Actie tegen hogere accijnzen Zigeuners protesteren tegen Westduitse justitie Eigen bijdrage ouders voor kinderdagverblijf Tl Middenstand vreest lagere omzet "Geen overlegplicht sociale partners" Algemeen norminkomen voor gratis rechtshulp Ordedienst Molukkers mag niet LEZERS SCHRIJVEN DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 VARIA PAGINA 19 (Van onze correspondent) - De Westduitse federale recherche en de politie in Frankfort werden gisteren door de Bond van Zi geuners én door het Comité van Bedreigde Volkeren ervan be schuldigd op ongeoorloofde wij ze gegevens over zigeuners te verzamelen. Deze klacht berust op het feit dat justitie en politie door hen verzamelde gegevens over zigeuners publiekelijk be kend maakten en deze zouden hebben gebruikt om de zigeuners in nazi-stijl als volk in een min derwaardige reuk te stellen. Deze beschuldigingen werden zowel door de recherche als door de po litie gedeeltelijk toegegeven. Gisteren werd door de Bond van Sinti's (Duitse zigeuners) in Frankfurt bekendgemaakt, dat agenten tijdens een cursus van de volkshogeschool in Fried berg onder de titel „Minderheden on der ons getoetst aan het voor beeld van de zigeuners"' mate riaal voorlegden, waarbij o.a. fo to's van naakte zigeunervrouwen die zich bij hun aanhouding uit protest hadden ontkleed en daarbij door de politie werden ge fotografeerd. Verder toonden de beschuldigde agenten de deel nemers aan de cursus „typisch inbraakwerktuig van zigeuners", dat door de politie in beslag was genomen. Daarbij werd, aldus de Bond van Sinti's, door de agenten verklaard, dat zigeuners meer dan anderen tot criminaliteit zouden neigen en bovendien in het algemeen werkschuw zouden In een opstel voor de cursus had den de beschuldigde agenten on der meer geschreven, dat de zi geuners als volk „de samenzwe rende houding van een criminele vereniging aan de dag zouden leggen". Hele zigeunerstammen zouden van sociale bijstand' en diefstal leven. Vroegere speciale wetten tegen zigeuners zouden niet onmenselijk en tegen de ach tergrond van de geest des iijds verklaarbaar zijn geweest. De Bond van Sinti's en het Comité voor Bedreigde Volkeren eisen van de minister van binnenland se zaken in Bonn en van de deel staatminister van binnenlandse zaken van Hessen het onmiddel lijk ontslag van de beschuldigde agenten. Verder eisen ze een on derzoek over de vraag of de poli tiemannen in opdracht van hun diensten hebben gehandeld en tevens of de politie in de Bonds republiek er bijzondere afdelin gen op nahoudt, die het gedrag van zigeuners moeten registre ren. De zigeuners willen ook we ten of er nog steeds speciale lij- Federale recherche en politie in Frankfurt verklaarden inmiddels dat de agenten in kwestie aan de cursus van de volkshogeschool om privé-redenen hebben deel genomen en in geen enkel op zicht in opdracht handelden. Verder werd verzekerd dat de zaak wordt onderzocht en de zi geuners om meer gegevens ge vraagd zal worden. Ontvoering was in scène gezet DEVENTER (ANP) - De ont- voering afgelopen vrijdag in Deventer van een 17-jarig Turks meisje blijkt geheel in scène te zijn gezet. Dat heeft een woordvoerder van de De venter politie gisteren meege deeld. Het meisje en haar "ontvoerder", de 22-jarige Turk O.B. werden bij toeval in het Gelderse Heerde door de rijkspolitie aangehouden, juist toen zij op weg waren naar Deventer om daar op het politiebureau de zaak uit de doeken te doen. De Turk bleek illegaal in ons land te vertoeven. Via een huwelijk met het meisje had hij een po ging willen doen het verblijf in ons land te legaliseren. WIELRENNEN - Horst Schütz en Roman Hermann hebben na de tweede nacht van de wielerzes- daagse van Zürich nog steeds de leiding. Het Westduits/Liechten steinse koppel heeft een punten- voorsprong (36-27) op de Zwit sers Savary en Dill Bundi, die in dezelfde ronde reden. Burgemeester Tel Aviv gegijzeld TEL AVIV (Reuter) - Dertig jonge Israëliërs hebben de burgemees ter van Tel Aviv gisteravond ruim een uur lang gegijzeld in zijn ei gen werkvertrek om een nieuw clubhuis af te dwingen. Toen burgemeester Sjlomo Lahat tegen de jongelui uit een van de armoedige stadswijken zei dat zij het met het bestaande clubhuis zouden moeten doen, haalden de betogers hamers en spijkers te voorschijn en timmerden de twee kantoordeuren dicht. DEN HAAG (GPD) - Uit protest tegen de regeringsplannen om de accijnzen op alcohol, sigaretten en benzine te ver hogen, zullen slijters, benzinepomphouders, garagebe drijven en sigarenhandelaren komende dinsdag een mas sale bijeenkomst houden in de Amsterdamse RAI. De middenstanders vrezen dat door de voorgenomen ac cijnsverhogingen hun omzetten snel achteruit zullen lo pen, waardoor velen hun bedrijven zullen moeten sluiten. Het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) heeft een actiecomité ge vormd, dat als eerste daad de ze protestbijeenkomst heeft georganiseerd. Het is de be doeling van het KNOV om na de protestbijeenkomst in Amsterdam de Tweede Ka- mer een petitie aan te bieden, waarin zal worden gevraagd de regeringsplannen af te keuren. "Wij denken voorlopig niet aan har de acties. Als het parlement de voorstellen van de regering aan vaardt, zullen wel acties worden gevoerd. Welke vorm die zullen aannemen, weten we nog niet", aldus een woordvoerder van het KNOV DEN HAAG - De ouders van kinde ren die overdag in een zogeheten Boddaert-centrum verblijven, moeten in de toekomst een eigen bijdrage van 2 tot 3 procent van de kosten betalen. Het rijk en de gemeenten betalen de overige kosten. Staatssecretaris me vrouw Kraaijeveld-Wouters (CRM) heeft dat gisteren tijdens een mondeling overleg met de Tweede-Kamercommissie voor CRM bekendgemaakt. In de Boddaert-centra worden kin deren met problemen overdag opgevangen en wordt gepro- DEN HAAG (ANP) - Het wetsont werp van minister Albeda (socia le zaken) dat overleg over werk gelegenheid wil voorschrijven tussen werkgevers en vakbewe ging kan niet rekenen op een meerderheid in de Tweede Ka mer. Dat blijkt uit de schriftelijke reacties op het voorstel vanuit de kamerfracties, die gisteren zijn verschenen. De PvdA vindt het voorstel van Al beda niet ver genoeg gaan en heeft zelf een initiatief-ontwerp op dit punt ingediend. De WD- fractie noemt het wetsontwerp van de minister nogal bedillerig en voorlopig onnodig. Ook de andere regeringsfractie, die van het CDA, is niet onverdeeld enthousiast over Albeda's voor stellen. Volgens het CDA verdient het aan beveling en zou het van meer lo gica getuigen, als de opzet van het overleg een veelvormiger karak ter zou krijgen dan via toevallige cao-grenzen wordt aangegeven. D'66 mist in het wetsontwerp een belangrijk element. Als de onder nemingsraad in de visie van de bewindsman een belangrijke functie kan vervullen, dan ligt het volgens de democraten voor de hand dat in het voorstel bepalin gen worden opgenomen over het overleg op ondernemingsniveau en de bevoegdheden van de OR daarbij. D'66 pleit voor de verplichting voor de ondernemer om een werkgele genheidsplan op te stellen, dat onderworpen is aan het instem mingsrecht van de onderne mingsraad. beerd in samenwerking met de ouders een oplossing te vinden voor de moeilijkheden. Volgens staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) voorkomen deze instellin gen vaak dat er ergere dingen ge beuren en dat het kind in aanra king komt met de justitie. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling van de regering van de ou ders een bijdrage van ongeveer 6 procent te vragen. Nadat de cen tra nieuwe cijfers aan de betrok ken bewindslieden van CRM hadden overhandigd heeft de re gering de eigen bijdrage vermin derd. Het instellen van een ouderbijdra ge is een gevolg van de verander de financiering door de overheid. Tot voor kort werden de centra indirect gefinancierd uit de Alge mene Bijstandswet. De regering wil echter meer greep hebben op de instellingen en heeft de Bod daert-centra ondergebracht bij de algemene regeling voor kin derdagverblijven. Een gevolg daarvan is dat de ouders een bij drage moeten leveren, zoals dat bij alle instellingen van maat schappelijke bijstand gebeurt, al dus de staatssecretaris. Wallis de Vries ontkende dat het ge vraagde bedrag onredelijk is. Volgens hem betaalt de overheid per kind ongeveer 120 per dag. Daarvan moeten nu de ouders ge middeld 2 gulden gaan betalen. Bovendien wordt rekening ge houden met de inkomens van de ouders, zodat de schade voor de laagst betaalden gering blijft, meent de bewindsman. Het KNOV deelde mee dat de BO- VAG - de garagehouders - in het noorden van het land heeft beslo ten de politieke bijeenkomsten die met het oog op de komende verkiezingen de komende maan den worden gehouden, te zullen verstoren. "Ook de sigarenwin keliers in Amsterdam en Den Haag hebben plannen voor ac ties". aldus het KNOV. "In ieder geval zullen er geen onrechtmati ge toestanden worden uitge haald". aldus het KNOV De KNOV vindt het niet derlijk dat de drie middenstands- groepen nu in actie zijn gekomen. "Al een groot aantal jaren zien ze hun inkomens achteruit gaan. Door de accijnsplannen van de regering is de maat voor hen nu vol", aldus het KNOV. BERNER OBERLAND Door de onverwacht zware sneeuwval in Cen traal Zwitserland kwam vee op een alpenwei in de sneeuw vast te zitten. Een helikopter moest eraan te pas komen om de dieren te evacueren L»ÊN HAAG (GPD)- Een meer derheid in de Tweede Kamer stemt in met het plan van mi nister De Ruiter (justitie) om een algemene norm in te stel len voor het verlenen van kosteloze rechtshulp. Maar de Kamer wil wel inspraak hebben bij het vaststellen van die norm. Uit schriftelijke commentaren van PvdA en CDA op de Wet Rechts hulp On- en Minvermogenden blijkt dat deze fracties het niet eens zijn met de bepaling dat de grens waarboven geen kosteloze rechtshulp meer mogelijk is. door de regering bij Algemene Maatregel van Bestuur wordt vastgesteld. De PvdA bepleit de grens te koppe len aan bijvoorbeeld het normin komen volgens de Algemene Bij standswet of de Ziekenfondswet. Dan kan tenminste worden aan gesloten bij een bestaand inko mensstelsel Ook het CDA mist in het wetsontwerp enige aandui ding van een ondergrens. Overigens hebben de kamerleden geen bezwaren tegen de strek king van het wetsontwerp. Nu is het nog zo dat van plaats tot plaats verschillende rechtshulp normen worden gehanteerd. De PvdA pleit ook voor compensa tie voor met name de advocaten die zich op de behandeling van sociale gevallen toeleggen, en die door beperking van de financiële De Vereniging voor Rechtshulp heeft zich inmiddels in een brief aan minister De Ruiter en de Tweede Kamer tegen het wets ontwerp verzet. De vereniging vreest een sterke beperking van de mogelijkheid voor burgers om een beroep te doen op rechtsbij stand. Hoewel zij geen bezwaar heeft tegen het stellen van één landelijke norm, is de vereniging het niet eens met de voorgestelde beperking, die veel rechtshulp zal afhouden. NIPO: krakers mogen meer AMSTERDAM (ANP) - Van de ondervraagden in een NIPO-onderzoek is 74 procent van mening dat van "krakers, actievoer ders en demonstranten meer door de vingers wordt gezien dan van mensen als zijzelf' Van de 1.280 ondervraagden heeft 59 procent geen begrip voor dit "door de vingers zien Dat "geen begrip" is by jongeren het laagst (45 pro cent) en bij mensen tussen de 45 en 54 jaar het hoogst (69 procent) Bij WD-stemmers bestaat het minste begrip voor de ver meende toegeeflijkheid ten aanzien van demonstranten (73 procent denkt zo). Van de PvdA-stemmers heefi 50 pro cent "geen begrip (CDA 66 procent en D'66 59 procent.). Scientology Kerk maant inspecteur van belastingen AMSTERDAM (ANP) - De Scien- tology Kerk in Amsterdam zegt. dat ze een klacht heefi ingediend bij de officier van justiUe in Am sterdam tegen een inspecteur van de omzetbelastingen. De Sciento logy Kerk meent dat die belas tinginspecteur zich door het op leggen van aanslagen en eer. boe te aan de kerk heefi schuldig ge maakt aan knevelarij. Op dit ambtsmisdrijf staat een maxi mumstraf van zes jaar gevange nis. De kerk stelt bovendien dat de be trokken belastinginspecteur haar religieuze status heefi aangetast en de vrijheid van religie met voe ten heefi getreden DEN HAAG (GPD) - De lijfwacht van de president van de Zuidmo- lukken ir. Manusama, is volgens de Hoge Raad in strijd met de Wet op de Weerkorpsen. De Hoge Raad heefi dan ook de straf ge handhaafd die acht leden van de ordedienst is opgelegd wegens de „begeleiding" van ir. Manusama op een demonstratie in Den Haag in april 1978. Het is honderd gul den boete voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar De rechtbank en het gerechtshof in Den Haag veroordeelden de le den van de ordedienst wegens overtreding van het uniformver bod De Hoge Raad accepteerde die rechtsgrond niet en verwees de zaak naar het gerechtshof in Amsterdam. Het Amsterdamse college consta teerde dat er sprake is van een militair commando. De orde dienst bracht de militaire groet en volgde militaire bevelen op als „in de houding, sta", „ingerukt, mars" enz De ordedienst zegt trouwens zelf dat ze er ook is voor de bescherming van ir. Manusa- Het bewaren van de interne en huishoudelijke orde by vergade ring c d. mag. aldus de Hoge Raad, maar bewaking niet. De po litie heefi terecht de indruk ge kregen dat de ordedienst be schouwd moet worden als een lijfwacht. Iedere particuliere machtsvoorziening naast en op het terrein van het overheidsge zag vormt een gevaar voor de staat. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort Kernwapens De antikernwapenpropaganda draait in Nederland op volle toe ren. Zoals hier vaak het geval is. loopt men voorop. Men weet weer beter dan anderen, wat er gebeuren moet en steekt het be kende vermanende vingertje naar links en naar rechts omhoog onder de leuze: "De kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". De propagandisten hebben de wind mee: want volge lingen zullen er genoeg komen al was het alleen al uit angst voor een mogelijke kernoorlog met al zijn verschrikkingen. Koren op de molen van de Sowjet-Unie, de lachende derde! Over de angst en het onbehagen, bewust of onbe wust, behoeft verder niet te wor den gepraat. Maar de angst is mis schien niet genoeg om de anders denkenden te overtuigen. De Ge nerale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk is daarom in het voetspoor van het Interkerkelijk Vredesberaad haar invloed gaan uitoefenen tegen het bezit van kernwapens en spreekt zich uit voor eenzijdige Nederlandse kernontwapening. Hiermede wordt de gewetenslast op de schouders van de goegemeente gelegd, die daarvoor zal moeten zwichten. In wezen komt het er op neer. dat kernbewapening niet verenigbaar is met goed christen dom. Is het nu wei'waar, dat men geen goed christen kan zijn als men het standpunt van de Synode niet deelt? De Bijbel zal hierop het antwoord moeten geven. Nu luidt het vijfde gebod: "Gij zult niet doodslaan". Maar verderop in de Bijbel wordt dat verbod danig op de tocht gezet. In het boek Nume- ri 31:1-24 lezen wij onder meer, dat de Here tot Mozes sprak: "Neem voor de Israëlieten wraak op de Midianieten". En zij trok ken ten strijde tegen Midian, zo als de Here Mozes geboden had, en doodden allen die van het mannelijke geslacht waren". Meer van deze gevallen zijn te le zen, bijvoorbeeld in het boek Jo- zua. In de evangeliën zoeken wij tevergeefs naar een verbod wa pens te bezitten en te hanteren. Jezus maakte er geen bezwaar te gen. dat Petrus een wapen bij zich droeg. Jezus zei alleen maar: „Breng uw zwaard weder op zijn plaats", daaraan toevoegend "want allen die naar het zwaard grijpen, zullen door het zwaard omkomen". Hier werd slechts vermanend gewezen op de gevol gen, die het gebruik van een wa pen zal hebben. Impliciet wordt hier zelfs aangeduid, dat de aan val vanzelf de tegenstand uitlokt Bovendien zei Jesus om een ge heel andere reden tot Petrus het zwaard weer bij zich te steken: namelijk omdat de Schriften in vervulling moesten gaan. (Matth. 26:52-54 en Joh. 18:11). Hoe zit het nu met de ethische kant van de zaak? Geen mens zal kun nen volhouden, dat het ethisch niet is toegestaan zich tegen een aanval te verdedigen. Het recht om zich te verdedigen, is een na tuurlijk recht en dit brengt met zich mede. dat voor de verdedi ging toereikende middelen wor den gebruikt. Men kan bijvoor beeld van niemand verlangen, dat hij zich tegen een machinege weer zal verdedigen met pijl en boog. De Sowjet-Unie gaat er terecht van uit. dat beperking en verminde ring van de bewapening weder kerig moet zijn tot aan een volle dige liquidatie daarvan, en wel op basis van het principe van gelijk heid en dezelfde veiligheid. Zij en de andere socialistische staten hebben de overtuiging, dat de na tionale veiligheid der staten het beste zou zijn verzekerd, wan neer de krijgsmachten en de be wapeningen. zowel van de NA- VO-landen als van de deelgeno ten van het Warschau-pact, die te genover elkaar staan als de mach tigste militair-politieke unies op de aardbol, geleidelijk zouden verminderen op basis van weder kerigheid en volgens de princi pes van gelijkheid en het niet toe laten van eenzijdig overwicht. Zo luidt voor een deel het betoog voor (kern)ontwapening van de Russische minister Vasilv Koeznjetsov in het maandblad "Sowjet-Unie" van februari 1979. Dit officiële maandblad ver schijnt behalve in het Russisch nog in achttien talen. Het is dui delijk de bedoeling, dat het bui ten de Sowjet-Unie in vele landen wordt gelezen. "De nucleaire eeuw", zo besluit Koeznjetsov zijn betoog, "kan het ten volle stellen zonder kernbe wapening Laat de atoom van de vrede de mensheid dienen. Het atoomspook moet met vereende krachten worden ingekurkt in een fles. zodanig dat het daar nooit meer uit kan komen" Mooie woorden, die het IKV en de Synode als muziek in de oren moeten klinken. De inkt van Koeznjetsov's artikel was nog niet zo lang droog, toen Sowjet-Russische troepen Af ghanistan binnen vielen, niet be- paald om daar vrede te brengen. En hoewel president Carter, ge steund door aandrang daartoe uit Nederland, afzag van de neutro nengranaat, was en bleef de Sow jet-Unie ijverig bezig met het aan maken en opstellen van korte- afstand SS-20 raketten en be dreigt zij daarmede de steden en gebieden van West-Europa De president van Frankrijk, Gis- card d'Estaing, wiens woorden door Koeznjetsov worden aange haald, heeft gezegd, dat er „in plaats van het evenwicht van de angst een nieuw evenwicht moet komen, steunend op verstandig vertrouwen en vrijwillige terug houdendheid. Hij wijst de goede weg aan, WM^IuigS nel kt mwa pengevaar kan worden bczwo- Een versfcindig vertrouwen ligt echter niet in de gok van het een zijdig afwijzen van de kernbewa pening door Nederland als expe riment van de ..procfpolder (Leidsch Dagblad van 26 novem- ber l'JBUi Men behoeft geen waterbouwkun dige te zijn om te kunnen begrij pen, dat het weerstandsvermo gen van de polderdijk op zijn minst genomen in evenwicht moet zijn met het te keren water Haalt men van dat vermogen voor een deel weg, dan zal vroeg of laat de dijk breken en de polder onder water lopen met alle scha delijke gevolgen van dien De defensie is de dijk. dn een tentiële aanvaller van agressie moet weerhouden. Maakt men in het westen een gat in die dijk, dan kan het vroeg of laat door het oos ten onder de voet worden gelo pen en is het uit met de vnjheden, waaraan wy in Nederland toch zo gehecht zyn. Al vijfendertig jaar is het nut van de „nucleaire dijk" bewezen Wat daar thans tegen wordt gepropageerd, getuigt van een grenzeloze overschatting van do invloed, die dot kan hobl t n p een wereld, waarin de super machten gedwongen zijn ade quaat voor hun eigen veiligheid te zorgen. Zij moeten immers re kening houden, niet alleen met eikaars bewapeningen, maar ook met de andere landen, die reeds OVCr eigen kernwapens beschik ken. Zoals onze voorouders moesten le ren leven met het buskruit en wy allen later ook met nog sterkere cxplosieven, zo zal de wereld van vandaag hetzelfde moeten doen met de nieuwe vernietingswa- pens Men zal ze niet kunnen mis sen om elkaar van het lyf te kun nen houden. De vernietigende kracht van de kernwapens is zo groot, dat het in het U-lang van de gehele wereld is. dat zy nooit zul len worden gebruikt DmuTI lil ondanks de teleurstellingen, zo als het gebeurde met Afghanis tan. voortdurend moeten worden gezocht naar ontspanning, zal het overleg tussen Oost en West moe ten worden bevorderd, wat zal moeten leiden tot wederzijds ver trouwen, waann politiek tegen gestelde systemen vreedzaam naast elkaar kunnen leven Vry willigt- terughoudendheid dient m de plaats te komen van toege ven aan expansiedrift De kern- «i apen laten vdwtjiM n li n illusie, ze zyn met weg te denken. J Mannaerts, Bachstraat 672, Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19