Importeur van Lancia verlaat W assenaar Kaarsenmaker 'Voor dit seizoen uit de brand" Dimitri-groepalles- kunners uit Zwitserland [Weidse agenda Toneelgroep Sater kan niet echt boeien 2 '1 ZATERDAG 29 NOVEMBER 1 DEN HAAG/ZOETERWOUDE - "Voorlopig hebben we dit kaar sen-seizoen weer gehaald". Op gelucht haalde de eigenaar van handelsonderneming La Bamba gisteren adem toen staatsraad Van Verschuer de gemeente Zoe- terwoude en de eigenaar van La Bamba vroeg weer rond de tafel te gaan zitten om een oplossing te vinden voor het voortbestaan van het bedrijfje. De kaarsenmaker had een beroep ingesteld tegen B en W van Zoe- terwoude. Het college wilde overgaan tot sluiting van het be drijf omdat het niet voldeed aan de eisen zoals die zijn gesteld in een hinderwetvergunning die driejaar gelden werd afgegeven. Het is La Bamba niet voor de wind gegaan in de afgelopen jaren. De eenmanszaak, die kaarsen, shampoo en cosmetica fabri ceert, kwam drie jaar geleden naar Zoeterwoude. Samen met een bedrijf dat zich met laswerk- Conflict met gemeente Zoeterwoude, maar: zaamheden bezighield betrok het een pand aan Keerweer. De kaarsenmakerij komt oor spronkelijk uit de Kolfmaker- steeg in Leiden. De toenmalige eigenaar verkocht het en het be drijf werd voortgezet in Voor schoten. In september '77 brand de het echter geheel uit. Na een interimperiode kwam het bedrijf uiteindelijk in Zoeterwoude te recht. De gemeente daar verleende toen een vestigingsvergunning onder de voorwaarde dat er iets aan de dak- en de draagconstructie van het pand zou worden gedaan. Dit in verband met de brandveilig heid. Dat is echter niet gebeurd. Daarop werd de eigenaar van La Bamba te verstaan werd gegeven dat B en W van Zoeterwoude de hele zaak wilden sluiten. "Dat kan ik niet betalen. Dat dak kost mij minstens een halve ton", zei de kaarsenmaker. "Ik moet ook aan mijn gezin denken. Dus ging La Bamba tegen dit be sluit van B en W in beroep bij de Raad van State afdeling geschil len van bestuur. Want, aldus het bedrijf, de vergunning werd af gegeven toen we samen met het lasbedrijf in het pand zaten. "Nu is dat bedrijf weg en is het minder gevaarlijk geworden. We hebben dan ook een nieuwe hinderwet vergunning aangevraagd". De staasraad vond het, na hiervan kennis te hebben genomen, raad zaam om de uitslag van deze aan vraag af te wachten. "Gaat u het eerst eens met elkaar in Zoeter woude bekijken". "In elk geval ben ik voor dit seizoen uit de brand", zei de kaarsenma ker na afloop van de zitting. "We moeten het er juist in deze tijd van hebben" WASSENAAR - Lancia-importeur Itola bv in Wassenaar verhuist naar Amsterdam. Itola wordt in Amsterdam ondergebracht bij moeder-onderneming Leonard Lang, importeur van FIAT en Auto/Bianchi. De verhuizing krijgt vermoedelijk in april of mei van het komende jaar haar beslag. i de Rijksstraatweg in Wassenaar waar Lancia nu nog huist LEIDEN - Toneelgroep Sater kon gisteravond met het stuk 'Lente, zomer, herfst' in een goed bezet LAK-theater niet echt boeien. Dat is eigenlijk heel merkwaar dig, want Sater deed ziin uiterste best om de geloofwaardigheid van het stuk overeind te houden en ook de tekst van toneelauteur Aart Ceelen zat goed in elkaar. Hoe alert zijn teksten zijn, blijkt wel uit de dialoog die zich tussen Patrick (Hans Ligtvoet) en Jozé (Marie-Louise Stheins) ontwik kelt. "Je denkt nog steeds dat de wereld een spannend meisjes boek is", zegt Patrick tegen Jozé, "maar je vergist je. Het is een spannend jongensboek". Relaties staan centraal in 'Lente, zomer, herfst'. "Je bent verliefd op een vrouw van het andere ge slacht", zegt Patrick tegen Jozé. Zijn verhouding met haar wordt doorkruist door de relatie Jozé- Stella, die veel meer dan een pla tonische blijkt te zijn. Maar waarom kon Sater niet echt boeien? Aan de tekst en de inter- Overvallers huis Van L. nog spoorloos LEIDEN - De Leidse politie heeft nog altijd geen idee van de identi teit van de drie mannen die don derdagavond een gewapende overval hebben gepleegd in de woning van de in hechtenis ver kerende Lemy-directeur Hans van L. Daarbij werd voor 40.000 gulden aan juwelen buitgema.akt, terwijl bovendien drie schilderij en van de Leidse schilder Roe- lands werden meegenomen. In het begin van de avond drongen de drie de woning van Van L. binnen en bedreigden zijn echt genote, hun dochter en een be zoeker. Ze werden vervolgens geboeid en in het toilet opgeslo ten, waarna de drie overvallers zich uit de voeten maakten. De 21 werknemers van Itola zullen met busjes op en neer pendelen. Zij wonen bijna zonder uitzonde ring in de Wassenaar, Voorscho ten, Noordwijk en Leiden. "We moeten 's morgens een uurtje eerder uit bed om in de file te gaan staan en we komen later thuis. Prettig is anders. In Am sterdam gaan wonen zit er echter niet in. Er is hier woningnood, maar daar is het nog een stuk er ger". Komende maandag hebben de werknemers een bespreking met FNV-districtsbestuurder Carel Verhappen om de persoon lijke gevolgen van de verhuizing door te nemen. Verhappen vindt dat er geen enkele beslissing over de verhuizing genomen mag worden voordat de arbeidsvoor waarden zwart op wit op papier staan. Directeur P. Lang jr. van Leonard Lang noemt als reden voor de verhuizing onder andere het feit dat de huur van de terreinen van Itola aan de Rijksstraatweg in Wassenaar bijzonder fors is, na melijk 275.000 gulden per jaar. Meevaller Oegstgeest OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest heeft 350.000 gulden gekregen aan winstuitkering van het streekenergiebedrijf Rijn land. In de begroting voor 1981 was hiermee al voor 300.000 gul den rekening gehouden. De raad zal worden voorgesteld om de ex tra 50.000 gulden te verdelen over het Verkeers-leefbaarheidsfonds en het fonds voor de restauratie van Oud-Poelgeest. Beide fond sen hadden oorspronkelijk min der subsidie gekregen van de gemeente. Itola huurt het terrein van de vo rige eigenaar van Itola, de heer Van de Marei die vroeger een au to-imperium had met de Auto- rama-discount. Van dit impe rium is bijna niets overgebleven na beschuldigingen van belas tingfraude. Itola is ruim acht jaar geleden overgenomen door Leo nard Lang. Itola kan gemakkelijk in de be staande gebouwen van Lang in Amsterdam ondergebracht wor den omdat de verkoop van FIAT- auto's is teruggelopen. En vol gens directeur Lang ook omdat bedrijfsonderdelen van Amster dam naar vestigingen van Lang in Apeldoorn en Born verhuisd zijn. Deze verhuizingen zijn ech ter niet van gisteren op vandaag geschied. Leonard Lang heeft over geheel Nederland ongeveer achthonderd mensen in dienst. De werknemers van Itola gaat het na aan het hart dat "onze Lancia helemaal wordt opgenomen in het FIAT-gebeuren. De directie van Lang probeert Lancia wel zelfstandig te houden, maar dat lukt natuurlijk nooit helemaal. In elk geval lopen er daar natuurlijk een heleboel directeuren over de vloer rond". De werknemers van Itola gaan in december een kijkje nemen bij Lang in Amsterdam. Terwijl de verkoop van FIAT de laatste jaren gekelderd is blijft de luxe Lancia (prijzen tussen ruim 20.000 en 60.000 gulden) haar vas te klantenkring behouden. "Als de verhuizing maar niet over onze rug gaat", spreekt een Itola- werknemer voorzichtig zijn vrees uit. Directeur P. Lang meent dat die vrees ongegrond is: "De sa mensmelting in Amsterdam is alleen maar logisch. Over de ver koopcijfers van FIAT in de laat ste maanden hebben we niets te klagen. Het is minder dan vroe ger, maar we verkopen er nog meer dan genoeg". Volkstuinen in plaats van rijksweg in Voorschoten VOORSCHOTEN - Omdat het tijd stip voor de aanleg van Rijksweg 11-west naar de volgende eeuw is verschoven, heeft de Voorscho- tense gemeenteraad gisteravond 120.000 vrijgemaakt voor 44 volkstuinen op het tracé van Rijksweg 11. De raad sprak zijn instemming uit met het uitstel en hoopt dat daar ook afstel van komt. Rijksweg 11 zou Voorscho ten in twee stukken snijden. De vraag of het gemeentebestuur overtollige kasgelden mag ver strekken aan een bank (Algeme ne Bank Nederland) die zaken doet met Chili, stond gisteravond centraal in de vergadering. Een aantal Voorschotenaren had het college van B en W daarover op het matje geroepen. PvdA, D'66 en één CDA-raadslid (Bremmer) vonden ook dat dat niet kon, maar de andere CDA-leden en de WD meenden dat de gemeente raad zich niet op het terrein van het landelijk buitenlands beleid* moest begeven. Vorschoten moet zich beperken tot de plaatselijke huishouding, was ook de mening van burgemeester en wethouders (met uitzondering van PvdA'er Eveleens). Een meerderheid van de gemeente raad vond verder dat verenigin gen voor het ophalen van oud pa pier zes cent per kilo moeten krij gen. Acrobatiek kwam er ook aan te pas in de voorstelling die 'Dimitri' gisteravond in de schouwburg gaf. LEIDEN -Toneel, muziek, acroba tiek, pantomime en dans. Al deze vormen komen aan bod bij de Zwitserse groep "Dimitri". Won der boven wonder blijken deze Zwitserse alleskunners in elk van deze vormen ook een grote mate van beheersing te hebben be reikt. In de voorstelling "Der Erdbeerenfressende Drache", ofwel de draak die aardbeien eet, dat "Dimitri" gisteravond in de Leidse schouwburg bracht, kwamen al deze talenten van de vijf groepsleden goed tot uit drukking. Sinds 1975 bestaat er in het Zwit serse Verscio/Ti een theater school, opgericht door clown Dimitri samen met zijn vrouw Gunda. De groep "Dimitri" be staat uit leerlingen van deze school. Dimitri heeft grote in vloed gehad op het tot stand ko men van de voorstelling over de draak die aardbeien eet. Die in vloed is in het stuk duidelijk te merken. De clowneske kwaliteiten van de verschillende groepsleden ne men in het stuk een belangrijke plaats in. Vooral tijdens de twee de helft van het stuk, als een complete circusvoorstelling wordt gegeven, waarbij van alles misgaat, waren alle schakeringen van lachen (van geschater en ge brul tot onderdrukt lachen en ge giechel) in de schouwburg te ho ren. Te midden van de talrijke bedrijfsongevallen werden tal van acrobatische hoogstandjes getoond die in een "echt" circus zeker niet zouden misstaan. De voorstelling over de aardbeien- etende draak is er sterk op gericht de verschillende kwaliteiten van de spelers tot hun recht te doen komen. Het verhaal gaat over de groep de "Polverini's", die een voorstelling brengen over een volkszanger, die protesteert te gen de draak, die het volk van zijn aardbeien berooft. De drank (verpersoonlijking van de staat) tracht de zanger monddood te maken. Als deze zijn medewer king weigert wordt hij om het le ven gebracht. "Dimitri" brengt dit verhaal eerst als toneelstuk. Dan wordt hen van hogerhand een spreekverbod opgelegd, waarop ze overschakelen op de operavorm. Als hen dan ook ver boden wordt te zingen brengen ze het verhaal van de draak als pan tomime. Uitgangspunt van de voorstelling is de censuur en de manier waarop deze het toneel kan dwingen nieuwe uitingsmogelijkheden te kiezen De verschillende vormen, die hierbij de revue passeren, worden door de groep op een na tuurlijke wijze tot een geheel ge combineerd. Toch komt het kriti- pretatie lag het dus niet. 1T1 kon de combinatie van beide f zonder reserve gelukkig won genoemd. Het zat om de éér andere reden 'niet lekker'. V, licht omdat de gesuggeree leeftijdsverschillen nergj 1 waargemaakt konden worcf* Wellicht omdat regisseur Y/' Donselaar de tekst van Ceelen de capaciteiten van de acteurs actrices van Sater niet dicht noeg bij elkaar heeft gebrach| ven, de tijd' te zijn. dat is het c zeker wel geworden. Maar i scenario zou, zo lijkt het, nog tiemer zijn geweest, als ook p laatste seizoen (winter) ookl nodige aandacht had gekregeP- BERT KOEKEBAKKI i ZATERDAG Leiden Gebouw Vogelnest - Nachtegaallai soosavond van de De Captain's Clt voor jongeren van 15 t/m 19 jaar, 19 Sanders - Levend aal/hoek Koreva straat, antiekmarkt, 9.30 tot 17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vai 22 uur. Behalve le zaterdag van M maand, die is alleen toegankelijk v^. (echt) paren. ZONDAG Middelweg 19c - kindervoorstellij Leids Poppentheater, 14.30 uur. t 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Ha| MAANDAG Leiden Trefcentrum - Rapenburg 100/102, he halmg uitzending rond de Amerikaan» theologe Rosemary Radford Ruethe 20.00 uur. Nas afloop kan er nageprai worden met de werkgroep feministisch i theologie. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 1! de film Ludwigvan de Duitse regisseu Hans- Jurgen Syberberg, 20.00 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshu zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.3 Koffieshop Leids Volkshuis - Haa> lemmerstraat 73b, Werklozen Belange Vereniging, voor advies din 10-12 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmei straat 73, speelfilm. sche uitgangspunt in de voor stelling onvoldoende uit de verf. Door de traditionele uitingswij zen wordt het verhaal van de draak soms wat oubollig en lang dradig. Het sprookjesachtige uit gangspunt maakt het verband met het heden moeilijk te leggen. Gelukkig maakt het op hoog niveau staande spel en de wijze waarop soms de eigen uitgangspunten gepersifleerd worden veel goed. Daarnaast mag het tot een ver dienste van de groep worden ge rekend dat ze het Zwitser-Duits op een voor Hollanders zeer ver staanbare toon weten te spreken. ARIEJAN KORTEWEG Fietser door auto geschept WASSENAAR - Een 16-jarige fiet ser is gisteravond op de Van Zuylen Nijeveltstraat in Wasse naar door een auto geschept. De jongeman, die geen voorrang verleende, is met ernstig hoofd letsel naar het ziekenhuis over gebracht. Getuigen van het on geval wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de ver keerspolitie in Wassenaar. Leiden - De weekendienst begint zatei dag om 0 uur en eindigt zondag 24 uu' Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstao Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijl 1 zat, F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 12637; zon, J. Rus, Middelstegracht 131, te 132500. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstao' wijk, Professorenwijk, de Waard: za H.C. Jasperse, Witte Singel 72, té 124961; zon W. de Bruyne, de Laat di Kanterstraat 32, tel. 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west zat, H. Engel, de Meij van Streel kerkstraat 53. tel. 121334; zon W. Schel lekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van de doktoren Groe neveld, Van Leeuwen, Meijer, Reinders Tail, Van Tol, Zwijnenburg en Verhagr wordt de weekenddienst waargenome» door R. Zwijnenburg, Gallaslaan 21 Leiderdorp, tel. 412166. Leiderdorp - O. Du Ry v. Beest Holle Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest - H. Reterink, Terweewel 152, tel. 150394. Voorschoten - zat, F. Koopmans, K— Wagnerlaan 69, tel. 6352; zon, W. vai Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960. Warmond/Voorhout - A. de Gijzel, Nassaulaan 10, Warmond, 01711-10834. Wassenaar - Noord: H.W. Plink, Prin A senweg 44a, tel. 12075; Zuid: Mevr. I.C Spelt, van Groeneveltlaan 17, tel. 11844] APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst de: apotheken in de regio Leiden, wordl waargenomen van: vrij 28-5 dec door Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmsjo laan 20, tel. 763134; Apotheek Beker!" Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Voorschoten - Voorschotense apotheek. Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ter. zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrj 3 I yzel, <D£ in y v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. de Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. 125057. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Voorschoten - C.P. van Oostrom, Veur- seweg 36, tel. 01717-2317. WARMOND - De gisteravond geopende kunstmarkt rondom galerie De Pomp in Warmond mocht zich ondanks het kille weer in een redelijke belangstelling verheugen. Op de door de werkgroep Het Oude Raadhuis georgani seerde markt worden met de hand vervaardigde en bewerkte voorwerpen ten toongesteld. Daaronder veel aardige Sinterklaasgeschenken en - surprises. Ook vandaag is de markt nog (tot vijf uur) te bezoeken. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR Nabezorglng van LEIDENEN 18.00-19.30 uur OMSTREKEN Zaterdag van 16.00-18.00 Hoofdkantoor Abonnementsgelden bii Witte Singel 12311 BG vooruitbetaling te voldoen LEIDEN Bi| automatische Postbus 54. 2300 AB overschrijving geen LEIDEN administratie- en Telefoon 071-144941 incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146.30 per post66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse nummers f 0,65. Alp. redactiechef: A van Leeuwen Plv. Alq redactiechef: J P.M. van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hooge veen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met ergon correspondenten o a in: Bonn. örussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo, Redactie Randgemeenten. Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé. M. Kool Cobetstraat 77 Leiden tel. 071-131183. Ch Lennartz, Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2