'Niet nóg meer voor Avebe Abortusdebat: Kamer weer bij af !DA wil zelf met voorstel komen Directie Coveco stelt fuctie ter beschikking GOUD ZILVER Onderwijsstaking levert 4 ton op IARD STANDPUNT MINISTERS: DECOUPEERZAAG Vroege keuze voor leerling niet reëel ERDAG 29 NOVEMBER 1980 kwestie hypotheekrente: HAAG (GPD) - Het kabinet- in Agt maakt maandag zijn ndpunt bekend over de kwes- van de aftrekbaarheid van de ypotheekrente. Maar de kans at de - nog geheime - regerings- ^>orstellen de steun van een Meerderheid van de Kamer krij- en, lijkt vooralsnog niet j root. t kan afgeleid worden uit het feit at de cda-Tweede-Kamerfractie isteren eigen voorstellen publi- eerde, volgens welke de hypo- heekrente slechts aftrekbaar is 'oor hypotheken tot f 475.000 in 981. Het kabinet zou de grens .anzienlijk hoger willen leggen. Gesproken wordt over f540.000. Minister-president Van Agt wilde gisteren na het wekelijkse kabi netsberaad nog niets over de in houd van de kabinetsvoorstellen zeggen. In de brief die de Kamer maandag krijgt, staan „grond trekken" voor een wetsontwerp, dat zo snel mogelijk daarna voor advies naar de Raad van State gaat. Evenals het CDA wil ook het kabi net dat de nieuwe regeling voor de aftrekbaarheid op 1 januari 1981 van kracht wordt, aldus Van Agt. Hij wilde geen commentaar geven op de alternatieve CDA- voorstellen, die zijn gepubliceerd in de vorm van een initiatief wetsontwerp, dat overigens nog niet formeel is ingediend. Volgens de premier waren de kabi netsplannen al rond voordat hij op de hoogte werd gesteld van het bestaan van het CDA-initia- tiefvoorstel. In politiek Den Haag wordt uit het feit dat het CDA de stukken daarna toch naar buiten gebracht heeft, geconcludeerd dat de christendemocraten op een ander spoor zitten dan het kabinet. Overigens ziet het er niet naar uit dat het CDA-wetsontwerp ook zal worden ingediend. Volgens CDA-kringen zal de CDA-fractie nu een eventueel regeringswets ontwerp amenderen in de zin van het CDA-voorstel. Volgens de zelfde kringen is dat dan ook ge publiceerd om de regering onder druk te zetten. Met name de WD is altijd sterk ge kant geweest tegen enige vorm van beperking van de aftrek baarheid van hypotheekrente. De afgelopen dagen zijn de CDA- en VVD-ministers het volgens in gewijden eens geworden over een voorstel om de grens van de aftrekbaarheid te leggen by f540.000. Oppositieleider Den Uyl noemde gisteravond op een spreekbeurt in Wychen de CDA-voorstellen „goed, maar te bescheiden". Vol gens hem zal de grens door de toegestane combinatie van aftrek van rente op hypotheken en rente op gewone leningen (tot f 50.000) in de praktijk niet op f 475.000, maar op f525.000 komen te lig gen. Dat vindt hij veel te hoog. De oppositiepartijen willen de af trekbaarheid beperken voor ren te op hypotheken vanaf f 300.000. Maar de PvdA heeft al eerder la ten doorschemeren dat zij - in dien dat niet haalbaar is - een ho ger CDA-voorstel wel zullen steunen, omdat „iets beter is dan niets" DEN HAAG (GPD) - Op de sa larissen van het onderwijzend personeel is in de maand ok tober in verband met de sta kingen en werkonderbrek werkonderbrekingen ruim 400.000 gulden ingehouden. Dit heeft minister Pais (on derwijs) gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Evenhuis en mevrouw Ginjaar-Maas (bei den WD). De minister kan nog niet pre cies aangeven hoeveel leden van het onderwijzend perso neel meegedaan hebben aan de grote onderwijsmanifesta- tie van 1 oktober. In verband met de vertraging van de ad ministratieve verwerking van de kortingsbedragen, ver wacht Pais dat ook in de maand november nog meer op de salarissen zal worden ingehouden. Volgens de minister is een werkonderbreking in strijd met de belangen van het on derwijs. Hij heeft dat al in juni aan de burgemeesters laten weten. Pais heeft toen al aan gekondigd de werkonder brekingen van het salaris te zullen aftrekken. EN HAAG - „Oost-Groningen heeft door de problemen rond de zetmeelbedrijven van ^Vvebe genoeg geld gekregen. Ik ben eigenlijk verrast dat de kantoren van Avebe bezet :ijn. Maar meer geld komt er niet van de staat". Dat zei gisteren in Den Haag minister r. Gerrit Braks (landbouw ep visserij) na een gesprek met de vakbonden die de >ezetting van de Aveba kantoren zijn begonnen. FNV en de CNV gaan na'het Maandag gaat ef een uitgewerkt 1 Minister Albeda (sociale zaken) ontvangt leden van het actiecomité van de noodlijdende zetmeelbedrijven van Avebe. Het gesprek verliep voor de actievoerders teleurstellend. Naast het kwart miljard steun tast de regering niet dieper in de beurs. De bezetting van Avebe-kantoren in Veendam gaat door (zie artikel „totaal negatieve" resultaat van het gesprek in Den Haag door met hun bezettingsactie. Van middag zal in Veendam tijdens een demonstratie duidelijk wor den welke „grimmiger" acties er nog volgen. it alles werd duidelijk na een urenlang gesprek tussen de mi nisters Braks en Albeda (sociale zaken) en de bezetters uit Veen dam en Ter Apelkanaal. De rege ring heeft geen enkele ruimte ge schapen voor de bonden om met de sanering van Avebe in zee te gaan, zoals op 31 oktober is voor gesteld. De beslissing over de voorwaarden is nog wel met 7 tot 10 dagen uitgesteld, maar dat is dan ook alles. 'Bestuurders FNV moeten uit sociale bndsen" fIJMEGEN - Een groep „veront ruste FNV-leden" heeft de on middellijke terugtrekking geëist van FNV-bestuurders uit de be sturen der sociale fondsen, om dat deze bestuurders medeve rantwoordelijk zouden zijn voor „het gevoerde beleid, dat de kwalificatie wanbeleid draagt". Men grondt deze eis op de tekor ten in de fondsen, waardoor de premies moeten stijgen. Dit beleid gaat de werkenden steeds meer geld kosten, zegt de groep FNV'ers, die meent dat met ingang van januari volgend jaar ten minste 30 gulden per maand aan premies meer moet worden opgebracht. Dit bedrag wordt niet gecompenseerd, omdat de sociale premies niet onder de prijscompensatieregeling val len. Daar komt nog bij, zeggen de ver ontrusten, dat veel prijzen toch al enorm stijgen en dat er al fors op de uitkeringen is „beknibbeld", bijvoorbeeld voor degenen die krachtens de Wet Arbeidsonge schiktheid (WAO) uitkeringsge rechtigd zijn. SVat de redenen van de voorgeno men verhoging betreft, wordt een FNV-circulaire geciteerd, waarin staat „Inlopen van een financie ringstekort dat eind 1980 onge- veer 265 miljoen bedraagt. Hierin zit een bedrag van 235 miljoen langlopende beleggingen die ten gevolge van de hoge rentestand slechts met forse koersverliezen kunnen worden beëindigd". standpunt van Braks naar Avebe over de basis waarop het overleg verder gevoerd moet worden. Maar de bonden wijzen de 7 tot 10 extra overleg dagen als „volstrekt te kort" van de hand. Over een verhoging van de f243 miljoen die de regering overheeft voor Avebe, werden bonden en Braks het gisteren al evenmin eens. „De minister liet er geen misverstand over bestaan", aldus FNV-be- stuurder Jan Schermer gisteren na het gesprek. „Als onze oplos singen meer geld kosten, dan kan het niet". Minister Braks en zijn collega Al beda kwamen dat bevestigen. „Het is een gigantisch bedrag voor een van de meest getroffen gebieden. Als je er in een moeilij ke periode in slaagt, zoals wij de den, terwijl we vochten om elke gulden, toch een kwart miljard uit te trekken voor dit gebied, dan verrast het me dat er een bezet ting ontstaat. Ik heb begrip voor de moeilijke situatie waarin de onderhandelaars zitten", aldus Braks. Minister Albeda betoogde dat juist vanwege de moeilijke toestand in het noorden de regering al tot dit hoge bedrag was gegaan. „We zijn echt niet schriel geweest, als je ziet dat de regering toch een en ander weet bijeen te schrapen". Braks wees erop dat Avebe een ton per te behouden arbeids plaats krijgt. „De ruimte die dit kabinet nu nog over heeft voor andere regio's en bedrijfstakken, is aanzienlijk minder", zei de mi nister. "ItLaKita. Introduceert een nieuw model oranje De vakbonden, die dachten enkele tientallen miljoenen extra te kunnen lospraten vooreen betere sociale regeling rond de Avebe- sanering, kwamen bedrogen uit. De dertig miljoen gulden die mi nister Albeda nog beschikbaar zou hebben voor regionale ver vroegde uittreding werd niet op tafel gelegd. „Die dertig miljoen is er niet", aldus Albeda. „Er lig gen voor dat bedrag meer claims dan alleen die van Avebe. Men vergist zich. Soms maakt de wanhoop zich van mij meester als ik merk dat men niet begrijpt dat het geld van de staat op is" Jan Schermer (FNV) gevraagd naar de acties: „Het gesprek leverde ons een totaal resultaat dat nega tief is. De actie-doelstellingen zijn niet gerealiseerd. We zijn nog steeds bereid tot overleg om onze doelstellingen te bereiken. Maar die week uitstel van beslissingen is volstrekt onvoldoende. De be zetting gaat voorlopig voor onbe paalde tijd door". Braks zei gisteren na het gesprek dat vervroegd uittreden voor 57,5-jarigen er niet in zit. „Dat is toch een te zware belasting". Protest na schietpartij op vissers VLISSINGEN - De Zeeuwse vereniging van visserijbelan- gen (Zevibel) zal bij de Belgi sche regering een officieel protest indienen tegen het op treden van de Belgische ma rine tegen vissersschepen uit Colijnsplaat. Deze twee vis sersschepen zijn eerder deze week beschoten door twee Belgische marinevaartuigen toen ze binnen de 12-mijlszo- ne van België op kabeljauw visten. Uit de verklaring van het be stuur van de vereniging blijkt, dat de Belgische mari ne "wederrechtelijk" is opge treden bij de controle van de betrokken schepen. De ver eniging is tot deze conclusie gekomen, nadat de schippers van de schépen zijn gehoord. NIJMEGEN/DEN HAAG (ANP) - Het is niet reëel dat jongeren op elf- a dertienjarige leeftijd moe ten kiezen voor vervolgonder wijs, omdat zij dan nog niet goed weten hoe zij in de toekomst zul len functioneren. Dit is een van de conclusies van on derzoekers van het Hoogveldin stituut in Nijmegen, dat in op dracht van staatssecretaris De Jong van onderwijs en weten schappen en literatuurstudie heeft verricht naar de problemen van jongeren in het vervolgon derwijs. Het onderzoek beperkte zich tot de groep jongeren van dertien tot achttien jaar die dagonderwijs volgen, de grootste groep in het voortgezet onderwijs. Om inzicht te krijgen in de veranderingen in de situatie van de groep jongeren hebben de onderzoekers de sa menhang gezocht tussen ken merken van het onderwijs en persoonskenmerken van leerlin gen. Het bestudeerde bronnen materiaal was voor het grootste deel afkomstig uit het buiten land, omdat Nederland een on derzoekstraditie op dit gebied mist. De auteurs van het onderzoeksver- ARNHEM (ANP) - De raad van commissarissen van het vlees- concern Coveco heeft gister avond meegedeeld dat beide hoofddirecteuren van dit bedrijf, ir. Jenniskens en ir. Sinke hun functie ter beschikking hebben gesteld. De commissarissen heb ben het aftreden van de heer Jen niskens "om redenen van conti nuïteit" niet geaccepteerd De heer Sinke wordt in de verklaring niet met name genoemd, en keert waarschijnlijk niet meer als di recteur terug. slag zeggen dat uit vervolgonder zoek moet blijken of de gegevens van toepassing kunnen zijn op de onderwijssituatie in Nederland. Een andere conclusie van de on derzoekers is dat leerlingen vin den dat zij moeten voldoen aan veel soms onduidelijke of onsa menhangende eisen van de school, waardoor zij niet goed functioneren. Zij voelen zich daardoor soms machteloos. De onderzoekers zijn verder tot de slotsom gekomen dat de betrok kenheid van de leerlingen bij de school kan worden vergroot door de jongeren meer inspraak te ge ven bij het onderwijs dat zij vol gen. De onderzoekers hebben ook geconcludeerd dat het on derwijs achterblijft bij de maat schappelijke veranderingen, waardoor de vaardigheden die de jongeren ontwikkelen niet ge noeg zijn. Jenniskens en Sinke stelden hun functie ter beschikking om het voor de raad van commissarissen gemakkelijker te maken de hui dige tweehoofdige directie te vervangen door een eenhoofdige directie. De idee voor deze gang van zaken was afkomstig van het onderzoeksbureau "adviesgroep voor strategische besluitvor ming", dat het concern de afgelo pen maanden grondig heeft doorgelicht. De raad van commissarissen zal ook gevolg geven aan twee ande re aanbevelingen van het onder zoeksbureau, namelijk dat aan de directie een gedelegeerd com missaris zal worden toegevoegd en dat de raad van commissaris sen zelf zal worden uitgebreid met meer specifieke deskundi gen. Hierover zullen nog nadere voorstellen volgen, aldus de raad van commissarissen. De voedingsbonden CNV en FNV verklaarden het besluit van de di rectie om op te stappen "zeer ver standig" te vinden. Beide bonden wijten de problemen waar Cove co mee worstelt vooral aan een falend directiebeleid. Wel verwondert de voedingsbond CNV zich erover, dat de raad van commissarissen Jenniskens heeft aangewezen om voorlopig de dagelijkse leiding op zich te nemen. Vooral Jenniskens was volgens de bond verantwoorde lijk voor het gevoerde beleid. Bestelling voor nieuwe F-16's DEN HAAG (GPD)- Het ministerie van defensie mag 22 nieuwe F-16 straaljagers voor de Koninklijke Luchtmacht bestellen. Met deze order is een bedrag van minstens 350 miljoen gulden gemoeid. Daartoe heeft het kabinet giste ren besloten. De 22 toestellen maken deel uit van de eerste nabestelling van F-16's, waarvan de luchtmacht er al 102 heeft besteld. In totaal zullen be halve deze 102 nog eens 111 F-16's worden gekocht. Daarvan zijn er 30 ter vervanging van (te ver wachten) vredesverliezen en 81 als opvolgers voor de verouderde NF-5 straaljagers. De 22 nieuwe toestellen zullen in Nederland (bij Fokker) worden gebouwd, net als de 102 van de eerste serie. Dat kost de schatkist ongeveer 50 mihoen gulden meer dan wanneer defensie ze recht streeks in de Verenigde Staten (bij General Dynamics) zou ko pen. Maar het kabinet heeft tot bouw in Nederland besloten omwille van de handhaving van de werkgele genheid bij Fokkeren de toeleve rende bedrijven. Defensie hoeft overigens slechts voor een deel voor de 50 miljoen meerkosten op te draaien. Acht maanden geëist in "Haarlemse bouwfraude" HAARLEM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Haar lem heeft gisteren bij de behan deling van een deel van de Haar lemse bouwfraudezaak acht maanden gevangenisstraf geëist tegen de 29-jarige boekhouder W.H. van der V. uit Haarlem. Te gen de 53-jarige belastingconsu lent H.H. uit Amsterdam eiste de officier zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Van der V., die enige jaren op free lance-basis bij diverse bij de miljoenenfraude betrokken bouwondernemingen werkte, wordt ervan verdacht onjuiste boekingen in de administraties te hebben gemaakt. Er ontstonden gaten in de boekhoudingen, die dan gedicht konden worden met valse facturen. De boekhouder zou ook meegewerkt hebben aan het opmaken van een valse kwitantie van 38.000 gulden en onjuiste opgaven voor de omzet belasting hebben opgesteld. Volgens officier van justitie mr. C. van Riel, heeft de boekhouder in hoge mate een deskundige bij drage geleverd in de fraude. De boekhouder voerde aan dat hij pas later in de gaten kreeg dat hij strafbare feiten pleegde. Hoge prijzen voor zoals sieraden, bestek, munten enz. TEGEN KONTANTE BETALING! Kunt u niet naar onze fabriek komen, dan kunt u edelmetalen voorwerpen per aangetekende post insturen.' Wij bellen u dan o vér ge waarde die wij pér bank of giro aan u betalen. Nieuw is onze ver- koop van kilo baartjes goud en zilver, zodat u b.v. edelmetalen voorwerpen kunt inruilen tegen I baartjes. t Te Zeist y dinsdag i TolT'ïïiï 'y 2 uur en o,n 2~1 UUr (foor beide Ses'tgirtgert) DEN HAAG - De oplossing van het abortus-probleem is deze week, na het antwoord in de Tweede Kamer van de ministers Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter Gustitie), geen meter dichterbij gekomen. De drie weken be denktijd die het kabinet zichzelf had gegund, hebben geen enkel nieuw gezichtspunt opgele verd. Integendeel. De discussie is weer terug bij AF. Dat betekent dat ook de politieke problemen die de abortuswetgeving oproept in VVD en vooral CDA, niet zijn op gelost. En daarmee hangt ook het wetsontwerp zelf nog steeds aan een zijden draadje. In de eerste ronde van het debat gaf de Tweede Kamer begin novem ber nog geen enkele duidelijk heid over de levensvatbaarheid van het wetsontwerp. Van het verdeelde CDA kwam geen dui delijk oordeel over de kabinets voorstellen, maar slechts een ei gen, algemene visie op de abor tusproblematiek. Het CDA kon digde toen aan verder af te wach ten hoe het kabinet zou reage ren. Maar Ginjaar en De Ruiter zijn daar donderdag niet in getrapt. Zij ko zen doelbewust voor de tactiek van de ontwijking. De kritiek die met name PvdA en VVD op het wetsontwerp hadden geuit, werd weerlegd met dezelfde argumen ten die iedereen al maanden tevo ren in alle stukken had kunnen aantreffen. Buigen Er was geen enkel nieuw stand punt, géén oorspronkelijke visie bij en - opmerkelijk - aan het CDA(standpunt) werd in het antwoord niet nadrukkelijk aan- Minister De Ruiter - tactiek van de ontwijking - dacht besteed. De christen-de mocraten mengden zich ook to taal niet in de veelvuldige inter- ruptie-debatjes die de oppositie, en soms ook de VVD, met de be windslieden voerde. De pogingen van met name de PvdA om de beide ministers uit hun tent te lokken, hadden echter geen enkel succes. Ginjaar en De Ruiter - die hun 'verdediging' overigens op een indrukwek kend beheerste manier brachten - beseften drommels goed dat de enige kans die zij hebben om het wetsontwerp door de Kamer te loodsen is: aan het voorstel vast houden en geen enkele wijziging dulden. Zij vermeden angstvallig, op bijna van agtiaanse wijze, te „buigen naar rechts, noch naar links". En maakte VVD-minister Ginjaar een lichte neiging naar zijn par tijgenoten („de vrouw beslist of haar noodsituatie al dan niet an ders kan worden opgelost"), dan was zijn CDA-collega De Ruiter er wel, om met een knikje naar het CDA (een arts die weigert mee te werken is niet verplicht de vrouw door te verwijzen naar een andere) het evenwicht te her stellen. CDA-leider Lubbers zit inmiddels weer met de gebakken peren, want volgende week móet het CDA zich wel blootgeven. En vijf CDA'ers hebben nog steeds ern stige bedenkingen tegen het re geringsvoorstel. Maar zoveel mo gen er - gezien de krappe meer derheid (77 van de 150 zetels) - niet uit de boot vallen. Die wetenschap, dat elke toezeg ging aan de ene partij de andere (nog meer) op de kast zou jagen, verklaarde het behoedzame en uiterst rechtlijnige schaat- stochtje van het duo Ginjaar-Dc Ruiter op het flinterdunne coali tie-ijs. Gênant Bijna gÜnant was alleen de wijze waarop zij probeerden Nijhoff (DS'70), de enige ter 'linker zijde die nog geen categorisch neen had laten horen, binnenboord te halen. In een half uur tijd haalde Ginjaar zo'n tien keer meningen en ideeën van Nijhoff aan, die elk het predikaat „waardevol" kre gen. Nijhoff was zelf nog het meest ver baasd over deze plotselinge be langstelling, maar voor de rege ring telt in deze zaak elke stem. En steun van Nijhoff - die daar overigens zonder wyziging van het wetsontwerp niets voor voelt - opent de mogelijkheid voor het CDA om èèn (de CHU'er Van Leijenhorst?) en heel misschien twee leden tegen te laten stem men. Hoe ijdel de hoop is dat de WD een of twee „abortus-dissidenten'in het CDA zal accepteren, kan pas volgende week worden beant woord. Meer mogen het er in elk geval niet worden, want dan zal ook de VVD zich in het stemge drag „vrij" voelen, waarmee het lot van het wetsontwerp bezegeld zou zijn. Alle antwoorden die daar nu al wat duidelijkheid over hadden kun nen geven, werden donderdag achtergehouden. „Geen repres sie, geen dwang, geen betutte ling, geen beschuldigend opge heven vinger, geen morele ver ontwaardiging, geen gevoelloze afwijzende houding tegenover menselijke noodsituaties", zei Gir\jaar. „Maar ook geen automatismen, geen honorering zonder zorgvul dige overweging van voor of te gen, geen humaniteit die alles begrijpt en goedvindt en niets meer toetst, op alles ja en amen zegt en uiteindelijk daardoor in humaan wordt". Voor-elck-wat- wils dus. maar de vraag „wat wel aanvaardbaar is voor wie?" is daarmee nog niet beant woord. HANS DE BRUYN iMffieinpen&^egeer Leidseweg 219, Voorschoten Karpervijver 17, Zeist tel. 01717-4500 tel. 03404-13711

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7