Scholen krijgen iets meer kans We willen door niemand gecommandeerd worden „nebben nu 'figen hulp- tt; a prganisatie ÏDVOL iVola instandhouding bijgesteld isingels en omgeving Chinees porselein in Museum Volkenkunde GESLAAGD fERDAG 29 NOVEMBER 1980 LEIDEN e ir i og Vier hulpverlenende bakke- isten van deDVOLfvlnr: Lady 1'ilvesterDon el LocoLady Don i Loco en voorzitter Remco Lei en). "Die hele actie Iom is een lachertje US9—S LEIDEN - Een inzame lingsactie van QSL- kaarten (kaarten die na tel,J een gesprek over de r. t welbekende bakkies H door 27-mc'ers worden uitgewisseld) voor een ziek jongetje uit Delft ng .j had grote gevolgen. Het tastbare resultaat van de inzameling door bakkenist 'Remco Lei- he den' was de Dienstver- Jam lenende Organisatie Leiden (DVOL). Vijf bakbezitters uit Leiden j. staken de koppen bij elkaar ;seu en kwamen tot de conclusie dat "ze voortaan geen men- sen uit andere steden te hulp 14 3 moesten schieten want er is alleen in Leiden al zoveel leed". Daad bij woord voe- ,ur gend werd de DVOL opge- met richt. Achter de bak gezeten begon de ledenwerving en dat leidde in zo'n vier maan- ate den tot volgens eigen opgave uu ruim 500 leden. Dat aantal tac stijgt met de dag. De DVOL is een organisatie die zoals de naam al doet ver- *4 moeden hulp verleent, maar alleen aan mensen die het zai ec^1 n°dig hebben. Dus niet aan een jonge bink die zijn an- t dj tenne voor een bakkie op het dak moet plaatsen. "Die uid breekt zijn nek zelf maar", zo •eet iegt de adviseur van het j DVOL-bestuur, bekend on- r'Q6 der zijn skipnaam "Don el eri Loco", het dienstverlenende iagfr karakter van de vereniging nei uit. 2( )1]( Stoeppie vegen De hulpverlening beperkt zich echter niet tot bakkenisten alleen. Nee, ook "het stoeppie vegen voor een bejaarde hoort daarbij". En het organi seren van allerlei feestelijke heden voor ouden van dagen, minder bijdehande kinderen ("geestelijk gehandicapt vind ik zo'n moeilijk woord") en het bezoeken van langdurig zieken mag men ook tot het takenpakket van de DVOL rekenen. Op 17 december staat de volgende gezellige middag voof de bejaarden van Huize De Waard geprog- grameerd. Dat kost natuurlijk smakken met geld, maar daarover be schikt de DVOL wel. De le den brengen het tijdens 'mee tings' in het laatje. En het be stuur van de DVOL organi seert daarnaast verschillende spelletjes om de benodigde fondsen binnen te krijgen. Zo staat er binnenkort weer een 'grootse' loterij op het pro gramma. Subsidie willen ze niet. "We bedruipen onszelf wel". Niet te spreken zijn de dames en heren van het bestuur over het huidige zaaltje waar de meetings worden gehouden. "Het is veel te klein. Als we een meeting houden kan de helft maar in het zaaltje van de speeltuinvereniging Noorderkwartier. En daarvan moet de helft nog eens staan ook. Noorderkwartier be handelt ons overigens wel uitstekend, dat moet worden gezegd". De gemeente Leiden heeft echter geen ruimte voor de nieuwe vereniging. Over twee jaar mogen ze nog eens terugkomen. Dat is voor de DVOL veel te lang. "We pro beren eerst alles om via de gemeente een ruimte te krij gen. Lukt dat niet dan gaan we grovere middelen gebrui ken". Demonstatie Er wordt dan gedacht aan een demonstratieve optocht door Leiden. "Dan gooi ik heel Leiden plat. Ik organiseer een demonstratie waar heel Lei den, wat zeg ik, waar heel Ne derland van trilt. Iedere bak- bezitter op de fiets, in de auto of desnoods lopend zal aan die demonstratie meedoen", zo spreekt voorzitter "Remco Leiden" dreigend. Die eigen ruimte is broodnodig volgens de DVOL. "We zijn nu helemaal afhankelijk van de speeltuinvereniging. Als het zaaltje niet vrij is kunnen wij er niet terecht. Een eigen ruimte zou d'e oplossing zijn. We kunnen dan ook gezellige middagjes gaan organiseren voor ouden van dagen". De DVOL is niet aangesloten bij één van de twee landelijke fe deraties, de Nederlandse Communicatie Federatie (NCF) en Break-Break. "We willen door niemand gecom mandeerd worden. We gaan onze eigen gang wel, want on ze leden zijn onze kracht. Daarom bepalen we in over leg met de leden zelf aan wie. hoe en waarom we hulp ver lenen", aldus adviseur "Don el Loco". Dit is ook de reden dat ze weinig voelen voor de actie van om budsman Frits Bom ("elke gehandicapte een bakkie", betaalt door het ziekenfonds). De adviseur: "Frits Bom pro beert door deze actie hogerop te komen. We willen er niets mee te maken hebben. Al vinden ook wii dat iedere ge- nandicapte een bak moet krijgen betaalt door het zie kenfonds". De vrouwelijke penningmeester "Lady Sil- verster" was het daar niet mee eens. "Ik steun hem wel, als hij het tenminste voor elkaar krijgt" "Hij krijgt dat niet voor elkaar", zo verdedigde adviseur "Don el Loco" zijn stelling, "dat doen de 27-mc'ers. Zij zetten hun handtekening om de staatssecretaris Neclie Smit- Kroes onder druk te zetten" Kinds schreeuwen De vereniging heeft overigens wel vijf bakkies beschikbaar gesteld voor gehandicapten, maar die worden door de DVOL zelf uitgedeeld. Ge handicapte autobezitters ma ken daarbij weinig kans, want "die zijn toch al bevoorrecht. Zij kunnen overal komen" Dat is trouwens toch onmo gelijk want aan een aangepas te auto mag niets worden ver anderd. Dus mag er ook niet worden geboord om de bak te bevestigen. "Die hele actie is eigenlijk een lachertje. Het is hetzelfde als een hond een koekkie voorhouden en het dan niet geven" De DVOL ziet het nut van die actie eigenlijk ook niet in. De adviseur "Don el Loco": "Het is bedoeld als noodsignaal als bijvoorbeeld een gehandicap te met pech langs de weg staat. Nou ik zal je vertellen dat als je op de grote weg voor Den Haag pech krijgt je het bakkie wel kan vergeten. Er zitten zoveel 27-mc'ers met een te groot vermogen in de lucht, dat je je wel kinds kan schreeuwen. Horen doen ze je dan echter nog niet". HENNY VAN EGMOND LEIDEN - Het college van Burgemeester en Wet houders is gisteren met een bijgestelde discussie nota over het instandhou- dingsbeleid kleuter- lager onderwijs gekomen. De meeste schriftelijke en mondelinge reacties, die op het op het ontwer- praadsvoorstel van sep tember zijn gekomen, zijn erin verwerkt. Het plan oogt nu wat vriendelijker. Er is meer uitleg gegeven over de bij het onderwijs liggende 'moei lijke' discussiepunten zoals: om vang, integratie, spreiding en werkgelegenheid. In de vorige nota zorgde wethouder Van Dam voor enige opschud ding. Veertien scholen, voor het merendeel niet openbaar, wer den hierin met opheffing be dreigd. Om hoeveel scholen het nu gaat met deze bijgestelde normen is nog niet helmaal dui delijk. Het college van B en W vindt het verheugend dat de besturen van de rooms-katholieke en protes tants-christelijke scholen in hun gezamenlijke reactie de princi piële bereidheid hebben getoond om zo nodig samenwerkings scholen te vormen. Wel betreurt het dat uit de reacties op de dis cussienota blijkt dat een geza menlijk beleid van openbaar en bijzonder onderwijs inzake scholenplanning niet mogelijk is. Dit betekent volgens de nota dat de gemeente een zelfstandig be leid dient te ontwikkelen. Stadsvernieuwing Wat betreft de stadsvernieuwings- wijken (de binnenstad wordt hierbij gerekend) heeft de ge meente gas terug genomen. Het college wil hier een uitzondering op de gemeentelijke norm hante ren. Als er over de afgelopen drie jaar gerekend voor kleuterscho len het gemiddeld aantal kleuters meer dan 36 en voor de lagere school meer dan 108 leerlingen bedraagt (norm nu 60 en 150 en bij samengaan van kleuter- en la gere school resp. 40 en 121) zal de gemeente bij het instandhou- dingsverzoek aan het ministerie van onderwijs door het betref fende schoolbestuur positief ad viseren. De nota zegt verder dat het juist is om in stadvernieuwingswijken extra faciliteiten te verstrekken en dat hierdoor de gemiddelde klassegrootte kleiner kunnen zijn dan elders in de stad. Wel wordt opgemerkt dat de extra facilitei ten die door het rijk aan de scho len worden verstrekt, steeds mi- nimaler worden. Een ontwikke ling die door het college als ui terst zorgwekkend wordt erva- Spreiding Het college kiest in de nota voor het volgende spreidingscriterium: In elke wijk dient tenminste één ba sisschool in stand te blijven. In dien het bijzonder onderwijs (al dan niet samenwerkend) niet aan het getalscriterium kan voldoen, wordt het openbaar onderwijs in stand gehouden. B en W stellen dat dit criterium volledig over eenkomt met het standpunt van de Stichting Katholiek Onder wijs Leiden. Verder geven zij aan dat dit niet als een bevoordeling van het openbaar onderwijs moet worden gezien. Het college wil slechts aangeven dat indien door het instandhoudingsbeleid wij ken zonder onderwijsvoorzie ningen zouden komen, de open bare school voorrang heeft bij het handhaven. Overigens is bij de huidige omstandigheden dit cri terium slechts van belang in Tuinstadwijk. Werkgelegenheid Over de werkgelegenheid of de werkloosheid zal toenemen of af nemen, valt volgens de nota nog niet veel te zeggen. 'Deze situatie kan zich van jaar tot jaar wijzigen op grond van de faciliteiten die door het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen beschik baar worden gesteld'. Verder staat er te lezen dat er bij de hui dige verdeling veel scholen onder de splitsingsnorm komen. Dit zal als effect hebben dat een terug gang van 77 kleuters in het lo pende schooljaar leidt tot een vermindering van zeven leid sters. Bij fusies zou een groot deel van de arbeidsplaatsen langer kunnen worden behouden, aldus B en W. Bij het lager onderwijs geldt hetzelfde. Hier zal een aan tal van 156 leerlingen minder tien arbeidsplaatsen kosten. Ouders Het college van B en W is van me ning dat in de gemeente de ou ders de zekerheid moet worden geboden, dat een kind op de school kan blijven waar het is aangemeld. Dit houdt in dat een school niet voortdurend met op heffing moet worden bedreigd. Om deze situatie te bereiken, zeggen B en W. moet er vanaf he den een instandhoudingsbeleid worden ontwikkeld. 'Daarom is het gewenst dat de gemeente ui terlijk in december haar beleid heeft bepaald'. Het voorstel van B en W aan de raad zal 16 december aan de orde ko- °Rijk: niet belangrijk genoeg KUNSTWERK BIJ GORLAEUS «Geen "bescherming" ie: d! ?k LEIDEN - Een bescherming van het stadsgezicht in Vreewijk, de el. Schelpenkade, de Zoeterwoudse en de Witte Singel vindt de rijks dienst voor de monumentenzorg £jj niet zo belangrijk. De gemeente yj moet door middel van het maken van een bestemmingsplan maar ïl. ZELF het stadsschoon bescher men. n, Dat is volgens B en W het resultaat van het overleg dat zij over deze ei kwestie met de rijksdienst voor de monumentenzorg hebben ge had. B en W antwoorden daarmee g, op vragen van het PPR-raadslid n Van Oosten. Dat overleg vond al plaats op 13 ju- M ni 1978. Op dat moment kwam de aanwijzing tot beschermd stads- (ADVERTENTIE) Een aparte kollektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD" Juwelier v. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden ^mm^^Eigen ateliers gezicht van genoemd gebied ook erg ongelegen. Het zou namelijk de omslachtige en zeer tijdro vende procedure voor de aanwij zing van delen in de binnenstad doorkruisen, aldus B en W. Het voorbereidingsbesluit voor Vreewijk loopt injuni 1981 af. Het wijkcomité schreef onlangs een brief aan de gemeenteraad, waarin het zijn verontrusting uit sprak over de ontwikkelingen die dan mogelijk zijn. Vrees bestaat er voor speculatie en ingrijpende veranderingen in de wijk. "Tot iedere prijs dient te worden voorkomen dat in deze fraaie, rond de eeuwwisseling gebouw de woonwijk nog meer groot schalige bebouwing komt dan al aanwezig is", aldus het wijkcomi té. Het comité vroeg zich af waarom al vijf maanden van het voorberei dingsbesluit waren verstreken, zonder dat er daadwerkelijk met de voorbereiding van een be stemmingsplan was begonnen. B en W zeggen nu binnenkort met een voorstel te komen om het tijdschema voor het maken van dergelijke plannen bij te stellen. Verder wijzen B en W op de moge lijkheid om ongewenste ontwik kelingen tegen te gaan, wanneer voor sloop voortaan een vergun ning is vereist. De gemeenteraad besloot op 3 november om de sloopvergunning in te voeren, maar dat raadsbesluit moet nog door de provincie worden goed gekeurd. LEIDEN - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat start morgen een tentoon stelling van modern Chinees por selein. Aanleiding voor de expo sitie is de jaarvergadering van de "Europe China Association", die dit jaar in Leiden wordt gehou den. Op de tentoonstelling, samenge steld door de conservator Gan Tjang-tek, wordt alleen porselein getoond van na 1950. Het gaat in de meeste gevallen om stukken die in het dagelijks leven van China nog worden gebruikt. Stukken ook die in China erg goedkoop in de winkels zijn te krijgen, maar hier in Nederland nauwelijks bekendheid genieten. Gan Tjang-tek reisde speciaal naar China om de collectie bij el kaar te krijgen. Hij bezocht hier toe vele beroemde porseleinfa brieken. De tentoonstelling is tot 6januan te bezichtigen tijdens de openings- 5 dec. is Sinterklaas aanwezig, met voor ieder kind een ver rassing. KOETS-O-THEEK KINDER DISCO Iedere woensdagmiddag van 2 tot 5 uur. Entree 2,50 met Inbegrip van 2 limonades. Voor verjaardagspartijtjes, voor meer dan 10 bezoekertjes een aantrekkelijke korting. Kruisstraat 40, Leiden (achter Lid), tel. 071-144979. LEIDEN - In het Gorlaeuslaborato- riutn aan de Wassenaarseweg vond gistermorgen de overdracht van een kunstwerk van de Am sterdamse beeldhouwer Ben Gun tenaar aan het college van be stuur van de universiteit plaats Het kunstwerk, dat op het bin nenplein van het Gorlaeuslabo- ratorium staat, is bekostigd uit een door de Leidse emeritus hoogleraar prof. dr. Havinga bij eengebracht fonds. Het college van bestuur beheert het fonds. De beeldhouwer Ben Guntenaar heeft de verschillende delen van het beeld uitgehakt en een aantal zijn gepolijst. De verschillende vormen passen als een Chinese puzzel in elkaar. Het project werd begeleid door de stichting Kunst en Bedrijf uit Amsterdam.! Op de foto: het kunstwerk en het college van bestuur en de kunstenaar). LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor Doc. ex. Nederlands: M.G.S. Heemskerk, Sassenheim en A.M. Miedema, Leiden. Artsexamen nieuwe stijl: M.K. van Alphen, Leiden, J.M. Becker, Was senaar, R.M. Feenstra, Wassenaar, P. Theunissen, Leiderdorp, H.J. Vahrmeyer, Katwijk, M E. Midden- Van Veenendaal, Leiden, J.J A Verzuu, Oegstgeest, R.L. Haas-Vis ser, Leiden. Doc. ex. Semitische taal M.J.A. Wijntjes, Leiden. Doc. ex. cult, antropologie: G.J. Perkaan. Leiden. Doc. ex. n.w. sociologie: W P. van Reth, Leiderdorp, M I. Verstappen. Leiderdorp. Doc. ex. natuurkunde W.I.F. den Hollander, Leiden, W H. Korving, Leiden, W. Nolles, Leiden. W. Grif fioen, Leiden, M.M. Houdijk, Lei den. Doc. ex. biologie: L P. van Ofwe- gen, Boskoop, F.C.P.M. Dobbe, Oegstgeest, RA.M. Stevers, Lei den. Aan de universiteit van Groningen is geslaagd voor het doctoraalexa men andragogiek: A. Onnes. Lisse. Voor het artsexamen: L.P.M. Bos, Noordwgk, G.J. den Heeten, Lei den. Doc. ex. scheikunde: C.T.J. W rees man, Leiden. P. Klein, Lei den.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3