bisschop tot commercie Germanen maakten van Sint Nicolaas heidense heilige IRDAG 29 NOVEMBER 1980 I EXTRA PAGINA 25 AARLEM - Sinterklaas bestaat niet. Dat weet Iedere Nederlander, die - pak weg - ouder is dan ben jaar of zeven, acht. De op een bisschop ge lijkende figuur, die momenteel weer overal in ons land opduikt, is een verklede man, ja, natuurlijk. Maar wat bezielt miljoenen vol wassenen dan om elk jaar opnieuw het Sin terklaasfeest te vieren? e zijn toch niet zo dwaas ons arm te kopen aan cadeaus en snoepgoed alleen vanwege het feit, dat een paar duizend heren zich in een rode mantel hullen en zich, gesponsord door de middenstand, per paard, per auto of per koets door steden en dorpen laten vervoeren? interklaas mag dan niet be staan, hij leeft toch voort in de harten van oud en jong. Hoe het komt, dat wij al eeuwen massaal het Sinterklaas-ge beuren in ere houden, valt te verklaren. Het is een lang verhaal. Een wonderlijk ver haal ook, maar dat mag nie mand verbazen. Sinterklaas is en blijft immers een won derbaarlijke verschij ning. legin ,aten we bij het begin beginnen en de klok 1700 jaar terugzet ten. In circa 260 na Christus werd in Patara in Lykië, een deel van Zuidwest-Turkije, een jongetje geboren. Nico laas heette het. Volgens de overlevering deed de pasge borene al direct van zich spreken. Er gebeurde een wonder. De kleine werd ge wassen en zie, hij verhief zich in zijn badje, vouwde de knuistjes en bad, rechtop staand, twee uur lang tot God om deze te bedanken voor de voorspoedig verlopen ge boorte. En dat was nog niet alles: de krielkip besloot op de dagen, dat er in die tijd werd gevast, geen moeder melk tot zich te nemen, j Voorwaar, een wonder- I kind. Nicolaas groeide op, werd een 1 voorbeeldige jongeling en bracht het tot bisschop in het 1 in de buurt van Patara gele- gen stadje Myra. Dat laatste weten we zeker. Ook is ko- men vast te staan, dat Nico laas, ongeveer 70 jaar oud,op 6 december 342 overleed. U heeft altijd gedacht, dat we zijn verjaardag vierden? Mis, I we gedenken zijn sterfdag, i Maar waarom dan toch wor- j den op 5 december bij ons de j pakjes al uitgepakt? Dat komt zo. In het Oosten be- gint de dag niet te midtler- nacht, maar zes uur eerder. In onze ogen dus de avond tevo ren. Anders gezegd: we vieren Sinterklaasavond exact op j het juiste tijdstip. jOver het leven van Nicolaas valt, in feitelijke zin, verder weinig te melden. Legio daar entegen zijn de legenden die j over de man werden en wor- i den verteld. Zo zou hij in 325 hebben deelgenomen aan het Concilie van Nicea, maar zijn naam staat niet onder de ge loofsbelijdenis die de deel nemende bisschoppen onder tekenden. Wat wil het geval. Nicolaas zou naast een zekere bisschop Arius hebben gezeten, een man die dermate als een ket ter te keer ging, dat Nicolaas het niet meer kon aanhoren. Onze brave Nicolaas rukte zich de mijter van het hoofd en sloeg daarmee Arius om de oren. Gevangenis Een oud-Hollands sinterklaas-tafereel van de Sint Nicolaas-viering die we nu kennen. Daarover straks meer. Nemen we eerst enkele legenden bij de kop. Wat dacht u van dit verhaal. Er leefde in Patara een arme koopman, die drie dochters heeft. De dames willen graag trouwen, maar er dienen zich geen kandidaten aan omdat pa geen cent in. huis heeft en hun bruidsschat dus niet kan opbrengen. Zakjes Nicolaas werd bestraft. Men nam hem zijn Bijbel en stool af en smeet hem in de gevan genis. Drie dagen en drie nachten bad hij, totaal ont redderd, tot God. En toen, op eens, verschenen Christus en Maria in zijn cel, badend in het licht. Ze gaven Nicolaas zijn tekenen van bisschoppe lijke waardigheid terug en zeiden hem, dat hij gelijk had gehad toen hij Arius de man tel uitveegde. Dit. moet een legende zijn, dat voelt u wel, maar het feit, dat dit verhaal over Nicolaas be staat, zegt alles over het be lang dat men aan zijn woor den en daden hechtte. Ook zijn heiligverklaring, die ove rigens inmiddels door de rooms-katholieke kerk onge daan is gemaakt, is tekenend. Je moet iets hebben gepres teerd om het woord Sint voor je naam te mogen zetten. Heeft Nicolaas dan zoveel uit zonderlijks tot stand ge bracht? Wie zal het zeggen. Wanneer we gelQof hechten aan de legenden, moeten we volmondig ja antwoor den. Zoveel is zeker, dat al die legen den de basis hebben gevormd In arren moede overweegt de man zijn dochters te dwingen zich aan prostitutie over te geven: in de heidense tempel van Patara. Nicolaas, jong maar rijk dank zij de erfenis die zijn ouders hem hebben nagelaten, besluit te hulp te schieten. Op drie achtereen volgende nachten werpt hij anoniem drie zakjes goud bij de koopman naar binnen. De laatste keer rent de koopman hem achterna om Nicolaas, onder tranen, te bedanken. Maar onze heilige wil niet we ten, dat hij d.e gulle gever is. En wanneer de meisjes hun vader vragen hoe hij plotse ling aan al dat goud komt, antwoordt hij: „Van een vreemdeling gekregen, die in de stad verdwaald was ze ker". Andere bekende legenden gaan eveneens over het helpen van mensen in nood door Nico laas. Gaandeweg is hij zo'n beetje de schutspatroon van iedereen geworden. Hij trok zich echter vooral het lot aan van zeelieden en reizi gers. Talrijk zijn de verhalen over wonderbaarlijke reddingen van zeevarenden, die met de verdrinkingsdood werden bedreigd. Heel fraai is die ge schiedenis over de drie stu denten. Deze jongens werden door een bloeddorstige her bergier vermoord, in stukken gesneden en gezouten en wel in de kelder bewaard tot op zekere dag Nicolaas in de herberg een hapje kwam eten. Hij had de waard natuurlijk meteen door, liet de ton met de brokken student boven komen en schonk de jonge lieden het leven weer. De herbergier wierp zich snik kend en berouwvol aan de voeten van Nicolaas en be greep vanaf die dag hoe machtig deze bisschop Bari Het grootste deel van de stoffe lijke resten van Sint Nicolaas ligt begraven onder een mag nifieke kerk in de Italiaanse stad Bari. En toch is Nicolaas in zijn leven Turkije niet uit geweest. Hij stierf immers in Myra. Ra ra hoe kan dat. Het zit zo. Reizende kooplieden en zeelui verspreidden de verhalen over .Sint Nicolaas in West- en Oost-Europa. Ook in het katholieke Bari wist men Een Russisch ikoon van Sint Nicolaas (16de eeuw). Een heel andere figuur dan de sinterklaas die wij kennen. SPANJE - We zingendat Sinterklaas uit Spanje komtIn feite slaat dat nergens op. want de man is er nooit geweest. Wel is het zo. dat de botten van Sint Nicolaas in de Italiaanse stad Bari begraven liggen en die stad maakte vroeger deel uit van het Spaanse rijk van Arragon. Zoals u weet zijn de grenzen van diverse landen in de loop der eeuwen nogal eens verlegd. APPELTJES VAN ORANJE - Dat Oranje met een hoofdletter klopt niet. Het moet zijn: appeltjes van oranje, sinaasappels dus. De heilige Nicolaas schonk ooit drie zakjes goud aan een arme koop man (zie het hoofdverhaal). Van die zakjes maakte men bij het doorvertellen van het verhaal gouden appels, later gewone en sinaasappels. GOEDHEILIGMAN - Logisch, dat woord, Sinterklaas noemen we een heilige. Fout. Oorspronkelijk zong men Goed Heylikman. Heylik betekent huwelijk. Sint Nicolaas zorgde er immers voor, dat de dochters van de koopman (zie artikel) konden trouwen. Nog steeds is hij de patroon van huwbaj-e jonge vrouwen. DE ROE - Zwarte Piet heeft een roe bij zich en tikt daar jonge meisjes mee op de billen. Prachtig, want daar worden ze - zo wil het verhaal - vruchtbaar van. De Germanen, die Piet die roe of gard gaven, geloofden dat aanraking met een jonge berketak tot vruchtbaarheid leidde. Nu nog zijn er volken, die hun pubers een klap met een tak verkopen, wanneer ze tot de wereld der volwas senen worden toegelaten. VRIJER - Goed gebruik is het, dat een jongen zijn meisje een vrijer geeft. Dit is een speculaaspop, die de gever voorstelt. Zo van: ik ben om op te vreten, ga je gang. Vrijers worden ook wel verguld, dan zijn ze nog mooier, Wist u, dat een vrijer, die niet uit de vorm wil vallen een 'houten klaas' wordt genoemd? SUIKERBEESTEN - Niet zomaar snoepgoed. Het was bij de Ger manen gebruik aan hun god Wodan echte beesten te offeren. Wij doen het nu iets beschaafder en eten de diertjes zelf op. ZAKJE MET WAT ZOUT - We zingen erover, maar waar slaat het op. Vroeger kregen kinderen, die te oud werden geacht om het Sinterklaas-feest als 'kleintje' te vieren, een zakje zout. Vergelijk kalveren die 'afgezouten' worden, wanneer zij te groot zijn ge worden om bij de moederkoe te drinken. BIJNAAM - Sint Nicolaas wordt in legenden De Natte genoemd, omdat hij zoveel op had met zeelieden. RELIKWIEEN - Delen van het skelet van Sint Nicolaas zijn door pelgrims meegenomen naar alle uithoeken van de wereld. Zo liggen er bijvoorbeeld zelfs in Amerika in Flushing bij New York) enkele botjes. STRO EN WORTEL - De gaven van kinderen voor het paard van Sinterklaas. Vergelijk de giften van de Germanen aan het paard van Wodan. wie en wat Nicolaas was. In de elfde eeuw dreigden de mo hammedanen het graf van de heilige te verwoesten en daar moest, besloten enkele avon tuurlijke monniken en koop lieden, een stokje voor wor den gestoken. In 1087 organiseerden zij een expeditie naar Myra en brach ten zij het gebeente van Ni colaas oVer naar Bari. Inder haast vergaten de heren en kele vingerkootjes; die zijn nu nog te bewonderen in de Turkse stad Antalya. Groot was de vreugde toen het ske let van Nicolaas veilig en wel aan land werd gebracht. Nog steeds viert men in Bari het Sint Nicolaasfeest op 7 mei, de dag dat de expeditie te rugkeerde. Ook zou de heilige uit dankbaarheid wonderen verrichten. Hoe dan ook, Bari is sinds de elfde eeuw een gewild pel grimsoord (Een paar jaar ge leden is de Nederlandse Sin terklaas in Bari geweest. De Italianen snapten er niets van. Ze dachten dat 'Zie ginds komt de stoomboot' ons volkslied was en smeten de pepernoten, die door de zwar te pieten werden rondge strooid, met dezelfde vaart te rug!). Rusland Sint Nicolaas wordt in Rusland en de Balkanlanden nog altijd als een echte heilige vereerd. Bijna iedere gelovige Rus heeft een Nicolaas-ikoon in zijn huis hangen, waarop de heilige zeer realistisch is af gebeeld met een hoog voor hoofd, cirkelvormig haar, een korte baard en een betrekke lijk jong gezicht. Alleen de Sint Nicolaas en de drie stu denten, die hij het leven terug gaf nadat zij dooreen bloeddor stige herbergier waren ver moord. Een legende van choco lade. ogen zijn opvallend groot ge schilderd op deze ikonen. Ni colaas lijkt langs ons heen de eeuwigheid in te kijken, maar daar is hij dan ook een heilige voor. Nu nog is Nicolaas de belang rijkste heilige in het Oosten. In 1917, toen in Rusland de revolutie uitbrak werd zelfs gezegd: God is dood, maar Nicolaas leeft nog. Het com munistische regime heeft Ni colaas niet klein kunnen krij gen: hij is ondanks alles de beschermheilige van het land gebleven. Hoe anders verging het Nico laas in het Westen en met na me in Nederland. Aanvanke lijk werd hij ook hier als een 'gewone' heilige aanbeden, getuige de vele Nicolaas-ker- ken die hier en in andere, ons omringende, landen in han delssteden staan. In Amster dam, bijvoorbeeld, hebben we nu nog drie kerken die naar Nicolaas zijn genoemd. Ook in Maastricht staat een kerk, waar een gave tand van de heilige wordt bewaard. Merkwaardig, is het niet. Sin terklaas is toch die man die kwistig snoepgoed uit deelt? Germanen Je kunt natuurlijk stellen, dat er in zijn tijd nog geen Sin terklaas-feest werd gevierd, maar met die verklaring neemt u uiteraard geen ge noegen. Hoe is het dan moge lijk, dat enerzijds Sint Nico laas als heilige nog steeds, zij het in mindere mate dan vroeger, wordt vereerd, ter wijl anderzijds ene Sin terklaas ons telkenjare de wa renhuizen injaagt. Ons ver haal wordt nu pas echt inge wikkeld. De Germanen, onze bet-bet overgrootouders, hadden, voor zij tot het christendom werden bekeerd en werden geconfronteerd met de figuur van de heilige Nicolaas. hun eigen goden. Wodan was de belangrijkste. Wodan nu reis de iedere nacht langs de he mel op zijn witte paard Sleip- nir. Vooral in de lange, koude winternachten kon je hem voorbij horen razen. Zijn grote speer suisde als een bliksemschicht door de lucht. Wodan wist alles van de men sen, dank zij zijn zoon, de god Oei, die hij naar de aarde zond om de mensen te bekijken door het rookgat van hun hut. In de winter kwam Oei ge schenken halen voor het paard van zijn paard en schonk als tegenprestatie za den, waaruit in het voorjaar nieuwe planten konden groeien. Hij strooide die za den door het rookgat en kwam dan bij Wodan terug met een zwart gezicht. Dit verhaal mag wat kinderlijk klinken; de Germanen waren nu eenmaal eenvoudige men sen. Kern van de zaak is, dat zij het mid-winterfeest vier den, de zonnewende, het feest van de vruchtbaarheid. Een puur heidens feest dus. dat door de christenen werd ver afschuwd. Vermenging Toen de Germanen Sint Nico laas leerden kennen, trad de grote vermenging op. Sint Nicolaas werd een heilige van het volk. Men noemde hem Sint Heer Klaas, later verbas terd tot Sinterklaas en tuigde hem op met het uiterlijk en de attributen van Wodan. En vandaar de gedaanteverande ring die Sint Nicolaas onder ging. Hij kreeg de witte baard van Wodan, een zwarte knecht (Oei), een wit paard (Sleipnir), een staf (de speer van Wodan), hij werd, kortom, een heiden se heilige. Maar er is meer. De Germanen zagen werkelijk een wit voorwerp door de lucht gaan: de maan en zij geloofden dat die maan 's morgens in een zak werd ge stopt en daar 's avonds weer uit werd gelaten. Trekken we de parallel, dan krijgt Sin terklaas een wit, vollemaans gezicht en zijn knecht een zwart gelaat en een zak. Piet (deze naam werd hem toe bedeeld in het kader van de 'vervolksing', vergelijk Sint Heer Klaas, ook een doodge wone naam) heeft een zwart gezicht, omdat hij de maan, die er niet is, voorstelt. Die maan zit in zijn zak. Aan Sinterklaas zit een heel pakket symboliek vast. Hij draagt een rode mantel en een hoge, rode mijter. In feite rijdt hij rond als een groot vrucht baarheidssymbool. Dat heb ben we ook aan de Germanen te danken. Voor hen was rood de kleur van het nieuwe le ven. Het Germaanse 'Sinterklaas feest' was immers oorspron kelijk een heidens vrucht baarheidsfestijn. Psycholo gen hebben uitgedokterd, dat dat verhaal over Oei, die za den wierp door het rookgat, niets anders is dan een ver haal over de paringsdaad. Protestanten Hoever zijn we nu. We hebben een Sinterklaas beschreven, die een volksheilige is, eruit ziet als een soort bisschop (als gevolg van de Nicolaas-vere- ring), veel weg heeft van de Germaanse - dus heidense - god Wodan en die bovendien beschouwd kan worden als een vruchtbaarheidssym bool. Is het een wonder, dat de protestanten in de 16e en 17e eeuw niets met deze fi guur te maken wilden heb ben? Weg met dat pauselijk bijgeloof, riepen de he ren. Ze hadden evenwel nog een an dere reden om het Sin terklaasfeest te verbieden. U herinnert zich Oei en zijn zaad? Wel, men bleef dat vruchtbare goedje aan elkaar geven in de vorm van, uit zaad ofte wel noten vervaardigde lekkernijen, speculaas, bij voorbeeld en marsepein. Daarnaast werden op markten poppetjes verkocht. Poppen die gewone mensen en heilige mensen voorstelden, sancten heten. Deze sanctekramen nu waren een doorn in het oog van de protestanten. Verbood het tweede gebod immers niet het maken van een ge sneden beeld? Om kort te gaan, de plaatselijke mach thebbers trachten dit roomse en zondige gedoe de kop in te drukken. In steden als Dordrecht, Am sterdam, Nijmegen, Arnhem, Kampen en Delft werden keuren uitgevaardigd, waarin de burgerij met zware boetes werd bedreigd zo men door bleef gaan met die verfoeilij ke sanctekramerij. In Tiel werd zelfs in 1618 het schoen zetten door kinderen verbo den... Kapot Sinterklaas was echter niet ka pot te krijgen. Men bleef feest vieren, zij het binnenska mers. Laat in de 17e en 18e eeuw kreeg de Sint een con creter vorm tijdens de festivi teiten. Hij verscheen, ver kleed en wel, ten tonele. In de vorige eeuw begon men hem in te halen. De commer cie sloeg voor het eerst toe in 1935 met een grootscheepse intocht van de brave borst in Amsterdam. Was de originele Sint Nicolaas al door de Germanen bijna onherkenbaar veranderd, te genwoordig is er van de gulle gever Nicolaas, die vriende lijke heilige, die alleen maar, onbaatzuchtig, wilde helpen, bijna niets meer over Het Sinterklaasfeest is niet langer een geeffeest, maar het feest van het krijgen, het feest van de hebzucht. Een te sombere voorstelling van zaken? Misschien, maar een feit blijft, dat wij de echte Sint Nicolaas onrecht aandoen door zijn feest te vieren zoals we het doen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25