LEIDSCH DAGBLAD PRIJZEN: voor de aanschaf van een nieuwe C.V. voor het NIEUW LEIDS DIERENASIEL! 1e prijs f 500,-cadeaubonnen 2e prijs f 300,-cadeaubonnen 10 prijzen èf 50,-cadeaubonnen Het Nieuw Leids Dierenasiel voor Leiden en Omstreken. Wat het Nieuw Leids Dierenasiel is en doet, leest u in bijgaande tekst: Inzending mogelijk tot 19 december 1980. De prijswinnaars zullen in het Leidsch Dagblad bekend worden gemaakt. PRIJS VRAAG Het Nieuw Leidsch Dierenasiel kampt al jaren met een ondeugdelijke verwarmingsinstallatie. Onnodig om te zeggen dat de vele dieren die hier regelmatig worden opgenomen 's winters in een onbehaaglijk onderkomen moeten verblijven. Het Leidsch Dagblad heeft gemeend om via een prijsvraag en uw steun de nodige gelden in te zamelen om de aanschaf van de verwarmingsinstallatie te realiseren. Stuur de antwoorden van onderstaande vragen op een briefkaart met f 2,50 aan extra postzegels naar het Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Het Nieuw Leids Dierenasiel, opgericht in 1952, is het eigen dom van de Stichting Nieuw Leids Dierenasiel. De Stichting en het door haar bestuurde asiel staan geheel op zich zelf en ma ken in geen enkel opzicht deel uit van de Dierenbescherming, die wel vertegenwoordigd is in het bestuur van de stichting; dit is het geval met de afdeling Lei den en Hazerswoude van de Dierenbescherming. De afde ling Katwijk van de Dierenbe scherming is reeds een aantal malen uitgenodigd om ook een vertegenwoordiging in het be stuur af te vaardigen, doch heeft daaraan tot dusver nog geen gehoor gegeven. Zoals hierboven reeds gezegd, de stichting en dus ook het door haar bestuurde dierenasiel staan geheel op zich zelf. Het stichtingsbestuur heeft een be heerder aangesteld die belast is met onderhoud van het asiel, verzorging van de asieldieren, het contact met het publiek en de korpsen van de gemeente- en Rijkspolitie van de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Hazers woude, Zoeterwoude en Kat wijk, van waaruit zij de zwerf dieren naar het asiel brengen. Deze gemeenten subsidiëren het asiel. In de loop van de af gelopen jaren heeft het asiel de zorg gehad voor vele honderden honden en katten, die voor het overgrote deel gelukkig weer aan een nieuw tehuis konden worden geholpen. De medische verzorging van de asieldieren heeft het bestuur in handen gelegd van de dieren artsen Muurling, Helder en Roest, die het asiel 2 maal per week, nl. op dinsdag en vrijdag bezoeken. Het plaatsen van dieren in een nieuw gezin wordt door het be stuur zeer serieus opgevat: het komt nl. maar al te vaak voor dat mensen in een bepaalde opwelling besluiten een hond of kat uit het asiel in huis te ne men, zonder dat zij zich bewust zijn van de verplichtingen die zij door dit besluit ten opzichte van het dier op de hals halen. Een dier is niet zö maar "een ding" dat je in huis haalt en waarmee dan de kous af is! Een dier is een LEVEND schepsel dat net zo'n goede verzorging nodig heeft als een kind: net als een kind heeft het LIEFDE en AANDACHT nodigHet "moet geplaatst worden in het gezin dat het dier ook echt be schouwt als een huisgenoot. Een gezin dat op een klein fla tappartement woont kan beslist géén grote hond in huis opne men; een herdershond of bou vier heeft ruimte nodig. Aan gezinnen die in een derge lijke situatie verkeren worden dan ook beslist géén grote hon den meegegeven, ook al willen zij dat nog zo graag! Vóór alles staat het belang van het dier voorop. In het gesprek met de beheerder wordt hun dat ook verteld. Een dergelijke weige ring van de beheerder het dier mee te geven heeft vaak aanlei ding gegeven tot allerlei laster praat Men denkt dan dat het dier niet wordt meegege ven, omdat het asiel er waar schijnlijk wel een hogere prijs voor zal krijgen indien het wordt verkocht aan de vivisec tie!!!! Het is onvoorstelbaar dat sommige mensen zich tot der gelijke lasterpraat schuldig maken; het is triest dat zo iets gebeurt maar het is niet anders. Zou een dergelijke grote hond toch aan zo'n gezin worden Asielpuzzel ten behoeve van het Leids Dierenasiel a. 1948 b. 1952 c. 1964 a. Bastaards b. Rasdieren c. Alle soorten dieren a. Verlaten dieren b. Zwerfdieren c. Alle dieren die om de een of andere reden door hun verzor gers zijn of worden verstoten a. Samen in één grote ren b. In een binnen- en buitenhok c. In een binnenhok a. Katteziekte-cnting b. Katte- en niesziekte-enting c. Katteziekte en ziekte van Weil 7. Wat doet het asiel om het ge boorteoverschot van katten te gen te gaan? a. Euthanasie (dus doden door afspuiten) b. Abortus c. Sterilisatie en castratie 8. Waar staat het asiel? a. Hoge Rijndijk b. Besjeslaan c. Kanaalweg Tegemoetkoming in de kos- 10. Worden alle poezen geca streerd en gesteriliseerd aange boden? a. Ja b. Neen c. Alleen volwassen poezen meegegeven, dan komt het dier gegarandeerd na enige tijd in het asiel terug. Daarmee wordt aan de hond onnoemelijk veel leed toegebracht; het valt im mers terug van een gezellige huiskamer naar een asielhok! Een dier dat een aantal malen zo'n situatie heeft meegemaakt gaat - naar uit de praktijk is gebleken - daar in de letterlijke zin van het woord aan kapot... Waar ook voor moet worden gewaakt is, dat onze dieren niet in handen vallen van een han delaar, die de dieren dóór ver koopt met een ontzaggelijke winst er zich verder niet om be kommert waar het dier terecht komt, dan wel het dier verkoopt aan de vivisectie. De beheerder heeft dan ook als stelregel, indien er belangstel ling is voor een asieldier, eerst een gesprek te hebben met man én vrouw. Vaak is het de man die graag een hond in huis wil halen, maar het is in wezen de vrouw, die de gehele dag thuis •zit en daardoor de meeste aan dacht en zorg moet besteden aan het dier. Wanneer dan het gezin bovendien nog één of meer kinderen telt, kan de zorg voor een extra huisgenoot nét even te veel worden voor haar. Eerst wanneer ook de vrouw volledig instemt met het opne men van het dier in het gezin en in het gesprek met de beheerder volledig op de hoogte is gesteld met de consequenties daarvan, wordt het dier aan hun afge staan. Heeft de vrouw echter een volledige dag buitenshuis, dan is het plaatsen van een dier in zo'n gezin beslist NIET mo gelijk: een dier heeft DE ZELFDE LIEFDE, ZORG "en AANDACHT nodig als een kind, dat is de grondslag van ons plaatsingsbeleid. Natuurlijk, sommige mensen zullen dit uitgangspunt bela chelijk en overdreven senti menteel vinden, maar wij heb ben al te véél ellendige ervarin gen opgedaan om daarvan af te wijken. EEN DIER IS EEN LEVEND SCHEPSEL DAT LIEFDE ZORG EN AAN DACHT NODIG HEEFT! Dat men zich óók middels een voor de wet geldig legitimatie bewijs moet kunnen legitime ren, indien men een dier uit het asiel wil halen spreekt vanzelf. Wij moeten er beslist van over tuigd kunnen zijn dat een dier uit ons asiel zich ook gelukkig zal kunnen voelen in het nieuwe gezin. Veel, vaak nog jonge, die ren hebben in de korte tijd dat zij leven al zóveel ellende achter de rug dat zij het vertrouwen in de mens hebben verloren. Dit uit zich bij honden door grom men en het laten zien van hun tanden en bij katten door het krommen van de rug en het bla zen. Als regel raken dergelijke dieren na enige tijd te hebben verbleven in ons asiel hun arg waan, dank zij de goede zorgen van de beheerder, wel weer kwijt, maar het feit blijft be staan, dat ook een dier van doorgestane ellende geestelijk "een tik" kan krijgen. De heer Gaus van het dierentehuis in Lelystad heeft enige tijd gele den via de televisie hierover nog een uitvoerige toelichting ge geven. Iedere zomervakantieperiode weer, worden wij geconfron teerd met de vaak duivelse in stelling van mensen, zich van hun braderieën te ontdoen, door ze domweg vast te binden aan een boom of paal op een eenzaam landweggetje of in een bos. Om dan nog maar niet te spreken van de lieden die hun huisdier op de Rijksweg uit de auto gooien, waardoor ze de kans lopen verpletterd of zwaargewond te raken door het snelverkeer. Dat vooral in deze periode het opvangen van honden en katten het bestuur en de beheerder voor grote problemen stelt, moet hier zeker worden ver meld. In de afgelopen zomer moest het asiel ruim 65 honden en ca. 60 katten opvangen, ter wijl het asiel een maximale op vangcapaciteit heeft van 39 honden en 39 katten! Door het voeren van een krach tige propaganda door het be stuur op braderiëen in Leider dorp en Leiden, de Floriade 1980, de Leidato en Beestenspul 1980, konden op 7 honden en enkele katten na, al deze dieren aan een goed tehuis worden ge holpen. Maar jaaaa.... het op vangen van dieren is vaak als het dragen van water naar de zeena korte tijd bedroeg het aantal opgevangen honden weer 14 en dat van de katten ruim 20!. Toch laten het bestuur en de beheerder zich daardoor niet ontmoedigen en gaan stug dóór met het werk. Een dier dat in ons asiel bin nenkomt wordt niet direct voor een mogelijke plaatsing be schikbaar gesteld, doch gaat eerst 14 dagen in quarantaine. Gedurende deze tijd krijgen ze de nodige entingen tegen hon deziekte, katteziekte, niesziekte en indien er hondsdolheid heerst, krijgen de honden daar- en boven nog een enting tegen rabies. Katten en katers worden vervolgens gesteriliseerd eri ge castreerd. Dit laatste om er in ieder geval zeker van te zijn dat wij ons steentje hebben bijge dragen aan de inperking van het te grote kattenbestand in ons land. Maar dat alles kost geld, véél geld! De aangesloten gemeen ten die wij eerder noemden, subsidiëren het asiel tot een ge zamenlijk jaarbedrag ad. 50.000,- maar dan komt het asiel tóch nog op een exploitatiete kort van ruim 56.000,-Dit tekort wordt gedekt uit de op brengsten van de honden die in de zomervakantie in het asiel in pension verblijven, de ontvan gen bijdragen van mensen die bij ons een dier uit het asiel ha len, giften van de plaatselijke afdelingen Leiden en Hazers woude van de Dierenbescher ming, bijdragen van onze dona teurs, collecten, enz. Dat alles is juist genoeg om de kosten voor de verzorging (ook medische verzorging) van de dieren, het binnenonderhoud, het salaris van de beheerder, enz. te beta len. Wanneer het bestuur grote investeringen wil doen, is daar het geld niet voor en moet ge wacht worden tot een plaatse lijke 'afdeling diep in de geld buidel tast, of het asiel een erfe nis toevalt. Zo konden in 1979 door een ex tra flinke gift van de afdeling Leiden 30.000,-) en een be hoorlijke erfenis (ca. 15.000,-) de daken van de honde- en kat- teverblijven, die op instorten stonden, worden vernieuwd en geïsoleerd, terwijl er ook 16 hondehokken konden worden vernieuwd. Al met al een inves tering van ruim 47.000,-. In middels kon dit jaar de opvang capaciteit van katten worden vergroot, door het aanleggen van plafonds en verlichting in ruimten die in 1977/78 als voor lopige (zomer)huisvesting van katten zijn aangebouwd. Wan neer hierin nu ook nog de cen trale verwarming kan worden doorgetrokken, zijn deze ruim ten ook in de winterperiode volledig beschikbaar voor onze poesen! Voor wat betreft onze huidige centrale verwarmingsinstalla tie, die draait reeds 28 jaar onaf gebroken winter op winter en is zo goed als op. Daar komt dan nog bij dat een deel van de in stallatie niet meer werkt, omdat die in de winter van 1975 bevro ren raakte, omdat wegens geld- gèbrek geen brandstof kon worden gekocht, om de installa tie draaiende te houden Tenslotte kunnen wij niet nala ten nog te vermelden dat ons asiel landelijk gezien, zeer gun stig afsteekt ten opzichte van andere asiels voor wat betreft het inslapingspercentage van dieren. Landelijk ligt dit per centage op gemiddeld 44% ons asiel op 9%!! Tot nu toe is het ons nog steeds gelukt, om ook moeilijk plaatsbare dieren aan een goed tehuis te helpen. Vaak worden oudere dieren (7 jaar en ouder) toch nog geplaatst bij mensen op leeftijd, die liever een oudere hond of kat'in huis nemen, omdat zij er dan zeker van zijn dat het dier hen niet zal overleven. Wij kregen eens een bouvier in het asiel die - door overlijden van zijn baas - geen ander tehuis kon krijgen omdat hij al vrij oud was. Het dier kwijnde ziender oog weg van eenzaamheid en ver driet....! Gelukkig was een ou der echtpaar, dat zijn hond door overlijden was kwijtgeraakt, bereid deze hond tot zich te ne men en kijk... het is nu weer een gezonde levenslustige oude hond!. Vooral dergelijke gevallen ge ven het bestuur en de beheerder de moed om dóór te gaan met "het dragen van water naar de Veel, heel véél is nog over het asiel te vertellen, maar dat zou dit artikel veel te lang maken. Wij, bestuur en beheerder, ho pen van ganser harte dat de ac tie voor een nieuwe cv-installa- tie, gevoerd door het Leidsch Dagblad, zal slagen zodat de dreiging van het vastlopen in hartje winter van de huidige in stallatie kan worden opgehe ven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22