"Wel degelijk mes gezet in uitgaven gemeente Veel bezwaren tegen centrumplan Wassenaar Lage huur voor islamieten óók voor anderen Weidse agenda Herinrichting Luifelbaan en Berkheiveld Interim-burgemeester WarmondVan Schagen: 11 Leiderdorps Kiekenboek: het zijn de foto's die het moeten doen" DINSDAG 9 DECEMBER 1980 WASSENAAR - Het centrumplan in Wassenaar zal overeenkomstig de wens van VVD en PvdA slechts langzaam en op onderde len misschien 'n het geheel niet worden uitgevoerd. Zo stuitten de plannen voor herinrichting van de Luifclbaan en het Berk heiveld op bezwaren van de libe ralen en de socialisten. De Wassenaarse gemeenteraad nam dan ook eigenlijk gister avond geen enkele afgeronde be slissing, maar beperkte zich tot het wikken en wegen over een overzichtsstuk voor het centrum plan van CDA-wethouder Van Dingstee. Duidelijk werd wel dat de VVD en de PvdA voorlopig al leen meegaan met het voorstel, waar het betreft het bebouwen van kleine plekjes in het dorp. Deze ontwikkeling moet voor wet houder Van Dingstee zeer teleur stellend zijn, nadat hij ook ten aanzien van de plannen voor een nieuw gemeentekantoor door de zelfde partijen stevig op de vin gers is getikt. In maart 1978 aanvaardde de vorige gemeenteraad het bestemmings plan "Centrum", waaraan de VVD-wethouders een belangrij ke bijdrage hebben, geleverd. Het voornemen bestond toen, om het snel in een uitvoeringsfase te brengen. Het gaten vertonende aantrekkelijke dorpscentrum zou daarmee aanzienlijk worden opgeknapt, een zaak waaraan veel mensen in en buiten de raad grote waarde hechtten. Er moest nu nog een enkel stuk grond van een particulier worden gekocht en dan zou in beginsel het geheel kunnen worden uitge voerd overeenkomstig het voor nemen in 1978. Maar VVD-er NieUwzwaag gooit nu duidelijk roet in het eten van de wethouder. De VVD-leider gaf zelfs nog geen uitsluitsel over de bouwsector, die voor zijn fractie op die kleine plekjes aanvaard baar zal zijn. Daardoor verkeert de wethouder nog steeds in het onzekere bij het verder ontwik kelen van zijn plannen. De grote VVD-fractie kan immers elk haar niet welgevallig voorstel van tafel vegen. Wethouder Van Dingstee stelde gisteravond vast dat de gemeente niet over deskundigen voor wo ningbouw beschikt. Nu de ge meente op kleine lokaties kan bouwen, stelde hij voor, om het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten als adviseur in de arm te nemen. Hij wilde daarvoor een voorbereidingskrediet van 50.000 gulden. Zelfs daar had de VVD moeite mee, al ging de fractie op één lid na, uiteindelijk akkoord. Maar eerst moest worden vastge steld, dat de raad ten alle tijde op ingediende ontwerpén terug zou moeten kunnen komen. Gïeep (PvdA) verweet Van Dings tee dat alles zo lang duurde. Het is na gisteravond duidelijk dat er nog meer uitstel komt. De herinrichting van de Luifelbaan stuit, zoals reeds gezegd, op ver zet van PvdA en VVD. Het herin richtingsplan voorziet in een zo danige verandering van deze win kelstraat dat via de Van Hogen- dorpstraat aansluiting wordt ver kregen op de Langstraat. Er zou den ook wat dagwinkels komen. Ook de herinrichting van het Berk heiveld kon nu geen genade meer vinden bij VVD en PvdA. Nieuw- zwaag zei geen 400.000 gulden uit te willen geven voor het verplaat sen van de wekelijkse markt van de Berkheistraat naar het naast liggende terrein. Dat zou trou wens in zijn geheel een grote op knapbeurt krijgen, omdat het er nu wat verwaarloosd bijligt. Tenslotte zette een meerderheid van de raad ook vraagtekens ach ter een uitbreiding van de par keerruimte rond het centrum. Greep vond, dat er geen wezen lijk probleem voor parkeerders bestaat. Met een paar minuten lo pen kom je overal, aldus de PvdA-er. Wethouder Van Dingstee bezwoer de raad niet nu al zo negatief op zijn plannen te reageren. Hij vroeg om enig geduld en zou be gin 1981 met concrete voorstellen in de raadscommissie voor tech nische diensten willen komen. De VVD gaf blijk van financiële be hoedzaamheid tijdens de bespre king van het centrumplan. Nu een zwembad en een nieuw ge meentekantoor naast de algehele verbouwing van de boerderij "Ter Weer" een hogere prioriteit krijgen, schiet er volgens de libe ralen niet veel meer over voor het centrumplan. Nieuwenhoven (D'66) en mevrouw Van der Heiden (Onafhankelijk raadslid) bleken niet gelukkig met de opstelling van VVD en PvdA. Zij vonden het voorliggen de stuk van de wethouder van goede kwaliteit en wilden zich positief opstellen. Naar hun me ning was het slechts een kwestie van uitvoering geven aan voorne mens, waar de raad vroeger ge heel achter stond. Nieuwenho ven giste naar de motieven achter het oprijzende verzet tegen de uitvoering. "Mij is het niet duide lijk of het gaat om financiële be- n, of om politieke motie- Nadat de raad in meerderheid zich gisteravond uiterst terughou dend opstelde tegenover een ge ringe uitbreiding van het winkel- bestand in de omgeving Luifel baan, mag de commissie midden- en kleinbedrijf toch nog daarover een advies uitbrengen. WARMOND - De plaatsvervangend burgemeester van Warmond, Van Schagen, vindt dat het college wel dege lijk het mes heeft gezet in allerlei gemeentelijke voorzie ningen. Het verminderde onderhoud van de wegen is daar een voorbeeld van. Van Schagen zei dit gisteravond tijdens de antwoorden van het college op de algemene beschouwingen van de raadsfracties over de begroting van 1981 op vragen van de VVD. Deze partij had het college verwe ten niet te bezuinigen op de ge meentelijke uitgaven, maar al leen maar aan belastingverho ging te denken. "Zowel particu lieren als bedrijven moeten 'inle veren'. Onder die omstandighe den mag de overheid, dus ook de gemeente, niet haar zorgen van zich afwentelen op anderen," al dus de VVD. Van Schagen zei het hier niet mee eens te zijn: "We hebben al een aantal dingen laten valllen. maar we kunnnen de klok niet hele maal gaan terugdraaien." Met het CDA en de fractie van PW was Van Schagen het eens dat de fi nanciële druk. vooral in deze eco nomisch slechte tijden, goed moet worden verdeeld. "Alle zor gen mogen niet op de laagste in komens neerkomen," aldus Van Schagen. De openstelling van het eiland Koudenhoorn voor de Warmond- se bevolking zal nog wel op zich laten wachten. Zowel het CDA als de fractie van de VVD hadden aangedrongen op een snelle openstelling van dit eiland, nog voor het eind van 1981. Volgens Van Schagen is dit niet haalbaar. "Binnenkort zal de raad worden gevraagd geld beschikbaar te stellen voor een opdracht aan Stad en Landschap voor de op stelling van een vlekkenplan. Dit plan zal meer duidelijkheid moe ten geven over de inrichting van het eiland". Zo zei Van Schagen, die daar nog ■k Dalhuisen aan toevoegde dat de vraag van de VVD om alvast met de beplan ting van Koudenhoorn te begin nen niet nieuw, maar wel moei lijk was. Volgens hem is de toe gankelijkheid van het eiland te slecht. Wat betreft de opmerking van het CDA dat de brug naar Koudenhoorn zo langzamerhand een "Peyton Place-effect" krijgt, zei Van Schagen: "De vertraging op dit punt komt door het recht van inspraak van de burgers en dat recht is een groot goed." Te gen de bouw van de brug zijn ver-( schillende bezwaren ingebracht.' Onder meer van de kant van de watersport, die bang zijn dat het varen in de buurt van Warmond een stuk onplezieriger wordt om dat zeilboten nooit onder de brug door zullen kunnen varen. Voorhout Het college is niet optimistisch over de ontwikkeling van de bouw plaats voor woningen voor War- mondse woningzoekenden in Voorhout. Wethouder Dalhuisen verwacht weinig van het uitoefe nen van druk op de provincie in deze kwestie, omdat dit een vol gens haar zeggen zuiver Voor- houtse aangelegenheid is. "De provincie wil trouwens niets lie ver dan dat er wordt gebouwd voor Warmond in Voorhout, dus daaraan zal het niet liggen." Zo zei Dalhuisen in antwoord op vra gen van het fractielid Timmer- mann van PW. Zij vervolgde: "We moeten 'wel per 1 januari 1981 gaan beginnen aan de ontwikke ling van vervangende plannen, als er dan nog niets uit Voorhout bekend is. Wanneer de bouw- v plaats namelijk niet doorgaat en wij hebben niet naar andere mo gelijkheden gezocht zou er een gat vallen in de woningbouw voor Warmondse woningzoeken den na 1985." Volgens Dalhuisen kan er op het moment nog weinig worden ge daan met het vijftigtal woningen dat is opgenomen in het leeg- standsregister. Vooral omdat nog niet van alle woningen is onder zocht of alle gegevens juist zijn. "Wanneer echter de landelijke leegstandswet is ingesteld, heb ben wij de mogelijkheid wonin gen die langer dan zes maanden leeg staan te vorderen. Zelfs zon der de naam van de eigenaar," al dus Dalhuisen. Alle fracties hadden aangedrongen op meer duidelijkheid over het beleid inzake de woningbouw voor één- en tweepersoons huis- Kleingeld uit bakkerij gestolen ZOETERWOUDE - Uit een bakke rij aan de Dr. Bouwdijkstraat in Zoeterwoude is in de nacht van zondag op maandag de kassa met wat kleingeld gestolen. De da ders zijn de bakkerij waarschijn lijk binnengekomen met een val se sleutel. Er waren namelijk geen sporen van inbraak. De fi nanciële schade bedraagt zo n dertig gulden; de kassa werd een paar straten verder teruggevon den. Burgerlijke stand Land en C.M. Commandeur; Lar Antonius Maria zv. LM Tuijthof en J.H.M. Starrenburg; Bram Henricus Jo hannes zv. H CM van Beek en H J G Hoek, Helena Christina Maria de J.Th.P. Karremans en A.C.M Groene- wegen; Richard Thomas zv. C.G. Ra- vensbergen en W. Ouwehand; Paul Fre- derik zv. C.G. Ravensbergen en W. Ou wehand; Anna Maria Leontien dv.P.P. van der Zalm en A.M.M. Klein Gunne- wiek; Danny Johannes Maria zv. J.H.M. Caspers en D.M.C A van Boesschoten Oscar Cornclis zv. E.E. Maan en M.L. Fa ber, Henrika Johanna Maria dv. J.H. Huizer en C.M.J. Hoogendoorn; Toine Johannes Franciscus zv. J. Sjardin en E C.M. de Boer; Mira Anna Pauli dv. C. van der Luyt en S M. Heerink; Kim Ale xandra dv. B. de Lange en G.W.E.M. van Kuijeren, Johan Christiaan zv. J. Chr.'te Hennepe en A. Lardee; Martinus zv. C.M. van Dam en E. KalshovenAnnelie- ne Esther dv. JA. Hoek en J. van dei- Plas; Overleden: P. van der Voort (1910); J.W. Schlagwein. 191«): C P. Seller, (1909): T Sluijs, (1883); C.T. Jansse, (1924). echtge- Ronald Veeren met het ontwerp van de voorpagina van het nieuwe fotoboek over Leiderdorp, dat binnenkort gaat verschijnen. LEIDERDORP - Binnenkort ver schijnt er in Leiderdorp weer een nieuw boekwerk dat over het doen en laten binnen de gemeen te handelt. Volgens de auteur van het boek. Ronald Veeren, gaat het dit keer om de verre geschiedenis van het dorp. ,,Hct zijn hoofdza kelijk foto's die het moeten doen, geen kunstfoto's, meer reporta gewerk met veel actualiteits waarde. Daarom heet het ook het "Leiderdorps Kiekenboek", al dus de auteur. In het boek staan meer dan zeshon derd foto's, die voornamelijk in 1979 zijn gemaakt. Ronald Vee ren heeft alle foto's zelfgemaakt, afgedrukt en vergroot. ..Het is achteraf gezien vreselijk veel werk geweest, maar leuk om te doen. Er gebeurt zoveel in Lei derdorp". De afgelopen jaren kon hij door zijn werk voor het plaat selijke weekblad overal vooraan staan waar iets gebeurde. Naast de actualiteit van dat moment heeft het boek ook talrijke plaatjes van verenigingen. Van het 184 pagina's tellende bock worden 2500 exemplaren ge drukt. Het moet 25 gulden gaan kosten. Vrijdagavond 19 decem ber om 20.30 uur zal het boek wor den gepresenteerd in "De Mens wording" in Leiderdorp Ronald Veeren hoopt dat hij ooit nog eens een fototentoonstelling kan houden met meer kunstzin nige foto's. „Dat zou een volgen de slap kunnen zijn. Zo heb ik bijvoorbeeld de eerste paal van het nieuwe gemeentehuis op de gevoelige plaat. Daar valt iets moois van te maken. Een boek werk in mijn eentje maken doe ik denk ik niet meer. Dat is eigenlijk teveel werk. Maar met meerdere mensen zou er de komende jaren best nog eens zoiets mogelijk zijn", aldus de Leiderdorper. LEIDERDORP - De huurprijs die de cultureel-Islamitische vereni ging moet gaan betalen (800 gul den per jaar) voor het recreatiege bouwtje aan de Beukenschans zal ook zoveel mogelijk moeten gelden vóór andere instellingen die van hetzelfde onderkomen gebruik willen maken. De vereni ging mag het gebouwtje verder gebruiken voor het geven van ko- ranlessen. Dit besloot de Leider- dorpse gemeenteraad gister avond. "Positieve discriminatie" noemde het VVD-raadslid mevrouw Hui gen het voorstel van burgemees ter en wethouders van Leider dorp en zo'n gering bedrag aan huur te vragen. "Wanneer een woordvoerder van deze Islamiti sche vereniging laat weten dat ze niet zoveel geld heeft, kan dat niet uitmonden in een lagere huurprijs", aldus Huigen. Bij monde van De Water noemde de PvdA het huurbedrag dat werd gevraagd van 800 gulden even eens te laag om zo direct te vra gen. "We moeten meer vragen De vereniging moet in staat wor den gesteld wanneer ze hierdoor in financiële moeilijkheden komt, subsidie aan te vragen." Wethouder mevrouw Gehner noemde deze manier van werken een rijstebrij van heen en weer geschuif. "Welke prijs je ook vraagt, het blijft natte vinger werk. Trouwens wat kunnen we eigenlijk voor dat krot aan de Beukeschans meer vragen? En als het leeg staat kost het ons nog meer," aldus Gehner die uitein delijk toch goedkeuring kreeg van de raad om het gebouwtje aan de Islamitische vereniging te verhuren. v.o.s. De leidsters van de V.O.S. (Vrou wen Oriënteren zich op de Sa menleving) cursussen in Leider dorp kunnen voortaan wel op een vergoeding rekenen voor hun in- spanningen. Wel vroeg het CDA- raadslid Den Boeft zich namens zijn partij af in hoeverre andere vrijwilligers in Leiderdorp recht op vergoedingen hadden. "Er zijn hier talrijke anderen die zich vele uren als vrijwilliger inspannen, zonder daarvoor een cent vergoe ding te krijgen. Wanneer je VOS-leidsters beloond is dat niet juist, meende Den Boeft. Wethouder Gehner stelde dat het niet zozeer om vrijwilli gers ging maar om enigszins ge schoolde mensen. "Zij hebben verantwoordelijkheden die ge wone vrijwilligers niet hebben. Daarnaast kunnen wij volgend jaar zo'n 11.000 gulden van het rijk verwachten voor dit soort emancipatorische activiteiten. Niet alleen de VOS maar ook de vrouwencafé-activiteiten en de VAC (Vrouwenadvies Commis sie) zullen hiervan kunnen mee profiteren." Leiderdorp terleurgesteld in woonwagen- beleid andere gemeenten LEIDERDORP - De Leiderdorpse gemeenteraad heeft gisteren haar teleurstelling uitgesproken over het woonwagenbeleid van de randgemeentes van Leiden. In een motie van teleurstelling af komstig van de CDA-er Tieken zei de raad de vertraging van de aanleg van plaatselijke woonwa genkampjes door onder meer Oegstgeest, Warmond en Wasse naar te betreuren. Deze vertra ging heeft er volgens de raad on der meer toe geleid dat de plaat singsproblemen op het overvolle Leidse woonwagenkamp zijn verergerd. Leiderdorp heeft zelf al geruime tijd geleden een hulpwoonwa- genkampje op haar grond geves tigd. Volgens de raad zijn de kos ten om mee te werken aan het tot stand komen van een regionaal woonwagencentrum door deze vertraging onnodig toegenomen. Van Schagen houdens. Dalhuisen zei dat ook het college overtuigd was van de noodzaak van woningbouw voor deze steeds groeiende groep wo ningzoekenden. "Daarom wordt er onder meer meer aandacht be steed aan de bouw van huizen voor deze groep in Lommerrust." Warmond wil een puntensysteem voor woningzoekenden invoe ren, omdat zo'n systeem volgens Dalhuisen: "de subjectieve be slissingen bij toewijzing van een woning uitbant. De helderheid bij de toewijzing bevordert en een snellere toewijzing garan deert." Op een vraag van de VVD naar de werkelijke woningnood onder de Warmondse woningzoe kenden antwoordde zij. "Iemand die ingeschreven is als woning zoekende heeft altijd recht op een woning. Door invoering van het puntensysteem kun je echter al tijd zien, waar de behoefte of nood het grootst is. lEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 -144941 NAtwzorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146.30 per post 166.40 Adjuncl-hoofdredacteur R D Paauw Alp. redactiechef: A van Leeuwen Plv Alq redactiechef J. M J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz rbinnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Privé M. Kool Cobetstraat 77 Leiden tel. 071-131183. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond. K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Leiderdorp F Snijders DINSDAG Leiden - Parlement - Nieuwe Rijn. dis cussie over-lonen, werkgelegenheid en sociale voorzieningen, 20.00 uur. Leids Vrijetijdscentrum - het Leids co mité Jongeren tegen facisme houdt om 19.30 uur een informatieavond. Collegebouw - zaal 2, le Binnenvest gracht 33. t/m 12 dec, herdenking en symposium ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het sinologisch insti tuut. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film van Stanley Kubrick, 20.00 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg. Werklo zen Advies Centrum, woe van 10 tot 12 uur. tel. 130983. NVSH-bibliotheek. Rapenburg 48. NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen (behalve woensdag) van 14 tot 16 uur en dins, van 20 tot 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren. 19-20.30 uur: aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15 tot 17 uur. Gespreksavond Bahai gemeenschap - Sleutelbloem 2. vanaf 20 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, ma., dins., dond. en vrijd. van 16 tot 22 uur. Tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Bereik baar op werkdagen van 9 tot 17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in konfiikt zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Wassenaar - gemeentehuis, commissie maatschappelijke voorziening. 19.30 WOENSDAG Leiden - K&O - Oude Vest 45, kinderfilm 14.30 uur. Endegeest - commissie Endegeest, 17.30 Stadhuis- raadscommissie financiën, 20 Gebouw Archiedienst - de gemeentelijke archiefdienst, 16 uur. Stadsbouwhuis - commissie migranten, dond 9.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Umberto D'- Vittorio de Sica, 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen; dond. soos met films en informatie programma's, 15 tot 17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur. 16 tot 22 uur. DONDERDAG stadhuis - raadscommissie t sche zaken. 21.45 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'La Terra Trema'-Visconti, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten'tel. 01717-3309, spreek- ur voor invaliden, 19 tot 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32. vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18. vrij"advies, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrijd van 14 tot 16 uur. tel. 130983 APOTHEKEN Leiden - De avond-, nacht-, en Zondags dienst wordt waargenomen van vr 5 tot 12 dec door: Apotheek Reijst, Steen- straat 35. tel. 120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel ten noorden van de Rijn: 134604, tel ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr Waalslaan, tel. 4641. Warmond - L. Alders, Linderhofstraat 20, Noordwijk, tel. 01719-17143.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2