PM 'Misschien ga ik meer voor de buis jertrosfne politicus en dat wil ik nog even blijven gas Duitsland heeft 'Der Kaiser' weer in genade aangenomen PAGINA 12 EXTRA DINSDAG 9 DECEMBER 1980 Door Jan Westerlaken DEN HAAG - Nee, Mar- cel van Dam denkt er niet over om nu maar direct voorgoed naar 'Hilver sum' terug te gaan. Af en toe een programma voor de tv vindt hij best aantrekkelijk. Maar om nu weer helemaal door het omroepwereldje te worden opgeslokt, daar voelt Van Dam weinig voor. "Natuurlijk", zegt hij met enige stemverheffing, "het is heus niet uitgesloten, dat ik wat meer voor de buis ga doen. Eerst de 'Achterkant van het gelijk' (zijn nieuwe pro gramma voor de Vara-televi- sie) maar eens afmaken, dan zien we wel verder. Nu zit ik echter in de politiek, daar wil ik voorlopig nog wel even blijven." De kleine koffiekamer in het Binnenhof is rokerig en bloedheet. Geroezemoes aan alle tafels. Kamerleden lopen in en uit. Middenin die kof fiekamer, alleen aan een tafel, wacht Marcel van Dam. Eens Ombudsman bij de Vara, nu Tweede-Kamerlid voor de Partij van de Arbeid én pre sentator van de 'Achterkant van het gelijk'. Van Dam, is terug bij de omroep van de 'rode haan'. Duidelijk terug. Want 'zijn' 'Achterkant' is ingeslagen. Na twee uit zendingen staat dit nu al on omstotelijk vast. De Vara heeft in de roos geschoten. Vijf afleveringen Tweede-Kamerlid Van Dam gaat vijf afleveringen presen teren: elke vier weken één. Daarna? Marcel van Dam: "Als het aan mij ligt, gaan we er gewoon tot het einde van het seizoen mee door. Maar ja. dat heb ik niet voor het zeg gen. Do Vara maakt de dienst uit." gek te vinden om nog een paar 'Achterkanten' aan die vijf te breien. "Ik heb tot nu toe niks gehoord", zegt hij en enige spijt klinkt door in zijn stem. "Hoe groot mijn in vloed is? Ach. ik weet dat niet. Eigenlijk wil ik me daar ook niet mee bemoeien. Het enige dat ik kan aanvoeren is. dat die twee programma's be hoorlijk wat kijkers hebben getrokken. Voor een omroep moet dat aanleiding zijn eens na te denken om er mee door te gaan", denkt Marcel van Dam. Twee uitzendingen heeft de 'Achterkant van het gelijk' nu achter de rug: in het eerste spraken rechters en advoca ten over hun werk, het tweede was gewijd aan journalisten en hun schrijverij. Wat wil Van Dam de kijkers nu pre cies duidelijk maken? "Niet meer dan praten over di lemma's in beroepen. En di lemma's tref je in elke baan aan. Je kunt je geen beroep voorstellen waar zich dit niet voordoet. Ik tenminste niet. Daarover praten we uitge breid in de 'Achterkant van het gelijk'", aldus het kamer lid. Medische ethiek De medische ethiek komt in de derde aflevering (later deze maand) aan de orde. Praten met artsen hoe de verhouding met hun patiënten is. "Of ik me op glad ijs begeef? Nee hoor, dat dacht ik niet. Ik hoef heus niks over bepaalde ziek ten te weten. Uitsluitend wat over de relatie tussen de dok ter en zijn patiènt. En ik zie niet in waarom een arts daar- ovér meer zou weten dan ik. Maar. dat is begrijpelijk, je moet wél in de onderwerpen duiken. Goed beslagen ten ijs komen. Als je dat niet doet, kan het fout lopen. En daar moet je voor waken." Een Tweede-Kamerlid heeft weinig vrije tijd. Kan hij tus sen al die vergaderingen door tóch nog tijd vinden om zo'n uitzending goed voor te be reiden? Van Dam beweert dat het alle maal wel meevalt. Dat het niet zo'n tijdrovende zaak is. "In de eerste plaats", somt het kamerlid op. "is er één keer in de vier weken een program ma. Als je je werk goed in deelt, is het best te doen. Ik kan er op een zaterdag of zon dag eens rustig voor gaan zit ten om na te denken wat er allemaal aan de orde moet komen. De spullen die ik no dig heb, worden me bezorgd. Daar hoef ik dus niets aan te doen." Anders was het gesteld met een Vara-radioprogramma waar aan hij tot voor kort mee werkte. Dit kostte Van Dam een hele zaterdag. "Daar ben ik. na lang beraad, mee ge stopt. De tijd die ik daarin stopte was gewoon teveel. Ik vond dat ik op die dag wel wat andere dingen kon doen." Niet alleen Samen mat Vara-ir paalt Marcel van Dam waar over in de 'Achterkant van het gelijk' zal worden gepraat. "Natuurlijk, ik zou dit ook best alleen afkunnen. Maar je praat met de redactie van het programma. Zo kom je tot een beslissing. De inbreng is dan ook groter. Er komen soms dingen bij waaraan je zelf nog niet had gedacht." Veel moeit "1 hoeft het kamerlid niet te doen om mensen voor zijn uitzending te vinden. "Ik heb", lacht hij, "wat dit be treft, nog maar weinig problemen gehad. Neem de journalisten, de meesten wa ren zo bereid om te komen. Behalve die van één krant, die weigerden mee te werken. Ja, jammer. Meer ook niet. Er waren zelfs mensen die me vantevoren een brief hadden geschreven en zich min of meer zelf uitnodigden om in het programma mee te mogen praten. Nee, tot nu toe zijn de mensen geen punt geweest. Ook de artsen niet. De mees ten zegden zonder meer toe te zullen komen." Voor welke groep televisiekij kers is de 'Achterkant van het gelijk' precies bestemd? Marcel van Dam trekt, voor hij antwoord geeft, heftig aan een lange, dunne sigaar. Zegt dan: "Ik probeer het zodanig te doen, dat iedereen het be grijpt. Het programma is in elk geval afgestemd op een groot publiek. Dat probeer ik tenminste. Of er inderdaad veel mensen naar kijken, ik weet het echt niet. Misschien kan daar nog weel eens een onderzoekje naar worden in gesteld. De NOS zal dat van-, daag of morgen ook wel doen, denk ik." Positief Eén ding staat wel vast: de reac ties tot nu toe zijn heel posi tief. "Collega's in de Kamer", vertelt Marcel van Dam ter wijl hij enkele opkomende zweetdruppeltjes van het voorhoofd wist, "toch over het algemeen genomen kriti sche kijkers, hebben alleen maar lof. Als dat zo blijft, mag ik echt niet klagen." Maar ook op straat wordt het kamerlid aangesproken. Door wildvreemde mensen. Als ze hem herkennen, stap pen ze op hem af en beginnen direct over zijn televisie-pro gramma te praten. "Hoeveel telefoontjes en brieven ik niet heb gehad, ontelbaar. Niet één heeft het programma af gekraakt.-Alleen maar loven de opmerkingen. Je zult dus zeggen dat het idee is aange slagen. Anders zouden er wel negatieve opmerkingen op je af komen." Het idee van de 'Achterkant' is niet van Marcel van Dam. Va- ra-mensen hebben dit be dacht, zegt hij. "Ik kan niet anders zeggen, dat de formule me aanspreekt. Ja, ik ben er tevreden mee", lacht hii. Hoe het met de kijkdichtheid staat, weet Marcel van Dam niet. "Die cijfers", denkt het kamerlid, "kunnen nu nog niets zeggen. De eerste uit zending was op een erg laat tijdstip. Zondagavond half elf, geloof ik. Dan zit je niet best. Er is erna wél veel over gepraat. Daarom had het tweede programma heel wat meer bekijks. Maar wat mij persoonlijk interesseerde, was de waardering. Die was hoog. Dat is me wel duide lijk." Ombudsman Jaren was hij Ombudsman. Heeft Van Dam nooit heim wee naar die stoel? "Bepaald niet", laat hij direct weten. "Ik zal daar niet meer willen zitten. Dat kan dan al leen maar tot teleurstellingen leiden. Ervaring daarmee? Nee hoor. Maar m'n gevoel zegt dit gewoon. Je moet, vind ik, bepaalde dingen nu eenmaal niét te lang doen. Na verloop van tijd wordt het een sleur, ga je op je routine wer ken. Als dat gebeurt, ben je fout bezig GRONINGEN - Het is nog maar drie en een halfjaar geleden dat zijn hele privéleven breed werd uitge meten in de Westduitse schandaalpers. Onthullin gen over zijn wat al te hitsige avontuurtjes en een uit de hand gelopen belastingschuld van ongeveer eén miljoen mark vonden toen gretig aftrek, want de Westduitser was danig geschokt over het doen en laten van de zich immer zo onberispelijk presente rende Franz Beckenbauer Geen spaan werd er van hem heel gelaten en de sterspeler van Bayern Munchen nam snel de benen. Hij week uit naar de Verenigde Staten, waar New Vork Cosmos hem met open armen en een wel gevulde geldbuidel ontving. Dat is echter allemaal voltooid verleden tijd. De onderhand 35-jarige Franz Beckenbauer is weer in genade aangeno men door de ..heimat" en hij is zelfs een innige verhouding met de sensatiepers aange gaan. Tegen uiteraard een aanzienlijke vergoeding ver koopt hij tegenwoordig zijn mening exclusief aan liet Spinger-concern. uitgever van onder meer Bild Zeitung. Niet alleen de tijd heeft de wonden dus geheeld, ook de pecunia heeft op Becken bauer een zalvende uitwer king gehad. Toch is ..kaiser Fran/" niet lou ter voor hel financiële gewin in de Westduitse Bundeshga teruggekeerd, waar hij bij Hamburger SV emplooi heelt gevonden. Ofschoon hij bij HSV jaarlijks het lieve som metje van 1.2 miljoen mark toucheert, viel ervoor hem bij New York Cosmos veel meer te verdienen Toen hij des tijds overging naar de Ameri kaanse club. ving hij vooreen driejarig contract liefst zeven miljoen mark schoon in het handje. Dat bedrag kon hij overigens niet geheel in eigen zak steken, want 1,75 miljoen moest Beckenbauer als af koopsom afdragen aan Bayern Munchen 'bij welke club hij nog een tweejarig contract had lopen, en 20 pro cent verdween in de knip van zijn managet. Robert Schwan. Bovendien had hij in de belastingdienst een dank bare afnemer. Gras Met dergelijke bedragen kon HSV hem mei lekker maken. maar dat hoefde voor bec kenbauer ook niet. ..Ik wilde graag weer eens op echt gras spelen", zegt hij. ..en daar naast voetbal ik toch het liefst als libero. Bij Cosmos heb ik vier seizoenen op het mid denveld gestaa. en dat vond ik welletjes. Ik werd dan niet in de achterhoede opgesteld, omdat het publiek doelpun ten van me verwachtte. Bo vendien had Cosmos in Car los Alberto al een goede libe- Een ander aspéc-t was voor Beckenbauer minstens zo belangrijk om zijn overgaan naar Hamburg te laten ver hinderen. ..De echte wed strijdspanning mis je in Ame rika". legt hij uit. „want het peil ligt daar toch een stuk la ger. Je hoefde nooit tot op de bodem te gaan. Ik wist nau welijks meer wat het was om uitgeput in de kleedkai koi strijd. Toen Zebec en Ni ac h te ree n v ol ge n s t ra i n e Hambui •ed- ■ed.) ?ind r SV. pol sten, was ik erg vereerd. Toch heb ik nog lange tijd moeten nadenken over hun voorstel len. want ik nam natuurlijk een enorm risico door in de Bundesliga terug te ke- rloezeer Beckenbauer het kunstgras haatte, mocht wel blijken bij het afscheid van Cosmos. Om hen te pesten, bracht de Westduitse retor d international voor zijn ploeggenoten een stukje van ÉMtaM ■MtaMfeB-tlllf he op •inde want bij Hamburger SV wachtte hem een heus gras veld en bovendien een meer professionele instelling. De beroepsmatige benadering bleek ogenblikkelijk bn aan komst in Hamburg. ..Kaiser r Franz Beckenbauu chts Franz" had gedacht direct naar liet Oostenrijkse Kitz- bühel door te kunnen reizen om daar te genieten van een korte en welverdiende vakan tie. maar Branko Zebec maakte hem meteen duidelijk dat hij geen uitzonderingspo sitie bij HSV innam. Becken bauer diende zich de volgen de ochtend op de training te vervoegen, want Zebec wilde een beeld kunnen vormen van zijn gesteldheid. Aan deze Joegoslavische trai ner heeft kaiser Franz" be slist geen makkelijke. Zebec behoedt er zich zelfs voor in superlatieven over Becken bauer te praten. Zebec: „Hij wordt hier in Duitsland altijd als Kaiser betiteld, maar ik ken geen kai. i het v Er is vaak verondersteld, dat Beckenbauer in zijn contract met Hamburg heeft laten op nemen dat hij als libero werd opgesteld. Zebec: „Dat is be slist niet vastgelegd. Ik ben degene die de opstelling maakt. 01' ik me hem op een andere positie kan voorstel len? Jawel, naast me op de )ver de lichamelijke gesteld heid van Beckenbauer hoefde Zebec zich in ieder geval geen zorgen te maken. Professor Ketil. een an de meest voor aanstaande sportartsen uit West-Duitland. onderzocht grundliehkeit en concludeer de dat hij wel tot aan zijn veer tigste jaar voetbal op wereld niveau zou kunnen bedrijven. De professor kon geen sleet op het lijf' van Beckenbauer ontdekken, hetgeen eigenlijk nauwelijks verwondering hoeft te wekken, wantkaiser Franz" heeft zich nimmer la ten verleiden tol krachtvoet bal. Hoewel Beckenbauer bij aan komst in Duitsland het voor hem gebruikelijke gewicht van 75 kilo had („tijdens mijn voetbal loopbaan bén ik nooit zwaarder ol' 1 ichter geweest" heeft Zebec hem in dc aan loop naar zijn heroptreden in de bundesliga gespaard. De nieuwe sterspeler van Ham burger SV werd wel dermate hard aangepakt dat hij nu 72,5 kilo weegt. Tijdens die afmat tende trainingen dwong Bec kenbauer wel zoveel respect af bij zijn ploeggenoten, dat aanvankelijke scepsis om sloeg in waardering. HSV-uanvoerder Felix Magath stelde indertijd, dat Becken bauer op het veld maar moest bewijzen, dat hij nog de grote voetballer van weleer was. Aan de vooravond van de wedstrijd tegen Karlsruhe, waarin Beckenbauer zijn de buut voor eigen publiek zou maken, zei Magath echter: ..Het is me wel gebleken dat hij nog over enorm veel kwa liteit beschikt. Zijn lange pass is nog even zuiver als voor heen en ook conditioneel is hij sterk. Daarom ben ik er van overtuigd dat hij voor oris van grote waarde zal zijn. Hij is een speler, aan wie we ons kunnen optrekken". Mocht de come-back van Bec kenbauer een fiasco worden, de Hamburger SV zal er zich geen al te grote buil aanval len. De komst van kaiser Franz" werd grotendeels ge financierd door een de spon sor van de club, de oliemaat schappij BP. Dal concern dokte het lccuwedee! van de 1.5 mark, die gemoeid was met de transfer, en neemt meer dan de helft van Bec- kenbauers jaargage (1,2 mil joen mark) voor haar reke ning. Op de salarisrol van HSV neemt de Westduitse re cordinternational bij lange na geen toppositie in. want de Hamburgers betalen hem jaarlijks ongeveer 200.000 mark. Beckenbauer verdient erder nog tra choenenfii ma (plus m. vangt nog ee; de Springer-uitgever schappij. De gedaanteverwisselii Beckenbauer in A heeft ondergaan, is ov< wel opmerkelijk. Ged zijn werknemersschap Bayern Miinchen werd hij gelmatig vervloekt vanwi zijn hooghartigheid en niel het laatst door zijn ploeg 5 ton) en eurtjevan versmaal- iger noten. In die periode, toen hij zijn politieke voorkeur voor de oer-cónservatieve Franz Josef Strauss niet onder stoelen of banken stak, bracht hij zijn tijd grotendeels in het Beierse society-leven door en zag hij zijn collega's buiten het veld amper staan. Toen hij echter om de oren werd ge slagen met gedetailleerde onthullingen over enkele verhoudingen met nog dui delijke jonge dames, moest hij zwaar boelen voor zijn hautaine gedrag. „De periode in Amerika heeft mij als mens goed gedaan", zegt hij nu. „Ik hoefde er maar één ding te doen: voetballen. Dat was in Munchen wel anders. In Munchen werd ik ge leefd". Toch blijft het merkwaardig dat hij ondanks alle negatieve er varingen in zee is gegaan met de sensatiepers. Becken bauer heeft zijn vrouw en drie kinderen verlaten en woont tegenwoordig samen met een vriendin. Om die reden alleen al loopt hij natuurlijk kans, dat er weer behoorlijk in zijn privéleven zal worden ge wroet. Het is niet onwaar schijnlijk dat hij juist daarom een innige verhouding met het grootste boulevardblad is begonnen om zo de betrok ken journalisten te vriend te houden. Beckenbauer wil die veronderstelling niet beves tigen. maar zegt wel: „Ik ben onderhand mentaal sterk ge- Door Bouke Nielsen noeg om dergelijke verhalen te verwerken". Het ziet er niet naar uit. dat Beckenbauer. zich voorlopig zorgen hoeft te maken over dergelijke ontwikkelingen, want momenteel wordt hij als een afgod'vereerd4 in West- Duitsland. Zijn populariteit lijkt alleen nog groter te wor den, vooral nu hij ook mense lijke trekjes vertoond. De aanbidding gaat zelfs zover, dat in hem alweer de libero voor het Westduitse team wordt gezien. Zelf wil hij daar nog niets van weten, maar hij sluit niet uit. dat hij mogelijk zijn eigen opvolger wordt in het nationale team. Na zijn vertrek hebben immers Schuster. Niedermayer. Stie- like, Kaltz en nog enkele an deren niet op die plaats kun nen voldoen. Beckenbauer: „Voor mij telt voorlopig al leen HSV. Mocht ik gekozen worden voor het nationale team, dan zien we wel Als Beckenbauer mocht terug keren in het Westduitse team, dan zou hij met zijn 35 jaar niet de oudste international aller rijden van zijn land wor den. Dat is voorlopig nog steeds Fritz Walter, die bijna 38 was toen hij op de WK in Zweden van de partij was. Wel kan hij voor een nieuw interland record zorgen. Met zijn 103 wedstrijden in het Westduitse tricot is hij in ei gen land al koploper, maar ér ligt eventueel nóg een ander record binnen handbereik. De succesvolste international van de wereld is namelijk de Zweed Nordqvist,. die ooit voor PSV speelde, met 117 in terlands. Franz Beckenbauer wil zich over dat record niet druk ma- ken en daar zal hem ook wei nig gelegenheid voor worden gegeven. Omdat de uitscha keling van Hamburg SV voor de UEP'A Cup aanstaande is na de 5-0 nederlaag tegen St. Etienne, zal de Noordduitse club een oplossing moeten zoeken om die financiële te genvaller van twee miljoen mark goed te maken. Bec kenbauer zal daarbij onge twijfeld een belangrijke rol vervullen, want in Duitsland is hij voorlopig nog steeds publiekstrekker nummer Dat een informatief program ma, want dat is de 'Achter- "ll kant van het toch, zo /N A 1^ rn O O K I |X A wordt gewaardeerd, doet het UUtJÏI, I I laai I IX Ut?[ I kamerlid zichtbaar goed. "'Er wordt vaak gezegd, dat alles watje kunt bedenken, al eens s I op de televisie is geweest. l~ dachte, dat kijkers zware in formatie beu zijn, heb ik altijd a I I I 1 bestreden. Je kunt, denk ik, wordt zware informatie gege- ven. Tóch kijken er veel men- sen naar. De vertrossing heb - ik altijd bestreden. Nu blijkt, dat ik het gelijk aan mijn kant krijg."

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12