Poolse leiding verklaart bezorgd te zijn Dialoog in Madrid op gang MVO-commando in binnenste van Limburgse berg Kruitdamp begint op te trekken Belasting in Italië omhoog als gevolg aardbeving Doden in Soedan Begrafenis vermoorde leiders om veiligheidsredenen bekort DONDERDAG 4 DECEMBER 1 (Van onze correspondenten) BRUSSEL-HEERLEN-DEN HAAG - In een oude mergelgroe ve „ergens in de streek van Maas tricht" bevindt zich het oorlogs- hoofdkwartier van de NAVO- strijdkrachten in de noordelijke sector van het zogenaamde cen trale front in West-Europa. Dit staat in het Belgische weekblad „Vox", een uitgave van de Belgi sche strijdkrachten. Het Vox-nummer van 20 november bevat een artikel over het zoge naamde Joint Operations Center dat in de mergelgroeven onder de „Cannerberg" is gevestigd. Dit centrum wordt in oorlogstijd ge bruikt door de commandanten van Northag (noordelijke leger groep) en van 2 ATAF. de tacti sche strijdkrachten in het noor delijke deel van de zogenaamde „centrale sector" van de NA VO. In het centrum werken Amerika nen, Belgen, Duitsers, Engelsen en Nederlanders, aldus Vox. Hun taak is dit commando-apparaat dag en nacht, 365 dagen per jaar operationeel te houden. De vre- deshoofdkwartieren van Northag en 2 ATAF zijn volgens het NA- VO-handbock in respectievelijk het Duitse Mönchengladbach en Rheindalen gevestigd. Geen kernkoppen Woordvoerders van de geallieerde strijdkrachten in centraal-Euro- pa (AFCENT) en het ministerie van defensie in Den Haag ont kenden gisteren berichten als zou het om een geheim centrum gaan. Het bestaat al meer dan 20 jaar en gezien de grote aantallen mensen die er sindsdien gewerkt hebben, kan van iets „geheims" geen sprake zijn. Wei is het centrum voor buitenstaanders volstrekt ontoegankelijk. Ook wordt ten stelligste ontkend dat zich in de grotten onder de „Cannerberg" kernwapens zou den bevinden. De directe omge ving van de berg is volledig voor het publiek toegankelijk. In Zuid-Limburg hebben, in het verleden vaker geruchten op een kernwapen-opslag de ronde ge daan. Overigens wil het begrip „com mandocentrum" niet zeggen dat de militaire commandanten in oorlogstijd ook in de „Canner berg" zitten. Zij zullen op voor uitgeschoven posities in mobiele commandoposten zitten, maar via het JOC in de „Cannerberg" en via het gecompliceerde radio- en radarssysteem NADGE met elkaar en hun eenheden in ver binding staan. Oorspronkelijk is het commando- centrum in de „Cannerberg" een luchtmachtcentrum. Maar omdat tegenwoordig 50 procent van de -üchtmachttaken ligt in het ver- .éhen van steun aan grondtroe pen, bevindt zich ook het Nor- thag-commando in de berg, zodat de luchteenheden precies op de hoogte zijn van de bewegingen van de landstrijdkrachten. 50 meter diep Sommige delen van het hoofd kwartier in de mergelgroeven bevinden zich 50 meter onder de grond. Via een centraal verwar mingssysteem wordt een con stante temperatuur van 18 graden gehandhaafd. Speciale air-conai- tioning zorgt voor juiste tempera tuur en vochtigheid in de ruimten waar computers staan opgesteld, aldus het artikel in het Belgische blad „Vox", waarvan de schrij vers „in" de berg zijn ge weest. Hoeveel mensen permanent in het Joint Operations Center werk zaam zijn alsmede waarop het is berekend, wordt niet vermeld. Maar de keuken heeft volgens Vox een capaciteit van 600 maal tijden. De administratieve dien sten van het centrum zijn onder gebracht in het nabijgelegen Bel gische Tongeren, aldus het Belgi sche blad dat foto's afdrukt van een kantine en een zelfbedie ningsrestaurant in het com plex. Het commandocentrum heeft een onafhankelijke watervoorziening en er staan scheepsdieselmoto- ren klaar om (elektrische) energie te leveren als de levering van de stedelijke elektriciteits maat schappij mocht uitvallen. Er zijn speciale deuren die bestand zijn tegen de gevolgen van explosies, gas en straling. Elke drie maan den worden de talrijke gangen in deze groeven geïnspecteerd door „gespecialiseerde ploegen van het mijnwezen" t Hoofdingang van Af cent in de Maastrichtse Cannerberg WARSCHAU (Reuter/AFP) - Het centraal comité van de Poolse communis tische partij heeft gisteren gewaarschuwd dat Polen op weg is naar een economische en morele vernietiging. Het officiële Poolse persbureau PAP liet tegelijkertijd weten, dat de nationale militaire raad gisteren bijeen is geweest om te praten over de "precieze taken van de strijdkrach ten" ingeval het functioneren van de staat wordt bedreigd. De waarschuwing van het centraal comité begon met de woorden: "Landgenoten, het lot van de na ties en het land wordt in de waag schaal gesteld. Voortdurende on rust leidt ons vaderland naar de rand van een economische en morele vernietiging". Volgens het centraal comité maakt Polen een ernstige politieke cri sis door, die een gevaar kan in houden voor "onze fundamentele nationale belangen". "Alle Polen kennen een diepe angst voor de toekomstige bestemming van ons vaderland", aldus de verkla ring van het comité, waarin ieder een wordt opgeroepen een ver dere escalatie van de onrust tegen te gaan en zich samen met de par tij in te spannen voor een beëindi ging van de spanning en voor de wederopbouw van het land. Er was geen teken van spanning in Warschau gisteravond, zodat het niet duidelijk was waarom zowel het centraal comité als de militai re raad waarschuwingen moes ten laten horen. Naar PAP liet weten, is de militaire raad diep bezorgd over de situatie in Polen, die "een aanzienlijke bedreiging betekent van de so ciaal-economische orde en van het functioneren van de staat in zijn geheel". Verbazing De verklaringen hebben Westerse diplomaten verbaasd. Omdat, zo zeiden zij, het de afgelopen week voor het eerst sinds maanden ta melijk rustig is geweest wat sta kingen betreft. Bovendien vroe gen zij zich af, waarom het centra le comité pas 24 uur na de beëin diging van zijn plenaire vergade ring met zijn verklaring is-geko- Volgens de diplomaten is het moge lijk dat de Poolse leiders zelf on gerust zijn geworden door de toe nemende berichten over Russi sche troepenbewegingen aan de Pools-Russische grens, en der halve besloten het volk uitdruk kelijk te waarschuwen voor de gevaren die de huidige situatie in het land met zich meebrengt. De diplomaten achtten het ook mo gelijk, dat de Poolse leiding de spanningen van dit moment wil len gebruiken om de leiders van de vrije vakbonden en anderen die snelle en verreikende veran deringen eisen, bang te maken. Het Russische persbureau TASS en radio-Moskou hebben giste ren slechts in een kort bericht melding gemaakt van de wijzi gingen binnen het Poolse Polit bureau. Niet vermeld werd de uit stoting uit het centrale comité van de voormalige partijleider Edward Gierek. Carter President Carter heeft de Sowjet- Unie gisteravond gewaar schuwd, dat een invasie in Polen de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie "direct en zeer ernstig" zou scha den. Dit bleek uit een communi qué van het Witte Huis. Doch een hoge functionaris van het Witte Huis zei ter toelichting op de ver klaring van de Amerikaanse pre sident, dat het niet juist zou zijn daaruit af te leiden, dat een Russi sche militaire actie tegen Polen ophanden is. In zijn verklaring stelde de Ameri kaanse president, dat de Verenig de Staten met groeiende bezorgd heid de ongekende samentrek king van Sowjet-zroepen langs de Poolse grens waarnemen en de sluiting van de grenszones in het gebied. De president zei dat de Verenigde Staten ook kennis hadden genomen van de Russi sche verwijzingen naar vermeen de anti-socialistische krachten in Polen. "De naoorlogse geschie denis heeft geleerd, dat dergelij ke beweringen soms voorafgaan aan militair ingrijpen", zo zei Car- i Jordanië hield gisteren een toespraak tot commandanten die naar de grens met Syrië AMMAN (Reuter/ANP) - De crisis tussen Syrië en Jordanië is gisteren groter geworden nadat Amman Syrische voorwaarden ter beëindiging van het grensconflict had afgewezen. Saoedi-Arabië verhevigde zijn bemiddelingspogingen door een hoogge plaatst gezant, prins Abdoella Ibn Abdoel Aziz, van Amman terug te sturen naar Damascus, voor een tweede onderhoud met president Hafez El-Assad van Syrië in drie dagen. Maar een gezaghebbende woordvoerder in Jordanië verklaarde: „Jorda nië wijst het opleggen van voorwaarden door Syrië ter oplossing van een probleem dat het zelf heeft veroorzaakt af. Aanvaarding van de voor waarden gedicteerd door Damascus is uitgesloten". Damascus eiste van Amman dat het zou ophouden met het „steunen van de moslim-broederschap (een clandestiene beweging die tegen het re gime van Assad strijdt)" en dat koning Hoessein zou afzien van de pretentie dat hij het enige-vertegenwoordigingsrecht van de Palestijnen overneemt van de PLO. De gezaghebbende woordvoerder in Amman zei: „Zijne majesteit heeft bij herhaling en categorisch beide absurde beschuldigingen afgewezen. De Syrische voorwaarden te aanvaarden zou het toegeven van de beschul digingen zijn en dat zou geen zin hebben" Aanslag op Brit in Brussel Aanslag in Parijs PARIJS (UPI) - Bij bomexplosies zijn gisteren twee regeringsge bouwen in Parijs beschadigd. De politie meent dat dezelfde perso nen verantwoordelijk zijn voor allebei de aanslagen. Veel schade werd toegebracht aan het Franse documentatiecen trum waar regeringscirculaires en mededelingen over Franse re geringsprogramma's aan het pu bliek verstrekt worden of in een bibliotheek worden getoond. Een half uur later richtte een bom ge ringe schade aan een bureau van de sociale dienst aan. Tot nu toe heeft nog niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeeist. (ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) - Het Britse lid van de Europese Commissie Christopher Samuel Tugendhat, is gisteren in Brussel aan een aan slag ontsnapt. Er zijn twee scho ten op hem afgevuurd toen hij zijn huis verliet om zich naar de wekelijkse vergadering van de EG-commissie te begeven. Tu gendhat werd niet gewond. Ook niemand anders werd gewond. De politie stelt een onderzoeK in. Een merkwaardig feit is dat Tu gendhat dinsdag pas verhuisd was en de daders van de aanslag moeten dus zeer goed op de hoog te geweest zijn van zijn doen en laten. Er bestaat in Brussel het vermoeden dat de aanslag ge pleegd kan zijn door leden van het Noordierse Republikeinse Leger, de IRA. MADRID (DPA) - Na heftige ge boorteweeën, dat wil zeggen na bijna te zijn gestrand op proble men over de agenda, is de afgelo pen weken de Europese veilig heidsconferentie in Madrid in rustiger vaarwater gekomen. Nu de kruitdamp van het weken lange gekissebis over de agenda is opgetrokken en het Westen in de eerste weken zijn hart uitge breid heeft gelucht over de Sow- jet-interventie in Afghanistan en de schendingen van de mensen rechten in het Oostblok, wordt er zakelijk doorgewerkt op basis van een harde doch faire dialoog. De eerste helft van de zes periode van zes weken die is uitgetrokken voor het toetsen van de naleving van de in 1975 gesloten Helsinki- akkoorden is reeds om. Daarbij is opgevallen dat er doorgaans op serieuze wijze en zonder een pro pagandistisch effectbejag is ge- discussierd over wat er is bereikt en verzuimd ten aanzien van de drie zogeheten "manden" van de slotakte van Helsinki. Schendingen Natuurlijk hebben de Westelijke landen en ook de neutrale staten niet hun mening onder stoelen of banken gestoken. En hebben zij in alle ernst en met een groot aan tal voorbeelden bij de hand aan getoond, waar naar hun mening de Sowjet-Unie en haar bondge noten belangrijke beginselen be treffende ontspanning en sa menwerking in Europa hebben geschonden. Afghanistan. Sa- charov, de afschermingspolitiek van de DDR, schendingen van de mensenrechten op alle gebieden en opgeworpen handelsbeper kingen, deze zaken passeerden alle de revue.Maar duidelijk werd dat alle delegaties het erover eens zijn dat niet alleen terug- maar ook vooruitgeblikt moet worden. De Russische delegatie laat de Wes terse kritiek lot nu toe gelaten van zich afglijden, en maakt spo radisch gebruik van haar recht om te interrumperen. Ook gaat zij slechts zelden in de tegenaanval. Terwijl zij alleen zijdelings de Amerikaanse boycot van de Olympische Spelen en Ameri kaanse handelssancties ter spra ke heeft gebracht. De Sowjet-delegatie heeft wel dui delijk te kennen gegeven, dat de kwestie-Afghanistan niet thuis hoort op de veiligheidsconferen tie. en dat kritiek op het punt van de mensenrechten neerkomt op inmenging in binnenlandse aan gelegenheden. Een argument dat de Russen ook op de eerste toet singsconferentie in Belgrado in 1977/78 veelvuldig naar voren brachten. Zij schijnen niet te be grijpen hoezeer het Westen en de neutrale landen verbitterd en geshockeerd zijn door Afghanis tan, en hoezeer deze de eerbie- dmging van de mensenrechten als een fundament van de ont spanning beschouwen. Na de dramatische verscherping dit jaar van de spanningen tussen Oost en West zijn vele gedele geerden evenwel al lang blij dat het in Helsinki begonnen proces gered is. Ontwapeningsconfe rentie Moskou heeft vooral de hoop dat de conferentie, die zich na Kerstmis gaat bezighouden met het be spreken van nieuwe voorstellen met betrekking tot veiligheid en samenwerking in Europa, een mandaat zal opleveren voor het. Deleggen van een Europese ont wapeningsconferentie. De Wes terse gedelegeerden vrezen ech ter dat zo'n conferentie slechts een Oostelijk propagandaplat- form zal worden, en stellen zich dan ook vooralsnog voorzichtig op tegen de Russiche plannen. Waarbij zij aanvoeren dat concre te Westerse (vooral Franse) voor stellen voor uitbreiding van de in Helsinki overeengekomen ver- trouwwekkende maatregelen, tot dusverre weinig gehoor hebben gevonden bij de Russen De Westerse voorstellen houden onder andere in dat de ver- trouwwekkende maatregelen zich moeten uitstrekken van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral. Thans gelden zij wat de Sowjet-Unie betreft alleen voor een strook van 250 km langs haar Westgrens. De zorgbarende ontwikkelingen in Polen zijn in Madrid als ge spreksonderwerp een stilzwij gend overeengekomen taboe Maar het lijdt geen twijfel dat een sowjet-interventie de doodklap zal betekenen voor het proces van ontspanning, ook al zouden alle betrokken partijen dat ten zeerste betreuren. Mf.t efn Groene Betaalcheque i dl Groi.vsh Beta al pas Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. ROME (DPA/UPI) - De Italiaanse regering bereidt de bevolking voorzichtig voor op belasting verhoging. Minister van finan ciën Nino Andreatta heeft ver klaard dat hij de begroting voor 1981 drastisch moet veranderen als gevolg van de aardbevings ramp. Hij wil in dat jaar minstens 6.000 miljard lire (13,7 miljard gulden) ten goede laten komen aan de slachtoffers. Voor de vol ledige wederopbouw van het rampgebied denkt hij 25 miljard gulden nodig te hebben. Het plan om tijdens dc winter maanden 170.000 daklozen in ho tels aan de kust onder te brengen, is mislukt. Er hebben zich maar 526 mensen tot evacuatie bereid verklaard. De mensen trotseren de winterkou liever in tenten en woonwagens. Volgens de officiële cijfers zijn er nu 2.960 lijken geborgen en lig gen er nog 1.574 lijken onder het puin. Van de 113 mensen die le vend uit de puinhopen konden worden bevrijd, zijn velen later gestorven. Overal zwerven groepen plunde raars, die zich als slachtoffers voordoen om tenten en dekens te bemachtigen. Er zijn aanwijzin gen dat de Camorra, de Napoli- taanse tegenhanger van de Maffiia op Sicilië, op grote schaal hulp goederen verduistert. Enkele tientallen Camorraleden zijn al aangehouden. Handelaars probe ren het vee van dakloze boeren voor spotprijzen te kopen. Volgens persberichten maken kin derloze echtparen en mogelijk zelfs bendeleden zich in het rampgebied van kleine kinderen meester, zich voordoend als hel pers. Een transportvliegtuig van de ko ninklijke luchtmacht is gisteren vertrokken naar Italic met aan boord ruim zevenhonderd kilo geneesmiddelen bestemd voor de geneeskundige verzorging van slachtoffers van de aardbe vingsramp. De geneesmiddelen, onder meer te- tanus-vaccins -en anti-biotica, zijn afkomstig uit depóts van de koninklijke land- en luchtmacht. Deze vlucht slaat los van de vlucht met een DC-8 van de KLM met aan boord andere hulpgoe deren voor de slachtoffers van de aardbevingsramp; die vandaag vanaf Schiphol zal worden uitge voerd. CHARTOEM (Reuter) - Het Soeda- nese persbureau heeft bekendge maakt dat in dc zuidelijke provin cie Darfoer elf mensen zijn ge dood en twaalf gewond toen de politie tijdens een betoging het vuur opende. Een tweehonderdtal mensen was bijeengekomen om te proteste ren tegen dc oprichting van een nieuwe volksrechtbank, zij pro beerden de rechter te molesteren toen deze de namen van de leden ervan wilde bekendmaken. SAN SALVADOR (UPI AFP) - De begrafenis van de zes vermoorde linkse leiders gisteren in de Sal- vadoriaanse hoofdstad San Sal vador is sterk bekort door hen bij te zetten in de crypte van de ka thedraal in de stad. Hun laatste tocht van anderhalve kilometer naar een kerkhof in het westen geriragstroepen te voorkomen Het wemelde buiten de bomvolle kathedraal, waar 5.0001 uitvaartdienst bijwoonden, van regeringstroepen met tanks en pantserwagens. Bovendien, als- dus een woordvoerder van de grootste oppositiegroep in het land, het Revolutionaire Demo cratische Front, had een uiterst rechtse groep gedreigd de rouw stoet aan te vallen. In maart werden by een dergelijke aanval tijdens de begrafenis van aartsbisschop Romero veertig mensen gedood en 450 verwond De zes vermoorde leiders van het Revolutionaire Democratisch Front behoorden tot een groep van twintig mensen. Dei.t wï re: vorige weck ontvoerd bij een overval van het uiterst rechtse moordcommando Maximiliano Hernandes op een school, waar linksgeonenteerden een geheime bijeenkomst hielden. De andere mensen die werden ontvoerd zijn nog niet terecht, maar algemeen wordt aangenomen, dat zij uit eindelijk ook ergens vermoord zullen worden aangetroffen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9