Demonstraties bij van njev aan bezoek India Krijgt Rusland steun in ruil voor geld? Na dertig jaar praten schone nog geen Rij n Felle kritiek Tass op Poolse vrije vakbond kees noort Thatcher vindt geen oplossing voor Noordierse gevangenen DINSDAG 9 DECEMBER 1980 BUITENLAND PAGINA 11 Brezjnjev op zoek naar handeltje met India NEW DELHI - Met onmiskenbare spanning heeft men in de Indiase hoofdstad gewacht op het begin van het derde officiële bezoek van Sowjet-partijleider en presi dent Leonid Brezjnjev. Tijdens zijn besprekingen met premier Indira Gandhi hoopt India uit te vinden hoe het pakket wensen en aanbiedingen er uitziet dat het Kremlin voor India heeft samen gesteld. Brezjnjev komt op een voor hem gunstig tijdstip, name lijk voor de inauguratie van de nieuwe Amerikaanse president Ronald Reagan. Dat betekent dat er nog een aantal onduidelijkheden zijn in de nieu we Amerikaanse buitenlandse politiek ook ten aanzien van Azie en dat maakt het voor Moskou des te aantrekkelijker om de ban den met India zo snel mogelijk aan te halen. In ruil voor econo mische hulp verwachten de Rus sen van hun Indiase gastvrouw Gandhi grotere steun voor Mos kous politiek in Azië. met name voor wat betreft de kwestie Af ghanistan. Ten aanzien van deze kwestie neemt New Delhi een heel wat minder uitgesproken standpunt in dan de meeste andere staten in de organisatie van niet gebonden landen, waarvan India indertijd mede-oprichter was. New Delhi toont begrip voor Moskou's be schuldigingen over Amerikaans en Chinees „gewroet" in Azië. Weliswaar spreekt ook de Indiase regering zich uit voor vertrek van de Russische troepen uit Afgha nistan, maar dan als onderdeel van een voor alle betrokken par tijen aanvaèrdbare politieke op lossing. Deze voor Moskou gun stige opstelling wordt nog ver sterkt door de Indiase erkenning van het Heng Samrin-regime in Cambodja, dat z'n legitimiteit ontleent aan de aanwezigheid van het Vietnamese invasieleger in dat land. Wat heeft India Brezjnjev nog meer aan te bieden? Een van de moge lijkheden is het verlenen van ac tieve steun bij het zoeken van een oplossing van de Afghanistan- crisis naar Moskouse stijl. Het Kremlin wil dergelijke steun be talen met uitbreiding van de eco nomische en militaire hulp aan India. Maar meer economische hulp in ruil voor nog grotere politieke steun plaatst New Delhi voor di lemma's. Men beseft in de India se hoofdstad dat een te grote bin ding aan Moskou gevolgen kan hebben voor de geloofwaardig heid van de Indiase buitenlandse politiek, die is gebaseerd op het principe van niet-gebondenheid. Dit is een van de redenen geweest waarom Indiase militaire experts de laatste tijd meer en meer wa penaankopen uit het Westen overwegen en waarom meer wes terse firma's worden aangemoe digd om met hun inspanningen 's lands economie te helpen opvij zelen. Op het gebied van economische sa menwerking of beter gezegd eco nomische hulp worden van de Russen als tegenzet diverse aan biedingen verwacht. De Iran- Iraakse oorlog kwam voor Mos kou op een gunstig moment. Twee derde van India's import van ruwe olie komt namelijk uit deze beide landen. Toen die bron nen (tijdelijk) opdroogden, bo den de Russen hulp in de vorm van olieleveranties. Wapenaan kopen in het Westen hoopt Mos kou grotendeels te kunnen neu traliseren met het wapenakkoord van afgelopen zomer. Officieel bedraagt de omvang daarvan 3.2 miljard gulden, maar volgens be trouwbare bronnen is dit bedrag in werkelijkheid drie- tot vier maal zo groot. Naast de Russische wens om nau were banden met India aan te knopen verwacht men in New Delhi een nadrukkelijker aanwe zigheid van de Sowjet-Ume in de regio als gevolg van de Afghaanse kwestie en van de toestand in het Midden-Oosten. Sterkere banden tussen een nieuwe Amerikaanse regering met het buurland Pakis tan, zal een Russische tegenreac- I tie uitlokken en datzelfde zal ook gebeuren als gevolg van een gro tere Amerikaanse presentie in het Midden-Oosten en in het ge bied van de Indische Oceaan. En dat is nu precies wat India niet graag ziet. Dergelijke ontwikkelingen maken dit deel van Azië dan namelijk in versterkte mate tot een gebied waar de supermogendheden el kaar direct beconcurreren. Een onaangename ontwikkeling die de rol van India bovendien min der belangrijk maakt. Die rol komt nog verder in de verdruk king doordat de politieke concur rentie tussen Moskou en Was hington een sterkere militaire vorm kan aannemen door het hoogst explosieve karakter van de toestand in het Midden- Oosten. i India valt een zekere verlam ming te constateren die ook merkbaar is in India's buiten landse politiek. Dat heeft er niet alleen toe geleid, dat het aanzien en daarmee de invloed van het land internationaal gezien is ge daald. maar dat heeft er daarnaast ook toe geleid dat India ook in de directe omgeving geïsoleerd dreigt te geraken. Onder Indira Ghandi's voorganger Desai werden de betrekkingen met het mohammedaanse Pakis tan aanzienlijk verbeterd, maar dat proces is sinds Ghandi's te rugkeer in de politiek weer terug gedraaid. De betrekkingen met het andere buurland. China, staan ook op een laag pitje. Premier Indira Gandhi is zo over belast rnet de gigantische econo mische, sociale en vooral bureau cratische problemen van haar land. dat er blijkbaar weinig tijd overblijft voor de bepaling van een evenwichtige buitenlandse politiek, die India eer. zelfstandi ge plaats tussen de beide machts blokken kan garanderen. Dat ge geven is geen aantrekkelijke uit gangsbasis voor de besprekingen met Sowjet-partijleider Brezjn jev en diens minister van buiten landse zaken Gromyko, die bei den precies weten wat ze willen, namelijk grotere Indiase politie ke steun in ruil voor meer econo mische hulp. New Delhi lijkt niet veel manoeuvreerruimte te heb ben om dit aanbod af te slaan. Rijtoer door centrum New Dehli vervalt NEW DELHI (AFP, DPA, Reuter) - Enkele honderden Af- ghanen hebben gisteren met demonstraties de eerste dag van het officiële bezoek van de Russische president Leo nid Brezjnjev aan India een tumultueus verloop gegeven In het centrum van New Delhi vond een heftige betoging plaats. Af ghaanse demonstranten verbran den de Russische vlag en portret ten van Brezjnjev onder het roe pen van leuzen als "Afghanistan .is geen Tsjechoslowakije" De politie joeg de betoging met har de hand uiteen, hierbij vielen twaalf gewonden. De rijtoer van Brezjnevdoor het centrum ver viel en een ontvangst op het 'Ro de Fort' werd op het laatste mo ment verplaatst naar een con gresgebouw. Brezjnjev werd nu niet zoals gebruikelijk in India ontvangen door tienduizenden Indiase burgers maar slechts door een geselecteerde groep i zijn aankomst op het Na het opbreken van de betoging volgde een nieuwe betoging bij de Sowjet-ambassade. Enkele honderden Afghanen, gesteund door leden van de Indiase opposi tie verzamelden zich voor het ge bouw dat werd bewaakt door 500 politieagenten. De betogers deelden door de am bassade kopieën uit van een brief KOBLENZ (ANP) - De Internatio nale Rijncommissie heeft een lijstje opgesteld van twaalf moge lijke oplossingen van het zout- probleem van de Rijn. De verantwoordelijke ministers van de Rijnoeverstaten zullen op de komende Rijnconferentie op NAVO-marine mag niet naar huis WASHINGTON (AP) - schepen van de NAVO in de Noord-Atlantische oceaan zullen met Kerstmis niet naar hun thuis- basis terugkeren, zo hebben Amerikaanse marinefunctiona rissen gisteren meegedeeld. Een woordvoerder van het geal lieerde oppercommando ver klaarde dat de eenheid van vijf torpedojagers en fregatten niet op drie december was ontbon den, zoals eerst het plan was. Hij weigerde commentaar op de vraag of dit besluit samenhangt met de ontwikkeling van de si tuatie in Polen. Een van de vijf schepen zal waar schijnlijk het Nederlandse mari neschip Van Galen uit Den Hel der zijn. 22 januari aanstaande in Den Haag hieruit een politieke keuze moeten maken. Op dat moment wordt er dertig jaar zowel op ambtelijk als ministerieel niveau onderhandeld over de sanering van de Rijn. In het ambtelijk overleg zijn de deelnemende landen - Frankrijk, West-Duitsland, Nederland en Zwitserland - het niet eens kun nen worden over de beste metho de. Het zal, aldus een van de deel nemers aan het internationaal Rijnoverleg, voor de ministers geen gemakkelijke opgave zijn, omdat tegen alle voorgestelde op lossingen grote bezwaren naar voren worden gebracht. Het ziet er, aldus de zegsman, niet hoop vol uit. De meest reële oplossing van het zoutprobleem is volgens de Ne derlandse en Duitse delegaties in de internationale Rijncommissie de injectie van het afvalzout van de Elzasser kalimijnen op een diepte van 1800 meter onder de grond. Dit was ook overeengeko men in het eind 1976 in Bonn on dertekende zoutverdrag. dat de Franse regering in december vo rig jaar weigerde aan de volksver tegenwoordiging ter ratificatie voor te leggen. De bevolking van de Elzas verzet zich heftig tegen de zoutinjecties. Men vreest ver troebeling van het grondwater. Deskundigen hebben echter aan getoond dat, wanneer afvalzout op een diepte van bijna 2.000 me ter onder de grond wordt opge slagen, het grondwater niet aan getast kan worden vanwege de af sluitende lagen van de aardkost daartussen. Vanwege het verzet van de bevol king van de Elzas weigert Frank rijk verder mee te werken aan de injectie in de ondergrond. De Fransen stellen nu de bouw van een fabriek voor, die de drie mil joen ton afvalzout van de kalimij nen gaat verwerken. Alle Rijnoe verstaten zouden hieraan finan cieel moeten deelnemen. Neder land, Duitsland en Zwitserland voelen daar niet voor, omdat er in de Europese zoutindustrie toch al een overcapaciteit is. Een derge lijke fabriek zo grote concurren tie betekenen voor de nationale industrieën op dit gebied. aan de Sowjet-president waarin wordt gevraagd alle Russische soldaten terug te trekken uit Af ghanistan. Banket Op het banket dat werd gehouden ter ere van Brezjnjev maakte de Indiase president Reddy duide lijk dat zijn land geen begrip heeft voor de Sowjet-interventie in Afghanistan. India is tegen ie dere inmenging van buitenland se machten in de aangelegenhe den van landen in dit gebied. Brezjnjev noemde net als Reddy in zijn antwoord Afghanistan niet met name. De Russische leider zei dat "De Sowjet-Unie altijd be reid is alle problemen te bespre ken in "een geest van realisme en rekening houdend met de legitie me rechten en belangen van an deren" Volgens Brezjnjev loopt de wereld vrede gevaar omdat het Westen zijn "negatieve en hachelijke po litiek" van bewapening voortzet. Het Westen zoekt militaire supre matie en dwingt zijn politiek af met "dictaat en chantage" Brezjnjev blijft tot donderdag in New Delhi. Hij wordt vergezeld door minister van buitenlandse zaken Gromiko. Dinsdag zullen de eerste besprekingen op hoog niveau beginnen. Waarnemers verwachten dat Gand hi opnieuw het probleem Afgha nistan aan de orde zal stellen. Dit ondanks het feit dat de Indiase premier eerder verklaarde er geen heil in te zien de Sowjet- partijleider te vragen zijn solda ten uit Afghanistan terug te trek ken. Afghanen die hun land ontvlucht zijn en nu in Indit bezoek van Brezjnjev aan India. Op de spandoeken onder r MOSKOU (DPA/AFP/AP) - De Poolse vrije vakbond "Solidariteit" is gisteren door het Russische pers bureau Tass in verband ge- bracht met "contra revolutionaire activiteit om het land te ondermij nen en de politieke strijd te verslechteren" revolutionaire groepen in Polen veroordeelt, zonder zich te ver schuilen achter de Poolse pers of die van andere socialistische lan den. De uithaal van Tass weer spiegelt mogelijk een verharding in de houding van Moskou tegen over de vrije vakbeweging in Po len. ADVERTENTIE Van uw nachtrust moet u een dag lang kunnen profiteren. Reden genoeg om 'm met zorg én goede smaak te omringen. Auping. Hulsta. Ideens. Donderdag koopavond rijnstraat 74, katwijk a/d njn, tel. 01718-12798 Het dagblad "Zolnierz Wolnosci" van het Poolse leger heeft giste ren ernstig gewaarschuwd tegen stakingen en "sociale onrust Het blad liet doorschemeren dat het leger gedwongen kan worden om tussenbeide te komen tenein de de rust in het land te herstel len. Volgens het commentaar in het blad zal het Poolse leger altijd "waakzaam dit land bewaken, dat onder het leiderschap van on ze (communistische) partij is op gebouwd." Het dagblad Zycie Warszawy uitte in zijn commentaar sterke kritiek op de Westerse nieuwsmedia vanwege de speculaties over een mogelijke ingrijpen van de Sow- jet-Unie. "In de afgelopen paar dagen heb ben de Westerse pers en radiosta tions een hysterische campagne opgebouwd over het beweerde gevaar van een militaire buiten landse interventie," aldus de krant uit Warschau. Paus Johannes Pauls II heeft zich ernstig bezorgd getoond over het alarmerende nieuws uit Polen. Tijdens een plechtigheid ter gele genheid van de onbevlekte ont vangenis sprak de 60-jange kerk leider: "Ik kan het niet helpen, ik spreek als een zoon van Polen, mijn geliefde vaderland, het nieuws dat uit Polen komt is zeer alarmerend. Wij hopen allemaal dat het niet uit zal komen." Het Vaticaan maakte eerder be kend dat de paus bereid is de vak bondsleider Lech Walesu in au diëntie te ontvangen. Een woord voerder wilde evenwel niet het bericht bevestigen dat Walesa van 14 tot 19 januari naar Rome zal komen en 16 januari ontvan gen zal worden door de paus. Amnesty roept VN-staten op tegen dood vonnis Kim LONDEN (DPA/ANP) - Amnesty Inter national heeft de commissie voor de rechten van de mens san de Verenigde Naties opgeroepen zich in te zetten voor de ter dood veroordeelde Zuidkoreaan- se oppositieleider Kim Dae Jung. Kim Dae Jung is in september door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld, omdat hij ot op stand zou hebben aangezet en- een organisatie gericht tegen de staat zou hebben opgericht. Kim zat tijdens het uitbreken van de opstand, eind mei in de zuid westelijke stad Kwangju, in de gevangenis. Uit de hele wereld kwamen protes ten tegen de terdoodveroordeling van Kim. (ADVERTENTIE) SALERNO. ITALIË- In het zuiden van Italië zijn gisteren drie bejaarden uit de kelder van hun boerderij g waar zij sinds de aardbeving van 23 november ignjesintigi luidden gezeten. Uedne. variërend in Undii/d ran 73 jaar. hadden zich vijftien dagen lang in leven gehouden met wijn en paprika 's. De lichamelijke toestand v bejaarden was volgens de artsen slecht. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. DUBLIN (AP) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren in Ierland weinig vooruitgang geboekt in haar poging een oplossing te vinden voor de hongerstakingvan de tien Noordierse gevangenen Deze weigeren voedsel te aanvaarden, "tot de dood", als zij niet als politieke gevangenen worden erkend. Thatcher vloog naar de Ierse hoofdstad Dublin in de hoop met de Ierse premier Charles Haughey een oplossing te vinden De Britse regering heeft verklaard dat zij wil praten over de verbetering van de omstandig heden in de Noordierse gevangenissen. Een gezamenlijk communiqué deelde echter alleen mee dat de beide premiers nog steeds de hoop hadden dat het Britse aanbod "de basis zou vormen waarop de kwestie kan worden opgelost." De Britten hoopten dat hun aanbod voldoende zou zijn om de zeven mannen en drie vrouwen van hun hongerstaking af te brengen Haughey kondigde echter geen concrete voorstellen aan om de emotionele hon gerstaking tot een einde te brengen. De zeven mannen begonnen op 27 oktober hun hongerstaking in de Noordierse Maze-gevangenis. Een week geleden begonnen de drie vrou wen in een andere gevangenis ook een staking. Negen van de tien hongerstakers behoren tot de provisionele vleugel van het Ierse republikeinse leger De tiende is lid van het kleinere Ierse nationale bevrijdingsleger. Alle tien zijn veroordeeld wegens terrorist! sche activiteiten De besprekingen tussen Thatcher en Haughey vonden plaats in het kas teel Dublin onder zware veiligheidsmaatregelen Tienduizenden katho lieken hielden grote demonstraties in Dublin, Belfast en andere Ierse steden terwijl 10.000 demonstranten zondag in Londen een protestop tocht hielden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11