N ieuw Y rouwenhuis in Leiden krijgt gestalte PvdA wil geen moties van treurnis meer Voormalig bureau Huisvesting aan Hooigracht Politie neemt partij vuurwerk in beslag "Agenten handelden wel juist met baby" WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 LEIDEN - Na een periode van drie jaar zeuren bij de ge meente, politiek touwtrekken en plannen maken, lijkt het nieuwe Vrouwenhuis aan de Hooigracht nu toch gestalte te krijgen. Naar verwachting kan het voormalige bureau huisvesting rond de jaarwisseling in gebruik worden ge nomen. De laatste loodjes wegen echter ook hier weer het zwaarst. Omdat de huur van het oude Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn al per augustus werd opgezegd, liggen de emancipatie-activiteiten al enkele maanden noodge dwongen stil. Ellen Ouboter (links) en Liesbeth van Rossum voor het nieuwe Vrou wenhuis aan de Hooigracht: "Aan de mannen die denken dat we hier een beetje zitten samen te spanneti tegen alles wat met mannen te maken heeft, besteden we onze energie niet" "Het bericht dat we zo snel van de Nieuwe Rijn wegmoesten, kwam voor ons als een donderslag bij heldere hemel", zeggen twee woordvoersters van het Vrou wenhuis, Ellen Ouboter en Lies beth van Rossum. "We geloven echter niet dat de sluiting zoveel schade berokkent. Achter de schermên wordt hard gewerkt aan nieuw te beginnen activitei ten en er bestaan nu meer com missies dan ooit in de geschiede nis van het Leidse Vrouwenhuis. Voor het teruglopen van de be langstelling tijdens deze noodge dwongen sluiting hoeven we niet zo bang te zijn. Eerder zal het nieuwe Vrouwenhuis nog meer publiek trekken". Enthousiast vertellen Ellen Oubo ter en Liesbeth van Rossum over het nieuwe Vrouwenhuis aan Hooigracht 79. Het gebouw, dat het Vrouwenhuis zelf gaat behe ren, omvat een grote zaal met bar en tuin, vergaderruimte, vier ka mers op de eerste verdieping, en een grote zolderruimte. Het plan is om de activiteiten behoorlijk uit te breiden, nu afscheid kon worden genomen van het ver vallen en veel te klein geworden pand aan de Nieuwe Rijn. Zo worden de thema- en filmavon den en Vido-groepen (Vrouwen in de overgang) uitgebreid, er is meer vergaderruimte, er komen cursussen in zelfverdediging en timmeren, een bibliotheek/do cumentatiecentrum, mensa, en mogelijkheden om muziek te maken. Bovendien gaat er een zogenaamde "meidengroep" draaien, waarin meisjes van 16 tot 21 jaar terecht kunnen. Het is de bedoeling dat de activitei ten zichzelf bedruipen. Naast de inkomsten uit de bar ontvangt het Vrouwenhuis alleen een huursubsidie. Verder werd het pand Hooigracht voor 169.000 gulden verbouwd op kosten van de gemeente. Voorwaarde hier voor was wel dat het Vrouwen huis desgewenst ook andere vrouwenorganisaties gebruik zou laten maken van de huisves ting. Ellen Ouboter en Liesbeth van Rossum: "De Leidse Vrou wenraad of de Vereniging van Huisvrouwen hebben nog nooit contact met ons opgenomen. We zien wel wanneer ze komen". Welke vrouwen komen er dan wel in het Vrouwenhuis? "Er zijn verschillende redenen waarom je naar een Vrouwenhuis kunt gaan. Dat kan zijn omdat je met een bepaald soort onvrede zit waar je alleen niet meer uitkomt, omdat je je eenzaam voelt met je ideeën of gewoon omdat een be paalde thema-avond je aan spreekt. Tegenwoordig komen er vrouwen van alle leeftijden en richtingen, die als gemeenschap pelijk doel de bevrijding van de vrouw hebben. Het is goed om een plaats te hebben waar vrou wen onderling met elkaar van gedachte kunnen wisselen. De aanwezigheid van mannen zou zeer remmend werken op het bewustwordingsproces van de vrouwen. Wanneer we er mannen bij zouden halen, om hen te laten zien wat wij beogen, dan zouden toch alleen diegenen komen die zich al voor de emancipatie inte resseren. Aan de anderen, die denken dat wij hier een beetje zit ten samen te spannen tegen alles wat met mannen te maken heeft, besteden wij onze energie niet" Ellen Ouboter en Liesbeth van Rossum menen dat de behoefte aan een Vrouwenhuis, en daar mee het werken naar gelijkheid van man en vrouw, nog lang niet zal zijn uitgeblust. "We zijn er nog lang niet. Wat je tegenwoordig ziet gebeuren is een soort 'drie stappen vooruit, twee stappen achteruit' Goede dingen die wa ren verwezenlijkt, worden nu weer teruggedraaid. Economi sche teruggang betekent dat vrouwen hun werk weer het eerst moeten inleveren; aan de Neder landse abortusbegeleiding, de beste ter wereld, wordt getornd. Waar we naar toe moeten is een algehele mentaliteitsverande ring, en dat gaat niet zo snel". CONNY SMITS LEIDEN - De PvdA stemt voortaan niet meer voor moties van onge noegen, treurnis, kommer en kwel, verdriet, teleurstelling en wat dies meer zij. De raadsleden zullen in het vervolg duidelijk van tevoren moeten aankondi gen, wanneer zij een voorstel niet steunen. Met deze twee voorstel len wilde PvdA-fractieleider Pe ters conflicten in de toekomst voorkomen of tenminste kunnen beheersen. De PvdA-fractie vergaderde gister- LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen omstreeks half elf op de Willem de Zwijgerlaan een partij vuurwerk van 33 kilo in be slag genomen. Het vuurwerk, dat achter in de kofferbak van een auto zat, was bezit van twee Leid se broers van 33 en 25 jaar. Volgens de politie werd de wagen. i de zat. aangehouden in verband met controle. Op het bureau ver klaarden de broers dat zij het vuurwerk in Amsterdam hadden gekocht met de bedoeling het spul in Leiden weer door te ver kopen. avond nog steeds over de motie van ongenoegen, die tijdens de begrotingsbehandeling zo veel verdeeldheid zaaide in de PvdA. Wethouder Tesselaar, die naar aanleiding van deze emancipatie motie met zijn portefeuille zwaaide (dreigde op te stappen) en vorige week PPR-raadslid Van Oosten voor farizeër uit maakte. heeft inmiddels een ge sprek gehad met het PPR-rqads- lid. Dat heeft volgens Tesselaar weinig resultaat gehad. Volgens Waal heeft men Van Oos ten de kans gegeven om in de fractie in te breken. De discussie over emancipatie, zoals die in de PvdA was gevoerd, was immers publiekelijk bekend en van een beetje oppositie was dan te ver wachten, dat ze met een dergelij ke motie zouden komen, zo rede neerde Waal. Raadslid Groos wilde weten of er in de fractie steun was voor een eventuele motie van afkeuring aan het adres van de minderheid in de fractie (Groos en Van Don gen) die de emancipatieruil heb ben tegengehouden. Volgens ge ruchten zou er tijdens de komen de ledenvergadering zo'n motie worden ingediend. Niemand van de PvdA-raadsleden zei zo'n mo tie te zullen steunen. Groos vroeg zich af in hoeverre de voorstellen van Peters in de prak tijk zouden werken. "Bij moties gaat het er blijkbaar toch om hoe de betreffende wethouder ze op vat. Zelfs een motie van lof zou nog tot aftreden kunnen leiden," aldus Groos. En Peters moest hem wel gelijk geven, want deze had juist daarvoor nog gezegd dat woorden geen betekenis hebben, dan die welke men er zelf aan hecht. Avibus Avibus, een vereniging van vo gelliefhebbers, heeft een ten toonstelling gehouden die de volgende uitslag heeft opgele verdde zalmkanarie van W Gijsman is kampioen gewor den, het beestje van mevrouw Colléy Duuren werd tot mees terzanger benoemd,de border van S.F. Colin was qua pos tuur en vorm de mooiste ka narie, de roodkop goulda- mgndine schopte het in de sec tie tropen het verst en de aga- pornus taranta van B. Ou- wersloot floot alle concurre rende parkieten opzij. Hengelsport Visvereniging Zaalberg wierp de hengels in Zaandam uit, het geen tot de volgende resul taten leidde: 1 JJ. van Went sr. 5650 gram-21 stuks, 2 G.P v.d. Vaart 535-2, 3 JJ. van Went jr. 425-2.4 W.Hillebrand 400-2. 5 H. Klootwijk 170-1, 6 B. Klootwijk 110-1,7 P.Heme- rik 85-1 Wandeltocht De tweede tocht in de Molen Winterserie van de Wandel kring Leiden en Omstreken vn de KNBLO wordt zaterdag gelopen. De starttijd is van negen tot één uur bij het VVV- kdntoor aan het Stations plein. De serie beslaat uit vier tochten. Scholen gelijk met Vakantie LEIDEN - Alle Leidse scholen hebben zomervakantie van 6 juli tot en met 14 augustus. Ze wijken hiermee af van het advies van de minister. Deze had voorgesteld de vakantie van het kleuter- en lager onderwijs te laten vallen in de periode van 27 juni tot en met 9 augustus. De vakantie van het voortgezet onderwijs zou een week later beginnen en een week later eindigen. De Leidse scholen vonden dit een onaanvaardbare keuzeverper- king van de ouders en hebben het advies van de minister dus naast zich nergelegd. PvdA-raadslid Eikerbout: LEIDEN - De handelwijze van de politieagenten, die vrijdagnacht persoonlijk een zieke baby naar het ziekenhuis brachten, ver dient waardering. Dat zei raads lid Eikerbout gisteravond tijdens •de vergadering van de PvdA- fractie. Eikerbout was vrijdagavond juist met de agenten op aptrouille. Als lid van de commissie voor poli tiezaken wilde Eikerbout - net als eerder WD-raadslid Zonnevylle - zo'n surveillanced ienst eens zelf meemaken. Hij was daarom oog getuige van het voorval. Eikerbout had zich gestoten aan de uitlatingen van mevrouw Zwart (directrice GG en GD) in de krant van gisteren, dat de agenten vol komen fout hadden gehandeld. Eikerbout vond gezien de situa tie, dat de agenten juist goed handelden. "Ik heb in het verle den wel eens kritiek gehad op het politie-optreden. Nu ik waarde ring heb, mag dat ook wel gezegd worden", aldus het PvdA-raads lid. met de politie meege- •If naar het ziekenhuis- nadat herhaalde po- i een echtpaar in de om de dienstdoende weekendarts te bereiken, tever geefs waren gebleken. gingen va Meren wijl Zwart wit (1) Dagelijks bieden de "hulp Kla zen" in de advertentieko lommen van de krant hun diensten aan. Sint en Piet op bestelling. Aangezien de Consumenten bond de kwaliteiten van de hulp Klazen en Pieten in Lei den nog niet onderzocht heeft deden wij het maar. Een ver gelijkend warenonderzoek onder seizoenarbeiders. Sint Arnoldus uit de Eenden zijde kon alleen op 5 en 6 de cember; voor maar liefst 40 gulden het kwartier of 75 gul den het half uur. Sint Hen- drikse uit de P. J. Blokstraat keek niet op een kwartiertje meer of minden standaardta rief 37.50 gulden. Noch Ar noldus noch Hendrikse vie len in onze representatief ge trokken steekproef. De vier "hulp Klazen" die er wel in vielen stonden even raar te kijken toen zij op ons redacr tielokaal hun collega's en concurrenten aantroffen. Vier Sinterklazen op een ho- pie; zaait dat geen verwarring onder het goedgelovige kin dervolk? Ach, kinderen we ten drommelsgoed dat er maar één echte Sint is en een heleboel "hulp Klazen".... Voor Sint 4 betalen we 50 gul den voor een half uur. Maar daar krijgen we dus twee Pie termannen voor terug. Het geld gaat allemaal naar de speeltuinvereniging Zuid- West. Piet van der Plas en Klaas Krabbendam zingen "Zie ginds komt Sint Nicolaas. Klaas rechtszich op de vlakte houdt. "terwijl de centra le Zwart wit (2) Om tien voor vijf komt "hulp Klaas" Henk Siebert met zijn zwart gepoetste broer Fred als eerste binnenzetten. De gebroeders Siebert, uit de Bachstraat 532, vermommen zich traditiegetrouw rond de vijfde december als Sint en Piet. "Dat doen we voor de lol", ipeldt Henk. "We hebben het altijd gratis gedaan. Dit jaar vragen we voor het eerst een vergoeding; 25 gulden voor twintig minuten. Dat is voor de onkosten. Fred heeft dit jaar namelijk een com pleet Pietenpak gekocht. Dat Iets later komt de tweede Sint binnenschrijden. Zijn ont steltenis als hij Sint Henk ziet verbergt hij achter zijn baard. Met een gereserveerd "goe demiddag collega" drukt hij zijn concurrent de hand en gaat zitten met een gezicht van: dit zint me allemaal maar matig. Sint 2 blijkt Frans van Cappelle van de Studenten Sinterklaas Centrale te zijn. Zijn Piet: Ge rard Vinkensteyn. Dit tweetal kost ons 46 gulden voor twin tig minuten. De Sinterklaas- centrale blijkt een compleet bedrijf te zijn met 38 Sinten en evenzovele Pieten. Per persoon steken Sint en Piet elk bezoek 5 gulden 50 in hun zak. Bovendien krijgen zij een kilometervergoeding in plaats van de traditionele zak haver. De rest van het geld gaat naar de centrale. Daar wordt het geld onder meer in nieuwe kostuums gestoken. Een kostuum voor Sint en Piet komen samen al gauw op 1000 gulden. De staf van Sint Frans komt alleen al op 120 gulden. Nee, die 46 gulden voor twintig minuten of 60 gulden voor een half uur is volgens Frans beslist geen woekerprijs. Frans heeft samen met zijn compagnon Watze Hepkema de centrale vijf jaar geleden opgezet. Het ondernemende duo begon met tien koppels. Nu zijn er in totaal dus een kleine tachtig "seizoenarbei ders" in dienst". Klokslag vijf uur komt de derde Sint binnenstrompelen; "Ik heb wat last van reuma". Het is Adriaan Krabbendam van het kindertheater Jiri met in zijn kielzog beroepsclown Cor van der Plas. "Als ik 't niet dacht", roept deze clow neske Piet uit wanneer hij zijn vakgenoten ziet zitten. "Ik wist wel dat er een luchtje aanzat". Voor Adriaan en Cor zijn het rustige tijden met het kinder theater. Vandaar dat zij ver momd als Sint en Piet een ex traatje proberen te pakken. Op verzoek maakt dit tweetal van elk bezoekje een waar stukje cabaret: "Zie ginds komt Sint Nicolaas op zijn spoetnik al aan". Piet be speelt daarbij een soort luit en Sint een vreemdsoortige harmonica. Even over vijven wordt de vier de Sint bij het redactielokaal afgezet meneer Koldenhof uit de Bachstraat nummer 558. Zo'n beetje de buurman van Sint 1 dus. Sint Kolden hof heeft maar liefst twee Pie ten bij zich. Enigszins verras send omdat deze Sint door de telefoon nog had aangekon digd. "Ik weet niet of ik een Piet mee kan nemen hoor. Sint zal wel gaan; dat ben ik zelf. Het ligt er aan of Piet 't kan regelen met zijn werk". Meneer Koldenhof had wat moeite met het vervoer maar dat had hij ook al aangekon digd. "Kan ik gehaald en ge bracht worden? Ik moet me eerst omkleden in het speel tuingebouwtje aan de Berla- gestraat. Je kunt een oude man toch niet laten fietsen?" Zwart wit (3) Wat opvalt is dat de Vier Sinten en vijf Pieten hun tijdelijke beroep serieus nemen. De vermommingen zijn ronduit goed, mei een eervolle ver melding voor het duo van de Sinterklaascentrale. De fri vole Sint en Piet "Jiri" wer ken ook voor een ouder ge hoor zeer aanstekelijk. Bij Sint en Piet Siebert zijn we het goedkoopst uit, maar een extra centje voor de speel tuinvereniging van Sint en Piet Koldenhof is natuurlijk ook nooit weg. Bij alle Sinten ontbrak het grote boek ook niet. Bij Koldenhof doet een leeg foto-album als zodanig dienst. Bij Siebert een Grieks/Latijns boek en bij het studentenkoppel het studieboek "Explanation of behaviour". Adriaan en Cor gaan op stap met een He breeuws gebedenboek. Opvallend is dat alle Sinten en Pieten eensluidend verklaren "geheelonthouder" te zijn wanneer ze in functie zijn. Gerard Vinkensteyn: "Je kunt het toch niet maken dat de Sint half keil van de trap moet worden gedragen". Als Sint mag je blijkbaar bij een noodzakelijke tussenstop wel je rokken optrekken. Sint Siebert deed dit eens bij de flats aan de Boshuizerkade. Tot zijn grote verbazing stap te even later een andere Sint ook uit zijn ijzeren ros om op dezelfde plek de bloemetjes water te geven.... Sint Siebert bewaart dit soort verhaaltjes meestal voor het wat oudere publiek. Tijd om uit te betalen. Boter bij de vis. De Sinten nemen hun 25, 45, 46 en 50 pietermannen in ontvangst en vervolgens de benen. Sint 2, die van de cen trale, voegt bij het vertrek zijn mede-sinten waardig toe: "Collega's, nog veel sterkte, de komende dagen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4