"Zet subsidie ontwikkelingswerk stop Wethouder: "Ik weet van geen lpg-tank af Problemen blijven er altijd bestaan .'Uijp- '-H- Christelijke partijen Haarlemmermeer: "COS is te links Honderdjarige in Waddinxveen 'We weten nog niet of we bij Noord-Holland willen' WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 LEIDEN/REGIO i -re ,-t v De lpg-tank aan de Biltlaan in Katwijk waarvan wethouder Bergman het bestaan niet eens weet KATWIJK/NOORDWIJK - "Als het gasreservoir door brand zou bezwijken, ont staat er een explosief brandbare vuurbol waar door tot op een afstand van zo'n 70 meter dodelijke warmte-straling kan op treden. De explosie van een door lekkage gevorm de gaswolk kan over een afstand van honderden meters een dodelijke glasschef-werking ver oorzaken" Zo gevaarlijk is een lpg-installatie, zo heeft het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland (Ge deputeerde Staten) vastgesteld. Reden voor het bestuur om ver gunningen voor die installaties te weigeren indien zij te dicht bij woningen, winkels en dergelijke worden gebouwd. Bovendien vinden GS het noodzakelijk dat zo'n vergunning eerst wordt aan gevraagd en ook gekregen en dat er dan pas wordt gebouwd. Dit feit benadrukt de Stichting Leefbaar Katwijk in het bezwaar dat zij maakt tegen de bouw en het in bedrijf stellen van een lpg- installatie van duizend liter in houd aan de Biltlaan in Katwijk (die volgens de stichting op Noordwijks grondgebied staat). Zij liet haar protest dezer dagen per brief horen aan burgemeester en wethouders van Katwijk. Eer der protesteerde zij met succes tegen de bouw zonder vergun ning door de gemeente van een lpg-tank bij de camping in de Zuidduinen van Katwijk. "Wet ontduiken" De stichting protesteert er met na me tegen, dat de gemeente deze lpg-tank heeft neergezet zonder dat daar volgens haar een hin derwet-vergunning voor is afge geven. "Burgemeester en wet houders ontduiken zo deze wet", aldus het bezwaar van Leefbaar Katwijk. De stichting over de nu door de gemeente gevolgde procedure: "Wij vragen ons af wat u als toe zichthouder op en uitvoerder van de hinderwet kan eisen van de vele particulieren die deze wet overtreden, als u zelf die wet aan uw laars lapt. Wij geven u daarom in overweging de tank aan de Biltlaan vóór 18 december te verwijderen. Dit in uw eigen be lang en in het belang van de vei ligheid". "Weet niet" De verantwoordelijke Katwijkse wethouder drs. J. Bergman is verbaasd wanneer wij hem vra gen naar een reactie op de brief van de stichting. Hij weet niet van die brief af, noch van een lpg- tank aan de Biltlaan. "Waar zou die dan moeten staan? Ik weet nergens van. En er is daar ook geen bouwactiviteit aan de gang voor de nieuwe wijk Rijns oever. Dus daar kan die ook niet voor nodig zijn", aldus Bergman, die vervolgens een verder ant woord schuldig blijft. HAARLEMMERMEER - "Iedereen wordt bij ons gelijk behandeld. Wie ook maar met ideeën komt, allemaal krijgen ze even veel aandacht. Beslissin gen worden genomen door de plenaire vergadering. Een huishoudelijk regle ment bepaalt waaraan wij ons dienen te houden" Aidus tracht J. Heytel, voor zitter van het bestuur van het centrum voor ontwik kelingssamenwerking in de Haarlemmermeer (COS) de verwijten te weerleggen die aan zijn adres zijn gemaakt door de SGP, GPV en RPF in deze gemeente. Verbijsterd In een brief aan het gemeentebe stuur vragen de drie politieke partijen de subsidie waarom het centrumheeft gevraagd maar stop te zettenHet COSzo stellen de drie partijen, is ondemocra- Uniek tisch, gaan uit van de theorieën van Marx en Lenin en doet alles behalve aan daadwerkelijke hulp voor de ontwikkelingslanden. C. van Duin, lid van de werkgroep die zich bij de voorbereidingen van de totstandkoming van het centrum heeft beziggehouden, onderschrijft min of meer de uit latingen van Heytel. Hij legt uit "Door de gemeente is in 1979 een rapport opgesteld waarin het ini tiatief voor een dergelijk centrum werd aangekondigd. Een spe ciale werkgroep van mensen 'in het veld', dus zij die nauw bij het ontwikkelingswerk zijn betrok ken, heeft toen een en ander op een rijtje gezet. De uiteindelijke doelstellingen en uitgangspun ten zijn later op papier gezet. Al les ging steeds in nauw overleg en samenspraak" Van Duin begrijpt niet dat er in het verleden nooit iemand van één der partijen heeft gevraagd om een toelichting. Volgens Van Duin zijn het juist de GPV, SGP en RPF die boven alles hun poli tieke visie proberen op te leggen. Van Duin noemt de handelswijze van de partijen dan ook "verbij sterend en onvoorstelbaar" Heytel zegt in een persoonlijke reactie best open te staan voor kritiek. "Kritiek is zelfs noodza kelijk", meent Heytel, "als daar de bedoeling achter zit dat op bouwend is". En daar twijfelt hij in dit geval aan. Bij de opmerking van de politieke groeperingen dat de Haarlem- mermeerse bevolking buiten alle activiteiten wordt gehouden, de gemeenteraad er niet meer aan te pas komt en de stichting buiten de democratische spelregels valt, verwijst Heytel opnieuw naar het huishoudelijk reglement. "Dat moet officieel nog worden goed gekeurd. Maar iedereen heeft daar een mening over mogen ge ven. En uiteindelijk beslist toch de voltallige vergadering, die be staat uit afgevaardigden van alle groeperingen", zo geeft hij aan. Van Duin vervolgt "Het is een uniek project in Nederland. Waar vind je hier elders een gemeente waar een dergelijke activiteit vanuit de gemeente in het leven wordt geroepen. Toch nergens. Zowel Heytel als Van Duin ont kennen dat er geen cent van de subsidie daadwerkelijk in de derde wereld terecht komt, zoals wordt beweerd. Zij: "Wij zijn wel degelijk bezig met dat soort za ken. Het adopteren van een pro ject in een ontwikkelijksland. Daar denken wij bijvoorbeeld aan. Dat staat ook in ons rap port". Aldus de twee, die het idee hebben dat de partijen dat schrij ven amper hebben gelezen. Rechtvaardigheid Daarbij geeft Heytel aan dat het centrum een overkoepelende or ganisatie wordt waarbij de coör- dinarende taak van groot belang is. Heytel: "Het gaat ons om de rechtvaardigheid niet om de lief dadigheid. De bewustmaking en solidariteit staan bij ons hoog in het vaandel. Maar het is bepaald niet waar dat wij een zekere voorkeur zouden hebben" Omdat de overige politiek partijen in de Haarlemmermeer nauwe lijks of geen bezwaar hebben ge maakt tegen de subsidieverle ning verwachten zowel Van Duin als Heytel niet dat de geldkraan inderdaad wordt dichtgedraaid na de raadsvergadering op 4 de cember ZWAANSHOEK - De nieuwe rioolwater-zuiveringsinstallatie in Zwaanshoek (Haarlemmer meer) is nagenoeg klaar voor ge bruik. De installatie, die een slor dige 80 miljoen gulden heeft ge kost, wordt momenteel getest. Eind deze maand moet de zuive ringsinstallatie in gébruik zijn. Gemeenten gaan hun rioolwater nebroek, Abbenes en Lisser- broek, zijn tegen die tijd nog niet aangesloten, aangezien de leidin gen nog niet liggen. Het hoog heemraadschap Rijnland, de op drachtgever voor het miljoenen project, verwacht echter dat bin nen twee maanden ook deze ge meenten van de installatie kun nen profiteren. De officiële opening is eerst in de loop van volgend jaar. Tegen die tijd moeten, aldus het hoogheem raadschap, alle kinderziektes zijn verholpen. Onderwijzers staken organiseren toernooi KATWIJK - Onderwij zers in Katwijk hebben er niet langer zin in een deel van hun vrije tijd op te offeren aan het or ganiseren van sport toernooien voor scho lieren. Ze willen de wedstrijden wel voor bereiden, maar niet in hun vakantie aanwezig zijn bij de sportdagen. Dit deelde wethouder J.J. van Oosten (PvdA/PPR) gister avond mee tijdens de verga dering van de raadscommis sie voor cultuur en recreatie. Hij liet weten dat enkele sportverenigingen bereid zijn de organisatie van het inter- scholair kerst-sporttoernooi voortaan op zich te nemen. Het zal dan eenvoudigweg "Kerst-sporttoernooi" gaan heten. Ook bestaat er kans dat er zomers een sporttoernooi voor Katwijkse scholieren gaat worden gehouden. De commissieleden vonden dit alles prima. De volgende verenigingen zul len nu tijdens de kerstdagen actief zijn bij de schoolwed- strijden: Rijnsoever voor ta feltennis, MVKV op het ge bied van zaalvoetbal, damclub KDC, Blok '77 Gijn bal) en basketbalclub de Gra shoppers. Zwembad de Mie- reweide zal open zijn voor zwemwedstrijden. De clubs krijgen van de gemeente geld voor hun inzet. De commissie gaf verder een positief advies over de vol gende zaken aan burgemees ter en wethouders: de aanleg van een basketbalveld in de wijk Cleijn Duin (kosten 61.000 gulden); het geven van een aanvullend krediet aan christelijk mannenkoor Ju bilate voor zijn zomerconcert (een bedrag van 10.000 gul den); het voor dit jaar geven van subsidie aan het Ge westelijk Orkest van 34 cent per Katwijker (zo'n 1250 gul den). Als het orkest voortaan wat ge makkelijker dan voorheen voor een concert is te strik ken, dan kan het in volgende jaren ook op subsidie reke nen, aldus de commissie. NOORDWIJK - Onbekende hebben gisteravond een aantal ruiten van het raadhuis in Noordwijk ingegooid. Op het moment dat de ruiten sneuvel den vergaderde in de raadzaal de commissie voor openbare wer ken. Voor zover kan worden nagegaan bevatte de agenda van gister avond geen zaken waartegen men op een dergelijke wijze pro test zou kunnen aantekenen. Vijfentwintigjarige Wandelkring kijkt niet om in wrok ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ach, dat heb je altijd met organisaties, er valt altijd wel wat te verbeteren. Proble men blijven altijd bestaan. Dat krijg je nu eenmaal als je met mensen te maken hebt" Op het moment dat "zijn" club een kwart eeuw bestaat kijkt secreta ris J. P. Woordes van de Wandel- kring Leiden en Omstreken lie ver niet om naar het recente, ru moerige verleden. Maar als hij dat doet, geschiedt dat niet in wrok. "Het is tenslotte allemaal weer goed gekomen. We hadden ande re ideeën en die botsten met de opvattingen van de landelijke bond. We heetten lastig te zijn, maar we hebben nu toch een hele stapel met bedankjes en eb ge lukwensen gekregen". Aldus Alphenaar Woordes, die ter illustratie één van de brieven, af- WADDINXVEEN - De oudste inwoner van Waddinxveen, de heer A. Stoffer heeft zater dag zijn 100ste verjaardag ge vierd. De heer Stoffer woont al elf jaar in het bejaardenhuis Souburgh. De honderdjarige kreeg veel bloemen en geschenken. Van de zijde van het gemeentebe stuur werden felicitaties aan geboden door burgemeester mr. A.G. Smallenbroek en wethouder L.M. Oosten- broek-Waagmeester. 's Avonds was het feest voor de familie: kinderen, klein- en achterkleinkinderen. komstig van het Nijmeegs Wan- delverbond, onder de aandacht brengt. De Nijmegenaren bedan ken de Leidse Wandelkring voor al die initiatieven, "die de Ne derlandse wandelwereld hebben wakkergeschud". "In Nijmegen hebben ze wat ideeèn van ons overgenomen", voegt Woordes verklarend aan toe. Meisje rijdt zichzelf en Alphenaar in ziekenhuis ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het fietspad langs De Hoorn in Al phen heeft gistern de Hazers- woudse José van der Werf (16) omstreeks 8.15 uur vlakbij de Prins Bernhardlaan de 45-jarige Alphenaar J. Donker met haar brommer van achteren aangere den. Vermoedelijk door de schemering en de regen heeft zij de man niet tijdig gezien. Het meisje belandde met een hersen schudding, de man met een ge broken kuit- en scheenbeen in het Rijnoordziekenhuis. Een paar uur later vond o de Ver lengde Marnixstraat een eenzij dig ongeval plaats. De eveneens 16-jarige Zwammerdamse Nellie van der Hammen gleed met haar brommer onderuit in de bocht. Zij is met een beschadigde knie naar Rijnoordziekenhuis ver voerd. Eén van die initiatieven, die aan vankelijk met alles behalve en thousiasme werden begroet, was de aansluiting van de Leidse Wandelkring bij het Internatio nale Volkssportverband (IW). De Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding (KNBLO) was daar niet erg mee ingenomen. Dat IW zou, door eigen stempelkaartjes, speldjes en dergelijke, een "we zensvreemd element" invoeren in de Nederlandse wandelsport- wereld, waardoor de tegenstel lingen zouden worden aange wakkerd. En zo waren er meer wrijfpunten tussen de landelijke bond en de Leidse Wandelkring. Het reclame maken via het rond delen van formulieren is daar volgens Woordes ook één van de vele voorbeelden van. Onrechtmatig Dat leidde driejaar geleden tot een papieren oorlog met de KNBLO, die besloot Woordes en voorzitter J. Breedeveldt te royeren en de Wandelkring Leiden uit te stoten. Dat leidde uiteindelijk ook weer tot het tekenen van de vrede. Woordes en Breedeveldt, die het royement steeds onrechtmatig hadden genoemd, kregen gelijk en werden met hun Wandelkring weer in de rijdn van de KNBLO opgenomen. Woordes nu: "De landelijke bond heeft een fout gemaakt door ons eruit te gooien. Dat is nu allemaal verleden tijd. Het is ook niet zo dat we door die uitsluiting van twee jaar niet 25 - jaar lid van de KNBLO zouden zijn. We zijn gedurende die twee jaar gewoon lid gebleven. We zijn trouwens ook nog steeds lid van het IW als enige afdeling in Ne derland". De marsroute langs het papieren oorlogspad heeft de Leidse Wan delkring wel bijkomende problemen opgeleverd, die ook nu nog altijd doorwerken. In de periode van de Wandelkring in onmin leefde met de KNBLO liepen Woordes c.s. bijvoorbeeld de organisatie van de St Nico- laasmars en van de Alphense vierdaagse mis, doordat de lan delijke bond er zijn claim op leg de. Ook dat leidde tot hoogloen- pende conflicten. Inmiddels heeft de Leidse Wandel kring de organisatie van beide wandelevenementen weer in handen. Maar daarmee is het verleden nog niet helemaal weg gewerkt, ZOalS Olliaiiga uicciv uit de reactie van de Alphense scho len die helemaal niet te spreken waren over de wijze waarop de laatste vierdaagse was georgani seerd. Waslijst De schoolhoofden hebben een waslijst van klachten bij burge meester en wethouders van Al phen gedeponeerd. Woordes: "Ik wil er liever niets over zeggen, want in kan alleen mijn eigen mening geven. Laat ik het er op houden dat ik het typerend vind dat er een brief naar de gemeente is geschreven en niet naar ons. Als er problemen zijn kan daar BOSKOOP - De 57-;arige automo bilist P. L. uit Boskoop is gister morgen omstreeks kwart voor acht vanaf het Rijneveld het wa ter in geslipt ten gevolge van het gladde wegdek. De bestuurder - die zich snel op het droge wist te begeven - liep geen letsel op. Wel hield de wagen er flinke waterschade aan over. toch gewoon over gesproken worden? Wij hebben nu ook een brief naar burgemeester en wet houders geschreven en daarin wat vragen gesteld. We wachten een reactie af'. In elk geval gaat de Wandelkring gewoon verder met het organise ren van wandeltochten in Al phen, Leiden en omgeving. Want de paden waren in het afgelopen jaar misschien niet allemaal even best geplaveid, maar de Wandel kring, die afgelopen zaterdag te Leiden het jubileumfeest vierde, heeft er wel een actieve en strijd bare conditie aan over gehouden. Politiebus aanwezig bij ketting botsing ook geramd WADDINXVEEN - Op de Es doornlaan zijn vanmorgen omstreeks half acht vier au to's op elkaar gebotst vanwe ge de gladheid. Terwijl een aantal bij de aanrijding be trokken automobilisten in het politiebusje, dat vrijwel ge heel op het trottoir stond, ge gevens uitwisselde, werd het politievoertuig aangereden door een slippende bus van West-Nederland. De 28-jari- ge J. H. v. d. W. uit Waddinx veen klapte door deze aanrij ding tegen het tafeltje in het politiebusje en liep enige ge kneusde ribben op. Secretaris J. P. Woordes: "We hadden de grondslag lagen, waren: de maat schappelijke gerichtheid op Haarlem (ziekenhuisvoorzienin gen en werkgelegenheid), grotere mogelijkheden voor het bouwen van huizen in verband met de druk uit het noorden en de te be perkte taakstelling in planolo gisch opzicht in Zuid-Holland. B en W wijzen erop dat de raad toen uitdrukkelijk als voorbehoud heeft gemaakt dat bij het niet doorgaan van een provincie Kennemerland de gemeente Hillegom niet automatisch wordt ingedeeld in een andere provin- B en W verwachten dat de gemeen teraad van Hillegom binnenkort een uitspraak zal doen over het voornemen van de minister van binnenlandse zaken om Hille gom in de delen bij Noord-Hol land. HILLEGOM - „Door het ontbreken van de nodige stukken is niet te overzien of Hillegom zich achter de indeling bij Noord-Holland kan stellen". Dat zeggen de burgemeester en wethouders van deze gemeente in een officiële reactie op de nieuwe bestuurlijke pro vincieindeling zoals die door mi nister Wiegel is voorgesteld. In november 1978 deed de gemeen teraad van Hillegom een uit spraak over de toenmalige plan nen, waarbij Nederland zou wor den verdeeld in 17 provincies (daarin werd Hillegom ingedeeld in de provincie Kennemerland). De raad ging daarmee akkoord. Een dergelijke beslissing was ook reeds in 1975 genomen toen het concept-ontwerp op tafel lag. De motieven die aan dat besluit ten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21