Agrarische sector almaar slechter Fusie moet agrarische pensioenen veiligstellen Nog geen besluit over LPG-station Dierenbescherming Katwijk wil zo snel mogelijk asiel Katwijkse kinderboerderij wellicht los van asiel President Iran klaagt over ministers PAGINA 16 LEIDEN/REGIO DINSDAG 9 DECEMBER 1980 REGIO - De stichting Be drijfspensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf in Haarlem wordt met in gang van 1981 opgeheven. Kapitaal en een deel van het personeel wordt on dergebracht bij de stich ting Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw in Den Haag. Een fusie tussen de beide fondsen is niet tegen te houden. Het kost het fonds voor het bloembollen- bedrijf steeds meer moeite de pensioensuitkeringen op te hoes ten. "Het samengaan van de fond sen heeft zeker geen nadelige ge volgen voor onze leden, ze wor den er zelfs financieel beter van", aldus A. Wendt, directeur van de stichting Bedrijfspensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf. De directe oorzaak van de fusie is dat het ledenbestand van het bloembollen-bedrijfsfonds af neemt. Er is nauwelijks meer sprake van een ledenaanwas. Dat heeft weer verschillende andere oorzaken. Directeur A. Wendt daarover: "Het fonds voor het bloembollenbe drijf heeft alleen leden in Noord en Zuid-Holland, zeg maar het gebied tussen van Texel tot de Nieuwe Waterweg. Daar speelde de bloembollencultuur zich oor spronkelijk ook af. Pas later kwam die cultuur op gang onder meer in Zeeland en in de Noord- Oostpolder. De mensen die zich in die gebieden bezighouden met bloembollen zijn lid van het Landbouwfonds. Bovendien is het in de twee westelijke provin cies, en zeker in de bollenstreek, nauwelijks meer mogelijk uit te breiden of een nieuw bedrijf te beginnen. Uitbreidingen gaan veelal ten koste van andere be drijven. Dus ook daar zijn geen nieuwe leden te verwachten". "Er zijn nog andere oorzaken", zo vervolgt Wendt zijn betoog, "en dan denk ik bijvoorbeeld aan het wegtrekken van bollenbedrijven, juist ömdat ze hier niet meer kun nen groeien. Daarbij komt dat de grote bedrijven steeds groter worden en kleine bedrijven het steeds moeilijker krijgen. Met de toenemende mechanisatie is het aantal betalende leden niet meer toereikend om de pensioenen op te brengen". Gunstig De fusie is financieel gezien zeker gunstig te noemen voor de leden van het Bedrijfspensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf, meent directeur Wendt. "Omdat wij niet altijd over genoeg geld beschikten, kon niet elk jaar een inflatiecorrectie plaatshebben. Bij het Landbouwfonds gebeurt dat wel elk jaar. Voorts hoeven onze leden straks niet meer bij te dragen in de premie, die komt met ingang van het nieuwe jaar geheel voor rekening van de werkgever. Die wordt er trou wens ook niet veel slechter van omdat de totaalpremie, ook al moet hij het deel van de werkne mer gaan betalen, slechts iets ho ger ligt dan dat hij nu betaalt", zo zegt Wendt, dip straks ook naar het Landbouwfonds verhuist en zich gaat bezighouden met ver vroegde pensioneringen. Menselijk gezien schat Wendt dat de leden van zijn fonds er waar schijnlijk wel iets op achteruit zullen gaan. "Omdat het bloem bollen-bedrijfsfonds klein is. is er meer ruimte voor persoonlijk contact met de leden. Er stapt hier weieens een oude baas bin nen die een babbeltje komt ma ken over zijn pensioen. Dat zal straks wel allemaal schriftelijk moeten". Cijfers Zoals gezegd, het Bedrijfspen sioenfonds voor het Bloembol lenbedrijf is klein. Het kapitaal bedraagt een kleine 50 miljoen gulden, grotendeels belegd in geldleningen en effecten. Zo'n 4000 mensen betalen premie en ruim 2800 personen ontvangen een pensioen. Verder staan in het ledenbestand 22.000 "slapende" leden, mensen die bijvoorbeeld van branche zijn veranderd of zijn geëmigreerd, maar toch recht houden op een pensioentje. De stichting Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw is een flinke jongen met een geïnves teerd vermogen van 840 miljoen Ruim 330 miljoen is belegd in on roerend goed en daarmee is he Landbouwfonds een van de fond sen die het meeste in huizen en dergelijke heeft geïnvesteerd. Toch nemen ook bij dat fonds de investeringen in deze branche flink af. De beleggingen in onroe rend goed stegen in 1979 welis waar nog met 15 miljoen gulden, maar het fonds ziet thans meer heil in de handel in effecten. In dezelfde tijdsspanne investeerde het Landbouwfonds 77 miljoen meer tot een totaalbedrag van 276 miljoen gulden. De ontvangen premies stegen in 1979 van 60 naar 70 miljoen gul den. De uitkeringen aan pensioen bedroegen vorig jaar meer dan 26 miljoen gulden. Bij het Bedrijfs- I pensioenfonds voor het Bloem bollenbedrijf werd vorig jaar twee miljoen aan pensioenen uit gekeerd. REGIO - De kans dat oudere werknemers in de agrarische sector nog een baan vinden als ze elders zijn ontslagen is vrijwel nihil. Waren deze mensen 10 tot 15 jaar geleden nog goed plaatsbaar, nu kunnen zij als gevolg van modernise ringen binnen het bedrijfs leven nauwelijks meer een baan vinden als ze de vijf tig zijn gepasseerd. Thans staat al een grote groep van oudere werknemers als werkloos geregistreerd en dat aantal wordt gestaag groter. In de maand no vember zijn in de agrarische sec tor 108 mensen ontslagen. Een deel van hen is seizoenarbeider en kan in het voorjaar weer aan het werk, een ander deel bestaat uit oudere werknemers die zoals het er nu uitziet geen ander werk in de agrarische sector kunnen krijgen. Deze trieste balans wordt opgemaakt door W. van Houten, op het arbeidsbureau in Lisse speciaal belast met mensen die hun baan in agrarische bedrijven kwiitraken. Van Houten heeft niet alleen als ar beidsbemiddelaar een duidelijk zicht op de problemen in de agra rische sector, hij is bovendien se cretaris van de afdeling Hillegom van de voedingsbond FNV. Als vakbondsman zegt hij: "De werkomstandigheden voor ar beiders in agrarische bedrijven zijn vergeleken bij andere secto ren altijd een beetje achtergeble ven. Dat was vroeger al toen het zogenaamde Van Houtewetje werd ingevoerd waarin de kin derarbeid aan banden werd ge- legd. Die wet gold voor alle be drijven, behalve voor. bloembol- lenbedrijven. Voor de oorlog ver dienden de werknemers al min der dan in andere sectoren. Na de oorlog kregen we de geleide loon politiek, waarbij de overheid be paalde hoeveel de salarissen mochten stijgen. Van gelijktrek king met andere lonen was geen sprake. Ook nu zijn nog opvallen de verschillen met andere secto ren te zien. De lonen van agrari sche arbeiders liggen over het al gemeen nog laag, zo'n 25.000 gul den bruto, net boven het mini mumloon. De werkgevers heb ben nooit meer willen betalen voor hun personeel en als reden daarvoor voerden zij vrijwel steeds aan dat hun bedrijf verlies leed". Overigens zijn niet alleen de salaris sen laag in de agrische sector. Ook aan de arbeidsvoorwaarden schort nog veel. FNV-cr W. van Houten vervolgt: "In de CAO is vastgelegd dat de opzegtermijn maximaal negen weken be draagt. In het burgerlijk wetboek staat dat die termijn gezien de leeftijd van de werknemer en zijn dienstjaren kan oplopen tot 26 weken. Voorts is in diezelfde CAO geen letter opgenomen over een reiskostenvergoeding voor werknemers. Daar kan het ar beidsbureau verder weinig aan Tot voor kort werkten agrarische werknemers op basis van een contract bij bloembollenboeren. Bij ontslag hoefde niet het ar beidsbureau te worden ingescha keld. De werkgever zei gewoon dat hij het contract niet verlengde en dan stond de werknemer op straat. Aan die situatie is een ein de gekomen. Bij ontslagen moet het arbeidsbureau worden inge schakeld en zonder goedkeuring van dat bureau kan niemand wor den ontslagen. De oudere mensen die als werkloos staan geregistreerd zijn personen die het oorspronkelijke bollen- vak hebben geleerd. "Ze kunnen rooien, planten en spitten. Alle maal werk met de handen. De nieuwe technische ontwikkelin gen kunnen zij gezien hun leeftijd meestal niet meer volgen. Van daar dat ze nauwelijks meer aan het werk komen. Wel kunnen ze seizoenwerk verrichten en dan komen ze meestal op exportafde lingen van bloem bollenbedrijven terecht waar ze bollen en andere zaken inpakken", aldus Van Hou ten. De werkloosheid in de agrarische sector wordt steeds groter. Half oktober van dit jaar is het bedrijf gebroeders Driehuizen in Lisse gesloten en met ingang van 1 april gaat ook het bollenbedrijf M. Vèldhuyzen van Santen in Lis se dicht. Voorts heeft ook De Groot Co in Hillegom een ont slagaanvrage ingediend voor een aantal personeelsleden. "Veel be drijven worden het slachtoffer van scherpe concurrentie, met name vanuit het buitenland. Er worden wel afspraken gemaakt over minimumprijzen, maar ik heb de indruk dat vaak onder die minimumprijzen wordt ver kocht". vmimmmmmmmmamtmmKmmmm Het omstreden pompstation. De uitbreiding is al zenlijkt, ondanks bezwaren van de omwonenden. Angst Volgens Van Houten wordt veel ge bruik gemaakt van de zogenaam de VUT-regeling, waarbij 62-ja- rigen met pensioen kunnen gaan met behoud van 85 procent van hun salaris. "Minder belangstelling bestaat voor een regeling voor werkne mers van 57 /2 jaar en ouder. Zij kunnen als ze op die leeftijd werkloos worden een halfjaar in de WW en daarna tot hun pensio nering in de WWV en krijgen dan 75 procent van hun laatst ver diende loon. Veel werken liever door tot hun 62ste om dan 85 pro cent van hun laatst verdiende loon te krijgen. Bovendien moe ten werknemers als ze in de WWV zitten elke week hun "briefje" in leveren bij de sociale dienst en daarvoor zijn de meesten bang, een psychologische angst dat an deren zien dat zij werkloos zijn", zo zegt W. van Houten. BOSKOOP - Pas over een paar maanden kan het gemeentebe stuur van Boskoop zeggen welke maatregelen er getroffen moeten worden ter beveiliging van de si- OndCTZOGk tuatie rond het pompstation aan de provinciale weg naar Alphen. Dit pompstation,'tevens uitge rust met een LPG-installatie, grenst direct aan de rij woonhui zen langs de Voorkade en Nieuw- straat en is een doorn in het oog van de omwonenden. Zij hebben dan ook nu al weer bijna een jaar geleden de kans aange grepen om bezwaren tegen de volgens hen gevaarlijke aanwe zigheid van het tankstation in te dienen, toen de exploiterende oliemaatschappij (Shell) plannen voor vernieuwing en uitbreiding op tafel legde en aansluitend een hinderwetvergunning aanvroeg. In maart van dit jaar hoorde de gemeente de bezwaren aan, maar sindsdien hebben de bewoners niets meer gehoord, terwijl het vernieuwde pompstation al ge ruime tijd in bedrijf is. Namens de omwonenden heeft het buurt- comité Voorkade inmiddels bij Navraag bij de gemeente leert dat men nog druk bezig is één en an der te onderzoeken. Volgens woordvoerder Everaars zijn er nogal wat op- en aanmerkingen gemaakt die allemaal nauwkeu rig onderzocht moeten worden. "Want het is mogelijk dat we straks de hinderwetvergunning op een onderdeel weigeren. Stel dat we vinden dat er sprake is van onduldbaar gevaar en dat de in richting gesloten moet worden. Dan kan Shell in beroep bij de Kroon en, dan moeten wij wel be hoorlijk aan kunnen tonen dat er onduldbaar gevaar bestaat. Er zal in elk geval in het eerste kwartaal van '81 een beslissing vallen". Dat er gevaar bestaat staat volgens de omwonenden wel vast. Zij hebben al gewezen op de ministe riële richtlijnen, dat binnen een straal van 150 meter niet meer dan vijftien huizen mogen staan. Aan die richtlijn voldoet de situa- tiiè in Boskoop niet, zoals Eve raars bevestigt. Voorzitter W. J. Vermeulen van het buurtcomité: "Als er getankt wordt ontsnapt er nogal wat gas. Als de bewoners op hun platje zitten, passen ze wel op met vuur, want ze zitten dan midden in die gassen". Verwarrend is afgegeven, de uitbreiding van het pompstation al enige maan den achter de rug is. Dat komt, aldus Everaars, omdat het verle nen van een bouwvergunning nog volledig losstaat van de hin derwetvergunning. "Het is alle maal wat verwarrend", geeft hij toe. "omdat in dit geval twee wet ten nog volledig langs elkaar heen werken. Daar komt pas bin nenkort verbetering in". (ADVERTENTIE) Op grond van de gestegen kosten heeft de minister van economische zaken de Nederlandse dagbladen toestemming verleend, hun abonne mentsprijzen per 1 januari a.s. nader aan te passen. Met ingang van 1 januari 1981 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 49,55 per kwartaal 186,70 per jaar. Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of giro rekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermee akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aange houden. De direktie KATWIJK - Een poging om tot standkoming van een eigen die renasiel te combineren met de bouw van eep kinderboerderij in Katwijk vormt het eerste grote wapenfeit van het nieuwe be stuur van de Katwijkse dierenbe scherming. Een uit de jaren ze ventig daterend plan voor een asiel en een boerderij onder één dak is daarvoor van zolder ge haald. Met een bestuurswisseling bij de Katwijkse afdeling van de dieren- bestemming, eerder dit jaar, werd een oude draad weer opge pakt. Vijfjaar geleden kwam een plan voor een gemeenschappe lijk onderkomen voor het asiel en een kinderboerderij net niet dooi de gemeenteraad. Vooral het la waai van blaffende honden speel de daarbij een grote rol. Nu probeert het kersverse bestuur het voor een tweede maal. De nieuwe voorzitter Franc de Graaff: "De bestuurlijke stoelen dans ging destijds gepaard met een hoop heisa. Het oude bestuur had te lang duimen zitten draai en. Zelfs de volgens de statuten verplichte jaarlijkse ledenverga dering werd overgeslagen. In tien jaar tijd werd er vrijwel niets uit gevoerd. Geen wonder dat toen het landelijke hoofdbestuur tij dens een enerverende vergade ring begin dit jaar het Katwijkse bestuur zuiverde. Slechts twee le den bleven over. Door middel van een nieuw bestuur hebben wij de vereniging weer nieuw le ven ingeblazen". Met bescheiden financiële midde len is de exploitatie van een diere nasiel in Katwijk volgens de voorzitter een onmogelijke zaak. De vereniging steunt namelijk vooral op donaties. Omdat het be stuur toch tot een zo snel mogelij ke realisatie van een asiel wil ko men heeft ze daarom het oude plan weer opgepoetst. Doordat de beheerder van de kin derboerderij en het dierenasiel één en dezelfde man kunnen zijn wordt het plan financieel aan trekkelijk. Een eerder genoemd geluid van overlast van blaffende honden veegt Franc de Graaff van tafel: "In de praktijk geeft een dierena siel niet zoveel geluidshinder als bewonders vermoeden". De praktijk baseert De Graaff overi gens op zijn werk binnen de hek ken van het Wassenaars Dieren park. Twee mogelijke plaatsen voor een gezamenlijk onderkomen zijn volgens de Katwijkse dierenbe scherming het Panbos en het in dustrieterrein 't Heen. KATWIJK - "Vroeger was koppe ling van een dierenasiel aan een kinderboerderij een vereiste. Dit is nu niet meer het geval. Hoewel wij het oorspronkelijke plan nog niet hebben laten varen, is het wel zo dat ook aparte onderko mens tot de mogelijkheden beho- Gemeenteambtenaar Visser van de gemeente Katwijk, die is belast met de welzijnsplanning, wijst er op dat alles betreffende een diere nasiel en een kinderboerderij in Katwijk nog open is. Eerst moet een welzijnscommissie zich over de plannen uitspreken, daarna volgt een inspraakprocedure, en uiteindelijk moet de raad zich nog eens uitspreken over het re sultaat van het voorgaande. "Het is dus", volgens Visser, "vol komen onduidelijk hoe het uit eindelijke plan er gaat uitzien Een feit is wel dat er door de ge meente twee verschillende plaat sen zijn gereserveerd voor het asiel en de kinderboerderij. Het Panbos (door de Katwijkse die renbescherming genoemd als mogelijke plaats voor de bouw) valt af omdat het gemeentebe stuur van Katwijk dit stukje re- creatiegrond nog niet meer wil belasten. Een stukje grond vlakbij de water zuiveringsinstallatie in 't Heen is volgens de gemeente een betere mogelijkheid. Volgens de ambtenaren moet een kinderboerderij binnen een kin derrijke wijk liggen. Hier komt het idee van een kinderboerij (kinderen in contact te brengen met dieren) beter tot zijn recht. Een asiel met blaffende honden moet juist buiten een woonwijk liggen. Een koppeling tussen een asiel en een kinderboerderij wordt zoals de zaken er nu voor staan erg moeilijk. Een kinder boerderij is al opgenomen in het welzijnsplan en er is in de vijfja- renbegroting een bedrag van 42.0.000 gulden voor uitgetrok ken. Als mogelijke plaats voor een aparte kinderboerderij is door de gemeente de wijk Rijns oever genoemd. Een dierenasiel ligt wat achter op de kinderboerderij. Daar kan echter verandering in komen. Be gin volgend jaar moet door de ge meenteraad worden besloten of een asiel ook binnen het welzijns- programma gaat vallen. Zo ja, dan kan er op de begroting ook voor een asiel een bedrag worden uitgetrokken. STOCKHOLM (UPI, AP) - Pre sident Bani Sadr van Iran heeft in een brief aan de Aya tollah Chomeini zijn beklag gedaan over de incompeten tie van zijn ministers voor hun vak. De Iraanse presi dent noemde de ministers' een groter gevaar voor Iran dan de oorlog met Irak, zo meldde de Zweedse radio maandag. In de brief, die pas gisteren voor het eerst werd gepubliceerd, schrijft Bani Sadr dat Chomeini een eind j moet maken aan de machtsstrijd tussen de ministers onderling j voordat Iran zowel de verworven- j heden van de revolutie als de oor- log met Irak verliest. Chomeini moet luisteren naar de leider die door het volk is geko- zen, zo citeerde de Zweedse ra-. dio, en niet naar diens rnachts-, j wellustige tegenstanders, die met leugens bij Chomeini aanklopiï pen. Die ministers die niet met d$ president kunnen samenwerken;; zouden hun ontslag moeten ne men. De regering is incompetent en niet geliefd bij het volk, zo j schrijft Bani Sadr. Hij wees er op dat hij de Ayatollah herhaaldelijk gewaarschuwd heeft voor het gevaar mensen zonder kennis of capaciteiten het lot van het land in handen te laten nemen. Ook heeft hij gewaar schuwd voor de slechter worden- de economische situatie en ge zegd dat, gezien de de dreiging van Irak, de Iraanse strijdkrach- ten gereorganiseerd dienden te worden. Deze waarschuwingen zijn echter in de wind geslagen, aldus Bani Sadr in zijn brief. Bani Sadr doet in de brief ook zijn beklag over de manier waarop hij I als president en opperbevelheb ber van het leger behandeld wordt. Nergens anders zou een" president en opperbevelhebber zo onder druk staan van zijn ei gen ministers. Geen enkele presi dent is zo slecht behandeld als hij. Bani Sadr schrijft dat hij aanvanke lijk zijn tegenstanders had getole reerd, in het geloof dat hij het land kon leiden. De situatie is nu zo slecht geworden dat het voor Iran een zaak van leven of dood is, aldus de president. Staatsgreep Een Iraans parlementslid heeft tij dens een zitting van het parlei ment voor een dreigende staats greep tegen het bewind van Aya tollah Chomeini gewaarschuwd. Agha Mohammad, de afgevaardig de van de stad Hamadan, gaf ver der geen bijzonderheden over de ze dreiging. Zijn rede werd door radio Teheran uitgezonden. Mohammad zei dat contra revolutionairen gebruik zouden kunnen maken van de machts strijd tussen de gematigde volge lingen van president Bani Sadr en de radicale geestelijke leiders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16