Steve Puidokas: "Meneghin is niet almachtig V Rl IJ I-I IIT Heeft sportboycot ooit wel eens wat uitgehaald? "Varese in breedte sterker geworden" DINSDAG 9 DECEMBER 1980 Het Russische voetbalelftal, dat op het ogenblik een reis door Zuid-Amerika maakt, heeft van Moskou geen permissie gekregen tegen Uruguay uit te komen. Men mag aannemen dat de Russen daartoe hebben besloten omdat in dat land de mensenrechten met de voeten worden getreden. Nu hebben zijzelf ook wel boter op de kruin, maar zij zullen dat wel anders zien. Eerder zijn de Russen overigens wel uitgekomen tegen Argen tinië en in dat land heerst al evenzeer een militaire kliek, die al evenmin de mensen rechten hoog in het vaandel heeft geschreven. In Studio Sport deed Mart Smeets daar nogal verbolgen en onbegrij pend over. Toch is de verklaring heel een voudig. Het graan dal de Russen niet meer van de Amerikanen kunnen kopen, betrekken ze nu van de Argentijnen. Nou en dan kan er ook in het Krem lin niet te nauw worden geke ken. Sport is dan ineens een onbetekenende zaak. Wat maakt in dat licht een voet balwedstrijdje uit? U rilt van ontzetting. Tja, het eten gaat nu eenmaal vóór de moraal. geldt, of daar nu links of rechts de lakens uitdeelt. Zo gaat het in de wereld. Regimes als in Zuid-Afrika, Chili, Argentinië, Uruguay verafschuw ik tot op het bot. Laat daar geen twijfel over bestaan. Toch vraag ik me in toenemende mate af of het boycot-wapen, waarvan we ons steeds meer willen bedie nen, nu eigenlijk wel enig ef fect sorteert. Een paar voorbeelden, die mij zonder twijfel niet in dank zullen worden afgenomen. Zuid-Afrika is al vele jaren ge schrapt als lid van de belang rijkste internationale sportfe deraties. Sportploegen uit dat land kunnen zich nauwelijks nog buiten hun grenzen mani festeren. Maar heeft dat iets uitgehaaldAl dat geboycot heeft de blanken alleen maar grimmiger samengebundeld. Mensen in isolement gedreven reageren kennelijk zo. Ik denk nog wel eens terug aan het besluit van het Internatio naal Olympisch Comité (1967) om Zuid-Afrika weer tot de Spelen toe te laten als dat land bereid zou zijn een gemengde ploeg te sturen. Zuid-Afrika ging daarmee akkoord, maar door politieke druk moest het IOC het voorstel terugnemen. Af en toe ben ik zo vermetel om te denken dat daarmee een kans werd gemist. Want het zwarte bevolkingsdeel had zich dan eindelijk - hoe be perkt ook - aan de buitenwe reld kunnen tonen. En wie eenmaal een voet tussen de deur heeft In 1976 namen tal van Afri kaanse landen niet deel aan de Spelen van Montreal, om dat men wilde dat Nieuw- Zeeland zou worden uitgeslo ten (er was contact geweest tussen de rugbyploegen van Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika). Wat leverde het op? Niets. De Spelen gingen ge woon door. En alleen sportfa- naten kunnen zich nog herin neren dat sommige gouden medailles niet terecht kwa men bij de sterkste atleten ter wereld. De Sow jet-Unie heeft in de loop der jaren om uiteenlopende politieke redenen vele sport evenementen gemeden (van de Schaakolympiade tot het WK schaatsen, van de Univer- siade tot de WK tafeltennis). Heeft men daar elders ooit meer dan de schouders voor opgetrokken? Na de Russische inval in Afgha nistan gingen de Amerikanen over tot een boycot van de Spe len van Moskou, ze stuurden geen graan meer en ze lagen ook op andere terreinen dwars. Erger kon het niet. Maar wat is er mee bereikt? Staat er één Rus minder bij Kaboel? Twijfel Adriano Panatta.slijt plekken De Spelen werden op gewone wijze afgewerkt en de Russen konden intern nog propagan da maken met hun tachtig gouden medailles. President Carter probeerde de frustra ties van zijn topsporters af te kopen met miljoenen dollars staatssubsidie voor het Ame rikaans Olympisch Comité - de eerste keer in de historie dat een Amerikaanse rege ring geld uittrekt voor de sport. Maar de bitterheid nam hij niet weg. In het Franse sportblad l'Equipe legde Ro bert Parienté haarfijn uit waarom: 'De tragedie is. dat niet zij die naar Moskou gin gen vergeten zullen worden, maar juist zij die niet gin gen" Wil ik met dit hele v>erhaal nu beweren dat het Nederlands elftal maar gewoon naar Uru guay moet gaan? Nee, zo eenvoudig is het niet. Het piept, knarst en sist ook bij mij van binnen: moeten we daar nu gaan voetballen? Ik heb altijd beweerd dat voet ballers verder dan de hoek- vlag moeten kijken en zo is het ook. Maar tevens groeit bij mij de twijfel of dat geboycot in de sport nu wel zo nuttig is. Dat hoeft ook niet, roepen velen, het gebaar is minstens zo be langrijk. Dat is een redenering, ik erken het, zij het niet de mijne. Als ik een wapen ter hand neem, wil ik welen of het aan zijn doel beantwoordt. Zo niet (en de historie heeft mij in dit opzicht niet optimis tisch gemaakt) dan zou je je kunnen afvragen of er niet eens een bezinning moet ko men over het gebruik van het (sport)boycotmiddel. Ik zeg niet dat het één-twee- drie wegmoet, maar we mo gen toch wel eens onderzoeken wat het nu eigenlijk uitricht. Smal Als Cruijff straks bij Ajax weer opstapt, zullen we het eens hebben over Beenhakker-op- z'n-smalst. Wild-west Die Davis-Cupfinale Tsjecho- Slowakije - Italië leek af en toe meer op wild-west dan op tennis De wedstrijd werd ge speeld in een ijshockey-hal en ik kreeg de indruk dal op die tenniswedstrijd louter het woeste ijhockeyvolk was afge komen. Ik tast het gezag van de scheids rechter niet gauw en graag aan. maar die Tsjech hadden ze echt van de stoel moeten ha len. Steeds als het publiek weer wat bedaard leek, begon hij een heel verhaal af te ste ken helaas tri het hoog-Tsje- chisch, zodat ik het niet kon verstaan), waarna het volk weer tot nieuwe razernij ver viel. Ik ben nooit aanhanger geweest van het standpunt dat rond een tennispartij de sacrale sfeer van een kathedraal moet hangen. Het publiek hóeft niet muisstil te zijn. Spelers die dan roepen dat ze zich niet kunnen concentreren, leute ren. Dan léren ze het maar. Wat daar in Praag gebeurde, was me echt te bar. Gejuich bij het slaan van een dubbele fout. Driemaal nee en nog eens nee. Nog even en bij tennis ge draagt men zich als bij een basketbalwedstrijd. Ik zal dat met mijn handen tegenhou den. Genoten heb ik van het optreden van die Engelse hoofdscheids- rechter. Toen het tijdens het Door Ruud Paauw dubbelspel weer de spuigaten uitliep, greep hij eindelijk de microfoon: "Als de wedstrijd niet in de juiste sfeer (proper spint) kan worden gespeeld, zal ik de wedstrijd beëindi gen". Hij liet een fraai bekakt, autoritair Oxford-geluid ho ren en ik vreesde al een beko geling met eieren en tomaten, maar die eten ze in Praag kennelijk liever op. Tot mijn verbazing werd het zo waar stil. Hoe goed het Engels is van de gemiddelde Tsjech weet ik niet. Als ze het niet hebben ver staan, zullen ze uit die roest vrijstalen stem wel hebben af geleid dat het nu potdomme erust werd. En als ze hel wel hebben verstaan, zullen ze wel hebben gedacht: wie in deze dierentuin nog over de "pro per spirit" durft te praten, is hardstikke mesjogge en wie dat is. is tot alles in staat. Misschien halen volgend jaar Italië en Tsjecho-Slowakije wel weer de finale (ofschoon: Panatta gaat nu wel erg veel slijtplekken vertonenDie match zou zeker in Rome wor den gespeeld. Ik hoop daar als oorlogscorres pondent bij aanwezig te zijn. Want u weet het: ik ben graag daar waar het afceurens- waardig toegaat. LEIDEN - Morgenavond is Va rese de eerste tegenstander van Parker Leiden in de kwartfinale-poule van de strijd om de Europa Cup II. Een moeilijker start hadden de Leidenaars zich niet kun nen voorstellen, immers de club uit het Noorditaliaanse stadje is niet alleen Europees bekerhouder, maar beschikt over een enorme dosis erva ring wat betreft het spelen van deze duels die nu een maal totaal verschillen van competitiewedstrijden. Lei- den-coach Han Wallaart stak vorige week zijn voelhorens uit in Varese waar de lijstaan voerder van de Italiaanse competitie zijn positie ver sterkte door een nieuwe zege. Tot nu toe verloor de ploeg pas eenmaal. Wallaart: "Ten opzichte van vo rig jaar (toen Leiden de pas naar de finale door ditzelfde Varese werd afgesneden red.) is Varese in de breedte iets sterker geworden. Ze hebben nu guards die ook scoren, dit in tegenstelling tot vorig Sei zoen toen van de spelmakers weinig direct gevaar uitging. Hun topspelers Dino Meneg- hin en Bob Morse zijn erg goed in vorm. Morse scoorde uit 22 pogingen 17 keer en dat is natuurlijk een onwijs hoog percentage. Hun tweede Amerikaan Bassett, viel me wat tegen. Hij is aangetrok ken om te rebounden, maar volgens mij is hij minder dan Bruce Seals die daar* nu weg is. Het kan natuurlijk ook zijn dat Bassett gewoon een slech te dag had", aldus Wallaart. Iemand die niet naar Italië be hoefde om iets over de kracht van Varese te weten te komen is Steve Puidokas. De Leidse center speelde voor hij naar Nederland kwam twee seizoe nen in de Italiaanse competi tie, onder meer tegen Varese. Hij herinnert zich één duel met die club nog erg goed. Toen ging het behoorlijk mis. De nieuwe lange man bij Lei den is dan ook belust op re vanche. Aan vooravond Europa Cup NOORDWIJK - Als hij uitstapt, neemt de toch heus redelijk geproportioneerde mid- denklasauto plotseling de vormen aan van een dinky-toy en verdwijnen de contouren van de Noordwijkse vuurtoren in de verte geheel uit beeld. Aangenaam, Steve Puidokas is de naam en de wollen muts diep over de oren getrokken beent de 2.12 lange Amerikaan van Russische afkomst met reusachtige stappen richting het door hem gekozen etablis sement waar hij met moeite door de deur kan. Gruwend van de kou vervloekt hij het Hollandse klimaat, wenste hij bij zijn vrouw te zijn die even op bezoek is bij haar ouders in Italië, het land waar de zon zoveel lan- ger en warmer schijnt en waar hij Aardig twee jaar met veel plezier basket balde. Koffie om wat bij te komen hoeft hij evenwel niet. Geef mij maar 'n coke. Het is tien uur 's ochtends, de badplaats Noord- wijk lijkt uitgestorven. Een stille, rustige en aardige jongen dit enorme brok mens. dat door de Leidse basketbalclub Parker speciaal is aangetrokken om de zwaarwegende belangen onder het bord nu eens duidelijk gestal te te geven, een taak waarvoor voorgangers als Dave Kvle. Ervin Giddings en John Washington te licht werden bevonden. Gezien zijn beschaafde karakter lijkt dat duw- en trekwerk rond de ring hem niet erg te liggen, in de prak tijk is men bij Leiden zeer tevre den over de manier waarop deze uit Litouwen stammende Yank kracht en techniek paart aan in zicht en teamspel. Het met kun stels en fratsen verwende Leidse publiek moest wel even wennen aan deze boom met z'n droge en sobere opvattingen van het bas ketbal, al is men nu alom van me ning dat er nog nooit zo'n goeie center in de Vijf Meihal heeft rondgelopen. Hoe kwam hij daar eigenlijk terecht? Puidokas: "Nadat ik in Amerika college had afgemaakt werd ik gedrafted (aangetrokken) door de Washington Bullets. Ze beloof den me een drie-jarig contract met een oplopend salaris; het zag er aardig uit. In de praktijk bleek het evenwel te gaan om een twee jarige verbintenis met een bedui dend minder inkomen en daar concludeerde ik uit dat een club die zijn belofte niet nakomt ook nooit een goede voor mij zou zijn. Via een agent kon ik in Italië aan de slag bij Cagliari en dat leek me wel wat. Halverwege het jaar ver dween de sponsor evenwel met de noorderzon en hoewel ze hun afspraken zijn nagekomen kon den ze me voor het nieuwe sei zoen geen contract meer geven Na een verloren jaar bij Mulhouse in Frankrijk, waar slecht werd ge speeld en betaald, klopte Cagliari toch weer bij mij aan. Ik had toen al contact met Leiden, maar mijn Italiaanse vrouw prefereerde Sar dinië dus gingen we daar heen. We wonnen de eerste twee wed strijden, verloren daarna alles en degradeerden. Toen moest het bele team worden verkocht. Over een tweede aanbieding uit Hol land hoefde ik niet erg lang na te denken". En dus deed Steve Puidokas zijn intrede in de Nederlandse com petitie die, als hij zijn indruk daarover moet geven, nogal 'ge spleten' bij hem overkomt. "Je hebt hier een paar erg goed geor ganiseerde clubs zoals Leiden en Den Bosch. Die zouden zonder meer kunnen meekomen in de Italiaanse topafdeling. Maar je hebt hier ook bijvoorbeeld BOB en als je dat naast elkaar zet komt zoiets nogal ongeloofwaardig I SUCCZ5 MET Z'AJ AHT/-U/HO- ~WCT/S£A>£ T/P 15 'T DE KOLO- M£L IN Z'AJ 0OL Steve Puidokas zie je niet gemakkelijk over het hoofd, dat maakt deze foto ook zeer duidelijk. komst, toch wat aan nivellering moeten doen, want als er straks geen sponsors meer zijn gaan het óók fout, dan heb je helemaal niets meer. Belangrijk lijkt me dat er flink wat geld wordt vrijge maakt voor de jeugd. Daar moet je het uiteindelijk toch van heb ben. Moeten ze wel snel begin nen. anders is het echt te laat." Hoewel pas kort hier heeft de 25- jarige Puidokas dus al een even nuchtere als scherpe kijk op de zaken ontwikkeld, hoewel dat op zich niet zo vreemd is want hij heeft aardig vergelijkingsmate riaal. Nog afgezien van zijn erva ringen in het 'thuisland', waar na tuurlijk alles groter en beter is. stapte hij twee jaar rond in Italië, een natie die althans in West-Eu ropa op basketbalgebied zijn ge lijke niet kent. De beste en dus ook duurste Amerikanen spelen in 'de laars', maar zij zijn toch niet meer dan de krenten in de pap om de doodeenvoudige reden dat er regimenten uitstekende Azzurri rondlopen. De organisatie is per fect. aan de opleiding van de jeugd wordt al jaren met zorg ge sleuteld er wordt aan basketbal veel geld besteed. "En dat is", zegt Puidokas. "gewoon veruit het belangrijkste. De basis is breed, met als gevolg dat ook de top veel breder is." Exponent Varese, de tegenstander van mor gen. is zo'n exponent van die top groep, een ploeg die fysiek kei hard en professioneel basketbal speelt. Puidokas kent Meneghin en consorten van nabij. Stond met zijn team in Varese eens zes minuten voor tijd met achttien punten voor. Om. toen de Noordi- talianen de geest kregen, toch nog te verliezen, een gebeurtenis die hij niet licht meer zal verge ten. Ondanks die voor hem depri merende ervaring is hij niet van zins om nog een keer over zich heen te laten lopen. "Natuurlijk heeft Varese een uitstekende ploeg", verklaart hy, "maar Me neghin is heus god niet en wij kunnen er ook wat van. Vorig sei zoen verloor Leiden thuis net en omdat we. tenminste dat zegt ie dereen, beter zijn geworden zie ik niet in waarom we zouden verlie zen. Trouwens, we moeten wel winnen als we tenminste een kans willen maken ons te kwalifi ceren voor de halve finale." Helemaal zeker daarvan is Steve Puidokas niet. Ten eerste omdat hij niet precies op de hoogte is van de kracht van de andere kwartfinalisten en ten tweede omdat hy vindt dat het binnen zijn eigen team nog niet helemaal klikt. Hij: "Vier nieuwe spelers inpassen gaat niet zomaar Dat merken we nu. Misschien hebben we zelfs wel teveel goede spelers. Iedereen wil natuurlijk zoveel mogelijk speeltijd, iemand die minder krijgt heeft de neiging om zichzelf te gaan bewijzen Lo gisch, maar het is niet goed voor het team. Het kost, denk ik. ge woon nog wat tyd eer iedereen binnen het geheel zijn draai heeft gevonden. Ze moesten aan my ook wennen Ik kon merken dat ze lange tijd zonder een echte center hadden gespeeld. Tony Parker red heeft ook zo z'n pro blemen. Hij was vorig jaar dé spelmaker maar moet mi een hele •andere rol vervullen. Hoe dan ook. het begint te komen." Overigens beseft Steve Puidokas als geen ander dat. wat dat laatste aangaat, grote haast is geboden. Morgen wacht Varese en daarna blijft er weinig tijd om te denken over wanneer de ploeg vliegtuig uit, vliegtuig in wordt gesleept Voor je het weet ga je verder, of lig je eruit, terwyl de competitie tegen die tyd in een beslissend stadium is gekomen. Toch staat hij met een brede smile op en stapt hy tegen de ijzig koude oos tenwind in Zich achter het mini- stuurtje wegtrappend iU ek1 een enorme duim op Ik geloof er wel in", roept hij ten afscheid AD VAN KAAM over. Dat kan helemaal niet. Ten minste in Amerika of Italië zou dat nooit mogen. Daar zou een competitieleider allang ingegre pen hebben. Iet basketbal is daar beslist niet meegediend. Ik denk dat het komt omdat het hier allemaal wat te snel is gegaan. Kunstmatig ook. Het verschil tussen de top en de rest is te groot. Komt natuurlijk door de belangen van de sponsors ener zijds en het gebrek aan een goede basis anderzijds. De jongeren, die eigenlijk geen behoorlijke oplei ding krijgen, moeten het als ze senior zijn geworden meteen op nemen tegen sterke Amerikanen. Dan kan dus niet.". Oplossing Een directe oplossing om het (steeds groter wordende) gat tus sen de top en de rest te dichten is er volgens Puidokas niet. "Je kan niet meer terug, tenminste als je het contact met de Europese top niet wil kwijtraken. Je kan wel zeggen: gooi alle Amerikanen er uit, maar dan stort de boel in, want het publiek wil die show, wil ook die topploegen van over de grens zien. Aan de andere kant zou je, met het oog op de toe-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9