Leiden moet zich "uitsloven" Westduits elftal: "zwaarste duel achter de rug" Basketbal rond de Kerst Amstelveen bijna een volwaardige tegenstander 'KNVB wil geen speerpuntpositie' 7 DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 LEIDEN - Eindelijk weer eens een lekkere pot basketbal in de Vijf Meihal waar Amstel veen gisteravond met een volwaardig team verscheen waartegen Parker Leiden zich behoorlijk moest uitsloven om tot winst te komen. Geen zouteloze vertoning zoals afgelopen zaterdag tegen de nummer drie NN Donar, maar een echte wedstrijd contra een formatie die er nu ernst meemaakt om zich bij de eerste vier te scharen. Gezien het spel van gisteren zal het Theo Kinsbergen vermoedelijk nét lukken om dat doel te berei ken. En, als het zover komt. dan zal Han Wallaart aan deze tegen stander in de play-offs nog zijn handen vol krijgen. De 98-83 overwinning van dit keer ten spijt. Een sterke ploeg dus dit Amstel veen dat met de komst van ex- professional Wilson Washington nu over een basis beschikt die zonder meer tot de sterkste vijf tallen van de eredivisie gerekend moet worden. Alleen, en daarmee kom je ook direct tot hetgeen van Amstelveen toch een kwetsbaar geheel maakt, op die basis na is er niets. Geen bankzitters van allure en dat is een flink minpunt, voor al omdat de belangrijkste concur renten - Den Bosch en Leiden - juist wel met 'achtergrond' kun nen werken. Hetgeen, als je in het hedendaagse topbasketbal iets wil bereiken, trouwens broodno dig is. Je wint een wedstrijd nu eenmaal niet met vijf man, ster ker nog: hoe beter die overige vijf zijn, hoe completer en beter het team. Dat werd gisteravond wel duidelijk ook. Het kwam vooral - en daar heb je het weer - tegen het eind van deze kwalitatief goede partij tot uiting. Toen kon Leiden, in tegenstelling tot het vermoeid rakende Amstel veen, nog voluit gaan, om de doodeenvoudige reden dat de thuisploeg gedurende de wed strijd tien tegenover vijf zette. Waardoor men tot het eind toe voor honderd procent kon verde digen, iets waar Amstelveen in de laatste tien minuten niet meer aan toekwam. En dat werd het vijftal van Theo Kinsbergen uit- eindèlijk fataal, want toen een ontketende Mitchell Plaat er sa men met de van de bank geko men Ron Kruidhof de beuk in gooiden en de zone daarnaast sloot als een bus moest het tot dan toe knap meespelende Am stelveen afhaken. Gewoon geen lucht meer. Daaraan had het het vijftal Runia, Wiel, Fopma, Washington en Vir gil voordien niet ontbroken. Tot tweemaal toe zag dit Amerikaan se vijftal kans om een flinke ach terstand door middel van goed en gecontroleerd basketbal onge daan te maken. De eerste keer leidde ex-North Carolina for ward John Virgil het herstel in. Dat was na ongeveer tien minu ten toen Leiden vooral dankzij een weergaloze Steve Puidokas via 6-0 naar 16-6 was wegge sprongen. Springer Virgil - heel Parker Leiden Steve Puidokas 22; Mitchell Plaat 18; Jim Woudstra en Ron Kruidhof 16; Tony Parker 14; Paul van Solm 6; Sid Bruinsma 4; Lace Strong 2; Har Kip en Chris Plaat 0. BV Amstelveen Wilson Washington 19; Randy Wiel 18; Everett Fopma 17; John Virgil 14; Scott Runia 12. wat beter op dreef dan enkele we ken geleden - organiseerde de de fensie, mikte loepzuiver en zette ook nieuwkomer Washington aan het werk. Die laatste over blufte op zijn beurt enkele malen Puidokas door heel snel in te stappen en met links te scoren. Mede omdat Van Solm veel te snel fouten verzamelde greep Amstelveen meer rebounds en na 28-32 ging het volkomen gelijk op naar een 'open' ruststand van 44-43 in het voordeel van Leiden. Dat inmiddels wel tien man over de vloer had gehad. Tegen Am stelveen nog steeds vijf. De tweede helft leek een kopie te worden van het eerste part. Op nieuw schoot Leiden zeer vlot uit de startblokken en wederom was het Puidokas die de show stal. Hij na afloop: "Ik heb vroeger wel eens tegen Washington gespeeld. Ik had toen twee maanden niks gedaan en werd aan alle kanten voorbij gelopen. Het leek me dat de tijd was gekomen voor een re vanche. Ik dacht wel dat ik die heb gekregen". Inderdaad moest de overigens ook beresterke Was hington het afleggen tegen Pui dokas die overigens op gezette tij den help kreeg van Har Kip en dus net als de anderen telkens uitgerust in het veld verscheen. Desalniettemin kwam Amstel veen terug, ditmaal onder aan voering van Randy Wiel. Voor even maar, want bij 58-53 vond Mitchell Plaat dat de schijnwer per nu maar eens op hem gericht LEIDEN - Tijdens de Kerstda gen zullen er in Nederland twee internationale basket- baltoernooien plaatsvinden, in Voorschoten en in Haar lem. Beide evenementen zul len meer dagen in beslag ne men. In Voorschoten organiseert Blitz voor de twaalfde maal zijn Kersttoernooi dat dit keer sterker bezet is dan ooit. Naast eredivisie-lijstvoerder Parker Leiden geven ook de nummers drie en vier acte de presence, Donar en Dor drecht. Verder heeft organisa tor Ron Knijnenburg drie Belgische ploegen uitgeno digd, Antwerp, Anderlecht en Monceau. Een poging om de Israëlische topploeg Maccabi Tel Aviv naar Voorschoten te halen mislukte op het aller laatste moment. Het toernooi start op 26 december, de Fina les zijn op 27 december. Op dezelfde dagen en ook nog op 28 december organiseert Haarlem een wellicht nog be ter bezet toernooi. Daarmee de draad oppikkend van een traditie. In de Spaarnestad neme ploegen deel als Am stelveen, Hapoel Ramat Gan (uitgeschakeld door Leiden in de eerste ronde van de Eu ropa Cup), Marathon Oil (Amerikaans amateurkam pioen), Universal Sports (New York), Haarlem en een team bestaande uit in Neder land spelende Amerikanen, aangevuld met Kees Aker boom en de tegenwoordig in Frankrijk spelende Al Davis. VAL D'ISERE (ANP) - De Zwitserse Marie-Theres Nadig (midden op de foto) heeft gisteren in Val d'Isere het 'Criterium van de eerste sneeuw', de eerste afdaling in het kader van de strijd om de wereldbeker alpineskiën voor dames, gewonnen. De 26-jarige houdster van de wereldbeker afdaling had op het parkoers (2262 m. lang, hoogteverschil 620 m.), weinig moeite de nummer twee voor te blijven. Ze versloeg de Canadese Kathy Kreiner (links op de foto) met bijna één seconde verschil: 1.33,10 - 1.34,07. De Westduitse Irene Epple (rechts) eindigde als derde in 1 min. 34,77 sec. "Cmijff mag zich vrij bewegen in Spanje AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff behoeft niet bang te zijn om te worden gearresteerd wan neer hij op 16 december in het sta dion Non Camp in Barcelona zal meespelen in een duel tussen het eerste elftal van Barcelona en een zogenaamd wereldelftal, waar van de opbrengst bestemd is voor Unicef. Dat heeft Rogelio Esteban, de advocaat van Unicef, volgens het Spaanse dagblad El Pais meegedeeld. Volgens Esteban, in het verleden ju ridisch adviseur van Cruijff, loopt de Nederlander geen enkel risico wanneer hij zich in Spanje zou bevinden: „Civiel-rechterlijk is Cruijff wél schuldig, maar hij kan niet strafrechtelijk worden vervolgd. Hij kan zich dus vrij in Spanje bewegen" Afgelopen vrijdag vaardigde de rechter in Barcelona een arresta tiebevel uit tegen Cruijff, omdat deze zich niet had gemeld bij de rechtbank om een regeling te tref fen met zijn schuldeisers. Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Madrid verklaar de vorige week dat Cruijff, die in Spanje een schuld heeft van in to taal 5 miljoen gulden, waarvan 1 miljoen aan de Spaanse fiscus, in principe bij binnenkomst in Spanje zal worden opgepakt. Afgelopen zondag liet Cru ij ff na het duel tussen Ajax en FC Twente weten dat hij geen schuld heeft aan de Spaanse belastingdienst: „Ik ben daarom ook helemaal niet bang naar Spanje te gaan. Al zou ik morgen moeten, dat is geen en kel probleem". Behalve Cruijff zijn voor het we- reldelftal onder anderen ook Bec- kenbauer, Maradonna, Keegan, Krol en Rummenigge uitgeno digd. HILVERSUM (GPD) - De KNVB wil alleen van deelneming aan de mini-wk in Uruguay afzien, als de regering ook op andere terreinen een boycot van Uruguay na streeft. In die bewoordingen heeft de voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal, Eric Vi- lé, zich gisteren uitgesproken tij dens een debat met mr. Harry van den Bergh van de PvdA. „Wij wensen geen speerpuntpositie in te nemen", aldus Vilé. In het debat wees Van den Bergh de KNVB op haar verantwoorde lijkheden. „Het toernooi is louter opgezet om het aanzien van het regiem in- Uruguay, de martel kamer van Zuid-Amerika, te ver beteren. De voetbalbond wordt bij deelneming aan dat toernooi politiek misbruikt om de schen dingen van mensenrechten in dat land te verdoezelen" Vilé ontkent die schendingen niet, maar dat is voor de KNVB nog geen reden om niet naar Uruguay te gaan. „Op allerlei terreinen on derhoudt Nederland contacten met Uruguay. Ik zie niet in waar om alleen de sport die contacten moet verbreken". De KNVB is dan ook niet van plan zich zonder meer neer te leggen bij een uitspraak van de Tweede Kamer, die vandaag aan de deel neming van Oranje een spoedde bat wijdt. Vilé: „Wij zullen ons standpunt alleen in heroverwe ging nemen, als de Tweede Ka mer zich ook uitspreekt over de andere contacten tussen Neder land en Uruguay" Dat zal echter niet gebeuren, omdat het debat van vandaag alleen handelt over de deelneming van de KNVB aan de mini-wk. De PvdA en het CDA, die een ruime meerderheid in de Kamer verte genwoordigen, hebben zich al te gen de deelneming uitgesproken. Van den Bergh: „De sport dient zich aan een kameruitspraak te houden" SOFIA (SID/ANP) - Het Westduitse voetbalelftal heeft zijn eerste hindernis op weg naar de finales van het toernooi om de wereldtitel, met glans genomen. Dankzij een zeer verdiende 3-1 zege op een veel te hard spelende Bulgaarse ploeg ligt de weg naar Spanje volledig open. Tsjechoslowakije bleef in een andere groep in de race door 2-0 winst op Turkije. Na afloop gonsde het bij de Wcst- Duitsers van kritiek over de speelwijze van de Bulgaren. Han- si Muller die zijn 24ste interland speelde: "Het is een wonder dat niemand van ons ernstig ge kwetst van het veld is gekomen. Deze tegenstander dacht ons met een keiharde inzet te intimideren. Naar mijn smaak hebben we de zwaarste wedstrijd achter de rug. Ik zie Spanje wel zitten" Ook trainer Jupp Derwall was zeer kritisch gestemd: "De hardheid van de Bulgaren was ongekend. Gezien de routine van mijn spe lers zijn we deze 'slag' goed door- gekomerf'. Vol lof was Derwall over de prestatie van verdediger Kaltz. "Hij speelde weergaloos. Hij heeft ons de weg gewezen". Het was Kaltz die reeds na veertien minuten zijn team op een voor sprong zette. Hansi Müller, die zich in Sofia opnieuw aandiende als de grote spelbepaler, was naar links uitgezwermd. Pasklaar be landde de bal voor de voeten van de mee opgekomen Kaltz, die doelman Christov geen kans gaf: 0-1. Het verzet van Bulgarije werd nog heviger. Zo zelfs dat doelman Christov zich vergat toen hij Rumenigge in het straf schopgebied ten val bracht. On danks de protesten van de Bulga ren liet scheidsrechter Lattanzi zich niet ompraten. Opnieuw was het Kaltz die kon scoren: ditmaal van elf meter 0-2. Ook in de tweede helft bleef West- Duitsland de wedstrijd bepalen. Dat resulteerde in een treffer van Rumenigge. Dat de Bulgaren via Iontchev nog tegen scoorden was van geen belang meer. Zelfs in de resterende 25 minuten slaagden de Bulgaren er niet in doelman Schumacher in gevaar te bren gen. "We kunnen nu met een gerust hart naar Uruguay gaan", zei Jupp Derwall. "In Zuid-Amerika kan ik enige nieuwe spelers gaan tes ten". Zeker is dat libero Uli Stie- like niet mee zal reizen naar Mon tevideo, waar aan het eind van deze maand, de mini-WK begint. Stielike^die voor Real Madrid speelt krijgt geen vrij van zijn Spaanse broodheer. Over een mogelijke come-back van Franz Beckenbauer wenste Derwall zich niet uit te laten. "Na de wed strijden in Uruguay zullen we de juiste richting moeten inslaan. We hebben in het nieuwe jaar nog drie maanden om klaar te zijn voor onze tweede kwalificatie wedstrijd tegen Albanië." Zege Tsjechen Twee doelpunten binnen 120 se conden van Zdenek Nehoda hebben Tsjechoslowakije in de race gehouden voor kwalificatie voor het eindtoernooi. Na de ne derlaag in november in en tegen Wales (1-0) zou verlies op eigen veld tegen Turkije de Tsjechen in groep drie in een vrijwel uit zichtloze positie brengen. Zover kwam het in Praag niet door veteraan Nehoda. De linkervleu- gelspits profiteerde in de 13e en 14e minuut slim van twee fouten in de Turkse defensie en bracht zijn ploeg de eerste winst. Op het door de vorst harde en met sneeuw bedekte veld, omzoomd met nauwelijks 8000 toeschou wers, was goed voetbal praktisch niet mogelijk. Na de snelle voor sprong beperkten de Tsjechen zich tot consolidatie. Na de pauze trachtten de Turken die eerder van IJsland (1-3) en Wales (0-4) verloren, de Tsjechen onder druk te zetten. Onder aanvoering van de uitblinkende middenvelder Panenka kwam de thuisploeg echter geen moment in gevaar. Voor Turkije betekende het resul taat de derde nederlaag op rij. Daarmee zijn de Turken prak tisch uitgeschakeld. De stand in groep 3 is: Wales3 3 0 0 6 9-0 Sowjet-Unie '2 2 0 0 4 7-1 Tsjechoslowakije 2 10 12 2-1 IJsland4 1 0 3 2 4-12 Turkije'..3 0 0 3 0 1-9 Boksers tijdens congres al op vuist: bloedneus i dichtbij scoren. Puidokas, Van Solm, Plaat en Washington voor voorzitter moest worden. En als hij dat echt wil dan lukt hem dat in de meeste gevallen ook. Zo ook nu, want in een tijdsbestek van enkele minuten zette de Leidse aanvoerder daarop de wedstrijd geheel naar zijn hand. Het tempo verhogend mikte hij een paar maal loepzuiver over zijn opponent Runia heen, liet hij Jim Woudstra scoren en ging hij verschil tussen de vijf van Kins bergen en de tien van Wallaart. Die via 72-61 en 89-69 de zaken netjes op een rijtje zetten. Daarbij de 1-3-1 zóne van Kinsbergen en passant tot een lacher degrade rend. Amstelveen was moe. Dit keer in elk geval wel. Maar wie weet krijgen de heren nog eens vleugels... AD VAN KAAM *1 ALS- IE" ER- M EX ICO STAD (ANP) - Tijdens het congres van de World Boxing Council in Mexico Stad is het tot een vroegtijdig handgemeen ge komen tussen de wereldkam pioen in het zwaargewicht de Amerikaan Larry Holmes en zijn uitdager Larry Cooney. De voor zitter van de WBC, de Mexicaan Jose Sulaiman, liep daarbij een bloedneus op. Ooggetuigen meldden dat Cooney zijn donkere landgenoot gedu rende het ontbijt dusdanig had geprovoceerd, dat Holmes op sprong en de "witte hoop" van de Verenigde Staten aanviel. Sulai man, die tussen de beide kem phanen kwam om de zaak te sus sen, kreeg een harde rechtse in het gezicht en werd bloedend af gevoerd. Holmes was kwaad geworden na opmerkingen van Cooney dat de wereldkampioen in het wereldti telgevecht „slaag zou krijgen" Cooney voorspelde een vroegtij dig einde van de partij in zijn voordeel. Holmes reageerde daarop dat men niet tot de we- Jdtitelpartij behoefde te wach ten kan voor in de strak sluitende 2-3 zó ne waarmee Wallaart Amstelveen definitief wilde slopen. Plaat kreeg daarbij uitstekend hulp van Ron Kruidhof die met 6 uit 6 indirect zijn zelfvertrouwen voor het duel tegen Varese flink aan sterkte en direct Amstelveen de genadeslag toebracht. Zestien punten scoorde Kruidhof na rust en typeerde daarmee exact het 6 //V APP/£S A^ÖV- fZAATS Ml£5 U/£l KQEAC

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13