sis# Ook leerlingen christelijke MTS aan de "chip" "Als het buiten regende, regende het binnen ook" Expositie in museum toont aan: het handschrift is verloederd PPR zeer verbaasd over afbraakvan monumenten Oud-papierhandelaar uit Maredorp Fietspad afgesloten DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 y w- u' Vi'iuiih voint S (Uïiioiiu'ii hi(tuni>;> 101101 MiimDlU.YitmVunt iiilinikt) AcuoTimt t het boek De Spieghel der Schrijfconste van de beroemde Nederlandse calligraafJ. vld Velde LEIDEN - Een expositie van zijn serie panelen over de geschiede nis van de Westerse schriftvor men. Dal had de student aan de Enschedese kunstacademie Paul Bomers toch niet verwacht toen hij deze zomer min of meer niets vermoedend zijn afstudeerpro ject naar het Leidse museum van Oudheden stuurde. Hij had hoogstwaarschijnlijk een achter af zaaltje in z'n gedachten. Of het museum misschien wat met z'n werk kon doen? "Natuurlijk", reageerde Drs. G. van den Boom, alert. In allerijl begon de conser vator, die tevens hoofd van de educatieve dienst is, één en ander te regelen. (Dat laatste deel van zijn functie heeft hij inmiddels eer aan gedaan door ruim zes honderd scholen in West-Ne derland te benaderen.) "Die grafische vormgever uit En schede sprong eigenlijk in een gat", verduidelijkt de conserva tor nu. "We hadden namelijk nog nooit echt een tentoonstelling over schriftvormen gehad. Ja. ooit hebben we iets dergelijks gedaan. Maar toen waren zelfs de Grieken niet meegenomen. Nu gaan we veel verder terug in de tijd". Het werd dus tijd. De voorberei ding nam evenwel nog een paar maanden in beslag. "Logisch", legt Van den Boom uit. "Want er gaat toch veel tijd in het organise ren zitten. We hebben niet alleen die panelen aangekocht voor driehonderd gulden. ("Niet veel geld, nee".) Maar ook veel histo risch materiaal verzameld om de tentoonstelling zo goed mogelijk aan te kleden". En dat materiaal mag er zijn, vindt de conservator zelf. Ineen zaaltje, dat schemerig wordt gehouden om te zorgen dat de spullen nog langer dan vandaag kostbaar blijven, ligt toch gauw voor zo'n twee miljoen aan verzekerd 'pa pier' "Dat bedrag was nog veel hoger geweest als we ook in het bui tenland waren gaan zoeken", verklaart Van den Boom. "Maar dat hebben we bewust niet ge daan, omdat in Nederland ge noeg interessants is te vinden. Je hoeft echt niet altijd de grens over om een beetje behoorlijke tentoonstelling op te zetten". Als vanzelf komt het gesprek nu op de vraag in hoeverre de mensen zijn geïnteresseerd in een expos- tie over de geschiedenis van het schrift. "Zeer", constateert de conservator simpel. Vragen, die hem in de loop der ja ren werden gesteld, bewijzen dat volgens hem. En: de eerste reac ties van mensen die de tenstoon- stelling al hebben bezocht liegen er ook niet om. Van den Boorn: "De gevarieerd heid van de tentoongestelde schriften spreekt de i aan. En als ze eenmaal paneel staan korcer r atuurlijk vanzelf vragen als: waarom ziet dat er zo uit?, boven borrelen" De bezoekers die de moeite nemen om het verleden met het heden te vergelijken kunnen volgens de conservator maar tot één conclu sie komen: het handschrift is verloederd. Waren vroeger vorm en inhoud even belangrijk, te genwoordig kan dat eerste woordje wel worden geschrapt. Kraaiepoten en andere vogelpo- de boventoon. "Of ik dat erg vind? Ach, laat ik het zo stellen: ik kan me goed voor stellen dat een grafische vormge ver zich ergert aan de degeneratie van het schrift. Vroeger was schrijven tenslotte een kunst. Maar tegenwoordig: ho maar.' Soms kun je er zelfs helemaal geen wijs meer uit worden" De tentoonstelling duurt tot en met 30 januari. WIM BRANDS LEIDEN - Schaft een school, die een beetje mee wil gaan met de tijd een computer aan voor zijn leerlingen? Wiskunde en compu terdocent J. Roeloffs aan de christelijke MTS in Leiden meent van wel. "Op elk bedrijf waar leerlingen stage lopen krijgen ze te maken met dit nog voor velen raadselachtige apparaat". De christelijke MTS, gelegen aan het Lammenschanspark doet al les om deze ontwikkelingen bij te benen, maar een zonder compu ter blijkt dat haast onmogelijk te zijn. En Roeloffs blijft niet uit boekjes de leerlingen voorlezen hoe 'mooi' het allemaal is. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft dat begre pen. Onlangs heeft het veertig duizend gulden beschikbaar ge steld om zes microcomputers met hun randapparatuur aan te schaffen. In een kleine lokaliteit, want door de snelle groei van de school is het ruimtegebrek groot, staan ze sinds gisteren opgesteld. Wat gaat hier nu gebeuren? Roeloffs. "Het is de bedoeling dat elke klas eens in de veertien da gen een paar uur met deze appa ratuur gaat werken". De "chip" otwel de microprocessor, is een kleine elektronische krachtbron, die in staat is in zeer korte tijd vele complexe handelingen en rekensommen te verrichten. "In al deze kastjes - wijzend op zes schermen met toetsenborden - zitten dus deze chips. Dat bete kent niet dal de leerling niets meer hoeft uit te rekenen door een simpele druk op de knop. In tegendeel; ze moeten nog meer dan voorheen de opgaven eerst zelf analyseren". Met nadruk zegt hij: "Een computer doet niets hoor, als de mensen niet op een logische wijze gegevens inbren gen waar de 'chip' mee aan de slag kan" En dat gaan de leerlingen nu leren. Allereerst zullen ze zich de com putertaal, Basic geheten, moeten eigen maken. Vervolgens moeten ze het programmeren onder de knie krijgen en dan pas kunnen ze het gaan toepassen bij de tech nische vakken. Stages ïo nieuw als deze ontwikkeling nog is op deze MTS, zo oud is zij al weer in het bedrijfsleven. Leer- t Computerdeskundige Roeloffs legt uit: belangrijk dat ze verbanden leren zien" lingen die op stage gingen, merk ten dat ze achter liepen. Bereke ningen waar zij op school uren mee bezig waren, zonder te be grijpen wat ze nu precies deden, rekende de computer op het sta geadres in enkele seconden uit. Roeloffs: "Mij gaat het pas in de laatste plaats om de berekenin gen. Veel belangrijk vind ik dat ze verbanden zien". En dat 'zien' gaat prachtig via het computer scherm. In een wip tovert hij de verschillende grafieken van de gedempte trillingen tevoor schijn. Een 'printer' zorgt er voor dat de leerling het ook nog eens thuis op papier kan bekijken. "Probeer dit maar eens op het bord aan de jongens duidelijk te maken. De MTS-er is een echte doe-leer- ling. Aan .theoretische betogen heeft hij niets. Een ander voor deel is dat de leerlingen alles op eigen niveau kunnen doen en zelf kunnen nagaan waar de fout zit. Je moet er wel voor zorgen dat het niet in een soort hobbyisme uitmondt. Het belangrijkste van de docent is om dat een beetje in goede banen te leiden. Er is nog weinig over computerdidactiek bekend. Enhet moeilijkste is eigenlijk, ervaring krijgen in het onmiddellijk zien van een fout programma" Eenheid De Christelijke MTS heeft enige maanden de tijd genomen om te kijken welke apparatuur het bes te op de school gebruikt kan worden. Roeloffs: "Overal moet je rekening mee houden. Over een paar jaar kan alles wel weer verouderd zijn. Ontwikkelingen in het computerwezen gaan zeer snel. En dat is waar de meeste scholen voor terugschrikken. Wat doe ik straks met mijn ver ouderde kostbare apparatuur? Onze apparatuur is afgestemd op de toekomst. Als over een maand het systeem 'Pascal' als compu tertaal wordt gebruikt, kunnen wij dat ook. Je moet daarvoor wel wat bedrij ven af, want ze willen je van alles in de maag splitsen. Met alle MTS-en in Nederland wil len we tot een eenheid in de appa ratuur komen. We kunnen dan meer druk uitoefenen op de leve ranciers en het is een groot voor deel voor het onderling uitwis selen van programma's". SASKIA STOELINGA LEIDEN - "Het was vreselijk moeilijk om bij het oude gebouw aan de Hekkesteeg te komen. Laatst deed ik er een uur over om de wijk uit te komen. In de Van der Werfstraat, de Vollersgracht en op de Oude Vest stond ik met de vrachtauto vast." Oud-papierhandelaar J. de No bel is blij dat ie weg is, dat mag blijken uit voorgaande woorden. Wethouder Fase stelt de moderne papierpers van J. de Nobel in werking. Het bedrijf is in verband met de stadsvernieuwing in Maredorp verhuisd naar de ZoeterwoudsewegPapierhandelaar De Nobel kijkt toe. Vragen over monument aan de Wolsteeg Het oude gebouw aan de Hekkes teeg in de stadsvernieuwingswijk Maredorp was trouwens toch in zo slechte staat dat het bedrijf er niet behoorlijk kon functioneren. "Als het buiten regende, regende het binnen ook", vertelt De No- LEIDEN - In verband met de leg van een hoofdriool waari vandaag is begonnen, zal het fietspad ter hoogte van de paral lelweg-Meerburgerkade hoogst waarschijnlijk drie weken lang zijn afgesloten. De fietsers zullen gedurende de werkzaamheden over het trottoir hun weg verder moeten vervol gen. bel. Nu heeft het bedrijf zijn on derkomen aan de Zoeterwoudse weg met alle voordelen van dien- .Het is gemakkelijk bereikbaar, heeft eigen parkeergelegenheid, is gedegen gehuisvest en be schikt over de modernste appara tuur. Door middel van een flinke investe ring (350.000 gulden) kan het be drijf nu zo'n 160 ton papier per week verwerken. Een grote pa pierpers, die papier en karton au tomatisch perst en bindt in balen van ongeveer vijfhonderd kilo is de trots van het bedrijf. Wethou der Fase (VVD) van economische zaken zette de nieuwe apparatuur gisteren in werking. De Nobel (62) zit zijn hele leven in de oud papierhandel. Hij vertelt dat dat al generaties lang zo is in zijn fa milie. Zelfs in 1700 - zo weet hij - zat de familie De Nobel al in deze branche, al hoorde daar toen ook de lompenhandel bij. Het is pas van de laatste tijd dat het belang van het hergebruik van papier voor het milieu wordt onderkent. Voor het verlenen van een hinder wet-vergunning heeft de ge meente inmiddels een hoorzit ting gehouden. Bezwaren van een aantal omwonenden, die aan vankelijk tegen de komst van De Nobel waren, werden naar ver luidt niet meer gehoord. Kenne lijk - zo redeneert men bij de ge meente - is de vestiging van het bedrijf iedereen meegevallen. "Bij oud-papierhandel denkt ie dereen aan een rommeltje, terwijl het bedrijf van J. de Nobel erg ordelijk is en helemaal geen over last bezorgd", aldus een woord voerder van de gemeente. De enige bezwaren die tegen de ver lening van de vergunning werden ingebracht waren afkomstig van de collega's. In een brief uan B en W vragen de concurerende han delaren, waaronder een broer van De Nobel, zich af waar deze het geld vandaan haalt voor die nieu we apparatuur. Nou zegt de ge meente dat zulk soort vragen ner gens op slaan als het gaat om het verlenen van een hinderwetver gunning en dat deze vergunning beslist niet kan worden gewei gerd, maar J. de Nobel zit met het bezwaar van z'n collega's toch le lijk in de maag. Verontwaardigd haalt hij het be zwaarschrift tevoorschijn en ver telt dat hij kort na de oorlog zijn broer er nog boyenop heeft gehol pen. "Gooi het toch bij het oud papier, mompelt iemand. Gemeente koopt boerderij voor Steventjeshofpolder LEIDEN - De gemeente Leiden heeft de boerderij aan de Rijndijk 31 aangekocht. De koop was van belang in verband met de toe komstige invulling - woning bouw - van de Stevenshofjespol- der. Bijkomende kosten worden door de gemeente geschat op 23.UUO gulden. Ook in verband met de plannen voor de polder heeft de gemeente de pachtovereenkomst met één van de pachters inmid dels ontbonden. De kosten van deze transactie bedragen 1200 gulden. LEIDEN - Het monumentale pand je Wolsteeg 1 is afgebroken. Hoe kan dat?, vraagt PPR-raadslid Van Oosten aan wethouder Waal (ruimtelijke ordening) In een brief aan de wethouder wijst Van Oosten erop dat het pand dateer de uit de zestiende of begin ze ventiende eeuw en grensde aan pas gerestaureerde huizen aan de Langebrug. Nu blijkt het pand met de grond te zijn gelijk gemaakt, aldus het PPR-raadslid. Hij herinnert aan de gang van zaken bij de monu mentale huizen op de hoek van de Langegracbt en Volmolengracht. De drie panden uit de eerste helf van de zeventiende eeuw met zeer fraaie gevels werden in juni van dit jaar van de monumenten lijst geschrapt, zo schrijft Van Oosten. Eigenaar Berk weigerde de panden te herstellen waardoor ernstig verval optrad. Dit had tot gevolg dat een deel van de panden moest worden gesloopt om ongelukken ter plaatse te voorkomen. De sloper ging daarbij - aldus nog steeds Van Oosten - zo rigoreus te werk, dat zelfs de funderingen binnen enkele dagen waren ver dwenen. Met het afvoeren van de ze zeer fraaie panden waren deze monumenten voorgoed weg, zo constateert hij. Het PPR-raadslid zegt bang te zijn dat de monumenten die op het Zoutkeetterrein stonden dezelf de kant uitgaan en definitief ver loren zijn voor Leiden. Die pan den aan Oude Singel en Kool- straat zijn indertijd afgebroken door projectontwikkelaar Frefi- do (Korswagen), waarbij werd toegezegd dat de monumenten in ere zouden worden hersteld. Nu is men volgens Van Oosten bezig om de panden i tenlijst af te Het terrein is inmiddels ruim een jaar geleden verkocht aan Banero BV. Deze projectontwikkelaar heeft tot nu toe niet willen reage ren op het verzoek om met de her bouw van de monumenten te be ginnen, aldus Van Oosten. Volgens het raadslid is het goed om dit soort 'ongelukken' in de toe komst te voorkomen, zodat men niet alleen maar kan nakaarten. Hij vraagt zich af of de gemeente wel lijdzaam moet toezien bij de huizen aan het Noordeinde (de nummers 4, 6, 14. 16 en 18), die eigendom zijn van de Westland/ Utrecht-projectontwikkeling BV. Van Oosten stelt de wethouder voor om binnenkort een extra commissievergadering te hou den, waarbij opheldering over de genoemde kwesties wordt gege ven en bekeken wordt hoe dit soort problemen aangepakt kun nen worden. Swingen Ondanks de gebeurtenissen rond het Sinterklaasfeest valt er op vrijdag 5 december en zaterdag 6 december toch nog één en ander te doen in hel Leids Vrijetijdscentrum. Zo is er op vrijdag vanaf 21.OU uur gelegenheid om te swingen. En op zaterdagavond treden er een aantal Leidse popgroe pen op in het centrum. Hoogstwaarschijnlijk zijn dit Hecht, Bizniz en de Kroon luchters. De zaal gaat weder om om 21.00 uur open. Operette Operetteliefhebbers kunnen zondagmorgen 7 december vanaf 10.30 uur terecht in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Onder het motto 'gouden operetteklanken' gaat drs. Joh. Kien, daartoe uitgenodigd door werkge meenschap "De Ratel", in vo gelvluchtdoor de geschiedenis van de operette. Kerst-in Evenals in voorgaande jaren organiseert de jongerenver eniging Augustinus ook dit jaar weereen kerst-in. Om dit gebeuren echter goed te kun nen laten verlopen zoekt de vereniging nog vrijwillige medewerkers. Liefhebbers kunnen zich bij het volgende adres opgeven: Kerst-in Au gustinus. Rapenburg 24, Lei den, tel 121531. Nieuwe cursussen op stapel staan. Voor i die in een buurtcomité of an dere vereniging zitten en moeite hebben om vergade ringen te volgen is er de cursus notuleren en vergaderen On der de slagzin "Zeg ik het al lemaal wel goed" wordt er een korte cursus taalvaardigheid gehouden. De 'lessen' zijn bij uitstek geschikt voor mensen die op een oudervergadering, bij de dokter of op een ver jaardag het gevoel hebben dat ze voortdurend met hun mond vol tanden zitten. Mensen die geïnteresseerd zijn in één van beide cursussen (of in allebei) kunnen zich opge ven bij: Ouders op herhaling, Herensingel 3, Leiden, tel: 126502. Langskomen mag ook van 9.00 lol 16.00 uur

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4