VS waarschuwen Moskou tegen acties in Polen De hoogste NMB spaarrente. Palme opnieuw naar Iran en Irak ering Italië wankelt Pleidooi voor olieboycot Zuid-Afrika NMB Zwart zuidelijk Afrika tegen economische boycot VS en Sowjet-Unie: koffiepraat in Madrid v 'Massamoord in Oeganda' t>ONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 buitenland PAGINA 9 Kamer vraagt om actie tegen doodvonnissen DEN HAAG - De Tweede Kamerleden Relus ter Beek (PvdA) en Jan-Nico Scholten (CDA) hebben gisteren minis ter Van der Klaauw van bui tenlandse zaken gevraagd tussenbeide te komen in de terdoodveroordeling van drie leden van het Afrikaanse Na tionale Congres (ANC) in Zuid-Afrika. Dit vonnis viel samen met een bezoek van de president van het in Zuid- Afrika verboden ANC, Oliver Tambo, aan ons land. Oliver Tambo sprak gisteren onder meer met minister Van der Klaauw, minister De Koning (ontwikkelingssamenwer king) en de vaste kamercom missie voor buitenlandse za ken. Voor Oliver Tambo was de terdoodveroordeling aanlei ding om opnieuw te onder strepen dat het gematigde ge zicht dat het Zuidafrikaanse regime de laatste weken voor de buitenwereld toont slechts een dekmantel is voor een toenemende onderdrukking in Zuid-Afrika zelf. Tegen de tegenstrijdige berichten van leiders van de frontlijnstaten in, pleitte Tambo gisteren op een persconferentie opnieuw voor onmiddellijke instelling van een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. „Het is duidelijk dat de zwarte bevolking van zuidelijk Afrika daar de eerste klappen van op zal moeten vangen, maar op den duur ook het meeste profijt van zal trekken". De onafhankelijke zwarte sta ten rond Zuid-Afrika zijn vol gens Tambo erger gewend dan embargo's: bommen en oorlog. Ook daar zijn ze tegen opgestaan en dat zullen ze blijven doen. Een eventueel olie-embargo van Zuid-Afri ka door Nederland heeft nauwelijks directe gevolgen voor de strategische positie van Zuid-Afrika, maar door de lange historische banden tussen de beide landen zal een embargo een enorme indruk achterlaten in Zuid-Afrika en de rest van de wereld. Het probleem is altijd dat één land moet beginnen, aldus Tambo, en nergens is het proces al zover gevorderd als in Ne derland, waar het parlement hierover een beslissing heeft genomen. Het Afrikaanse Nationale Congres is een verzetsorgani satie in Zuid-Afrika die lange tijd heeft geprobeerd ge weldloos te werken aan een verandering van het apart heidssysteem. Ondanks de gewelddadige methodes die het tegenwoordig tegenover de onderdrukking van het Zuidafrikaanse regime stelt, wordt door Nederland huma nitaire hulp geboden aan de in Lusaka (Zambia) gevestig de organisatie. In gesprekken met minister Van der Klaauw en minister van ontwikke lingssamenwerking De Ko ning heeft de ANC-delegatie wel de indruk gekregen dat er meer hulp op komst is. De eerste half miljoen gulden in 1977 werd besteed aan de op bouw van een school in Tan- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-WARSCHAU - De Verenigde Staten hebben de Sowjet- Unie gisteren te verstaan gegeven dat Moskou zich dient te onthouden van „elke actie die de Poolse pogingen de interne problemen op te lossen hindert". zaam was bij het Warschause bu reau van de vrije vakbond 'Soli dariteit'. Hoewel gisteren een ak koord was bereikt tussen de Poolse regering en werknemers bij de spoorwegen - die eerder deze week in staking gingen - werd in de belangrijke tractoren- fabriek Ursus in Warschau nog steeds gestaakt. Zaak-Ormskerk: drie personen vrijgelaten PARAMARIBO (SNA/ANP) - Drie personen die veroordeeld waren voor hun aandeel in de mislukte coup-Ormskerk, worden bin nenkort in Paramaribo op vrije voeten gesteld. Het gaat hier om Virginia Hoffman, die veroordeeld was tot negen maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk met af trek van voorarrest (109 dagen) en Rufus Nooitmeer en Theo Bean, beiden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van één jaar, waar van drie maanden voorwaarde lijk met aftrek van voorarrest (respectievelijk 173 en 150 da gen). De drie veroordeelden profiteren van de gratieverlening die dins dag (de viering van vijfjaar onaf hankelijkheid van de republiek Suriname) werd afgekondigd. Aanvankelijk leek het erop dat zij hun kans op gratie hadden ver speeld, omdat zij tegen hun ver oordeling in hoger beroep waren gegaan. Maandag trokken zij hun beroep echter in. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Hij voegde er aan toe dat Washington zelf niets zal doen waardoor de spanning in Polen wordt vergroot. De Ameri kaanse verklaring komt op een moment dat de Sowjet-Unie troepen concentreert aan de Rus- sisch-Poolse grens en de vrije Poolse vakbonden met steeds hogere snelheid afstevenden op een confrontatie met de regering van premier Kania. „Wij blijven van mening dat de op lossing van de problemen een zaak is van het Poolse volk en de Poolse regering", aldus woord voerder John Trattner. „Wij vin den dat een oplossing het best kan worden gezocht in een gema tigde en rustige sfeer. Daarom zullen wij niets doen dat dit pro ces kan hinderen en dat verwach ten wij ook van anderen," zei hij, doelend op het Kremlin. Paraatheid Eerder deze week hebben woord voerders van het Amerikaanse ministerie van defensie al bekend gemaakt dat zij over informatie beschikken dat de Sowjet-Unie in snel tempo de paraatheid van de Russische troepen in de Pool se regio op te voeren. „Wij1 volgen deze militaire opbouw nauwkeu rig," zei Trattner. die overigens nog geen direct militair ingrijpen van de Sowjets m Polen ver wacht. De stakingen in Polen breidden zich gisteren nog uit. Inzet van de acties was voornamelijk de eis tot vrijlating van Jan Narozniak, een drukker die als vrijwilliger werk- JjLiil Behalve de vrijlating van Naroz niak en een eveneens gearres teerde kantoorbediende van de hoofdofficier van justitie, eiste 'Solidariteit' kortingen op de be groting van het ministerie van binnenlandse zaken, een kleiner budget voor het parket van de hoofdofficier van justitie, een gemengde commissie van parle ment en vakbonden voor onder zoek naar het gebruik van geweld (Van onze speciale verslaggever Wim Wansink) MAPUTO - De negen zwarte landen in zuidelijk Afrika zijn tegen een economische boycot van Zuid-Afrika. Dit zei P. S. Mmusi, voorzitter van de SADCC, op het tweede vervolg van deze conferentie voor economi sche samenwerking in Zuidelijk-Afrika in een vraaggesprek met Ne derlandse journalisten in de Mozambiquaanse hoofdstad Maputo. „Eerst moeten we de economieén van onze landen ontwikkelen. Daar is financièle steun van het Westen voor nodig. Pas daarna zouden sancties tegen Pretoria kunnen worden overwogen. Nu zijn we voor vrijwel honderd procent van onze in- en export nog afhankelijk van Zuid-Afri ka. Als we voldoende hulp krijgen, zijn sancties overbodig". aldus Mmu- si, minister van financién van Botswana. Hij zei uitdrukkelijk te spreken namens de zwarte landen in zuidelijk Afrika. Vandaag begint in Maputo de SADCC II. waar de zwarte „Negen" met hun westerse „donorlanden" in overleg treden over invulling van deze strijd. Dit met het doel zwart zuidelijk Afrika minder afhankelijk te maken van Zuid-Afrika. Aan de conferentie nemen van Afrikaanse kant deel: Botswana (voorzitter). Mozambique. Zimbabwe, Angola. Zambia. Ma lawi. Lesoto, Swaziland en Tanzania. Voornaamste prioriteit is de verbe tering van het transportsysteem in deze regio. President Machel van Mozambique zal de conferentie openen. Nederland is vertegenwoordigd door minister Van der Klaauw (buiten landse zaken). Naar verwachting zal hij de „Negen" een groot bedrag aanbieden voor de ontwikkeling en uitbreiding van de Mozambiquaan se havens Beira en Maputo. Deze zijn belangrijk voor de in- en uitvoer (vooral olie, kolen en containervrachten) van Zimbabwe, Botswana, Malawi en Zambia. Ook Lesoto en Swaziland zouden ervan gebruik kunnen maken. Geen van deze staten heeft zeehavens. Voor Maputo wordt een bedrag van bijna 400 miljoen gulden gevraagd, voor Beira ruim 300 miljoen. Rhodesië „In het verleden is aangetoond, dat sancties niet werken", aldus conferen tievoorzitter Mmusi. Hij verwees in dit verband naar Rhodesie (het huidige Zimbabwe), dat na de eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid van Groot-Brittannië (1965) door de internationale gemeenschap „in de ban" werd gedaan. Het embargo tegen Rhodesië bleek in de praktijk niet te werken. In de eerste plaats omdat lang niet alle deelnemende landen de boycotmaat regelen consequent toepasten. Vooral Zuid-Afrika bleef Rhodesie be voorraden. In de tweede plaats omdat het blanke regime in Salisbury destijds onder leiding van Ian Smith er in slaagde een eigen, onafhanke lijke industrie te ontwikkelen. Daarmee kon Rhodesie voor een groot deel in zijn eigen behoefte voorzien. Mmusi liet weten dat het wel belangrijk is te discussiëren over maatrege- lengyft apartheidsregime in Zuid-Afrika moeten worden genomen. Maar deze moeten pas op de lange termijn worden verwezenlijkt. ..Hoe kunnen sancties immers succesvol zijn?" vroeg hij zich af. Over het feit dat de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) zich vóór een boycot heeft uitgesproken, zei hij fel: „Er zijn landen in sommige delen van Afrika, die niet weten waarover ze praten." LONDEN -Het gipseti been van Labourleider Michael Foot staat voor de deur van de ambtswoning van de Britse premier Thatcher. Foot, die enkele tegen stakers in 1970 en 1976 en weken geleden zijn enkel brak. gaf zijn "relikwie" aan studenten Maar zij sancties tegen de opstelling van zetten het voor Downingstreet 10, omdat dat. naar hun zeggen "de enige het gewraakte geheime docu- plek is waar Foot thuishoort." ment. LONDEN (AFP) - Het leger van ken' verhalen over massa- Oeganda zou zich in de provincie moorden door de soldaten. West-Nijl te buiten zijn gegaan Op 14 oktober, vertelde het school- MADRID (UPI/AFP) - Amerikaan se congresleden hebben gisteren bij de koffie drie uren van ge dachten gewisseld met de voor naamste Sowjet-afgevaardigden naar de Europese veiligheidscon ferentie in Madrid. Het ging over Afghanistan, de mensenrechten en ontwapening. "Deze bijeenkomst had buitenge woon succes. We hebben een zeer eerlijke, levendige discussie ge had. zonder een blad voor de mond te nemen", zei de Demo cratische afgevaardigde van Flo rida, Dante Fascell. die de con grescommissie voor de overeen komst van Helsinki leidt. Tijdens het gesprek raakte de Sowjetrussiche onderminister van buitenlandse zaken Leonid Ilyisjev herhaaldelijk zo opge wonden dat hij met de vuist op tafel sloeg, maar volgens een zegsman van de Russen vond hij het gesprek achteraf "zeer pro- duktief'. "Alle problemen van de conferen tie van Madrid werden op een zeer menselijke, milde manier besproken", aldus deze zegsman. massamoord en zou gehele dorpen hebben uitgeroeid, vol gens ooggetuigen die de krant de Guardian in Londen gisteren ci teerde Volgens de directeur van een school van de stam Lugbara trokken de Oegandese soldaten op 8 oktober de plaats Arua door op hun weg naar de grens van Oeganda met Soedan en Zaïre. Hij hoorde niet spreken over ge vechten, maar te beginnen op 13 oktober begonnen de bewoners van het grensgebied weg te trek- hoofd, werd zijn gebouw door soldaten omsingeld en in brand gestoken. Er bevonden zich toen 400 mensen in. De directeur en zeventien anderen konden ont komen. Zijn eigen huis werd eveneens in brand gestoken, toen zijn vrouw, zijn drie kinderen, zijn moeder en zijn zuster er in Tenslotte is de directeur uitgewe ken naar Zaïre. Op zijn weg kwam hij door dorpen waar de enige overlevenden kleine kinde ren waren. Er waren soldaten die de kinderen met messen en spe ren vierendeelden. \fosteTermijn Spaarrekening: vaste looptijd,vaste rente. Kritiek op hulpverlening na aardbeving Minister van binnenlandse zaken treedt af r Minister Virginio Rognoni. ROME (UPI'Reuter) - Terwijl de vrees toeneemt dat het aantal do den als gevolg van de aardbeving in Italië de 5000 zal naderen, wordt de regering in Rome ge confronteerd met een toenemen de golf van kritiek op de wijze waarop ze deze ramp heeft bena derd. De kritiek kwam gister avond tot een climax toen presi dent Pertini de regering onom wonden beschuldigde van nala tigheid bij het op gang brengen van snelle en adequate hulpacties voor de slachtoffers. Kennelijk m een poging de rege ring voor vallen te behoeden nam de Italiaanse minister van bin nenlandse zaken Virginio Rog noni gisteravond zijn ontslag In zijn brief aan premier Arnaldo Forlani schreef de 56-jangc Rog noni te hopen dat zijn ontslag "spanningen zal wegnemen van de regering die haar taak nog moeilijker zouden maken". Rog noni voegde eraan toe te menen dat hij zijn land "positief' had gediend. "Zelfs in de laatste da gen". Volgens een voorlopige stelling van het ministerie van binnenlandse zaken staat het dodencijfer in Italië nu op 3100, en worden nog eens 2000 mensen vermist. Een aantal vermisten is mogelijk naar andere gebieden gevlucht, aldus functionarissen. Maar de mees ten liggen waarschijnlijk nog on der meters hoog puin. Officiële cijfers spreken daarnaast van meer dan 5000 gewonden en van ongeveer 200.000 daklozen. Het lijkt erop dat praktisch ieder een in Italië, van de machtige Communistische Partij tot aan de nederigste inwoner van de meer dan 100 verwoeste steden en dor pen in Zuid-Italië, beschuldigend wijst naar de nauwelijks een maand oude regering van pre mier Forlani. wegens vermeende traagheid bij het reageren op de noodsituatie. Vechtend tegen een golf van verwijten, kwam het ka binet gisteravond Iaat in Rome bijeen, waarna werd aangekon digd dat 2,6 miljard gulden is uit getrokken voor reddingswerk en rehabilitatie voor de slachtoffers. In een verklaring van het kabinet werden ook cijfers genoemd van militairen en andere reddings ploegen die vanaf de eerste dag van de aardbeving waren ingezet, om aan te tonen dat de reactie re delijk spel was. President Aldo Pertini. die twee dagen door het getroffen bergge bied ten zuidoosten van Napels trok. hield gisteravond via de te levisie een toespraak tot de Ita lianen. De 84-jarige Pertini be loofde dat alle mogelijke rege ringshulp zal worden geboden aan de slachtoffers. Maar hij zei ook openlijk dat er fouten zijn gemaakt. "Er zijn ernstige fouten gemaakt, daarover bestaat geen twijfel", aldus Pertini. "Het valt niet weg te wissen dat de eerste hulp die er had moeten zijn, niet aanwezig was". Volgens de pre sident waren mensen nodeloos omgekomen omdat in veel plaat sen de redding pas na 48 uur kwam. De communistische partijleider Enrico Berlinguer onderstreepte dat Pertini's opmerkingen een bevestiging vormen van de wijd verbreide kritiek op de "ontoe laatbare tekortkomingen in het optreden van de staat. De presi dent van de republiek heeft in drastische vorm het probleem gesteld van de verantwoordelijk heid van de regering", aldus Ber linguer. "Dit kan niet zonder ge volgen blijven". De Communisti sche Partij is buiten de regering Forlani moeten blijven en de ver klaring van Berlinguer lijkt erop te duiden dat de communisten zullen proberen de regering tot heengaan te dwingen rond de kwestie van de aardbeving. Op a n spaarrekening nu b jaar knjgt u het hoogsli Ukunt nü profiteren van de hoge spaarrente hij de NMB. Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6, 5. 4. 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoon de hoogste rente, bn let u eens op het percentage: nü is hel voor u bijzon der gunstig om zon rekening te openen. Minimale storting JlOOO,-. Tegoeden met tussen tijds opvraagbaar. De NMB denkt met u mee. NEW YORK (AFP) - De Zweedse socialistenleider Olof Palme heeft gisteravond aangekondigd dat hij opnieuw naar Teheran en Bagdad gaat om de "tweede fase" van zijn missie van goede dien sten te beginnen. Hij deed dit tij dens een persconferentie in New York. De datum van zijn vertrek naar Iran en Irak staat nog niet vast en hangt af van zijn eigen beoorde ling van de ontwikkeling van het conflict en de gebeurtenissen. Palme gaat in elk geval niet vóór 15 december. Hij was in New York opi verslag uit te brengen aan secretaris-generaal Kurt Waldheim over zijn eerste missie naar Teheran en Bagdad. Iran zal enige Amerikaanse gegij zelden vrijlaten als de Verenigde Staten tegemoet komen aan een deel van de Iraanse voorwaarden. Dit heeft de voorzitter van het Iraanse parlement, hojatoleslam Hasjemi Rafsapjani, gisteren la ten weten. Op een persconferentie in de Liba nese hoofdstad Beiroet zei hij: "Als de VS een bepaalde stap doen, namelijk als zij gedeeltelijk aan de Iraanse voorwaarden vol doen, dan zullen we een groep van gegijzelden in vrijheid stel len." Saoedi-Arabie wil veiligheidsver dragen sluiten met vijf staten aan do Perzische Golf Dit he. ft de minister van binnenlandse zaken van dat land. prins Naif Bin Ab- delaziz, gisteren gezegd in een vraaggesprek met een Koeweitse krant. De minister van binnen landse zaken van Koeweit, sjeik Nawaf Ahmed As Sabah, heeft daaraan toegevoegd dat een vei- ligheidsovereenkomst tussen zijn land en Saoedi-Arabië "zeer spoedig" wordt gesloten Waarnemers menen dat de Iraanse aanvallen op Koeweits grondge bied van half november en de zorg omtrent uitbreiding van de oorlog tussen Iran en Irak de Sa- oedi's tot deze stap brachten. Riad zou bijzonder bezorgd zijn over de olievelden en de olie-uit- voer van het arabisch schierei land.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9