes van dc twee films alles te maken heeft met de geslaagde poging om een fantas tisch verhaal herkenbare mensen mee te geven. Dat is een belang rijk verschil met de meeste scien ce fiction-films waarin veel meer wordt uitgelegd. Hoe allerlei fu turistische apparatuur veronder steld wordt te werken en waarin precies het gevaar schuilt van een bepaald fenomeen in de ruim te" „In Star Wars dient het publiek er simpelweg vanuit te gaan dat de technische foefjes kunnen werken zoals ze zien dat het werkt en de goede partij is met één oogopslag van de kwade par tij te onderscheiden. De rest wordt ingevuld door herkenbare mensen waar een publiek zich emotioneel bij betrokken kan voelen. In Star Wars waren de personages nog tamelijk schema tisch. maar in The Empire blijken ze nu gecompliceerder te zijn. Meer karakter, meer vlees en bloed." „Ik houd van hard werken en ik heb ook zelden zo de kans gekregen om hard te werken. Irvin Kersch- ner is een fijne, zich open opstel lende regisseur, die zich heel se rieus gekweten heeft van de taak om juist de menselijke kanten van het verhaal te accentueren. Maar het probleem in een sprook je als The Empire is dat het gege ven 'tijd' er geen reële rol in speelt. Alles is compact en de film heeft een akelig hoog tempo. En op dat tempo mag je dan nergens inbreuk maken, zelfs niet voor bijvoorbeeld een liefdesscène. Dat betekent dat met dat zelfde tempo zo'n korte liefdesscène toch overtuigend moet kunnen worden. Nou dat stelt hoge eisen aan het acteren!" PI ETER VAN LI EROP Claude Chabrol wordt in de te levisiewereld kennenlijk zeer geschikt bevonden voor het grote publiek. De Nederland se omroepen brachten al een paar Chabrols en ook Duits land mag graag putten uil het oeuvre van de Fransman. Maandag is het via Duitsland 1 de beurt aan Les bonnes femmes, een film uit 1960. Vier meisjes spelen daarin een hoofdrol. Jane, Ginette, Rita en Jacqueline werken als verkoopster en dromen van een opwindender leven. Van Zwitserse makelij is de film Violanta die dinsdag op Duitsland 2 wordt vertoond. Violanta is een vrouwelijke rechter die het voor het zeg gen heeft in een afgelegen bergdorp. Daniel Schmid is de maker van de film, terwijl onder de acteurs bekende mensen als Maria Schneider en Gérard Depardieu zitten. Wie destijds (al weer een paar jaar geleden) Le Chat van de Franse regisseur Pierre Gra- nier-Deferre op de Neder landse tv heeft gemist, kan vrijdagavond op Duitsland 1 zijn schade inhalen. Jean Ga- bin en Simone Signoret zijn zeer aan elkaar gewaagd als een ouder echtpaar dat nog wel samenwoont, maar nau welijks meer met elkaar praat. Julien haat zijn vrouw en de enige liefde die hij nog op kan brengen gaat naar de kat. Wie iets vrolijkers op de vrij dagavond wil en niet zoveel trek heeft in Telebingo, kan op België aan zijn trekken komen. Daar is Jack Lemmon te zien in de film The war be tween man and woman. Lemmon speelt een man voor wie vrouwen lange tijd niet bestonden totdat hij verliefd wordt op een gescheiden vrouw, die in het bezit van drie kinderen is. Het programma: ZATERDAG Spirit of the wind; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: Ralph Liddie. Amerikaanse film uit 1078). Support your local gunfighter; 23.05 uur; Dtsl. 1 (regie: Burt Kennedy met James Garner. Ameri kaanse film uit 1971). ZONDAG Cluny Brown; 15.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Ernst Lu- bitsch met Charles Boyer. Amerikaanse film uit 1946). MAANDAG Antonio Grams- ei. i giorni del carcere; 21.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Pasqualino del Fra. Italiaanse film uit 1977) Les bonnes femmes; 23.00 uur. Dtsl 1. DINSDAG: The Enforcer; 20.35 uur; Bel. 2 (regie: Bre- taigne Windust met Humph rey Bogart. Amerikaanse film 1950). Violanta; 22.00 uur Dtsl.2. WOENSDAG: The brave bulls; 22.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Ro bert Rossen met Mel Ferrer. Amerikaanse film uit 1950). DONDERDAG Five days from home; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: George Peppard Ame rikaanse film uit 1978). VRIJDAG The war between woman and man; 20.15 uur: Bel 1 Le Chat; 20 15 uur; Dtsl. 1 Night Passage; 23 20 uur; Dtsl. 2 (regie James Nel son met James Mason. Ame rikaanse film uit 1957). Blijvers "When a stranger calls" - Tele- foonmaniak vermoordt kinderen. Studio. Leiden. "The Shining" - Stanley Kubrick's versie van griezelen. Camera. Lei den. "The Blues brothers" - Leuk ver haal met slecht acterende zangtalen ten, maar dat mag de pret niet druk ken, Lido 2, Leiden. "Twee missionarissen" - Bud Spencer en Terence Hill, Euro 1, Al phen. "One flew over the cuckoo's nest" - Imposante film over wantoestanden in een psychiatrische inrichting. Jack Nicolson speelt onvergetelijke hoofdrol, Euro 2. Alphen. (Op)nieuw "Tom Horn" - Eén van de laatste films van Steve Mc Queen, Euro 4, Alphen. Nachtfilms "The Graduate" - Camera. Leiden. "Cry for me Billy" - Luxor. Leiden. "Jong en gewillig" - Rex. Leiden "Twee missionarissen" - Euro 1. Alphen. "Shout at the devil" - Euro 2, Al phen. "Rocky 1" - Euro 3. Alphen "Een hete familie in Zweden" - Eu ro 4, Alphen. Sexfilms "Gloeiende huid" - Rex. Leiden. Den Haag "Night of the juggler" - Apollo 1 (460340). 12 jr. "Broedsel" - Apollo 2, 16 jr. "The Blues brothers" - Asta (463500). al. "The missing link" - Bijou (461177), al. "Being there" - Calypso (463502). al. "The missing Link" - Babylon 1 (471656), al "Het eiland der schrikking" - Babylon 2, 16 jr. "De vier vuisten de lucht in" - bylon 3. al. "Vrolijke hoogstandjes in Tirol" - Camera (467200). 16 jr "The empire strikes back" - Cineac 1 (630637),al. "Revenge of the pink panter" - neac 2. al "When a stranger calls" - Cineac 3, 16 jr. "De tijger en de draak slaan raak" - Corso (467200). 16 jr "Convoy" - Du Midi (855770), 16 jr. "De twaalf veroordeelden" - Euro (667066), 12 jr. "Het duivelse complot van Dr. Fu Manchu" - Mctropole 1 (456756). al. "Little darlings" - Metropole 2, al. 'Kentucky fried movie", Metropole 3. 16 jr. "Caligula" - Metropole 4, 18 jr. "Aarbeving" - Metropole 5. 12 jr. "The empire strikes back" - Odeon 1 (462400), al. "Het duivelse komplot van Dr. Fu Manchu" - Odeon 2. al. "Don't go in the house" - Odeon 3,16 jr. "Playtime" - Odeon 4. 12 jr. "Brubaker" - Odeon 5, 16 jr. "Porno-excessen" - Le Paris 1 (656402). 18 jr. "Een schat van eer. hoertje" - Le Pa ris 2. 18 jr "The devil in Miss Jones"- Le Paris 3. 18 jr. "The shining" - Passage (460977), 1 "Het einland der verdoemden" - Royal 3 (601192), 16 jr. "Mean machine" - Royal 4, 12 jr. "Achttien dodelijke slagen" - Royal 5. 16 jr. "Once upon the time in the west" Studio 2000 (542288). 12 jr. "Being there" - De Uitkijk (542288), Amsterdam "Being there" - Alfa 1 (2*^8806), al. "Sitting Ducks" - Alfa 2. 16 jr "Papillon" - Alhambra 1 (233192). 12 jr "Salto nel vuoto" - Alhambra 2,16 jr. 'The Blues Brothers" - Bellevue Ci nerama (234876). al "Night of the juggler" - Calypso 1 (266227), 12 jr. "Het eiland der verschrikking" - Calypso 2, 16 jr. "De duivel kent geen genade" - Ca lypso 3. 16 jr. "Anna obsessed" - Centraal (248933). 18 jr. "Voor een paar dollars meer" - Ci neac Damrak 1 (245648). 12 jr. "When a stranger calls" - Cineac Damrak 2, 16 jr. "The sea wolves" - Cineac (243639), al. "Deerhunter" - Cinecenter (236615), 16 jr. "Vrouwenstad" - Cinecenter. 16 jr. 'The pink panther strikes again" - Cinecenter. al "Once opun the time in the west"- Cinema 1 (151243). 12 Jr (234579). al "Jezus van Nazareth" - City 2. al. "Play time" - City 3. 12 jr "Funny America" - City 4, 12 jr. "Hardly working" - City 5, al. "Chere inconnue" - City 6, al "Can't stop the music" - City 6. al "Het duivelse komplot van Dr. Fu Manchu" - City 7, al "Easyrider" Cine'D'(226551), 12jr. "Annie Hall" - Desmet (226551). 16 jr. "The China Syndrome" (723653) al "The missing link"- Leidseplein- - Pansi (248933), 18 jr. "The empire strikes back" - Rem- brandtpleintheater 1 (223542). al. "Goldfinger" - Rembrandtplei theater 2, 12 jr "Superpower Rex (246132), 16 jr. "Het eiland der verschrikking" - Rialto. 16 jr 'The missing link" - Rivoli (723488), al. "Zes Zwecdsen in een Tirole sionaat" - Roxy (232809). 16 ji "La Terra/a Studio K (231708), 16 jr "Salto nel vuoto" - The Mo (245790), 16 jr "La femme enfant" - The Movies, 16 jr. "The Shining" - 1 (262633). 16 j Het duivelse komplot van Dr Fu Manchu- Tuschmski 2. al "Caligula" - Tuschmski 3, 18 jr "Simon" - Tuschmski 4. al "Promises in the dark" - Tuschmski 5. al. "One thek pony" - De Uitkijk, al.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11