"Actie: we hebben toch geen bal te verliezen Leiden: grond in Leiderdorp kopen Politie krijgt eindelijk richtlijnen bij kraakacties Personeel protesteert tegen sluiting Wolspinnerij Hogere werkloosheid en minder vacatures Vrouw (65) uitgegleden DINSDAG 9 DECEMBER 1980 (Vervolg van pagina 11 LEIDEN - De werknemers van de Wolspinnerij Ede aan de Kanaalweg in Leiden hebben gistermiddag besloten om actie te voeren voor het behoud van hun werk. Kort nadat directeur S. Lootsma de werknemers in de kantine had meegedeeld dat zij massaal ontslagen zouden worden werd in diezelfde kantine een actiecomité gevormd om de beslissing zo snel mogelijk weer terug te draaien. Van daag is gebleken wat de actie inhoudt: een bezetting van het bedrijf. "Zo is dat, actie; we hebben toch geen bal te verliezen" zegt een werknemer die al tegen de zestig loopt. "Wy willen werken" riepen Turkse vrouwen. De Wolspinnerij Ede is de laatste textielfabriek in Leiden. Het ont slag hangt alle 46 werknemers bo ven het hoofd. Bijna de helft van de werknemers is van buiten landse komaf. De werknemers hebben het ver moeden dat directeur Lootsma moedwillig de Leidse vestiging van de Wolspinnerij Ede heeft la ten doodbloeden, ten gunste van de andere twee vestigingen in Edeen in Vlijmen. De Wolspinne rij maakt tapijtgaren voor tapijt- fabrieken. In het concern werken in totaal 170 mensen. "Met deze directie valt geen goed garen te spinnen" zei vakbonds man Jos Duynhoven (Industrie bond FNV) in een vlammende toespraak tot de werknemers. "We moeten ons niet lijdzaam naar de slachtbank laten leiden. Het bedrijf in Leiden is een jaar lang belazerd. Hier is met geld ge smeten". De werknemers stemden van harte in met deze actietaai van Duyn hoven. "Die directeur moet eruit geschopt worden, wij niet" zegt een werknemer die al tientallen jaren in het textielvak zit. Het knaagt aan hem dat directeur Lootsma die van de vermicellifa- briek Honig afkomt de lakens uit deelt terwijl hij koud twee jaar in de textiel zit als directeur van de Wolspinnerij. "Die directie, die weet van textiel niets af' Niet eerlijk i andere werknemer LEIDEN - De werkloosheid in Lei den en omstreken is in de afgelo pen maand verder toegenomen. Er staan nu 2954 mannen en 1127 vrouwen als werkloos en op zoek naar werk bij het Gewestelijk Ar- beidsbureau in Leiden inge schreven. Dat zijn 129 mannen en 23 vrouwen meer dan aan het eind van oktober. Opvallend is dat de werkloosheid onder jongeren vrijwel onveran derd is. De toename van de werk loosheid heeft dus vooral betrek king op mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder. De sector bouw nam bij de mannen weer het. grootste deel van de stijging voor zijn rekening. 94 van de totale stijging van 129. Merendeels straatmakers, opperlieden en schilders, hetgeen volgens het ar beidsbureau duidt op een invloed van het seizoen. Tegenover de stijging van de werk loosheid, staat een niet onaan zienlijke daling van de vraag naar arbeidskrachten. Waren er eind oktpber nog 496 vacatures te ver vullen, aan het eind van vorige maand is dat teruggelopen tot een aantal van 281 vacatures. Niet alleen bleef de vraag naar bouwvakarbeiders gering, maar ook in de metaal is er sprake van een vermindering van de vraag. Vergelijken we de cijfers met no vember vorig jaar, dan valt te con stateren dat in een jaar tijd het aantal vacatures erg is teruggelo pen. Vorig jaar rond deze tijd was het aantal open plaatsen nog 1243. De werkloosheid blijkt in vergelijking met november 1979 met een kleine achthonderd man- te zijn gestegen. LEIDEN - Een 65-jarige Leidse moest gistermiddag met een heupfractuur worden overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. De vrouw was, waarschijnlijk door de gladheid, op de Korevaarstraat ten val ge komen. draait de Leidse vestiging enkel en alleen in het rood door bevoor deling van de vestigingen in Ede en Vlijmen. "Als je Ede en Vlij men de orders geeft, de orders dus niet eerlijk verdeelt, dan kan de directie gemakkelijk praten; zo van er is geen afzet voor jullie. In Ede en in Vlijmen moeten ze intussen overwerken om de om zet te halen. Als je zeven mensen van de spinnerij afvoert naar de ververij dan moet je niet ver baasd staan als er minder omzet gemaakt wordt op de spinnerij. En als je beloofd dat er een derde brede spinmachine bijkomt, maar je laat de machine werkloos in de hoek staan, dan scheelt je dat enorm in je produktie". Een rondgang door het bedrijf leert dat de twijnderij en haspelarij die een half jaar geleden naar Ede verhuisd hadden moeten worden (hetgeen het ontslag voor tien mensen in Leiden met zich mee bracht) nog steeds in de fabrieks hal in Leiden staan. Een werkné- mer wijst op de zestig ton afge keurd tapijtgaren die in Ede is ge maakt maar in Leiden ligt opge slagen. "Het is niet zo dat Leiden alleen de fouten miaakt. Kijk hier maar. Zestig ton tapijtgaren is 900.000 gulden waard. Het afge keurde spul moet nu voor een prikkie verkocht worden". Hij vertelt van de miljoen gulden schuld aan geleverd tapijtgaren die de zo goed als failliete tapijtfa- briek KVT in Moordrecht aan de Wolspinnerij heeft. "Het is de vraag wat je nog van dat miljoen terugziet" Trucs "Via boekhoudkundige trucs draai en we in de rode cijfers. De cijfers worden aangedikt. De Wolfedera tie (die honderd procent van de aandelen in de Wolspinnerij Ede heeft) is bijvoorbeeld eigenaar van ons terrein met gebouwen. Wij betalen als Wolspinnerij Ede een huur van een kwart miljoen gulden per jaar aan de Wolfedera tie. Vestzak-broekzak". Nog een ander vult aan: "Voor onderhoud van de tuin voor de fabriek staat heel veel geld op de begroting, maar onderhoud wordt er even zogoed nauwelijks gepleegd. Vo rig jaar verstookten we 70.000 gulden olie; op het financieel overzicht staat een ton. Het klopt gewoon niet". "De top is ook loodzwaar. Onlangs is de ver koop-afdeling weer uitgebreid; die mensen zijn goed voor een ton per jaar", klagen de werknemers. De werknemers vroegen directeur Lootsma gisteren tijdens zijn "trieste mededelingen" hoe hij "het kon rijmen dat de ververij die juist op gang is gekomen nu al weer afgebroken moest worden; en dat de machines blijkbaar voor niets net een kostbare op knapbeurt achter de rug heb ben". De ververij is verplaatst van Tilburg naar Leiden. Tilburg sloot, de acht Tilburgse LEIDEN/LEIDERDORP - De ge meente Leiden wil langs de Touwbaan in Leiderdorp grond kopen. Die grond (oppervlakte ruim 23.000 vierkante meter) zou bestemd moeten worden voor een nieuwe werkplaats voor de dienst sociale werkvoorziening, de verplaatsing van Leidse be drijven en de bouw van tenmin ste 120 woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. Voor de bouw van de woningen is medewerking van de gemeente Leiderdorp noodzakelijk. Er is een wijziging van het bestem mingsplan voor nodig. De grond langs de Touwbaan is nu nog in handen van projectontwikkelaar Wilma. Met de grondaankoop is een bedrag van bijna vier mihoen gulden gemoeid. B en W van Leiden hebben besloten om de grond te kopen en voor het grootste deel te benutten voor de nieuwe werkplaats voorde dienst sociale werkvoorziening (15.00 vierkante meter). Drieduizend vierkante meter resteert voor het verplaatsen van een bedrijf uit de Leidse binnenstad en ruim vijf duizend vierkante meter wordt volgens de Leidse plannen benut voor woningbouw. Volgens de Leiderdorpse wethou der Meerburg (CD^) is Leider dorp in principe wel bereid om mee te werken aan de oplossing van de Leidse woningnood. Maar onder bepaalde voorwaarden. Die voorwaarden zijn dat de Lei- denaren, die aan de Touwbaan komen wonen zich niet in Leidcr- dorp'voor een (betere) woning kunnen laten inschrijven. Willen ze na enige tijd toch een andere woning, dan zullen zij zich bij het Leidse bureau huisvesting moe ten inschrijven. Zo wordt volgens Meerburg extra druk op de Lei derdorpse woningmarkt voorko- Een andere voorwaarde is dat Lei derdorp ook wat te zeggen krijgt over de toewijzing van de wonin gen. Wethouder Meerburg denkt zelfs aan een verdeling op fifty- fifty basis, dus de helft Leidse en de helft Leiderdorpse woning zoekenden. "Al te veel overloop uit Leiden kunnen we niet heb ben. maar om de woningbouw te gen te houden moet men wel erg zwaarwegende argumenten heb ben" aldus Meerburg. Het besluit van het Leidse college is niet eenvoudig tot stand geko men. Wethouder Fase (VVD) van economische zaken en wethou der Tesselaar (PvdA) van volks huisvesting verschilden van me ning. Vanuit de afdeling econo mische zaken werd aangevoerd dat dé grond bedrijfsbestemming heeft. Die bestemming zou ge handhaafd moeten blijven, om dat er in Leiden al een tekort is aan beschikbare bedrijfsterrei- Alle andere lokaties zijn pas pver enkele jaren beschikbaar, zo luid de het ambtelijk advies. Daarin werd ook opgemerkt dat het bou wen van woningen tussen bedrij ven niet aan te bevelen is. Bedrij ven worden verplaatst omdat ze hinderlijk zijn in de woonomge ving. Wanneer ze verplaatst zijn naar een bedrijfsterrein, plaatsen worden omgeschoold in Vlijmen. Directeur Lootsma schat de in stallatiekosten van de ververij en de reviseringskosten van de ma chines op ruim vijf ton. "Dat is helaas kapitaalverlies". De werk nemers schatten de kosten veel hoger, namelijk om en nabij de negen ton. "Dat is helaas smijten met geld". FNV-vakbondsbestuurder Jos Duynhoven vindt dat de directie de cao voor het textielbedrijf aan haar laars heeft gelapt. "In strijd ook met de afspraken die hij mondeling en schriftelijk met ons heeft gemaakt is hij niet met een naar ons toegestapt toen hij vond dat het mis ging". Overi gens vindt Duynhoven dat direc teur Lootsma hem een "verhaal op de mouw heeft gespeld". Afbouw Directeur Lootsma verdedigt zich: "De afzetproblemen hebben zich pas echt in oktober en november voorgedaan. Zo snel kan het gaan. De intentieverklaring voor FNV-bestuurder Duynhoven sprak gistermiddag het personeel toe: "Hier is met geld gesmeten het behoud van werk die ik in juli deed, bevatte de voorwaarde dat de afzet niet in gevaar zou komen. Dat is wel gebeurd. Daarom geldt die intentieverklaring niet meer. De tijden zijn veranderd". Als er in Ede of in Vlijmen "ie mand" via natuurlijk verloop wègvalt dan is er volgens Loots ma misschien voor een enkele werknemer in Leiden de moge lijkheid om naar Ede of Vlijmen te verhuizen. Maar de ontslagaan vrage voor 46 werknemers gaat wel zo snel mogelijk de deur uit. Met de vakbonden wil de direc teur vooralsnog slechts overleg gen over de wijze van afbouw van de Leidse vestiging. Lootsma wijt "het niet in even wicht zijn van de ontvangsten en uitgaven" op zich niet aan de Leidse vestiging maar aan de af name van de afzetdie direct ver band houdt met de instorting van de bouwsector. Leiden moet vol gens Lootsma sluiten omdat in Ede en Vlijmen moderner en effi ciënter gewerkt kan worden. "Leiden is de laatste wagon in de rij. Banken inschakelen heeft geen zin als je met het geld van de banken alleen maar verliezen kunt compenseren. Overheids steun zit er ook niet in". Lootsma verwacht voor volgend jaar on danks de voorgenomen sluiting van de Leidse vestiging toch een stijging van de omzet. De Wol spinnerij levert ongeveer 1800 ton tapijtgaren per jaar. "We willen optreden zonder stempel op ons voorhoofd" woningen omheen. De vraag kan dan gesteld worden waarom deze bedrijven zonodig weg moesten uit de oude woon omgeving, aldus drs C. Floor, chef van de afdeling economi sche zaken in zijn advies. Het college van B en W. waarin de PvdA in de meerderheid is, koos echter de zijde van PvdA- wethouder Tesselaar en besloot de woningbouw in het plan op te nemen ten koste van de bedrijfs bestemming. Wethouder Fase zegt evenwel helemaal geen moeite te hebben met de beslis sing, omdat iedereen - ook de VVD-fractie - doordrongen is van het urgente probleem van de wo ningnood. Van onenigheid is daarom volgens haar geen spra ke. "Alleen moet men oppassen, dat bedrijven en woningen elkaar niet bijten", aldus Fase. "Trou wens, in het bestemmingsplan Pancras-oost vonden sommigen, dat er teveel bedrijven werden gehandhaafd". De nieuwe werkplaats met kan toorruimte van de dienst sociale werkvoorziening kost in totaal, grondkosten inbegrepen, bijna veertien miljoen gulden. Dat be drag moet eerst nog door de ge meenteraad en door de rijkscon sulent voor complementaire so ciale voorzieningen worden goedgekeurd. Een probleem bij de woningbouw is nog, dat Leiderdorp niet in aan merking komt voor rijkssubsidie op de grondkosten (de zogeheten lokatiesubsidie). zodat de grond kosten sterk in de huurprijs zul len doorwerken. LEIDEN - Nadat kraaknota "zo" en kraalcnotitie "zus" in de poli- tiecommissie doorsproken, be- discussiëerd, terugverwezen of doorverwezen zijn zit er eindelijk schot in de toestandkoming van een gemeentelijke politienota met richtlijnen voor het optreden van de politie bij kraakacties. Het hoofd van de politie, burge meester C. Goekoop, zet vaart achter de politienota omdat hij erop rekent dat men zich lande lijk niet voor de verkiezingen van mei aan een leegstandswet wil branden. De commissie politieza ken en de commissie volkshuis vesting houden op 19 januari een gezamenlijke vergadering over de politienota. Burgemeester Goekoop hoopt dat de nota ver volgens in februari in definitieve vorm kan verschijnen. De politie wil onderhand wel eens weten waar zij aan toe is. Werd in het vooijaar nog gewerkt met de kraaknota van politiecommissa ris Van Voorden, later kwamen daar de nota van de PvdA en de notitie van burgemeester Goe koop overheen. Werd eerst ge werkt met het begrip "zes maan den" als aanvaardbare leegstand, later werd de grens verlegd naar "negen maanden" ingevolge de notitie van Goekoop. In de nabije toekomst zal de grens wel weer 'teruggelegd worden naar "zes maanden" want de commissie politiezaken was gisteravond unaniem van mening dat zes maanden leegstand "lang ge noeg" was. Die termijn sluit aan bij de landelijke wetsontwerpen van de regering van de PvdA. Commissaris H. van Voorden deed gisteren voor de zoveelste keer een dringend en bijna wanhopig beroep op de commissie om tot duidelijke richtlijnen te komen. "Als politie zijn we alleen maar gebaat bij zo groot mogelijke dui delijkheid. Wij willen optreden zonder het stempel van de eige naar en zonder het stempel van krakers op ons voorhoofd. Het is voor ons toch al moeilijk genoeg om twee heren te dienen; de offi cier van justitie en de burgemees ter". Blijft de oolitie het voorlopig moei lijk hebben met de vage formule ringen in de kraaknotitie. onge veer twintig mensen uit de Leid se kraakbeweging staken tijdens de vergadering niet onder stoelen of banken tot die vage formule ringen "de eigenaar van een leeg stand pand tal van ontsnappings mogelijkheden bieden. Op het moment werkt de politienotitie tegen de krakers als een verkapte ontruimingsnota". Zinnen zoals "de woning is bij een ander ingebruik" noemt de Leid se Kraakbond "zo rekbaar als gisteravond in het stadhuis aanwezig om op duidelijke wijze hun mening kauwgom". Hetzelfde geldt vol gens de bond voor begrippen in de notitie zoals "reële herstel werkzaamheden, reële verkoop- of verhuurpogingen" of "gezien de marktsituatie redelijke prij zen". Een en ander werkt volgens de Kraakbond de bescherming van de eigenaar in de hand. "Tot op heden bleken "reële herstel werkzaamheden" te bestaan uit een hoopje bouwmaterialen of niet goedgekeurde verbouwings plannen, "Reële verkoop- en huurpogingen" bleken te bestaan uit plotselinge huurcontracten of voorlopige koopcontracten met kennissen of familieleden van de eigenaar. Alleen als de eigenaar niet zo slim is geweest een van deze nepmaatregelen te nemen rest de krakers nog een kansje, als het pand tenminste lang ge noeg leegstaat". De raadsleden voegden er gister avond nog tal van voorbeelden van onduidelijk taalgebruik in de notitie aan toe. Brands (CPN): "Wat is bijvoorbeeld "gemeubi leerd?". De positie van krakers komt er in deze notitie toch wel erg summier vanaf'. Walenkamp (CDA) toon de zich reuze benieuwd naar de toetsing van de al dan niet reële pogingen van de eigenaar om zijn pand kwijt te raken. Peters (PvdA) en Glaubitz (D'66) vinden de passage over het doorgeven van namen van krakers door de officier van justitie of door de burgemeester "indien het belang aannemelijk wordt gemaakt" te weinig uitgewerkt. Ham (CDA) vroeg om terughoudendheid met het vrijgeven van namen. Van der Putten (PSP) noemde de notitie onder meer niet duidelijk ten aanzien van schijnbewoning zo als het ophangen van affiches "zodat het een bewoonde studen tenwoning lijkt" of het aanbren gen van een tijdmechanisme in het licht zodat een brandende lamp 's avonds de leegstand ver bergt. Goekoop antwoordde dat dè notitie in geen geval "pseudo-leegstand" mag bevorderen. Een strikte uit voering van de meldingsplicht en een complete registratie inclusief datum van leegstand en de prijs waarvoor het pand eventueel te huur ofte koop staat, daar draait het volgens Goekoop om. "Wet houder Tesselaar is hard bezig aan de automatisering van de re gistratie". Volgens Goekoop moeten zoveel mogelijk panden onder het bereik van de kraakno titie vallen: niet alleen woningen maar bijvoorbeeld ook het ge kraakte bedrijfspand van de HE- MA aan de Haarlemmerstraat. Met het terugbrengen van de "aan vaardbare" leegstandstermijn van negen maanden naar zes maanden had Goekoop geen moeite "omdat die negen maan den bij een maximum termijn be doeld was". Goekoop voegde er aan toe dat de politie duidelijk moet welen: Dat is de termijn. Maar anderzijds, zo verklaarde hij, komt het voor dat B en W een beleidsbeslissing moeten nemen om eén woning die op de Leidse markt onverkoopbaar is langer leeg te laten staan danwel de eige naar toestemming te geven de Nederlandse markt af te stropen naar kopers. Hij wees erop dat be halve het tegengestelde belang eigenaar-krakers de gemeente en de gemeenteraad ook een belang hebben: "Er ligt een besluit van de gemeenteraad om premie koopwoningen te bouwen. Als die woningen gereed zijn en de eigenaar raakt ze niet kwijt dan verdient die eigenaar bescher ming van de gemeente. Anders verklaren we zo'n eigenaar rech teloos en krijgen .we geen enkele bouwer meer". Loon en werk In het Parlement aan deNieu we Rijn wordt vanavond een openbare discussie gehouden over de lonende werkgelegen heid en de sociale voorzienin gen, speciaal toegespitst op de situatie in Leiden. Dick Juf fermans. afdelingsbestuurs- 'lid van de CPN, en Dick ter Wisscha, vakbondsbestuurder van de Industriebond FNV le veren beiden een bijdrage aan de discussie: daarna is het woord aan anderen. De or ganisatie is in handen van de afdeling Leiden van de CPN: aanvang acht uur. Kinderfilm "Drie vrolijke beertjes" is de ti tel van de kinderfilm die mor genmiddag in het K O- gebouw. Oude Vest 45, wordt vertoond. Een tekenfilm in Disneystijl, in het Nederlands gesproken. De voorstelling be gint om half drie. Hengelsport De Ruisvoorn viste een wed strijd in het water van de Apothekersdijk en de Mors singel. Uitslag: 1 J. Nieuwen- burgjr. 1920 gram-26 stuks: 2 W. Ween ink 1500-25, 3 J. v.d. Berg 1100-16. 4 Th. van Doe len 1120-15, 5 A. van Donkel 1000-9,6 W. van Weizen 650-9, 7 C. Pierens 650-7. 8 B. Hoog duin 390-8,9 J. de Hoed 290-5, 10 L. van Deventeï 50-1. Kaarten In de stalletjes van het Leids Co mité voor Kinderzegels wor den behalve kinderpostzegels ook algemene-, kinder-, en kerst/nieuwjaarskaarten ver kocht. De stalletjes zijn te vin den in de volgende postkanto ren: Gerenstraat. Kopermo len en tot 19 december Bevrij dingsplein.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4