AUTO 'eer RAI vol caravans Fuego: Renaults 'vurig' paradepaard Pijl naar besparing Verwarmde wissers at samengesteld door Koos Post Kostenbegroting toercaravan Driedeurs Pony iRDAG 29 NOVEMBER 1980 EXTRA PAGINA 27 •E-ot-i-rsv* egin december is het weer zover: de Caravan RAI. p 6 december - de dag na pakjesavond derhal ve - kan men in het RAI-complex terecht. In alle hallen staan de vouw-, toer-, sta- en motorcaravans dan weer opgesteld. Meer dan 150 exposanten uit maar liefst veertien landen tonen er hun produkten. Dan doen ze tot en met zondagmid dag 14 december. Dan is de show voorbij. feeft zo'n kampeerfeest eigen lijk nog wel zin? Men is ge neigd die vraag te stellen nu er vele sombere berichten klinken uit de reiswereld en van het autofront, l-lylaar Frans de Witte, die de voorzittershamer van de RAI-afdeling Caravans han teert, ziet het echt nog wel zit ten. "Het valt wel mee", zegt hij letterlijk. "Of misschien nog beter, we zouden eigen lijk meer mogen verwach ten". Meer teruggang in de verkoop dan altijd. )it jaar worden er waarschijn lijk zo'n dikke 35.000 cara- j vans verkocht. Als men dat "i aantal vergelijkt met vorig 1 jaar komt men aan een terug- as gang van maar ongeveer tien procent. En dat is een heel er wat gunstiger uitgangspunt dan waarmee de autobranche thans te maken heeft. "We kunnen rustig zeggen dat t.lj we het zo slecht nog niet t doen" constateert Frans de Witte. En hij meent ook te we- j ten waarom het in zijn bran- che nog niet zo beroerd gaat. "Wanneer er zuiniger aan moet worden gedaan dan komt de caravan vanzelf naar •4 voren. De caravan is immers bij uitstek een middel tot re creatie dat als zeer econo misch mag worden be schouwd. Dat zeg ik niet als een mooi verkoopverhaal. Diverse onderzoekingen zo wel in Engeland als in West- Duitsland tonen dat aan" Daarnaast wijst hij op de vrij heid die men heeft tijdens een vakantie met een caravan. "Het is vooral het aspect van vrijheid dat nu al vele jaren lang vele Nederlanders voor de caravan doet kiezen. Nu alom wordt gesproken over stapjes terug vormen de lage kosten van het recreëren met de caravan een reden te meer om de aanschaffing hiervan te overwegen" De noodzaak om wat zuiniger om te springen met brandstof is thans ook doorgedrongen tot de caravanbouwers, voor al de Duitse. Dat zal op de komende Caravan-RAI dui delijk te zien zijn. Niet bij alle caravans. Vele zijn uiterlijk ongewijzigd geble ven. Maar bij een aantal is re kening gehouden met ver mindering van luchtweer- stand. Hier en daar ziet men wat afgeronde hoeken, maar dat is nog te hooi en te gras. ue RAI geeft de volgende kostenbegroting voor een vierpersoons toercaravan. Globaal natuurlijk en volgens de thans geldende prij zen. Vaste kosten bij aanschaffing: Aanschaffingsprijs, inclusief kachel en koelkast 13.000,- Voortent en kleine accessoires 1.500,- Restwaarde na 8 jaar Af te schrijven in 8 jaar Jaarlijkse kosten: Afschrijving Renteverlies Extra voorzieningen auto (trekhaak, hulpveren, telescopische zijspiegels) Onderhoudsbeurt plus kleine reparaties All risks verzekering (premie 1%) Wegenbelasting Verhoging, wa-premie auto Batterijen, lampjes, gaskousjes Winterstalling Extra benzine trekauto (130 1 a 1,65) Onvoorzien 1.500,- p.m. 3.000,- Uitgaande van 50 caravandagen (25 vakantiedagen en de andere dagen in diverse korte of langere weekeinden) per jaar bedragen de vaste kosten voor deze gemiddelde toercaravan 3.000 50 60 per caravandag. Ook schuine voorkanten, spoilers achterop het dak en zelfs een enkele geheel wig vormige constructie behoren niet tot het alledaagse cara vanbeeld maar het zijn sig nalen van een verdere verbe tering in de toekomst. Veel algemener is al het gebruik van lichtere materialen. Bij heel wat caravans is het hou ten interieur vervangen door een van kunststof. De wan den lijken nog wel van hout maar ze zijn het niet. Voorts is het aantal vouwwa gens toegenomen, vooral uit Frankrijk en de Verenigde Staten. Verlijming van buitenwanden, isolatie, binnenbetimmering van wanden, vloer en zolder blijkt - evenals in de vlieg tuigbouw - zulke sterke con structies op te leveren dat met minder zware bouwelemen ten kan worden volstaan. Wie ooit de persconferentie heeft bezocht die telkens vooraf gaat aan de tentoon stelling weet dat zij of hij dan altijd wordt bekogeld met cij fers. Getalletjes waaruit moet blijken hoe aantrekkelijk de caravanvakantie wel is en hoevelen dat al hebben ont dekt. Ook ditmaal aan cijfers geen gebrek. Ik haal er een paar uit. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend dat er een caravan is op iedere elf of twaalf autobezitters. Hier van bestaat een kwart uit sta caravans. Vijftien procent is toercaravans die als stacara van worden gebruikt. Vijfendertig procent bestaat uit toercaravans die voor reis- vakanties worden gebruikt. En dat geldt natuurlijk even eens voor de vouwwagens die een kwart van het bestand uitmaken. Tenslotte nog een cijfertje van het Bureau voor de Statistiek: vorig jaar - in 1979 dus - wer den in totaal bijna twee mil joen vakanties met de cara van doorgebracht. Een in drukwekkend cijfer. De van voren tot achteren ver nieuwde Passat van Volks wagen is niet alleen groter, breder, langer, rustiger, com fortabeler, completer en op diverse andere fronten beter dan zijn voorganger, hij is ook zuiniger. En dat is vandaag de dag een ijzersterk verkoopargument. Volkswagen heeft het onder meer gezocht (en gevonden) in een elektronische ontste king. Die kan niet meer ont regeld raken. En dat schijnt het verbruik driftiger te beïn vloeden dan men vroeger ooit heeft gedacht. Bovendien is de stroomlijning van de vernieuwde Passat niet alleen fraai maar ook erg functioneel. Volkswagen slaat zich trots op de borst dat men erin is geslaagd de weer- standswaarde terug te schroeven tot 38 cW. En de autogeleerden zijn het er over eens dat dat erg laag is voor zo'n royale middenklasser. Bovendien heeft men in alle uitvoeringen van de Passat- serie (de wat kale standaard kost 19 mille, voor enige luxe moet men 20 mille of meer be talen) een apparaatje inge bouwd dat de bestuurder kan "opvoeden" tot een zuinige - althans zuiniger - rijder. Een lichtje en een wijzertje op het dashboard vertellen de vrouw of man achter het stuur exact wanneer naar een hoge re versnelling moet worden geschakeld en wanneer er wat minder ruw met het gaspe daal moet worden omge sprongen. Volkswagen noemt het een "schakelindicatie" In de persdocumentatie staat let terlijk: "Afhankelijk van de belastingstoestand en het toerental van de motor licht er een diode op zodra het ge wenst is naar de eerstvolgen de hogere versnelling op te schakelen" Eenmaal in de hoogste versnel ling neemt de wijzer van de verbruiksmeter het geven van informatie aan de be stuurder over. De wijzer geeft dan redelijk nauwkeurig het verbruik in liters per 100 km aan. En geloof mij, men is snel geneigd het gas wat terug te nemen als dat wijzertje een fiks verbruik aan geeft. Ik heb een beetje ervaring met dat opvoedkundige appa raatje kunnen opdoen in een al vroeg winters landschap van Zwitserland. Heuvel en berg op en af. Maar dan er vaart men des te beter hoe snel men een hogere versnel ling kan opzoeken. Veel sneller dan zelfs geroutineer de automobilisten vaak zul len denken. Bij veertig of vijf tig kilometer krijgt men soms al het "bevel" op te schakelen naar de hoogste versnelling. Jammer alleen dat het appa raatje niet aangeeft wanneer men precies moet terugscha kelen. Maar misschien con strueren ze zoiets ook nog wel. Bij de Passat kan men ook nog een zogenaamd "economy- pakket" kopen. Alleen in de duurste versie met de 1,9 vijf- cilindermotor zit het stan daard. Het is een pakket met een bijzonder zuinige vijfde versnelling, enkele spoilers en andere hulpstukken om het uiterlijk nog meer te stroomlijnen. Voorts een stop- en startvoorziening, waarmee men de motor tijde lijk (bijvoorbeeld voor een brug of stoplicht) kan afzet ten. Maar wat zo'n pakket moet gaan kosten konden ze mij bij im porteur Pon nog niet vertel- - len. Deze onderdelen zijn nodig om de verwarmde wissers te monteren. Voor hen die niet in het gelukkig oèzit zijn van een garage en een hekel hebben aan het schoonkrab- ben van bevroren autoruiten (en wie heeft dat niet?) lijkt de oplossing in zicht. Merkwaardig genoeg heeft de auto-industrie wel iets gevonden om de achterruit te ontdooien maar de zo belangrijke voorruit bleef een ondergescho ven kindje. Nu is er echter een elektrisch verwarmde wisserset te koop. Voorlopig alleen per postorder. De zoge naamde "Thermoblade" (f 84,50 per set) Deze verwarmde wissers zijn afgeleid van een in de vliegtuigindustrie allang bestaand concept dat werd aangepast voor het wegverkeer. Dat ge beurde in Amerika en de makers van Thermobla de beweren dat zij de eersten op dat terrein waren. Dit op het oog erg nuttige accessoire wordt in ons land geïmporteerd door Hollinda in Den Haag. Een bedrijf dat sinds de vroegste dagen van de KLM en Fokker nauw bij het Nederlandse vlieg- wezen betrokken is geweest. Het beweert dat verwarmde wissers sneeuw- en ijs afzetting op de voorruit tegengaan of deze ophef fen. Waardoor ook onder barre weersomstandig heden helder en onbelemmerd zicht blijft be staan. De vervangende wisserbladen zijn uitgevoerd in soepel, ozon-bestendig natuurrubber zoals dat ook in de vliegtuigindustrie wordt toegepast, ge vat in een roestvrijstalen houder. De importeur zegt verder dat de wissers "een doe- het-zelf vervangingsartikel is bij uitstek voor de wintermaanden. De set omvat behalve de wis serbladen en de benodigde bedrading, een dash boardschakelaar en aansluitingscomponenten voor de gangbare wisserarmaturen" Een week lang heb ik met vuur kunnen spelen. Met "fuego". om het in het Spaanse te zeg gen. Dan ben ik natuurlijk bij Renault terecht want een aan tal maanden geleden verving het Franse merk de 15- en 17- serie door een groep auto's met die vurige naam. Om te zien is die Fuego een bij zonder sierlijke wagen. Van voren tot achteren gestroom lijnd. Er is geen puntig plekje of hoekig kantje aan te ont dekken. Steeds uitgevoerd in twee kleuren. Met een donke re streep van neus tot bagage ruimte. De wagen doet in de verte aan de zoveel duurdere Porsche denken met de diep duikende neus en de wat oplopende van veel glas voorziene achter kant. Maar hoe pittig de naam ook is en hoe sterk hij ook ge lijkt op die befaamde Duitse concurrent, niet alle afleve ringen van de Fuego-serie zijn even temperamentvol. De Rcnault-bazen hebben in hun wijsheid beslist dat drie reeds in hun stallen aanwezi ge motoren in de Fuego we den geplaatst: 1400. 1600 en 2000 cc. Wie het vuur van de naam ook onder de motorkap wil terugvinden moet voor de sterkste versie kiezen. Die wordt door de 2 liter krachtbron in zo'n elf secon den naar een vaart van 100 km per uur gejaagd. En die kan een top van zo'n 190 km be reiken. Maar dan zit men wel aan een prijs van 25 mille of meer. Ik heb het wat lager op de lijst gezocht: de Fuego GTL met een 1400 cc motor en stan daard maar vier versnellin gen. Die komt op bijna 21 mille. Voor de vijfde versnel ling die op mijn testexem plaar zat moet nog een half mille meer worden betaald. De prestaties van de GTL zijn natuurlijk minder impone rend. Het duurt vijftien se conden voor dè naald van de snelheidsmeter de 100 heeft bereikt en hoe diep men het gaspedaal ook indrukt verder dan 160 komt men beslist niet. Niet al te slecht maar toch geen cijfers waarbij men aan vuur denkt. De Fuego is - in welke versie ook - geen goedkoop karretje. Desondanks heeft het vol doende aftrek gevonden. Thuis in la douce France. Maar ook in ons land waar importeur Renault Neder land ondanks alle sombere berichten van het autofront de Fuego's niet in voldoende aantallen kan aanslepen. Het 1400-exemplaar dat ik in Amsterdam meekreeg heeft alle geneugten van de overige Fuego's maar moet het alleen met wat minder vermogen doen: 64 pk tegen 96 in de 1600-versie en maar liefst 110 in de twee liter. De carrosserie is voor alle ver sies in hoofdzaak gelijk. Het zelfde aantrekkelijke uiterlijk en een nagenoeg identiek smaakvol interieur. De stoe len zitten voortreffelijk al ra ken wat langere mensen wel het plafond met hun al of niet nog aanwezige haardos. Achterin is de ruimte niet over dadig. Twee volwassennen kunnen er een plekje vinden maar het zou teveel zijn om te zeggen dat ze prettig royaal zitten op de smalle bank cn met die toch beperkte been ruimte. Het dashboard oogt goed, geeft overzichtelijke informatie en biedt voldoende bergvakken en -vakjes. De korte versnel lingspook is goed geplaatst, de bak functioneert prettig soepel, alleen de achteruit zit niet bijster gemakkelijk. Verder veel glas rondom, dus ook veel zicht. De wagen stuurt redelijk (alleen de duurste versie heeft stan daard een bekrachtiging), ligt mede door de voorwiclaan- drijving vast op de weg en heeft ook van harde wind nauwelijks last. Een opvallend positief detail: de gordel schuift over een stalen beugel op de vloer naar achteren zodat men er bij in- en uitstappen niet ver kan struikelen. Een minder gelukkig detail: de geheel glazen klep boven de bagageruimte is alleen te openen via een hendel in de zïjstijl links. Om die hendel te kunnen bereiken moet het portier open. Een slecht detail: die door het glas goed zichtbare bagage ruimte kan standaard niet worden afgedekt Daarvoor is een soort rolgordijn nodig dat extra moet worden aange schaft. Dat kon er bij zo'n dikke twintig mille niet af. De Fuego ziet er niet alleen van buiten en van binnen goed uit, hij is verder ook vrij com pleet uitgerust, hij rijdt pret tig en is in he' geL -uik niet te duur. rvithans de door mij gereden 1400-versie. Die kwam aan de benzinepomp tussen de één op 11.5 en één op twaalf. En dat is beslist geen onverdien stelijke score voor een wagen van die afmetingen (4.35 me ter lang) en dat gewicht (ruim 1000 kilogram). Dit is de driedeurs Pony die het tot nu toe zeer bescheiden assorii- ment van Hyundai Motor Holland - het Leidschendamse filiaal van de Koreaanse automobielfabriek Hyundai Motor Company - dezer dagen is komen versterken. Ongeveer tweeduizend automobilisten hebben sinds de Koreanen de Nederlandse automarkt opreden voor een Pony gekozen. Hun keus was beperkt tot drie versies van de vierdeurs sedan. Nu is het programma (dat ook een stationwagen en een pick-up bevat uitgebreid tot tien. Ook het dealemet is inmiddels uitgebreid1 n 72 garages in ons land kan men Pony's kopen, waarmee zestig procent van het Neder landse verkoopgebied wordt bestreken De vierdeurs Pony was door de fiscale voordelen van produkten uit ontwikkelingslanden) al aantrekkelijk geprijsd maar de nieuwe driedeurs met een 12 liter motor en in zijn eenvoudigste uitvoe ring gaat nog minder kosten dan de goedkoopste vierdeurs, na melijk f 10.950. Voor wat meer luxe moet men duizend gulden meer betalen en als men een 1,4 liter motor wenst komt daar nog eens een duizendje bij. Het is gebruikelijk bij auto's uit het Verre Oosten dat zij in de loop der jaren snel in kwaliteit vooruit gaan. Men heeft dat kunnen constateren bij de Jaoanners. Vaak heel simpele wagens bij de introductie. Maar onder de druk van de Europese concurrentie werd er alras wat aan de techniek verbeterd en na enkele jaren waren het veelal goed concurrende wagens. Hyundai lijkt dat Japanse recept te hebben overgenomen. Voor de '81-modellen is bijvoorbeeld een nieuw en aantrekkelijker dash board ontworpen, waarop men zelfs een verstelbare interval- schakelaar kan aantreffen. In de 1,4 liter versie is de overbren ging verlaagd waardoor er minder geluid ontstaat. Ook op ande re plaatsen is aan verbetering van het geluidsvolume gewerkt. Het brandstofverbruik hebben de ontwerpers ook omlaag kunnen draaien. De achterdeur kan worden geopend door een klepje in de deurstijl naast de bestuurder. Voor wie een hekel heeft aan schakelen en toch beslist een Pony wil: in de vierdeurs serie is nu ook een automaat gekomen (f 14.600).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27