Van L, hoopt op vrijspraak: "Ik zit onschuldig vast" "Niet-westerse studie is te karig bedeeld" Hoofdverdachte Leidse bouwfraude: "Zo is het wel genoeg" Bedrijven in Noord vest gaan zich organiseren Leidse stadsrubriek DINSDAG 9 DECEMBER 1980 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN - On- danks zijn voorlopige hechtenis die nu al meer dan acht maanden duurt, blijft de hoofdverdachte in de Lemy-affaire Hans van L. geloven in de Neder landse rechtspraak. Van L., tegen wie zes jaar ge vangenisstraf is geëist, heeft nog altijd goede hoop dat rechtbankpresi dent mr. Kootte hem en zijn medeverdachte Frits R., tegen wie vijf jaar is geëist, over twee weken zal vrijspreken. "Acht maanden zit ik al onschuldig opgesloten. Ik heb een slopend proces achter de rug en dan is er als toetje vorige week een roof overval op mijn gezin gepleegd", aldus een emotionele Van L. op de tiende zittingsdag van deze bouwfraudezaak. De hoofdver dachte voegde hier nog aan toe dat het wat hem betreft "zo wel genoeg is". Een vurig pleidooi voor vrijspraak van de verdachte zelf. Hetzelfde had zijn advocaat mr. Van Zalin gen eerder op de dag gedaan. De raadsman kwam tot de conclusie dat de rechtbank er het beste aan doet om het gerechtelijke onder zoek in deze strafzaak failliet te verklaren. Foutenfestival Zoals verwacht hing Van Zalingen zijn pleidooi voor vrijspraak vrij wel geheel op aan de 'SFB-kap- stok'. Immers, eerder in dit mara thon-proces was aan het licht ge komen dat opsporingsambtena ren van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) hadden geknoeid met de door hen opgemaakte processen-ver baal. Volgens de verdediging be wust. Volgens officier van justitie mr. Den Os onbewust. Omdat de "valse" SFB-verbalen als wettig bewijsmateriaal in deze zaak zijn gebruikt is er in de ogen van de advocaat geen sprake ge weest van een 'fair trail' (eerlijk proces). "Ik ben bang dat de wens om tot een veroordeling van de Lemy-mensen te komen zó alle soverheersend is geweest bij de SFB-opsporingsambtenaren dat zij daardoor té vaak en té ver bui ten hun boekje zijn gegaan. Het is daardoor levensgevaarlijk te gaan wieden in de bewijstuin waarin hele en halve valsheden woekeren", betoogde mr. Van Zalingen, die de houding van de SFB-ambtenaren bij het opma ken van rapporten als volgt om schreef: "weglaten wat ontlas tend zou kunnen zijn en toevoe gen wat wel belastend zou kun nen zijn". Van Zalingen merkte in dit verband op dat het zelfs denkbaar is dat door het SFB- team 'middelen' zijn gebruikt om getuigen voor de Lemy belasten de verklaringen af te dwingen. Middelen als het doen van toezeg gingen en het onder druk zetten van getuigen. Grote man Mr. Van Zalingen deed vervolgens een aanval op de kern van het be toog van officier Den Os. Deze meent dat de 'Lemy-heren' fout zijn doordat zij gewerkt hebben met nep-bv's. Personeel van deze bv's was volgens Den Os in dienst Dienaar van de Lemy en niet in dienst van de onderaannemers. onderaannemers in de zin van de wet. Uit het feit dat er bij de de onderaannmers ziektewetformu lieren en ww-aanvragen zijn aan getroffen alsmede machtigingen van de onderaannemers aan de Lemy om personeel aan te trek ken en hun personeel ziek te mel den viel volgens Van Zalingen op te maken dat de werknemers in dienst waren van de onderaanne mers. De advocaat hield verder vast aan zijn kritiek op het openbaar mi nisterie dat de Rotterdamse hart patiënt Wolfgang S. nog altijd op vrije voeten is. 'Wolf is volgens de verdediging dé grote man in de hele affaire. De raadsman probeerde aan te to nen dat er wel degelijk een band bestond tussen de Lemy en de Volgens mr. Huisman, de advocaat van de derde verdachte (taxi chauffeur Wally van den B) wordt 'Wolf zelfs gekoesterd door het openbaar ministerie. Nu de Rot terdammer niet als verdachte in het paleis van justitie is versche nen besloot Huisman het 'ede lachtbaar college' een beschrij ving van S. te geven. Een be schrijving die deel uitmaakte van zijn pleidooi dat hij het motto had meegegeven: "Een bonte, maar niettemin oprechte en blijmoedi ge, poging om een uit zijn voegen gebarsten strafzaak tot ware pro porties terug te brengen". "Meestal gaat hij gekleed in lichte maatkostuums", zo stak Huis man van wal. "Het glimmende kale hoofd bedekt met een kana rie-gele pruik met daar weer bo venop een geruite pet. Veel geld in de zak, het maakt toch niet uit. De tanden en eigenlijk ieder gat met 24-karaats gevuld, kostbare ringen en de pols getooid met een platina uurwerk. Trouwe klant van chique hotels (Sonesta, Hil ton). Een kostbare bontjas voor de donkere schone, die hem haar aantrekkelijkheden gunt in de gereserveerde suite. Een 'king' met de zwier van een pop-ster. Gehuisvest in een duur ver bouwd droomhuis. Parket aan het plafond: de wanden bekleed met velours in plaats van gewoon behang; een keuken van 15.000 gulden: een badkamer van 20.000. Ziedaar Wolfgang ten voe ten uit! Uw nederige dienaar, met dikke benen zuchtend op de sofa, stokkende hartslag en stagneren de bloedsomloop". Hij verweet de officier van justitie Wolfgang S. te beschermen. "U heeft gewoon geen poolshoogte laten nemen. Wanneer je zo naief reageert, dan kan je beter een an der ambt kiezen", beet hij de offi cier mr. Den Os toe. - Huisman verweet de officier van justitie verder een gebrek aan aandacht voor de persoon van de dader. "De officier maakt er zich met een Jantje van Lemy (Lei den) van af', zo grapte hij. "Wat mijn cliënt betreft volstaat hij met de mededeling dat Wally schoon schip maakt en ruiterlijk uitkomt voor de door hem ge pleegde strafbare feiten". De officier van justitie had op zijn minst een psychiatrisch onder zoek moeten instellen vond Huis man. Volgens Huisman kan Wal ly nooit schuldig worden bevon den aan het plegen van valsheid in geschrifte. "Die man is bijna debiel, die snapt van de hele zaak nu nóg niets", zo verdedigde de advocaat zijn cliënt. Hoge lonen Als laatste van de drie advocaten hield de raadsman van Frits R.. mr. de Witte, zijn pleidooi. De Witte ging in op de door de offi cier van justitie opgeworpen vraag hoe het toch kon dat de on deraannemers zulke hoge lonen uitbetaalden. Volgens De Witte was dat een zaak van de onder aannemers. Hij betoogde dat de Lemy-directie niet verantwoor delijk gesteld kan worden voor hun praktijken. Desalniettemin kon zijn cliënt wel een verklaring geven voor de ho ge lonen die de Lemy niet wilde betalen maar andere bedrijven wel. De onderaannemers betaal den hun straatmakers een laag netto loon. De straatmakers kon den wekelijks meer geld in hun loonzakje aantreffen door harder te werken. Zij werden namelijk extra beloond wanneer zij meer meters maakten. Bovendien had den de onderaannemers veel minder vaste kosten dan de Le my met haar administratief per soneel en uitvoerders. De rechtbank doet uitspraak op maandag 22 december. JAAP VISSER HENNY VAN EGMOND Decaan letterenfaculteit bij jubileum: LEIDEN - Er bestaat in de Leidse universiteit grote bezorgdheid over de positie van de oosterse studiën binnen de letterenfacul teit. Dit zei de decaan van de lette renfaculteit prof. dr. H. Stein- metz gistermiddag in het Groot Auditorium van het Academiege bouw aan het Rapenburg. Hij sprak daar gistermiddag ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van het Sinologisch Instituut. Hij hield zijn gehoor, onder wie prins Claus voor dat "juist omdat de Leidse oriëntalistiek meer dan lokale betekenis h,eeft, zelfs een internationale functie vervult, zij niet afhankelijk mag blijven van min of meer toevallige omstan digheden van een faculteit". Prof. Steinmetz doelde hiermee op de toewijzing van het budget, waaruit alle personele en mate riële verplichtingen moeten wor den bekostigd. Zoals elke facul teit krijgt ook de letterenfaculteit elk jaar een budget toegwezen. De omvang van zo'n budget wordt bepaald door de jaarlijkse 'stroom' van eerstejaarsstuden ten. Binnen de faculteit koos één van de acht a negen studenten voor een niet-westerse studie. Maar wat de voorzieningen be treft liggen de verhoudingen wel anders. Zo werkt meer dan een derde van de hoogleraren in de letterenfaculteit op het gebied van de oosterse studiën. "Ik weet niet wie deze methode heeft bedacht, vermoedelijk zal het ook niet de slechtste zijn, maar in deze faculteit leidt dit systeem tot scheve, zelfs gevaar lijke verhoudingen en situaties", aldus prof. Steinmetz. Hij ver wacht op den duur een verstoring van het interne evenwicht van de faculteit. "Die misschien zelfs tot een bedreiging van de oosterse studiën kunnen leiden" De Chinezen zelf toonden gister middag zoals één van de aanwezi gen het diplomatiek uitdrukte "gedistingeerde aandacht" voor het gebeuren. De tweede secreta- Vertegenwoordiging in projectgroep LEIDEN - De bedrijven in de wijk Noordvest gaan zich organiseren. Dat is gisteravond besloten door de vertegenwoordigers van de bedrijven die bijeen waren op een informatieavond over het verbe teringsplan voor de buurt. Tijdens de avond, die door de ge meente was georganiseerd, werd het belang onderstreept van de deelname van bedrijven aan het maken van dat verbeteringsplan. De bewoners van de wijk zijn goed georganiseerd, vaak beter dan de bedrijven, zo hield de heer "Belgische tv niet langer in lucht om PTY dwars te zitten" LEIDEN - Er is geen sprake van dat de Belgische omroep langer in de lucht blijft om de Leidse televisiepiraten in de wielen te rijden. Dat zegt de PTT in een reactie op de be schuldiging van de Piraten Televisie Leiden. Volgens de Leidenaars heeft de Nederlandse PTT daarover een verzoek bij de Belgische collega's gedaan om de zen der langer in gebruik te hou den. De enige reden die PTT- voorlichter De Voogd kan be denken voor het langer in de lucht blijven van de Belgen zijn reparatiewerkzaamhe den. Keijser (afdeling economische zaken van de gemeente) de aan wezigen voor. Hij wees erop dat het voor de onder nemers belangrijk in om te weten wat er in de buurt gaat gebeuren. Niet alleen voor de bereikbaar heid van het bedrijf, maar ook als het bedrijf eventueel in aanmer king wil komen voor de nieuwe regeling van steun aan bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden. Meewerken aan een verbeterings plan is volgens Keijser ook zinvol omdat dergelijke plannen door gaans bijna ongewijzigd worden vastgesteld. "Als.de projectgroep eenmaal een plan heeft gemaakt, verandert de gemeenteraad er meestal maar heel weinig aan. Het is dus belangrijk dat er in de projectgroep niet alleen bewo ners en ambtenaren, maar ook bedrijven vertegenwoordigers deel nemen," aldus Keijser. Hij wees erop dat kleine bedrijven en bewoners vaak ook dezelfde be langen hebben en dat het daarom goed zou zijn dat er gezamenlijk een verbeteringsplan wordt ge maakt. Het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond (KNOV) is de bijna negentig bedrijven en win keliers in de wijk te hulp geko men. Een deskundige op het ge bied van ruimtelijke ordening van het KNOV zal de bedrijven ter zijde staan. Tijdens de informatieavond - die overigens maar matig werd be zocht - werd ook opgemerkt dat er haast is met de organisatie van de inspraak van bedrijven. De projectgroep, die het verbete ringsplan voorbereidt, is al twee keer bijeen gekomen. De bedrij ven waren daarin dus nog niet vertegenwoordigd. Vandaag ver gadert de projectgroep voor de derde maal. Het plan, dat vooral dient om geld van het rijk te kun nen krijgen voor de diverse ver beteringsvoorstellen. moet in mei '81 klaar zijn. Dé uitvoering ervan neemt naar verwacht zon zes tot zeven jaar in beslag. ris van de Chinese ambassade in Nederland Shen Zhinhuan was met zijn gevolg naar Leiden geko men. Tot eind vorige week ver keerde men bij het jubilerende instituut in onzekerheid of de Chinezen zouden komen. Eerder die week verkoelden de be trekkingen tussen Nederland en China, toen de Nederlandse rege ring het groene licht gaf voor de levering van duikboten aan Tai wan, een vijand van de volksre publiek. De Chinezen waren daardoor zo kwaad dat zij een de legatie, die een bezoek bracht aan ons land, onmiddellijk weer naar huis liet komen. De voorzitter van het college van bestuur mr. K.J. Cath liet gister avond weten dat de Chinezen "heel erg goed te spreken waren" Prins Claus praat met de tweede secretaris van de Chinese ambassade Shen Zhinhuan. Rechts voorzitter Cath van het college van bestuur. Man laat geld liggen in winkel LEIDEN - Een 64-jarige Leidenaar is een portemonnee met 1100 gul den ontstolen. De man deed za terdag een boodschap gedaan in een fotozaak aan het Levendaal en liet zyn beurs daar per ongeluk op de toonbank liggen. Hij be merkte zijn vergissing vrijwel on- middelijk, maar bij terugkomst in de winkel was de portemonnee al verdwenen. ER bevonden zich diverse klanten in de winkel. Scanner uit auto gestolen LEIDEN - Uit een aan het Cosmea- duin geparkeerd staande perso nenauto is zondag een scanneren een schakelkastje gestolen. De totale schade bedraagt bijna 2000 gulden. Ook verdwenen er een aantal waardevolle papieren uit de Vauxhall, zoals een paspoort, rijbewijs en girocheques. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN ,|^jf j§ 'r *i Rookwaren Het CDA-raadslid Martin Ham en het CPN-raadslid Jan Brands staken nog maar eens een siga retje op. Gisteravond kon het nog. in de raadscommissie voor alge mene en bestuurlijke aangelegen heden. Het ziet er naar uit dat binnenkort tijdens vergaderin gen van de gemeenteraad en van de raadscommissies niet meer ge rookt mag worden of slechts tij dens een nader omschreven deel van de vergadering. Burgemeester en wethouders zijn een compromis overeengekomen: roken wordt verboden in de eerste twee uur van de vergaderingen, daarna mag iedereen weer rustig raak paffen, al naar gelang de behoefte. Het is een moeizaam compromis geworden binnen B en W. Sportman en kettingroker Dick Tesselaar was - naar ver luidt - de enige wethouder die te gen een rookverbod stemde. Jos Fase die wel eens een filtersigaret wil opsteken schikte zich in het compromis. Pijproker Cees Waal was niet aanwezig op de B en W- vergadering. De niet-rokers bur gemeester Goekoop, Schoute. Bor- dewijk en Van Dam gaven uitein delijk de doorslag. Cees Goekoop zei overigens "dat de hele zaak hem worst zou wezen maa r dat hij best kan leven met een regeling van twee uur rook-verbod." De raadsleden van de commissie al gemene en bestuurlijke aangele genheden ging de zaak gister avond heel wat meer aan het hart. Roker Ham verklaarde zich zon der meer tegen het compromis: "Ik ben met roken zestig jaar ge worden". en "mijn buurman zegt het wel als hij er last van heeft". Maar ook niet-roker C. Elzenga (VVD i had moeite met een verbod. Hij wil het overlaten aan de vrij heid en verantwoordelijkheid van de bezoekers van de vergade ringen. Verwoed roker Jan Brands (CPN) kon zich met pijn en moeite vinden in het compro mis. Hij meende dat de rokers steeds weer zouden gaan loptn tijdens het gedeeltelijke rookver bod om toch nog aan hun trekken Rene Eikerbout: "Het is aantoonbaar dat niet-rokers" last hebben van rokers Joop Walenkamp beeft dan ook het hoofd afgewend. Rechts roker Jan Brands. te komen. "Daar komt onrust van". René Eikerbout (PvdA) trok nog eens flink aanzijn pijp. en veegde ven>olgens de vloer aan met zijn voorgangers: "De een zijn vrij heid (het roken) is de ander zijn onvrijheid" hield hij Elzenga voor. "Het is aantoonbaar dat niet-rokers last hebben van ro kers". Ook Ham kreeg een veeg: "Hel gaat met aan of je directe buurman er last van heeft, het gaat om verbetering van de totale sfeer". En wat dc opmerking van Brands betrof, "de vergaderin gen zijn toch al onrustig". Niet-roker Menno Witteveen (D'66) verklaarde zelf geen last van ro kers te hebben, maar "het is beter om de publieke tribune niet weg te roken". "Ja, de walm gaatje wel in de kléren zitten, na een uur oj drie", voegde de burgemeester toe. Jos van der Putten (PSP) had een goede avond. Hij zag "zijn" anti rook motie zo goed als aanvaard. Mettertijd moet alleen nog wor den beslist of er een algeheel rook verbod komt tijdens de vergade ringen (daar voelden de meeste commissieleden het meest voorioj dat er slechts een rookverbod voor de eerste twee uur van de verga dering komt. De raadscommissie was unaniem van mening dat de koffiekamer voortaan als rookhol dienst kan doen voor verstokte ro kers die even de vergadering uit willen wippen om zich het genots middel toe te dienen. Laagvlieger Van wie ol'wat hebben we nu eigen lijk het meest te duchten: van UFO's, van de Russen of van de piloten van vliegveld Valken burg? De Leidse bevolking schijnt er nog niet uit te zijn. Het handelde allemaal om dat "mys terieuze" vliegtuigje dat eind vo rige week delen van de Leidse be volking uit de slaap hield door laag boven Leiden te blijven cir kelen. Het vliegtuigje was "mys terieus" omdat aanvankelijk noch Schiphol, noch Ypenburg. noch Valkenburg (om maar wat instanties te noemen) de politie konden vertellen wat er in de lucht hing. Een mevrouw belde ons dit week einde nog op dat ze zo'n last had gehad van een vliegtuigje "dat 's nachts urenlang boven het Schuttersveld cirkelde. Ik dacht: daar heb je de Russen". Anderen hielden het op UFO's toen zij hun klacht over geluidshinder aan de politie doorgaven. Weer anderen spraken slaapdronken maar broodnuchter over vliegtuigjes. Onbekend maakt onbemind, dat geldt voor UFO's en Russen. Toch kan de bevolking tot en met woensdag misschien niet rustig slapen ook al is inmiddels be kend dat noch UFO's noch Rus sen het Leidse luchtruim door kliefden maar de door grote delen van de bevolking beminde lucht macht, basis Valkenburg. Tot en met woensdag duren de "oefe ningen". "Wat voor oefeningen?", vroegen wij aan Valkenburg. "Gewoon oefenen", luidt het niets aan dui delijkheid te wensen overlatende antwoord. De klachten over ge luidshinder noemt onze zegsman uit Valkenburg overdreven: Die vliegtuigen zitten wel zes of ze ven uur in de lucht, en dan niet boven Leiden. Alleen bij het lan den en starten komen we in de buurt". Maximumlijer We hebben onze maximumlijer. Af gelopen vrijdag vroegen we om een man of vrouw goed voor pak weg een ton die voor de Kerstbij- lage van deze krant geïnterviewd wilde worden. Deze oproep lever de zowaar zeven reacties op. Slechts één reactie was onbruik baar: "Nee, alleen een anoniem interview. De belastingdienst hoeft niet het naadje van de kous te weten". Een ander had blijkbaar wat schroom en liet zijn kind bellen. "Ja. mijn vader laat weten dat'ie daar wel over wil praten". Eerder kostte het minder moeite om minimumlijers te strikken; maar die zijn er dan ook "wat" meer tn Leiden (en waar al niet). Maar gelukkig zijn er ook nog mensen in de hogere inkomensklasse zo bereidwillig om openhartig over geld te willen praten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3