Emigreren nu weer populair: weg van de "onrust" 'fetf 2Djjlfü ATERDAG 29 NOVEMBER 1980 Naarmate de tijden weer slechter worden, het land voller en de roep om meer vrijheid en bewegingsruimte sterker wordt de drang om elders een nieuw bestaan op de bouwen weer groter. De emigratie-stichtin gen krijgen tenminste weer een stortvloed van telefoontjes van men sen die Nederland voor gezien houden. De welhaast ouderwetse dia avondjes met lezingen over landen als Australië, Nieuw-Zeeland en Canada mogen zich in een forse toeloop verheugen en het aantal voor lichtingsbrochures dat de deur uitgaat is niet meer te tellen. Het verre land trekt weer. Ook aan de grafieken is het duidelijk af te lezen: gaat het ons land economisch gezien bergafwaarts dan stijgt het aantal emigranten als een weer opflakkerend vuur. De afgelopen jaren toonden de grafieken dan ook een sterk stijgende lijn. Vorig jaar zochten om precies te zijn 3522 Nederlanders hun heil buiten Europa. Dit jaar zullen dat -bere kend naar de cijfers van tien maanden 1980- weer 1200 méér zijn. Canada is nog steeds favoriet met 1492 Nederlandse immigranten in 1979. Australië is een goede tweede met 918. Natuurlijk, de cijfers zijn nog lang niet zo indrukwekkend als ze waren in de tijd van de wederopbouw. In 1952 bijvoorbeeld begonnen welge teld 48.690 vaderlanders elders een nieuw leven. Maar toch. Helaas, het aantal emigranten dat (teleurgesteld? Heimwee?) de sprong niet haalde is niet bekend. Dat is het aantal van de zwijgende, gege neerde minderheid: zij redde het niet. Wat de meerderheid, die wegblijft beweegt om het luxe uitgedoste Ne derland dat zijn inwoners van de wieg tot het graf in de watten legt te ontvluchten? Doorgaans naar een land dat geen, dan wel een kariger sociaal bestel kent en waar hard werken het parool is? Het relaas van een handjevol mensen dat gaat. De beweegredenen van vaderlanders die bereid zijn zich in een andere cultuur te wortelen. Vertrekkende emigranten op Schiphol. De familie Ze zijn uiterst zeker van hun zaak, en voelen zich ietwat triomfantelijk voor het eerst van hun leven een échte stap te kunnen ne men. De familie Heyboer, man (36), vrouw (35) en vijf kinderen van 14, 12, 10, 2 en acht maanden. Zo op het eerste gezicht toch geen in het nauw gedreven mensen. Bewoners van een heel aardige eenge- 1 zinswoning aan een wel iswaar drukke, maar toch ruime weg in het overzich telijk0 Voorschoten. Een moedige stap? "Helemaal niet moedig. Ik vind het juist moedig om hier te blijven" zegt een kor date mevrouw Heyboer. En: "Ik I heb het al jaren in m'n hoofd. Neefik heb nooit twijfels gehad. 1 Als ik de koppen van de kranten zie denk ik: jeetje, jeetje. Daar door wordt het gevoel dat ik weg wil alleen maar sterker." "Natuurlijk" geeft ze even later toe. "er zijn ook wel momenten datje denkt: waar ben ik mee bezig? Maar toch wou ik dat het al zover was." De familie Heyboer gaat 19 januari richting Melbourne, Australië Een scala van redenen vormt al jarenlang voedsel voor de ge dachte dit land te verlaten. Een opsomming: Nederland is te be krompen geworden, als je iets wilt ondernemen wordt het de kop ingedrukt. De ruimte hier is te beperkt. Het klimaat is daar veel gunstiger. Het wordt de Ne derlanders, maar zeer zeker ook de buitenlanders hier, wel érg gemakkelijk gemaakt hun hand op te houden. "Wat je hier ver dient, daar proberen ze steeds verder aan te plukken" zegt Hey boer. "En hier hoef je je als bui tenlander helemaal niet aan te passen - Nederland moet zich aan de buitenlanders aanpassen. Als wij naar Australië gaan verwach ten we dat toch ook niet? Als emigrant wordt je van top tot teen gekeurd. Hier kom je gewoon il legaal binnen en één of andere ac tiegroep zorgt er wel voor dat je legaal wordt." De volgens hun heersende be krompenheid zit het echtpaar ook dwars. "Alleen al het feit dat we vijf kinderen hebben wordt hier door sommige mensen als absurd gezien. De één neemt ze niet, de ander neemt er vijf, der gelijke zaken moetje toch zelf be slissen?" Over kinderen gespro ken: het echtpaar denkt dat ze daar een betere toekomst staat te wachten. ("Hier wordt ze op school al voorgekauwd dat ze toch de WW ingaan") André Beugelsdijk (28): "Een soort drang om iets met je leven te dóen.: Begeleiding De Voorschotense familie koos voor Australië, mede omdat emi granten bij de voorbereidingen voor hun tocht daar naartoe veel begeleiding krijgen. Liefhebbers voor Nieuw-Zeeland moeten het leeuwedeel van dat werk zelf ver richten. Toch komen ze er voor alsnog niet in een gespreid bedje terecht. De eerste maanden zul len ze in een opvangcentrum in het drukke Melbourne wonen. Aan dit centrum zijn een arbeids- en een woningbureau gekoppeld. Heyboer, hij is automonteur, heeft nog geen werk. "Ja, dat is wel onzeker. Het is nog afwach ten. Maar het is hier té zeker" voegt hij daar als een verdediging aan toe. De reacties van vrienden en familie waren gemengd. Om dierbaren aan de andere kant van de we reldbol te weten blijft natuurlijk geen leuke gedachte. Mevrouw Heyboer daarover: "M'n ouders wilden er eerst niet eens wat over hóren." Een struisvogelpolitiek die langzaam maar zeker plaats maakte voor een wat gelaten houding. "Daarna zeiden ze persé niet te willen overkomen. Maar nu hebben ze het daar alweer over. Nee, ze vinden het natuur lijk nog steeds niet leuk. Maar m'n vader begrijpt het wel hoor. Hij wou vroeger ook. Zijn ouders (wijzend op haar man) hebben hem heel anders opgevoed, meer met zekerheid en zo." Bij alle onzekerheid rest nog één houvast: de buren, aangestoken door het enthousiasme van de familie Heyboer, willen mis schien óók. Ze zijn tenminste druk bezig met het verkrijgen van de benodigde papieren. An derzijds grepen de Heyboers niet het stukje zekerheid om tijdelijk bij geemigreerde familieleden elders in Australië te gaan wonen. "Nee hoor" zegt mevrouw Hey boer met besliste zekerheid "veel te benauwd". Door MiepdeGraaff De alleenstaande André Beugelsdijk (28) loopt die laatste paar dagen wat rusteloos door het huis. "Nee, ik werk al een paar weken niet meer. Je hebt zoveel te regelen, al die pa pieren, die belastingtroep... ver- schrikkellijk." Toch staat zijn fonkelnieuwe di plomatenkoffertje met alle beno digde paperassen startklaar. Maandag vertrekt hij naar Mel bourne ("Ja ma" roept hij naar zijn moeder "het is nou bijna ge beurd hoor") Weliswaar in z'n dooie eentje, maar aan de overkant weet André zich opgevangen door een nichtje. Bovendien, zijn handen staan niet verkeerd. André kwam in Nederland aardig aan de kost als timmerman. Als een goed geprogrammeerde computer spuidt hij zijn beweeg redenen die tot zijn vertrek uit' Nederland leiden. "De regering loopt hier maar te tobben en te knoeien. Ze maken wet op wet. Je weet hier nooit waar je aan toe bent. De ene keer propageren ze de koophuizen, de volgende keer gaat de rente weer omhoog en schrappen ze de aftrekposten van een eigen huis. En zo ga je maar door." "Nee, het is niks. Ze maken je ge woon gek. Nou weer die strip penkaart. Niks voordeliger uit. Ze bemoeien zich overal mee en het wordt er alleen maar slechter van in dit land. En de criminali teit, dat is ook een reden. Zet dat er maar gerust in. Weetje dat m'n moeder niet eens meer naar de stad durft? Ze slaan je zo je her sens in." Later in het gesprek zal blijken dat het hem niet alleen om dergelijke maatschappelijke verschijnselen gaat. Wat bedachtzamer nu: "Ik wil er echt iets opbouwen, iets dat ik hier niet heb kunnen redden: vriendschap. Ik heb nou eenmaal het vreemde gevoei dat je hier geen echte vriendschap onder vindt. Ja, de mensen praten wel met elkaar, maar ze bekommeren zich niet echt om elkaar." Met hetzelfde gemak noemt hij even later weer een praktisch ar gument "Ik heb geen zin om tot m'n 65-ste in de kou te staan. Als ik die jongens op de bouwerij 's winters zie staan blauwbekken... dat hoeft van inij niet." Helemaal onbeslagen komt hij in Australië niet ten ijs. Hij stak er begin dit jaar al zijn licht op tij dens eeh vakantie. Zwierf er rond, gaf zijn ogen goed de kost. Vond een Hollandse aannemer die wel iets in de Warmonder zag. Bovendien, een gril van recente da tum is zijn emigratiewens be paald niet te noemen. "Ik heb dit altijd al gewild. Vroeger al, sinds m'n nichtje overkwam, ik meen in '72. Een tijdlang liet ik die wens waaien. Ik dacht, ach, dat is een jongensdroom.." Toch zijn de argumenten die hij in rap tempo opsomt typisch van de laatste paar jaar. "Jaaa, dat is wel zo. Acn, misscnien beschouwde ik het toendertijd wel als een avontuur. Je weet het niet. Maar het is ook een soort drang om iets met je leven te doen, in plaats van altijd in het zelfde stramien te blijven han gen." Liever was hij in gezelschap van een collega vertrokken, of, nog beter, met een -zijn- vrouw. ("Maar dat schijnt niet zo te moe ten wezen"). Mensen te over die enthousiast reageerden als hij z'n plannen ontvouwde. "Dat vind ik zo vreemd hè. Iedereen, op je werk, in de winkel, ze willen al lemaal wel weg. Maar ze doen het niet. Dat is die ene stap die je moet zetten en waar de meesten waarschijnlijk niet toe komen." Vastbesloten: "Maar ik treur daar niet om. Ik ga weg" De verloofde De omweg die Leiderdorper Max Butzelaar (31) moest maken om tóch in het land zijner dromen te komen is het vermelden waard. Tot tweemaal toe werd zijn aan vraag door de Australische am bassade afgewezen. Butzelaar is niet 'handig', hij heeft een kan toorbaan bij een oliemaatschap pij. Het tij keerde tijdens een vakantie in Australië, het land waar zijn zusje al jaren woont als immi grante. Bij die gelegenheid leerde hij zijn huidige verloofde kennen. En ja, nu werd zijn aanvraag ge honoreerd 'op humanitaire grond'. Een soort hereniging dus. Ook Max gaat niet beven bij de ge dachte aan minder zekerheid in zijn bestaan. Goed, werk ligt er nog niet op hem te wachten als zijn vliegtuig op 23 december in Australië landt. Maar wel de in de vakantie opgedane uitgebreide vriendenkring èn een liefheb bende verloofde. Wat hij denkt te gaan doen? "Echt nog geen idee. Misschien iets van beveiligingsambtenaar ofzo. Het is vakantietijd, dus er is weinig aanbod. Ach, je moet toch alles aanpakken, dat is met elke emi grant. Het duurt twee, drie jaar voordat je bent gesetteld. Als ik er eenmaal maar bén. Het is zo moeilijk contact maken vanuit Nederland met werkgevers." Al jaren voordat er sprake was van een verloofde in Australië wilde Max weg. Er moeten dus andere redenen zijn voor de emigratie. Max blijft bij die vraag groten deels steken bij de opmerking dat Australië "een heel ander land" is. En: "Het totaalbeeld van het land trekt me". Hij houdt het in het vage. "De ruimte, het klimaat, het leefklimaat is er ook heel an ders, dat had ik meteen door. Hoe anders? Nou, veel minder ge haast bijvoorbeeld. De mensen letten er niet zoveel op elkaar. Je kunt er bijvoorbeeld rustig in je korte broek naar de stad." Alge mene onvrede, de overheidsbe moeienissen? "Nou nee hoor, daar heb ik niet zoveel naar geke ken eerlijk gezegd". Het is voor Max een uitgemaakte zaak dat hij geen spijtoptant zal worden. "Nee hoor, ik heb er zó naar verlangd. Nee, dat kan niet. tegenvallen. M'n vriendenkring is er nu al veel beter dan hier." Na lang nadenken weet hij wel een "nadeel" van zijn nieuwe vader land. "De luxe van hier zal ik wel missen, dat is daar veel minder. En ja, als je met hut idee gaat dat je het daar wel jnaakl zit je fout. Vrienden van me werken er bijna dag en nacht. Nederlanders maken het nog steeds in den vreemde. Ze zijn in het algemeen zeer gewild bij werkgevers in landen aan de andere kant van de aard bol. Want, zo zegt voorlichter De Morée van de Directie Emigratie, Nederlanders staan nog steeds bekend als harde werkers. Een stelling die De Morée wel aanspreekt. Want het zijn zeker niet de sléchtsten die gaan" zegt hij met overtui ging. Een vergelijking trekkend tus sen de emigratiegolf in de ja ren vijftig en de huidige ople ving zegt hij dat er weléén en ander veranderd is. Simpel gesteld komt het erop neer dat emigranten toendertijd sla pende rijk konden worden in hun nieuwe vaderland. Dat ligt nu heel anders. Wij heb ben het hier rijk". Daarnaast onderkent de voor lichter de vele voordelen van Australië, Canada, Nieuw- Zeeland en-in mindere mate- de Verenigde Staten beslist niet. "Natuurlijk hebben die landen een hoop voordelen Meer ruimte, geen soesah met allerlei vergunningen en pa pieren, lagere belastingen, vaak eigen energievoorzie ningen. Maar: er moet harder worden aangepakt dan hier. Boeren die honderd uur per week maken zijn echt geen uitzondering Losse pols Uit de losse pols weet hij wel een paar veelgehoorde motieven om Nederland gedag te zwaaien: "Er zijn veel mensen die genoeg hebben van de bureaucratie. Moet je je voorstellen - in een land als Canada kun je je eigen huis bouwen zonder vergunning. En de mentaliteit speelt een rol. De relletjes, de criminali teit, maar ook de oorlogsdrei ging, de kernenergie. En, de meeste emigranten zeggen het niet, maar ook de aanwezig heid van de vele gastarbei ders hier speelt zeker een rol." Overigens is er momenteel een onderzoek gaande naar de motieven van de vertrekkers. En de Erasmus Universiteit gaat de gangen na van de spijtoptanten, de mensen die terugkeerden. Een verzorgingsstaat laat haar inwoners natuurlijk niet aan hun lot over, al willen die in woners van haar af. Naar goed ouderwets Nederlands gebruik is er destijds -in de beginjaren vijftig- meteen verzuiling opgetredenHel in lichting enboek vermeldt een lijvige lijst van stichtingen, instellingen en instanties leder apart bezig met eenzelf de doel, emigranten op weg helpen naar hun nieuwe va derland. Katholieken, gere formeerden, neutralen en christelijken kunnen voor wat de voorlichting over emigre ren betreft de stichting van hun eigen geloofsovertuiging in de hand nemen. En als een soort nestor zwaait de Directie Emigratie er een coördinerende scepter. Des tijds door de overheid inge steld De Morée over die verscheiden heid aan instellingen: "Tja, dat is nu eenmaal zo gegroeid Het particulier initiatiefin de beginjaren vijftig." Hij haast zich te zeggen dat "ze alle maal goed werk doen" De vier organisaties fungeren als werkgevers van in totaal tien zogenaamde emigratie consulenten. Deze mannen reizen het hele land af om le zingen te houden over de fa voriete emigraUelanden. Re gelmatig ook maken ze oriën terende reizen om de laatste ontwikkelingen te kunnen melden. Taak van de Directie is het ge ven van voorlichting aan be langstellenden en het onder houden van contacten met de vier. Brochures, boekjes, alles rolt van de persen van de ei gen drukkerij waarover de Directie beschikt. Er bestaat zelfs een compleet maandblad,Elders', voor ad- spirant-emigranten en ande re belangstellenden. (De Morée bestrijdt de gedachte dat de instellingen wervend werken"Echt, we propageren niet. Als we zien dat mensen niet uit het goeie hout zijn ge sneden raden we emigratie af Wie niet geschikt zijn? Nou, mensen die denken slapende rijk te worden..") Met het regelen van een aantal voorbereidingen voor de emi gratie acht de staat haar taak nog niet afgelopen. In Au stralië, Canada en Nieuw- Zeeland zijn emigratie-atta- chees beschikbaar. In de gro tere steden staan Nederla ndse kantoortjes om de-emigranten verder op weg te helpen naar een baan en een huis. De reis wordt gedeeltelijk betaald, afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Normen Niet iedereen kan z'n geluk el ders gaan beproeven. De emi- gralielanden kennen wel de gelijk elk hun eigen toela tingsnormen. Zo wordt in veel gevallen de leeftijdsgrens van 45 gehanteerd. In het alge meen geldt dat de belangstel lenden door de consultalen een aantal punten krijgen toegekend. Hel beroep -een technisch vak verdient voor keur-, de gezondheid, de al gemene indruk, de beheersing van de Engelse taal, voor der gelijke onderdelen krijgen de adspiranl-emigranten pun ten. Eenmaal voldoende pun ten gescoord kan emigratie niet meer worden tegenge houden Hel is afwachten of de her nieuwde betangsfc/ling voor hel emigreren blijft stijgen. De Moree denkt van wel liet hangt natuurlijk van de eco nomische situatie af en van de situatie in de ivereld, maar voorlopig zie ik het wel zo doorzettim." Heeft hij zelf. die dagelijks met het fenomeen emigratie heeft te maken, nooit de behoefte gevoeld.. "Ik ben pas nog in Canada ge weest. De schoonheid vin, dat land, dat is onvoorstelbaar. .hiol8 ik twintig i<i<>>- jjer was wist ik het wel. Maar ik heb nu oudere kinderen, die Het echte ouderwetse werk. Per schip naar het verre land. In de jaren vijftig de meest populaire vorm van vervoer. Up de Joto ae Sibajak, op het punt uit te varen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19