Wel een revolutie maar geen Russen D fefl ©B^flfiigStfatfiiDg)® tnnKgltr^SOglnfD® Wllnl ItflnfepoS Ethiop ië zes jaar later (1 5\ 1 EP 13 w Zo op het eerste gezicht lijkt Ethiopië - ruim zes jaar na de militaire' machtsovername - een hecht marxistisch bol werk naar Oosteuro pees model. Rode ster ren en dito hamers en sikkels komen je al te gemoet op het vliegveld Bole International van de hoofdstad Addis Abeba, maar ook in de verste uithoeken van het land bepalen deze symbolen het straat beeld, goedkeurend gadegeslagen door de immer aanwezige por tretten van Marx, Lenin en Engels. Maar de gretigheid waarmee dit drietal door menigeen ho nend „de drie zingero's" (apen) wordt genoemd, stemt tot nadenken in een land waar het grootste deel van de be- Straatbeeld in Addis Abeba: systeem van verraders, maar ook van slachtoffers De oppositie van de junta is even veelsoortig als de bevolking van Ethiopië. B TERDAG 29 NOVEMBER 19B0 waar de vorming van een poli- tiek-maatschappelijk stelsel derhalve, lijkt te zijn voorbe houden aan een betrékkelijk smalle geletterde boven laag. En toch zou het onzinnig zijn de marxistische koers van Ethiopië te bestempelen als de hobby van een leidingge vende elite, dwangmatig op gelegd door een supermacht. Want hoewel de vrijage van de regerende militaire raad (de Derg) met de Sowjet-Unie als verre van ideaal wordt er varen, is er onder de veelsoor tige bevolking van Ethiopië wel degelijk een hecht geloof in de revolutie, al stoelt dat dan meer op praktische dan op ideologische gronden. Indoctrinatie Op een schaarse voormalige grootgrondbezitter na mocht hij niet zijn afgemaakt of gevangen gezet - lijkt nie mand meer terug te willen naar de toestand van voor 1974. De periode van Haile Selassie's feodale alleenheer schappij met een midde leeuws pachtsysteem en een dom gehouden massa is een afgesloten hoofdstuk, waar naar men slechts met afgrij zen omkijkt. Maar wat ervoor in de plaats kwam viel een beetje tegen. De Voorlopige Militaire Re gering blijkt niet zo 'voorlo pig' te zijn als het volk wel gewild had. En wat als nog pijnlijker wordt ervaren: de Derg heeft zich gedurende de zes jaren van haar bewind la ten kennen als een sterk in- doctrinerende knoet die met ijzeren hand regeert, zonder ook maar enig gehoor te ge ven aan de veelkleurige op positie in het land. Dat heeft geleid tot wederzijdse slachtpartijen, van een om vang die zelfs een organisatie als Arpnesty International deed huiveren. Nog maar twee jaar geleden publiceerde Amnesty een alarmerend rapport over de talrijke te rechtstellingen en grove schendingen van de mensen rechten onder de veelzeggen de titel 'Ethiopië, een woes tijn van angst'. De uitwerking van dit rapport kan moeilijk worden ingeschat (de Derg verweet Amnesty te hebben samengezworen met 'de vij anden van de Ethiopische re volutie'), maar sindsdien is de toestand duidelijk verbeterd. In de vele gesprekken die we tijdens ons veertiendaagse bezoek aan Ethiopië voerden, werden geen nieuwe execu ties of moordpartijen meer gemeld, hoewel de geruchten over martelingen en arresta ties op vage gronden nog lang niet zijn uitgestorven. Controle De situatie lijkt nu ohder con trole, hoewel gevangenne ming of zelfs de dood nog al tijd op de loer liggen voor wie zich in het openbaar als een tegenstander van de revolutie durft te manifesteren. De Derg lijkt steviger dan ooit in het zadel te zitten, niet in het minst dankzij een praktisch voltooide maatschappij structuur naar marxistisch model. De steden zijn opge deeld in zogenaamde kebele's (wijkraden met bepaalde be voegdheden als het opzetten van alfabetiseringsprogram ma's, voedseldistributie en zelfs lagere rechtspraak) en het platteland kent - althans op papier - bijna 26.000 boe rencoöperaties aan wie een soortgelijke autonomie is toebedeeld. Deze ver doorgevoerde decen tralisatie van macht verschaft de Derg een uniek middel om haar positie te consolideren. Lidmaatschap van een kebele (Addis Abeba heeft er maar liefst 289) of een boerencoöp eratie is praktisch verplicht, wil men in aanmerking ko men voor bureaucratische gunsten of schaarse goederen als zout, suiker en graan. Door in elk van deze organen vol doende politieke animators te pompen, dienen ze als een onberispelijk middel tot in doctrinatie, waarbij terloops nog even de oppositie wordt beteugeld. Dat heeft een systeem van ver raders gekweekt, maar ook van slachtoffers. En de trots van het Ethiopische volk - we hebben het zovelen horen zeggen - dat op een kortston dige bezetting door de Italia nen na nooit gekoloniseerd is geweest, verdraagt dit sys teem niet. De revolutie - hoe weinig vlekkeloos die tot nu toe ook verloopt - is nog altijd welkom, maar de Rus en zijn systeem moeten er met hun fikken afblijven. Het grote wantrouwen wordt nog versterkt door het onfris se spelletje dat de Sowjet- Unie in de afgelopen jaren in de Hoorn van Afrika heeft ge speeld. De Ethiopische re volutie werd plotsklaps als de enige ware omarmd ten koste van een bijna tienjarig bond genootschap met aartsvijand Somalië. En de massale onaf hankelijkheidsstrijd in Ethiopië's noordelijke kust provincie Eritrea, die tijdens het bewind van Haile Selassie jarenlang door de Russen was gesteund, werd van de ene dag op de andere afgedaan als "een intern probleem waar voor dringend een oplossing moet worden gezocht". Reagan Het mocht dan ook niet al teveel verbazing wekken dat hal verwege ons verblijf - op 4 november - een zeker en thousiasme zich meester maakte van onze gesprek spartners (onder wie zelfs een Ethiopische topambtenaar), nadat via The Voice of Ameri ca bekend was geworden dat Reagan zijn opponent Carter had verslagen in de race om het Amerikaanse president schap. Mocht menige Euro peaan de nodige moeite heb ben met deze overwinning, voor een Afrikaan ligt dat an ders. Carter, zo klinkt het hier nog luider dan bij ons, was een zwakkeling. „Als Carter er niet was geweest, was er van een Russische inmenging in Ethiopië nooit sprake ge weest. Door zijn zwakke be leid is dit land een speelbal van de Sowjets geworden", aldus de topambtenaar die er behoedzaam aan toevoegt dat hij het verder wel kan verge ten als zijn naam aan dit citaat wordt verbonden. Hij maakt deel uit van het omvangrijke middenkader in Ethiopië, dat de band met het westen onder geen. beding wenst te verlie zen. „Reagan heeft gezegd dat hij de Cubanen uit Angola zal wegjagen. En als Kissinger weer tot de presidentiële top zal gaan behoren, kan er hier nog heel wat gebeuren", zo besluit hij. Hoewel de zwaar gecensureer de pers er de volgende dag in het geheel niet over repte en de televisie er slechts een nieuwsflits van luttele secon den aan spendeerde, zouden we dit verhaal in de dagen er na nog in vele versies horen. Een krachtige uitspraak van een omstreden presidents kandidaat geeft hier al voe ding aan de overtuiging dat de Russen er binnen niet al te lange tijd weer uitgesmeten worden. Net zoals dat in de afgelopen jaren in Egypte, Soedan en Somalië is ge beurd, zo werd er doorgaans smadelijk aan toege voegd. Of deze hoop realistisch is, valt vooralsnog te betwijfelen. Maar wel is het zo dat de Sowjet-Unie niet van meet af aan de Ethiopische revolutie met een actieve inmengings- politiek tegemoet is getreden. De indirecte oorzaak daarvan was de expansiedrift van het buurland Somalië, dat al ja renlang aanspraak maakt op een forse gebiedsuitbreiding in de Hoorn van Afrika. Op historische en etnische gron den claimt dit land niet alleen de aan Ethiopië toebehoren de Ogadenwoestijn, maar ook een deel van noordwest-Ke- nia en zelfs de in 1977 onaf hankelijk geworden mini-re publiek Djibouti, voordien een Franse kolonie en vpör Ethiopië van levensbelang omdat de enige spoorweg verbinding van Addis Abeba naar dit dwergstaatje aan de Golf van Aden loopt. Maar liefst 60 procent van de Ethiopische exportmarkt vindt over dit traject zijn weg naar het buitenland. Somalië In 1977, toen de militaire junta in Ethiopië zowatomkwam in zijn eigen interne problemen (Eritrea was een slagveld, nog afgezien van de talrijke stads- guerrilla's en die op het plat teland), zag Somalië de kans schoon om toe te slaan. Om dat de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE) geen wijzigingen van oude kolo niale grenzen duldt - Afrika zou immers een slagveld worden - bestreed Somalië zijn opponent indirect door middel van tot de tanden be wapende guerrilla-eenheden die onder de noemer van het Westsomalische Bevrijdings front maar liefst zeven maan den de Ogaden bezet hielden. Toen de nood het hoogst was - de belangrijke oostelijke handelsverbinding Dire Da- wa was al bijna omsingeld - kreeg het Ethiopische leger massale steun van Russen en Cubanen die al gauw leidde tot een smadelijke nederlaag van de Somali's. Ingetogen opwinding over de verkiezing van Ronald Reagan. Russen die op ministeries worden tegengewerkt. Een uitgedunde en monddood gemaakte oppositie. Maar nog altijd geen kwaad woord over de revolutie. Tot deze en andere constateringen kwamen onze redacteur Willem Schrama en fotograaf Dirk Ketting tijdens een recent bezoek aan Ethiopië, dat tot voor kort voor westerse journalisten ontoegankelijk was. Twee jaar na de bloedige terreuracties betaalt dit land nog altijd de prijs voor zijn marxistische koers: een nimmer gekoloniseerde bevolking zit onder de knoet. De eerste van drie reportages. Die oorlog is nu alweer twee jaar verleden tijd, maar voortdurend worden nog grensincidenten gemeld. Waarbij de opportunistische strategie van de Sowjets in de Hoorn van Afrika wel heel ei genaardig gestalte krijgt als we enkele dagen later in het hartje van de Ogadenwoestijn een buitgemaakte Somali sche tank van Russische ma kelij ontwaren, uitgeschakeld door een Russische MIG met daarop de Ethiopische vlag. Maar hoe dan ook. daarmee was de Russische inmenging een feit. Hoewel Ethiopië's mili taire leider kolonel Mengistu zijn wapens tot op de dag van vandaag duur moet betalen - ooggetuigen beweren dat er vanuit de enige nog functio nerende havenstad Assab aan de Rode Zee ladingen koffie en andere landbouwproduc ten richting Sowjet-Unie worden verscheept - is de in vloed gebleven. Onder leiding van Oostduitse specialisten wordt een veilig heidsdienst uit de grond ge stampt, in ziekenhuizen zijn tal van Cubaanse medici werkzaam, en de Russen zelf beperken zich hoofdzakelijk tot infiltratie in de ministe ries. Waar ze soms ook be hoorlijk worden tegenge werkt, zo vertrouwde een an dere ambtenaar me toe. Ze worden doorgaans maar voor twee jaar naar Ethiopië uitge zonden en in die tijd zijn ze niet bij machte om zich de moeilijke Ethiopische voer taal (het Amhaars met zijn 228 verschillende lettertekens) eigen te maken. Dat schept talloze mogelijkheden tot misleiding. En daarbij komt, zo zegt mijn informant droogjes, dat de Ethiopiër te veel waardigheid heeft om zich door een blanke over de schouders te laten kijken. Terug naar de revolutie, waar over niet genuanceerd ge noeg gesproken kan worden. Het verzet tegen Haile Selas sie's alleenheerschappij da teert al vanaf het eind van de jaren zestig, toen een kleine geschoolde bovenlaag onder gronds een bewustwordings proces op gang bracht dat op het platteland onder meer leidde tot het in brand steken van graanschuren teneinde de grootgrondbezitters te tar ten. Dit verzet kreeg uiteindelijk vorm in de ondergrondse Re volutionaire Volkspartij (de EPRP) en toen in 1974 ook de militairen begonnen te mui- nrS^- fSÏu,..^ Reportage: Willem Schrama Foto's: Dirk Ketting V ten uit ontevredenheid over hun soldij, was de tijd rijp voor een coup. En omdat in datzelfde jaar bovendien nog bekend werd dat in de pro vincies Wollo en Tigre bijna 200.000 mensen waren omge komen als gevolg van de aan houdende droogte - een ramp die door het toenmalige regi me vrijwel genegeerd werd - waren de dagen van Haile Selassie geteld. In de eerste maanden van de re volutie leken de zaken zonder bloedvergieten een keer te krijgen, maar in zijn minach ting voor het ijzeren bewind van de Derg en diens weige ring om een volksregering op poten te zetten, begon de EPRP systematisch rege ringsfunctionarissen neer te schieten. Deze zogenaamde 'witte terreur' van de opposi tie werd van regeringswege al spoedig beantwoord dooreen 'rode terreur'. De kebele's werden bewapend en de le den ervan kregen vrijwel on beperkte bevoegdheid om el ke 'anti-revolutionair' neer te knallen. Het gevolg was een bloedige chaos waarin per soonlijke wraak een hoofdrol ging spelen. „Het was om te janken", vertelt een Neder lander die al negen jaar in Addis Abeba woont. „Elke nacht hoorde je bijna onop houdelijk schieten en 's mor gens vond je de lijken bij bosjes op het markt plein". Het einde van deze terreurac ties kwam in zicht toen het de Derg kennelijk ook te dol werd. Bij wijze van voorbeeld werden zes kebele-leden in het openbaar terechtgesteld, de onbeperkte bevoegdheid om te doden werd ingetrok ken en de'situatie veranderde ten slotte langzaam tot wat ze nu is: een toestand van be trekkelijke rust dankzij een stuk intimidatie en een hecht controlesysteem. PAGINA 17 Niet eensgezind Maar die toestand blijft verra derlijk. De onwil van het volk om zich neer te leggen bij een systeem van indoctrinatie heeft van meet af aan ook al verdeeldheid gezaaid binnen de Derg zelf, van wie een aan tal leden sterk anti-Russisch zou zijn. De executie van drie generaals in de afgelopen ja ren getuigt althans niet van een eensgezinde koers. En de oppositie, die is er ook nog steeds, al is ze na de bloedbaden van enkele jaren geleden behoorlijk uitgedund en derhalve monddood ge maakt. Niet alleen is daar de EPRP. maar ook de liberale EDU (veelal aanhangers van het vorige regime) en de ultra- marxistische Meison behoren tot de tegenstanders van de junta. En dan zwijgen we nog maar over de naar schatting 30.000 guerrilla-strijders in Eritrea, het gewapende verzet in de eveneens dwarsliggen de provincie Tigre en de zich langzaam emanciperende Oromo's, de grootste bevol kingsgroep, maar mede als gevolg van de jarenlange Amhaarse overheersing altijd ongeschoold en dus onmon dig gebleven. Monddood, dat geldt in de hui dige omstandigheden voor vrijwel iedereen. In Addis Abeba beleven we een zeer geanimeerde avond met de 30-jarige Selame Shifferaw. Hij leidt ons langs buurtcafés, we liggen dubbel om een tor- dronken barkeeper, maar als we over 'het systeem' begin nen klapt hij dicht. „Doe me een plezier en praat daar niet over", vraagt hij indrin gend. Op de Mercato, een gigantische markt in het noordwesten van de hoofdstad en nog altijd een broeinest van oppositie, ont moeten we de 26-jarige Meki Abebe. Als plattelandsjongen kon hij de zuigkracht van de hoofdstad niet weerstaan en probeert er nu als kunstenaar aan de kost te komen. We drinken limonade in een donker knijpje - in heel Ethiopië geldt van zonsop gang tot zonsondergang een drankverbod ter ondersteu ning van de produktie - en uit alles blijkt dat hij ons iets wil vertellen over een onder grondse beweging. Hij ver trouwt ons wel, maar durft nog niet Zijn verzoek om naar ons hotel te komen slaan we om dezelfde reden af. Het compromis is zijn telefoon nummer. Maar als we dat 's avonds draaien blijkt het loos te zijn. Armoede En zo schrijdt de revolutie voort. Met haar bedenkelijke, maar ook met haar goede kan ten, al zijn die bepaald niet exclusief aan de Derg toe te schrijven. Het nationaliseren van produktiemiddelen, banken en verzekeringswe zen zal niemand in dit land betreuren, maar de daaruit voortvloeiende controle en dwangmatigheid worden ge haat. Daar tegenover staat vrijheid van religie, ook voor de vele moslims in Ethiopië, al hebben de joden (falasha's) het moeilijker. Onweerlegbaar is ook het feit dat het wegennet sinds 1974 met maar liefst 30 procent is gegroeid. Er is sinds kort een burgerlijke stand, die beoogt een eerlijker verdeling van de beschikbare woonruimte te bewerkstelligen, al lijkt dat weer een wassen neus voor wie zich worstelt door Addis Abeba - een immens mozaiek van plaatstalen daken waar onder in hoofdzaak nog altijd armoede schuil gaat. De met prachtige eucalyptusbomen omzoomde boulevards in het centrum kunnen de malaise niet verhullen. In weerwil van de avondklok (van midder nacht tot 's morgens vijf uur) tiert de prostitutie er om die reden nog welig. En de inkomensverschillen zijn er ook nog. Een sjieke baan levert een netto maandsalaris op van 1250 Birr (1 Birr is ruim een gulden), maar je moet ze de kost geven die het met 100 Birr of nog minder moeten doen. „Het is weer net zoals vroeger", had Meki al gezegd. „Toen had je een bo venlaag en nu heb je er weer een. Er is een hele grote groep mensen die van de revolutie geen cent wijzer is gewor den". En dan te bedenken dat dooi de verslechterende economi sche situatie en het toene mende internationale isole ment van Ethiopië de prijzen maar blijven stijgen. Een kilo suiker - enkele jaren geleden nog 75 cent - kost nu 5 Birr. Het is maar goed dat de zwar te bewoners van Addis Abeba haar niet kunnen verstaan, als het dochtertje van een Oost duits echtpaar in het zwem bad zo guitig opmerkt: „Alles kost hier ein Pfennig". Volgende week: Eritrea, een nieuw bloedbad in de maak.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17