Binnen een jaar geen uitbreiding zendtijd voor tv PvdA-top stuurt aan op compromis Meer geld voor natuurgebieden ondanks bezwaren Yan der Stee Grote school nauwelijks nadelig Lucht in Rijnmond vuiler Minister Gardeniers (CRM) Groot aantal leden wil afstoting kerntaken DINSDAG 9 DECEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - De luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied als gevolg van zwaveldioxyde en nitreuze dampen neemt weer toe. Volgens de directeur van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR), P. Post van der Burg, zijn de meetwaarden het vorig jaar weer terecht gekomen op het onaanvaardbaar hoge niveau van de beginjaren zeventig. De directeur noemde de situatie gisteren in een toelichting op het jaarverslag van de dienst over 1979 "zorgwekkend". Deskundigen van de DCMR zijn tot de conclusie gekomen dat de mi lieuverontreiniging niet alleen wordt veroorzaakt door de indus trieën in het Rijnmondgebied, maar dat dé sterk verhoogde con centraties in belangrijke mate een gevolg zijn van "overgewaai de" vervuiling uit het Ruhrge- bied en het industriegebied rond Antwerpen. Volgens Post van den Burg kunnen de problemen niet meer worden opgelost door binnen het Rijn mondgebied maatregelen te ne men. Pas als de industrieën in België en West-Duitsland beper kingen worden opgelegd zal er volgens de directeur van de DCMR sprake kunnen zijn van blijvende verbetering in de situa tie in het Rijnmondgebied. Volgens de milieudienst van Rijn mond nemen niet alleen de con centraties zwaveldioxyde en ni treuze dampen toe. maar ook die van andere verontreinigende stoffen. "Het is duidelijk dat de luchtverontreiniging in het Rijn mondgebied nog lang niet be dwongen is", zei Post van der Burg. Een nieuwe zorg is volgens hem de te verwachten toename van de overslag en het verbruik van steenkolen in de Rotterdamse ha ven, die zal leiden tot een sterke verhoging van stofconcentraties en een toename van zwaveldioxy de in de lucht. Kwart van de weggebruikers onder invloed van medicijnen UTRECHT (ANP) - Ongeveer twin tig tot dertig procent van alle ver keersdeelnemers gebruikt regel matig geneesmiddelen die het rij gedrag nadelig beïnvloeden. Het gaat hierbij om kalmerende mid delen die de stof Diazepam bevat ten. Deze stof werkt op het cen trale zenuwstelsel en heeft een spierverslappende werking. Pa tiënten die regelmatig Diazepam gebruiken, rijden aantoonbaar slechter dan niet-gebruikers. Dit concludeert farmacoloog dr. J.J. de Gier uit Nieuwegein in zijn proefschrift "Evaluatie van ge neesmiddelen in het verkeer" waarop hij gisteren aan de Rijks universiteit in Utrecht promo veerde tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Om de betekenis van geneesmidde- lengebruik voor het rijgedrag te bestuderen, heeft De Gier met een aantal automobilisten prak tijkonderzoek in het alledaagse verkeer gedaan. De proefpersonen, patiënten die een kalmerend middel met Dia zepam gebruiken, zijn door des kundigen beoordeeld op voer tuigbehandeling, de verkeers- handelingen, verkeersinzicht en op waarneming. WEERRAPPORTEN DEN HAAG (GPD) - De regering trekt 12 miljoen méér uit voor de aankoop van natuurgebieden, ondanks pricipiële bezwaren van minister Van der Stee (financiën). Hiermee komt deze begrotings post van het departement van CRM gisteravond op totaal 29,5 miljoen gulden voor 1981. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries de kamercommissie voor crm maandagavond toegezeg- d. De staatssecretaris kwam met zijn toezegging de Kamer gedeeltelijk tegemoet. Faber (CDA) diende tijdens de commissievergadering twee wijzigingsvoorstellen in. waarvan er één door de staatsse cretaris werd ingewilligd. Faber vroeg ook om een verschui ving binnen de begroting van CRM voor de aankoop van na tuurterreinen. De post voor de openluchtrecreatie zou met 7,5 miljoen moeten dalen, terwijl de post voor aankoop met eenzelfde bedrag zou moeten stijgen. Daar mee komt de CDA'er op een be- drae van 37 milioen. Ook dat zou te weinig zijn - volgens hem is er ongeveer 50 miljoen no dig - maar met een dergelijk be drag zou hij gezien de financiële omstandigheden tevreden zijn. De PvdA steunt Fabers voorstel, terwijl de VVD er afwijzend te- r staat. Wallis de Vries wees het amende ment van de hand omdat er een te groot offer van de openluchtre creatie gevraagd zou worden. Volgens hem heeft dat een zeer schadelijk effect op deze vorm van vrijetijdsbesteding. Hij zegde Faber toe. dat hij voor de stem ming over het voorstel een gede tailleerde uitwerking van de ge volgen van het aannemen van het voorstel aan de Kamer zal toestu- De toegezegde 12 miljoen is vol gens de staatssecretaris slechts éénmalig. Hij wilde niet zeggen of deze post in de komende jaren op de begrotingen zal worden ge handhaafd. minister Van der Stee vindt het onjuist via verkoop van Domein-gronden aan dit geld te komen. De Kamer is van mening dat de 12 miljoen blijvend gere serveerd moeten worden voor de aankoop van terreinen. Faber en Evenhuis (VVD) dienden daartoe een motie in. CDA en PvdA blijven er voorstan der van met het aankopen van na tuurterreinen door te gaan zoals al jaren de bedoeling is. De-WD is het daarmee niet eens. De opzet van het beleid is volgens Even- huis veel te globaal en moet meer gericht zijn op bepaalde gebieden die het waard zijn te worden be waard. Er moet volgens Evenhuis minder worden aangekocht en meer ge dacht in de richting van beheers regelingen. Bij die regelingen koopt de overheid de gronden niet aan maar sluit overeenkom sten met de boeren. Deze ver plichten zich tegen een vergoe ding van de overheid het land schap onaangetast te laten. Op een spoorwegovergang bij het Betuwse Zetten is gistermiddag e ster werd zwaar gewond. Vermoedelijk werd ze verblind door de zon trein aankwam. Op de foto de restanten van haar auto. auto onder de trein geraakt. De bestu ardoorze niet in de gaten had dat er BRUSSEL (ANP) - Minister De Geus (defensie) verwa'cht dat eind 1981 zal blijken dat Neder land zijn defensiebegroting niet met anderhalf, zoals nu verwacht wordt, maar met twee procent zal hebben verhoogd ten opzichte van 1979. Hij zei dit na afloop van het beraad dat defensie-ministers van elf Eu ropese NAVO-landen gisteren in Brussel hebben gehouden, en aan de vooravond van een bijeen komst van defensie-ministers van alle NAVO-landen. Het is vrijwel zeker dat de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, de Europese NAVO- landen vandaag krachtig onder druk zal zetten om zich te houden aan het besluit van de NAVO-top van Washington om de defensie begrotingen jaarlijks om en nabij drie procent te verhogen. Europese landen zullen zich vrij al gemeen op het standpunt stellen Minister: twee procent meer voor defensie na 1981 dat, zoals minister De Geus het uitdrukte, de drieprocentsverho- ging niet "de alleen zaligmaken de meetlat" moet ziin. Hij zal zelf ongetwijfeld naar voren brengen dat weliswaar het ko mend jaar 179 miljoen gulden te weinig wordt uitgegeven, maar dat het bondgenootschap op den duur meer schade zou ondervin den als in Nederland defensie niet in de zogenaamde "ombui gingsoperatie" (het beperken van de uitgaven op velerlei gebied) was betrokken. "Levering van Starfighters aan Tur kije, de zestig miljoen voor Portu gal voor de bouw van (Nederland se) fregatten, de technische hulp die de Nederlandse marine Grie kenland verleent, en de tientallen miljoenen voor de opslag van Amerikaans militair materieel op Nederlands grondgebied komen niet in de begroting tot uiting. Maar wanneer het volgend jaar is verstreken, kunnen wij uitkomen op een reële groei van twee pro cent ten opzichte van dit jaar. al dus de minister. Bovendien gaat in Nederland (volgens de Neder landse statistieken) 29 procent van de defensie-uitgaven naar in vesteringen, waarmee Nederland tot verhoudingsgewijs de groot ste investeerders in het bondge nootschap behoort. DEN HAAG (GPD) - Uit breiding van televisie zendtijd per 1 oktober 1981 is vrijwel zeker niet moge lijk. Dit heeft minister Til Gardeniers (CRM) giste ren gezegd tijdens een de bat over de media in de Tweede Kamer. Financiering van deze uitbreiding dagtelevisiedoor vermeerde ring van de STER-zendtijd maakt wijziging van de Omroep wet noodzakelijk. Dit omdat het wettelijk maximum aan STER- reclame op de tv al is bereikt Deze wetswijziging zou op zijn vroegst in april volgend ^aar haar beslag kunnen krijgen. Daarna zou de Omroepraad nog advies moeten uitbrengen. Dc woordvoerders van de drie gro te fracties. Kosto (PvdA). Van der Sanden (CDA) en Keja (VVD), pleitten voor versnelde invoering Onderzoekers bekijken "welbevinden" scholier DEN HAAG (GPD) - De omvang van scholen voor voortgezet on derwijs blijkt slechts een zeer ge ringe invloed te hebben op het welbevinden van de leerlingen op die scholen. De veelgehoorde kreet: grote scholen hebben een nadelige invloed op de leerlin gen, gaat in zijn algemeenheid dus niet op. Factoren als school organisatie, huisvestingssituatie en welbevinden van leraren blij ken in veel gevallen een aanzien lijk duidelijker invloed te hebben op het welbevinden van de leer lingen. Dat blijkt uit een onderzoek dat door het Research Instituut voor het Onderwijs in het Noorden (RION) is gedaan. De door staats secretaris De Jong van onderwijs en wetenschappen ingestelde Commissie Schoolgrootte Voort gezet Onderwijs, die opdracht voor het onderzoek heeft gege ven, zal haar beleidsaanbevelin gen voor een groot deel op het rapport baseren dat naar aanlei ding van dit onderzoek is ge maakt. De commissie hoopt in fe bruari 1981 met de beleidsaanbe velingen klaar te zijn. Het onderzoek is verricht op 89 scholen en af scholengemeen schappen voor voortgezet onder wijs, variërend van vwo (voorbe reidend wetenschappelijk onder wijs) tot Ito (lager technisch on derwijs). De onderzochte school typen vertegenwoordigen bijna 80 procent van het Nederlandse voortgezet onderwijs. Ruim 7000 leerlingen, alsmede ruim 600 lera ren van de betrokken scholen, hebben hun medewerking aan het onderzoek verleend. De resultaten van het onderzoek maken duidelijk dat de bewering „hoe groter de school hoe minder de leerlingen zich welbevinden" over het algemeen niet juist kan zijn. Uit het onderzoek bleek na melijk dat slechts 2,4 procent van de verschillen in 'schoolwelbe- vinden' tussen leerlingen eventu eel toegeschreven kan worden aan de factor schoolgrootte. Het schoolwelbevinden daalt voor alle schooltypen na het eerste leerjaar vrij sterk. Een daling die zich na het tweede leerjaar in minder sterke mate doorzet. Pas in het vierde leerjaar treedt er een zekere stabilisatie op. De school zelf blijkt oorzaak van meer ver schillen in het schoolwelbevin den dan de schoolgrootte. Dat zou, volgens de onderzoeker, kunnen liggen aan het schoolkli maat en de huisvesting van de school. De aanwezigheid van een aula, een bibliotheek, een (over dekte) fietsenstalling, een kanti ne en een sociaal centrum wor den door de ondervraagden posi tief gewaardeerd. Noodlokalen en een minder goede vestigings plaats als negatief. De mate en vorm van begeleiding en beoor deling door leraren en allerlei ex tra activiteiten binnen het leer plan oefenen een positieve in vloed uit op het welbevinden van zowel leerlingen als leraren van tv-zendtijduitbreiding als „antwoord" op de steeds verder gaande ontwikkelingen van ka- bel- en satellietomroep, ter on dersteuning van het eigen Neder landse bestel. Keja diende een motie in, waarin hij de regering vroeg vóór 1 oktober 1981 een begin te maken met uit breiding van tv-zendtijd, die bin nen enige jaren zal leiden tot dag televisie. Hij denkt daarbij aan een derde tv-net, dat naar het voorbeeld van dc Engelse ITV- zender geheel door de reclame bekostigd zou moeten worden, waardoor Nederland I en II vrij van STER-zendtijd zouden kun nen blijven. Hoewel Van der San- den en Kosto de motie in deze vorm niet willen ondersteunen, zeiden zij ook voorstander te zijn van snelle beslissingen in deze kwestie. Kosto stelde voor de bewinds vrouw tijd te laten winnen door voor de financiering van de zend tijduitbreiding - in afwachting van de wetswijziging - alvast een beroep te doen op de omroepre serves (ongeveer 350 miljoen gul den). Maar daar voelde dc minis ter weinig voor. Bovendien vond zij het onjuist op dit moment een definitieve uit spraak over zendtijduitbreiding te doen. Zij is in afwachting van een tussentijds mediarapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). En zij wil vooral eerst het voorstel van het NOS-bestuur op tafel hebben. Op 12 december a s wordt dit voorstel, dat zendtijd uitbreiding beoogt met ingang van 1 oktober 1982 (dus een jaar later dan de Kamer zou wensen), in stemming gebracht. Omdat al leen NCRV er VPRO hier tegen zijn, wordt dit voorstel zeker aan vaard. Overigens wees de minister er nog op dat zendtijduitbreiding bin nen een jaar de omroep voor on overkomelijke problemen op het gebied van techniek en personeel zou plaatsen. ei ei 5 e c 1 bt-r p D x o aj I 5b H C Amsterdam zwaar bew. 3 -1 0.1 De Bilt licht bew. 3 -3 0 Deelen onbew. 0 -4 0 Eelde -3 0 Eindhoven zwaar bew. -4 0 Den Helder licht bew 4 3 0.1 Rotterdam half bew. 4 0.2 Twente zwaar bew. _1 -4 0 Vhssingen onbew. 5 -2 0 Za. Limburg onbew -1 -5 0 Aberdeen 5 0 0.4 Athene 20 9 2 Barcelona onbew. 13 2 0 onbew. -5 -6 0 Bordeaux -6 0 Brussel -5 0 Frankfort -3 -4 0 Genève twaar bew. -1 -7 0 Helsinki -12 0 Innsbruck -18 0.1 Klagenfurt -1 -16 0 Kopenhagen half bew. 2 1 0 Lissabon onbew. 11 6 0 0 Locamo onbew. 5 -8 Londen geheel bew. 3 -1 0 Luxemburg -3 -9 0.1 Madrid geheel bew. 9 0 0 Malaga geheel bew. 15 13 0 Mallorca licht bew. 10 -2 0 0 München onbew. -6 -14 onbew. 10 1 0 0 Oslo licht bew. -2 -5 Parijs onbew. 1 -5 0 Rome onbew 6 0 0 Stockholm half bew. -2 -2 0 Wenen onbew. -4 -6 0 Zürich geheel bew. -13 0 Casa Blanca bew. 16 7 0 Istanbul regen 1 Las Palmas licht bew. 17 Tel-Aviv geheel bew. 12 Tunis half bew 12 6 1 DEN HAAG (GPD) - Het partij be stuur van de PvdA heelt een drin gend beroep gedaan op de afde lingen zich te verenigen op een compromis-standpunt in het ver kiezingsprogramma over de Ne derlandse NAVO-kerntaken. De discussie daarover belooft heftig te worden op het verkiezingscon gres in februari. Uit 130 amendementen vanuit het land blijkt dat een groot aantal PvdA'ers afstoting van alle kern taken voorstaat. Zoals bekend heeft Joop den Uvl aan zijn lijst trekkersschap de voorwaarde verbonden dat gedurende de ko mende kabinetsperiode één of twee taken blijven. Het partijbe stuur staat achter hem. De PvdA-top streeft naar uiteinde lijke afstoting van alle atoomta- ken voor Nederland, maar acht fasering nodig "om de echo van onze eenzijdige stappen zo lang mogelijk te laten doorklinken". "Het gaat om een afweging van ef fectiviteit". aldus Den Uyl. Be perking van de Nederlandse kerntaken van de huidige zes tot een of twee in de komende vier jaar zal de eerste stap moeten zijn. Daarna wordt bezien of die stap tot positieve reacties heeft geleid in oost of west en wordt de twee de stap bepaald. Partijvoorzitter Max van den Berg verklaarde dat de PvdA "bewust een nieuwe weg inslaat. Wc kie zen voor eenzijdige stappen en la ten de afschrikkingsfilosofie los". Den Uyl noemde het voorge stelde beleid ingrijpender dan dat van welke socialistische par tij in Europa ook. De PvdA-top wil in het verkie zingsprogramma een niet al te ex treem standpunt over afstoting van kerntaken opnemen, om haar positie bij de komende kabinets formatie niet onmogelijk te ma ken. Regeringsdeelneming is noodzakelijk, aldus de top om de plaatsing van gemoderniseerde kernraketten in Nederland en Europa tegen te houden. Dat laatste beschouwt de PvdA op dit moment als belangrijkste ac tiepunt op het gebied van vrede en veiligheid. In hoeverre het voor de partij voorwaarde zal zijn om een nieuwe regering deel te nemen, is nog niet bekend. Hei partijbestuur bespreekt deze week de vraag met wie en eventu eel onder welke voorwaarden straks geregeerd zal worden. Het partijbestuur van de PvdA heeft zijn ontwerp-verkiezings- programma op eeri paar punten gewijzigd, nadat dc afdelingen niet minder dan 6600 wijzigings voorstellen hadden ingediend. Dat gaat o m. de hulp aan de Der de Wereld: de ontwikkelingshulp blijft anderhalf procent van het nationaal inkomen, bij een mee vallende economische groei wordt het twee procent. Voorts heeft het PvdA -bestuur be sloten de inpoldering van de Mar kerwaard en de aanleg van een tweede nationale luchthaven de- finiteif te verwerpen. Niet alleen is dc PvdA nu voor sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dode waard; o<»k het onderzoek naar kernenergie zou in Neder land moeten worden gestaakt PvdA-fracti^tider Den Uyl en pon dens hun toelichting op het verkiezingsprogramma "W Samenhang Tijdens het mediadebat werd door de Kamer duidelijk onderkend dat er samenhang is tussen de omroep, de pers en de reclameop brengsten. De vraag van het be drijfsleven naar STER-reelame is vele malen groter dan het aan bod, terwijl de advertentiepositie van de dagbladen juist onrustba rend terugloopt. Voordat de adverteerders via de sa tellieten naar het buitenland lo pen. moeten de mogelijkheden bij de omroep door uitbreiding van de STER-zendtijd vergroot worden („Het natonale reclame budget moet aan Nederland ge bonden blijven", zei de socialist Kosto). Vervolgens kan dan de pers financieel tegemoet worden gekomen uit de STER-pot. die dan naar schatting met een extra bedrag van 200 miljoen gulden gevuld is. van der Sanden (CDA) drong in een motie aan op een snelle beslissing over een advertentiecompensa- tieregeling voor de pers. Hij vond dat zo n regeling uiterlijk 1 janua ri 1981 in werking moet treden, ook al heeft de minister het voor stel van het Bedrijfsfonds voor de Pers vorige week afgewezen. Kosto (PvdA) was het daarmee Strenge aanpak omroeppiraten DEN HAAG (ANP) - Minister Gar deniers (CRM) heeft gistermid dag aan de Tweede Kamer mee gedeeld dat interdepartementaal overleg gaande is om te komen tot sluitende maatregelen tegen omroeppiraten Het departement van CRM maakt zich "uitermate zorgen" over de huidige situatie, zo bleek uit de woorden van de minister. In het overleg was het CDA- woordvoerder Van der Sanden. die dit onderwerp aansneed "Wat nu in dit land gebeurt kan werkelijk niet," zo betoogde hij Van der Sanden becijferde, dat ons land 10.000 radio-piraten telt. waarvan 2500 met reclame. Hij noemde het verschijnsel van dc omroep-piratenj een ondermij ning van dc omroepwet. "Koopkracht minima op peil houden" DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil op de wat langere termijn de koopkracht voor dc aller laagste inkomens handhaven. In aangepaste voorstellen in het verkiezingsprogramma "Weerwerk" stelt dc partijtop voor om de koopkracht voor deze groepen tot 1985 op peil te houden De hogere inko mens zullen net als volgend jaar vijf procent moeten inle veren. Een en ander betekent dat de koopkrachtgrens nu voor de PvdA is verlaagd van circa modaal tot de minima Met die plannen sluit de partijtop aan op de veranderde econo mische omstandigheden Centrale doelstelling in hot program Muit het Lnstcnd houden en scheppen van werkgelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7