ansen nog niet speelgerechtigd tuttige les voor AZC van Moskou in Europa Cup Niemand blij met beslissing "open" koersen Schakers verslaan Duitsers -Voetbalbond ;zal stakers bestraffen Napoli speelt voor slachtoffers VTERDAG 29 NOVEMBER 1980 SPORT PAGINA 11 an onze speciale verslaggever ian( Wim van Wanrooij) HlJKA - Bijna twee perioden lang _4ieeft AZC gisteravond in Reijka de illusie gehad dat het tegen de |"j"zeer sterke Russische legerploeg iefopSK Moskou voor een enorme Jïuprise zou kunnen zorgen. Uit- er0eindelijk werd het een 1-8 ne- r derlaag. De Alphense water- poloploeg opende het finaletoer- nooi om de Europa Cup-II op een voor Nederlandse begrippen on- gelooflijk sterke manier. Het ge- }r<Jvolg van bijna professioneel ver- Jedigen en uitgebalanceerd aan- l"valsspel was een opmerkelijke tussenstand van 1-0 na negen mi- nuten en 55 seconden polo. Sen, met die resterende luttele vijf seconden in de tweede periode te gaan, maakte doelman Alex Boegschoten de grote fout om 89,naar de klok te kijken. Van zeker Bc wil Afdeling Leiden vandaag afgelast DEN HAAG/ZEIST - De KNVB heeft alle wedstrijden voor de za- terdagamateurcompetitie afge last in de di stricten: west 1west 2 en noord. De keuring van de ter reinen van de eerste en tweede klassers wordt aan de consuls en de scheidsrechters overgelaten. Ook hebben de afdelingen: Utrecht. Haarlem, Noord-Hol land. Amsterdam, Leiden, Gou da. Den Haag, Rotterdam, Dor drecht, Groningen, Friesland, Drenthe, Zwolle en Nijmegen alle wedstrijden voor zaterdag afgelast. vijftien meter afstand zag de Rus sische aanvoerder Kabanov dat haarscherp. Hij had juist balbezit veroverd en voor Europese top- ploegen is het de gewoonste zaak van de wereld om tegen het ver strijken van de tijd geen nieuwe doelpoging meer te ondernemen. Maar de geslepen vos Kabanov mikte wel degelijk op het door Boegschoten niet bewaakte doel en dat betekende 2-0. Al snel in de derde periode scoorde CSK een derde doelpunt en daarmaa was de beslissing ge vallen. De Russische coach Alexander Sidlovski, aan zijn ze vende jaar bij CSK bezig, liet zijn ploeg overschakelen op een zone verdediging en toen konden zijn discipelen zich naar hartelust uitleven in hun sterkste wapen: de tegenaanval. AZC kreeg nog even fijn de les gelezen voor het gebrek aan internationale erva ring op het hoogste niveau. De eindcijfers (1-8) spreken voor zich. .Jammer dat je zulke wedstrijden voor het eerst in de historie speelt. Nu zie je dat de Neder landse competitie nog veel tekort schiet. Wanneer maak je in ons land nu mee dat het na bijna twee volledige parten pas 1-0 staat?", oordeelde AZC-coach Arie Dom burg. Hij sprak van een goede les, maar wilde de sterke eerste fase niet uit het oog verliezen. Ten slotte wist hij heel goed dat ver lies tegen het tweemaal per dag trainende uiterst geroutineerde CSK onvermijdelijk was. „In het begin hebben we tactisch heel erg goed gespeeld. Die dis cipline hadden we vier parten lang moeten vasthouden, maar de jongens konden het na die 2-0 niet meer opbrengen om op hun kans te wachten" „Een psychi Johan Cruyff is terug bij Ajax. Niet als speler maar als begelei der. Op de foto doceert hij voet- balwïjsheid aan Frank Arnesen. Zondag 7 december zal Jansen echter zeker van de partij zijn als Ajax tegen Feyenoord speelt. „Het was voor mij een van de vitale punten of Jansen naar Ajax zou komen. Het voordeel met hem is dat hij verschrikkelijk veel weet. Hij denkt hetzelfde als ik, je hoeft hem niet alles te vertellen waar door je een heleboel fasen over slaat. In dit huidige Ajax past hij uitstekend. Ajax heeft echt nog wel een aardig elftal met vrij goe de spelers. Het probleem zit ech ter achterin wat ook al blijkt uit de 27 tegengoals. Daarom lijkt Jansen mij zeer geschikt als laat ste man. Hoe we verder alles zul len invullen en welke plaats Ziegler krijgt, zal ik nog moeten bespreken met Beenhakker", al dus Cruijff Cruijff: „Met Jansen erbij en mor gen waarschijnlijk ook weer met Piet Hamberg in de spits, zie ik het nog wel zitten voor Ajax. Ajax heeft nog twee kansen om het sche kwestie", vond Domburg. „We hebben in de eerste twee parten meer bewogen als in de hele Nederlandse competitie. Maar toen zijn sommigen gaan schieten als blinden. Je ziet ze zelfs nog kijken hoe het met hun doelpoging afloopt. De Russen zijn dan al weg". Daarmee sloeg hij de spijker op de kop. Vooral in de laatste periode, toen AZC de moed al had opge geven, profiteerde CSK genade loos van de extra ruimte die door hun snelle tegenstoten ontstond. Van 4-0 werd de score toen nog uitgebouwd tot een 8-1-overwin- ning, die hen veruit favoriet maakt voor het veroveren van de Europa Cup voor bekerwin naars. Even terug naar het begin. AZC was de vermoeienissen van een loodzware reis met hindernissen naar de Joegoslavische kust volgend seizoen Europees voet bal te spelen. In het bekertoer nooi of in het UEFA-Cuptoer- nooi. Als we de puntjes goed op de i zetten, de spelers er goed van weten te doordringen waar ze mee bezig zijn, en er ook minder fouten worden gemaakt, moet Ajax een van die doelen kunnen bereiken". De kans om ook zelf te voetballen in Ajax 1 sluit Cruijff vrijwel uit „Dat zou voor Ajax geloof ik een te kostbare zaak worden. Wat ik wel ga doen weet ik nog niet, dat zal ik in december beslissen. Een feit is in elk geval dat met het voetballen in Amerika minder tijd is gemoeid dan wanneer ik in Europa zou spelen. Omdat ik be zig ben met een vrijetijdskle- dinglijn komt me dat wel goed uit". Wim Jansen keert aan het eind van de competitie eveneens vrijwel zeker terug naar de Verenigde Staten: „Dat ik nu voor Ajax ga spelen heeft duidelijk te maken met Cruijff. Was hij er niet bij ge weest, dan had ik het nog niet geweten. Dan had ik in elk geval veel langer gewacht met mijn be slissing. Nu heb ik na een paar uur al ja gezegd". plaats Reijka knap te boven ge komen. Uiterst geconcentreerd en onbevangen werd CSK tege moet getreden. Wat echter al snel opviel was het opnieuw slecht uitbuiten van numerieke meer derheden. In de eerste periode bleef het 0-0. Zowel AZC als CSK lieten een man meer onbenut en schoten eenmaal (Stroboer voor de Alphense ploeg) tegen het houtwerk. Romanshuk opende in de tweede periode de score toen Stroboer uit het water gestuurd was. AZC liet vervolgens tweemaal een overwicht verloren gaan en doelman Alex Boegschoten stop te een strafworp van Romans- huk. Vrij snel daarna beoordeel de de Alphanse doelman („toen ik op de klok keek was het tijd, dus dat doelpunt mag nooit ge teld worden") de slotfase ver keerd, waardoor het 2-0 werd. Deling Leidse ijshockeyers LEIDEN/LEEUWARDEN - Het ijshockeyteam van De Bisschop/ Leiden heeft gisteravond een 5-5 gelijkspel behaald tegen Trias. Tien minuten voor het eindsig naal stond het Leidse team nog met 5-2 achter. Dankzij treffers van Varenhorst, Piet en Rudy Bakker werd alsnog een gelijk spel uit het vuur gesleept. Dietz en Fred Schep namen de overige treffers voor hun rekening. De periodestanden waren: 1-1, 2-0 en 2-4. Morgenavond komt het reserveteam van de Amster dammers in deTon Menkenhal in actie tegen lijstaanvoerder Rot terdam. De thuisclub zal overi gens versterkt aan de start ko men. De Canadees Jerry Schaffer en Michel Jans zijn van de hoofd stedelijke hoofdmacht overge heveld naar Leiden. Wellicht is Sunderland ook van de partij. Pavlov tilde de Russische voor sprong naar 3-0 toen „het over nemen van de man" bij AZC iets te langzaam gebeurde. De Russen straften trouwens vrij wel elke Alphense fout met ge mak af. Garbornov tekende met een man meer voor 4-0. In de laat ste periode doelpuntte AZC voor de enige keer toen CSK voor de vijfde maal met een man minder in het water lag via Buunk. Pavlov, Akimov, Kabanov en Simenov bepaalden de eindstand op 8-1. CSK-coach Sidlovski noemde AZC in het overigens voor toppolo totaal ongeschikte (lekkend dak, slecht licht, zout water) Kantrida-bad, dat een maand geleden van een ballon als overkoepeling voorzien werd, desondanks een goede ploeg. „Maar de Hollanders gebruikten in de aanval teveel van hun krachten, waardoor wij in de te Tijdens wielercongres GENEVE (GPD) - Na een week van vergaderen zijn de leden van het jaarlijkse (Congres dat de interna tionale wielerfederatie UCI per traditie in Genève houdt, ver antwoordelijk uiteen gegaan zonder dat ze zelf het concrete antwoord wisten op de vraag welke vertegenwoordigers nu precies verantwoordlijk zijn voor de belangrijkste beslissing van de laatste jaren: het toestaan van deelname door amateurs in lan denploegen van 23 jaar en ouder aan de Tour de France en de Giro d'Italia. Als groep zorgde de ama teursectie van de UCI, de FIAC, voor die opzienbarende door braak in de wielersport. Maar binnen dat college weet zich niemand te herinneren wie in de vergadering de sprint heeft aan getrokken. Het antwoord op die vraag is vooral interessant omdat zich achteraf de paradoxale situatie voordeed dat in de wandelgangen van het luxueuze conferentieoord aan de Rhone, slechts zeer weinigen echt gelukkig bleken met hun beslissing. Inclusief de afgevaar digden uit het Oostblok, van wie De internationale wielrenunie (UCI) heeft gisteren tijdens het kalendercongres in Genve be sloten Zwitserland aan te wij zen voor het organiseren van de wereldkampioenschappen wielrennen in 1983, zowel op de weg als op de baan. de Westeuropeanen in wielerland altijd veronderstelden dat ze stonden te trappelen om in de grote profkoersen te komen. Buiten de conferentiezaal, waar het gevoel overheerste dat dit con gres veel te overhaast een besluit nam, stelden de Oostduitsers, Polen, Tsjechen en Russen vast dat ze in elk geval niet in de ko mende Ronde van Frankrijk of die van Italië met hun amateurs zullen verschijnen. Sterker nog: op Rusland na voelt niemand er voor mee te werken aan deze re volutionaire ontwikkeling. Ook de officials van de toonaange vende Westeuro pese wielernaties plaatsten buiten de officiële ver- gadergesprekken om. onver wachte kritische kanttekenin gen. Behalve de Italiaanse voor zitter Guilliano Pacciarelli, maar op hem rust dan ook de verden king een van de stille actievoer ders te zijn. Tekenend voor de problematiek, is een uitspraak van de Franse bondsvoorzitter Germain Simon die zegt: „We zullen zeker niet met een ama- teurploeg in onze eigen Tour ver schijnen om de eenvoudige reden dat we er geen geschikte cou reurs voor hebben. Onze beste amateurs zijn prof... In Neder land is het volgens mij niet an ders". Bevestiging van KNWU-voorzitter Jan Karei Hylkema: „Sporttech- nisch bekeken, zie ik het voor ons niet zitten. Wij missen inderdaad genaanval zo succesvol konden zijn. Ik moet zeggen dat we hier goed gespeeld hebben. De vorm is er gewoon en dat kun je ook wel afleiden uit het feit dat wij nu al weer kampioen van Rusland zijn geworden. Vorig jaar eindigden we nog als derde". Later op de avond had Honved Boedapest het bepaald niet ge makkelijk met het fel aangemoe digde Joegoslavische Primorje. In het derde kwart legde Honved de basis voor winst 5-7. Van avond speelt AZC tegen Primorje en zondag volgt het slottreffen met Honved. STAND 1. CSK Moskou, 1 gespeeld. 2 pun ten. doelsaldo 8-1: 2. Honved. 1 gespeeld, 2 punten, doelsaldo 7-5; 3. Primorje, 1 gespeeld. 0 punten, doelsaldo 5-7; 4. AZC, 1 gespeeld, 0 punten, doelsaldo 1-8. die top. En in het algemeen ge sproken, geloof ik dat het een vreselijk ingewikkelde materie is vanwege het grote verschil in koersstyl van profs en ama teurs". LA VALETTA (ANP) - Het Neder landse team heeft tijdens de schaakolympiade op Malta West- Duitsland met 3-1 verslagen. De schakers bleven in de achtste ronde de positieve lijn volgen door Canada op een voorlopige 1,5 - 0,5 achterstand te zetten. De twee afgebroken partijen staan gunstig voor Nederland. Tegen West-Duitsland werden de volle punten door Sosonko en Lange- weg gescoord, die respectievelijk Hecht en Lobron met lege han den achterlieten. Timman remi seerde met Pfleger. Ree en Lo bron deden hetzelfde. Tegen Canada had Timman het aan het eerste bord tegen Day lange tijd heel moeilijk om iets te be reiken. Hij had na een Pirc-ope- ning met verwisselde kleuren wat initiatief op de damevleugel, maar Day kon aanvankelijk alle dreigingen afweren. Toen Day in de laatste fase weinig tijd over had wist Timman toch met de zware stukken binnen te dringen en in het eindspel van dames en torens dat ontstond heeft hij door zijn actieve stukkenpositie winstkansen. Langeweg stond met zwart na een Dame-Indische opening, die door Vukadinov niet volgens de nieuwste inzichten werd behan deld. een tikje beter en won in een eindspel dat spoedig op het bord kwam een pion. In de afgebroken stelling heeft Langeweg goede winstkansen. Ligterink speelde tegen Vranesic een Gambietva riant van de Catalaanse opening. Hij was duidelijk minder goed op de hoogte, want op een gegeven moment stond hij twee pionnen achter. Vranesic had echter weinig tijd over en deed daardoor een paar slechte zetten die Ligterink de gelegenheid gaven met een aar dige combinatie naar remise af te wikkelen. In deze ronde waren de belangrijk ste wedstrijden die tussen Hon- garije en Joegoslavië en tussen de Sowjet-Unie en Engeland. De Hongaren speelden alle partijen remise. De Sowjet-Unie won zijn wedstrijd door een overwinning van het wonderkind Kasparov op Speelman. Hierdoor heeft de Sowjet-Unie zijn achterstand op Hongarye iets weten te verklei nen. De Nederlandse dames speelden gisteren tegen de Verenigde Sta ten. Van Paneren verloor met zwart van Crotto, Bruinenberg maakte remise met Haring en de partij tussen Belle en Savereide werd afgebroken in een gunstige stelling voor Savereide. Hot verloop van de partij Ree Yanofski wit Ree - zwart Yanofsky 1 d4 pf6, 2 c4-c6, 3 pf3-h6. 4 pc3-lb7. 5 a3-d5. 6 c4xd5, e6xd5, 7 If4-ld8.8 1*3 iiti. 9 o3-0-0 10 IH3-U-8, 11 po5pbd7. 12 f4-c5, 13. 0-0-b5. 14 dtt tb». 15 Ih4 Ie7. 16 U-dl-b4, 17 a3xb4. c5xb4, 18 pa4-pe4, 19 lh4xl?7. dd8xlc7, 20 Ïd3xpc4. d5xle4. 21 dc2-pf6, 22 pcS- t.i8.23 tal pd5, 24 ta5-ted8. 25 Hal ft». 26. pc4-td« 8. 27 pb7-dxpb7 28 pd6 dc6, 29 pd6xlc8. ta8xpc8. 30 tc5-dd7, 31 dc4-td8, 32. taaS zwart geeft op... llfoor duel Ajax-FC Twente AMSTERDAM - (GPD) - Johan Cruijff, die door Ajax voor vier maanden als begeleider van het eerste elftal is aange trokken heeft zich tot doel gesteld om de Amsterdamse club „weer een aantrekkelijk spelconeept bij te brengen u" waar de ploeg ook in de toekomst wat aan heeft". Cruijff J voert die taak uit zonder, zoals hij zelf stelt, daarvoor te worden betaald: „Ik ben hier toch, dus waarom zou ik dat niet doen voor mijn oude club. Ik train mee, behalve dan en nu omdat ik last heb van een spierblessure en daarnaast ,l» geef ik de trainer zoveel mogelijk adviezen". Hoewel het bestuur van Ajax heeft I laten weten dat de positie van die I oefenmeester, Leo Beenhakker, niet zal worden aangetast zijn c Cruijff en ex-Feyenoorder Wim Jansen die tot het eind van liet -f seizoen in Amsterdam zal voet- j, ballen, zonder medeweten van ■ill Beenhakker aangetrokken. i! y ZEIST (ANP) - Het bestuur van de n KNVB heeft de afdelingsbestu ren geadviseerd de normale 'j reglementaire bepalingen toe te passen ten aanzien van de voet balelftallen die dit weekeinde in staking gaan. Een aantal ama teurteams heeft aangekondigd dit weekeinde niet in het veld te komen om hun ongenoegen tot uitdrukking te brengen over de deelneming van Nederland aan i het Mini-WK in Uruguay. De af delingen kunnen de stakende elf tallen twee competitiepunten in mindering brengen. Bovendien kunnen de verenigingen worden bestraft met een geldboete van J honderd gulden. Het bestuur van de KNVB zegt het I recht van de leden van een club te erkennen om het oneens te zijn met besluiten van het bondsbe- stuur. "Deze leden dienen zich overigens wel te realiseren", al dus de KNVB, "dat zij vrijwillig tot de KNVB zijn toegetreden en I daarmee vrijwillig akkoord gaan I met alle rechten en plichten van een dergelijk lidmaatschap." De KNVB stelt zich op het stand punt dat vertegenwoordigende elftallen in principe tegen alle landen kunnen uitkomen waar- I mee Nederland diplomatieke be trekkingen onderhoudt. Dit be stuursbesluit "is sinds de discus- sies bij alle leden bekend of kan geacht worden bekend te zijn", aldus het bondsbestuur. Voorzitter Ton Harmsen: „Dins dagmorgen zijn Cruijff en Jansen uit het Verre Oosten teruggeko men in Nederland. Als bestuur hebben we overleg gepleegd wat we zouden kunnen doen. Don derdagmiddag om drie uur heb ben we contact met die twee op genomen en drie uur later was de zaak afgerond. Beenhakker wist er inderdaad niets van, maar het lijkt me geen enkel probleem voor hem dat dit zo is verlopen. Elke trainer zou erg gelukkig zijn als hij iemand als Cruijff naast zich kreeg en bovendien nog eens zijn spelersbestand zag uitge breid met Jansen". Ondanks het feit dat hij pas don derdagavond laat op de hoogte is gesteld van deze ontwikkelingen toont Beenhakker zich niet ge passeerd: „Ik ben erg blij dat ik deze twee erbij krijg. Ik zie ook geen enkele grond voor een conflict". De vraag is overigens wel of Wim Jansen morgenmiddag al van de partij kan zijn in het duel tussen Ajax en FC Twente. Jansen, die evenals Cruijff is uitgekomen voor de Washington Diplomats heeft nog geen toestemming ge kregen van de Amerikaanse bond om in Nederland te voetballen. Cruijff: „De moeilijkheid is dat we waarschijnlijk pas vandaag contact kunnen krijgen met de bestuurders in Amerika. Giste ren was het in de Verenigde Sta ten een nationale feestdag waar door niemand thuis is", aldus Cruijff, op wiens advies ook Jan sen naar de „Meer" is gehaald. MILAAN (ANP) - De Italiaanse eer- ste-divisievereniging AC Napoli zal een benefietwedstrijd spelen voor de slachtoffers van de aard beving in Italië. De opbrengst van het duel dat de club van Ruud Krol tegen Atletico Madrid zal spelen gaat naar het nationale Italiaanse hulpfonds. Dit fonds heeft in de afgelopen dagen al 5,5 miljoen gulden ter leniging van de nood uitgegeven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11